Bombardementen op Duitsland een tragische vergissing Geallieerden trapten in zelfde kuil als Hitier en Goering in 1940 ZATERDAG 1 MEI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 13 door C. G. van Zweden Als de ouderen onder ons dezer dagen terugdenken aan de Tweede Wereldoorlog, dan is een van de meest indringende beelden de geweldige luchtarmada's die we vaak dagelijks over onze hoofden heen zagen trekken. Minder algemeen bekend is dat het geallieerde bombardementsoffensief een tragische ver gissing is geweest. Als de fout die de militaire strategen met dit offensief hebben gemaakt, vermeden was, zou de oorlog wel licht een stuk korter hebben geduurd. Het onthutsende van de geschiede nis van de luchtoorlog in Europa, is dat de geallieerden in de jaren '42- '45 boven Duitsland dezelfde fout maken, als de Duitsers in 1940 bo ven Engeland. In '40 maken de Brit ten dankbaar gebruik van de Duit se blunder. In de jaren '42-'45 ma ken de Duitsers dankbaar gebruik van de geallieerde blunder. Het blijft echter een raadsel, hoe de Engelsen, met een zo duur betaald voorbeeld voor ogen, in dezelfde val konden trappen als Hitier en Goe ring in 1940. Om een goed beeld van de situatie te schetsen, zal ik eerst de catastro fale fout van de Duitsers boven Engeland beschrijven. Daarna, als spiegelbeeld, de geallieerde blunder boven Duitsland. Beide blunders hebben de ingrijpendste gevolgen gehad. In wat achteraf bekend werd als de „Slag om Engeland" (De „Battle of Britain"), beginnen de Duitsers hun offensief strategisch goed door dacht. De „Grosseinsatz" van de Luftwaffe, romantisch ook wel „Ad- lerangriff" geheten, begint op 13 augustus '40, nadat Engeland Hit- Iers laatste aanbod voor de onder handelingstafel heeft afgeslagen. Volgens de klassieke principes van oorlogvoering, beginnen de Duit sers stelselmatig Britse militaire in stallaties en vliegtuigfabrieken uit te schakelen. En ze doen dat aan vankelijk met zó groot succes, dat ze, hoewel ze grote verliezen lijden, begin september op de drempel van de overwinning staan. Maar dan gaat het plotseling mis. Ze wijzigen hun tactiek, en deze wending zal catastrofaal blijken. Wat is gebeurd? De Führer, geïrriteerd door kleine Britse bomaanvallen op Berlijn tiert op 4 september 1940 in het Berlijnse Sportpalast, ter gelegen heid van het jaar van de Winter hulp. voor een hysterisch gehoor. Hij kondigt een nieuw doel aan voor zijn bombardementseskaders: En gelse steden, in het bijzonder Lon den. Een plotselinge wending van de aanvalsspits. In Britse termen „target switch" (wijziging van doel). De Engelsen, reeds met de rug te gen de muur (met een dieptepunt op 6 september), bespeuren de fout van hun tegenstanders, maken er bliksemsnel gebruik van, en keren de krijgskansen definitief in hun voordeel. Precies daar, waar het lij den van de Britse burgerbevolking begint (7 sept. '40, offensief tegen Londen), begint de redding van de Britse luchtmacht. De zevende sep tember is een exact draaipunt in de luchtoorlog. Uitgeteld Hoe zat die ommekeer technisch in elkaar? De feiten waren aldus. Na Duinkerken (mei/juni '40) is En geland uitgeteld. Hitier weet dat. Als zijn bekwame militaire adviseur Erhard Milch, inspecteur-generaal van de Luftwaffe, die op 19 juli '40 maarschalk werd, in de ochtend uren van 4 juni met zijn Fieseler Storch (klein verkenningsvliegtuig) boven de zojuist verlaten stranden van Duinkerken vliegt, ziet hij de feiten helder. Als we nu direct toe slaan, desnoods voorlopig alleen met luchtlandingstroepen, dan heeft Engeland weinig in te bren gen, zo denkt hij. Maar Hitier aarzelt. Hij hoopt dat de Britten toch nog bereid zullen zijn te praten. In plaats van direct toe te slaan, laat Hitier kostbare tijd verloren gaan. en hij speelt on derwijl met de gedachte aan een invasie in Engeland. Het eerste voorbereidingsbevel tekent hij daarvoor op 16 juli 1940 Als zijn militairen dat bevel onder ogen krijgen en zich over het aan valsplan van een invasie buigen, staan vrijwel direct de complicaties op papier. Zo duidelijk tekent de situatie zich af. Nu het verrassings element verloren is gegaan, zal de Britse marine, die een geducht wa pen is, de overtocht van een Duits leger over Het Kanaal verhinderen. De vraag is: Hoe kun je de Britse marine buiten het bereik van de invasievloot houden? Het antwoord is: In hoofdzaak met het luchtwapen, maar dan onder de strikte voorwaarde dat de vijande lijke luchtmacht (de Britse) vrijwel is vernietigd. Beslissende voorwaar de voor een geslaagde invasie is dus dat de Duitse gevechtsvliegtuigen vrij spel hebben met de Britse vloot. Met andere woorden: Ze moe ten vooraf een onbeperkt luchtover- wicht kunnen bevechten. Volgende vraag. Hoe verkrijg je dat luchtoverwicht? En het antwoord luidt: Door de Britse jachtvliegtuigen (Fighter Command) uit te schakelen. Hoe de Duitse militaire top de kaarten ook schudt, steeds blijkt Fighter Com mand (in hoofdzaak uitgerust met Hurricanes en Spitfires) de essen tiële schakel in het plan. Deze voor waarde was zó duidelijk, dat de Britse strategen, vooral Dowding, de hoogste chef van Fighter Com mand, tot dezelfde conclusie zijn gekomen. Dit stadium van de oor log kenmerkt zich door grote hel derheid van uitgangspunt, bij beide partijen. Boven Engeland Zo begint de „Battle of Britain", met de kaarten open en bloot op tafel: Fighter Command is de be slissende schakel. Het Duitse militaire probleem is nu: hoe vernietig je een luchtverdedi gingswapen? En het antwoord luidt: in hoofdzaak door het te ver blinden; door het -de ogen uit te steken. Wat is namelijk de technische kern van de zaak? Vliegtuigen die opstijgen, verdrin ken vrijwel direct in een onmetelij ke ruimte. Het geheim van het vlie gen. en dus ook van de oorlogvoe ring in de lucht, is het geleidesys- teem, waardoor de vliegtuigen steeds weten waar ze zijn. Jachtvliegtuigen anno 1940 zijn ge compliceerde wapens. Volgetankt kunnen ze (vol gas) slechts 55 minu ten in de lucht blijven. Ze moeten na het alarm snel opstijgen, verza melen, in rechte lijn naar hun prooi geleid worden, vechten, en terugke ren. Elke seconde telt. Hoe klaren de Britten dat gecompli ceerde karwei? Met de electronische ogen van Fighter Command. Met hun radar localiseren zij de aanvliegende bommenwerpers, en vervolgens di rigeren zij hun squadrons via radio communicatie precies naar de plaats waar ze zijn moeten. Conclusie: Uitschakeling van radar en radio-communicatie maakt het onderscheppingswapen blind. De slagkracht van de Britse jagers be rust dan nog slechts op toevalstref fers. Bovendien kan een luchtverde- .digingswapen dat verblind is, op de grond worden overrompeld. De Duitsers kennen de ingewikkel de voorwaarden waaronder een luchtverdedigingswapen functio neert in elk geval ten dele, en ze nemen dienovereenkomstig maat regelen. Ze bombarderen de uiterst kwetsbaar en bovengronds opge stelde radarstations langs de Ka- naalkust. Volgens Peter Townsend, een van de overlevende Hurricane- piloten uit de Battle of Britain, wor den zes stations aangevallen, waar van twee direct worden vernietigd. Een briljante openingszet. - - ,7 Een afdeling van de achtste Amerikaanse bombardementsvloot legt vanaf een hoogte van 6000 meter een bomtapijt op Dortmund. Blunder Maar Goering (de hoogste chef van de Luftwaffe) begaat onmiddellijk daarna een blunder. Hij verliest zijn belangstelling voor de radar. Ver bluffend genoeg laat hij de ra darstations verder onverlet. En Fighter Command behoudt het zicht op de aanvalsstroom. Des te gevaarlijker is echter de Duitse vasthoudendheid met be trekking tot de ring van vliegvelden romdom Londen. Vliegveld na vliegveld smijten de Duitsers in puin. en daarmee ook de z.g. „sec tor-stations" die op deze vliegvel den gebouwd zijn. En die „sector stations" vormen nu juist het radio communicatie-systeem van Fighter Command. Op 6 september 1940 is het proces van vernietiging vrijwel voltooid. Het Britse onderscheppingswapen opereert al in de schemer, en is nagenoeg verblind. Dan komt de tweede blunder van de Duitse strategen, de wijziging van het aanvalsdoel, op aandringen van Hitler, en met hoera-geroep van de dikke Goering, die echt te dom was om ook maar iets van het spel te begrijpen. Resultaat: met ingang van 7 sep tember begint het terreur-offensief tegen Londen, maar, de Duitsers laten hun strategisch doel, de „ogen" van Fighter Command, ver der met rust. Met opwinding snuiven de Britten het nieuwe klimaat. Hun radar functioneert, hun radio communicatie is met grote geza menlijke inspanning in enkele da gen te herstellen. Fighter Command komt terug. Slag na slag met dodelijker precisie. De cijfers laten het resultaat zien. Townsend zegt dat op 6 september de overwinning van de Duitse luchtmacht, dus de voorwaarden waaronder een invasie mogelijk is. binnen handbereik ligt. Hannover in de nacht van 8 op 9 oktober 1943 tijdens een aanval. Duidelijk ziet men de grote stadsbrand in de beginfase. Alle afzonderlijke brandhaarden zullen aaneengroeien tot een allesvernietigende vuurstorm. In de twee weken voorafgaande aan' de zesde september, verliest Fighter Command 295 jachtvlieg tuigen, gemiddeld 21 per dag. In die periode worden 170 jachtvliegtui gen beschadigd. Er sneuvelen 103 ervaren piloten, gemiddeld zeven tot acht per dag; 128 piloten raken gewond. Bovendien dreigt een te kort aan piloten. Dan komt met ingang van zeven september de „target-switch", de wijziging van het aanvalsdoel. De terreurbombardementen beginnen. In de drie weken volgende op die zevende september, verliest de RAF 199 jagers (9,5 gemiddeld per dag, een scherp verschil met de voorgaande 21 per dag). In die pe riode worden 95 piloten gedood, dat is vier tot vijf gemiddeld per dag. Conclusie: de wijziging van strate gische oorlogvoering in terreurbom bardementen is een (mankeerpunt in de Slag om Engeland. Op de zevende september verliest Hitier die slag. precies op het moment dat hij in staat is de genadeslag toe te brengen. Hij denkt echter slim te zijn. Hij denkt het moreel van de Britse bur gerbevolking met terreurbombar dementen te breken, naar het voor beeld van Warschau en Rotterdam. En Goering is het hartelijk met hem eens. hoewel de echte vakmensen in de Luftwaffe, b.v. Milch en Oster- kamp, van woede bijkans stikken, omdat ze de zaken precies zien zit ten. En wat te verwachten was ge beurt. Het moreel van de Britten breekt niet. Integendeel, het bran dende Londen maakt de Engelsen furieus en vastberaden. Boven Duitsland Verbijsterend is nu het feit dat Juist de Engelsen, die het zo goed wisten, dezelfde fout maken tegen Duits land. In plaats van nauwkeurig ge selecteerde doelen te kiezen, die voor de oorlogvoering van vitaal belang zijn, strooien ze hun bom men in steeds geweldiger omvang uit over de Duitse burgerbevolking. Hardnekkig geloven ze het moreel te kunnen breken, maar ze berei ken, net als de Duitsers, precies het omgekeerde. Onloochenbaar is het leit dat in het geteisterde Duitsland het verschil tussen vurige nazi's en de tegenstanders van het Hitier- regiem voor een groot deel verloren gaat in een gezamenlijke afschuw van de terreurbombardementen. Vooral na de historische luchtaan val op Keulen met 1047 bommen werpers, in de nacht van 30 op 31 mei 1942, waren de Duitsers maar al te bereid er op los te slaan. (Deze aanval was de eerste verpletterende massa-aanval die tot doel had een hele stad van de kaart te vegen. Er zouden nog veel van die aanvallen volgen). Met deze aanval op Keulen ont plooit zich eerst ten volle het ter reur-offensief tegen de Duitse bur gerbevolking, een offensief dat pas in het voorjaar van 1945 met Dres den een afschuwelijk dieptepunten einde vindt. Het ergste is evenwel dat het luchtoverwicht van de En gelsen en Amerikanen op deze ma nier nagenoeg ongebruikt blijft voor militaire doeleinden. Albert Speer, aanvankelijk Hitiers architect, maar vanaf 8 februari '42 zijn (bekwame) minister van bewa pening, laat daaromtrent in zijn memoires niets te raden over. Speer zegt dat de geallieerden met hun oppermachtig luchtwapen de oor log in 1943 al beslissend hadden kunnen beïnvloeden. Voorwaarde was dan dat de bommenwerpers uitgekiende, en voor de oorlogvoe ring vitale industrieën hadden ver nietigd. en de herbouw stelselmatig hadden verhinderd. Speer noemt als voorbeelden de kogellager- industrie van Schweinfurt, de che mische industrie (produktie van synthetische benzine), de kolenmij nen, en de elektrische centrales. Maar de geallieerden bleven explo sieven rondstrooien over wijde ge bieden, en als ze een keer een strate gisch doel kozen, lieten ze het na één aanval ook weer schieten. Ster ke voorbeelden van dat laatste leve ren de Moehne- en de Eder-dam en de daaraan gekoppelde energie- installaties. De beide dammen, die stuwmeren afsloten, werden op 17 mei '43 vernietigd in een knap uit gevoerde en goed voorbereide actie van slechts negentien bommenwer pers van het befaamde 617de squa dron. De slag die de Britten daar mee toebrachten aan de Duitse oor-, logsindustrie was vele malen ge vaarlijker dan de bomtapijten van duizenden bommenwerpers. Type rend voor het toenmalige gealli eerde denken is echter dat men de dammen rustig liet herbouwen (tot verbazing van de Duitsers), hoewel enkele bommen per dag genoeg wa ren om dit werk blijvend te sabo teren. Oppervlakkig De waarheid is dat in Engeland de brute geweldenaars de plaats hadden ingenomen van slimme en helder denkende militairen. Het evenbeeld van de Duitse militaire top in 1940: absolute voorrang voor terreur, en een blind, rechtlijnig ge loof in de werking daarvan. Luchtmaarschalk Harris, de chef van de Britse bommenwerpers (Bomber Command), is weliswaar niet de uitvinder van de bombarde mentsoorlog tegen Duitse steden, maar deze wilskrachtige man heeft zich wel met ongewoon fanatisme op dit doel geworpen. Net als de Duitsers, geloofde hij een natie op de knieën te kunnen dwingen in een solo-actie van uitsluitend zijn wapen. Maar wat was het uitgangspunt? Dat uitgangspunt was dat de Duitse oorloeswil. en daarmee de Duitse oorlogsmachine, gebroken moest worden met een totale ver nietiging. sant- en tijdbommen, en 99.162 brandbommen. (Gegevens David Irving). Voor het eerst in de geschiedenis ontstaat de zo gevreesde vuurstorm in volle omvang. Piloten die boven de roodgloeiende stad wegdraaien naar de duisternis, met een cockpit tol brandlucht, zo hoog wervelt de rook en smook op. melden later d^t ze aan de einder de stad zien oplich ten. in plaats van achter de horizon zien verdwijnen. Ze hebben de in druk dat de brand sterk in omvang toeneemt. Dat is het moment waar op de brandhaarden zich aaneen voegen tot één vuurzee, en het mo ment waarop de vuurstorm begint. Hamburg telt die nacht 25.000 tot 28.000 doden. Andere voorbeelden: Tokio. 80.000 doden, Dresden, 135.000 doden. Wending Vuurstorm Maar hoe bereikt men totale vernie tiging? In het verloop van de oorlog viel het op dat de uitwerking van bombardementen met brisantbom men dikwijls tegenviel Men zat bij voorbeeld met het probleem van de zgn. „afnemende meeropbrengst" hetgeen inhield dat in latere stadia van vernietiging steeds meer bom men gedoemd waren in reeds be staande kraters terecht te komen. Absolute verwoesting was zo nau welijks een haalbare kaart. Het geheim lag dan ook in het re cept dat langzamerhand werd uit gevonden, en waarvoor cynisch genoeg mede de Duitse bombar dementstechniek model stond. Dat recept bestond omstreeks 1944 uit een vaste verhouding tussen bri santbommen, brandbommen en tijdbommen. De brandbommen, die bij tienduizenden tegelijk werden uitgestrooid over een stadsgebied, zorgden ervoor dat er duizenden branden tegelijk ontstonden, de brisantbommen zorgden ervoor dat de brandstapels klaarlagen, en de tijdbommen, die tot lang na de aan val explodeerden, zorgden ervoor dat de brandweerkorpsen zoveel mogelijk in hun schuilplaatsen moesten blijven. Gevolg was dat al die duizenden branden de tijd had den zich aaneen te voegen tot één grote stadsbrand, die soms een op pervlakte had van vierkante kilo meters. Bij dat soort branden ont staat de (thans van de atoombom bekende) „vuurstorm" (firestorm), die luchtverplaatsingen veroor zaakt met orkaankracht. In het midden van die vuurstorm liepen de temperaturen op tot boven de 800 graden celsius. Nadat in mei en juni 1943 Wupper- tal en Düsseldorf als proefobjecten hebben gediend, begint op zondag 25 juni 1943 de cynisch geheten „operatie Gomorrha". die erop ge richt is de op één na grootste stad van Duitsland. Hamburg, van de kaart te vegen. Het hoogtepunt van die aanval komt in de nacht van 27 op 28 juli. Op één vierkante kilome ter van het stadsgebied regenen in die nacht 39 luchtmijnen, 803 bri Met enig recht van spreken kan men zeggen dat de geallieerden uit eindelijk nog iets van hun bombar dementsoffensief terechtbrengen. Speer noteert 12 mei 1944 als een datum die hij nooit zal vergeten. Hij doelt op een (gedeeltelijke) wending in de luchtoorlog. Op die 12de mei begint de achtste Amerikaanse bombardementsvloot een gecoördi neerd offensief, gericht tegen de produktie van synthetische benzi ne. Voor het eerst in de luchtoorlog pakken de geallieerden een vitale schakel die zij ook hardnekkig vasthouden. En met desastreuze ge volgen voor de Duitse oorlogsma chine. Weliswaar beschikt nazi- Duitsland over een strategische re serve. maar die moet ook direct worden aangesproken En als de Duitsers na weken van ingespan nen arbeid, een fabriek hebben her steld, smijten de Amerikanen hem weer in puin. Hier tekent zich het volle profijt af van een oppermachtig bombarde mentswapen. maar dat profijt komt wel erg laat, en eigenlijk als een soort luxe. Want de geallieerden beschikken inmiddels over een vloot van 4100 viermotorige bom menwerpers (afgezien dus van de duizenden gevechtsvliegtuigen van andere typen), en dat moet dui delijk worden gezegd hun ter- reuroffensief gaat onverminderd door. met de overbodige vernieti ging van Dresden in februari 1945 als schokkend dieptepunt. Eindconclusies Ten eerste: Het bombardementsof fensief tegen Duitsland is militair bezien grotendeels mislukt. Afge zien van incidentele catastrofes, die de produktiecijfers tijdelijk druk ken, laten de indexcijfers tot medio 1944 een onthullend beeld zien. Speer brengt de wapenproduktie van de gemiddelde index van 98 in 1941 op een top van 322 in juli 1944, in weerwil van een sterk in omvang toenemend bombardementsoffen sief. Ten tweede: Bomber Command heeft in de periode '42-'45 een techniek van conventioneel bom barderen ontwikkeld die een voor spel is op de hel van de atoombom. Als de bom van Hirosjima in fe bruari 1945 op Dresden was geval len, zou het dodencijfer (135.000) waarschijnlijk niet zijn overtroffen. Hiermee is gezegd dat het onder scheid tussen conventionele en nu- eleaire wapens toen reeds vrijwel zinloos dreigde te worden. Tenslotte: Het blijft een raadsel hoe het komt dat de geallieerden blin delings in dezelfde kuil trappen als Hitier en Goering in 1940, en met soortgelijke resultaten. Want in weerwil van hun vrijwel absolute luchtoverwicht. hebben de Britten en Amerikanen een zeer bloedige tol betaald. In '43 brak zelfs een korte periode aan waarin het aantal verloren gegane machines de totale produktiecapaciteit overtrof. Men zat dus korte tijd in de rode cijfers, en dat rood heeft hier een dubbele betekenis. Het is pijnlijk achteraf te moeten concluderen dat de geweldige stromen bommenwerpers, die wij in de oorlogsjaren als het spoor naar de vrijheid zagen, nauwelijks heb ben bijgedragen aan de verkorting van ons lijden. De tragedie van dit terreuroffensief, met Dresden als afschuwwekkend dieptepunt, wordt nog steeds niet met de nodige nuchterheid in de openbaarheid ontvangen. Zijn we emotioneel zo sterk met die periode verbonden dat we de feiten nog niet onder ogen kunnen zien? Geraadpleegde literatuur: David J. Irvin(: De bombardemenHoorlog tegen Duit-land IM2-1SM.V William L. Shirer: The rive and (all ol the Third Reich (dl I en 2); Albert Speer: Herinneringen (dl 1 en 2): Peter Towntend: Duel ol Eagle-; Paul Brick hillBommen op de Koerdam: Len Deighlon: Bomber. Het laaUle boek i» «lliiwair een roman, maar dit werk U uitronderlijk knap gedocu menteerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 13