Voorzitter ARP keurt acties in zijn partij af Vliegtuig Nieuwe Leidse Courant Centrale controle an rekeningen nedici aanbevolen Boersma wil lonen ook in tweede halfjaar regelen Speciaal team van politie gaat ramp trein onderzoeken Politieke crisis als Unctad mislukt i met Nieuwe Haaöse Courant Senaat krijgt de CIA er niet onderpag. 7 Familieberichten en met lommissie wil bindende regels IN DEZE KRANT Bestuursbesluit CDA respecteren Minimumloon en sociale uitkeringen minder omhoog Zogezegd Droog en zonnig Banken goochelen met betalen rente Snelle identificatie slachtoffers Eerste Europa Cup voor Anderlecht Een fris ochtendblad dat nog groeit ook Welkomstvoordeel. f'oiivv hoort bij u. ARTE-j Trouw 34E JAARGANG NR 9822 DONDERDAG 6 MEI 1976 kunnen van maandag tot en met vrijdag tot 19.30 uur worden opgegeven (tel. 020-913456). Op zondag is daartoe van 18 tot 20 uur gelegenheid. IITGAVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J.TAMMINGA DIRECTEUR ING. O POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM VOOR ONZE ADRESSEN EN TELEFOONNUMMERS ZIE PAGINA 2 BONNEMENT/ 14.17 PER MAAND - 42.50 PER KWARTAAL 167.80 PER JAAR - POSTGIRO 660000 - BANK NED. CRED BANK REK.NO 23.00.12.574 - GEMEENTEGIRO X 11000 - LOSSE VERKOOPPRIJS 0.50 an onze sociaal-economische redactie iMSTELVEEN Een centrale instelling, bijvoor- peld de algemene rekenkamer of een afzonderlijk ureau op het ministerie van volksgezondheid zou oortaan de declaraties van specialisten en tandartsen an de ziekenfondsen moeten controleren. jt is een van de aanbevelingen uit !t gisteren gepubliceerde rapport 4 de commissie-Becht. die begin '5 op verzoek van staatssecretaris tdriks is ingesteld. De commissie (eft de overeenkomsten tussen de ekenfondsen en de artsen „doorge- !ht" en ze heeft zich ook bezig ge- >uden met de huidige controle door 8 ziekenfondsen en het functioneren in de Ziekenfondsraad op dit ibied. e pogingen om in overleg met zie- -Jpnfondsen en artsen de controle op fcrstrekkingen en declaraties te ver- r-r-ïteren hebben volgens de commis- e niet tot het gewenste resultaat fx eleid, omdat de Ziekenfondsraad te cht bij de partijen staat. Daarom PJF u er een centrale controle op decla- ties in de gezondheidszorg moeten jfL Dmen. anleiding tot het instellen van de immissie waren onder meer de „on- gelmatigheden" in de declaraties an twee Eindhovense röntgenolo- en en de zaak tegen de van fraude ïrdachte Friese apotheekhoudende lisarts en diens echtgenote. 1 commissie adviseert verder het duiten van model- 'ereenkomsten, het vaststellen van Indende regels voor de specialisten- irieven, uitbreiding van het aantal pieties, een verplichting voor de Uisartsen om zich bij het voorschrij- sn van geneesmiddelen aan het zie- ènfondspakket te houden en een jiderzoek naar de mogelijkheid.van (n centraal inkoopbureau naar het lel van het rijksinkoopburcau te hoge declaraties tegen te W p commissie vestigt er de aandacht ;b, dat bijna alle ziekenfondsen jaatselijke instellingen zijn en dat p de samenstelling van de zieken- ndsbesturen van buitenaf nauwe- enige invloed kan worden uitge- fend. Ze vraagt zich af. of „de zie- ifondsen in hun huidige vorm wel meest geëigende instellingen zijn n een wettelijke regeling, waarbij jt om miljarden guldens gaat, uit te leren". >e commissie is tot de conclusie Wp ekomen. dat er in strijd met de wet Verldlgen werkers: specialisten, apothekers'en tandartsen. Er zijn wel tariefafspraken, maar omdat de modelovereenkomsten ontbreken, is er geen duidelijk in zicht in het geheel van rechten en plichten van en de controle op artsen. Vervolg op pagina 3 Drie vliegtuigen van de RAF uit de laatste oorlog hebben gisteren de herdenking van de bevrijding een apart en voor velen nostalgisch accent gegeven. Meer hierover op pagina drie. Op de foto de op Schiphol gelande Lancaster-bommenwerper. Binnenland Maximale bewaking rond prinses Beatrix en prins Claus3 Man en vrouw in twee- lingbaan3 Buitenland Afgang van Ford7 Kerk Vredesweek gewijd aan vei ligheid 2 Puzicl4 Dichtbij cn verder5 De helft van de Turkse werkne mers in ons land voelt zich in ons land achtergesteld, zo blijkt uit een CNV-rapport. Uitvoerige gegevens publiceren we op pagi na 5. Van onze parlementsredactie DEN HAAG AR-voorzitter H. A. de Boer heeft zich gisteren in een scherpe verklaring gekeerd tegen de acties pro en contra het CDA, die de laatste weken in zijn partij zijn gevoerd. V 'si *Te .inl Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Minister Boersma (sociale zaken) heeft gisteren bij de Tweede Kamer wetsontwerpen inge diend om ook voor de tweede helft van dit jaar de lonen dwingend te kunnen regelen, en om het mini mumloon en de daaraan gekoppelde sociale uitkerin gen slechts weinig te hoeven verhogen. De wetsontwerpen waren al aange- lijkheia beschikken het minimum- kondigd. De regering wil er alleen gebruik van maken wanneer het overleg met vakbeweging en werkge vers niet leidt tot een gezamenlijk akkoord ove^de lonen. De wetsontwerpen betreffen wijzigin gen van de loonwet en de minimum loonwet. De regering wil met name in staat zijn voor de tweede helft van dit jaar een waarschijnlijk zeer be perkte loonsverbetering bij wijze van prijscompensatie dwingend te kunnen voorschrijven. De vorm en omvang van zo'n ver plichte loonsverbetering zal de rege ring op z'n vroegst in het komende overleg bekend maken. loon (en de daaraan gekoppelde uit keringen) op 1 juli minder te verho gen dan zou gebeuren bij toepassing van de wettelijke methode voor halfjaarlijkse aanpassing aan de al gemene loonontwikkeling. De verhoging zou dan van dezelfde waarschijnlijk zeer geringe om vang kunnen zijn als die van de overi ge lonen. De achterstand die minimumloon en uitkeringen hierdoor zouden oplopen ten opzichte van de thans bestaande regeling, zou in eik geval op 1 januari 1977 moeten worden goedgemaakt, aldus het wetsontwerp. Het verwijt van De Boer richt zich in het bijzonder tegen de partijbe stuursleden die bij acties betrokken zijn. Volgens de verklaring van de voorzitter is op 23 april op een verga dering van het partijbestuur una niem afgesproken, dat De Boer als enige het gevoelen van het partijbe stuur zou uitdragen. „Zowel het verband van AR pro vincie en gemeentebestuurders als vice-voorzitter drs. R. Zijlstra van het CDA, als de AR Eerste Kamerfrac tie en de vijf partijbestuursleden die de open brief van de ruim honderd kaderleden hebben ondertekend, zijn direct of indirect bij de besluitvor ming van 23 april betrokken geweest, of in zoverre zij niet aanwezig waren mogen zij zich daaraan gebonden achten," aldus De Boer in zijn verkla ring. De AR-voorzitter zegt dan ook dat hi j hun acties uit een oogpunt van loyali teit en trouw aan de partij een slech te zaak vindt, temeer omdat zij pola riserend werken in eigen kring. De Boer meent, dat van leden van de Kamerfracties en van het partijbe-- stuur mag worden verwacht dat zij, nu de partijraad in meerderheid een besluit heeft genomen, dit respecte ren en zich van verdere acties ont houden. „De tijd en inspanningen aan deze acties besteed, zouden beter gebruikt kunnen worden voor het meewerken aan de bouw van een geloofwaardig CDA," aldus De Boer, die meedeelt dat hij in verband met dit alles een extra vergadering van het dagelijks bestuur heeft bijeengeroepen. Deze vergadering wordt waarschijnlijk vrijdag gehouden. 1 een modelovereenkomsten bestaan oor de belangrijkste groepen mede- tVat ik horen wil dat hoor ik 1 jsrel. Lj.A. Janssen (100 jaar), diaken te Rijssen Op de meeste plaatsen droog en perioden met zon. Zwakke tot 11 matige wind, in hoofdzaak zuid- H oostelijk. Maximum- H temperatuur ongeveer 20 graden gij Celsius, maar aan de kust bij zeewind omstreeks 14 graden. - Morgen en overmorgen: over- T wegend droog en zonnig. Vrij warm. Morgen zon op: 05.00 onder: 20.15 maan op: 12.12 onder: 01.40 De regering wil ook nog de mogelijk heid hebben om de huidige loon maatregel, die 1 juli moet aflopen op grond van de huidige loonwet, met één maand te verlengen, voor het geval het overleg met vakbeweging en werkgevers eind juni nog niet is beëindigd. Dit kan verband houden met de be grotingsbesprekingen die het kabi net de eerste helft van juli jaarlijks heeft. Weliswaar komt er binnen en kele weken een kabinetsnota met voorstellen voor rond de tien miljard gulden groeibeperking van de uitga ven van overheid en sociale uitkerin gen. Deze nota zal echter vooral hoofdlijnen bevatten. De uitwerking zal voor een belangrijk deel gebeuren bij de vaststelling van de rijksbegroting 1977 en de meerja renramingen voor de komende drie jaar. Het resultaat van dit kabinetso- verleg kan voor vakbeweging en werkgevers van belang zijn bij het al of niet komen tot een akkoord of instemmen met regelingen door de regering. De regering wil verder over de moge- ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM De spoorwegongevallenraad heeft gisteren beslo ten een onderzoek te houden naar de treinramp, die dinsdagmor gen bij Schiedam aan 24 mensen het leven heeft gekost. Het onderzoek van de politie zal naar alle waarschijnlijkheid worden opgedragen aan een speciaal team, dat zal bestaan uit functiona rissen van de spoorwegrecherche en de Schiedamse politie. De officier van justitie in Rotterdam zal de leiding hebben van dit onderzoek. Het team kan worden aangevuld met deskundigen. Satmo is eon produkt van Gebr van Houtum BV Swalmen (L) Telefoon 04740-1951 .ach, het musje is dood. Het onderzoek van de spoorwegonge vallenraad zal eerst over enkele maanden, wanneer alle feiten bekend zijn. kunnen worden gehouden. Het onderzoek van deze raad. die sinds 1956 bestaat, is openbaar, evenals het verslag dat aan de minister van ver keer en waterstaat wordt uitge bracht. De raad is onafhankelijk en kan spoorwegmensen onder ede la ten horen. De Spoorwegen zijn inmiddels al be gonnen met het technisch gedeelte van het onderzoek. Zo is gecontro leerd of de sein-installatie. die had moeten aangeven dat de „Sprinter", die op de naderende D-trein inreed, moest wachten, wel goed heeft gewerkt. Verder heeft de „Sprinter" waarschijnlijk de wissel, die de D- trein weer op het rechterspoor had moeten brengen, „opengereden". Dat Na zijn aankomst op het vliegveld van Nairobi gaf de voorzitter van de Europese ministerraad en premier van Luxemburg, Gaston Thorn, een persconferentie. Thorn, die in Kenya is voor de Unctad- conferentie sprak de pers toe in aanwezigheid van de secretaris generaal van de Verenigde Naties, Waldheim en de Keniase minis ter van handel en industrie, Mwamunga. NAIROBI (AFP, UPI. Reuter) De vierde Unctad-conferentie over handel en ontwikkeling is gisteren in de Keniase hoofdstad Nairobi geopend. De afgevaardigden van de 153 landen werden in het Kenyatta-conferentiecentrum door kleurrijke volksdansgroe pen begroet. In hun redevoeringen drongen de se cretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim, de secretaris generaal van de Unctad. Jamani Co- rea en de Keniase president Jomo Kenyatta aan op versterkende her vormingen zodat de arme meerder heid van de wereldbevolking betere handelsvoorwaarden. meer hulp (vooral technisch) krijgt. De rede van Kenyatta werd door de Keniase minister van buitenlandse zaken, Mbiyu Koinange, uitgespro ken omdat Kenyatta verhinderd was. In zijn rede stelde Kenyatta dat „de doeleinden van vrede en veiligheid, die ten grondslag liggen aan de Ver enigde Naties, nooit bereikt kunnen worden als eilanden van voorspoed slechts pro forma kennis nemen van de hen omringende oceanen van armoede. Corea waarschuwde dat indien de Unctad in Nairobi niets oplevert er in de Derde Wereld weer een politieke crisis zou ontstaan, waarbij ook de rijke Westerse mogendheden betrok ken zouden raken. In de openingsrede van Kenyatta werden drie hoofdtaken voor Unctad IV uitgestippelt: een internationale overeenkomst voor de overdracht van technologie aan ontwikkelingslanden buitenlandse hulp om de onderlin ge handel tussen ontwikkelingslan den aan te moedigen een regeling voor de grondstoffen, waarmee de schommelingen op de internationale grondstoffenmarkt beheerst kunnen worden. BRUSSEL Anderlecht heeft giste renavond de Europa Cup voor beker winnaars veroverd. In Brussel werd het Engelse West Ham United met 4-2 verslagen. In de tweede helft had Anderlecht het beste van het spel en pakte voor een enthousiast publiek alsnog de zege. Rob Rensenbrink had met twee doelpunten een groot aandeel daarin. In de Grote Kerk in Schiedam liepen gistermiddag veel men sen langs de daar opgestelde kisten met de lichamen van 22 mensen, die bij de spoorweg ramp van dinsdag omkwamen. De familie van twee slachtof fers wilde liever niet dat de kis ten in de kerk opgesteld werden. wil zeggen dat de wissel in de voor de D-trein goede stand stond. Overigens worden tijdens het onderzoek geen mededelingen gegeven over de bevin dingen. Alleen nu De situatie dat de D-trein uit Hoek van Holland via het linkerspoor tus sen Vlaardingen en Schiedam de stoptrein naar Rotterdam moet inha len, komt alleen in de huidige dien stregeling voor. Zowel in de voor gaande als in de nieuwe dienstrege ling (die 30 mei ingaat) hoeft de stoptrein niet meer te worden inge haald. Momenteel vertrekt de stoptrein 4125 om 7.24 uur uit Hoek van Holland en komt om 7.59 in Rotterdam aan. De D-trein. die Hoek van Holland om 7.32 verlaat, is dan al vier minuten eerder in Rotterdam aangekomen. In de nieuwe dienstregeling, die enige tijd terug is gepubliceerd, vertrekt de 4125 om 7.19 uur en arriveert om 7.52 uur in Rotterdam. De D-trein ver trekt om 7.33 en komt drie minuten na de stoptrein in Rotterdam aan. Vervolg op pagina 9 Bommenwerpers boven Nederland brengen ons zel den aan het juichen. Maar een ouwe Lancaster op bevrijdingsdag is natuurlijk toch wel een ander ge val. De geschiedenis vloog over en de tijd om. Maar Trouw bleef. Al die tijd. Trouw blijft. Nieuwe abonnee: Straat:t Plaats: _Giro: Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang graag naar keuze: O fraaie zwari-iedere n onderzetters met zilver bedrukte ouderwetse loromo- ueiinode!U-n. Werkelijk een sirraad op mijn tafel. O Praktische kleurrijke eeuwigdurende ricmkalender. Modern, origineel \onr de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. O Tekening van het vroegere IJ te Amsterdam. De nieuwe abonneeknjp een welkomst voordeel Hij betaalt na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben omvangeni 6.25 minder voor dc cers'.c icrmijn Schrijf op de open envelop Trouw'Kwartet. antwoordnummer 2792. Amsterdam. Een postzegel is niet nodig Die betalen wij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 1