In zomervakantie werken aan behoud van natuur Basken verwachten weinig heil van Spaanse oppositie Systeem-Sparen: Haagse Nieuwe Kerk wordt speelplaats Residentie-Orkest X- personeels-en opleidingsfunctionaris Hoe u automatisch die mooie bij elkaar spaart. NUTSSPAARBANK LEIDSE SPAARBANK Belangstelling voor IVN-kampen groeit Angolacomité: steun Cuba aan Angola waarderen Onrust in Alkmaars ziekenhuis Nieuw seizoen beperkt Uw reclameboodschap bereikt 355.000 geïnteresseerde TrOUW lezers en lezeressen ZATERDAG 1 MEI 1976 TROUW/KWARTET H 9 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De belang stelling onder jongeren voor va kantiekampen, waarin actief aan de bescherming van de na tuur wordt gewerkt, is groei end. Het instituut voor natuur beschermingseducatie, dat de ze kampen organiseert, noteert elke zomer meer aanvragen. Deze zomer zullen twintig kampen {vaak in een kampeerboerderij, soms worden gehouden, waaraan ruim dui- Jf1 tenten) en eten (dat zelf moet wor- zend jongeren vah 15 tot 25 jaar deel- klaargemaakt). Niet meer dan nemen. „En", zegt kampsecretaris symbolisch bedrag dus, waarop Heiko Pentenga, "als we er het appa- j1®1 IVN overigens niets hoeft toe te raat voor hadden en meer deskundi- Le^fe"' het instituut wordt door ge begeleiders, zouden we er wel veer- 5*® beheerders van de reservaten voor tig kunnen organiseren. Vooral onder het werk betaald. ni^mih i leerlingen van de middelbare scholen Voor meer informatie kan men terecht - is er een enorme belangstelling voor." b|J het IVN- Plantage Middenlaan 41 in 1 ooien van bomen, die er niet hofen: geen "verschrikkelijk zwaar" 6 6 Amsterdam). karwei. Reservaten Van een verslaggever DEN HAAG Het Angolacomité, de dr. Eduardo Mondlanestichting en het comité kerken voor Angola zijn van mening dat de Cubaanse militaire steun aan Angola zeer ge waardeerd moet worden. Dit schrij ven zij in een verklaring die gezon den is aan de Eerste en Tweede Ka mer, en aan de ministers Van der Stoel van buitenlandse zaken en Pronk van ontwikkelingssamenwer king. Volgens de organisaties is van be lang dat de militairen uit Cuba blij ven, omdat het Angolese leger nog onvoldoende getraind zou zijn. AMSTERDAM Gedeputeerde Staten van Noord-Holland gaan zich op vereoek van de twee CPN-leden Knukkel en Aarts bezighouden met moeilijkheden bij de medische voor ziening in Alkmaar en Hoorn, zo heeft de voorzitter meegedeeld. Vol gens de twee leden, die schriftelijk vragen hebben gesteld, bestaat in Oostelijk Westfriesland en in de re gio Alkmaar een ziekerfhuisbedden- tekort van 100 bedden in elke regio, wanneer uitgegaan wordt van de vier promille-norm. Op basis van de 5,4 promille-norm is er in de regio Alkmaar volgens de twee leden een beddentekort van ongeveer 330 en in Oostelijk Westfriesland van ongeveer 160. „Is de controverse tussen de afgetre den personeelsraad en de directie en de zware kritiek op de leiding van het Centraal Ziekenuis in Alkmaar wellicht aanleiding om te onderzoe ken of maatregelen nodig zijn om een goede gezondheidszorg te garan deren?" zo vragen de beide leden aan GS. „Na de zware kritiek op de zie kenhuistoestanden in Hoorn als ge volg van sluiting van het Enkhuizer ziekenhuis, personeelsbezuinigingen e.d. treden ook spanningen in Alkmaar naar buiten. Dat leidt tot grote ongerustheid onder de bevol king", aldus de vragenstellers. De kampen, die alle vijf dagen duren (van maandag tot en met zaterdag) worden gehouden in beschermde na tuurgebieden: in reservaten van Staatsbosbeheer, de vereniging tot behoud van natuurmonumenten en in de provinciale landschappen. Doel ervan: het in stand houden van de laatste stukjes natuur, door hout opslag in heideterreinen te verwijde ren, begroeiing, die er niet hoort, weg te rooien en moerassige weilanden te hooien. Kortom, het in oorspronkelij ke staat houden van de reservaten. Werk, waarvoor elders nauwelijks mankracht is te vinden. Pentenga: „Dat onderhoud is noodzakelijk, want als je niets zou doen, zouden alle reservaten binnen twintig jaar nog uitsluitend uit bos bestaan". Educatie Naast het praktische doel richten de IVN-kampen zich ook op het opvoe den van jongeren op het gebied van natuur- en milieuproblematiek. „Ei genlijk is dat het belangrijkste, wij willen de jeugd meer bewust maken van het belang van natuurbescher ming. Dat betekent, dat de kampdeelnemers constant worden seren.Daarom kunnen we ook niet iedereen toelaten. Zij, die al eens eerder deelnamen, kunnen geen tweede keer meedoen." Hoewel de kampen worden gepresen teerd als werkvakanties noemt het IVN dat werken niet "verschrikkelijk zwaar". Er moet wel eens een boom worden omgezaagd, maar meestal beperken de activiteiten zich to; lich tere karweien. Wat de financiële kant betreft: de kosten zijn laag. Voor vijftien gulden kan men deelnemen. Daarvoor heeft men dan een week lang onderdak begeleid door deskundigen, die ver tellen waarom bepaalde ingrepen no dig zijn en uitleg geven over de plan tengroei. Dat gebeurt niet alleen overdag, maar ook 's avonds: met films, dia's, lezingen en discussies." Op dat gebied verschillen de IVN- kampen wezenlijk van de ANWB- landgoedkampen. Weliswaar wordt ook in deze kampen (meer bedoeld voor gezinnen) gewerkt aan het on derhoud van natuurgebieden, maar de educatie staat er niet centraal. Tekort Die begeleiding houdt voor het IVN (stevig gesubsidieerd door CRM) overignes wél een beperking in, om dat men nog steeds met een groot tekort aan deskundigen kampt. Pen tenga: „We houden er aan vast, dat er op elk kamp van veertig deelnemers acht begeleiders zijn. Dat halen we net. Hadden we er meer, dan zouden we veel meer kampen kunnen organi- door Herman Amelink Op het eerste gezicht lijken de belangen van de Spaanse opposi tie en de belangen van de Baskische nationalisten met elkaar overeen te komen. Beide hebben er belang bij, dat de regering van Arias Navarro vervangen wordt en dat er ingrijpende sociale maatregelen genomen worden. Toch meent een belangrijk deel van de Basken dat hun belangen niet gediend worden door het optreden van een andere Spaanse regering. Op dit moment vechten de Basken met de Spaanse socialisten, christen democraten en communisten tegen de regering van premier Arias Navar ro. Mochten deze groeperingen ech ter bij de verkiezingen, die in 1977 zullen plaats vinden, aan de regering komen, dan zullen de Baskische ac ties zich ook tegen hen richten. De Spaanse socialisten en communisten blijven Spanjaarden. Zij zullen de Basken wellicht enige autonomie wil len geven, maar dat is niet wat deze Basken willen. Ze streven naar een volledige autonomie, een zelfstandi ge Baskische staat waarvan ook de Frans-Baskische provincies zullen deel uitmaken. ETA Dezer dagen verblijven een aantal vertegenwoordigers van verschillen de Baskische nationalistische bewe gingen in ons land, die zich hebben verenigd in de Koordinadora Abert- zale Socialista (KAS). In deze bewe ging werken de politiek-culturele en de militaire vleugel van de Baskische bevrijdingsbeweging ETA samen met een aantal andere nationalis tische groeperingen. De verschillende organisaties blijven een eigen leven leiden, maar ze gaan hun acties op het niveau van de KAS coördineren. De ideologie van de KAS is socialistisch en patriottis tisch. De doelstellingen van de KAS zijn een vrij Baskenland, een vereni ging van de zeven Baskische provin cies die nu Spaans en Frans zijn, de vorming van een socialistische maat- schappij en de ontwikkeling van de Baskische cultuur. Om dit te bereiken heeft het KAS een tactisch program ontworpen, dat voor een gedeelte samenvalt met de eisen van de Spaanse oppositie. Bei de willen de regering-Arias weg heb ben, eisen vrijlating van de politieke gevangenen en democratische wet ten. Ook willen ze dat de regering in Madrid zowej het Baskisch als het Spaans als officiële taal toestaat. Vitoria Ondanks een gedeeltelijke over eenstemming in politieke doelstel lingen ziet het KAS weinig in samen werking met de Spaanse oppositie. Zo hebben de Spaanse communisten de verantwoordelijkheid voor zich opgeëist voor de recente betogingen in Vitoria, terwijl dit puur Baskische betogingen waren. Dit wijst erop, aldus de woordvoerders van de KAS, dat de Spaanse oppositiepartijen de Baskische strijd alleen voor de eigen machtspositie gebruiken. Ze zijn echter zeker niet van plan de Basken onafhankelijkheid te verlenen. De militaire strijd tegen de Spaanse regering wordt voortgezet, aangezien deze strijd in het verlengde ligt van de oorlog tegen Franco, die in 1936 begon. In 1933 werd een referendum gehouden waarbij 96,5 procent van de Basken zich uitsprak voor auto nomie. In 1936 vormden een aantal provincies van Baskenland enige tijd een zelfstandige republiek. De Baskische nationalisten zeggen dat de strijd van de republiek tegen het Franquistische Spanje nog nooit beëindigd is. Ze leven voor hun ge voel in bezet gebied. De gematigder organisaties van de Basken werken nauwer samen met de Spaanse oppositie. De indruk be staat dat deze groeperingen eventu eel ook genoegen zouden nemen met een regionale autonomie, zelfstan digheid binnen de Spaanse staat. De nationalisten die deze week ons land bezoeken gaan echter veel verder. Momenteel bevindt zich ook T. Mon- zón in ons land, die tijdens de korte zelfstandigheid minister van binnen landse zaken van Euskadi (de Bas kische naam voor het Baskenland) was. Hij kan zich wel verenigen met de doelstellingen van de KAS, maar wil zich niet met deze beWeging iden tificeren. Hij verklaarde geen socia list, maar uitsluitend „patriot" te zijn en „een patriot is altijd alleen". Hij verklaarde solidair te zijn met de strijd van de KAS en de ETA tegen het Spaanse regiem, maar wekt de indruk meer boven de partijen te willen blijven staan. Carlisten De Carlisten, die onder leiding staan van de echtgenoot van prinses Irene, prins Karei Hugo hebben in de Bas kische provincie Navarro aanzienlij ke aanhang. Zij hebben hun handte kening gezet onder het program van de samenwerkende Baskische orga nisaties. De vertegenwoordigers van de KAS wijzen er echter op dat ook de Carlisten echte Spanjaarden zijn. Zij zijn meer geporteerd voor een federatieve oplossing van het Bas kische probleem en wijzen zelfstan digheid van Baskenland af. Daarom worden ook de Carlisten door de KAS gewantrouwd. DEN HAAG De Nieuwe Kerk aan het Spui staat zelfs al vóór de officiële opening op 21 december a.s. centraal bij de plannen voor het winterseizoen van het Residentie Orkest. Naar men hoopt en verwacht zal de akoestiek in deze kerk voldoening schenken en de accommodatie wordt zodanig dat het publiek er een gerieflijk onderkomen zal vinden. Ferdinand Leitner. de nieuwe chef dirigent van het Haagse ensemble, leidt twee concerten in de serie Nieu we Kerk. Nd het eerste concert op 3 november (met het accent op de or kestklank) zal hij zich op 12 januari aan het publiek voorstellen en spre- Ken over Haydn, zijn grote idool. Ver der in de serie met een informatief karakter werken van onder andere Strawinsky, Madema, Ketting, en in samenwerking met de Johan Wage naar Stichting composities die nog voltooid moeten worden door Neder landse componisten. Dirigenten naast Ferdinand Leitner in deze serie zijn Ernest Bour, Hans Zender en Uri Segal. Webern Eveneens in de Nieuwe Kerk wordt in november een serie van vier concer ten gegeven onder de titel „Vanuit Webern". Deze concerten, die plaats vinden op 13, 17, 20 en 27 november schenken aandacht aan Webern en alles wat hem heeft bezig gehouden, zoals zijn componerende tijdgenoten, doch ook Mozart, Brahms, Johann Strauss en Mahler. Deze biografie in klank zal worden geleid door David Porcelijn en Gerd Albrecht. Tot en met het seizoen 1975-1976 werden dit soort concerten in het HOT-theater gespeeld, doch vanaf het komende seizoen heeft voor het Residentie- Orkest het HOT-theater afgedaan. Nieuw is een serie concerten in het concertgebouw te Amsterdam op de donderdagavond in samenwerking met de AVRO. De vijf concerten met onder andere Bruckners symfonie nr 9, de Faust-symfonie van Liszt en het eerste pianoconcert van Tsjaikowski door Shura Cherkassky zullen recht streeks op de radio worden uitgezon den. Deze concerten zullen ook wor den gegeven in de Haagse C-serie aangevuld onder andere met een con cert onder leiding van Nlkqlaus Har- noncourt in een Weens programma. Promenade Natuurlijk borduurt men bij het Re sidentie Orkest voort op het succes van de populaire promenadeserie op zaterdagavond welke programma's onder andere werken van Liszt. Bruch, Borodin, Mozart, Tsjaikowski en Kodély omvatten. Dirigenten zijn Ferdinand Leitner, de nieuwe chef-dirigent van het Residentie Orkest Willem van Otterloo, Edo de Waart (met zijn Rotterdams Philharmo- nisch orkest), Uri Segal, Hans Vonk en Roger Norrington. In Diligentia zullen op de dinsdag avond wederom 6 concerten worden gegeven. Met programma's die in eerste instantie niet bestreken wor den door beroepsensembles. De Keu ze-serie omvat 5 concerten. Het eerste concert op 16 oktober staat in het teken van de Japanse hofmuziek, het concert vam 11 december draagt een Chinees karakter. In deze serie speelt het Concertgebouw Orkest op 29 januari een Hans Werner Henze- programma onder leiding van de componist; Ernest Bour en Hans Zender leiden de overige twee con certen. Ter nagedachtenis aan Jean Marti- non zullen drie herdenkingsgrammo foonplaten worden uitgegeven. Op genomen zijn de radio-uitzendingen van de Tiende Symfonie van Mahler en de Faust-symfonie van Liszt. Bij elk tweetal abonnementen worden deze platen gratis verstrekt. De Kussen-concerten die in vorige seizoenen voor de jeugd met veel succes In de Kurzaal werden gegeven zullen worden voortgezet in de Friese Molen te Voorburg, en in Leiden. (ADVERTENTIE, Benjamin Spock; Jan J. Abspoel Benjamin Spock.de bekende opvoeder, vertelt in VN over zijn gezin ('Mijn kinderen vinden dat ik zc veel heb aangedaan') zijn methodes en over Amerika. Officier van Justitie Abspoel spreekt met VN o-a. over rechtspraak en cri minaliteit in Nederland. Albert Heijn Supermart B.V., werkmaatschappij binnen Ahold N.V., zoekt voor haar zelfbedienings organisatie in Zuid-Holland een (mnl. of vrl.) Hij/zij zal zich bezig houden met taken op tyet gebied van personeelbeheer en opleiding. Daarnaast zal ook ten aanzien van beleidsaspecten bijdragen van hem/haar worden gevraagd. Onder verantwoordelijkheid van de Personeelchef werkt hij/zij steunverlenend t.b.v. de lijnorganisatie met als belangrijke ingang de bedrijfsleiders en groepsleiders van de zelfbedieningszaken. Voor vaktechnische hulp kan hij/zij tevens rekenen op de personeelchef en specialisten op ons hoofdkantoor. Succes in deze ambulante funktie is in hoge mate afhankelijk van initiërend vermogen en zelfstandigheid. Leeftijd: 25-35 jaar. Opleiding: HBO personeelswerk. Ervaring: min. 2 jaar in een gedecentraliseerde organisatie, bij voorkeur in de detailhandelssector. Rijbewijs BE vereist. C(1 Brieven met gedetailleerde informatie gaarne aan de Personeel chef Zelfbedieningszaken, de heer H. Heeroma, Ankersmidplein 2, Zaandam, kamer 914, tel. 075 - 592006. Inlichtingen over de aantrekkelijke advertentietarieven: tel. 020—913456, Toestel 743 't Gaat vanzelf! Kleuren-TV? Auto? Nieuwe meubels? Vakantiereis? Begin van een eigen huis? Het geld is er eerder als u met vaste regelmaat spaart en dus ook zoveel mogelijk rente maakt. Vindt u dat lastig en bewerkelijk? Maak het u dan gemakkelijk met het Systeem-Sparen van de Nutsspaarbank. Dan gaat sparen helemaal vanzelf. De Nutsspaarbank regelt dat automatisch voor u. Elke maand een vast bedrag naar keuze... of elke maand het bedrag dat u op 't eind van de maand overhoudt op uw spaargirorekening... het wordt automatisch overgeboekt op een spaarrekening met hogere rente. En die hogere rente gaat dan meteen in! Natuurlijk kunt u altijd direct beschikken over uw spaargeld, indien u voor een direct opvraagbare spaarrekening kiest. Wilt u het fijne weten over dit ideale spaarsysteem? Bij de Nutsspaarbank ligt een verhelderende folder voor u klaar. En er zitten behulpzame mensen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9