iarst regering Portugal is #eer gelijmd franse studenten laten zich de les Syrië gaat akkoord liet lezen door het bedrijfsleven S'.nÜtS, cl» Oppositie verwacht niets van Arias Christen-democraten: Europese Volkspartij Libanon wil uitstel van verkiezing president Multinationals krijgen ruimte in Argentinië 1**1 Stakingen in Spanje Kus voor cowboy Gerald Australisch minister zou zijn betaald £een aanwijzingen voor nieuwe mei-revolutie TOAG 30 APRIL 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 FENOS AIRES (AP) De Argen- nse militaire regering heeft voor n periode van 180 dagen de ge- chtelijke procedures tegen ver- hillende buitenlandse bedrijven opgezet. De procedures waren >g tijdens het bewind van de me- ouw Isabel Peron aangespannen. :onomische deskundigen be houwen deze beslissing van de ilitaire regering als een volgende stap om de nationalisaties van ver schillende bedrijven ongedaan te maken. De regering van president Videla heeft al eerder laten weten de buitenlandse investeringen in Argentinië te willen bevorderen om de economische welvaart te her stellen. Onder het bewind-Peron werden de activiteiten van het bedrijfsleven in sterke mate gecontroleerd door de overheid. De regering van generaal Videla heeft besloten een aantal commissies in te stellen die een oplossing moeten zoeken voor de geschillen tussen de Argentijnse overheid en de multinationals. Linkse guerillastrijders hebben een aanval uitgevoerd op een legerbasis bij de Argentijnse hoofdstad Bue nos Aires. Dit is vernomen uit krin gen rond de Argentijnse veilig heidsdienst. Volgens de zegsman werd de aanval afgeslagen en wer den tenminste acht terroristen ge dood. Onder hen was een vrouw. De actie is niet officieel bevestigd door de regering. Argentijnse kranten maken geen melding meer van ter roristische activiteiten, aangezien de regering dit verboden heeft. jer beraadt zich op presidentskandidaat 5ABON (AP, Reuter, UPI) Een dreigende scheur in de lopige regering van Portugal is gisteren weer gedicht. De isters van de PPD hebben gisteren weer deelgenomen aan de inetsvergadering. Eerder deze week dreigde de leider van de Sa Carneiro, zijn ministers uit het kabinet terug te trekken. 'PD boycotte de kabinetsbijeen- militaire district, brigade-generaal Antonio Pires Veloso. De beide offi cieren, die beide aanzienlijke steun genieten binnen de politieke partij en hebben in kleine kring gezegd geen persoonlijke ambities te heb ben voor het presidentschap. Ze zijn echter bereid kandidaat te zijn als de situatie dat vereist. De huidige pre mier Azevedo heeft zichzelf inmid dels aangemeld als kandidaat voor het presidentschap. ,ist van afgelopen woensdag in 1 poging de socialisten onder druk ;tten hun plannen voor het vor- van een socialistische minder- Jsregering te laten varen. •Portugese premier Jose de Azeve- leeft de leider van de PPD bij zich boden en hem verzoch de beide listers, Joaquim Magelhaes en Machete, in het kabinet te ;n cdhaven. 'PeJCarneiro ontkende gisteren dat de ^fligkeer van de twee bewindslieden a. het kabinet moet worden be- ouwd als een terugtocht. „Wij ielsbben geen stap terug gezet. Onze hadden niet om hun ont- n l gevraagd. Ze hebben hun zetels beschikking gesteld van de pre- ijn >r wat. zo leek het ons. de meest ..i nocratische houding is in het licht i de verkiezingsresultaten en de Bitie van de socialistisch partij," us Sa Carneiro. v i huidige voorlopige Portugese re-" waarin zowel militairen als 'gers van verschillende zitting er< iben, zal het land nu wel kunnen *a jven regeren tot de komende presi- n®,' ïtsverkiezingen. Deze vinden Bats op 27 juni. De nieuw gekozen n tesident zal daarna een eerste mi- ter benoemen die belast zal wor- te n met de vorming van een kabinet. - ülitairen Portugese militairen hebben gis- ren hun aandacht gericht op moge- ke kandidaten voor de komende esidentsverkiezingen. Dit gebeur- tijdens een bijeenkomst van de irolutionaire raad. Degenen die or deze kandidaatsstelling de Gieeste kans maken zijn staf-chef generaal Antonio Ramalho Eanes en ie e commandant van het noordelijke MADRID (Reuter, UPI) De Spaanse kranten hebben gisteren positief gereageerd op de toespraak van premier Arias Navarro, waarin deze een aantal hervormingsmaatregelen aankondigde. De oppositieleiders hebben echter sterk negatieve commentaren op de rede geleverd. Jose Maria Gil Robles, de leider van volksstemming op een democra- de gematigde christen-democraten, tische wijze kan plaats vinden, noemde de toespraak van Arias even Joaquin Ruiz-Jimenez, de leider van ondemocratisch als altijd. Er is een de linkse christen-democraten gaf als referendum aangekondigd, maar dan commentaar: „De mening waar het wel zonder garanties dat de om gaat is die van het Spaanse volk. De betekenis van het presi dentschap is de laatste tijd toegeno men nu de wrijving tussen de ver schillende politieke partijen groter is geworden. De president zal zich kun nen ontwikkelen tot een toe zichthouder op het regeringsbeleid. Inmiddels heeft ook de PPD gene raal Eanes als kandidaat voor het presidentschap naar voren gescho ven. Gisteren wachtte de PPD nog op het antwoord van de generaal op de vraag of hij bereid is kandidaat te zijn. Generaal Eanes heeft een be langrijke rol gespeeld bij het onder drukken van de opstand van linkse militairen in november van het vorig jaar. Ook heeft hij daarna meege werkt aan het terugdringen van de linkse invloed in de strijdkrachten. Hij lijkt het vertrouwen van de heel wat burgerpolitici te hebben. De PPD liet gisteren weten ervan over tuigd te zijn dat Eanes de kandida tuur voor het presidentschap zal aanvaarden. Spanje heeft gisteren een protestno ta gestuurd aan de Portugese minis ter van buitenlandse zaken. Het pro test richt zich tegen de activiteiten van het anti-fascistische revolutio naire patriottische front (FRAP) in dat land. De bewoners van de zuidelijke Amerikaanse staat zijn morgen aan de beurt in de reeks van voorverkiezingen, die vooraf gaan aan het kiezen van de kandidaten bij Republikeinen en Democraten. Ook president Ford is de afgelopen dagen op verkiezingstournee in Texas geweest. Met de cowboyhoed op het hoofd was hij overal welkom, zeker bij de cowgirls. Eén van Fords aanhangsters gaf spontaan uiting aan deze instelling en zo kwam het tot een innig onderonsje onder de luifels. BRUSSEL (Reuter, DPA) - De Europese christendemocratische partijen hebben gisteren in Brussel besloten zich in de toekomst op het Europese vlak te presenteren als 'Europese Volkspartij'. Voorzitter van de nieuwe federatie is de Belgische premier Leo Tindemans geworden. De 'Europese Volkspartij', die zich echter pas bij de tweede Europese verkiezin gen - dus op z'n vroegst in 1983 - als zodanig zal presenteren, zal zoeken naar samenwerking binnen het Europese parlement met de Britse conservatieven. De Tories zijn geen lid van de federatie. De EVP zal zetelen in de 'Europese hoofdstad' Brussel. Een programcommissie zal de komende maanden een gemeenschappelijk partijprogramma uitwerken. De voorzitter van de Europese Unie van Christen-Democratische partijen (EUCD) Kai-Uwe von Hassel heeft gisteren verklaard nauw te willen samen werken met de Europese christelijke vakbonden. De voorzitter van het verbond van Europese sociaal-democratische partijen, de Westduitser Wilhelm Dröscher heeft op de stichting van de federatie gereageerd met de opmerking dat zij een 'vergaarbak van Europese conservatieve krachten' is. Niettemin juichte hij de oprichting van de EVP toe. Bij de federatie zijn dertien Europese partijen betrokken, onder wie de Nederlandse KVP, AR en CHU. CANBERRA (Reuter. UPI) De Australische socialistische opposi tieleider Gough Whitlam heeft giste ren een al overleden oud-minister van luchtvaart, de liberaal Shane Paltridge ervan beschuldigd aan het eind van de jaren vijftig grote som men geld van Lockheed te hebben aangenomen, die of voor hemzelf of voor de liberale partij bestemd waren. Zonder een naam te noemen zei Whitlam redenen te hebben om aan te nemen dat de toenmalige minister een commissie heeft ontvangen bij de verkoop van één van de dertien Lockheed-Electratoestellen, die tus sen mei 1958 en februari 1960 naar de maatschappij Domestic Airlines gin gen. Tijdens de genoemde periode was senator Paltridge minister van luchtvaart in de coalitieregering van Sir Robert Menzies. Whitlam zei dat de Amerikaanse se naatscommissie voor de multinatio nale ondernemingen nadere inlich tingen kan verstrekken. Hij beschul digde de regering van premier Mal colm Fraser ervan de zaak in de doofpot te willen werken. Dit naar aanleiding van het feit dat Whitlam de minister van buitenlandse zaken Andrew Peacock had gevraagd om een onderzoek, waarop hij echter geen antwoord kreeg. De minister vertelde gisteren de Australische ambassadeur in de Verenigde Staten om opheldering van de kwestie te hebben gevraagd. 'Wij hebben niets te verbergen', aldus Peacock. De Amerikaanse onderneming Ge neral Electric heeft gisteren toegege ven geld onder de tafel door te heb ben gegeven om de verkoop van goe deren te bevorderden. 'Het handel drijven met het Midden-Oosten is niet eenvoudig' was alles wat presi dent-directeur Reginald Jones nog kwijt wilde. Ook de oliemaatschap pij Occidental heeft toegegeven be talingen te hebben gedaan, die niet door de beugel konden. Het commu- nicatiemiddelenconcern ITT heeft opdracht gekregen inlichtingen te verschaffen over beschuldigingen dat het bedrijf zou hebben omge kocht. maar kennelijk telt het Spaanse volk nauwelijks mee." Alfonso Guerra van de Spaanse soci alistische arbeiderspartij zei: „Gedu rende de afgelopen vijf maanden heeft de regering steeds beloften ge daan en zaken uitgesteld. Aan de voorgewende hervormingen is nooit begonnen." Kranten De Madrileense kranten waren posi tiever over de toespraak die premier Arias Navarro woensdagavond voor de televisie hield. Het blad „Arriba" noemde de rede een prgogram met voornemens voor de toekomst en een eerlijk compromis voor aansluiting bij de wensen van het Spaanse volk. Het is de bedoeling van Spanje een democratie te maken. De krant „ABC" noemde de toe spraak verhelderend, goed gebracht en openhartig. Het katholiek dagblad „Ya" schreef: „Men heeft de premier gevraagd om een dienstrege ling. Deze moet nu ten uitvoer wor den gebracht en dit hangt niet alleen van de regering af. Wij doen een beroep op de vaderlandsliefde van de parlementsleden." De socialistische vakbeweging. UGT, kritiseerde de toespraak van Arias als middelmatig en met zichzelf in tegenspraak. De vakbeweging richtte haar pijlen vooral tegen het feit dat Arias geen einde lijkt te willen maken aan de officiële corporatieve vakbonden in Spanje, waarin zowel werkgevers als werknemers zitting hebben. Er werd gisteren in de Spaanse hoofdstad gedemonstreerd en ge staakt in het kader van de door socia-' listen en communisten gedane oproe pen tot het houden van 1 mei demonstraties. De Spaanse politie trok de universiteit van Madrid bin nen om een einde te maken aan een bijeenkomst van studenten. Een aan tal personen zou gearresteerd zijn. Volgens officiële cijfers bedraagt het aantal stakers in dè bouw en de me taal 30.000. Volgens arbeiderskringen zijn de aantallen veel groter en wordt er alleen al in Madrid door meer dan 60.000 mensen gestaakt. Ongeveer 2000 belangstellenden heb ben gisteren met gestrekte arm de fascistengroet gebracht bij de begra fenis van de falangistische generaal Tomas Garcia Rebull. De generaal, die in de Spaanse burgeroorlog de falangistische militie aanvoerde en later met de Duitsers tegen de Rus sen vocht, is afgelopen woensdag op 69-jarige leeftijd overleden. Nog on langs had de generaal de democratie in Spanje opium voor het volk genoemd. BEIROET (UPI, Reuter) In Libanon gingen gisteren steeds meer stemmen op om de ver- kiezing van een president aan- staande zaterdag niet te laten doorgaan. Zowel linkse als rechtse politici dringen aan op uitstel. Een Syrisch konvooi van zestig le gertrucks is gisteren de Syrisch- Libanese grens overgetrokken op weg naar Beiroet. Volgens de eerste berichten waren de voertuigen afge- laden met manschappen. Wanneer - alle trucks volledig bezet zijn, dan betekent dit dat er 2400 Syriers op weg zijn naar de Libanese hoofdstad- Waarnemers houden rekening met de mogelijkheid dat de troepen zul" len worden ingezet om de presi dentsverkiezing van aanstaande za terdag door te laten gaan. Gezien de vijandige houding van de linkse moslims kan de Syrische manoeuvre - de spanningen in Libanon de komen de uren verder opvoeren. De linkse leider Kamal Joemblatt- heeft Syrië gisteren ervan beschul digd dat het probeert de verkiezin gen tot elke prijs door te laten gaah, zodat het door de huidige president Soelelman Franjieh, gevoerde beleid zal worden voortgezet. De rechtse minister van binnenlandse zaken, Camille Chamoen, is zijn linkse te' genstanders bijgevallen in hun plei dooi voor uitstel van de verkiezing, „We kiezen geen portier of burge meester. maar de president van de republiek, daarvoor is meer tijd no* dig", aldus Chamoen. Een groep van 35 parlementariërs' die onder leiding staat van parlé-" mentsvoorzitter Kamel Assad heeft gisteren verklaard dat ze voor een derde kandidaat zou stemmen zodat de twee voornaamste kandidaten, - Raymond Edde en Elias Sarkis geen meerderheid zouden krijgen in het- 98 leden tellende parlement. Volgens politieke waarnemers zou een derge lijke houding betekenen dat de ver kiezing van een president geen door gang kan vinden. Parlementsvoor zitter Assad verklaarde dat de verga dering kan worden uitgesteld om re-, denen van veiligheid of op verzoek van de parlementariërs. De pro-Syrische groepering In Liba non heeft de linkse moslimleiders ervan beschuldigd, dat ze teruggeko men zijn op hun aanvankelijk stre ven naar vervroegde verkiezingen/ Daarmee vergroten ze het gevaar voor een uitbreiding van het gewa pende conflict in het land. We zullen ons verzetten tegen iedere poging de verkiezingen uit te stellen, aldus de pro-Syrische Baëthgroepering. Toch zou de meerderheid van de parle-, mentsleden voor het doorgaan van de verkiezingen zijn. Een complicatie bij de verkiezing is de bewering van een afgevaardigde. Mikhail Al-Daher, dat de kandidaat van de rechtse christenen, Elias Sar kis, niet verkiesbaar is. In ruil voor VS-steun in Libanon: oor Bert van Panhuis ret Mice, je uur heeft geslagen". 2dfeze leus scanderend hebben ndafgelopen weken duizenden :ar anse studenten gevraagd om t aftreden van de staatsse- t etaris voor universiteitszaken er< ice Saunier-Seïté. Een aardig t vonden leus want het Franse toord voor „geslagen" is „son- en de uitspraak daarvan is jna hetzelfde als van „Sau- ler". Het mooie hoofd van Ali- iw heeft echter nog steeds niet i u rold. Men rekent er ook niet dat zij de komende tijd zal aftreden, VJ larmee heeft mevrouw Saunier- »ja üjté zich de woede van de Franse identen op de hals gehaald? Per it van rekening werd ze vorig jaar e z rectrix van de universiteit van j^eims ze was overigens de eerste ouwelijke rector in Frankrijk op n c inden gedragen en ze liep voorop de studentenopstand van mei J68. En dan nu zo in ongenade ge- lllen. ït begon in januari toen premier cques Chirac naar Reims belde ndat hij een vervanger nodig had lor de bar tegenvallende staats- cretaris voor de universiteiten Jean erre Soisson. Bij een eerdere gele- r ei nheid had Alice voorzien van d%opatra-kapsel en meestal gekleed )dt fraaie broekpakken een ;t .iaatssecretariaat voor vrouwenza- 1 n afgewezen maar nu had ze weinig rd? d nodig om te kiezen. In de la van 'f™ ar bureau lag het decreet voor de tw eede fase van de universiteitsher- S 0brmingen. een ontwerp van haar organger, die met zijn eerste plan erg impopulair was geworden. Me- Bl ouw Saunier had geen moeite met oul t signeren en op 16 januari al was t decreet een feit. ing t - t« f stem men e grote lijn in het hervormingsplan P£ in de Franse regering is de wens het liversitaire onderwijs meer af te V1 emmen op de mogelijkheden die de ys aatschappij biedt. Dat geldt met 01 Vne als er een aanzienlijk percenta ge werklozen is en de helft van deze groep zo van school of universiteit komt. President Valéry Giscard d'Es- taing en zijn staatssecretaris willen in samenwerking met het bedrijfsle ven komen tot praktijkdiploma's, die na drie of vier jaar studie kunnen worden behaald. Het uiteindelijke doel is dus de concurrentiepositie van de afgestudeerde op de ar beidsmarkt te versterken. Die positie is niet erg sterk. Vergele ken met landen die een ongeveer even grote groep gegadigden voor een universitaire studie hebben, zo als West-Duitsland en Groot- Brittannië, springt Frankrijk er uit. Het aantal Franse studenten be draagt momenteel 800.000 (25 jaar geleden 135.000) en bij ooster- en wes- terburen is dit naar verhouding twee a driemaal zo weinig. Daarbij komt nog dat voor de exacte wetenschap pen de percentages buiten Frankrijk veel hoger zijn. In het hele acade mische bestel in Frankrijk nemen de universiteiten een ondergeschikte positie in. Veel van de afgestudeer den komen in het onderwijs terecht of in andere overheidsinstellingen. De werkelijk belangrijke posten in de maatschappij zijn weggelegd voor de studenten aan de zogenaamde „gran- des ecoles", de elitescholen, die hoge technici, het kader van de onderne mingen en de bestuurders vormen. De meeste topambtenaren en veel politici in regerings- en oppositie kamp hebben een dergelijke oplei ding aan één van de bestuursscholen achter de rug. Tegen dit „elite-korps" moet de afgestudeerde aan de univer siteit opboksen. Concurreren Die situatie betrekt Alice Saunier- Seité ook in de verdediging van haar plannen. „De universiteit heeft veel te weinig inbreng in de particuliere sector. Het zal voor de universiteiten moeilijk zijn de handicap te overwin nen en te concurreren tegen de scho len en de interne promoties. Dat betekent dan zeer gericht werken en studeren. Bovendien zal men moe ten rekenen op een mindere baan dan waar het diploma op het eerste gezicht recht op geeft. Datzelfde geldt echter ook voor afgestudeer den van de opleidingsschool voor de bedrijfsleiding, velen van hen begin nen als directie-secretaris en klim men dan verder omhoog. De gediplo meerden van de universiteiten kun nen best concurreren als ze maar over doorzettingsvermogen en kwa liteiten beschikken. Het bezit van een diploma kan daarbij al een be langrijke rol spelen." Het aan de universiteit van Amiens begonnen verzet dat zich daarna over alle ruim 70 Franse academies heeft uitgebreid, heeft een aantal kanten. In de eerste plaats wil een deel van de studenten niet dat het bedrijfsleven een vinger in de pap krijgt bij de samenstelling van het eisenpakket voor een praktijkdiplo ma. maar volgens de president is de rol van de werkgevers beperkt. Blijft toch het feit dat men aan een aantal wensen van het bedrijfsleven moet voldoen wil het diploma enig ge wicht in de schaal leggen bij de solli citatie. Een medewerker van één van de universiteiten zet tevens vraagte kens bij de „gerichtheid" van de opleiding: „Hoe wil het bedrijfsleven nu adviezen gaan geven voor de in houd van de opleiding, waarbij dan de plaatsingsmogelijkheid in de maatschappij van over vier of vijf jaar voor ogen staat. Ze kunnen mo menteel nog niet zeggen wat de be hoeften voor over een half jaar zijn?" Een andere grief is dat door het invoeren van de „praktijkdiploma's" het niveau van de universitaire stu die met name die in de letteren (nog verder) achteruit zou gaan. Een derde bezwaar is dat sommige groe pen studenten vrezen dat de hervor ming het begin is van een bezuini- gihgsprogramma voor de universi teiten. Er zou dan een vorm van selectie kunnen worden ingevoerd en het zouden met name de regiona le universiteiten zijn, die hierbij de dupe zouden worden. Gewelddaden Bestaat er nu een kans dat de hevige studentenopstand van mei 1968 zich zal herhalen? In de eerste plaats zijn de economische en sociale omstan digheden van nu anders dan in 1968. Met name de toenmalige minister Van een onzer redacteuren TEL AVIV Syrië heeft zich bereid verklaard om het mandaat van de vredesmacht van de Verenigde Naties op de Golan-vlakte met zes maanden te verlengen. Dit meldt het Israëlische dagblad „Ha'aretz". Franse oproerpolitie tegenover studenten van onderwijs en huidige parle mentsvoorzitter Edgar Faure heeft daar de afgelopen weken op gewe zen. Bovendien hebben de studenten de gewelddadigheden van de recente demonstraties voor verantwoorde lijkheid gelaten van politieke (zowel linkse als rechtse) pressiegroepjes en kleine studentengroepen, die het in de eerste plaats om een revolutionai re omwenteling van de Franse sa menleving is te doen en niet zozeer de onderwijsplannen voor ogen staan. Daarbij komt dat Alice Saunier het afgelopen weekeinde haar starre houding heeft opgegeven en met de rectores van de universiteiten een eerste gesprek heeft gehad over de toepassing van het decreet. Over het algemeen is dit eerste gesprek goed gevallen. Zo hebben de leerkrachten- bond SNE-Sup en de studentenorga nisatie UNEF-ex Renouveau bei den sterk verwant met de Franse communistische partij zich bereid verklaard tot een positieve instelling bij komende onderhandelingen over het decreet. Eenzelfde houding treft men aan bij de met de socialisten verwante FEN (leerkrachten) en COSEF (studenten). Het verzet beperkt zich nu in grote mate tot enkele groepen, die anarchistische, maoïstische of an derszins revolutionaire theorieën aanhangen en de kwestie politiseren. Een tussenpositie is er voor de stu- dentenbond MARC (verwant met de links-radicalen), die pas willen pra ten als het decreet is ingetrokken. Met het overgrote deel van de stu denten bereid tot onderhandelingen en een uitblijven van steun van de politieke partijen en vakbonden voor de stakende studenten wijst niets er op dat de komende weken in de geschiedenisboekjes de vermel ding „mei-revolutie 1976" zullen gaan krijgen. Volgens het dagblad zou Syrië zijn instemming met een verlenging van het mandaat aan de Verenigde Sta ten kenbaar hebben gemaakt in het kader van de contacten tussen de beide landen over het conflict in Libanon. In Jeruzalem deelde een woordvoer der van de Israëlische regering mee. dat hem over een Syrisch besluit om het mandaat van de vredesmacht te verlengen, niets bekend was. De woordvoerder voegde eraan toe dat in Jeruzalem algemeen aangenomen wordt dat Syrië pas op het laatste moment in eventuele verlenging van het VN-mandaat zal toestemmen. Tot nu toe was de Syrische houding ten aanzien van de vredesmacht van de Verenigde Naties zeer onduidelijk. Waarnemers hielden er rekening mee dat Syrië eventueel met een verlen ging van het mandaat niet akkoord zou gaan. Zij voegden eraan toe dat een dergelijk Syrisch besluit niet noodzakelijker wijs tot een nieuwe oorlog met Israël zou hoeven te lei den. Syrië zou namelijk, volgens deze opvatting, het niet verlengen van het mandaat als hefboom voor een nieu we Israëlische terugtrekking willen gebruiken. Bemiddelingspoging Vlak voor het verschijnen van het bericht in Ha'aretz verklaarde de in vloedrijke Amerikaanse senator Ja cob Javit, er zeker van te zijn dat Syrië het VN-mandaat voor zes maanden zou verlengen. Javit was net teruggekeerd van een rondreis door het Midden-Oosten. Op zijn reis had hij onder meer met de staatshoofden van Israël, Syrië, Jor danië en Egypte gesproken. Het bericht in Haaretz wordt nog aannemelijker door een verklaring van een woordvoerder van de Ameri kaanse president Ford. Deze zei, dat er een kans op een ontmoeting van Ford met zijn Syrische collega Assad in de zeer nabije toekomst was. Vermoedelijk hangt de Syrische in stemming met een verlenging van het VN-mandaat nauw samen met de Amerikaanse houding ten aan zien van de Libanese burgeroorlog. De Verenigde Staten hebben tot nu toe de Syrische bemiddelingspogin gen in Libanon krachtig onder steund. Onlangs liet het Witte Huis nog doorschemeren dat het zich niet eens tegen een Syrische interventie in Libanon zou verzetten. Rode lijn Israël heeft daarentegen maanden lang volgehouden ln Libanon te zul len ingrijpen zodra Syrische troepen op Libanees grondgebied zouden zit ten. Maar dankzij zware Amerikaan se pressie bleven de Israëli's afzijdig, toen Syrische legereenheden, ge kleed in uniformen van de Palestijn se guerrilla organisatie Al Saika. DE Libanese grens overstaken. Begin april toen Syrië negentig tanks naar Libanon stuurde verklaarde de Is raëlische premier Rabin, dat Israël pas in Libanon zou ingrijpen als de Syrische eenheden een niet nader omschreven „rode lijn" zouden pas seren. Volgens waarnemers in de Israë lische hoofdstad heeft deze rode lijn niet alleen een geografische maar ook een politieke betekenis. Israë lische interventie zou namelijk af hangen van de effecten die de Sy rische militaire aanwezigheid in Li banon op de krachtsverhoudingen in het Midden-Oosten zou hebben. Israël heeft er belang bij om zich niet in het Libanese conflict te mengen. Israëlische interventie zou namelijk tegenstellingen tussen Syrië en de Palestijnse Bevrijdingsbeweging (PLO) onmiddellijk opheffen: zij zouden een gemeenschappelijk front tegen Israël gaan vormen. Boven dien zouden Israëlische acties tot een zeer ernstige crisis in de betrek kingen met de Verenigde Staten leiden. Met de verlenging van het mandaat op de Golan-hoogvlakte lijkt 8yrië iets terug te willen doen voor de Amerikaanse pressie op Israël en de hem gegunde bewegingsvrijheid in Libanon goedmaken. Op dit ogenblik wil geen van de betrokken partijen een nieuwe oorlog in het Midden-Oosten zien ontbranden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7