perde wereld gematigd over Kissinger Ontwikkeling van onderop helpt de aapverdianen het meest olkstelling onder Vluchtelingen uit |frika in Portugal Kans op oorlogen sterk gestegen Opnieuw aanslag op spoorlijn in Rhodesië ïaël ontdekt guerillagroep pen bezette gebieden Mozambique heeft steun hard nodig Geen hinderpalen meer voor nieuwe Duitse abortuswet Republikeinen eisen ontslag van Kissinger AG 7 MEI 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 ravr* 2li in iROBI (Reuter, UPI, AP)) De voorstellen die de Amerikaan- 76 vqinister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger gisteren op w9nctad-conferentie in Nairobi heeft gedaan zijn in het erde over het algemeen voorzichtig, maar niet bij voor- negatief ontvangen. Leid gedelegeerden uit de ontwikke- 42 wanden lieten in de wandelgan- nenveten dat de voorstellen de Ver- .m. e staten wel wat dichter bij de Hing van de derde wereld gebracht vofyi. n vhger verklaarde voor zijn ver- a 8.C^it Nairobi toch wel optimistisch gehjjn over de uitkomst van de 'en tjid-conferentie. deed onder meer de volgende itellen: (richting van een internationale jdstoffenb nk" met een begin- van een miljard dollar voor de lering van de productieverho- van de grondstoffen. Dit zou loeten gebueren op voorwaar- le aanvaardbaar zijn voor zo- rijke investerende landen als de arme landen die de grondstoffen leveren. De bank zou helpen bij het stabiliseren van de grondstoffenprij- zen en ook de toevoer van westerse technologie naar de derde wereld in banen moeten leiden. De bank zou er garant voor moeten staan dat parti culiere maatschappijen niet door ra dicale regeringen worden genationa liseerd en de ontwikkelingslanden moeten beschermen tegen uitbuiting door de multinationals. -- Het aanleggen van buffervoorraden van belangrijke grondstoffen om gro te schommelingen op de markt tegen te gaan. Kissinger noemde geen grondstoffen met name, maar Amerikaanse func tionarissen in zijn kielzog zeiden dat binnen twee jaar tien produkten. si- AVIV (UPI. Reuter) Israël gisteren de ontdekking van een loniijtijnse guerillagroep op de wes- uteee Jordaanoever bekend ge ld get. Er zouden 33 personen zijn le veehouden. De groep zou tot de recoitijnse guerillaorganisatie Al Fa il zijhebben behoord. De leden van heeroep waren uit de op de westelij- ït f«rdaanoever gelegen steden Je- ar één Nabloes afkomstig. had de Israëlische minister lefensie, Sjimon Peres, opdracht oniipen het algemene uitgaansver- te trekken dat sinds vijf dagen kracht was voor het oude leel van Nabloes. De be- iman deed dit tijdens een ge- met burgemeester Bassam Al op voorwaarde dat de rust gehandhaafd. tgaansverbod was indertijd af- idigd na felle Arabische demon- tegen de Israëlische bezet- lutoriteiten. Uit protest tegen het uitgaansverbod bleven alle win kels gesloten. Verwacht wordt dat zij nu weer open zullen gaan. Minister Peres die het raadhuis van Nabloes bezocht, ging niet in op een verzoek van de burgemeester tot vrij lating van de inwoners die bij de ongerelgeldheden waren aangehou den. Wel ging hij akkoord met de heropening van een van de drie scho len die naar aanleiding van de rellen waren gesloten. Over het verzoek tot verwijdering van de grote ijzeren hekken, die acht van de elf toegan gen tot de oude stad afsluiten, zou hij nadenken. Bassam Al Sjaqa, die be schouwd wordt als een radicale Ara bische nationalist, werd onlangs tot burgemeester gekozen. In Toelkarem, dat eveneens in het bezette deel van Jordanië ligt, blijft het uitgaansverbod van kracht. De bewoners krijgen eens per dag een uur gelegenheid om boodschappen te doen. gsk^ :g ei aaijABON (AP, Reuter) - De Portugese regering heeft gisteren .ebten om een onmiddelijke telling onder de vluchtelingen uit Portugese koloniën te houden. JOSgering motiveerde haar besluit te wijzen op het bedrog op grote U dat plaats vindt bij het aan- n van sociale bijstand. Volgens functionarissen zouden i Deieel mensen als vluchteling heb- mtPgegeven, die dat in feite hele- nte#niet zijn. Zo zijn er volgens de üatege statistieken twee keer zoveel V.N^ehngen uit Angola en Mozam- duiii als er Portugezen in de vroege- ndatfrikaanse koloniën gewoond "jerden vluchtelingen demon- _jden gisteren tegen de voorne- eeinvan de re6erin8 om de steun l^jluchtelingen in te krimpen. In n hebben zij de kantoren van ;eringsbureau voor hulp aan lingen bezet om kracht bij om meer hulp te zetten, in de nieuwe door de regering :ondigde maatregelen is dat de [dan twaalf duizend vluchtelin- ie momenteel in dure hotels |ven voor eind juni herhuisves ting moeten hebben. Van de tachtig duizend hotelbedden in Lissabon zijn bijna veertig duizend aan vluchtelin gen gegeven. Door deze maatregel hoopt de regering ook het. buiten landse toerisme te bevorderen. De regering heeft verder laten weten dat voortaan vluchtelingen bij aan komst honderd dollar zullen ontvan gen en daarna slechts aanspraak op dezelfde uitkeringen als andere bur gers zullen kunnen maken. Tot nu toe werden alle maaltijden van de vluchtelingen apart door de regering betaald. Minister van vluchtelingenzaken, Amandio Azevedo, zei dat de over heid nog veertig miljoen dollar aan hotel- en restaurantrekeningen van de vluchtelingen moet betalen. De vluchtelingen uit Afrika kosten de regering maandelijks ongeveer vijf tien miljoen dollar. Er komen nog voortdurend vluchtelingen Portugal binnen en volgens de ramingen zal hun aantal deze zomer wellicht tot een miljoen stijgen. sal, jute. thee, cacao, koffie, tin. ko per. bauxiet, katoen en rubber, in aanmerking zouden kunnen komen wanneer de ontwikkelingslanden het eens zouden zijn met de Amerikaan se gedachte dat zoiets dan geleidelijk zou moeten gebeuren. De westerse technologie moet sneller onder de ontwikkelingslanden wor den verspreid door middel van nieu we internationale instellingen. De schuldenlasten van de arme lan den moeten van geval tot geval wor den bekeken. Financiering op lange termijn worden bevorderd. Kissinger zei dat de Amerikaanse regering het Congres zou vragen om alle Ameri kaanse hulp aan de armste landen in de vorm van schenkingen te geven en niet van leningen, die later moeten worden terugbetaald. Kissinger gaf hiermee niet toe aan de eis van de ontwikkelingslanden, die een algehe le herziening van hun schuldenlasten willen. Wel willen de Verenigde Sta ten over deze lasten met afzonderlij ke landen praten, aldus Kissinger. Reacties De eerste reacties van de ontwikke lingslanden waren dat Kissinger in ieder geval geprobeerd had een confrontatie tussen arm en rijk op de Unctad-conferentie te voorkomen. Mislukking van deze conferentie zal ook vrijwel zeker inhouden dat er van verbetering in de economische sa menwerking in wereldverband jaren lang geen sprake zal zijn. Enkele westerse landen leverden evenwel kritiek. Frankrijk, op dit soort conferenties altijd tegenover de Verenigde Staten, liet bij monde van haar minister van financiën, Jean Pierre Fourcade, we ten dat de oprichting van een grondstoffenbank niet nodig is. om dat er al genoeg instellingen bestaan die via de wereldbank leningen kun nen afsluiten. Fourcade vond Kissin gers rede filosofisch, moralistisch en weinig praktisch. Hij deed wat hij noemde een „pragmatisch compro mis" tussen de VS en de derde we reld. Er zouden specifieke akkoorden over de grondstoffenfinanciering moeten worden opgesteld tussen de producenten en consumenten van de grondstoffen. Een centraal fonds zou dan later nog wel eens kunnen ko men. Frankrijk dacht daarbij aan overeenkomsten voor rubber en koper. Andere Europese sprekers benadruk ten de hervorming van de bestaande economische instanties in plaats van nieuwe te vormen. Gaston Thorn, verklaarde namens de Europese Ge meenschap, niet voor een ge meenschappelijke grondstoffenbank te zijn. Hij vond dat de bestaande tariefregelingen voor de export producten van de arme landen verbe terd moesten worden. Namens de „groep van 77" (die in middels iarfiitgegroeid tot 112 ontwik kelingslanden) drong de Filippijnse president Ferdinand Marcos aan op een „krachtig economisch stelsel van de derde wereld," als tegenwicht voor de macht van de rijke industrielan den. (Kissinger daarentegen waarschuwde juist tegen het vormen van machtsblokken). Vanwege boycot Rhodesie: NEW YORK (Reuter) Mozambi que zal over de komende twee jaar ongeveer vierhonderd miljoen dollar (ruim een miljard gulden) aan hulp nodig hebben als compensatie voor het toepassen van sancties jegens het naburige Rhodesië. Dit heefteen missie van de Verenigde Naties gis teren bekend gemaakt. Voorts zal 36 miljoen dollar nodig zijn voor noodprojecten en landbouwprojecten op korte termijn. Londens Instituut voor Strategische Studies LONDEN (Reuter, UPI, ANP) Praktisch overal ter wereld zijn de kansen op militaire conflicten en oorlogen in 1975 gestegen en voor zover de gebeurtenissen van het lopende jaar reeds in een analyse kunnen worden betrokken zet deze trend zich door. Tot deze weinig optimistische mogendheid die in Angola vaste voet constatering komt het onafhankelij- aan de grond heeft, kan de gebeurte- De voormalige Italiaanse verzetsstrijder en ambassadeur Edgar- do Sogno werd gisteren in zijn huis in Turijn gearresteerd op beschuldiging van samenzwering tegen de staat. Op bovenstaan de foto wordt hij begeleid door politieagenten naar de gevangenis in Rome over gebracht. ROME (AP) De voormalige Itali aanse ambassadeur Edgardo Sogno en zijn assistent Luigi Ca Vallo zijn gearresteerd op beschuldiging van samenzwering tegen de staat. Vol gens de politie zijn de twee betrok ken geweest bij een samenzwering om president Giovanni Leone in au gustus 1974 te ontvoeren. Edgardo Sogno was vroeger ambas sadeur en is thans leider van de rechtervleugel van de liberale partij. Hij en zijn medewerker werden in hun woningen in Turijn gearresteerd en naar een gevangenis in Rome overgebracht Tot dusver zijn geen details bekend gemaakt van de beweerde sa menzwering. Maar volgens het Ro meinse dagblad Paese Sera is de groep van plan geweest Leone in zijn zomerverblijf in Castelporziano in de buurt van Rome te ontvoeren en op gewelddadige wijze een ommezwaai naar uiterst rechts te forceren. SALISBURY (Reuter, UPI, AP) Zwarte Afrikaanse nationa listische guerrillastrijders heb ben een stuk van de secundaire spoorwegverbinding tussen Rhodesië en Zuid-Afrika be schadigd, zo is gisteren in de Rhodesische hoofdstad Salis bury bekend gemaakt. Het vernielde stuk spoorbaan lag in de buurt van de grens met Botswana. Volgens het communiqué van de re gering was de beschadiging, die woensdag werd aangebracht gering en kon het treinverkeer gisteren al weer gewoon door gaan. Rhodesië's enige andere spoorweg verbinding met het zuiden, de Ru- tewga-lijn, is enkele keren het doel wit geweest van aanvallen van guer- BONN (DPA) - De omstreden nieuwe abortuswet, door de Westduitse rege ringscoalitie van socialisten en libe ralen ontworpen, kan van kracht worden. De Bondsdag wees gisteren met de vereiste absolute meerderheid de be zwaren van de hand die in de Bondsraad, waarin vertegenwoordi gers van de deelstaten zitting heb ben, door de oppositie - CDU en CSU - waren geopperd. De christen democratische oppositie heeft de meerderheid in de Bondsraad. Voor afwijzing van de bezwaren stemden 265 afgevaardigeden, tegen 170. Krachtens de nieuwe regeling blijft abortus over het algemeen genomen strafbaar. Geoorloofd is hij in bepaal de gevallen: als het leven van de zwangere vrouw gevaar loopt, haar lichamelijke of psychische gezond heid bedreigd wordt, aangenomen kan worden dat de gezondheid van het te verwachten kind ernstig is aangetast, de zwangere vrouw ver kracht is of zich in een dergelijke hachelijke positie bevindt dat voort zetting van de zwangerschap niet verlengd van haar kan worden. rilla's. Op 19 april werd de verbinding verbroken bij een aanval waarbij drie Zuidafrikaanse toeristen om het le ven kwamen. Het hoofdkwartier van het leger maakte gisteren bekend dat er de afgelopen dagen twee leden van de veiligheidstroepen door guerrilla's werden gedood en drie werden ge wond. Acht guerrilla's werden ge dood Ook werden arrestaties ver richt. In het communiqué werd ver der gezegd dat een Afrikaanse bur ger, die zich niet aan de avondklok hield, en een vrouw werden gedood „toen zij wegliepen met een bende terroristen". In verband met het incident van woensdagavond doen in Salisbury geruchten de ronde dat sommige gu errillastrijders nu ook bases hebben in Botswana. Tot dusver opereerden zij vanuit Mozambique. In Rhodesië bestaat de vrees dat president Seret- se Khama van Botswana zal overwe gen de grens met Rhodesië te sluiten, zodat het land geheel afhankelijk zal worden van de enige directe spoor wegverbinding met Zuid-Afrika. WASHINGTON (UPI) Republi keinse leiders in het Amerikaanse Congres hebben bij president Ford er op aangedrongen om minister van buitenlandse zaken. Henry Kissin ger. te ontslaan. Dit maakte de plaatsvervangende fractievoorzitter van de Republikeinen in de Senaat, Robert Griffin. gisteren bekend. Kis singer zou door iemand moeten wor den vervangen die de felle kritiek van presidentskandidaat Ronald Reagan op de buitenlandse politiek kan ontzenuwen. Griffin voegde in zijn verklaring eraan toe dat hij hoopte dat Ford deze raad niet zou opvolgen. Volgens Griffin zou Ford geen baat hebben bij het ontslag van Kissinger in zijn strijd met Reagan om de kandidatuur van de Republi keinse partij bij de Amerikaanse presidentsverkiezingen. ke Internationale Instituut voor Strategische Studies (IISS) in zijn gisteren vrijgegeven Jaarlijkse rapport. Het sombere vooruitzicht dat uit het rapport naar voren komt wordt door IISS toegelicht met een doorwrochte analyse van de belangrijkste ontwik kelingen die zich in 1975 op het ge bied van vrede en veiligheid hebben voorgedaan. Het IlSS-rapport constateert dat bei de super-mogendheden, de Sowjet- Unie en de Verenigde Staten, steeds minder in staat blijken de internatio nale stabiliteit te waarborgen. Nog een belangrijke reden voor de som berheid bij IISS is de niet aflatende bewapeningsinspanning, en daarmee een bloeiende wapenhandel, die over al ter wereld valt te constateren. Dat de belangrijkste conflicten van 1975 Libanon. Spaanse Sahara. Angola. Timor niet tot internatio nale brandhaarden zijn uitgegroeid is volgens het rapport eerder het gevolg van gezond verstand bij de direct betrokkenen dan van een gecoördi neerde standpuntenbepaling bij de internationale gemeenschap. Een betrekkelijk lichtpunt in het rapport vormt het militaire even wicht in Europa en de status der Oost-West betrekkingen. In een kwantitatieve en kwalitatieve verge lijking tussen NAVO en Warschau- pakt constateert IISS dat de nume rieke voorsprong van de Sowjet-Unie en haar bondgenoten door de NAVO in belangrijke mate wordt gecompen seerd danzij een militair- technologische voorsprong. Het huidige machtsevenwicht, zegt het rapport, is momenteel dermate uitgewogen dat militaire agressie voor de SowjetrUnie onaantrekkelijk is. IISS maant het westerse bondge nootschap echter tot voorzichtigheid omdat de technologische voorsprong door op stapel staande Sowjet- wapens teniet zou kunnen worden gedaan. Blijft het Oostblok daarbij numeriek sterker, dan zou het evenwicht ingrij pend worden verstoord. Moskou, aldus het rapport, heeft aan invloed verloren in het Midden- Oosten. met name in Egypte, de Per zische golf-landen en in het Verre Oosten. Voorts heeft de Sowjet-Unie geen enkel tastbaar politiek voordeel kunnen puren uit de in Helsinki afge sloten Conferentie over Veiligheid en Samenwerking in Europa. Het succes van de door Moskou ge steunde Angolese MPLA en andere bevrijdingsbewegingen in die regio acht het Instituut slechts een zeer gedeeltelijke compensatie voor de verliezen elders. Wat de situatie in Zuidelijk-Europa betreft, is de toon van het rapport echter veel behoedzamer. Na uitvoe rig te hebben stilgestaan bij Portu gal en Spanje zegt het rapport over Italië dat deelname van de commu nisten in een volgend Italiaans kabi net weliswaar niet wenselijk is, maar dat de door Henry Kissinger ver wachtte grote crisis in de NAVO no gal overdreven is. Probleemgebieden Hoofdlijnen van de in het rapport geschetste situatie in belangrijke probleemgebieden zijn: •Zuidelijk Afrika De worsteling in Angola toont aan dat grondstof- fenpotentieel in een met tekorten kampende wereld van toegenomen belang is voor krachten van bui tenaf. Het strategische belang van Angola ligt echter in de eerste plaats niet in haar bodemschatten en evenmin in haar nut als Zuid-Atlantische vloot- basis. maar in haar geografische grensfunctie tussen de blanke regi mes in de regio en de onafhankelijke zwarte landen. Een buitenlandse nissen in Zuidelijk-Afrika beïnvloe den, met name waar Pretoria poogt nauwere economische en politieke banden te smeden met Zambia en Zaïre. De directe militaire interventie van Zuidafrikaanse troepen was een enorme militaire en diplomatieke misrekening. Deze is wellicht niet alleen fataal geweest voor een ont spanning tussen Pretoria en een deel van Zwart Afrika, maar heeft ook de Amerikaanse en Chinese pogingen tot steunverlening aan UNITA en FN LA gefrustreerd en doorkruist. Midden-Oosten Uit een gede tailleerd overzicht blijkt volgens IISS dat Israël nog steeds een kwali tatief militair overwicht heeft op zijn getalsmatig sterkere Arabische na buurlanden. Met de geplande nieuwe aankopen in de V.S. en zijn eigen wapenproduktie zal Israël nog wel enige tijd het hoofd kunnen bieden aan de Arabische militaire inspan ning. Voor het Arabische kamp, aldus het rapport, is een beslissende vraag of Egypte erin zal slagen haar aanko pen door het inschakelen van wes terse leveranciers en de totstandko ming van een eigen wapenindustrie te spreiden. De burgeroorlog in Libanon heeft volgens IISS duidelijk aangetoond dat er daar geen oplossing mogelijk is zonder bijstand van Syrië en goed keuring van de Palestijnen. Azië na Vietnam Ondanks de ineenstorting, april vorig jaar, van de pro-Amerikaanse regimes in Saigon en Phnom Penh. zijn de politieke krachtsverschuivingen minder in grijpend geweest dan verwacht werd. De Verenigde Staten hebben duidelijk gemaakt dat ze zowel mili tair als politiek in de regio actief willen blijven. Zowel Moskou als Peking hebben minder politieke vruchten van Indo china kunnen plukken dan was voor speld. volgens het rapport komt dat door hun onderlinge rivaliteit. China is vorig jaar een nieuwe fase van zijn militaire ontwikkeling ingegaan, waarbij de nadruk nu lijkt te liggen op een modernisering van de con ventionele strijdkrachten met het oog op conflicten van beperkte om vang. Het tij voor een succesvolle Russische aanval op het Chinese kernbommenpotentieel lijkt verlo pen. Om die redenen, zegt het Insti tuut. is de Maoïstische opvatting van de „volksoorlog" op de ach tergrond geraakt. Wantrouwen SALT en MBFR Het rapport besteedt aandacht aan het Ameri kaans-Russische SALT-overleg. aan gaande een verdere beperking der strategische wapens, en aan het MBFR-overleg, over een wederzijds evenwichtige troepenbeperking in Europa. Dat er in 1975 weinig vorder ingen zijn gemaakt, komt. zegt het rapport, doordat het ontwapenings- overleg in een kritieke fase is ge raakt. waarbij men niet in staat is de in complexiteit steeds toenemende wapensystemen „bespreekbaar" te maken. Hierdoor zijn waterdichte en contro leerbare overeenkomsten praktisch onbereikbaar geworden. Het rapport merkt hierover op: „Ver re van dat maatregelen ter beper king van de bewapening de ontspan ning tussen de supermogendheden bevorderen, is dc ontspanning juist een voorwaarde om het voor ontwa pening noodzakelijke wederzijdse vertrouwen te scheppen Het is echter zo, dat juist het ontwa peningsproces met zijn gerichte aandacht voor militaire krachtsver schillen. wapens en .draaiboeken' voor conflictsituaties heeft bijge dragen tot het ondergraven van nog aanwezig vertrouwen." rii jderl r hek ichy >r Nico Kussendrager cteur Orlando Mascarenhas van het solidariteitsinstituut van de Kaapverdische eilanden zegt zelfverzekerd en vol vertrouwen: „We zijn bezig met de opbouw van een kapotgemaakt en odeerd land, maar met de wil ons te ontwikkelen en ons daarvoor in te zetten." het hoofd van een zes man ster- ertegenwoordiging is hij in Ne- ind voor de actie „Gast aan ta- 'an de NOVIB, samen met verte- foordigingen uit Sri Lanka (Cey- en Honduras. troepen uit alle drie de landen en een gemeenschappelijke ach- ond van onderdrukking en ver egen overheersing. In Honduras t 't grootgrondbezit, op Sri Lan en fnuikend kastenstelsel en op laapverdische eilanden was het rijd tegen de Portugese heersers. Kaapverdische eilanden zitten n grote koloniale erfenis waar ten proberen onderuit te ko- „De eilanden zijn kapotge- :t en onderontwikkeld", zegt Or- Mascarenhas „Soms lijkt het if we alleen maar problemen )n. 'nderwijs en gezondheidszorg is I iets gedaan, de economie is "ontwikkeld en zeer kwetsbaar, luw is bijna niet mogelijk om- Ie eilanden in de Portugese tijd I geërodeerd zijn (de Cabo Verde be kaap) werd een stenen kaap), Be verbindingen is het erg moei- pmdat het een eilandenrijk is en •veel bergen zijn en zo is er nog ^er. Toch moeten we er boven op komen, met een ontwikkeling van onderop, vanuit de dorpen. De Kaap verdische eilanden moeten vanaf de basis worden opgebouwd." Schoolboeken Centraal daarbij staat het onderwijs, dat altijd is verwaarloosd. De school boeken waren Portugese schoolboe ken, waarin bijvoorbeeld wel alles over de aardrijkskunde en de ge schiedenis van Portugal staat maar niets over de Kaapverdische eilan den. Daarin moest verandering ko men en dat gebeurt nu met behulp van de NOVIB. Op de eilanden is de tekst en het materiaal voor school boeken voor de eerste en tweede klas verzameld dat naar Nederland is ge stuurd. Hier zijn door de NOVIB der tig duizend boeken gemaakt die nu op de Kaapverdische eilanden op de scholen gebruikt worden. Schoolboe ken die veel aandacht besteden aan de ontwikkeling van de eilanden en met veel tekeningen, omdat dat vaak de beste manier is om iets duidelijk te maken. Met de schoolboeken voor de eerste twee klassen moet de Kaapverdische regering geprikkeld worden zelf boe ken te laten maken voor de andere klassen, maar kan dat niet, dan zal ook de NOVIB daarvoor zorgen. Om onderwijs te kunnen geven moeten er scholen zijn en ook daaraan ont breekt het op de eilanden. Mankracht en materialen om de scholen te bouwen zijn er wel. maar het benodigde cement is er niet. Daarvoor is de NOVIB bijgesprongen met de financiering van 500 ton ce ment. Dat soort bijstand is een voor beeld van de nieuwe weg die de Ne derlandse Organisatie voor Internati onale Betrekkingen (NOVIB) is inge slagen. In het verleden werd bij de actie Gast aan tafel sterke nadruk gelegd op nood in de vorm van voedsel en medicijnen. De kritiek daarop was dat te veel aan liefdadigheid deed denken en de werkelijke problemen van de ontwikkelingslanden ver sluierde. Ophouden met „Gast aan tafel" wilde NOVIB niet. omdat de actie ondanks de kritiek bleef aan slaan en geld opleverde dat de orga nisatie niet kan missen. Wel werd nagedacht over een andere opzet en de bedoeling is nu dat meer nadruk wordt gelegd op hulp op lan ge termijn en mensen te prikkelen en te helpen hun eigen ontwikkeling op te pakken. Ontwikkelingslanden of in ieder geval groepen in .die landen zijn er veel meer bij gebaat na ver loop van tijd op eigen benen te staan, dan steeds noodhulp te krij gen die in feite niets oolevert. Met deze koers is de actie „Gast aan tafel" nieuw leven ingeblazen en de NOVIB verwacht dat er eind dit jaar zo'n honderdduizend mensen aan zullen meedoen. De deelnemers stoppen elke dag een paar dub beltjes in een busje waarmee de NO VIB dan bewegingen steunt die zelf werken aan de opbouw van hun land en die zorgen dat het geld ten goede komt aan de allerarmsten. Bijkomend voordeel is dat mensen hier die aan de actie deelnemen meer betrokken raken bij het gebeuren in de ontwikkelingslanden. Op die ma nier duidelijk maken wat de proble men zijn in de derde wereld blijkt aan te slaan, zo is de ervaring van de NOVIB. Orlando Mascarenhas, de president van het solidariteits-instltuut (rechts) en de aanstaande Kaapverdische ambassadeur in Nederland Alirio da Silva, samen met minister Jan Pronk van ontwikkelingssamenwerking. Minister Pronk is uitgenodigd een bezoek te brengen aan de Kaapverdische eilanden. Ilij hoopt er begin volgend jaar Pe drie delegaties die op het ogenblik in Nederland zijn, passen helemaal in de nieuwe lijn van de actie „Gast aan tafel". De vertegen woordiging van Sri Lanka bestaat uit leden van de Sarvodaya bewe ging (wat staat voor onderlinge sa menwerking). die zich vooral bezig houdt met de ontwikkeling van het platteland, die uit Honduras uit le den van de kleine boerenvakbond UNC en de Kaapverdische uit mede werkers van het solidariteits instituut. nieGofficiële vertegen woordigers van ministeries van on derwijs. landbouw en gezondheid en een onderwijzeres Het solidariteits instituut is. vertelt Orlando Masca renhas. een zelfstandige organisatie die begin vorig Jaar is opgericht om de eilanden te ontwikkelen. Het in stituut krijgt geld van particuliere instellingen, in Nederland behalve van de NOVIB ook van CEBEMO. ..We beginnen op nul. maar met onze wil er bovenop te komen en steun van buitenaf zal het lukken", her haalt Orlando Mascarenhas NOVIB: „Oast aan tafel", giro 645300

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7