Koningin sprak spontaan haar grote dank uit Hoogspanningskabels wat vaker ondergronds Tet Beste NGEIOOF EVOLUTIE Onze zon, de ster waarin wij leven Mogelijkheden zijn technisch beperkt Den Uyl feliciteert Juliana Deze maand verschijnt een heruitgave van GROEN'S belangrijkste werk Alles hartverwarmend" SATERDAG 1 MEI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 SOESTDIJK „Dit alles was hartverwarmend. Het geeft je weer moed om verder te gaan, nietwaar?" Deze woorden liet koningin Juliana zich gisterenmiddag op het bordes van paleis Soestdijk ontvallen, toen zij na afloop van de feestelijkhedèn in de paleistuin, georganiseerd ter gelegenheid van haar geboorte dag, spontaan een toespraakje hield. De koningin zei onder de indruk te zijn van „dit prachtige verjaardagsfeest". De voltallige koninklijke familie met kinderen en kleinkinderen poseerde voor het begin van het traditionele défilé. Bernhard. de tweede zoon van Pieter van Vollenhoven, probeert een antieke fiets. Links Pieter-Christiaan, half 2'ichtbaar prins Maurits. „Ik heb de grootste bewondering voor diegenen die dit allemaal heb ben bedacht", zei ze. De vorstin vertelde behalve de attenties in de paleistuin ook heel veel brieven, kaarten, telegrammen en bloemen te hebben ontvangen van mensen die niet naar Soestdijk waren geko men, maar haar toch wilden felicite ren. „Soms waren het zo maar enige vriendelijke woorden die ze tegen mij zeiden. Ik dank u voor al die hartelijkheid" aldus de koningin. Prins Bernhard stond tijdens deze toespraak vlak achter haar. Alle registers werden gisteren open getrokken tijdens dit bloemendefi- lé. Over gebrek aan belangstelling had de familie Van Oranje niet te klagen. Volgens de heer W. v.d. Ber ge van de rijksvoorlichtingsdienst trokken er dit jaar vijfenveertig honderd mensen langs het bordes. Vorig jaar waren dit er zevenender tighonderd. Daarnaast waren er dui zenden belangstellenden die zich hadden opgesteld op de rijksweg die q6 Koningin genoot niet minder van het waterfietsen van haar kleinkinderen: vol K?tX10koPlJnnengepnr1^ be.angs.e^boog *i *h ove, de rand van het bass,, na het défilé onverwachts in een open auto voor een rondrit je, iets dat 2> anders alleen bij lustrumverjaarda- i/\ gen gebeurt. Na enig overleg op het A bordes besloot prins Bernhard zelf f achter het stuur te gaan zitten. Al Jpkjw I h was de AA-79 indrukwekkender dan I - Jk het Fordje waarmee de prins veertig j I jaar geleden, in september 1936 met I de toenmalige prinses Juliana door 'f 1IL 1 Den Haag reed, het gebeuren riep .L. toch bij vele ouderen herinneringen Tl w f-«S&W op aan die middag. jfig* j|| Een zanghulde die het Urker Vis- Kji® serskoor „Crescendo" de jarige jLgj® lèdsjStm* '38 vorstin bracht, dreigde door een re- k J^BB giefout even uit de hand te lopen. sJ~~^*dmSËK Het was de bedoeling dat de vissers helemaal aan het slot van het feest jA. de koninklijke familie het „Neder- ^^^B t Vi A Tu^H Wt land en Oranje" zouden toezingen. fllH J I L r BB' fl Zij zetten dit lied echter in, toen de koningin tijdens haar wandeling door de tuin langs kwam. Van mas saal meezingen, zoals de bedoeling was geweest, kwam evenmin iets te recht. Het deed echter niets af aan de hartelijkheid van deze hulde. Het défilé was weer een scala van de Nederlandse samenleving: een me vrouw in een duur mantelpak met een grote hoed, dribbelde op hoge hakjes naast een stevige boe- Prins Maurits en prins Alexander vermaakten zich kostelijk op de waterfietsen, die rondvoeren in een enorm bassin dat op het middenterrein was opgesteld. Ook een complete jachtmeute met ruiters en paarden kwam de vorstin feliciteren. Prinses Irene en Carel Hugo met hun drie jongste kinderen. De Koningin wijst de Prins op iets of iemand(?) in de menigte. Prins Bernhard nam achter het stuur plaats voor een autoritje met koningin Juliana na afloop van het défilé. renvrouw uit Brabant. Kinderen met vlaggetjes, veel muziekkorpsen, en alsof er niets was veranderd, de de putaties Surinaamse vrouwen in hun prachtige, kleurrijke klederdracht. En dan N natuurlijk bloemen. De prinsjes, maar ook de twee klein dochters van het koninklijk paar, de prinsesjes Margarite en Carolina wa ren hiermee ijverig in de weer. Toen Carolina op een gegeven moment te ver uit de buurt ging, en oom Pieter haar terughaalde, stond dat haar maar matig aan. Maragarite was intussen druk doen de een mandje met fruit de bordes- treden op te sjouwen. Toen de konin gin dat niet in de gaten had. besloot zij het zelf maar uit te pakken, tot groot plezier van tante Christina die met haar man uit New York was overgekomen. Vervelen was er voor de jongste ge neratie van de koninklijke familie niet bij: Bernhard junior vond het prachtig denkbeeldige vliegtuigen die overvlogen, te schieten, Friso vermaakte zich met een ballonnetje, Maurits en Constantijn kregen er niet genoeg van bloemen op de bor- destreden uit te stallen, waarbij de jongste zoon van prinses Beatrix heel vakkundig eerst de touwtjes die erom zaten, verwijderde om ze mooi er te kunnen rangschikken. Een ou de dame, die de koningin persoonlijk had mogen feliciteren, werd door Willem-Alexander op verzoek van de koningin galant de bordestreden af geholpen. De vrouw was er zichtbaar verguld mee. Friso stoeide intussen wat met oom Carel Hügo. Voor de prinsjes kwam het hoogtepunt toen zij na afloop van het défilé op een echte waterfiets mochten zitten, en op ouderwetse fietsen mochten klau teren. Koningin Juliana genoot van het plezier dat haar kleinkinderen had den op deze ochtend van haar 67e verjaardag. Van een verslaggever Van onze redacteur wetenschappen den HAAG Minister president ARNHEM Hoogspanningsleidingen kunnen technisch gezien in de vorm van ondergrondse Den Uyl heeft gistermorgen konin- kabels worden aangelegd en de elektriciteitsbedrijven zijn bereid om dat vaker dan tot nog toe te Kehikgewenst'met haar verteaJdaR6 doen' Maar dat betekent niet dat er geen rijen hoge masten meer zullen worden gebouwd. Om technische redenen zullen alleen gedeelten van nieuwe verbindingen worden „verkabeld", namelijk in situaties die voor milieu, natuur of landschap gevoelig liggen. Aan de strijdvraag of hoogspan- per kilometer veertien maal zo duur steed. Daarom formuleren de bedrij- De heer Den Uyl zei onder meer: „De afgelopen jaren heb ik waar kunnen nemen hoeveel wijsheid voor de uit oefening van deze functie wordt ge vergd en door de Koningin in prak tijk gebracht. Een groot deel van dat werk verricht zij in beslotenheid. Daarom mag op deze dag gezegd worden met welk een onverminderde toewijding en volharding de konin gin steeds bereid is zich in te zetten voor de vervulling van haar taak, die zij als een opdracht heeft aanvaard". Hij zei verder dat de vorstin steeds meedenkt om de problemen van on ze samenleving tot een oplossing te brengen en dat zij door directe con tacten met de bevolking zich steeds op de hoogte stelt van wat er leeft onder de mensen. „En dat op een manier, die helemaal past in een samenleving die meer behoefte heeft aan oprechtheid en warmte dan aan plechtstatigheid", aldus de heer Den UyL ningsverbindingen boven of onder de grond thuishoren is een aparte be schouwing gewijd in het nieuwe jaar boek van de „Arnhemse instellin gen", de samenwerkingsorganen van de Nederlandse elektriciteitsbe drijven. Voor de leidingen die met de hoogste spanningen werken en de ruggegraat vormen van het systeem dat de centrales onderling verbindt, zijn de mogelijkheden zeer gering. Dit lande lijk koppelnet werkt op 380.000 volt (380 kv), in de vier noordoostelijke provincies op 220 kV. Het heeft een totale lengte van ongeveer 800 kilo meter. Er zal alleen bij hoge uitzon dering hier en daar een stukje onder als een bovengrondse leiding, boven dien is het kwetsbaarder. Het vereist een strook van twaalf meter breed die „in zeer vergaande mate" aan ander gebruik moet worden onttrok ken. In landelijk gebied zal die beper king ook uit milieu-oogpunt bezwa ren kunnen oproepen. Langs wegen zal de vereiste strook dikwijls moei lijk te vinden zijn en dat kan tot dure omwegen leiden. Bij reconstructies van wegen kan de kabel langdurig onbruikbaar zijn, zodat boven- of on dergronds een extra verbinding no dig is. In streken met een slappe bodem moet verder een tracé gevon den worden (of tegen hoge kosten gemaakt) waar de zeer zware kabels gronds kunnen. Dat dat geen theorie zonder te groot risico van verzakking blijft, blijkt uit een foto elders in kunnen worden gelegd. „Elektriciteit in Nederland 1975", waarop 380 kV-kabels op de Maasvlakte in hun sleuf verdwijnen. Maar dat heeft iet alleen voordelen, aldus het jaarboek. Niet alleen is het ADVERTENTIES Mei recht staal onze zon in het "brandpunt'" van de belangstelling bij talloze onderzoeken. Dieper en dieper dringt men door tot zi|n vurige geheimen. Uit spectaculair nieuw bewijs materiaal blijkt dat onze planeet Aarde in feite ingebed ligt in de atmosfeer van deze fantastische kernlusie-oven Een van de 24 artikelen in Het Beste van MEI A. mi Readers Digest Gunstiger zijn de vooruitzichten voor het meer vertakte hoogspan ningsnet dat de eerste schakel naar de afnemers vormt. Het gaat hier om ruim duizend kilometer 110 kV- leidingen in de noodoostelijke pro vincies (waarvan 1.5 procent onder gronds) en 1800 kilometer 150 kV- leidingen in de rest van het land. waarvan al tien procent als onder grondse kabel is uitgevoerd. De „on beroerde strook" voor een 150 kV- kabel hoeft maar drie meter breed te zijn. De aanleg is wel vijf keer zo duur als die van een bovengrondse leiding. Globaal geschat zullen de uitbrei dingen van de 150 kV-netten de ko mende zeven jaar 150 miljoen gulden vergen als ze helemaal bovengronds worden uitgevoerd, aldus de electri- citeitsbedrijven in hun jaarboek. Wanneer, overeenkomstig de be staande situatie, tien procent wordt ingegraven, komt daar zo'n zestig miljoen bij. Dat kan, en er kan wel meer ook, maar we moeten ons wel afvragen of dat geld niet nuttiger op een andere manier kan worden be ven hun standpunt dat ze alleen wil len verkabelen wanneer daar goede redenen voor zijn in een bepaalde situatie. Reservecapaciteit Uit het jaarboek blijkt verder dat de reservecapaciteit van de gezamen lijke electriciteitscentrales, in 1974 toch al aan de hoge kant met 34 procent, in 1975 tot maar liefst 39 procent opliep. De reservecapaciteit is at deel van het opgestelde vermo gen dat niet gebruikt wordt op het moment in het jaar, dat de meeste stroom wordt afgenomen (om tien uur 's morgens op een winterdag als iedereen het licht aan heeft). In 1970 was die reservecapaciteit nog 28 pro cent. Om technische redenen (op vangen van mogelijke storingen etc.) is een reserve van minstens 26 pro cent wenselijk. Deze cijfers zal de lezer van het jaar boek overigens tevergeefs zoeken; ze stonden er trouwens ook in vorige jaren niet in. Wel pikant is dat het gebruikelijke grafiekje waarin het opgestelde vermogen en de hoogste belasting over de afgelopen jaren wordt weergegeven, ditmaal alleen het opgestelde vermogen laat zien. Daardoor wordt alleen bij nadere beschouwing van de cijfers duidelijk dat we op dit moment wel uitzonder lijk ruim in de centrales zitten. Daar konden de Arnhemse instellingen overigens niet alles aan doen. De bouw van centrales verloopt uiter aard volgens een meerjarenplan en economische recessies niet. Het was vooral de deuk in de economische bedrijvigheid die in 1975 de maxima le belasting onverwacht laag hield, en dus de reservecapaciteit opjoeg. Maar het is wel merkwaardig dat dit gegeven zo verstopt werd. Bewerkt door prof. dr. H. Smitskamp Derde, uitgebreide druk. Omvang 336 pag's. In fraaie gebonden uitvoering. Prijs bij voorintekening: 24,50. Na verschijning (19 mei a.s.): 29,50. Wat lag meer voor de hand dan in het gedenkjaar 1976. waarin de honderdste sterfdag van GROEN VAN PRINSTERER wordt herdacht (hij overleed 19 mei 1876), een herdruk te laten verschijnen van diens belangrijkste werk „ONGELOOF EN REVOLUTIE", in de veel geroemde bewerking van wijlen prof. dr. H. Smitskamp. Groen's magistrale tekening van de revolutiegeest, de dwingende logica waarmee deze wordt ontleed en de klaarheid waarmee zijn verschijningsvormen op staatkundig gebied worden aangewezen, stempelen dit boek tot een klassiek meesterwerk. Met dien verstande dat het niet, zoals veel klassieke schrifturen, aan de actualiteit van vandaag „ontheven" is, maar juist lijnen trekt naar onze tijd, waardoor het profetische element in Groens beschouwingen vandaag nog scherper valt te onderkennen dan toen hij, in de winter van 1845-'46, deze voorlezingen hield. Wie de moeite neemt zich de rijke inhoud van dit boek eigen te maken (en dat is dankzij prof. Smitskamps bewerking aanzienlijk vergemakkelijkt) ontdekt dat Groens „ONGELOOF EN REVOLU TIE" actueler is dan ooit. Onderstaande recensies spreken in dat opzicht duidelijke taal. „In 1940 grepen we naar lectuur en vonden bij Groen de aansluiting, actueel als was het de vorige dag geschreven Groen werd voor tallozen de geestelijke vader van het christelijk verzet tegen de Duitse overweldiger. Men kan het dus verstaan met hoeveel vreugde wij dit werk aankondigen. Groen's boek moge weer gelezen worden door velen en door allen. Niet éénmaal, maar bij herhaling." (TROUW) „Niet onvermeld mag blijven, welk een boeiende en actuele indruk dit werk ook op de hedendaagse lezer maaktMede door deze uitgave daarvan houden wij ons overtuigd is het boek binnen het bereik van een zeer brede lezerskring gekomen". (A. R. STAATKUNDE) U BESPAART VIJF GULDEN als u nü op dit werk intekent. Bij verschijning op 19 mei a.s. wordt de prijs namelijk verhoogd tot 29,50. Profiteer van de lage voorinte kenprijs 24,50) door gebruik te ma ken van de VOORDEELCOUPON. Zend deze vandaag nog aan uw boek handel of (in open envelop, zonder postzegel) aan: UITG. T. WEVER B.V. ANTWOORDNUMMER 5 FRANEKER Zend mij bij verschijning tegen voorintekenprijs •rechtstreeks/via boekhandel: V oordeelcoupon ex. Mr. G Groen van Prinsterer ONGELOOF EN REVOLUTIE. Bewerkt door prof. dr. h. Smitskamp. Derde uitgebr. druk. Gebonden 24,50. Naam: Straat: Plaats: Gironummer: Datum: ...CP-3

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3