VZJ VZJ TROUW IN UW VAKANTIEBRIE VENBUS Poppenspelers maken bewegend leven Ol oderne eubels an toen vrije universiteit vrije universiteit J Bouwfonds /oorzichtig met sluiten bejaardenoord' Twintig jaar Singermuseum Woeste taferelen in visserijoorlog Brits-IJslandse administratief medewerkster jong academicus Ia ervaren administrateur NACHTCHAUFFEUR jw/K^BDA iDAG B MEI 1976 Trouw/Kwartet 11 u langer dan een week met vakantie gaat en Trouw ook op uw intie-adres wilt ontvangen, dan verzoeken wij u onderstaande bon ijk en volledig ingevuld aan ons op te sturen (telefonisch kunnen wij geen vakantie-adressen aannemen.) •o.e.,c»L moeten u er wel op attent maken, dat de aflevering van dagbladen In Üdelijke landen (Italië, Spanje, Joegoslavië enz) over het algemeen zeer iel te wensen overlaat. Wij kunnen hiervoor dan ook geen verantwoor- ilijkheld aanvaarden, thrljf op de envelop: •ouw V.A., Antwoordnummer 2792, Amsterdam. f hoeft geen postzegel op. »nd de bon uiterlijk 3 weken voor het ingaan van uw vakantie in! plaats: I betaal per week/maand/kwartaal iv.p. doorbalen wat niet ven toepassing is) VAKANTIEPERIODE VAKANTIE-ADRES itraat en no. «nplaats:.. tW prijs op toezending naar het buitenland PortokostenNederland en Betglè gratis Land- an Luchtpost binnen Europa 1.75 per dag Ter voldoening van deze kosten ontvangt U een acceptgirokaart. Een fragment uit het stilleven, waarin de dode vissen zijn begonnen te bewegen door André Rutten AMSTERDAM Het toneeltje in de Shaffyzaal van het Shaffy- theater bestaat in het begin van de voorstelling (tot en met 15 mei) in hoofdzaak uit een tafel met daarop een uitstalling van allerlei dode dingen, waarvan een kunstschilder zo een „stilleven" van zou kunnen maken. (Een „nature-morte" zeggen de Fransen). ide een onzer verslaggevers ~EM Statenleden van de A en van het CDA hebben Gede- de Staten van Gelderland ge- of het Juist is dat bij de ndkomlng van nieuwe bejaar- >orden soms tot sluiting van ver- de bejaardenoorden moet wor den overgegaan. Zij informeren of het nadelige gevolgen kan meebren gen voor een aantal hoogbejaarden wanneer iedereen moet verhuizen. Zij willen voorts weten, of Indien dit inderdaad het geval is. Gedeputeer den bereid zijn te bevorderen dat de sluiting in fasen kan gebeuren. Daarmee beginnen Feike Boschma en Jan Goes hun marionetten voorstelling, die voor volwassenen door de toegepaste enigszins bizarre fantasie minstens zo boeiend is als voor kinderen. Het stilleven wordt eerst bezocht door een aantal trippe lende en snuffelende muizen, op de duur verjaagd door enkele slangen, die zich tussen de dode voorwerpen blijken te bevinden. Maar ook een fles begint te bewegen, twee zilver achtige vissen verheffen zich van de zilveren schaal waarop zij uitgestald lagen en zwemmen door de lucht, een geplukte kip verheft zich op haar poten en loopt rond totdat een grote braadvork haar weer velt. In de wand achter de tafel, op de hoogte waar een schilderij of een spiegel zou kunnen hangen, is er een ronde opening, gesloten door twee gordijntjes, die zo nu en dan open schuiven. Daar verschijnen dan an dere fantastisch-bewegende dingen. Een vlucht vogels bijvoorbeeld, maar ook moeilijker te duiden figuren, die uit dunne lappen in verschillende kleuren bestaan en raadselachtige bewegingen uitvoeren onder wisse lende belichting, waar je geboeid naar blijft kijken. Nog simpeler van opzet en even geraffineerd van uit werking is de ondergang van een brokje natuur-in-miniatuur. Op een gegeven ogenblik verschijnt de actrice Margit de Vries in de voor stelling, die zich binnen dat mario nettenspel voegt, eerst zelfstandig, wel bekropen door muizen, later meer als contrasterend element tege nover kleinere poppen, die een eigen versie vertonen van circus-acts. Ver schillende dieren treden daar ook in op. Het einde is een fantastisch ge vecht tussen twee vitrages, die tot een soort spookbeelden gevormd zijn, met koppen en een grote hand, alles van hetzelfde weefsel. Typisch Boschma, zeggen degenen die hem van vroeger kennen, o.a. van Fun- house. por G. Kruis ^^pda; tc ARLEM Moderne meubels uit begin van deze eeuw zijn vanaf ag en tot 28 juni te zien op tentoonstelling in de Vleeshal de Grote Markt te Haarlem. Het ns Halsmuseum wijdt daar een wsitie aan de sierkunstenaar Jac. de Bosch (1868-1948), meubel werper, of zoals hij nu genoemd worden, binnenhuisarchitect, was ook zakelijk leider van de in 0 opgerichte N.V. ,,'t Binnenhuis" Amsterdam, dat tot 1929 heeft taan, maar eigenlijk nog een be- p is. Een „inrichting tot versiering meubileering der woning" heette toen. den Bosch werkte nauw samen t de architect H.P Berlage, met hij streefde naar een vemieu- ig in de binnenhuiskunst. Deze nieuwing kwam tot uitdrukking een nieuwe woonstijl met sobere, lelijke meubels en gebruiksvoor- rpen. Geen versiering van ge- ildhouwde ornamenten meer, ar strakke, degelijke meubels, grote ambachtelijke zorg uit de ste houtsoorten gemaakt. Het was reactie op de vele neo-stijlen en Art Nouveau, die met hun nadruk versiering de functie van het meu bel min of meer uit het oog hadden verloren. De meubels uit „*t Binnenhuis" zijn makkelijk te herkennen. Niet alleen door hun grote eenvoud, maar meer nog door de nadruk op de con structie. Zo zijn vooral opvallend de vaak ook nog donkergekleurde ver- bindingspennen, die zonder iets te camoufleren laten zien hoe de onder delen van het meubel met elkaar zijn verbonden. Op de expositie vooral meubels uit de eerste vijftien jaar, de bloeitijd van het Binnenhuis: daar naast ook aandacht van Van den Bosch* leven, zijn ontwerptekenin gen (voor meubels, aardewerk, tapij ten) en de klandizie van ,,'t Binnen huis." Dagelijks van 10 tot 17 uur, zon- en feestdagen van 13-17 uur. LAREN Het is op 12 mei twintig jaar geleden dat het Singer Museum in Laren opengesteld werd voor het publiek. Dit jubileum was aanleiding voor een tentoonstelling van werken van de Amerikaan James McNeill Whistler en de Noor Edward Munch, Whistler is er vanwege de relatie die de stichtster van het Singer Museum, mevrouw Anna B. Sinder-Brugh en haar man H. Singer hadden met de Verenigde Staten ('t was hun land van herkomst) en Munch omdat de Singers dikwijls in Noorwegen ver bleven. .Whistier bracht het grootste deel van zijn leven in Engeland door. Hij had- veel contact met de Franse impressi onisten. In zijn latere leven was hij ook een paar keer in Nederland, waarvan o.a. een paar etsen (Dordrecht, Zaandam) getuigen. Whistiers erfgename, miss Rosalind Birnie Philip schonk in 1935 de be langrijkste werken uit zijn atelier aan de Universiteit van Glasgow., waar aan zij bij haar dood in 1958 ook het overige werk van Whistier naliet. Hieruit is een keuze gemaakt voor de tentoonstelling in Singer. Het meeste daarvan is in ons land vrijwel onbe kend. Ook de Noor Munch we besteed den veel aandacht aan zijn werk t.g.v. de expositie „Het symbolisme in Eu ropa" was sterk internationaal ge oriënteerd en verbleef behalve in Noorwegen veel in Berlijn en Parijs, waar hij veel contacten had. Munch wordt beschouwd als een van de grondleggers der moderne kunst. Bij zijn dood in 1944 liet hij zijn hele oeuvre na aan de stad Oslo waar het in 1953 ondergebracht werd in het daarvoor gestichte Munch-Museet. De tentoonstelling in Singer laat een keuze uit zijn belangrijkste grafiek zien. De twaalf tekeningen, die er ook zijn, houden over het algemeen ver band met de grafiek. Als inleiding op deze tentoonstellin- (gen) worden foto's getoond van Amerika rond de eeuwwisseling, fo to's van Laren en werk van W. H. Singer uit het bezit van het Singer museum, aangevuld met historische foto's en voorwerpen van de familie Singer. LONDEN (Reuter, AP) In de visse rij-oorlog tussen Groot-Brittannië en Usland is het in de nacht van donderdag op vrijdag bijzonder hard toegegaan. „Deze nacht is de ergste tot nu toe geweest in de Kabeljauw-oorlog", aldus een woordvoerder van het Britse ministerie van defensie. Hij beschuldigde IJsland ervar „niet- uitgelokte en roekelozen aanvallen" op vijftien Britse treilers en vier ma rineschepen te hebben uitgevoerd. De Britse schepen hielden zich op binnen de 200 mijls-zone waarop IJs land aanspraak maakt. Volgens het Britse ministerie werden drie fregat ten acht keer geramd door drie IJs landse kanonneerboten, waarna de ze zich terugtrokken „om hun won den te likken". De IJslandse kustwacht te Reykja vik maakte daarentegen bekend dat de Britse fregatten haar schepen zes keer hebben geramd binnen drie uur HET CHR. NATIONAAL VAKVERBOND IN NEDER- LAND vraagt een medewerker voor het sekretariaat die o.m. tot taak zal krijgen zelfstandig te correspon deren met leden en plaatselijke centrales van het CNV en die tevens sekretaris zal zijn van enkele interne commis sies, waaronder de propaganda-commissie. Gedacht wordt aan iemand met een behoorlijk inventief en creatief vermogen. Opleidingsniveau Havo - Meao of daarmee overeenko mende. Geboden wordt een vrij zelfstandige werkkring met een goede salariëring en gunstige andere arbeidsvoorwaar den. Sollicitaties kunt u richten aan de Algemeen Secretaris van het CNV, Postbus 2475 - Utrecht. Telefonisch kunnen informaties worden ingewonnen bij de heer K. Dijkstra, tel. 030-941041 - toestel 133. Op een klein KERKELIJK BUREAU in de omgeving van Utrecht zijn 2 vakatures ontstaan 1. secretaresse (goede kennis van de Engelse taal strekt tot aanbeveling) 2. boekhoudkundig medewerkster Een van beide functies zal half-time zijn. Eventuele gegadigden dienen kerkelijk meelevend te zijn. Met gemaakte vakantie afspraken zal rekening worden gehouden. Indien u denkt voor één van deze functies in aanmerking te komen wilt u dan uw sollicitatie richten aan: Nederlands Baptisten Centrum "De Vinkenhof", t.a.v. de heer A. v.d. Hoef, Biltseweg 10, Bosch en Duin/Post Bilthoven. U kunt telefonisch inlichtingen inwinnen onder nummer 030 - 78 44 57. amsferdam Bij de administratie van het Natuurkundig Laboratorium kan worden geplaatst een Haar taak omvat o.a. de behandeling van inkomende facturen en uitgaande bestel lingen en het typen van correspondentie. Vereistendiploma MAVO en typen. Leeftijd tot 25 jaar. Inlichtingen over deze functie kunnen tele fonisch worden ingewonnen bij het hoofd van de administratie, de heer G. van der Hoeden, tel.020-548 24 66. Schriftelijke sollicitaties, onder vermel ding van vacaturenummer 311-1536, te richten aan de Hoofdafdeling Perso neelszaken, De Boelelaan 1105, Post bus 7161, Amsterdam. amsterdam In het kader van de verdere ontwikkeling van het personeelsbeleid bestaat bij de Hoofdafdeling Personeelszaken een mo gelijkheid tot plaatsing van een die belangstelling heeft voor een functie in de beleidssfeer. Hij zal tot taak krijgen assistentie te verlenen bij de behandeling van personeelszaken, die in eerste instan tie het wetenschappelijk personeel aan de Vrije Universiteit betreffen. Bij gebleken geschiktheid kunnen na ver loop van tijd afspraken worden gemaakt over een eigen werkgebied. De voorkeur wordt gegeven aan een pas afgestudeerde academicus. Met name wordt gedacht aan afgestu deerden in de sociale, economische, of juridische wetenschappen, die geïnteres seerd zijn in het sociale beleid in een grote organisatie. Instemming met de doelstelling van de Vrije Universiteit wordt verwacht. Voor inlichtingen kunt u telefonisch con tact opnemen met het secretariaat van de Hoofdafdeling Personeelszaken, tel.: 020 - 548 43 95. Schriftelijke sollicitaties, onder vermel ding van vacaturenummer 020-1646. te richten aan de Hoofdafdeling Perso neelszaken, De Boelelaan 1105, Post bus 7161 te Amsterdam. Christelijke Technische School "NIEUWE VAART'' Kanaalstraat 31, Gouda. Tel. 01820-16034. Gevraagd per 9 augustus 1976 een op onze viermans-administratie in de rang van administratief beambte tweede klas of tweede klas A, afhankelijk van leeftijd, ervaring en diploma's. Voor de rang tweede klas is minimaal nodig het bezit van MAVO (MULO) diploma (min. leeftijd 22 jaar) en voor tweede klas A bovendien Praktijkdiploma Boekhouden, min. leeftijd 25 jaar. Salaris volgens rijksregeling, voor tweede klas min. f 1502.-- max. f 2220.- voor tweede klas A min. f 1692.--, max. f 2336.». Premie AOW en AWW voor rekening Rijk. Brieven van sollicitanten van prot. chr. beginselen worden binnen 14 dagen verwacht en dienen gericht te zijn aan de direkteur van de school. Elke vrijdag in Trouw Inlichtingen over de aantrekkelijke adverten tietarieven worden u gaarne verstrekt. Tel. 020-913456, toestel 703 en 716. PERSCOMBINATIE TRANSPORT B.V. verzorgt het vervoer van de produkten van Perscombinatie N.V., met name van Het Parool, de Volkskrant, Trouw en diverse nieuws- en advertentiebladen Binnen deze transportonderneming bestaat een vakature voor een: die in het bezit is van een groot rijbewijs en bereid is tot werktijden, die liggen tussen 24.00 en 08.00 uur gedurende 6 nachten per week. De gemiddelde duur van een werkweek bedraagt 35 uur, terwijl per 4 weken een vrije zaterdag wordt gegeven. f Belangstellenden voor deze functie, die woonachtig zijn in Amsterdam ol directe omgeving kunnen zich wenden tot de heer B. de Bruin, afdeling Personeelszaken van Perscombinatie N.V.. Wibautstraat 131, Amsterdam. Telefoon (020) 914400, toestel 365. De veilige Bouwfonds financiering kunt u nu afsluiten tegen een rente van 7,9% die wij u twee jaar lang garanderen! 8,5% is het rente-percentage dat wij u vijf jaar lang garanderen, als u een Bouwfonds hypotheek afsluit. 8.9% durven wij u zelfs dertig jaar lang te garanderen. zodat het maandelijkse woon- k bedrag voor uw eigen huis dertig jaarlang niet kan stijgen. Bouwfonds-infocentra: Alkmaar. 8olerstraal 28. tel. (072) 2 08 12 ol 2 1 7 98 Amersfoort. Regentesselaan 34. tel (0331 3 04 70 Amsterdam. Westemde '4. tel (020) 6 72 32 Apeldoorn, Oude Erica weg 10. tel (055123 3452 of 23 3988 Arnhem. Koningstraat 69b. tet (085) 42 21 52 Laat u er alles over vertellen. Maak een afspraak met een van de Bouwfonds-infocentra om u voor te laten lichten over alle extra's van de Bouwfonds hypotheek en u zorgvuldig voor te laten rekenen hoeveel u per maand kwijt bent als u een eigen huis koopt. Nieuwbouw óf een bestaand pand. Wilt u voorlopig alleen (gratis) documentatie over huizen en hypotheken, vul dan de coupon in. Coupon Stuur mij uw documentatie over huizen en hypotheken. Naam: Straat: Woonplaats: Telefoon: In envelop zonder postzegel naar Bouwfonds. Antwoordnummer 34, Hoevelaken. Assen. Markt 20. tel (05920) 159 57 Enschedg. Bnnkstraat 87. te' 1053)31 30 90 Groningen. Po/e'weg 68-62. tei (050) 13 72 46 Oen Haag Nassauplem 13. tel (070) 65 08 00 Haarlem. Dree« 34 tel (023) 31 38 52 Leeuwarden. Nieuwestad 89. tel (05100) 5 04 35 Lelystad Bongerd 201. tel (03200) 2 74 74 N'iddelburg. Korte Delft 2. tel (0118012 71 58 Rotterdam. Schiedamsedek 73a tel '010) 13 65 10 UI?echf Nachtegaalstraat 72. tel t030i 31 97 44 Zulphen. Stationsstraat 24. tel (05750)1 55 44 Zwolle. Eek wal 2. tel (05200) 1 16 41 nv Bouwfonds Nederlandse Gemeenten

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 11