/EE ND AM BLIJFT EENVOUDIG Profs op roef de ;aal in Mol schaft zonneschermen aan. De Amro Bank helpt met Privérekening.(ëj Vlakke rit in Spanje voor Dieter Thureau lanshebber periodetitel zonder full-profs tudiecommissie wil zaalvoetbal tijdens winterstop idoka's •oeg tgeschakeld Van der Kroft voor Montreal gepasseerd Dat was een goeie van meneerTrip voorde Heineken Pretkaartenwedstrijd. einekeri Reserve-doelman Anderlecht door steen getroffen Ook Björn Borg in halve finales IDAG 7 MEI 1976 SPORT TROUW/KWARTET 13 ADVERTENTIE or Leo Bolle ENDAM In het rijtje van ste divisieclubs dat nog ijdt om een plaats in de na- npetitie, neemt Veendam i hele aparte plaats in. Trai- Joop Oldejans daarover: vee jaar geleden werden we j één na laatste en het vorig ioen eindigden we op de tste plaats in de eerste di- e" seizoen veranderde er echter veel. tidam speelt zondag zijn laatste strijd van de vierde periode uit tn Heracles en maakt bij een twinning een bijzonder goede s de laatste periodetitel te grij- Oldejans: ,,De praktijk zal zon- Imoeten bewijzen, dat we die titel Iverdienen, want tot nu toe waren log niet zo sterk in uitwedstrijden daarnaast is ook Vitesse nog ds kandidaat. Die club moet nog twee wedstrijden spelen, maar t tot nu toe een beter doelsaldo." adam is een klein clubje. Olde jans: „Wij hebben bijvoorbeeld geen enkele full-prof in dienst." En dat geldt niet alleen voor de spelers want Oldejans zelf is overdag gemeente ambtenaar in de stad Groningen. Hoe beperkt de financiële mogelijk heden van de club zijn toonde het voor het lopende seizoen aan. toen zeven spelers aan de kant werden gezet en slechts drie spelers, allen toen nog amateurs, werden aange trokken. Nu de mogelijkheid bestaat, dat Veendam promoveert, zullen de zaken nauwelijks veranderen. Secre taris De Vries daarover: „We zijn het met ongeveer tachtig procent van onze spelers al eens over een nieuw contract. Maar die contracten zijn dan wel gebaseerd op hetspelen in de eerste divisie. Mochten we promove ren, dan zullen we die contracten toch moeten herzien. Nu. in de eerste divisie, zijn ze nog gebaseerd op het aantal punten, dat wordt behaald. In de eredivisie zullen we dat systeem moeten herzien." Pas sinds afgelopen zondag wordt er serieus gedacht over de eredivisie in Veendam. Toen verloor PEC immers en blijft alleen Vitesse nog over als serieuze concurrent voor de periode titel. Joop Oldejans: „En toch is die laatste periode niet onze enige kans om ons te plaatsen voor de nacompe- titie. Haarlem wordt immers kampi oen en dan zitten wij zo goed op de ranglijst, dat we ons wellicht ook op die manier nog kunnen plaatsen." Hij kan zich boos maken over de indeling die de KNVB tenslotte maakte, voor de laatste periode. Ol dejans: „In de tweede periode had den wij drie thuis- en vijf uitwedstrij den. In deze laatste periode zou dat net zijn omgedraaid, maar heeft de KNVB dat veranderd en hadden we vier thuis- en vier uitwedstrijden. Toch hebben we het niet slecht ge daan. De hele zaak is in een stroom versnelling terecht gekomen. Na tuurlijk denk ik wel* eens over de eredivisie. We hebben er nog wel niet over gesproken, maar ik denk er aan. Ik weet dat gepromoveerde clubs het altijd bijzonder moeilijk hebben in de hoogste divisie. Kijk maar eens wat er met Wageningen gebeurde en hoe Eindhoven op het ogenblik af zakt. En toch zou ik niet bang zijn als we promoveren. Om verschillen de redenen. Ten eerste is Veendam qua karakter en qua mentaliteit een zeer sterke club en daarnaast heb ben wij dit seizoen al een paar maal laten zien, wat we kunnen presteren tegen eredivisieclubs In de win terstop hebben wij vriendschappe lijk tegen Go Ahead gespeeld en die wedstrijd met 3—0 gewonnen. En eerder hadden wij al eens met 2—0 van NAC gewonnen." Toch zal Veendam, als het de eredi visie haalt een bijzonder moeilijk seizoen tegemoet gaan. Oldejans: „Ik zal straks misschien een stuk of drie spelers kunnen aantrekken. Dat zal dan. evenals voor dit seizoen, een mixture zijn van topamateurs en routiniers. Geld om spectaculaire dingen op de transfermarkt te doen is er eenvoudig niet. Dat geeft ook niet. want ik geloof niet dat wij dure spelers in onze spelerskern zouden kunnen inpassen. En ook al zouden wij straks op de bodem van de eredi visie meedraaien, dan nog geloof ik niet dat wij er financieel onder door zouden gaan. or Peter Onvlee STERDAM Het komende seizoen reeds zullen ook de tbalprofs hun zaalvoetbalcompetitie moeten kunnen krijgen, deze conclusie is de ingestelde studiecommissie bestaande de sectiebestuurders Dé Stoop, Henk Zon en mr. Kernkamp omen in een rapport, dat vanavond door het gehele sectiebe- ir betaald voetbal zal worden behandeld en morgen tijdens de nadering van de FBO (Federatie Betaald Voetbalorganisatie) öeens onderwerp van gesprek zal zijn. moeten voorkomen, dat derden met de organisatie van het be- 3e zaalvoetbal gaan bezighou- zegt Dé Stoop, één van de leden die studiecommissie en persoon tot voor kort géén voorstander het betaalde zaalvoetbal. „De in veranderen echter en als goed fiurder moet je je daaraan kun- aanpassen. Zaalvoetbal is een dat bij de KNVB thuishoort en Deer je dat onderschrijft is er i andere mogelijkheid. Zeker wanneer duidelijk is, dat er ge il ook behoefte aan betaald zaal bal bestaat". zaalvoetbal is de laatste jaren in eging gekomen. Zowel binnen buiten de KNVB. Intern is er I) de Commissie Zaalvoetbal jks na de herstructurering van )ond een aparte sectie met een n sectievergadering) die het aan- faalvoetballers alsmaar zag stij- extern zijn er de ontwikkelingen eest van de NCRV (de mini- ibalshow) en door „derden" geor- seerde wedstrijden, waarvan de st geruchtmakende enkele we geleden in Leeuwarden plaats i met als organiserende kracht Ie achtergrond het bureau Inter tball, de organisatie, waarmee de IB officieel nog altijd geen zaken doen. „Over die zaak is het ste woord nog zeker niet ge- I," kondigt ook Dé Stoop aan. e is het mogelijk, dat een afde- van de KNVB (Friesland) in zee i met een organisatie die door de IB niet wordt erkend." lositie van het betaalde zaalvoet- S overigens geruime tijd geleden 1 een zogenaamde breed samen- Blde interne commissie van de TB al geregeld. De sectie betaald bal kreeg niet van harte om- de Commissie Zaalvoetbal zélf koepelend voor het amateur- en aide zaalvoetbal wilde optreden eventueel amateur- en profafde- in het recht zelf een competi- V De Fransman Jean Paul ie is in Kiev Europees kampioen et middengewicht geworden. In >nale versloeg hij de Pool Adam- met Ippon. De bronzen medail- Waren voor Ultscha (ODL) en er (Pol) et halfzwaargewicht ging de titel Timoer Hoeboeloeri (SowJ», die n april ook het goud won tijdens pen kampioenschappen van Ne- Ind in Kerkrade. Hij versloeg in Indstrijd de Belg Robert van de e op beslissing van de fidsrechter. Het brons was voor aabl (WDL) en Zuvela (Joeg), 'ederlandse judoka's waren wei- luccesvol. In het middengewicht ïor Theo Knegjens in de eerste Ie van de Oostduitser Heinke. Bosman verloor in het Zwaargewicht op beslissing van rooi Bielawski. tie voor profteams te organiseren. Alle andere wedstrijden zouden toe stemming behoeven van de Commis sie Zaalvoetbal. Uitgaande van dit gegeven heeft de studiecommissie uit het betaalde voetbal de afgelopen weken zijn werk gedaan. Een stukje snel werk, waarbij nog wel vragen zijn overge bleven, maar waarbij wel de hoofdlij nen zijn aangegeven. Dé Stoop: „De komende dagen zal ons rapport wor den behandeld. Mocht er binnen de FBO nog geen beeld bestaan hoeveel clubs er werkelijk aan een zaalvoet balcompetitie mee willen doen. dan zal begin volgende week een enquête worden uitgeschreven." In grote lijnen is het de bedoeling, dat de profs het komende jaar „op proef" de zaal in gaan. De gedachten gaan daarbij uit naar regionale toer nooien, waarna de winnaars in uit en thuiswedstrijden tot een Neder lands kampioen betaald zaalvoetbal moeten komen. De regionale inde ling wordt door de divisies heenge trokken, zodat in het „zuiden" bij voorbeeld naast de eredivisieclubs MVV en Roda JC ook de eerstedivi- sieclubs FC VW en Fortuna SC in één regio-poule (eventueel nog te vergroten) aantreden. Er zal ge speeld worden onder de bestaande spelregels voor het zaalvoetbal Dé Stoop: „Er zijn natuurlijk proble men op te lossen. De accommodatie en de periode waarin gespeeld zal moeten worden. Die accommodatie is niet het grootste probleem. Er zijn overal wel in het land grotere hallen, die eenvoudig geschikt zijn te ma ken voor het spelen van zaalvoetbal met een voldoend grote toeschou werscapaciteit. Neem in Amsterdam bijvoorbeeld de RAI, neem elders de grote markthal- Dé Stoop: „We moeten voorkomen, dat derden zich met de organisa tie van het betaalde zaalvoetbal g^an bezighouden." len of veilinghallen. Het tijdstip is een ander vraagstuk. Maar aange zien er de laatste jaren steeds meer stemmen op zijn gegaan om gedu rende de winter een wat langere stop door te voeren van pakweg drie. vier weken, moet het mogelijk zijn in die periode een competitie af te werken. Ook al omdat het komende seizoen de meeste clubs over een lichtinstal latie kunnen beschikken en in het voor- en na-seizoen ook doordeweeks wedstrijden kunnen worden afge werkt. Maar ook dit zal nog bespro ken moeten worden voordat defini tief de vorm vaststaat. Zoals ook nog zal moeten blijken hoeveel van de 37 betaalde clubs in de zaal willen spe len. De kans bestaat dat de topclubs tegen zijn. Desondanks zal er het komende seizoen toch een start ge maakt moeten worden." Dé Stoop ziet ondanks zijn eerder ingenomen stelling „ook ten aan zien van het probleem shirtreclame zal je wellicht je houding moeten wijzigen" voordelen en mogelijk heden voor het betaalde voetbal. „Het publiek kan meer service wor den geboden, de accommodaties zijn beter en ook voor de spelers zijn er voordelen. Een speler van pakweg 32 jaar die nu stopt omdat hij dat ge zien zijn gezin of maatschappelijke positie beter vindt of het gewoon niet meer kan opbrengen drie. vier keer per week te trainen, is nog wel bereid in de zaal te spelen. En je weet het, daar komt het publiek ook voor". Ook het vraagstuk „televisie" heeft de studiecommissie onder ogen ge zien. Dé Stoop: „Het is niet zo, dat we naar een omroep gaan en vragen: wil je het uitzenden. Indien er van de zijde van de televisie belangstelling bestaat voor dit produkt kan er nor maal over worden onderhandeld, zo als dat ook bij het voetbal op het veld gebeurt. De televisie krijgt dan het recht de wedstrijden uit te zen den en zelf de keus te maken". Tenslotte zouden wij dan de enige eredivisieclub uit het noorden zijn en dat betekent, dat je bij zo'n stuk of vier. vijf wedstrijden toch op een uitverkocht huis kan rekenen. Kijk maar eens. naar het aantal toeschou wers dat we nu al trekken. Er komen bij ons meestal zo'n man of 3500 4000. Ik weet heel wat eredivisievere nigingen, MVV en Telstar bijvoor beeld. die dat aantal niet halen." Toch blijft het voorlopig nog gissen. Oldejans: „Fullprofs zal Veendam voorlopig wel niet kennen. Ook niet in de eredivisie. En wat ik zelf zal doen weet ik nog niet, maar ik denk dat ik na een promotie mijn baan bij de gemeente Groningen wel zal moe ten opgeven." En secretaris De Vries tenslotte: „Binnen het bestuur is er nog niet over een eventuele promotie gespro ken. Maar ik vind dat je naar het hoogst haalbare moet streven ook al krijgen we het dan moeilijk. Ik ge loof dat het belangrijkste dan wordt, het eerste jaar goed door te komen." ZcRICH De scheidsrechterscom- missie van de FIFA heeft Leo van der Kroft van de scheidsrechterslijst voor het Olympische voetbaltoernooi in Montreal geschrapt. Voor hem in de plaats is Charles Corver aangewe zen. Als reden voor deze maatregel wordt de omstreden leiding van Van der Kroft bij de wedstrijd Real Ma- drid-Borussia Mönchengladbach (kwartfinales Europacuptoernooi voor landskampioenen) opgegeven. Naar aanleiding van dit besluit heeft de KNVB onmiddellijk een telegram naar de FIFA gestuurd. Daarin wordt krachtig geprotesteerd: „Pro testeren met alle macht tegen deze beslissing, waarbij niet alleen Leo van der Kroft geschaad wordt, maar waardoor het internationale scheidsrechterswezen in diskrediet wordt gebracht. Behouden ons alle rechten voor uw beslissing ter verde re discussie te stellen, na ontvangst van uw schriftelijke beslissing." Leo van der Kroft was gisteren, toen hij het nieuws hoorde, bijzonder te leurgesteld. Zoiets heb ik mijn leven lang nog niet meegemaakt," zei de Haagse scheidsrechter. ,,Ik begrijp er ook niets van. Zeker na alles wat er dc laatste maanden, sinds die wed strijd is gebeurd. Borussia diende een protest in bij de UEFA. Dat werd afgewezen. De zaak diende ook in hoger beroep en weer werd de Duitse club in het ongelijk gesteld. Vervol gens verscheen er in het FIFA-blad een artikel waarin de FIFA alles veroordeelde wat er van Duitse zijde tegen mij was ondernomen. De FI FA brak in dat artikel een lans voor mij. En dan komt nu plotseling deze mededeling. Onbegrijpelijk. Ik heb veel meegemaakt in mijn sportcarriè- re, maar ik ben nooit zo teleurgesteld geweest als nu." Charles Corver, de scheidsrechter die in dc plaats van Leo van der Kroft naar het Olympisch voetbaltoernooi zou moeten gaan, had officieel nog niets vernomen. Corver zei voor hij ging trainen: „Als het inderdaad waar is, moet ik zeggen dat ik op die uitno diging niet heb zitten wachten. Ik had die uitnodiging graag willen verdie nen, maar Leo van der Kroft werd aangewezen en ik gunde hem deze reis graag. Krijg ik nu toch nog de uitnodiging om naar Canada te reizen, dan zal ik daar lang en grondig over moeten nadenken. Ik kan natuurlijk wel roepen dat ik solidair ben met Leo, maar dat kan erg onverstandig zijn. Ik behoor tot de selectie voor de wereldkampioenschappen in '78 in Ar gentinië. Ik wil daar graag naar toe, en ik weet niet of een weigering om in de plaats van Leo van der Kroft naar de Olympische Spelen te gaan, mijn ver kiezing voor de wereldkampi oenschappen wel goed zal doen. Een weigering kan consequenties hebben, dat zal ik goed moeten overwegen, maar nogmaals, ik heb officieel nog niets gehoord. We wachten dus eerst maar eens even af". Volg het voorbeeld van meneer Trip. Koop een krat Heineken bi) uw winkelieren vraag er zo'n setje pretkaarten hij. Op die pretkaarten kunt u een dolle, dwaze, hartelijke, leuke zin schrijven. Gewoon om te versturen. Als uitnodiging voor een feestte, hen felicitatie. Ol enlin, u kunt zelf wel wat bedenken. Bovendien kunt u dan meedoen aan de Heineken Pretkaarten wedstrijd. En misschien een prijs uit duizenden winnen, l'w W winkelier weet er alles van. NULES De Westduitser Dieter Thureau won gisteren de negende etappe in de Ronde van Spanje. In een massasprint van bijna het hele peleton was hij de snelste. In het algemeen klassement blijft de Belg Jacques aan de leiding gaan. aan Battaglin. Door deze overwin ning kwam De Muynck ook op de eerste plaats in het algemeen klasse ment, met een voorsprong van 1.20 min. op Battaglin. Eddy Merckx staat daarin vierde. DUINKERKEN SAINT-AMAND Na de derde etap pe in de Vierdaagse van Duinkerken gaat de dit seizoen wel erg succesvol le Belg Freddy Maertens aan de lei ding. Gisteren won hij de tijdrit die over ruim 12 km ging. Daarin werd Roy Schuiten mt een achterstand van 0.48 min. achtste. In het algemeen klassement be draagt de voorsprong van Maertens op de Fransman Danguillaume ne gen seconden. BRUSSEL Jacques Munaron, de reserve-doelman van Anderlecht. is tijdens de ereronde van de winnaar van de Europese beker voor beker winnaars. door een steen aan het hoofd gewond geraakt. De steen werd gegooid uit het vak waar de supporters van West Ham United zich bevonden. Munaron werd met een brancard van het veld gedragen. In het ziekenhuis werd de wond later gehecht. DALLAS De Zweed Björn Borg heeft zich als tweede speler weten te plaatsen voor de halve finales van het wereldkampioenschap tennis voor beroepsspelers; Borg won in de kwartfinale met 3—6, 6—3. 6—4 en 6—2 van de Amerikaan Eddie Dibbs De partij duurde twee en een half uur. In de halve finale komt Borg uit tegen Solomon, die eerder verras send van de Amerikaanse titelhou der Arthur Ashe had gewonnen. De Spaanse renners probeerden gis teren van alles om het gastland aan de eerste etappezege te helpen. Zo sprong Santisteban al vroeg na de start weg. maar zijn voorsprong werd niet groter dan twee minuten. Het peleton. onder aanvoering van de renners van de ploeg van Peter Post, liep hem halverwege de rit weer in. De eindsprint werd te vroeg ingezet door Perrurena, die daardoor kracht te kort kwam en als nog door Thu reau gepasseerd werd. Gerben Karstens werd vierde en Cees Priem zesde. NEGENDE ETAPPE 1 Thureau (Wdl.) de 208 km van Almansa naar Nules In 5.54.41. 2. Perru rena iSpal, 3 Ongenae (Bel.). 4 Karstens (Ned I. 5 Elorriaga (Spa 6 Priem (Ned 7 Van Kat wijk (Ned i. 8. Van Sprlngel (Bel i. 9. Van Llnth (Bel 10. Van den Haute (Bel.), allen in dezelfde tijd. ALGEMEEN KLASSEMENT: 1. Jaques (Bel.) 41 44.11, 2. op 3.48 Thureau. 3. op 3.52 Agosthlno (Por.), 4 op 4 00 Manzaneque (Spa 5 op 4 01 Kuiper (Ned I. 6. op 4.13 Kneteman (Ned i, 7. op 4 15 Elorriaga. 8 op 4.16 Fuchs (Zwi 9 op 4 23 Ocana (Spa i. 10. op 4.26 Pronk (Ned NOORD HOLLAND ALKMAAR Gisteren is een begin gemaakt met de Ronde van Noord Holland voor amateurs. Deze etap pewedstrijd zal drie dagen duren. Er werd gestart met een ploegentijdrit, die niet meetelde voor het algemeen klassement Daarna werd er in Zaan dam vertrokken voor een 144 km. lange rit naar Alkmaar. Daar won Huisjes de eindsprint van een kopgroep van zes man voor Van Vliet en Van Leeuwen. Het zestal had een voorsprong van 2.48 min. op het peleton. Door de overwinning werd Huisjes automatisch leider in het algemeen klassement. ROMANDIE LEYSIN In de ronde van Roman- dië ging de tweede etappe naar de Belg Johan de Muynck die een voor sprong had van 1.11 min. op de Itali- „Als de zon hier pal op stond, was 't gewoon niet om te harden," vertelt Frank Mol (31). Bij de herinnering alleen al krijgt hij 't alweer warm. „Er moest gewoon wat gebeuren." En dat is er dan ook. Want aan de voorzijde van zijn flat prijken twee brede, oranje zonneschermen. „Eén zo'n ding kost al over de f 550,-." Hoe heeft hij dat bekostigd? „Tja, dat is 'n verhaal apart. Ik ben nogal 'n uitgeverig type, had wel een spaarboekje, maar daar stond haast nooit iets op. Frank Mol; „laicn Je hoccvlruksebieJen nu mjjr komen Totdat ik 'n tijdje geleden, bij de Amro, waar ik m'n Prwcrckenmg heb, een folder over automatisch sparen meenam. Daar stond in dat ze aan 't begin van elke maand 'n vast bedrag konden over boeken op een spaarrekening. Da's mijn kans, dacht ik. En je ziet: 't heeft gewerkt. Bijna ongemerkt zelfs." Amro l'riixnkciiiiiii: strnri persoonlijke maiisch mee te sparen. Op de „\tol- bockhouding. Salaris kan erop binnen- manier" (/ie boven), of door opzii te komen, alle rekeningen - ook accept giro's - kunnen ermee betaald worden. Biedt tevens de mogelijkheid om auto- LOTTO NO. 18 Aantal deelnemers 828 205. Bruto Inleg: ƒ3 268 810.- Prtjzenbedrag 1 667 314. Ie prij»: Oeen winnaar, van het bedrag van de le prijs gaal l/i naar de le prijs van de volgende week Het overige deel wordt in gelijke delen verdeeld over de 2e Lm dc 5e prij* 2r prij»; 5 winnaars, die elk bruto 57 376.- ontvangen 3e prij»: 131 winnaar*, die elk bruto 2 782 - ont vangen 4e prijs: 6 652 winnaars, die elk per kolom ƒ66.- ontvangen Se prij»: 10 309 win naars. die elk per kolom 42 - ontvangrn Jackpot voor de lotto van as zondag 131613.- manier" (zie boven), of i laten zetten wat er aan 't eind van de maand op de l'riverekening over is. TOTO NO. 18 Aantal deelnemers: 206.331. Bruto inleg: 612 406.- Prtjzenbedrag 290.892.- Ie prij»: 4 winnaars, die elk bruto 29 089.- ontvangen 2e prij*: 129 winnaars, die elk per kolom 563 - ontvangen 3e prij»: 1 427 win naars. die elk per kolom 71,- ontvangen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 13