raten over je problemen latistenminstenuttig Frans H. verdacht van negen moorden: „artsen de nood niet" ABVA en KABO achter loonmatiging jheidende Sienie Strikwerda veranderde NCVB: )verleden patiënten in schrift genoteerd Pot gele menie over standbeeld van De Ruyter Akkoord met gedeeltelijke compensatie „Kernwapens horen niet in Rijnmond" Publikatie: 87 Bedrijven in VS gaven „smeergeld" Voorlopig partijprogram van PvdA In auto verdronken - ISdag 30 APRIL 1976 BINNENLAND-KUNST TROUW/KWARTET 9 Dor Cisca Dresselhuys HSTERDAM „In de vijf jaar, dat ik presidente van de bond aa<n geweest, heb ik altijd geprobeerd aandacht te vragen voor 'onderwerpen, waarbij wij vrouwen met huid en haar betrokken £3n, zoals huwelijk en gezin, abortus, andere samenlevingsvor buiten het huwelijk, emancipatie en dergelijke. Ik heb er K)it voor gevoeld tijd en aandacht te besteden aan onderwerpen ~i „Prostitutie in donker Rotterdam" of „Vrouwen achter kloos- zXmuren" om maar twee titels van lezingen te noemen, die wel ins in onze bond gehouden zijn. Niet dat onze leden niet in irgelijke zaken geïnteresseerd zouden zijn, juist wel." ^aar wat heeft het voor nut om je ^.et dingen bezig te houden, die wel zellig en een beetje sensationeel n, maar waarbij Jezelf volledig bui- schot blijft? Wie van onze leden eft nu dagelijks te maken met jostitutie of kloosters? Toch geen En dan kunnen we wel allemaal zellig bij elkaar gaan zitten, met de men over elkaar, het kopje koffie ider handbereik en dan afkeurend it hoofd schudden „ts, ts, wat is het ch wat" zuchtend, maar wat kopen e daarvoor? Niks toch? Maar praat ns over die dekselse dochter, die et haar vriend wil gaan samenwo on, dat is een zaak, die tegenwoor- lg wel bijna elke moeder raakt." fscheid 1 <$enie Strikwerda (54) praat met veel Our, wanneer ze uitlegt wat haar in e afgelopen jaren bewogen heeft om nnen de Nederlandse Christen rouwenbond (NCVB) zaken aan de rde te stellen die vaak veel stof ebben doen opwaaien en die haar *5Q et door alle leden in dank zijn afge- kjomen. Op 18 mei zal ze afscheid ;men als presidente, ze heeft er dan en periode van 25 jaar hard werken de bond opzitten: eerst als gewoon '"ld, later als bestuurslid, nog later als 2 ce-presidente en tenslotte alspresi- lente. Vooral in de jaren van haar ooizitterschap, is de NCVB toch wel ■en wat andere bond geworden dan 1 vroeger was. Vroeger toch voorna een organisatie, waar vrouwen i0'n an wel wat kennis en vorming kon en opdoen, maar waar toch niet veel erder dan de eigen nogal enge ring werd gekeken. Nu een bond, wiaar veel tijd en aandacht wordt ,y esteed aan alle mogelijke heden- lagse problemen en waar men niet :rugschrikt voor het aansnijden van ete hangijzers, zoals abortus, homo filie, ongetrouwd samenleven en zo. Eerlijke verontrusting We zeiden al, dat die verandering van karakter niet altijd even gemakkelijk ■not stand is gekomen. .JEr is binnen de bond, die zo'n 78.000 leden telt, wel een stuk eerlijke ver ontrusting, dat geloof lk wel. Ieder een is niet even ver, ook niet wat geloofszaken en andere belangrijke onderwerpen betreft. Dat moet ook mogelijk zijn binnen een bond als de onze. Zelf ben ik graag bereid met een bevindelijke vrouw uit Staphorst langdurig te praten over onze ver schillende opvattingen. Als de dis cussie maar eerlijk en tolerant blijft. Maar ik moet zeggen, dat dat helaas niet altijd het geval is. De mensen zijn bang voor veranderingen in de maatschappij en die angst kan zich ontladen in buitengewoon veel agres sie en querulantie. En wat klinkt er dan zwaarder en principiëler dan je bezwaren tegen veranderingen alle maal naar voren te brengen onder het mom van religieuze bezwaren? Het klinkt toch indrukwekkend, wanneer je zegt uit je geloofsovertuiging er gens tegen te zijn? Natuurlijk zijn er mensen, die.werkelijk uit religieuze motieven tegenstanders zijn van be paalde ontwikkelingen, maar die groep is veel kleiner, dan hij er soms uitziet. Je moet heel duidelijk leren onderscheiden wat werkelijk ge- loofsverontrustlng is en daar zitten we toch allemaal mee en wat gewo ne agressie is, overgoten met een christelijk sausje." „De mensen kunnen soms buitenge woon beledigend zijn in hun formule ringen, wanneer ze in een discussie je tegenstander zijn. Ze kunnen mij ook ontzettend kwetsen door in dergelij ke gevallen onmiddellijk mijn geloof aan te vallen: „u bent van uw geloof afgevallen" of „wat u gelooft is hele maal fout". Ik kom dat echt regelma tig tegen, een grote intolerantie, een verkettering van mensen, die ook maar even anders denken over ge- loofs- en andere zaken. En daar sta je dan en luistert weer eens hoe iemand je geloof in twijfel trekt, totdat je op een keer terugslaat en denkt: „Ik hoef me toch niet weer te laten bele digen". En dan zeg je „mevrouw, wanneer u anders denkt dan ik, dan trek ik uw geloof toch ook niet in twijfel, waarom doet u dat wel met De presidente van de Neder landse Christen Vrouwenbond (NCVB) zal op 18 mei afscheid nemen van de bond. Op die dag zal de huidige vice-presidente, mevrouw Johanna Kes- Gerritsen haar opvolgen. In verband met dit afscheid zal de IKON-televisie vanavond om elf uur een portret (gemaakt door Leonie van Bladel en An nette Kentie) van haar uitzen den. Eveneens in verband met haar afscheid hadden wij dit ge sprek met de scheidehde NCVB- presidente. het mijne". En dan zijn ze even stil, maar ze zullen hun excuses niet aan bieden. We kunnen ons toch immers niet permitteren om werkelijk zoe kende gelovigen, zoals Kuitert en Wiersinga bijvoorbeeld, aan te val len. Integendeel: laten we blij zijn met dergelijke mensen. Die angst voor veranderingen, voor vernieuwin gen mag er best zijn, die kan heel respectabel zijn, als we elkaar maar niet direct gingen verketteren vanwe ge andere opvattingen of probeerden elkaar onze eigen overtuiging op te leggen." Tegenstand Sienie Strikwerda is duidelijk ge raakt door bepaalde tegenstand, die ze de laatste Jaren heeft moeten over winnen. In de meeste gevallen heeft ze de tegenstand inderdaad overwon nen. De meeste vrouwen in de bond zijn blij, dat er nu actuele problemen aan de orde worden gesteld, juist omdat ze er zelf mee te maken krij gen en er zo vreselijk slecht mee om kunnen gaan. „Ik merk, dat, wanneer ik tijdens een bijeenkomst laat vallen dat drie van mijn vier kinderen samenwonen, er een stilte valt, niet een van afkeuring, maar juist van een spanning, van afwachting in de trant van „wat zou ze daar nu van vinden?" Dat samen wonen van kinderen speelt op het ogenblik heel erg. En de meeste vrou wen denken: „Ik ben de enige op de wereld, die dit overkomt, ik kan en durf er met niemand over te praten". Alleen daarom al is het goed, dat wij het aan de orde stellen, zodat onze vrouwen weten, dat heel wat meer ouders met deze problemen te maken hebben dan zij alleen. Ik vind trou wens, dat de meeste moeders, ook in onze eigen kring, waar ongetrouwd samenwonen toch heus niet zo'n makkelijk verteerbaar punt is, deze zaak beter aankunnen dan de man nen. De moeders hebben toch de moed om rustig naar hun kinderen te luisteren, hun motieven aan te horen en erover te willen denken. Vrouwen staan, vind ik, dichter bij de wezenlij ke dingen van het leven, dan man nen. Mannen kunnen bepaalde din gen misschien rationeel wel aanvaar den. maar heel vaak blijkt dan later dat ze zo emotioneel niet hebben verwerkt. Dan steekt zo'n zaak toch nog eens opnieuw de kop op, omdat het hun niet lekker zit. Dat zie je bij vrouwen toch minder, die verwerken dergelijke dingen vooral emotioneel beter." Gelachen Omdat Sienie Strikwerda beslist de indruk wil voorkomen dat ze bij haar afscheid nu eens met al haar grieven over het bondswerk naar voren wil komen, zegt ze, heel eerlijk ge meend: „Toch heb ik deze vijf jaar heerlijk gevonden, echt waar. Ik ben gek op die vrouwen uit de bond, ik ben er zelf ook een van. Ik ben in die jaren zelf ook enorm gevormd, ik heb er allerlei dingen door leren doen. Dat ik discussie-avonden moest lei den, dat ik dingen op papier moest zetten alletwee werkelijke zware bevallingen voor me heb ik in de bond geleerd. Ik heb er ook heel veel vriendschap, samenwerking en ver draagzaamheid ondervonden en niet te vergeten, wat hebben we gela chen. Op de hoofdbestuursvergade ringen hebben we het meestal erg fijn gehad, ook als er vanuit een of andere afdeling wel eens bezwaren tegen mijn aanpak waren, bleven ze achter me staan en hielpen me. Nee, ik kijk echt met heel veel genoegen terug op deze jaren." Sienie Strikwerda neemt afscheid van de bond, hoewel ze statutair nog één jaar zou mogen aanblijven, waarom? „Allereerst om een praktische reden: ik heb er zoveel werk bij gekregen, ik ben lerares godsdienst en maat schappijleer aan een meisjes-MAVO in Amsterdam. Tevens ben ik daar schooldecaan. Verder zit ik in de emancipatie-commissie van Paula Wassen en dat brengt ook erg veel werk met zich mee. Bovendien ver keert de bond op het ogenblik in een zeer goede toestand: alles loopt als een lier: de financiën, de redactie van ons blad, het hoofdbestuur, dus ik hoef niet het gevoel te hebben, dat ik een zinkend schip verlaat, inte gendeel. Dan komt er een persoon lijk motief bij: ik merkte dat ik een beetje geleefd werd. Je moet in zo'n organisatië erg oppassen, dat je ei gen denken geen schade ondervindt door de positie, die je hebt en die je naar buiten toe moet uitdragen. Je moet weer eens even vrij zijn om zelf verder te kunnen denken. Die hele emancipatie is immers een erg emo tionele zaak, waar je zeer intensief bij betrokken bent. Daar moet je af Sienie Strikwerda: 25 jaar hard werken aan een verandering van karakter. Foto: Han Singels. en toe. heel persoonlijk, niet in de een of andere officiële funktie, over kunnen nadenken." „Kijk, ik ben in de bond erg feminis tisch geworden. En dat brengt de spanning met zich mee: hoe vertaal ik dat voor de leden, hoe breng ik dat op ze over, ook op hen, die nog niet zover zijn als ik. Je moet daarom een beetje oppassen, dat je niet een soort gespleten persoonlijkheid wordt: één kant zoals je zelf bent en denkt, de andere kant, zoals je als presiden te van de NCVB denkt. Dat is een zware last. Ik ben nooit zo iemand geweest die, zodra ze namens de bond moest spreken, vage, kleurloze praat uitsloeg. Ik vind dat je best met een duidelijk omlijnd standpunt naar voren mag komen, ook als offi ciële vertegenwoordigster van een vrouwenbond, ook wanneer het om moeilijke problemen gaat. Iets an ders is, dat je je natuurlijk toch wel beperkingen oplegt, niet uit angst voor kritiek, maar omdat je ergens in je achterhoofd steeds bepaalde vrou wen hebt, van wie je weet dat ze het allemaal niet zo snel kunnen bijbe nen. Je wilt je zaken zó brengen, dat ook zij mee kunnen en er niet ver drietig over worden, dat ze achterge bleven zijn. Natuurlijk legt dat dan toch een druk op je. Nou, vanwege deze druk, vanwege dit gevaar om een beetje een gespleten figuur te worden, stap ik ook op." „Als ik nu nog door zou gaan, zou ik merken, dat ik er eigenlijk te moe voor zou zijn om me nog met de zelfde inzet te geven. En als je iets doet, moet je het goed doen, vind ik. Ik zou nu te moe zijn om voor be paalde zaken te vechten, ik zou toch een beetje denken: laat maar gaan, het zal mijn tijd wel uitduren. En daar is niemand mee gediend, de bond niet, maar ikzelf ook niet. Dus ga ik. Maar soms denk ik wel eens: had je dat laatste jaar ook niet vol moeten maken, ben je misschien niet een beetje gevlucht? Ach, je weet nooit, in hoeverre je altijd moet blijven doorzetten en vechten en wanneer je eens mag toegeven aan je eigen wensen. Het blijft een moeilij ke zaak." MAASTRICHT Gebrek aan personeel op de afdeling Nachtegaal van de Lückerheidekliniek in Cerkrade, waarvan hij hoofd was, moet mede als een verklaring worden gezien voor het feit dat 'rans H. patiënten met insuline is gaan inspuiten. De 40-jarige hoofdverpleegkundige, die in ^•"Maastricht terecht staat op verdenking van moord, heeft dit tijdens het vooronderzoek verklaard, laar de president van de rechtbank gisteren meedeelde. let personeel beklaagde zich er vol- Bond van Verpleegkundigen waar- loor Leo Kleyn Van een verslaggever VLISSINGEN Het standbeeld van Michiel de Ruyter op de Vlissingse boulevard, is overgoten met een pot gele menie. De politie weet niet wie dit heeft gedaan. Het incident heeft wel enige moeilijkheden veroorzaakt daar gistermiddag een herdenkings bijeenkomst bij het beeld moest plaatsvinden. De Vlissingse gemeen tereiniging heeft aanvankelijk ge probeerd het beeld schoon te maken, maar toen dat niet lukte heeft men in grote haast het beeld in de eigen kleur overgeschilderd. Van onze soc.-economische redactie UTRECHT Het hoofdbestuur van de Katholieke Bond voor Overheidspersoneel, de KABO, is bereid om na afloop van de loonmaatregel genoegen te nemen met een gedeeltelijke prijs compensatie. ;ens H. over dat het te hard moest derfr'erken, waardoor onder het perso- etieel een gespannen sfeer heerste, o Haar ook gisteren bleef de verpleger '9® :rbij dat hij nooit de bedoeling heeft /L ;ehad de voor het merendeel demen tie patiënten dood te spuiten. Overi- Jgens, zo betoogde Frans H. gisteren ipnieuw met nadruk, was zijn be- langrijkste beweegreden om te gaan Spuiten de nood van de patiënten sic ;eweest. (aar zijn zeggen waren de artsen niet '9 0 lereid geweest die nood te lenigen. ;)e officier van justitie, mr. J. Boos ter. verweet hem dat hij daarover hooit zijn beklag had gedaan bij di- ectie of bestuur. H., die volgens een "gewezen collega op zeer vertrouwelij van hij lid was? Daarmee zou hij toch geen enkel risico hebben gelopen? De officier gaf zelf het antwoord op de vraag waarom H. dat niet gedaan had: „Omdat die toestanden niet be stonden". Booster wees er daarbij op dat een arts heeft getuigd dat het „de grootste onzin van de wereld was" dat de patiënten lagen uit te drogen, zoals H. beweerde. Perfecte moord Hoewel insuline, een geneesmiddel voor suikerzieken, in het geheel niet als pijnstiller te boek staat, meende de president van de rechtbank dat er wel een verklaring voor is dat Frans H. juist daartoe zijn toevlucht heeft genomen. „Met behulp van insuline", ce voet stond met de directie en zo citeerde hij een enige tijd geleden «stuursleden, wierp tegen dat hij verschenen boekwerkje, „is de per- .grote angst" voor hen had. Het be- fecte moord te plegen". Insuline, zo stuur zou de hoofden, onder wie Frans H., beschouwd hebben als „rooie rakkers" die hun mond moes ten houden. Het hoofd van de ver- dienst zou H. gezegd lebben: „Zeg maar niets, anders sta op straat". 'olgens H. was een van zijn collega's tslagen „omdat hij voor zijn pa- iënten opkwam". Omdat de artsen iets deden om de pijn van de bejaar de patiënten te verzachten, zou H. 1 'imelijk de injectiespuit met insuli- jne ter hand hebben genomen. De ;uline, zo zou hij hebben gedacht u de patiënten suf maken, waar door ze rustig werden en geen pijn Jmeer voelden. Jar als er, zo wilde de officier van titie weten, op zijn afdeling zulke armelijke toestanden heersten, irom had H. zich dan met zijn chten zelfs niet gewend tot de wist de president, laat geen sporen in het bloed na. Ook Frans H. heeft dat geweten. Tijdens het vooronderzoek verklaar de hij dat hij ervan overtuigd was dat bij sectie de door hem ingespo ten insuline niet te contateren zou zijn. Gistermiddag liet de rechtbank drie van de negen (insulinemoorden) die H. ten laste zijn gelegd de revue passeren. In alle gevallen ging het om bejaarden die kort na een injec tie met 80 eenheden insuline overle den. Volgens Frans H. had hij slechts hun lijden willen verzachten, of zoals hij ook verklaard heeft, hen uit hun lijden willen verlossen. Van een ver band tussen de inspuiting met insu line en hun overlijden wilde hij niet weten. Hij zou gedacht hebben dat de insuline slechts verdovend werkte, hoewel hij ook opmerkte niet van de werking van insuline op de hoogte te zijn. De Nijmeegse hoogleraar in de ge- neesmiddelenleer dr. J. E. Ariëns die de negen sterfgevallen aan een on derzoek heeft onderworpen, kwam in alle gevallen tot de conclusie dat de dood van de patiënten met aan ze kerheid grenzende waarschijnlijk heid een gevolg was van de insuline- inspui tingen. Tegen coma aan „De patiënten", heeft Frans H. ver klaard „lagen in coma en hadden zo'n pijn." De officier hield hem gis teren voor dat hij toch wel wist dat patiënten in coma geen pijn voelen. „Ze zaten", reageerde de verpleger daarop, „tegen een coma aan." Na dat hij een van de patiënten met dodelijk gevolg met insuline had in gespoten had H. zich schuldig ge voeld, zo heeft hij verklaard. Schul dig? „Ja", zei H. „omdat ik gespoten had op eigen verantwoording." Hij bedoelde daarmee dat hij de spuit had gehaneerd zonder toestemming of medeweten van de behandelende arts. „Ik heb", hield hij staande „nooit gevolgen gezien van mijn in spuitingen." Het verweer van H. bracht de officier tot de uitroep: „Ik word er gewoon akelig van als ik u hoor." Aan het slot van de zitting bracht de officier het door H. bijgehouden „overlij- denscahier" ter sprake. In dat ca hier, een groen schoolschrift, noteer de H. met grote nauwkeurigheid de namen van de overleden patiënten. De inspecteur van de rijksrecherche J. H. Grachten die heeft onderzocht of dat ook elders gebruikt is. zoals H. had beweerd, deelde de rechters mee ROTTERDAM „Mochten er kernwapens opgeslagen liggen in het Rijnmondgebied, dan behoren deze te worden verwijderd." Dit schrijft het raadslid R. Suurendonk (PvdA) aan het dagelijks bestuur van het Openbaar Lichaam Rijnmond. Het dagelijks bestuur zou deze zaak moeten opnemen met de regering. De heer Suurendonk wil weten of de publicaties juist zijn waarin wordt beweerd dat er in Rotterdam op drie km afstand van het centrum een kernwapendepot is gevestigd. „Zelfs het vermoeden van het bestaan van die opslagplaatsen in dit al zo met gevaren belaste gebied, oefent een extra, niet aanvaardbare druk uit", aldus het raadslid. dat de gewezen chef van H. in het ziekenhuis in Kerkrade en andere verpleegkundigen verklaard hadden dat het volstrekt ongebruikelijk is zo'n cahier bij te houden. Grachten voegde eraan toe dat hij wel gedacht had dat H. aantekening had gehou den van zijn slachtoffers. „Dat komt in de criminologie wel meer voor", zei hij. De rechtbank zal maandag de behandeling van de zaak voort zetten. Het bestuur van de 51.000 leden tel lende ambtenarenbond heeft de Fe deratie Nederlandse Vakbeweging la ten weten dat ook de vakbeweging een bijdrage dient te leveren om in het komende jaar tot een gezonde economie te komen. De KABO stelt zich hiermee op ach ter de suggestie van de FNV om ter- wille van de collectieve voorzienin gen genoegen te nemen met een ge deeltelijke prijscompensatie. Ook de ambtenarenbond van het NW, de ABVA (161.000 leden) heeft zich in middels bereid verklaard af te zien van een volledige prijscompensatie. De ABVA wil wèl vasthouden aan de verhoging van het minimumloon conform de CAO-lonen en de bond wijst een loskoppeling van de sociale voorzieningen van het minimumloon van de hand. Zoals bekend hebben tot nu toe de Industriebonden NW en NKV en de Voedingsbonden binnen de FNV de volledige prijscompensatie opgeëist. Bij deze bonden zijn in totaal 400.000 leden aangesloten, dat wil zeggen 40 procent van de ruim één miljoen le den die de FNV telt. Voorwaarden De KABO maakte ook voorwaarden bekend waaraan de regering moet voldoen, wil de bond genoegen blij ven nemen met een gedeeltelijke prijscompensatie. Die voorwaarden zijn: vóór mei moet de regering bij de Tweede Kamer de wetsontwerpen op de vermogensaanwasdeling en de on dernemingsraden hebben ingediend. Daarnaast wil de bond dat de rege ring op korte termijn maatregelen neemt tegen de vrije beroepsuitoefe naren. Het bestuur denkt daarbij aan het matigen van de inkomens, door het toepassen van een prijs- en tarie- venbeleld. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Volgens Het Vrije Volk hebben 87 Amerikaanse onder nemingen aan de beurscommissie van de Amerikaanse Senaat toege geven steekpenningen te hebben ge geven. Het blad publiceert een lijst met namen van tfe 87 bedrijven, die in 62 gevallen een dochtermaat schappij of een verkoopagent in Ne derland hebben Tijdens zijn persconferentie na het wekelijks kabinetsberaad heeft pre mier Den Uyl verklaard dat uit de publikatie in Het Vrije Volk niet blijkt dat de Nederlandse dochteron dernemingen bij de corruptie be trokken zijn. Hij zei nog eens (verwij zend naar het Shell-geval in Italië) dat het geven van steekpenningen door buitenlandse dochters van Ne derlandse ondernemingen niet straf baar is. Verslaggevers van de Vara- actualiteitenrubriek Achter het Nieuws hebben verschillende direc ties opgebeld van de Nederlandse vestigingen van Amerikaanse bedrij ven uit de lijst van 87. In alle geval len ontkenden de directies steekpen ningen te hebben gegeven. ADVERTENTIE Benjamin Spock: Jan J. Abspoel Benjamin Spock. de bekende op» oeder.erlell in VN over zijn gezin ('Mijn kinderen vinden dal ik ze veel heb aangedaan') zijn methodes en over Amerika. Officier van Justitie Abspoel spreekt met VN oj. over rechtspraak en cri minaliteit in Nederland. Vervlg van pagina 1 ringen en gezondheidszorg via de- rijksbegroting worden geprogram meerd en begroot, en door het parle ment moeten worden vastgesteld. Ondernemingen De slectieve investeringsregeling (SIR) moet tot het hele land worden uitgebreid. Het bedrijfsleven moet planningsovereenkomsten voor de investeringen afsluiten met de over heid. Bij overheidssteun moeten de bedrijven zeggenschap overdragen aan overheid en werknemers. Bedrij ven met meer dan honderd man per soneel moeten jaarlijks financieel- economisch doorgelicht. Er komt een verplichting voor bedrijven om. eventueel met loonsubsidie, gehan dicapten en gedeeltelijk arbeidson geschikten in dienst te nemen of te houden. Het toestaan van overwerk moet strakker worden gecontroleerd. In vesteringen waardoor een nogal groot aantal arbeidsplaatsen ver dwijnen. moeten vooraf worden ge meld bij de overheid. Er komen inkomenstoeslagen voor agrarische ondernemers. Subsidies voor bedrijfsontwikkeling worden voortaan ook aan kleinere bedrijven gegeven. De afhankelijke positie van boeren tegenover afzetorganisaties wordt wettelijk geregeld. Nieuwe kerncentrales worden pas weer gebouwd als er een oplossing is voor het radio-actieve afval, de be veiliging van de centrales, en het beheer van de radio-actieve bijpro- dukten. De baten van de winning van olie en gas moeten geheel toeko men aan de gemeenschap. De inge schakelde olieconcerns krijgen „een passende beloning". Medezeggenschap Bedrijven met meer dan 25 man per soneel (thans 100) moeten een onder nemingsraad hebben. Van de raden van commissarissen wordt de helft gekozen door de werknemers, en wordt de voorzitter benoemd door de overheid. Bij grote banken en de grootste bedrijven benoemt het par lement een van de commissarissen, die jaarlijks een verslag aan het par lement uitbrengt. Er komt een open baar register vart commissarissen. Niemand mag meer dan drie com missariaten hebben. Bedrijven met meer dan 25 man per soneel of vijf miljoen balanstotaal mogen niet meer .besloten" zijn, maar krijgen publikatieplicht zoals de NV's. Deze publikatieplicht wordt uitgebreid. De faciliteiten voor be- drijvenwerk van vakbonden in de bedrijven worden wettelijk geregeld. Het stakingsrecht moet in de grondwet, ook voor ambtenaren. Defensie Op defensie zal „fors bezuinigd moe ten worden. Hoeveel precies zal later dit jaar worden ingevuld. Het defen siebudget zal in ieder geval achter moeten blijven bij de stijging van andere departementen. Uit het ni veau moet blijken dat de politieke wil tot verdere bezuinigingen militai re consequenties heeft", aldus het program. De PvdA wil af van een vaste binding tussen het defensie budget en het nationaal inkomen, omdat het nationaal inkomen per jaar verandert. Bezuinigingen worden gezocht in versobering en reorganisatie binnen het defensieapparaat, een doelmati ger uitvoering van hoofdtaken en afstoting van ondoelmatige zaken zoals de marine-luchtvaartdienst, de onderzeedienst, de verkennings en transporteenheden van de luchtmacht en de nucleaire taken. Navo Het NAVO-lidmaatschap moet vol gens het program worden ge handhaafd onder de voorwaarde dat de Navo bijdraagt aan veiligheid en ontspanning. Het PvdA bestuur wil dat de partij zich op het congres over het verkiezingsprogramma in Janua ri 1977 duidelijk uitspreekt over de Navo. Toekomstige regerings partners moeten weten waar zij met de PvdA aan toe zijn als het om de Navo gaat, zei voorzitter mevrouw Van den Heuvel gisteren. Oorspron kelijk zou de PvdA pas in 1978 bekij ken of de Navo had voldaan aan de voorwaarden die aan voortzetting van het lidmaatschap zijn gesteld. De voorstellen van het PvdA bestuur op Navo-gebied zijn minder hard dan die van het PvdA-congres dat in april 1975 werd gehouden. Ontwikkelingshulp Voor ontwikkelingshulp wil het pro gram 1.5 procent van het nationaal inkomen blijvend uitgeven voor zui vere hulpprojecten. Dit vergt een forse verhoging van de huidige be groting. die met 2800 miljoen ook 1.5 procent van het nationaal inkomen bedraagt, maar dit bedrag is inclu sief onzuivere hulp van een kleine 4000 miljoen. Onderwijs Van een verslaggever UTRECHT De 30-jange G. A. F. Stohr uit Nieuwegein is gisternacht tussen Utrecht en De Bilt met zijn auto te water geraakt en verdron ken. Hij is nog door de politie uit de wagen bevrijd, maar was toen buiten bewustzijn. Mond op mond beademing heeft niet meer gebaat. Over onderwijs vermeldt het pro gram onder meer: „in een vrij onder wijsbestel bepalen betrokkenen zelf de richting van het onderwijs op grond van levensovertuiging en maatschappijvisie. De openbare school vormt als een school voor allen, ongeacht hun levens- of we reldbeschouwing een wezenlijk on derdeel van dat bestel". Euthanasie Wat betreft euthanasie zegt het pro gram dat ongeneeslijke patiënten het recht moeten hebben, middels een levens testament of een monde linge verklaring in bijzijn van getui gen. te weigeren mee te werken aan onnodige verlênging van het ster vensproces. Grondpolitiek Bij de grondpolitiek moet erflaar ge streefd worden de grond geleidelijk in gemeenschapshanden te krijgen om de beperkte ruimte eerlijk te kunnen verdelen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9