Duiven in het Kremlin lijken terug te slaan Washington bereid tot erkenning van Angola Anti-Chinese groep gepakt in Albanië Onrust in Spanje grijpt om zich heen Sowjet-partijleider gaat naar Frankrijk Kissinger weerlegt kritiek op Rhodesië-rede Colombia belet betaling losgeld Nederlandse consul Bommelding in Boston Madeira en Azoren worden autonoom Rabin dreigt met sluiting van bruggen Brezjnew belooft Russen beter leven HERDENKINGSCONCERT Bericht aan de levenden Geen militair, maar burger werd minister van defensie p°"tleke leiders m0Ben Ontspanning ATERDAG 1 MEI 1976 MONROVIA (AP, Reuter, UPI) De Verenigde Staten zijn be reid de regering van Angola te erkennen, vooropgezet dat de vijftienduizend Cubaanse mili tairen uit dat land vertrekken. Minister van buitenlandse za ken Henry Kissinger heeft dat jezegd tijdens een diner dat ïem werd aangeboden door de Liberiaanse president William Tolbert. Volgens Amerikaanse zegslieden zijn er aanwijzingen dat de Cubanen met al hun materieel binnen een jaar kun nen vertrekken. Zij verklaarden te vens dat Washington graag een for- frENEN (AFP, Reuter) De communistische partij in Albanië net heeft gisteren bekendgemaakt dat een groep vijanden en verra ders is vernietigd die de vriendschap met China trachtte te ondermijnen. BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 meel antwoord wil van de Angolese regering. Zes weken geleden zijn niet- officiële besprekingen met Angolese vertegenwoordigers bij de Verenigde Naties begonnen over een eventuele erkenning door de Verenigde Staten. Kissinger zei dat zijn land niet in moeilijkheden met Angola is gewik keld en dat de twee landen in een geest van samenwerking zouden kun nen optrekken. De Verenigde Staten zijn ook bereid om Angola econo mische hulp te verstrekken, zo verze kerde Kissinger. Een en ander bete kent een belangrijke wijziging in het beleid van de Amerikaanse regering, die nog twee maanden geleden de tegenstanders van de nu in Angola aan de macht zijnde volksbeweging MPLA steunde. Partijleider Hoxha had donderdag in een toespraak gezegd dat de niet nader genoemde dissidenten waren .weggevaagd", aldus het Albaanse persbureau gisteren. De ministers van landbouw en onderwijs zijn ont slagen wegens „ernstige fouten in de partijlijn en de uitoefening van hun functies". Piro Dodbiba was sedert 1965 mi nister van landbouw en sedert 1971 was hij adspirant lid van het politbu- ro. Thoma Deljana was sedert 1966 minister van onderwijs en cultuur. Volgens de bekendmaking is de por tefeuille van landbouw toegewezen aan mevrouw Themi Thomai. Op het ministerie van onderwijs en cultuur is eveneens een vrouw benoemd, Tef- ta Cami. Er deden buiten Albanië al enige tijd geruchten de ronde dat er ernstige spanningen waren binnen de leiding. De Albanese leider. die~al meer dan 32 jaar aan de macht is, zei dat bui tenlandse berichten volgens welke de vriendschapsbanden met China wa ren verkoeld, gTove leugens waren. Albanië heeft sedert de breuk met de Sowjet-Unie in 1961 een harde maoïs tische genoemde lijn gevolgd. Met uizondering van gecontroleerde groe pen toeristen, is Albanië vrijwel ont- »egangeklijk voor westelijke bezoe kers. Hoxha is al vijftien jaar niet in't buitenland geweest. Volgens het persbureau ATA sprak Hoxha tot arbeiders op een door de Chinezen gebouwd staalbedrijf in El- basan. „Het zijn vijanden en revisio nisten die tegen de partijlijn zijn, die de opbouw van het socialisme willen saboteren en die de ontbinding van onze socialistische partij willen", zei Hoxha. Zij willen ook onze vriendschap met China zien verslech teren, aldus de leider. Hoxha maakte niet duidelijk of de ontslagen minis ters banden hadden met de anti- Chinese groep. Revisionisten Volgens Hoxa wilde de groep „vij anden en verraders" nauwere ban den met de revisionisten in de Sow jet-Unie. In 1961 brak Albanië met de Sowjet-Unie vanwege diepgaande ideologische verschillen. Het land zocht toenadering tot China maar de betrekkingen kwamen onder druk te staan toen Peking een betere ver standhouding met Washington in 1972 begon te krijgen. De Albanezen beschouwen de Verenigde Staten als even gevaarlijk als de Sowjet-Unie. Binnen de Albanese leiding bestaan moeilijkheden sinds het afzetten van minister van defensie Beqir Balloe- koe, één van de belangrijkste leiders in het land, in de zomer van 1974. Hij zou gepleit hebben voor vriendschappelijke betrekkingen met de Sowjet-Unie. Behalve over de buitenlandse poli tiek bestaan er ook verschillen van mening over het economische beleid. Om die reden werd vorig jaar de minister van handel en industrie ontslagen. Tot nu toe is ook niets bekend over een nieuw vijf jarenplan dat begin dit jaar van kracht had moeten worden. Begin vorige maand besloot de regering de salarissen van ambtenaren en witte- boordenwerkers te halveren, wat haar op scherpe kritiek is komen te staan. MADRID (AP, Reuter, UPI) De onrust in Spanje grijpt ver der om zich heen. Nadat donderdag in het Noordspaan- se Pamplona een arbeidersbijeen komst uiteen werd geslagen en tach tig mensen werden gearresteerd, veegde oproerpolitie gisteren de cam pus van de Madrileense universiteit schoon. Demonstratieve bijeen komsten werden ontbonden en leu zen tegen de regering weggehaald. Honderden gehelmde politiemannen reden in bussen en jeeps door het centrum om eventuele betogingen uiteen te jagen. Politiemensen in twee helikopters hielden de gebeurte nissen vanuit de lucht in de gaten. Later werden bij het Atocha-station in het centrum honderden linkse jon geren door oproerpolitie uiteen Voor vandaag 1 mei worden massale betogingen verwacht. De re gering heeft bij voorbaat alle demon straties verboden uit angst voor ver dere onrust. Politie zal met geweld optreden tegen ordeverstoringen, zo werd gewaarschuwd.^ Ter gelegenheid van"! mei zijn ver scheidene stakingen aan de gang om de protesten tegen het gebrek aan vakbondsvrijheid en voor de vrijla ting van politieke gevangenen. Giste ren zouden in Madrid 70.000 arbei ders in staking zijn, terwijl in Barce lona 20.000 arbeiders in de metaalin dustrie het werk hadden neergelegd. Verwacht wordt dat de stakingen in het land zich verder zullen uitbrei den, zeker na de teleurstellende rede van premier Arias Navarro over her vormingen. Kissinger arriveerde in Liberia van uit Zaire, dat zich door Angola nog steeds bedreigd voelt. Tijdens de bur geroorlog in Angola stond Zaire even als de Verenigde Staten aan de kant van de tegenstanders van de MPLA. Volgens de Zairese president Moboe- toe Sese Seko staan in Angola zware tanks en beschikt het land over een grote vloot terwijl Zaire het bijna zonder moet doen. De Verenigde Sta ten hebben Zaire nu 19 miljoen dollar krediet gegeven voor de aankoop van militair materieel dit jaar en 27 mil joen dollar voor volgend jaar. Moboe- toe uitte zijn angst voor Angola on danks het feit dat de twee landen de betrekkingen hebben genormali seerd en sprake is van een niet- aanvalsverdrag. Bij aankomst in Liberia weerlegde" Kissinger gisteren eerder de kritiek op zijn recente rede over Rhodesië. Zo bestreed de bewindsman dat zijn toespraak zou kunnen aanzetten tot een bloedbad in Rhodesië. „Alle lan den die aan Rhodesië grenzen heb ben verklaard dat de gewapende strijd al is begonnen. Het gevaar bestaat dat buitenlandse inmenging die strijd verhevigt. Ik heb gepro beerd een programma op te stellen voor onderhandelingen wat de enige mogelijkheid is om een bloedbad te voorkomen". In zijn rede in de Zambiaanse hoofd stad Loesaka steunde Kissinger eer der deze week het Britse voorstel voor onderhandelingen die binnen twee jaar moeten leiden tot een zwarte meerderheidsregering in Rhodesië. Minister verbolgen Kissinger was bij aankomst in de Liberiaanse hoofdstad Monrovia duidelijk zeer verbolgen over de kri tiek van de republikeinse presi dentskandidaat Ronald Reagan op zijn rede. Reagans opmerking dat de houding van de Amerikaanse rege ring zou aansporen tot meer geweld noemde Kissinger „zonder meer on verantwoordelijk" Een naaste medewerker van Kissin ger weerlegde kritiek op diens rede door te zeggen dat Rhodesië niet door de guerrilla's onder de voet kan worden gelopen, zelfs niet met steun van andere Afrikaanse landen. Het ligt niet in de macht van de Rhode- sische guerrilla's een oorlog tegen de blanke minderheidsregering te win nen, aldus de zegsman. De Tanzaniaanse president Julius Nyerere heeft deze week benadrukt dat het ook niet de bedoeling van de guerrilla's is de strijd tot het bittere eind voort te zetten. Hun opzet is de blanke minderheidsregering van premier Ian Smith te dwingen tot onderhandelingen, aldus Nyerere. BOGOTA (UPI) Mevrouw Anneke Leupin, echtgenote van de ruim een jaar geleden ontvoerde Nederlandse consul, is gisteren volgens het dagblad „El Tiempo" aangehou den door het Colombiaanse leger, toen zij met een losgeld op weg was naar de communistische guerrilla groep, die haar man vasthoudt. De krant schrijft dat mevrouw Leupin twee miljoen Colombiaanse pesos (ongeveer 160.000 gulden) bij zich had, kennelijk losgeld. De 42-jarige Eric Leupin, een Canadees van Zwit serse afkomst die in Cali optrad als honorair consul voor Nederland, werd in de nacht van 31 januari 1975 op zijn hoeve bij Cali overmeesterd door twintig guerrilleros. Deze waren lid van de communistisch georiën teerde „revolutionaire strijdkrach ten". Sinds zijn verdwijning is er geen betrouwbaar nieuws over hem vernomen. President Alfonso Lopez Michelsen heeft gezegd dat zijn rege ring in ontvoeringszaken voor geen enkele eis zal zwichten. Zwarte scholieren fluiten de politie en blanke studenten uit. De scholieren moesten hun schoolgebouw in Boston verlaten, omdat er een anonieme bommelding was ontvangengen. Toen zij eenmaal op straat stonden begonnnen zij steneD en flessen naar de politic te gooien. LISSABON Portugals leiders heb ben gisteren de grondlijnen voor ver gaande autonomie van de in de At lantische oceaan gelegen eilanden Madeira en de Azoren goedgekeurd Een desbetreffend statuut geeft de eilanden tot 30 juni de tijd om regio nale assemblees te kiezen, welke ge detailleerde autonomie-voorstellen moeten voorleggen aan de wetgeven de vergadering in Lissabon. In de regeringsverklaring van gisteren staat dat het plan de Portugese na tionale eenheid versterkt waarschijnlijk in de hoop dat de politieke en administratieve autono mie voor de eilanden de regionale ontevredenheid zal verminderen en de separatistische neigingen onder graven. Hoewel de eilanden in naam deel blijven uitmaken van Portugal, zul len ze in feite worden bestuurd door hun eigen regionale regering en as semblee. Portugals staatshoofd zal slechts het recht hebben deze licha men te ontbinden of te schorsen wanneer ze tegen de nieuwe Portuge se grondwet handelen. Zowel op de Azoren als op Madeira zijn rechtse afscheidingsbewegingen actief, die gedijen op de wrevel van de voor het merendeel conservatieve eilandbe woners over de linkse koers van het moederland van de laatste twee jaar. De eilanden hebben meer binding met Noord-Amerika. waarheen an derhalf miljoen bewoners zijn ver trokken, dan met Portugal. TEL AVIV (UPI) Premier Rabin van Israël heeft ge dreigd met sluiting van de bruggen over de Jordaan, wan neer zich op de westelijke Jor- daanoever weer ongeregeldhe den voordoen. PARIJS (AFP, DPA, Reuter) Op een persconferentie in Parijs heeft de Russische minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromyko, bevestigd, dat de Russische partijleider Breznjew een bezoek aan Frankrijk zal brengen. Gromyko, die een driedaags bezoek aan Frankrijk afsloot, gaf hiermee te kennen dat de aanvankelijke verkoeling in de betrekkingen tussen de Sowjet- Unie en Frankrijk voorbij was. Hij waarschuwde bovendien de nieuw gekozen burgemeesters in het bezette gebied om zich strikt tot gemeentezaken te beperken en om zich niet met vraagstukken van het Palestijnse nationalisme te bemoei en. Wanneer de burgemeesters zich aan deze stelregel niet houden, zal Israël hardhandig optreden, aldus Rabin. Op de westelijke Jordaanoever zijn de laatste maanden heftige demon straties tegen de Israëlische bezet ting gehouden. Kort na de oorlog van 1967 heeft Israël de drie bruggen over de Jordaan geopend voor han dels- en toeristenverkeer. Arabieren mogen de bruggen over onder ver schillende voorwaarden die Israël en Jordanië stilzwijgend zijn overeen gekomen. Kernwapens Egypte Ondertussen heeft de Egyptische minister van buitenlandse zaken. Is mail Fahmy, in een gisteren gepubli ceerd vraaggesprek met het blad Al Achram verklaard dat Egypte net als Israël in staat is om kernwapens te maken. Egypte weet dat Israël kernwapens kan vervaardigen. Mocht het een kernbom tot ontplof fing brengen, dan zal Egypte prompt reageren, aldus Fahmy. De Egyptische minister noemde voorts enkele aanvullende voorwaar den voor een definitieve vrede in het Midden-Oosten. Behalve dat de im migratie naar Israël voor de komen de vijftig jaar verboden zou moeten worden, zou men bij het sluiten van een vredesovereenkomst rekening moeten houden met het militaire evenwicht. De regering van Egypte, aldus Fahmy. zou er niet mee ak koord gaan als Israël bij de onderte kening van een dergelijk vredesver drag over wapens beschikt waar Egypte niets gelijkwaardigs tegeno ver kan stellen. Breznjew en de Franse president Gis- card d'Estaing ontmoetten elkaar voor het laatst in oktober verleden jaar in Moskou. Tijdens de bespre kingen waren er meningsverschillen over de uitleg van verschillende be palingen van het verdrag van Helsin ki gerezen. Vandaar dat er gespecu leerd werd dat Breznjew op de uitno diging van dé Franse president om een bezoek aan Frankrijk te brengen terughoudend zou reageren. Op zijn persconferentie maakte Gromyko wel bekend dat er nog geen datum voor het bezoek van Breznjew was vastgesteld. Gromyko kritiseerde verder de Franse boycot van alle in ternationale ontwapeningsgesprek ken, terwijl het met kernproeven blijft doorgaan. Gromyko drong op herziening van het Franse standpunt in deze aan. Leonid Breznjew heeft de Russen een goed leven beloofd. „Al onze plannen en het gehele beleid van onze partij zijn gericht op het hoofddoel om het leven van het Russische volk beter te maken", zei de Russische partijleider gisteren onder applaus van de arbei ders in de autofabriek van Li- chatsjow in Moskou. In zijn toespraak, die voornamelijk over binnenlandse kwesties ging, be klemtoonde de partijleider dat de consumptiegoederen in de Sowjet- Unie aantrekkelijk moeten zijn en van hoge kwaliteit. Het feit dat daar op dit moment nogal wat aan schort Andrei Gromyko heeft de „speciale zorg van de partij leiding". „Het is in deze tijd niet voldoende huizen te bouwen de huizen moeten sterk zijn en comfor tabel. Het is niet voldoende om ver- bruiksartikelen in de winkels te heb ben ze moeten van hoge kwaliteit zijn en voldoen aan een verscheiden heid van smaken", aldus Breznjew. Breznjew verleende de fabriek de or de van de Oktoberrevolutie voor haar aandeel in een plechtigheid die on langs via de televisie werd uitgezon den. CONCERTGEBOUW—AMSTERDAM 4 mei 1976. 19.30 uur onder auspiciën van de oud-illegale bladen HET PAROOL-TROUW-VRIJ NEDERLAND' voor orkest, gemengd koor en declamatie muziek Hans Henkemans. tekst: H M van Randwijk TWEE MINUTEN STILTE 7e SYMFONIE VAN BEETHOVEN Uitvoerenden: Amsterdams Philharmomsoh Orkest o I v Anton Kersjes Het Nederlands Operakoor o.l v Thijs Kramer Henk van Ulsen (voordracht) Anton Kersjes (algehele leiding) Prijs der plaatsen 4,- a i. Toegangskaarten zijn zolang de voorraad strekt t/m zaterdag 24 april a s. verkrijgbaar bi| onderstaande vestigingen van HET PAROOL. TROUW en VRIJ NEDERLAND in Amsterdam CENTRUM. VRIJ NEDERLAND, aldeling boekhouding. Raamgracht 4 (8 30 u - 17.00 u zat. gesloten) HET PAROOL: Rokin 110 (11.0C-17.00 u: zat. 11 00-1500 uPlantage Kerk- laan 32 (9 00-17 00 u zat. 10 00-12 00 u) NOORD: Meeuwenlaan 145 14 00-17.00 u zat 10 00-12 00 u) OOST: TROUW EN HET PAROOL. Wibautstraal 131 (9 00-17 00 u zat ge sloten) Beukenweg 29 (9 00-17 00 u. zat 10 00-12 00 u.) ZUID: ie v d Helstslraat 68 (9 00-17 00 u zat 10 00-12 00 u) Corn. Schuyt- straal 10 (9.00-17 00 u zal 10 00-12 00 u) Churchilllaan 1 (15 30-17 00 u zal 00-12 00 u WEST: Haarlemmerplein 43 (9 00-17 00 u zat. 10 00-12 00 u) Burg de Vlugt- laan 208 (9 00-18.00 u zat 10 00-1200 u Tussen Meer 94 (16 00-17 00 u zat 12 00 13 00 u) Adm de Huyierweg 93 (9 00-17 00 u zat 10 00-12 00 ui Do- kmderenstraat 62 19 00-17 00 u zat 10 00-12 00 u AMSTELVEEN: Molenweg 37 16 00- 18 00 u zal 12.00-15 00 u l TOEGANGSKAARTEN z ;n met .ngang van woénsdag 28 april nog uitsluitend verkrijgbaar aan hel Concertgebouw van 10 00 lot 15 00 uur Telefonisch reserveren u isluitend vanal 28 april bi| hel Concertgebouw telefoon 020-718345 door Victor Zorza De benoeming van de burger Dimitri Oestinow tot minister van defensie van de Sowjet-Unie kan Tï wel eens een aardig succes betekenen voor de duiven in het Kremlin. De laatste tijd leek het erop dat zij de strijd tegen de „haviken" (de mensen van de harde lijn) hadden verloren, maar de benoeming van Oestinow kan het begin zijn van hun terugkomst. Bij de aanwijzing van een nieuwe (Ook al is hij nu dan ter gelegenheid minister van defensie (de post kwam van zijn benoeming met de titel van vrij door de plotselinge dood van generaal getooid.) Het was zijn taak maarschalk Andrei Gretsjko) ging om de militairen te geven wat zij het er in de eerste plaats om of er een nodig hadden. Maar hij moest ook militair dan wel een burger op die proberen hun begeerte wat te contro- post zou komen. In feite gaat de leren, hun verzoeken kritisch te be strijd over de vraag welke invloed de oordelen, hun eisen bij het Politburo militairen mogen hebben op het be- te matigen, als deze te buitensporig leid op lange termijn van het Krem- waren. En de eisen van militairen in lin en in hoeverre zij de beslissingen Oost èn West zijn altijd buitensporig. van de bepalen. Voordat maarschalk Gretsjko negen jaar geleden werd benoemd tot mi nister van defensie liet de beslissing twee weken op zich wachten. Onder tussen probeerden de verschillende fracties in het Kremlin door alle mo gelijke manipulaties punten te sco ren. De tegenkandidaat van Gretsjko was toen Dimitri Oestinow, het hoofd van het militair-industriële complex in de SowjetrUnie. Oestinow kan nauwelijks een duif worden ge noemd, maar hij is wel een burger. Het weinige dat in die tijd bekend werd over de strijd in het Kremlin is later ruimschoots bevestigd. Nieuwe patronen werden waarneembaar in het permanente conflict tussen ha viken en duiven in Moskou over de uitgaven voor defensie en de richting van de (buitenlandse) „ontspan- ningspolitiek". Terwijl Breznjew pro beerde de militairen te matigen, bleef Gretsjko hameren op de noodzaak van een grotere militaire kracht. Zijn toespraken en artikelen leken soms op een openlijke uitdaging aan de politici in het Kremlin. Zelfs sommi ge sceptici in het Westen, die altijd hadden volgehouden dat er geen we zenlijke meningsverschillen beston den tussen militairen en politici in Moskou, omdat beide groepen even vastbesloten waren de instorting van het westen te bewerkstelligen, be gonnen hun opvattingen te herzien. De haviken begonnen meer terrein te winnen toen na het aftreden van Nixon het proces van ontspanning tussen Oost en West werd vertraagd. Nieuwe moed putten zij ook uit de herhaalde aanvallen van ziekte waar onder Breznjew leed. De partijleider was nauwelijks meer in staat om zijn tegenstanders te bestrijden. De gelei delijke verharding van het Sowjet- beleid dat daarop volgde was te wij ten aan een ingewikkeld samenspel van factoren in zowel Moskou als Washington, de Amerikaanse verkie zingscampagne inbegrepen. Maar het uiteindelijke resultaat van dit alles was dat de krachten die over het algemeen met Breznjew worden ver eenzelvigd zich terugtrokken terwijl de haviken die door Gretsjko werden vertegenwoordigd aan de winnende hand waren. Koelikow In deze verschuiving in de machtsverdeling in Moskou speelde Viktor Koelikow (54) chef van de generale staf en door Gretsjko voor bereid op diens opvolging, een be langrijke rol. Koelikow wierp zichzelf met animo in de strijd en verried daarbij een aantal van de kwesties, waarmee de Sowjet-leiders zich bezig hielden. Het zijn de kwesties die ook een rol spelen bij de vraag of de minister van defensie een burger of een militair moet zijn. Koelikow stak voor het eerst zijn nek uit met een artikel in Prawda, ruim een jaar gele den. Het artikel was ogenschijnlijk een bespreking van een boek over de rol van de generale staf in het begin van deze eeuw. In wezen was het stuk een verkapte bijdrage aan de be- leidsdiscussie in het Kremlin. Ge bruik makend van de lessen van de geschiedenis pleitte Koelikow voor een grotere rol voor de generale staf bij dc bepaling van het nationale defensiebeleid. Maar de rol van de militairen zou alleen kunnen worden vergroot ten koste van de rol van de politici. Meer invloed Terwijl de positie van Breznjew ge leidelijk verzwakte ging Koelikow opnieuw in de aanval in een militair tijdschrift. Deze keer beriep hij zich op de lessen uit de Tweede Wereld oorlog en formuleerde hij zijn beleid seisen duidelijker. Hij redeneerde dat het belang van de generale staf in de Tweede Wereldoorlog was ge groeid en dat dit sindsdien „zelfs nog nadrukkelijker" was bewezen. Door de nadruk te leggen op het belang van de lessen uit het verleden voor de bepaling van het huidige beleid drong hij aan op een nieuw systeem van „strategische leiding". Uit zijn betoog werd duidelijk dat dit nieuwe systeem de militairen in vredestijd een grotere invloed in zou geven. Hij toonde zich voorstander van een groter budget voor de militairen door te wijzen op het belang van een ..strategische reserve" en „een kwan titatief en kwalitatief overwicht" op de tegenstander. Hij richtte zich eveneens tot de politici toen hij om meer „realisme" vroeg bij de strate gische planning en pleitte voor eer. „objectieve" kijk op de economische en militaire mogelijkheden van bei de kampen. In de discussie binnen de Sowjet-Unie was dat een protest legen de pogingen van sommige le den van de politieke leiding om de uitgaven voor defensie te beknotten. Zware industrie Eind vorig jaar kwam het nieuwe vijf-jaren-plan en daaruit bleek dat de aanhangers van de harde lijn de overhand hadden. Het plan legde de nadruk op de zware industrie, die de wapens maakt, waarom de militai ren vragen. De vertraging in de on derhandelingen over de strategische bewapening (SALT) is zowel aan de ze tendensen als aan de „noodtoe standen" in het Amerikaanse verkie zingsjaar toe te schrijven. Het is moeilijk te zeggen wat er nu het eerst was: het kip of de ei. Maar de groeiende bezorgdheid in Moskou die hierdoor kan worden toege bracht aan de ontspanning tussen Oost en West doet vermoeden dat de duiven in het Kremlin weer wakker beginnen te worden De benoeming van Oestinow tot op volger van Gretsjko zou er op kun nen wijzen dat zij begonnen zijn aan een geleidelijke versterking van hun positie en de herovering van het ter rein dat aan de haviken moest wor den prijs gegeven. (Bovenstaande analyse van Zorza is door de redactie enigszins aangepast omdat zij geschreven werd op een moment dat de benoeming van Oes tinow nog niet bekend was ge maakt)

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7