Geloofscrisis van deze tijd is groei naar volwassenheid I Denys Munby: econoom in de oecumene Vandaag 3 Prof .Velema: we moeten kritische ouder zijn BV-ers nog niet eens over opleiding Onze adressen: Onderwijs en opvoeding centraal op bondsdag chr. geref. vrouwen Blijvend verschil over huwelijk VRUDAG 7 MEI 1976 KERK-BINNENLAND TROUW/KWARTET^ Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Wij kunnen niet meer terug naar de simplificaties en onmondig heid van vroeger, maar ook nog niet goed vooruit naar vol wassen geloofservaringen. Dat is de geloofscrisis van on ze tijd. Dit zei dr. Okke Jager gisteren op de druk bezochte jaarlijkse ontmoetingsdag van de bond van gereformeer de vrouwenverenigingen, in de Martinihal te Groningen. Het thema van deze dag was ..Zal het geloof de eindstreep halen'» Dr Jager begon met enkele harde cij fers. om aan te tonen, dat de chris tenen opnieuw een kleine minder heid vormen in een niet-christelijke wereld. Het christelijke westen be staat niet meer. Het christendom heeft, aardrijkskundig gesproken. geen hart meer. Van de Neder landse jongeren van zestien tot twintig jaar zegt 51 procent: het geloof laat ons koud. Misvormd Iets anders is dat velen niet het geloof, maar wel de kerk de rug toekeren. Uit twee deuren lopen ze weg. naar rechts en naar links, om dat zij. ook als zij wegblijven, me nen te weten dat in de kerkdienst de oude waarheden niet meer ge noemd worden, of juist de nieuwe niet. Maar dr Jager waarschuwde ervoor, niet alle wegblijvers over één kam te scheren. Voor velen is het een kwellende vraag of het evangelie niet misvormd wordt door een kerk. die gebonden is aan belangen die met het evangelie in strijd zijn. Hun vertrek kan uitbeel den dat God zelf er genoeg van krijgt. Als wij ons niet verzoenen met de uitgebuite broeder, kan God zijn Geest uit het zelfvoldane wes ten terugtrekken. Dat het zelfs voor God een vraag wordt of het geloof het wel haalt, blijkt dat niet uit de vraag van Jezus die het bondsbestuur als the ma koos: ..Zal de Zoon des mensen het geloof vinden op aarde?" Maar die vraag moeten wij niet lezen van uit onze moedeloosheid over alle afval, alsof Jezus zou bedoelen: blij ven er nog wel gelovigen over. nu er zoveel zekerheden wegvallen en zo veel kritische vragen gesteld wor den? Die kritische vraag van Jezus behoort tot de gelijkenis van de onrechtvaardige rechter, die door een weduwe wordt lastig gevallen met. kritische vragen. Die (waarschijnlijk jongei weduwe is het jonge Israël temidden van de oude. vermoeide, berustende hei denwereld De gelijkenis loopt dóór: God is een rechter die niet binnen blijft, maar naar buiten komt om te vragen of nog meer mensen zijn hulp willen inroepen Dat is het tweede, vergeten beeld van die gelijkenis: na de wachtende weduwe de wachtende rechter. En waar wacht Hij op? Op lastige vra gen. op protesten, op een kerk die. machteloos als een weduwe, in een minderheidspositie is. Hij verwacht precies onze situatie van vandaag. Juist die vraag of het geloof het wel haalt, is het geloof waar Hij naar vraagt. Eenvoud Volgens ds. Okke Jager moet het geloof door een kritische periode heen om volwassen te worden. Wij kunnen niet terug naar de naïviteit van een kinderlijk geloof dat in de vóórkritische fase is blijven steken. Wij moeten verder naar een tweede eenvoud, een nieuwe manier van geloven. Maar die hebben wij nog niet gevonden, want wij hebben niet geleerd te leven in de spanning van onopgeloste vragen. Wij kregen Dr. O. Jager steeds voortijdige vereenvoudigin gen aangeboden. Nu moeten wij el kaar bemoedigen door helder te doorlichten wat er gaande is: niet ons geloof is bezig te verdwijnen, maar een bepaalde manier van be leven van het geloof. Wij staan voor de keus: geen geloof meer of een herboren geloof. Ook bij deze geboorte mogen vrou wen een grote rol spelen: onze cul tuur gaat van patrisme naar matris- me. van autoriteit naar democratie, van hardheid naar gevoeligheid. van doen naar zijn. Dat betekent voor het geloof een verschuiving van rechtheid naar echtheid. Gedeelde smart ..Als we maar naar de vrouwenver eniging gaan, dan wordt ons geloof wel sterker". Is dat waar? Wie ken nis vermeerdert. vermeerdert smart. Verenigingswerk betekent: gedeelde smart is halve smart. Hoe meer kennis, des te meer vraagte kens. Niet alleen bij Genesis I (dat is het moeilijkste niet), maar bij Openbaring 22: loopt het nog er gens op uit? Wie nadenkt, leeft op de rand. Even doordenken en we zijn krankzinnig. Toch wordt de ge meente niet het meest bedreigd door de kritische vragenstellers, maar door allen die bang zijn voor vragen of de drang van het vragen missen, de onverschilligen. Hoewel: veel onverschilligheid is in de grond van de zaak alleen maar vermoeid heid. Soms gewoon lichamelijke moeheid. Velen hebben het te druk. vooral huisvrouwen De liefde van de méésten zal verkil len. dus niet van allen: niemand hoeft zich bij de meerderheid aan te sluiten. Door de krisis heen groeien wij naar een volwassen geloof, het geloof van Jezus, de enige die wer kelijk óver de rand is gestoten, wiens kennis werd vermeerderd tot de smart vn de alwetendheid. Hij heeft gebeden dat ons geloof niet ophoudt. Ons geloof zou alleen be zwijken. als Zijn geloof bezweek. In Hem hebben wij de eindstreep al gehaald, aldus dr. Jager. UIT Moederdag PORTRET VAN EEN MOEOER 92 bU grb f8 50 Een bei onder, dwo ontroerend boekje over de moeder van een groot g»/m. genen door de ogen ven de nog jonge oudste dochter AM de Moor Rignelde VROUWEN ALS UCN IK 3edruk. 232 b'.- grb t 15 75 Beschrijving v»n een groot eentat vrouwen figuren ut de Bebet het is /eer oomerkeNk hoeveel dtir vrouwen léken oo de vrouwen WAT IK ZEGGEN WOU 92 b'/ ft 25 Bneven »n truin zoon Humor en ernst w»»se*n elkaar m de/o bnel al Mtnk van R«sdnt HOOR HAAR EENS 2»druk 108 biz f 10 75 Oe christenvrouw en de vrouwen!-emano Een boekte voor vrouwen an VROUW OVER OE VROUW 96tMi f 10 25 Vet» vrouwen schreven gedichten over vrou wen Inge Levaert maakte voor deze bundel Vartnrgbaef m de boek ha ne [MO KOK KAMPEN AMSTERDAM Postbus 859 Wibautstraat 131 Tel 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT Postbus 948. Westblaak 9. Rotterdam Tel. 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101 Parkstraat 22 Den Haag Tel 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN Postbus 3. Melkmarkt 56. Zwolle Tel 05200-17030 Korte. duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet. Postbus 859. Amsterdam. BIJ publlkatie wordt de naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS Organisten De in Delft zo hoog gelopen organi- satiekwestie is naar mijn indruk slechts één symptoom van een kwaal die zich al eeuwenlang in kerkelijk Nederland metterwoon heeft genes teld. Die kwaal is de gebrekkige be langstelling voor de hymnologische schatten van de Kerk. Binnen de theologische opleiding werd het lied met of nauwelijks aan de orde ge steld. terwijl de kerkmusici meestal verstoken bleven van theologische begeleiding. Enerzijds werden de melodieën van onze kerkliederen over "t algemeen slechts beschouwd als een soort vehikel voor de woor den. zodat de wijze van uitvoering er minder toe scheen te doen. in over eenstemming met de verbalistische tendens van de godsdienstoefening in het algemeen Anderzijds kregen de organisten slechts ..hun kans" door bij de begeleiding hun muzikale vaardigheden, al of niet geslaagd, te demonstreren: zij waren niet de au thentieke erfgenamen van de voor zangers die helaas verdwenen toen het orgel tenslotte in de kerkdienst werd geaccepteerd. Deze ontwikke ling moet als tamelijk onkerkelijk worden gekarakteriseerd, een duide lijke afwijking van wat door met name Calvijn zo bewust uit de tradi tie van de kerk en zelfs van de syna goge werd geëerd. Het verdriet waaraan vele van onze bekwame organisten lijden valt daaruit te verklaren dat zij notie hebben gekregen van uiterst waar devolle aspecten van het kerklied, maar geen forum kunnen vinden om wat hen innerlijk beweegt aan de orde te stellen. Het lijkt alsof van hen alléén wordt verwacht om de zeer uiteenlopende wensen uit te voeren van het gemêleerde ge zelschap dat gemeente heet. maar dat wat het eigen lied betreft, het teken van eenheid bij uitstek, slechts zelden gelegenheid krijgt om zich behoorlijk te laten voorlichten Amersfoort H. A. van Dop Welzijn dieren (slot) In antwoord op het ingezonden stuk je van de heer A. v.d. Voort (Trouw 22-4-'76) mag ik verwijzen naar het bericht in Trouw van 16 april, waar uit blijkt, dat men zich in Lemeler- veld ervan bewust begint te worden, dat intensieve veehouderij wel eens in strijd kon zijn met de christelijke ethiek. In het blad ..Dierenbescher ming" (februari 1975) schreef ds Hans Bouma: „Het is een buitenge woon beschamende zaak. dat althans hier in het westen toch maar heel weinig christenen God metterdaad bijgevallen zijn in zijn engagement ten opzichte van het dier. Het is triest maar waar: wat de christenen, z'n eigen medewerkers betreft, staat God in zijn zorg voor het dier praktisch alleen. Over alles en nog wat winden christenen zich op. maar niet over het dier. Het wes terse christendom is niet weinig me deplichtig aan de zo langzamerhand catastrofaal geworden natuur- en dierexploitaite. Het is te begrijpen, dat veel natuur- en dierbeschermers van christelijke zijde geen enkele assistentie meer verwachten. De christenen hebben zich in hoge mate gecompromitteerd." Hebt u sindsdien al eens een preek gehoord over dierenbescherming? Nu kom ik terloops terug op het stukje van de heer Van der Voort en zeg hem glashard, dat de christelijke kerk zich terdege moet bemoeien met de intensieve veehouderij: de kippen, die in legbatterijen worden opgesloten hebben het slechter dan menselijke gevangenen: dié worden regelmatig ..gelucht". Ik zal van de uitnodiging om eens te komen zier^ geen gebruik maken: ik heb zo'n toestand destijds gezien in de „Flevohof" en ben vol afschuw en walging weggegaan. Tot slot: Een mens kan aan God niets stoffelijks onthouden: God heeft van ons niets nodig; wij wèl van Hem. Daarom zitten we dan te bidden. Maarn, H. Romers PvdA-program Het Partijprogram van de PvdA be looft heel wat te worden. De defensie is bij de socialisten altijd het kind van de rekening. Laten ze van Neder land maar weer maken het land van het gebroken geweertje. Je moet maar kijken wat Rusland doet. die voert ieder jaar zijn defensie- program op. Het is beter dat we de ontwikkelingshulp afstoten. Laat Rusland zijn satellietstaten zelf maar onderhouden. De PvdA heeft bewezen de afgelopen periode dat ze niet regeren kan Als ze in de opposi tie zijn willen ze belasting verlaging en nu smijten ze met het geld. Iedere keer verhoging van de belasting, dat kan zo niet doorgaan L'rk F. Post Ontwikkelingshulp In het verslag in uw blad van 3 mei over 1 mei-vieringen komt op pagina 3 de volgende passage voor: ..Maar omdat PPR en D'66 een lager per centage wilden, is als compromis in Keerpunt '72 voor anderhall procent gekozen Dat zou minister Pronk gezegd hebben in Rotterdam, spre kend over het percentage ontwikke lingshulp van het bruto nationaal inkomen Pronk uitte kritiek op het nieuwe verkiezingsprogramma van de PvdA waarin voor 1.5 procent wordt gekozen Hij zei dat de PvdA In 1972 voor 2 procent had gekozen maar dat uit de onderhandelingen met PPR en D'66 1.5 procent was gekomen. Dat is juist. Maar de PPR heeft nooit minder gewild: integen deel. de PPR wilde minimaal de 2 procent bereiken in 1977; zo staat het ook in haar verkiezingsprogram ma van 1972 „PPR Ronduit." Het compromis i& uit de onderhandelin gen van de drie partijen gekomen. Odijk D. Coppes PPR-fractie Hoofdlegeraalmoezenier Senior legeraalmoezenier P C. J Linssen (47) is benoemd tot hoofdle geraalmoezenier Hij volgt in deze functie W H. M. Vallen op. die op 14 januari overleed Van een onzer verslaggevers APELDOORN Op de giste ren in de Grote Kerk te Apel doorn gehouden toogdag van de Bond van Christelijke Gere formeerde Vrouwenverenigin gen heeft prof. dr. W.H. Velema gewezen op de betekenis van wat hij noemde „een billijk kli maat van democratisering bij de opvoeding". Ouder moeten meer bereid zijn met betrek king tot de opvoeding ver antwoording jegens de kinde ren af te legen. „Ik wil", aldus professor Velema, „pleiten voor het gesprek-in-de-opvoeding". Onderwijs een opvoeding ston den op deze toogdag centraal. Bijna tweeduizend dames vulden de Grote Kerk praktisch op de ko ninklijke bank na.. De presidente, mevrouw A P. van Schaik-De Bruyne uit Soestdijk, hield een korte medita tie naar aanleiding van Johannes 15 vers 6: „Zonder Mij kunt gij niets doen". Een bloemengroet werd ge zonden aan koningin Juliana, prinses Beatrix en prinses Margriet Professor Velema. die sprak over „on derwijs en opvoeding, een zaak die ons allen aangaat", wees erop dat in de kreet „anti-autoritaire opvoeding" een stuk gerechtvaardigde kritiek op de opvoeding van de ouders kan zit ten. Soms doet men het nog of men 75 jaar terug leeft. Het gezag mag niet misbruikt wor den om de fouten van de ouders te bedekken. „Ik wil de anti-autoritaire opvoeding afwijzen, maar niet zo dat wordt goedgepraat wat als schuld zou moeten worden beleden. De spre ker zei dat ouders dienen in te zien dat hun opvoeding voor een deel door traditie wordt bepaald. Van bepaalde zeden moet de betrek kelijkheid worden ingezien. In de vormen verschuift wel eens wat en daarover dient men open te staan tot gesprek." Crisis „De moderne gezagscrisis staat niet op zichzelf", zei professor Venema. ..Je moet het in het licht taxeren van de opvatting, dat ieder maar voor zichzelf heeft uit te maken wat Waar heid is. Maar wij hebben Gods open baring nodig om te zien wat Zijn geboden en verboden zijn. Het is onbarmhartig de kinderen aan zichzelf over te laten. Het is gemak kelijk voor de ouders om geen gezag uit te oefenen, want dan voorkomt men tegenspreken. Maar christelijke opvoeding roept tot gehoorzaam heid aan de Waarheid op." De spreker zag hier een taak voor de hele gemeente maar ook voor de ongehuwden en de kinderlozen. Dat mag geen kwestie zijn van zich met andermans opvoeding bemoeien. Het gaat erom elkaar te bemoedigen, mee te denken met de anderen en, eventueel, hen op hun verantwoor delijkheid te wijzen. Ook ten aanzien van het onderwijs is er. vond professor Venema. behoefte aan gesprek. Hij waarschuwde tegen désertisme. Juist in deze tijd zijn er kansen voor oudercommissies en dergelijke. Aan de inspraak moet worden deelgenomen. Er dient ge pleit te worden voor positief- christelijk onderwijs. Sommige do centen denken dat ze kunnen doen wat ze willen, anderen hebben het gevoel door de ouders in de steek te worden gelaten. KIEZEN „De school moet met zorg gekozen; en de dichtstbijzijnde is niet altijd de beste. Niet alles behoeft geslikt te worden. We moeten kritische ouders zijn", aldus professor Velema. die het onbehoorlijk zei te vinden dat de kinderen van de school te nemen zonder dat daar over de bezwaren is gesproken. Ook ten opzichte van de school moet de gemeente veel meer dan tot nu toe gaan functioneren, 's Middags hield de heer K. Brouwer. Van een onzer verslaggevers KAMPEN De voortgezette landelijke vergadering van de gereformeerde kerken (vrijge maakt; buiten verband) heeft een commissie ingesteld, die vóór 1978 advies zal moeten uitbrengen over de predi kantsopleiding. Op dit punt lopen de meningen bin nen de gereformeerde kerken (vrijge maakt; buiten verband) sterk uiteen Een eerdere landelijke vergadering gal hun. die predikant wilden wor den. het advies, om in Apeldoorn, aan de theologische hogeschool van de christelijke gereformeerde kerken te studeren. Aan dit advies wordt ech ter weinig gevolg gegeven. Het laatste informatieboekje van de ze kerken geeft een lijst met de na men van 36 theologische studenten. Van hen studeren maar zes in Apel doorn. Negen studeren aan de Vrije Universiteit te Amsterdam en eve neens negen aan de rijksuniversiteit te Utrecht. De anderen zitten in Gro ningen. Leiden. Kampen, de katho lieke hogeschool te Amsterdam of in het buitenland. Drs. H. de Jong en ds. H. Smit uit Den Helder zorgen voor een kerkelijke begeleiding. Er was dan ook een voorstel (o.a. van de regio Enschede) om 't Apeldoorn- advies bindend te maken en kandida ten. die elders zijn opgeleid, aan een colloquium doctum te onderwerpen. Anderen (de regio Dordrecht/Go- rinchem» wilden het beginsel van vrije studie (met voorkeur voor Apel doorn) handhaven. Die studie zou echter aangevuld moeten worden met een verplicht „na-seminarie" van zes tot achttien maanden. Reformatie Een derde stroming wil een heel an dere weg inslaan. Zij keren zich tegen de „verwetenschappelijking" van het kerkelijk leven en de predikantenop leiding. Er moet volgens hen een „in tegrale reformatie" van de opleiding komen, „omdat Gods Woord in het centrum behoort te staan en niet de theologie". Daarvoor willen zij een eigen seminarie. (Dezer dagen ver scheen van deze stroming de brochu re „Waarom een nieuwe opleiding?"). In de nu benoemde adviescommissie zijn de verschillende opvattingen vertegenwoordigd. Tegelijk blijft het Apeldoorn-advies vooralsnog ge handhaafd. Het bericht van de dood van Denys Munby heeft de Neder landse kranten niet gehaald. In een ziekenhuis in Istanboel stierf hij in de week na Pasen aan de gevolgen van een over val. Terecht schreef de Lon- dense Times dat zijn dood de wereld berooft van een be gaafd econoom met een diep gewortelde betrokkenheid bij de armen en de minst bevoor rechten. Denys Munby is 56 jaar oud gewor den. Hij was hoogleraar in Oxford in de vervoerseconomie. Maar be kend werd hij vooral door zijn werk in de oecumene. Als adviseur nam hij deel aan de vergadering van de wereldraad van kerken in Evanston 1954. Daarna was hij zeven jaar lang vice-president van de afdeling „kerk en maatschappij" van de we reldraad. Zijn eigen anglicaanse kerk diende hij als lid van de sectie voor „sociale verantwoordelijk heid". In Nederland was Denys Munby vooral bekend door zijn boeken. Ik herinner mij hoezeer wij ais studen ten aan de Vrije Universiteit zijn in 1956 verschenen voek over „Chris tendom en economische proble men" (Christianity and Economie Problems) als een ontdekking be schouwden. Het was de tijd van de positieve economie die een zoge naamde puur wetenschappelijke aanpak vereiste. Je ging uit van de behoeften van de mensen en de middelen ter bevredi ging van die behoeften. De econo mie moest dan bestuderen hoe die behoeften met de gegeven midde len het best konden worden bevre- door dr. B. de Gaay Fortman digd. Het geloof had daarmee niets te maken. Alleen bij de vaststelling van de behoeften en de volgorde van dringendheid daarvan, kon de levensbeschouwing te pas komen Maar dat werd dan ook gezien als een niet-economisch probleem Normatief Het was vooral professor Van der Kooy die in Nederland aandacht vroeg voor een normatieve aanpak. De economische norm van doelma tigheid bij de behoeftenbevrediging moet voortdurend geconfronteerd worden met andere normen zoals rechtvaardigheid en naastenliefde. Van der Kooy's studenten zagen Munby's boeken destijds als een stimulans tot verdere studie over christelijk geloof en economie. Vak bekwame economische analyse en levensbeschouwelijk werk bleken te kunnen samengaan. Hier wil ik vooral nog noemen het in 1961 ver schenen boek over „God en de Rij ke maatschappij" (God and the Rich Society). Het vorige maand verschenen ca hier van de raad van kerken over „solidariteit en economie" borduurt voort op gedachten die we al in Munby's boeken vinden. Het was hem twintig jaar geleden al duide lijk dat het ongekend hoge groei tempo van de naoorlogse westerse economiën een bewuste keuze in het proces van produktie en con sumptie noodzakelijk maakte. Zo kunnen we Denys Munby zien als voorloper van de huldge discussie in de kerken over een nieuwe le vensstijl. Een citaat uit het slo thoofdstuk van „God en de rijke maatschappij" kan misschien dui delijk maken dat wij ook na zijn dood van het werk van Denys Mun by kunnen leren: Citaten „Het is onder andere de opdracht van de kerk de wereld te hervor men. Dit is een opdracht zonder grenzen. Er is geen levensgebied, geen deel van de menselijke erva ring. geen stuk grondgebied dat van deze opdracht is uitgesloten. Dit volgt uit de aard van de kerk als de handen en voeten van God in de wereld. Er zijn geen grenzen aan Gods betrokkenheid noch aan Gods handelen. De hele wereld is van God, hoe moeilijk sterfelijke en beperkte mensen de volle betekenis daarvan ook kunnen vatten. Wij worden er steeds toe verleid God s belangstellingssfeer net zo nauw begrensd te zien als die van ons zelf „Er bestaan geen speciale religieuze zorgen. De gelovige is niet een mens die het één eerder doet dan het ander: die eerder onderwijzer zal zijn dan ondernemer bij voorbeeld, of iemand die liever tennist dan dat hij naar voetbalwedstrijden kijkt. Er zijn geen zaken die christelijker zijn dan andere zaken Maar er zijn wel bijzondere kwesties waar mee christenen zich moeten bezig houden en in elke tijd kan het nodig zijn dat christenen extra aandacht moeten geven aan zaken die voor hen bijzonder dringend zijn. „Als men mij nu vraagt op welke zaken de kerken vandaag hun gdachten, woorden en daden moe ten concentreren, dan antwoord ik dat dit aan de ene kant het gebuik en misbruik van onze rijke groeien de economie moet zijn en aan de andere kant de armoe waaronder de meeste mensen op deze wereld nog steeds lijden. Ik durf dogmatisch te stellen dat we in onze generatie wat meer zouden luisteren naar de wil van God als we aan deze zaken maar een schijntje gaven van de aandacht die we aan andere zaken schenken Dat schreef Denys Munby vijftien jaar geleden. Hij was op zoek naar de wil van God in onze rijke maat schappij. Het werk van deze chris ten-econoom kan ons blijven inspi reren. leraar aan de pedagogische acade mie De Driestar te Gouda, een cau serie over „het kind op school". De kortgeleden opgerichte studenten- cantorij van de theologische ho geschool in Apeldoorn, leverde een fraaie en zinvolle bijdrage. Jaap Zwart jr. bespeelde het orgel. Wim Schaik de trompet. Ds. I. de Bruuyne van Apeldoom-zuid sprak het slot woord. VENETIE Tussen de kerken der Reformatie en de r.k. kerk blijven principiële meningsverschillen be staan over het huwelijk. Wel bestaan er overeenstemmende opvattingen over het sacramentele aspect en de onontbindbaarheid van het huwe lijk. Dit wordt gezegd in een communi qué van een vijftien man sterke stu diecommissie, samengesteld uit ver tegenwoordigers van de hervormde wereldbond, de lutherse wereldfede ratie en het r.k. secretariaat voor de eenheid. Vijf jaar heeft deze commissie gestu deerd over de theologie van het hu welijk en de problemen van het ge mengde huwelijk. Het gesprek is af gesloten met een studieweek in Ven etië. Daar is een uitvoerig rapport over de besprekingen van de laatste vijf jaar opgesteld, dat thans ter goedkeuring is voorgelegd aan de kerkelijke instanties. Het communi qué zegt niet. waarin de meningen verschillen. BIDDEN Zondag j.l. waren we ergens infal kerk We werden in de preek op t zeer zinnige manier geconfronte^jE met de twijfel van Thomas. Metkre stemming beluisterden we wat o^.., hem en vooral wat over de Hf gezegd werd. In de voorbeden da?n: de voorganger terecht aan de \v jaardag van de koningin. Hij betif-t in zijn gebed ook de andere le<J*j van het koninklijk huis. Ook tf- bevreemdde ons niet, al dachten f80 een ogenblik dat de predikant ofjer meer informatie beschikte ten af zien van de bewuste kwestie dan tot nu toe had bereikt. Hij ging e#e ter voor ons gevoel te ver toen hij tfvel Wereld Natuur Fonds in zijn gelj" den betrok. Bij mijn weten is er nfë£ nimmer een synode geweest die oeZ( opgeroepen heeft om de ..zegenrif32 arbeid" waar ik dan nog weer vjP af blijf van dit fonds voor schat?33 ke heren in den gebede te gedenk?er Maar wat doe je als je minder genPs* tiveerd voelt om voor een bepaal1, instantie te bidden? Je doet je og*31" open. Vrijwel het enige wat ovfe' blijft. Ik vond dat er wel and#32 dingen en vooral andere mensen 4aa ren voor wie te bidden viel. Een li#n geschuifel in mijn buurt gaf mijl31 gevoel dat ik in die gedachte rij33' alleen stond. Ik vraag me soms afP I ik dat dan verkeerd zie. Want IP3* overkomt me zo weinig dat ik <en verzet bij me zelf waarneem. Wa ligt de grens van het aanvaardbf wanneer je in 't openbaar bidt? Beroepingswerk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Nunspeet: J. J. Mouthaan te Wilsum, die bedanl voor Oldebroek. Afscheid op 9 mei van Sneek: J. H. Louwerse ber. te Ermelo; van BleP^ wijk: J. Gebraad ber. te Katwijk Rijn. k_ Intrede te Anna Paulowna: A. Kalkman voorheen vlootpredikaii GEREF. KERKEN Beroepen te Aalten: A. R. Plaatzerr I Niezijl. Intrede te Baflo: J. Knop uitOldeh ve; te Onderdendam (waar hij is t)E] roepen in samenwerking met de kewa van Bedum, waar hij. 16 mei intre^s- zal doen) J. de Vries uit Lollum;i:ei Behagen; J. S. R. Lanser uit Mets wier; te Oosterhout. H. Torenbee^ uit De Lier; te Boskoop; W. D. Om Ct uit Zwartebroek; te Scherp» zeel(Gld) P. van Breugel uit Le< ét warden; te Baam: G. H. Homans ilan Alkmaar, te Den Helder: H. A. vfeg Houten uit Zwaagwesteinde. ®nc GEREF. KERKEN (VRIJG) loei Beroepen te Bergentheim: P. Grdis-1 neberg te Uithuizen. ooi CHR. GEREF. KERKEN lelt Intrede op 12 mei te Bunschoten; fol{ Vlietstra uit Werkendam; op 14 n^_ te Zeist: A. v.d. Weerd uit Dai woude. 1 I GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Nunspeet: J. Mol Rijssen. Ds. D. C. Overduin De uit Nederland afkomstige ds. niel C. Overduin heeft als eerste nil katholiek in Australië een r.k. docj raat in de theologie gekregen. Overduin (46) stamt uit een famil die in Nederland vele predikantl heeft voortgebracht, vooral in de reformeerde gemeenten. gereformeerde gemeenten. Christel- ke gereformeerde kerken en vrije fLr reformeerde groeperingen. Zijn f™ der was de bekende ds. Daan Ovi duin. die lange jaren in Rotterds heeft gestaan. Zelf was hij enk» jaren prdikant van de gereformeer gemeente in hersteld verband (tha christelijke gereformeerde kerk Mi deldiepstraat) te Sliedrecht. Na zi afzetting in 1961 vertrok hij na Australië, waar hij na enige tijd pi dikant werd in de lutherse kerk. I is nu gepromoveerd op een pro- schrift over het christelijk huweli in theologische en wereldlijke v« houdingen aan het Saint Patri College te Manly, een voorstad vi Sydney. De bul werd hem overha digd door kardinaal James Freema aartsbisschop van Sydney. Ds. Ovt duin droeg bij deze gelegenheid e speciaal ontworpen gewaad, aanf zien hij als lutheraan niet het tradl onele gewaad van en r.k. theolo kon dragen. Michael Wurmbrand Het comité, dat vorig jaar oktober Kopenhagen een internationale i charov-hoorzitting organiseert heeft zijn excuses aangeboden a Michael Wurmbrand. een zoon v de bekende dominee Richd Wurmbrand. Michael Wurmbral was uitgenodigd om in de jury vi deze hoorzitting te nemen, ml toen ds. Michael Bourdeaux en rt vrouw Z. A. Sjachovskaja dreigd uit de jury te stappen. I Wurmbrand jr. gehandhaafd t worden, werd hij onder politiedw» uit de zaal verwijderd. „Wij verfc ren. dat ons niets bekend is. dat' verwijdering van MicW Wurmbrand en zijn vrouw zou kil nen rechtvaardigen," aldus het I mité nu.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2