'Verkgeversplan komt ot gunstiger uitkomst lan plan van kabinet Rappe ruiten.Bij P&C. Arbeidersvrouw leert van zich afbijten 27.' Peek&Cloppenburg Protest afgestudeerden VU tegen heksenjacht en politieke discriminatie 29% 27/ Werkloosheid in '80: 110.000" istitie ^derzoekt rstituut Nederlandse economie in 1980 (in procenten stijging per jaar) Van Goghkenner Tralbaut overleden Engelse ontwerpers in Rotterdam Ceramiek Cardew hAG 7 MEI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 11 onze sociaal economische redactie I HAAG Het werkgeversplan voor de economie komt tot veel gunstiger uitkomsten dan het waar het kabinet Den Uyl aan werkt. In dit kabinetsplan de „een-procentsoperatie" van ster Duisenberg van Financiën wordt de groei van de „collectieve sector" (uitgaven van beid en sociale voorzieningen) tot 1980 met tien miljard gulden verminderd. De werkloosheid dan in 1980 geen 260.000, maar altijd nog 210.000 man bedragen. kabinet broedt dan ook nog op aanvullende maatregelen. In dit kabinetsplan is er voor de lale" werknemer ruimte voor een procent koopkrachtverbetering gemiddeld per jaar, inclusief iele promoties en dergelijke (incidenteel). dal Itui het werkgeversplan heeft als uit- sten tien miljard groeibeperking 1.011611 fill 01*112611 Be collectieve sector en een loon- XjUllC11 C11 P11^" gvan een procent per jaar ge- millder OlllhOOg werkloosheid in 1980 zou echter 210 maar 110 duizend bedragen, ndien zouden de prijzen niet 6,5 maar met 5 procent gemid- per jaar stijgen, en de loonkos- aiet met ruim negen maar met 1 procent vergeleken met het procentsplan" van het kabinet, ndien zou het beslag van de jtieve sector op het totale natio- inkomen gemiddeld per jaar op- i met 0,6 k 0,7 procent, in plaats Ie één procent in het naar dit genoemde een-percents-plan het kabinet. vergelijking: ook het ontwerp- rprogram stelt zich op een cijfer 0,7 procent per jaar, terwijl de i in de Tweede Kamer nul pro- l bepleit en derhalve het beslag le collectieve sector op het na- inkomen gelijk wil houden. btere groei werkgevers komen tot hun veel liger uitkomsten doordat zij uit- van een wat grotere econo me groei. De inflatie wordt min- ,en daarvan profiteren juist de uegevoelige overheidsuitgaven, f de grotere groei groeit ook het 1 mensen met sociale uitkering ér, zodat ook de sociale lasten snel stijgen, waarde om die grotere groei te ken is dat de investeringen van edrijven per jaar drie miljard vj zijn dan in het kabinetsplan. i voor is nodig dat de overheid de teringen ruimschoots met geld (leert. Bovendien moet de loon- nstijging elk jaar duidelijk wat Irblijven bij de stijging van de ktiviteit. t verband willen de werkgevers h het systeem van automatische Jiompensatie. Ook moeten geen ire nivelleringen plaatsvinden extra verhoging van minimum- en lagere lonen, omdat di,t af- acties veroorzaakt en men de afstanden tussen de lonen weer ft te herstellen, met als resultaat e hele loonopbouw uiteindelijk l is verhoogd. Maatregelen voor ■Hbetaalden moeten maar wor- {etroffen via belastingen of so- een onzer verslaggevers en RSFOORT/DEN HAAG Het iterie van justitie stelt een on- iek in naar de gebeurtenissen in lij ksinstituut voor jongens „Op serglerg" in Amersfoort, et zijn de afgelopen vier maanden •n rie keer toe personeelsleden en werkers door pupillen met een euvJ>edreigd tijdens ontvluchtings- Igen van daar verblijvende lige pupillen. et taal zijn bij de bedriegingen zes tns betrokken. Twee ervan zijn ldels naar het Huis van Bewa- In Utrecht overgebracht. Tegen inderen werden disciplinaire regelen genomen. Het Rijks- in Amersfoort is een van de tehuizen die het ministerie van ie op dit gebied heeft. Er is jnz« voor zestig jongens, maar op Igenblik houden er slechts 35 Ijf. ins de voorlichting van het mi rte van justitie worden in "sfoort „de moeilijke gevallen" .atst Regelmatig ontvluchten Gritjgens. Dat is de laatste maan- K)k diverse keren gebeurd. Nog allen ontvluchte jongens zijn irhaald. feeste ontvluchtingen gebeuren er spectaculair dan de drie re d pogingen waarbij perso- ia hleden en half april de geestelij- •pa jizorger werden gebruikt om de ht te dekken, ontsnappingspo- in die overigens niet zijn ge- d. .J eerste twee gevallen, die in iri en februari plaats vonden, de leiding van het rijksinsti- aangifte gedaan bij de politie in fsfoort. Deze heeft proces- lal opgemaakt. In het derde ge- ide politie wel te hulp geroepen, daarbij is het gebleven omdat istor de bedreiging niet serieus Qite en weigerde een aanklacht tlienen. Alle bedriegingen von- ilaats in de gesloten afdeling tOp den Berg". •nderzoek dat justitie instelt zal !le gang van zaken in het rijks- hut omvatten. Het is de bedoe- ille personeelsleden en de pupil- l horen. „Aan de hand van het- Uit de bus zal komen zal worden ken welke maatregelen nodig aldus de voorlichtingsman van ftinisterie van justitie. 3/ Ldie 3/ pla; .Op ciale premies, voorzover men dat wil, aldus de werkgevers. Investeringen De omvangrijke steun voor investe ringen kan worden betaald door het financieringstekort van de overheid tijdelijk te vergroten. Tijdelijk, na melijk zolang het overschot op de betalingsbalans vooral als gevolg van de aardgaswinsten nog groot is. Dat tekort wordt in latere jaren vanzelf kleiner doordat het wordt terugver diend. De hele economie groeit name lijk door de investeringen, en kan later dus meer belastingen opbren gen. Dit „inverdienen" wordt ook aangevoerd als verklaring voor het feit dat ondanks de lgaggehouden loonstijging de ruimte voor koopkracht uiteindelijk voor de ko mende vier jaar toch blijft uitkomen op gemiddeld één procent. Als mogelijke maatregelen voor sti mulering van investeringen hebben de werkgevers voorkeur voor verrui ming van investeringsaftrek en ver vroegde afschrijving. De voorkeur van het kabinet gaat eenter juist naar investeringspremies. Het verschil is dat investeringsaftrek en vervroegde afschrijving in feite verlichtingen van de ven nootschapsbelasting zijn. Recht op investeringspremie blijft ook wan neer geen of nauwelijks winst is ge maakt en dus geen vennootschapsbe lasting is verschuldigd. Het kabinet wil daarom de investeringsaftrek om zetten/in premies. Loonkostensubsidie De werkgevers zeggen in hun nota niets over dit kabinetsvoornemen. Wel spreken zij zich uit tegen loon kostensubsidies, bijvoorbeeld door dat het rijk een deel van de sociale werkgeverspremies zou overnemen. Verder willen de werkgevers steun voor ondeizoek, nieuwe produkt- ontwikkeling, milieugerichte investe ringen. De werkgevers willen meezoeken naar vormen van overleg op centraal niveau en per bedrijfstak „om tot een beter en tijdiger onderkennen van de effecten van investeringsbesluiten" te komen. Maar deze beslissingen moeten wel binnen de onderneming blijven, en de besluitvaardigheid moet niet worden aangetast. zonder 1-pct-plan werkgevers ingrijpen kabinet plan werkloosheid in 1980 260.000 210.000 110.000 drukstijging coll.lasten 1,75 pet 1 pet 0,6-0,7 pet kostenbeperk. coll.sector tussen nu en 1980 ƒ0,0 10 mld 10 mld Reële loonruimte modale werknemer- 0,5 pet 1 pet 1 pet Prijsstijging 8,5 pet 6,5 pet 5 pet Loonkostenstijging 11,5 pet 9,5 pet 7 pet Bedrijfsinvesteringen 1,5 pet 3 pet 4,5 pet Export 6 pet 7,5 pet 8,8 pet CPN-sympathisanten aan de VU te benoemen, betekent volgens de on dertekenaars een ernstige bedreiging van de wettelijk vastgelegde univer sitaire democratie: De verklaring van het verenigingsbestuur (waarin de CPN slechts genoemd wordt als voor beeld van onwelgevallige organisa ties) opent de weg naar willekeur. De ondertekenaars erkennen het recht op bijzonder onderwijs en heb ben respect voor de poging van de VU tot evangelisch geïnspireerd onder wijs en onderzoek. Maar de doelstel ling van de VU zou zich niet mogen laten leiden tot uitsluiting van be paalde groeperingen, zoals leden of sympathisanten van de CPN. De evangelische doelstelling noopt veel eerder tot samenwerking met allen die zeggen naar vermogen in de geest van de doelstelling te zullen werken. Buiten VU Volgens Jos Besteman, docent aan de oecumenische sociale academie in Den Haag en een van de initiatiefne mers is vooral aanhang gezocht bij mensen die de laatste jaren zijn afge studeerd en nu buiten de VU werkzaam zijn. „We hebben bewust geen mensen die aan de VU werken gevraagd. Bepaalde hoogleraren zou den dat deze mensen niet in dank afnemen en de positie van de onder tekenaars aan de VU zou hierdoor bemoeilijkt kunnen worden". „We hebben de actie op touw gezet vanuit een zekere verbondenheid met de VU", zegt Besteman. „Je hebt AMSTERDAM Op 74-jarige leef tijd is woensdag in Antwerpen over leden de Belgische kunsthistoricus dr. M. E. Tralbaut. Dr. Tralbaut be schikte over een uitgebreid Van Gogh-archief dat dank zij de mede werking van de Gemeente Universi teit en de Vincent van Gogh- stichting ter beschikking is gekomen van het Rijksmuseum Vincent van Gogh in Amsterdam. Het bevat een groot aantal boeken, tijdschriftarti kelen en knipsels, vooral buiten landse. Voor studiedoeleinden wordt er al veel gebruik van gemaakt. Dr. AMSTERDAM De Engels-Schotse groep voor activerend toneel 7:84 (7 pet van de Engelse bevolking be schikt over 84 pet van de Engelse welvaart) is met haar Engelse afde ling terug in Mickery (t./m. 22 mei) met een nieuw programma. Het is wederom geschreven door John McGrath (van wie ook „Lay Off" was). Het heet „Yobbo Knowt" (wat dat betekent weet ik niet), maar het gaat over een doorsnee- huisvrouw uit de arbeidersklasse, die haar man buiten de deur zet en dan „het kapitalistische systeem" be treedt om eten en kleren voor haar beide kinderen te verdienen. Dat opgenomen zijn in het kapitalis tische systeem het werken in een fabriek brengt haar eerst in con tact met Engelse equivalenten van arbeidersbureau en sociale bijstand, en activeert haar bovendien tot on dubbelzinnig van zich afbijten. Dat alles geeft de schrijver en de spelers ruim gelegenhèid tot kritische kanttekeningen (ook op Labour en de vakbonden), en zoals we van de beide groepen al weten gebeurt dat in een speelse, prikkelende vorm, waarbij hdendaagse amusementsmuziek ge speeld door de eigen band gecombi neerd met een groot aantal songs zeer animerend werken. Het moet zeer aanstekelijk zijn voor het publiek, waarvoor het bedoeld is. Voor een Nederlandse toeschouwer, althans voor mij, is dit „volks"- Engels niet altijd even goed ver staanbaar, maar via de uitstekend gespeelde situaties en de muziek toch altijd ruimschoots voldoende om de bedoelingen te vatten en door de wijze van presentatie zeer geamu seerd te blijven. Wat je aan lichtelijk sarcastische en ironische opmerkin gen mist besef je bij de passages die je wel verstaat. Er zit in de voorstel ling ook een stuk vrouwenemancipa tie, het duidelijkst misschien in de slotscène, waarin de weggejaagde man na twee jaar terugkeert in de verwachting dat hij als heer en mees ter met open armen ontvangen zal worden. Het tegendeel is waar: hij wordt opnieuw aan de deur gezet, want zijn hulpeloos verweer: wie moet er dan voor mij zorgen?, gaat bij de bewust-geworden vrouw niet op. Toch heeft de voorstelling niets „dog matisch": door het uitwerken van allerlei details in de houding van mensen in dezelfde omstandigheden ontstaat er toch zoiets als een „leven secht" beeld van een brokje alledaag se samenleving. Ook doordat het zo goed tot een uitstekend gespeelde populaire show verwerkt is. eigenlijk bestemd om in kroegzalen gespeeld te worden. Mickery geeft dat op nieuw aan door de zaal enigszins het aanzien van een kroeg te geven door het plaatsen van een echt-werkende bar en van enkele losse tafeltjes-met- kleedjes en stoeltjes. (De groep speelt op dondedag, vrij dag en zatedag om elf uur ook nog een ander nieuw programma „The Rat Trap", evenens van John McGrath) Dc Engelse doorsnee-arbeidersvrouw (Marie Chrissie Cotterill) in het nieu we programma van 7:84 in Mickery. ROTTERDAM Rotterdam krijgt de première van de tentoonstelling van de beste grafische ontwerpen die de Britse Designers and Art Director Association voor 1976 heeft geselec teerd. De tentoonstelling, die pas weken later in het Verenigd Koninkrijk zelf te zien zal zijn, wordt gehouden als onderdeel van de Manifestatie BRT '76 (Britain and Rotterdam Into To morrow). van 19 tot 29 mei en is een onderdeel van de tentoonstelling van moderne Britse vormgeving in De Doelen. Zij omvat plaathoezen, boekomsla gen, affiches, dagbladen en tijd schriften, werk voor film en televisie, briefhoofden. industriële en technische literatuur, jaarverslagen en kalenders. De expositie, die in de vorm van een cirkel wordt opgesteld, telt 387 in zendingen, waaronder 44 films. De voorzitter van Designers and Art Director's Association, Booth Clib- born: „Nederland is een van de be langrijkste landen op het Europese vasteland dat de hoge kwaliteit van het Britse talent op vormgevingsge- bied naar waarde weet te schatten. Een groot deel van de reclamespots voor de t.v. wordt door Britse onder nemingen gemaakt." Quartetto Italiano volmaakt samenspel met pianist Pollini AMSTERDAM Het Kamermu- ziek-festlval van de Camerata Lysy, tien dagen geleden begonnen met een buitengewoon geslaagd optre den van Yehudi Menuhin en zijn zoon Jeremy, werd op minstens zo voortreffelijke wijze woensdagavond besloten met een Brahms-concert in de Grote Zaal. uitgevoerd door het Quartetto Italiano en de pianist Maurizio Pollini. Paolo Borciani. Elisa Pegreffi (viool), Piero Farulli (altviool) en Franco Rossi (cello) treden nu reeds sedert de oorlog te zamen op, zodat het Italiaans kwartet in al die jaren nooit een wijziging in de samenstel ling heeft gekend, hetgeen weinig voorkomt bij een ensemble dat zo lang bestaat. Deze langdurige, hech te samenwerking is zeer bevorderlijk uiteraard voor een zeer grote homo geniteit van het samenspel, zoals ook deze avond te bemerken was. Brahms was gelijk men weet een laatbloeier, met name voor wat sym fonieën en strijkkwartetten betrof. Zijn ontzag voor Beethoven was zo groot, dat hij deze vormen, waarin de meester had uitgeblonken, nauwe lijks durfde te hanteren. Na lange aarzeling bracht hij de beide kwar tetten opus 51, waarvan deze avond het tweede werd uitgevoerd, naar de uitgever. Hij was toen veertig Jaar. Tien jaar eerder deed hij het Piano- kwintet het licht zien, maar ook dit werk was moeizaam tot stand geko men. Voor het zijn definitieve vorm kreeg, was het eerst een strijkkwin tet en daarna een stuk voor twee piano's. Het is eigenlijk een wonder, dat de hoorder weinig of niets bemerkt van de strijd, die Brahms bij de totstandkoming van de beide wer ken heeft gevoerd. Alles klinkt zo natuurlijk, zo spontaan als ieder an der werk van deze componist. Vooral wanneer zij gespeeld worden op de manier zoals de Italianen deze avond deden, prachtig genuanceerd van klank, transparant van lij nenspel en schitterend van opbouw. Pollini, die als intermezzo de drie Intermezzi opus 117 had vertolkt, sloot zich na de pauze op volmaakte wijze bij het spel van de strijkers aan. Jac Kort Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM Afgestudeerden van de Vrije Universiteit heb ben een verklaring uitgegeven tegen wat zij noemen politieke discriminatie aan de Vrije Universiteit. In een advertentie in Trouw en in een ingezonden stuk in het VU-weekblad Ad Valvas nemen zij stelling tegen het bestuur van de vereniging waarvan de VU uitgaat. Het besluit van het bestuur omheen aan de VU gestudeerd en voelt je toch nog wel betrokken bij wat daar gebeurt. Ik denk dat velen van ons zelf de doelstelling van de VU wel onderschrijven. Er zullen ook men sen bij zijn die er zelf anders over denken, misschien ook wel mensen die zelf in de hoek van de CPN zitten, maar voorop staat wel dat we de evangelische doelstelling van de VU respecteren". „We willen vooral opkomen voor het recht van mensen die aan de VU studeren om hun eigen opvattingen te hebben. Er zijn veel studenten aan de VU die daar niet direct gekomen zijn vanwege de doelstelling, maar gewoon omdat dit in een bepaald milieu gewoon was of omdat de VU in Amsterdam gevestigd is. Er zijn bo vendien studenten die in de loop der jaren van opvatting veranderen. Je kunt moeilijk van hen vragen dan maar naar een andere universiteit over te stappen. Dat kan je een jaar kosten. We vinden dat al deze men sen niet van het actief en passief kiesrecht dat de wet hun geeft mogen worden uitgezonderd". ROTTERDAM Ter gelegenheid van de 75ste verjaardag van de Britse pottenbakker Michael Car dew zal, als onderdeel van de mani festatie BRIT "76, van 20 mei tot 4 juni in het Museum Boymans—Van Beuningen een overzichtsten toonstelling van zijn werk gehouden worden. Die omvat de periode van 1926, toen Cardew zijn eigen potten bakkerij bij Winchcombe in Glou cestershire begon, tot 1976. Verder zal er op 22 en 23 mei in het Museum Boymans-Van Beuningen een symposium worden gehouden waarop Cardew, die een kleine twin tig Jaar van zijn leven als pottenbak ker in West-Afrika heeft doorge bracht, zal spreken over de fatale invloed van de Westerse commercie op de kunst van de inheemse bevol king en over de moeilijkheden die de modeme ambachtsman ondervindt in een tijd die hem in economisch opzicht niet langer nodig heeft. Het symposium begint dagelijks om 11 uur en zij die eraan willen deelne men worden verzocht dit vooraf aan het museum kenbaar te maken: OiO- 360500. Scersuckcr-hcmd. In rood/wil/blauw. Polyester/katoen. Pasvorm normaal. Korte mouw. Geruit hemd. In marine en rood. Polyester/katoen. Pasvorm trim. 190 O750 Madras-homd. In diverse ruitdessins. 100°/» Katoen. Lange mouw. ,1190 Polyester/katoenen hemd. In divi ruitdessins. Pasvorm normaal.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 11