ij staan in voor Miclc rerzet tegen plan om rente te onthoofden ZCC 0 tegenstrijdige verklaringen er karakter van verpleger ir gemeenten willen niet Gronings worden rJ Op 22 mei stemmen Comité Hulpverlening Zuid - Oost - Azië u „Sfeer en wereld hier heel anders" Stichting vindt verkeersplan niet volledig genoeg Opgravingen naar Utrechts kasteel nodig: 1.100.000.- GIRO 2914600 cier van justitie vecht psychologisch rapport aan 'W/Kart* (AG 8 MEI 1976 Binnenland T rouw/Kwartet 9 /ADVERTENTIE) \F" N.'JH Een Miele is tot en met gekeurd. Streng gekeurd. Door neutrale instanties. Op doelmatfgheid. betrouwbaarheid en veiligheid Neem bijvoorbeeld de Miele wasautomaat en trommeldroger y De enige die in Nederland onderscheiden zijn met de keurmerken van f èn Kema èn Wolmerk èn de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. j er is geen betere edia. fo's, 5tl» ve: Uk Jan Sloothaak oed is voor de randstad iog niet goed te zijn voor Nederland; omdat de id in de problemen zit e verstedelijking hoeft de tn Drente nog niet bij de cie Groningen te worden org a" see e^ gt burgemeester mr. P. ?ïnte gieter van Zuidlaren over efpaona mnen van minister De Fortman om de Drentse k zijrgaai iten Roden, Peize, Eelde kort jiim dlaren aan Groningen te het irich ieuwi wij .®e' lomemen tadsvjkf voort weel ïtlS is wat Noord- id betreft het enige ingrij- jnderdeel van de plannen om Voo her^d in delen in mini- erliikpro ies- Voor <Je rest blijven de 'legTenzen in dit landsdeel nderd nog die tussen Drente irijssel nagenoeg geheel aan de Noorddrenten en trou- !>k aan het provinciaal bestuur ente ligt, gaat ook dat éne iel niet door. Alle betrokken tebesturen hebben het idee raardigd van de hand gewé- ndvo<#de bur6ers hebben actiecomi- iidnqqi die comités cn de gemeente re heb wil minister De Gaay alruin op grond van koud- bestee* Dtóijk denken de kop van iktiege-fie opofferen aan de Groningse esprek. fte naar meer zeggenschap hei et gebied rondom de stad. Te en voornemen wordt van leer en onder het motto: „De kop Op Drente, wel te verstaan, n het betrokken gebied kan rden aantreffen om Drente inthoofden. De Gaay Fortman is on- US lf in het gebied geweest. Na en Drents-gemoedelijk ver- dan sprek met de plaatselijke en ale CDA-politici en de actie- verklaarde hij weinig waarde niseert cb^en aan he komende r weer mming. „Het is een bekend ir vrij- isch verschijnsel dat bij die in mmingen conservatief ge- erken, wordt." De minister toog ien- lekjes over Drente rijker ver- arts. een actiecomité achterla- van il zich geen moment uit het arden- slagen toonde. Actievoerder deren uit Roden: „Wij gaan ge- tor." miger leester Cannegieter: „De uit- van de minister verbaast me ij zal zich niet zo maar gewon en. Toch kan hij met zijn juist wel eens bereikt heb- de actie een grimmiger ka- rijgt." de burgemeester voelen de in (ongeveer veertigduizend) rs zich helemaal Drents. „Als ister zegt, „ach de bevolking och conservatief, daar heb ik Foto links boven: overal staan borden die Noord-Drente Drents willen laten blijven. Rechts: een affiche die het Drentse volksjongetje Bartje te hulp roept om de verbondenheid met het ..Land van Bartje" aan te tonen. Op zaterdag 22 mei gaan de in woners van vier gemeenten naar de stembus. Peize. Roden, Eel de en Zuidlarcn organiseren dan een volksstemming om ..Den Haag" ervan te overtuigen dat de voorgestelde indeling van de gemeenten bij de provincie Groningen verfoeilijk is. De stemming gaat door, ook al heeft minister De Gaay Fortman zich er laatdunkend over uitgelaten. De gemeenten hopen vooral po litieke invloed te kunnen uitoe fenen en het parlement te beïnvloeden. Het kabinet beslist waarschijnlijk al vóórdat de stemming gehouden wordt over het voorstel tot bestuurlijke her indeling van ons land. De kwestie leeft sterk bij de burgerij, die actiecomités heeft gevormd. Dat blijkt ook uit inci dentele gevallen. Zo weigerde wethouder A. Luinge van Peize zijn in een Gronings ziekenhuis geboren zoon Jan aan te melden op het stadhuis van Groningen. Peizer ambtenaren hebben hun wethouder er met veel moeite naar toe gepraat. Overigens is het verzet niet zo zeer anti-Gronings als wel vóór Drente, aldus de heer Rispens van het actiecomité in Roden. Die liefde voor Drente ligt ook ten grondslag aan een lesbrief die in het kader van de actie op de betrokken scholen wordt be handeld. IADVERTENTIEI STICHTING (v/h Comité Hulpverlening Zuid-Vietnam) Gedeelte van een vluchtelingenkamp in Thailand Steun aan vluchtelingenkampen in geen boodschap aan", dan vind ik dat eigenlijk maar bijzonder ernstig. Waar gaat het bij de reorganisatie van het binnenlands bestuur tenslot te om? Toch om een betere relatie tussen burgerij en overheid. Als je. van dit gebied de historische en cul turele banden doorsnijdt, de sterke betrokkenheid bij het Drentse be stuur en het hele Drentse gebeuren wegneemt en er een aanhangseltje van Groningen van maakt, dan zul len de bewoners in een totaal andere sfeer en wereld moeten leren denken. Groningen is anders dan Drente. Het leeft hier Het is jammer dat de minister dan meent daar smalend over te moeten praten. In het westen leven die din gen misschien al niet meer zo, hier nog wel. Friesland heeft het heel sterk. De Drenten lopen niet zo gauw te hoop. Nu merk je echter toch dat het leeft. In zo'n situatie zijn alleen zeer sterke zakelijke argumenten vol doende om toch door te zetten met de annexatie." En die zakelijke argumenten zijn er juist niet, meent de Zuidlaarder bur gemeester. Het noorden van ons land kent situaties als met Zoeter- meer niet. Natuurlijk is Drente wel betrokken bij Groningen, maar dat geldt voor het hele noorden. Als voorbeeld van betrokkenheid wordt de gezondheidszorg wel genoemd. „Maar dan kun je van het hele noorden wel één Groot-Groningen maken. Het academisch ziekenhuis vervult een functie in dit gehele landsdeel." De grootste betrokkenheid blijkt in feite maar uit de behoefte van Gro ningers om in de kop van Drente te komen wonen, zo redeneren de Dren ten. Je krijgt echter wel Paard van Troje-achtige toestanden (zoals het Drents Landbouwgenootschap het uitdrukte) om dat gebied dan maar Gronings te maken. Veiling Voor Groningen is er onlangs een nieuwe frustratie bijgekomen. De Groningse bloemenveiling dreigt naar Eelde te verhuizen. In Drente kijkt men wat smalend aan tegen het feit dat het stad-Groninger be stuur daartegen in beroep is gegaan bij de Kroon. Volgens mr. Cannegieter kan een verwevenheid op planologisch ge bied weliswaar niet ontkend worden, maar de problemen op het gebied van de ruimtelijke ordening zijn be paald niet van dien aard dat Noord- Drente zo nodig bij Groningen zou moeten. Het streekplan Noord- Drente sluit gaaf aan bij het streekplan Centraal Groningen om een groei-impuls te geven aan de stad, althans de leegloop van die stad tegen te gaan. Noord-Drente is er niet op uit Groningen nog verder leeg te zuigen, maar er is integendeel een sterke rem gezet op de wo ningbouw, zodat er geen enkele vrees hoeft te zijn voor nieuwe sate- liet-steden. De heer Cannegieter vindt de laat dunkende opmerkingen van de mi nister te meer jammer omdat provin ciale staten van Groningen zelf juist hebben aangedrongen op een volksstemming. „De minister kan dat niet afdoen met de opmerking dat we niet eeuwig kunnen blijven stilstaan bij de grenzen die zijn vastgelegd in middeleeuwse roofrid- deroorlogen." Oriëntering De bewering van de bewindsman dat Noord-Drente geheel op Groningen is georiënteerd wordt van de hand gewezen. Van de Zuidlaarder be roepsbevolking bijvoorbeeld werkt 52 procent in de eigen gemeente. Dan blijven er inderdaad nog 48 pro cent over die elders werken, maar daarvan pendelen er slechts zeven tien procent op Groningen. Ge meenschappelijke regelingen zijn er niet. De Drenten ontkennen ook dat hun gebied deel uitmaakt van de Groningse woningmarkt. In Gronin gen en (het Groningse) Haren geldt nog steeds de woonruimtewet 1947; door de evenwichtige situatie op de woningmarkt in Noord-Drente kon dit gebied worden geliberaliseerd. Om al deze redenen heeft ook het provinciale bestuur van Drente de inljvingsplannen van de hand gewezen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De stichting natuur en milieu heeft heftige kritiek geuit op het meerjarenplan personenver voer van minister Westerterp van verkeer en waterstaat. De stichting vindt dat volgens het plan het open baar vervoer nauwelijks wordt uitge breid, dat er veel te weinig geld wordt uitgetrokken voor de aanleg van fietspaden en dat de wenselijkheid van nieuwe rijkswegen die genoemd worden nog moeten worden afgewo gen tegen mogelijkheden van provin ciale wegen en van openbaar vervoer. De stichting heeft deze kritiek ge spuid in een verklaring aan de Twee de Kamer. De vaste Kamercommis sie voor verkeer en waterstaat begint aanstaande maandag met de behan deling van het meerjarenplan van minister Westerterp. Van een verslaggever UTRECHT De Utrechtse stads- archeoloog T. Hoekstra zal 10 mei beginnen met opgravingen naar fun damenten van het kasteel Vreden- burg op het gelijknamige plein in Utrecht. Het kasteel Vredenburg Isfdël (3) werd in 1528 in opdracht van Karei x de vijfde gebouwd rondom het uit 1250 daterende klooster van de Jo- hanniterorde. Hoekstar hoopt resten van het kasteel en het klooster op te graven. De archeoloog heeft de tijd tot augustus. Dan zal op die plaats het muziekcentrum worden gebouwd. Thailand SURIN CHANTABURI NOORD-OOST THAILAND SI KHIEU Frankrijk PARIJS SAINT-ETIENNE LE HAVRE MARSEILLE Humanitaire hulp voor Vietnamese. Laotiaanse en Cambodjaanse vluchtelingen in de vorm van voedsel, kleding, dekens, muskietnetten, medicijnen en huisvesting. Hulpverlening gekoppeld aan en/of ter ondersteuning van de Evangelieverkondiging aan behoeftige naasten in of uit Zuid-Oost Azië, in gehoorzaamheid aan Gods Woord, zoals beleden in de Drie Formulieren van Enigheid. tnv STICHTING COMITÉ HULPVERLENING ZUID-OOST-AZIË Postbus 1527, Groningen UIT VAN LEZERS Kort*, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartel, Postbus 859. Amsterdam. BIJ publikatle wordt de naam van de schrijver vermeld. TRICHT De psychiater dr. J. G. Schnitzler en de psycholoog drs. W. H. Derks hebben in geheel verschillend geoordeeld over de persoonlijkheidsstructuur van Frans H., de ge hoofd-verpleegkundige uit Kerkrade, die van negen „insulinemoorden,, wordt verdacht, ïreef de psychiater H. als „niet eerlijk", „hypocriet", „onecht", de psycholoog had bij de :hte „geen spoor van dubbelhartigheid" kunnen ontdekken. nnrfrtJ^rwfJ»^Ji«^eK^enKVer" 8etuiBen bem omsenreveu als aan de Psychiatrische obser- heerszuchtig, als iemand die geen te genspraak duldde en werden zijn in tellectuele en verpleegkundige capa citeiten beperkt geacht. Leo Kleyn Uniek van het gevangeniswe- 3K) in Utrecht, waar H. zeven lang onderzocht is. Zij traden e Maastrichtse rechtbank op uigen-deskundigen. De psychi- is namens de officier van justi tie psycholoog namens de ver- r opgeroepen ater Schnitzler meende dat atie kan worden gelegd tussen 5H waarvan H. wordt verdacht ns persoonlijkheidsstructuur, dat zijn indrukken over H. in lijnen aansloten bij de door fstudeerde getuigenverklarin- larin vrijwel zonder uitzonde- hgunstig over de verpleger ïeoordeeld. )mming hand van het door Schnitzler 'achte rapport somde de presi- an de rechtbank nog eens op kwalificaties de getuigen ge lnebben. Het was een scala van negatieve eigenschappen: on- ntlgheid, oneerlijkheid, onbe- aarheid, achterbaksheid, leu- ugheid, schijnheiligheid, hui- 'tigheid, geldingsdrang en matigheid. Verder hadden de geleiding in de kliniek wordt in het psychiatrische rapport opgemerkt dat H. daarover „steen en been" klaagt, en dat er inderdaad sprake lijkt van „een ongewenste wisseling H-, zo heeft Schnitzler geconclu- van artsen". Maar, zo wordt daaraan deerd. kwam eigenlijk bij niemand dan toegevoegd: ..Men vraagt zich af sympathiek over. Ook had hij ner gens aanwijzingen kunnen vinden dat de verpleger zich werkelijk inzet te voor zijn patiënten. Op grond van eigen waarneming noemde hij H. „vrij kil en gevoelsarm" en „vrij ego centrisch". Hij schreef de verdachte een „neurotische karakterstructuur" toe. Verwijderd verband Opmerkelijk was dat de getuige- deskundige zich in zijn rapport ook heeft uitgelaten over kwesties die met een psychiatrisch onderzoek slechts in verwijderd verband lijken te staan. Zo bevat het rapport de uitspraak dat zou hebben kunnen blijken dat in de kliniek in het geheel geen wantoestanden bestonden, „als de betrokkene in alle ernst en met de volle inzet van zijn persoon beklag was gaan doen". Daarbij wordt er op gewezen dat geen van de getuigen de wantoestanden bevestigden. Met betrekking tot de medische be- of hij niet overdrijft." De psychiater, die ongeveer vrijt ge sprekken met H. heeft gehad, schrijft in zijn rapport dat hij geen wezenlijk contact met de verpleger heeft kunnen krijgen. Emotioneel gezien noemt Schnitzler hem „vlak" en „ongedifferentieerd". Volgens de psychiater ontbreekt het H. ook aan „zelfinzicht". Het psychiatrisch rapport mondt uit in de conclusie dat H. in vermin derde mate toerekeningsvatbaar is. H. zal niet voorwaardelijk of onvoor waardelijk ter beschikking van de regering gesteld hoeven worden. Als hij niet opnieuw in een verantwoor delijke functie in de verpleging te recht komt. vormt hij volgens het rapport geen groot gevaar voor de samenleving. „Niet wezenlijk" De psycholoog Derks zei in een toe lichting op het door hem uitgebrach te rapport dat hij „ook gevoelsma tig" niet de minste moeite had met H. in contact te komen. De door de psychiater Schnitzler geconstateer de „hypocrietie" van H. noemde hij „niet wezenlijk" en „een bij verschijnsel", waaraan het persoon lijkheidsbeeld van H niet kan wor den opgehangen. Derks had bij zijn onderzoek ook geconstateerd dat H. in hoge mate vatbaar is voor suggestie. In een situatie waarin H. zich hulpeloos voelde, bleek het een koud kunstje te zijn. hem bepaalde antwoorden in de mond te leggen. De verdediger, mr. J. J. M. Hermans, ging bij zijn ondervraging van de psycholoog vooral daarop in, omdat H. op de zitting meermalen heeft laten weten dat hij bij de politieverhoren iets anders heeft gezegd dan hij heeft bedoeld. Vraagteken De officier van justitie, mr. J. Boos ter, vocht de inhoud en de waarde van het psychologisch rapport fel aan. Hij vond dat de psycholoog „verbazingwekkende uitspraken" had gedaan en in het rapport geen „kritische zeef" had ingebouwd. Zo vroeg hij zich af. hoe Derks kon menen dat H. in staat is „tot het ventileren van kleine onwaarheden", daar de verpleger heeft toegegeven inzake de diefstal van een gouden ketting, een grove onwaarheid te hebben gesproken. Ook plaatste de officier met het oog op de diefstallen een groot vraagte ken bij de conclusie van Derks dat H. grote aandacht besteedde aan niet alleen het geestelijk, maar ook het materieel welzijn van zijn pa tiënten. Niet aan kritiek onderworpen werd de bevinding van de psycholoog dat H. volslagen ongeschikt is voor het beroep van verpleger. Volgens Derks heeft H. voor een hoofdverpleegkun dige een absoluut te laag IQ. Was hij bij zijn sollicitatie getest, aldus de psycholoog, dan zou hij zeker zijn afgewezen. Brief Aan het begin van de middagzitting deelde de officier mee een expresbrief te hebben ontvangen van het hoofd van de verpleegkundi ge dienst in de Lückerheidekliniek. de heer A. P. Jansen. Deze beklaagt zich in de brief over eenrijns inziens onjuiste getuigenverklaring van het afdelingshoofd H. P. M. van Dijk. Verpleger Van Dijk verklaarde vori ge week dat Jansen geen aandacht had geschonken aan zijn klachten over de gang van zaken op de afde ling Nachtegaal, waarvan H. hoofd was. Volgens Jansen had nooit ie mand zich bij hem beklaagd. Tot kort voor de aanhouding van H., aldus Jansen in zijn brief, was hem niets bekend van vermoedens ten aanzien van praktijken waarvoor H. nu terecht staat. Van Dijk herhaalde gisteren desge vraagd dat hij eind mei of begin juni vorig jaar wel met Jansen over „on regelmatigheden" op de afdelingen van H. had gesproken, maar dat hem, voordat hij nadere uitleg had kunnen geven, de mond was ge snoerd. Jansen zou hem bij die gele genheid voor de voeten hebben ge worpen een oproerkraaier te zijn. In zijn brief aan de officier liet Jansen weten zijn verklaring onder ede te willen afleggen, maar de rechtbank achtte zijn komst naar Maastricht niet nodig,. Het ingezonden stuk van D. J. Muller (Tr/Kw 30-4-'76) heeft opnieuw mijn overtuiging bevestigd, dat het ge bruik van de term „bezet gebied" voortdurend tot misverstand aanlei ding geeft. Muller heeft het over de claim 28 jaar geleden op het toen bezette gebied. Een, zacht uitge drukt, vreemde omschrijving voor het uitroepen van de onafhankelijke staat Israël op de datum waarop het mandaat van Engeland afliep. Dit was volledig in overeenstemming met resolutie 181 van de algemene vergadering der Verenigde Naties, 29-ll-'47, gebaseerd op het grondig onderzoek van UNSCOP (United Na tions Special Commission on Pales tine, samengesteld uit leden van 11 neutrale landen). In de jaren 1946-'47 doorkruisten 57 stafleden van UNSCOP het mandaatsgebied en weerlegden aan de hand van de fei ten in hun rapport (500 blz.) de Ara bische bewering dat heel het gebied deel uitmaakte van het „Arabische moederland". Resolutie 181 voorzag in de vorming van twee autonome staten. Israël en Palestina, met economische unie. en een bijzondere status voor het ge bied van Jeruzalem. In flagrante strijd met deze resolutie werd de jonge staat Israël van alle kanten aangevallen en de oprichting van de autonome staat Palestina onmoge lijk gemaakt: Transjordanië an nexeerde eenvoudig de Westbank en Oost-Jeruzalem (met vernietiging van de joodse wijk) en noemde zichzelf Jordanië. Terwijl Israël in juni 1967 in hevige strijd gewikkeld was met Egypte en Syrië (na de blokkade van Ellath en het wegzenden door Egypte van de VN-troepen), werd het door Jordanië in de rug aangevallen. Gevolg: Israël maakte de Jordaanse annexatie on gedaan. Er wordt door Israël geen claim ge legd op dat gebied. Ontruiming zon der een door de grote mogendheden gegarandeerd vredesverdrag met veilig gestelde grenzen betekent in de nog steeds door de Arabische staten onderhouden oorlogssituatie: zelfmoord. Bruinisse G. J. Wirtz Nieuw geluid 'n Nieuwe lente 'n nieuw geluid! Voorwaar een nieuwe geluid als dr. y.d.. Heuvel voorziet dat er vele soor ten dominees zullen komen. Brood nodig is dat, als we bedenken hoe verschillend het kerkvolk is qua mi lieu, opvoeding en vooral werkkring om maar niet te spreken van jong en oud kerkvolk. Want deze laatsten zitten met de last van het verleden waarin tussen vrome muren hun zo veel ingeprent is. dat hun aanspreek baarheid voor moderne ideeën daar zeer onder lijdt en waardoor de een heid binnen eenzelfde kerk daar zelfs door bedreigd wordt. Enige jaren te rug hebben tien parochies in Bra bant een team van zielzorgers ge vormd om bij toerbeurtin deze paro chies te preken om 20 oud en jong elk wat wils te geven. Niemand mag om welke reden dan ook enig predi ker betichten van opportunisme (zo de wind waait waait zijn jasje), want zij moeten vooral diplomatiek te werk gaan. Amsterdam S. G. Pauws Pvd A-programma De kritiek van KVP en ARP op het ontwerp-verkiezingsprogramma van de Partij van de Arbeid is verdacht. Het is mijn overtuiging dat de KVP en de ARP nu al de weg vrij maken om in een CDA met de WD te gaan regeren. Een rampzalig vooruitzicht. Ik heb begrepen dat de Partij van de Arbeid de inkomensverschillen te rug wil brengen tot redelijke propor ties. Wat kan daar op tegen zijn? Het is toch volstrekt onaanvaardbaar dat er nog van die gigantische ver schillen bestaan: De Partij van de Arbeid wil kennelijk ook onze defen sie doelmatiger maken. Wat is daar op tegen? Als dat Inderdaad tot ge volg heeft dat die defensie dan min der kostbaar is dan moet men het doen. Voorlopig zijn alle voorstellen tot humaniseren van onze maat schappij van de Partij van de Arbeid gekomen. Met KVP en ARP als rem mende factor. Een schande!. Amsterdam J. Huizinga PvdA-program (2) Bas de Gaay Fortman is „geschokt" omtrent de uitlatingen van minister Van Agt inzake het verkiezingspro gram van de PvdA, met name omtrent de paragraaf „defensie". De PPR-voorman zwijgt in alle talen als zijn voorzitster Ria Beckers aan spoort tot nauwere samenwerking met de communistische partij. Ons is geleerd, dat fascisme en commu nisme stoelen op één duivelse wortel, nl. dictatuur, moord en concentratie kampen. Oldebroek H. BOEVE

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9