Prijzige Limburgse Volvo biedt opmerkelijk succes Peugeot 104 Sedan en Coupé Uit de nieuwe CM Den Haag: Clock House for theY)uns&Beautiful People! *1CrwialüK s ii autobiografie Autokeu Twee liter versie van Capri S Hasjsmokkelaars Man bekent moord op plaatsgenoot AMANUENSIS VRIJDAG 7 MEI 1976 TROUW/KWARTET IIJD door Sicco de Jong overbemeten gezinsauto is. terwj Coupé stellig lang zal meegaa"x „tweede auto in het gezin' het betalen kan. Voo Peugeot's vierdeurs 104 Sedan en driedeurs 104 Coupé ZS: klein, maar met groot comfort. In vele opzichten zijn beide vt van de Peugeot 104-serie niet derscheiden: de kleine laandrijvers sturen gemakkelij vloerpook schakelt licht, de ging is perfect en de uitrusting compleet tot en met de achtei warming. In een tijd van prijzen hoe weinig wagens maar beneden de tien mille is de gewone Sedan DAF Volvo Nederland b.v. in troduceert deze maand de Vol vo 343, een auto die voor de komende jaren in belangrijke mate de werkgelegenheid in de Limburgse fabriek te Born zal bepalen. De wagen, die eerst in Nederland en Zweden wordt uitgebracht, is qua gewicht, constructie en prijs een model uit de hogere middenklasse, al zijn de motorische prestaties daarmee niet geheel in over eenstemming. Veel aan de nieuwe „Nederlandse" Volvo is niet direct zichtbaar, omdat het om veiligheidsvoorzieningen gaat. Een aantal van die voorzienin gen draagt stellig bij tot het vrij hoge gewicht van 978 kg. bij een lengte van 4.19 meter, die mede bereikt wordt door de uit de contouren naar voren komende bumpers. Dit hoge gewicht is ook tijdens het rijden merkbaar, enerzijds in de besturing, anderzijds in hetgeen de motor presteert. Voor Volvo is dit niet ongewoon, maar voor de prijsklasse waarin de 343 terechtkomt vanaf 16.900 gulden exclusief BTW valt het wel op. De 1400 cc-motor van het nieuwe model is een opgehoorde versie van die van de Renault 12. wordt ook door de Franse fabriek geleverd, maar biedt met 70 DIN-pk een topsnelheid van slechts 145 kilome ter per uur. Bij de Renault 12 TA (de automaat) is dat 60 pk en 150 km per uur. De prijs van deze Renault, die zeker evenveel ruimte biedt, be draagt 15 450 gulden De Volvo 343 heeft bovendien geen vier. maar twee zijporticrcn. zij het - dan wel aangevuld met een derde deur. die toegang biedt tot een rede lijke bagageruimte. Behoorlijk is ook de interieurruimte. De instap naar achteren is bij de nieuwe Volvo vrij ruim. waarbij de voorstoelen op inge nieuze wijze schuin naar voren klap pen. Het comfort is trouwens voor achter zeer goed. wat zowel voor het zit- als het rijcomfort geldt. De motor is knap stil en de automatische transmissie schakelt zonder schok ken waardoor een uniek comfort voor een automatische auto geboden wordt. Bij het rijden in Zweden om een eerste indruk op te doen bleek bovendien het plankgas- versnellingssysteem (de ..kick down") nauwelijks onder te doen voor dat van de conventionele auto matische versnellingsbak van Vol- De kleinste Peugeot, die het gevoel geeft dat je in een grote auto rijdt, heeft een nieuwe versie gekregen. Het is de 104 Coupé ZS met een 1100 cc-motor van 66 DIN-pk vermogen, die ook de aan het einde van deze maand te verwachten Renault 14 zal aandrijven. Een juweel van een motor: compact, zuinig, stil en met een forse trekkracht. Volvo's 343 combineert de eigenschappen van het Zweedse topmerk met wat vroeger DAF's Variomatic was. vo's concurrenten Toch blijft ook na een beoordeling van de technische mérites de prijs aan de stevige kant. Of de extra's uit oogpunt van veilig heid dit prijspeil rechtvaardigen zal de toekomst uitwijzen. De fabriek had het plan dit jaar 40.000 Volvo's 343 te bouwen, maar door een ongelukje met materiaal voor de produktie te Bom kan enige vertraging ontstaan. Deze serie zou echter voor de toekomst te klein en dus te kostbaar zijn. Aangezien de Limburgse fabriek een capaciteit van 120.000 auto's per jaar heeft, die nu hooguit voor driekwart benut wordt is het commercieel succes van de nieuwe wagen zeker van groot be lang. Anderzijds worden hier nog steeds de varianten op de oude Daf 44 gemaakt de Daf 46 en Volvo 66 waarvoor de investeringen uit het verleden zo langzamerhand wel afge schreven moeten zijn. De toekomst voor de Volvo 343 zal voornamelijk door de exportkansen bepaald worden. De export begint dit najaar en het is nog steeds zeer goed mogelijk dat daarbij volgend jaar ook Amerika betrokken wordt, waar het Zweedse merk een sterke positie heeft. Vorig jaar zijn in de Verenigde Staten in totaal ruim 58.000 Volvo's verkocht. Volgnd jaar gaat er een nieuwe assemblagefabriek in pro duktie. waarin het Zweedse concern ongeveer evenveel geinvesteerd heeft als in de ontwikkeling en de fabrieks- outillage voor de Volvo 343: resp. Dc Ford Capri S: ook uiterlijk herkenbaar. Ford heeft een tweeliter zescilinder versie van de Capri S uitgebracht, die de vroegere GT-serie opvolgt. De gehele Caprt-serie heeft bovendien een completere uitrusting gekregen, aangevuld met enkele verfraaiingen. Tot de verbeteringen behoren een voorruit van gelaagd glas, rembe- krachtiging en rolgordels. De basis- uitvoenng Capri L beschikt voort aan tevens over een achterruitver- warming. Dit type heeft een vierci- lindermotor van 1300 of 1600 cc. Bij de overige drie versies GL. S en Ghia is nu ook de tweeliter motor leverbaar. Deze zescilinder komt aan 90 DIN-pk vermogen. De L en GL hebben elk ook een met hout afge werkt dashboard. De Capri S is vergeleken met de vroegere GT ook technisch gewij zigd, onder meer door een zwaardere wielophanging en een spoiler onder de voorbumper, die de stabiliteit ten ROTTERDAM De rechtbank in Rotterdam heeft de 37-jarige ex- bokspromotor Aat V. veroordeeld tot een jaar en drie maanden met aftrek van voorarrest wegens het or ganiseren van hasjtransporten van uit Marokko en van transporten van Nederland naar Duitsland. Voor een hasjzaak die uit 1971 dateert, kreeg hij vijf maanden en 27 dagen met aftrek De officier had respectieve lijk tweeëneenhalf jaar en negen maanden geëist. De 30-jarige kelner Willem van S. werd veroordeeld tot vijf maanden en 27 dagen met aftrek. Hij had een auto en geld ter beschikking gesteld voor de smokkel. De officier had tegen Van S een jaar en drie maan den geëist. Arie Z. kreeg voor zijn aandeel in de smokkel een Jaar met aftrek. Geëist was een Jaar en negen maanden. goede komt. Uiterlijk is de Capri S herkenbaar aan zwarte sierlijsten om de voor- en achterruit en sierbie- zen langszij. Ook de Ghia kreeg de verzwaarde wielophanging. Ford heeft reeds eerder de andere modellen van het merk van een aan tal extra's voorzien zonder daarvoor de prijzen aanmerkelijk te verhogen. Met de nieuwe uitvoeringen van de Capri's is nu de gehele lijn van het Amerikaans-Duitse merk zeer compleet. De goedkoopste Capri L kost 14.447 gulden inclusief BTW; de tweeliter Capri S komt op 17.354 gulden. EINDHOVEN Gistermiddag heelt een 25-jarige Eindhovenaar tegen over de politie bekend in november 1974 de 77-jarige Janus Borghouts uit Eindhoven vlak bij diens woning te hebben vermoord. De verdachte meldde zich woensdagavond vrijwil lig bij de politie. In verband met het onderzoek wil de politie de initialen van de verdachte niet vrijgeven. Volgens politiewoordvoerder P. Gaanderse zijn er voldoende aanwij zingen om aan te nemen, dat de ver dachte inderdaad de doodslag heeft gepleegd. Zondagmorgen 17 november 1974 werd het lichaam van Janus Borghouts gevonden in een tuintje achter een heg. Het slachtoffer was gewurgd met zijn eigen stropdas. Al spoedig bleek uit het onderzoek, dat Borghouts het laatst was gezien in gezelschap van een man met een of twee honden. Ondanks intensief speurwerk van de politie, waarbij meer dan vierduizend mensen wer den verhoord, bleef de man tot eer gisteren spoorloos. bedragen van 250 miljoen en 260 mil joen gulden. Wordt dit jaar een produktie van 90.000 of 100.000 wagens in Born ge haald. dan zullen er nog tweehonderd arbeidsplaatsen meer gecreëerd wor den dan thans het geval is. Maar eigenlijk wat te goed voor een wagentje van 3.30 meter lengte, dat met deze motor en in een zeer complete uitvoering knap aan de prijs wordt: 13.695 gulden inclusief BTW. Toch moet van die andere Peugeot 104. de Sedan, gezegd worden dat de prijs er sinds de introductie steeds concurrerender op geworden is: voor 10.895 igulden heeft men nu de kleinste vierdeurs auto ter wereld lengte 3,58 meter met een 950 cc-motor van 46 pk. Een motor die weliswaar niet pittig, maar wel even comfortabel en bijna even zuinig is als de 1100 cc. De Sedan biedt na tuurlijk achterin ook meer ruimte dan de Coupé, die duidelijk exclusivi teit in zich bergt. Het bijzondere van beide compacte modellen is dat ze aan de eisen be antwoorden. die het imago van Peu geot stelt. Het zijn kleine wagentjes van grote klasse. De Sedan mist al leen de wat royale bergruimte achter, de Coupé ZS is slechts een „Twee- plus-twee" gezien de beperkte ruimte van de achterbank maar wel met een derde deur. Doch wat kan men bij deze afmetingen meer verwachten? Daarentegen zijn de rijeigenschap- pen juist voor auto's met een kleine wielbasis de afstand tussen voor- en achterwielen, die het comfort di rect beïnvloedt opmerkelijk goed. Het algeheel zit- en rijcomfort kan niet anders dan lof oogsten. In dat opzicht munt de Coupé ZS ook in de sportieve categorie beslist uit. Peuge ot heeft beide wagens welbewust zon der concessies geconcipieerd. Er was al eerder een 104 Coupé uitge bracht. met dezelfde motor als die van de Sedan, maar het onderscheid was wellicht te gering. De nieuwe ZS is dan ook nog wat completer, met name door toevoeging van rembe- krachtiging. In Parijs is de Coupé formule een geweldig succes gewor den; de Nederlander zal echter gauw geneigd zijn meer ruimte voor min der geld en dus de Sedan te kiezen. Het wezenlijke verschil is, dat die Sedan een volwaardige, hoewel niet DR Dril ^>nc fngi volledigheid van goede eigenst* gi pen aantrekkelijk, terwijl er oobn v een wat luxueuzere GL-versiat e< staat, die 640 gulden meer kostfint gemis het enig wezenlijke I aai een wisser op de achterruit, ouw h Het is met de Peugeot 104-vdD zeker mogelijk een verbruik vanir 12 te behalen; wie 't met de t kalm aan doet komt aan 1 op 13( een gewicht van nog geen 800 p gram is de motorrijtuigenbelaT beperkt tot 306 gulden per jaar.z, de rijkosten na aanschaf zullen vallen. blge Jten "fraai Chr. Scholengemeenschap"MAARSBERGEI\J- STRAAT" Maarsbergenstraat 169, 's-Gravenhage. School voorlag, huish. nijv. onder., middelb. huish. nijv. ond. en opleiding lerares Ngy. Gevraagd per 1 augustus 1976: docent handenarbeid 10 u. L.H.NTO. docent stofversieren 1 u. M.H.N.O. docent gezondh. leer (doet. med. of kand. med.) 3 uur M.H.N.O. docent godsdienstonderw. 7 u. L.H.N.O. docent maatsch. leer 8 u. L.H.N.O. M.H.N.O. docent machineschrijven 12u. L.H.N.O. docent kantooropleid. 10 u. L.H.N.O. docent winkelprakt. 10 u. L.H.N.O. docent administratie 2 u. M.H.N.O. docent ned. taal 10 u. L.H.N.O. docent Engels25 u. L.H.N.O. docent wiskunde 10 u. L.H.N.O. docent biologie 10 u. L.H.N.O. M.H.N.O. docent scheikunde 3 u. M.H.N.O. docent expressie in woord/gebaar 3 u. M.H.N.O. MS ïtir h »elii Combinatie van uren is mogelijk. •to fans be' Soil, voor 15 mei 1976 aan de directrice Mw. Pes? Kammeraat met vermelding van bevoegdheden f.Ci. levensovertuiging. GEMEENTE 'S-GRAVENHAGE Aan de Scholengemeenschap „Hugo de Gro< school voor vwo - havo - mavo, Klaverstraat 79, ld gelegenheid tot plaatsing van een voor de natuurkunde en/of de scheikunde en/of (K)C biologie. he Vereist is het bezit van een l.t.s.-diploma. op Salaris (inclusief algemene toeslag) volgens rijksri g geling, afhankelijk van leeftijd, opleiding en ervarinfeag Amanuensis B van f 1416,- - 1984,- per maantori Amanuensis A van 1460,-- 2102,- permaanfche Voor personen beneden de leeftijd van 21 jaar vinfde jeugdaftrek plaats. jw< Vakantietoelage 7,8%. t h likt Inlichtingen zijn te verkrijgen bij de rector van dhet school (telefoon 070-256267). i w ld. Sollicitaties onder no. 76-16 met vermelding vaerr volledige personalia en de naam van dit bli uiterlijk 14 dagen na het verschijnen van dl oproep te zenden aan Burgemeester en Wett ders. Afdeling Onderwijs, kamer 3376, Burgemt ter de Monchyplein 9, 's-Gravenhage. Een boeiend portret in 130 stornerende foto's, waarvan 26 in kleur.] g] Stadsbeeld, heilige plaatsen, gods- dienstige uitingen. Met waardevolle tekst vi d( Prof. Michael Avi- K Yonah. In dezelfde d fraaie uitvoering als I De kibboets, een portret in 150 foto's. g< Verkrijgbaar in de boekhandel, 22.91 Zomer Keuning - Wageningen

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 22