Beloften aan werkende jeugd dreigen de mist in te gaan I II dichtbij ■Jimentaar Motie komt volgende week in Tweede Kamer ■langlijstje (1) 1 rlanglijstje (2) ,„$anje IERLRNO (i.R.a) EN0ELPND jongste ridderorde 84 jaar gordel oplossing les in ouderdom het weer Records aan de lopende band weerrapporten *G 30 APRIL 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 i1 misschien niemand in het der aan te rekenen, maar niet- wel een feit, dat het ontwerp zingsprogramma van het bestuur van geringe feitelijke ke betekenis is, nu een finan- verantwoording ervan voorals- ntbreken moet. Het partijbe- r meent namelijk, dat de te chten financiële ruimte voor idsuitgaven en sociale voor in de volgende kabi- iriodc pas over een half jaar el worden geschat. Weliswaar dit kabinet geproclameerd, dat >ei van de collectieve bestedin- 0 komende jaren tot 1 procent usaar zal worden beperkt, de van de PvdA kan dat even- m et zo maar aanvaarden, voor- et kabinet zichtbaar heeft ge- Sp wat de toepassing van de ie e norm voor het beleid bete- st lis dan weinig flink van het bestuur (en ook niet erg aardig 5 de ministeriële partijgenoot nberg. die de norm heeft ont- :n), maar anderzijds is het niet Z;rijpelijk dat het zijn aanhang CD en half jaartje de tijd wil geven te raken met de ge- c. dat er ingrijpende en pijnlij- slissingen nodig zullen zijn. De -bestuurders hebben intussen bpig aan dit gewenningsproces bijgedragen. In het stuk, u op tafel ligt, pakken zij uit V een lijst van verlangens die hien in twee of drie decennia te V :zenlijken zijn. r,bij hoeven we heus niet alleen nken aan de eis dat de grond lelijk is de hele kabinetsper- van vier jaar geleidelijk ge- in gemeenschapshanden moeten worden gebracht (om de irreële eisen op defensiege- maar te zijgen). Het wettelijke devaste pensioen voor iedereen >e zeer waard na te streven, al o goed een ver toekomstidcaal. peperdure wensen van het i-programma op het gebied van rwijs en welzijn, zijn voorts te combineren met de, stellig onterechte eis, dat er niet wordt H ibbeld op hulpverlening aan de in binnen- en buiten- door Piet Hagen ndruk die men wat dit betreft het ontwerpprogramma over- is, dat het meer een verlang- voor de middenlange tot lange ijn is dan een realistische schets P beleid voor de volgende kabi- xiode, meer een uitgangsstel- voor onderhandelingen dan een entarisatie van wat bij benade- wenselijk èn mogelijk is in die jaar. ia ssen kan niet ontkend worden st het PvdA-bestuur kennelijk be is in het inkomensbeleid en op leiterrein van de sociale voorzie- de consequenties van zijn 1 ities te trekken. Wat in de be- d ken paragrafen is genoteerd zal PvdA er bij de middengroepen populairder op maken. Ook de antondiging dat misbruik en onei- ijk gebruik van sociale voorzie- en zal worden bestreden, is uit hoek, moedig genoeg. Heel minder te waarderen is, dat dit- g^t beleidsvoornemens worden in- igid met kreten die op duistere 1 imenten inspelen: Opmerkingen „slimme rijkaards" bijvoor- d en over miljarden aan zwart die de opstellers van het pro ima vreemd genoeg om hun au hebben zien vliegen. Het zou beste zijn wanneer dit soort 1 de komende maanden zal len weggeamendeerd, maar dat wel te veel gevraagd zijn. slotte: het ontwerpprogramma it met de erkenning dat het de lopen vier jaar niet mogelijk is eken „echt een eind te maken de ongelijkheid tussen men- Wij durven voorspellen dat dit de komende vier jaar niet zal zelfs niet als de PvdA weer in M'i regering komt. En dat is troq- s maar goed ook. berichten van de afgelopen nden over de ontwikkelingen in nje rechtvaardigen de verwach- dat de regering in Madrid haast e maken met de opbouw van de locratie. Zo verklaarde de anse minister van buitenlandse :n tijdens zijn onlangs gemaakte door Europa dat er deze zomer referendum zou komen over herziening van de grondwet, maatregelen die premier Arias week heeft bekend gemaakt, en dan ook. wat teleur. Het rendum is niet in juni maar eerst iktober en algemene verkiezin- volgen dan in 1977. slakkentempo van de Spaanse vorming is wel te verklaren. De anse regering kampt nog met de nis van Franco en kan iens aan- gers niet al te hevig tegen de en instrijken. Ze loopt dan het aar dat de Cortes het Spaanse lement, waar de aanhangers van e.ffnco de meeste zetels bezetten, gr voorgenomen maatregelen femt. AMSTERDAM Het partici patie-onderwijs voor werkende jongeren dreigt op een misluk king uit te lopen. De ervaringen die met deze combinatie van onderwijs, vorming en werksta- ges zijn opgedaan zijn verre van ideaal. In die situatie komt de motie van de heer Hermes in de Tweede Kamer ongeveer als een genadeslag. Als de motie volgende week een meerder heid haalt en minister Van Kemena- de daarop besluit zijn plannen in de ijskast te zetten, betekent dit een regelrecht fiasco. Toverwoord Wat is participatie-onderwijs? Het begrip participatie dook aan het eind van de jaren zestig in Frankrijk op en werd toen een soort toverwoord van politici die een antwoord zochten op de protestbeweging van die dagen. Participatie van werknemers in het bestuur van de onderneming, partici patie van ouders op scholen, en in wat andere betekenis participatie als nieuwe onderwijsvorm voor wer kende jongeren. De commissie-Lievegoed introdu ceerde deze gedachte in 1969 en in 1970 nam de toenmalige regering het idee over in de nota-Grosheide- Roolvink. Het participatie-onderwijs voor wer kende jongeren bestaat uit drie ele menten: vorming (zoals gegeven wordt door vormingsinstituten), on derwijs (zoals gegeven wordt op streekscholen) en kennismaking met de beroepspraktijk (door werkstages). In zeven experimentele streekcentra wordt hiermee een proef genomen. De deelnemers van 16 en 18 jaar) hebben de status van leerling en voorzover ze werken wordt dat niet gezien als productieve arbeid. De bestaande experimenten gaan niet van een leien dakje. Het blijkt in de praktijk heel moeilijk streekscho len (met een sterk beroepsgericht ka rakter en een nogal schoolse werkwij ze) en vormingsinstituten (met een veel vrijere werkwijze en een zeer „open" programma) bij elkaar te houden in één streekcentrum. Ook het derde element (de stage) is moei lijk te organiseren, omdat bedrijven niet goed raad weten met jongeren die niet komen om te produceren, maar om zich te oriënteren. Leerplicht Een cursist aan de Amsterdamse Groene Schooi. Nog moeilijker is het de gedachte van het participatieonderwijs gestalte te geven in het kader van de tweedaag se leerplicht voor zestienjarigen. De ze groep werkt drie dagen in de week en is twee dagen verplicht onderwijs en vorming te volgen. Het ministerie van onderwijs doet al jaren verwoede pogingen vormings instituten en streekscholen zover te krijgen dat ze gezamenlijke program ma's opzetten, waarin zowel het be roepsbegeleidend onderwijs als de vorming aan bod komen. Op enkele uitzonderingen na wil dat niet erg lukken. Een streekschool en een vor mingsinstituut zijn twee werelden die elkaar moeilijk verstaan. Juist omdat de toekomst van het participatie-onderwijs zo onzeker is, Toch lijkt de regering van Arias Navarro in haar poging het midden te houden tussen de behoudzuchti- gen en de hervormingsgezonden te veel tegen het oude regiem aan te leunen. Deze houding kan haar de komende tijd duur komen te staan. De sociale onrust in het land neemt toe. Er is dit jaar al meer gestaakt dan in het hele jaar 1975. Werkloos heid en inflatie nemen toe. Nu de regering de politieke hervormingen in zeer langzaam tempo gaat door voeren en op sociaal terrein nog minder lijkt te willen ondernemen, moet ze rekenen op een toenemen van de sociale onrust. De oppositie zal onder deze omstandigheden steeds radicaler gaan optreden. De radicalisering kan de komende maanden dermate grote vormen gaan aannemen dat deze een politie ke tegenslag tot gevolg heeft. De aarzeling van de regering om de democratie een redelijke kans te geven zal dan groter worden. In dat geval moet een ingrijpen van het leger, waarin de democraten zich steeds meer beginnen te roeren, niet onmogelijk geacht worden. Een pa rallel met de ontwikkelingen in Por tugal dringt zich op. Het is te hopen dat de regering tijdig tot het inzicht komt dat een al te tegemoetkomende houding tegeno ver de aanhangers van het Franco- regiem onnodige risico's met zich mee brengt. Alleen een snellere in voering van de democratie, waar door politiek tegenspel uit de sfeer van de illegaliteit komt. kan Spanje van een politieke en economische chaos vrijwaren. zijn beide partijen weinig geneigd iets van eigen tradities op te geven terwille van een harmonische samen werking. Het vage vormingswerk is bang roemloos ten onder te gaan in de confrontatie met de door omlijnde programma's herkenbare streekscho len. Door het oprukken van de volle dige leerplicht zijn de vooruitzichten voor het tweedaagse onderwijs wei nig hoopvol. Als er een leerplicht tot achttien jaar komt (in 1970 dacht de regering nog dat dit in 1980 een feit zou zijn), blijft het ideaal van werkend leren misschien nog wel overeind, maar niemand weet nog hoe je dat ideaal in praktijk kunt brengen. Het groot ste struikelblok blijft de stage. Ook minister van Kemenade schijnt niet te weten hoe je dat moet organiseren. Men kan bedrijven (met name de talloze kleine bedrijfjes) nu eenmaal moeilijk dwingen de lasten van de stages te dragen zonder daarvan eni ge vruchten te plukken. Ook is ondui delijk tijdens de stage wie ver antwoordelijk moet zijn voor de wer- kende-lerende Jongeren: de school of het bedrijf. Werkloosheid Alsof het allemaal nog niet somber genoeg is wordt de toekomst van dit onderwijstype dan nog overscha duwd door een snel toenemende jeugdwerkloosheid. Voor de in eco nomisch opzicht toch al kwetsbare groep jongeren is dat een deprime rend vooruitzicht. Voor bedrijven een prima excuus om de jongeren in de kou te laten staan. Kunnen ze anders? Tenslotte is er dan het het uit de Nederlandse onderwijspolitiek niet weg te denken strijdpunt van de vrijheid van richting. Voor confessio nele politici blijft het een moeilijk te verteren punt dat bij de opbouw van het participatie-onderwijs zo weinig ruimte gegeven wordt voor le vensbeschouwelijk gekleurd onder wijs. Weliswaar bestaan er nu zo'n dertig, veertig confessionele vormings centra, maar de streekscholen waar mee moet worden samengewerkt hebben alle een algemeen karakter. Het is begrijpelijk dat de voorstan ders van levensbeschouwelijk ge kleurd onderwijs bang zijn voor ver vlakking. Voor de werkende en werkloze jonge ren is het te hopen dat de Tweede Kamer volgende week toch een rede lijke oplossing vindt voor al deze problemen. Het gaat hier om een zeer kostbare onderwijsvorm (drie maal zo duur als het lager beroeps onderwijs). waarin veel idealisme is geïnvesteerd. Als de minister en de Tweede Kamer geen kans zien de in 1970 aan wer kende jongeren gedane beloften waar te maken, dan zullen ze al het mogelijke moeten doen om een nieuw perspectief te bieden. Men mag deze toch al misdeelde groep niet opnieuw kind van de rekening laten worden. De Groene School in Amsterdam is een van de zeven streekcentra voor werkende jongeren. Uit de informatie krant van de school haalden we enkele citaten uit stageverslagen van cur sisten: Birgitte: Ik heb stage gelopen op een kleuterschool. Ik hielp kleuters met plakken, knippen, nou eigenlijk met alles. Ook heb ik voorgelezen en spelletjes gedaan. Het was erg gezel lig. De juffrouws waren heel leuk te gen ons. Ik mocht ze ook allemaal bij de voornaam noemen, alhoewel het ook al oudere vrouwen waren. Ik heb er het nodige geleerd, o.a. hoe je met kinderen om moet gaan en wat voor werk het nu precies is. Rcné heeft stage gelopen bij de brandweer. Hij is meegeweest naar theaters (brandwacht), heeft gewerkt in de garage en de timmerwerkplaats, is uitgerukt met de „babywagen" om vastgeplakte duiven te bevrijden, deed mee met oefeningen, enzovoorts. „De sfeer is kameraadschappelijk, al word je wel de nodige keren in de maling genomen". Annette: „Ik heb onder meer stage gelopen bij de Hema, het Emma- kinderziekenhuis, bij Artis, bij een dierenpension, een peuterspeelzaal en een gezin. Het was een gezin met twee kinderen. Ik vond het daar erg leuk. 's Morgens hielp ik in de huishouding, 's middags speelde of wandelde ik met het kind van twee. Een fijne ervaring om eens in zo'n gezin mee te doen." Acrt: „De collega waar ik mee werk (onderhoud en reparatie van liften) is zeer aardig, legt alles uit wat ik vraag en zo. Als er iets gerepareerd moet worden en ik kan het wel, mag ik dat doen. Natuurlijk wordt er wel op gelet." DE- VAN EEN LEZER- Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boe- kenbon. onder redactie van loes smit De Orde van Oranje-Nassau die gisteren met gulle hand over hon derden Nederlanders werd uitge strooid. komt gewoonlijk niet bij de jongere generaties terecht. Nu is die orde zelf ook zo piepjong niet meer: om precies te zijn. vie rentachtig jaar. De eerste orden in het Koninkrijk der Nederlanden de Militaire Willems-Orde en de Orde van de Nederlandse Leeuw voor niet- militairen— werden al in 1815 ge sticht. maar natuurlijk kende ons land ook in de jaren van de repu bliek al onderscheidingen. Geen ridderorden, want men vond het instellen van zulke onderschei dingen een privilege voor rege rende vorsten en die waren er uiteraard niet. Erepenningen wa ren er wel. Die werden al tijdens de tachtigjarige oorlog in zilver en goud uitgereikt aan militairen als beloning voor bewezen moed en trouw aan volk en vaderland. Dan was er— sinds 1628— de ..am bassadeurspenning", die uitslui tend in goud geslagen werd. De Staten-G ener aal kende zo'n pen ning toe aan buitenlandse gezan ten. meestal bij terugkeer naar hun eigen land. maar soms ook aan militairen die zich in be langrijke zee- of veldslagen on derscheiden hadden. De pennin gen waren versierd met de wa pens van de generaliteit en kre gen er in 1747 nog eens het wapen van de prins van Oranje bij. De Doggersbankmedaille. eenma- Het omgaan met autogordels ls niet iedereen gegeven. Sommige persen zich in zo'n ding zonder te weten hoe ze hun eigen gordel ruimer kunnen maken, doordat de mogelijkheid daartoe soms wel wat erg listig ingebouwd is. haast onvindbaar. Het is natuurlijk maar een weet, maar het lastige is dat er zoveel verschillende typen autogordels zijn. die je onmogelijk allemaal onder de knie kunt heb ben. om het zo maar eens te zeg gen. Nu is het verstelprobleem nog niet eens het belangrijkste, zeker niet voor de bezitter van zo'n worstelgordel; die komt er uitein delijk toch wel achter. Erger is dat de sluitingen ook weer bijna alle maal anders werken. Vind in noodgevallen maar eens uit hoe en waar het ding zit, als je als bui tenstaander iemand bliksemsnel moet kunnen helpen. In Viva wordt daarom een wettelijke rege ling voorgesteld, die bepaalt dat alle sluitingen op autogordels ge lijk moeten zijn. „Te hulp snellen de toeschouwers van een ongeval moeten niet eerst hoeven uit te vinden waar precies de sluiting zit. laat staan dat zij dan ook nog moeten ontdekken wat voor slui ting er is toegepast. Voor de inzit tende (die vaak bewusteloos in de gordel hangt) kan het dan al wet te laat zijn". lig geslagen en (in 1781) uitgereikt aan hoger vlootpersoneel na de zeeslag bij de Doggersbank, was de eerste die aan een lintje op de borst kon worden gedragen. Een ander voorbeeld van onderschei dingen uit vroeger jaren is de Orde van de Unie. die in het begin van de negentiende eeuw doorko ning Lodewijk Napoleon werd ge sticht. Lodewijk had er zelfs twee ridderorden van gemaakt, maar een paar maanden na zijn nobele idee werden de twee al tot één Orde van de Unie samengevoegd. Van deze en nog meer onderschei dingen zijn er vier overgebleven: de Militaire Willems-Orde. de Huisorde van Oranje, en de twee meest voorkomende, de Orde van de Nederlandse Leeuw en die van Oranje Nassau, in diverse grada ties en uitvoeringen. Een exclu sieve orde als die van de Kouse band. zoals ze er in Engeland op nahouden en die pas nog aan oud premier Wilson is toegekend, heb ben we in ons land nooit gekend. Die orde telt maar vierentwintig dragers en hoe verdienstelijk ie mand ook voor zijn land (geweest) is, hij mag er pas bij als er door overlijden een plaatsje in de orde vrij komt. Een uitgebreide collectie ordete kenen is ondergebracht in het mu seum van de kanselarij der Ne derlandse Orden in Den Haag, waar ruim zevenduizend ten toonstellingsstukken te zien zijn: ere- en beloningspenningen uit de tijd van de republiek, Neder landse en buitenlandse orde-, on- derscheidings- en herinneringste kens. eresabels. schilderijen en voorwerpen (een servies bijvoor beeld) waarop ordetekenen voor komen. en uniformen, ambtskos tuums en andere ridderlijke uit monsteringen, ook van overzee. - In Zweden ls een wiskunde- examen op alle middelbare scho len in het hele land afgelast, om dat de examenkandidaten de op lossing van de wiskundige proble men tevoren zwart op wit in han den hadden gekregen. Trotskis tische studenten, gekant tegen „de bourgeois-scholen", hadden het examen aangegrepen om een politieke daad te stellen. „We moeten van de cijfers op die scho len af", schreven ze in hun blad en drukten de juiste antwoorden op de examenvragen er bij af. Ze zorgden er bovendien voor dat duizenden extra exemplaren in handen van d# kandidaten kwa men. zodat er nu eerst nieuwe opgaven uitgeschreven moeten worden. Weinigen zullen zich zo volbe- hangen met medailles (kunnen) la ten fotograferen als Viktor G. Koe- likow, de mogelijke opvolger van de pas overleden Sowjet-minister van defensie Gretsjko. De kruisen, sterren en hangers zitten zelfs tot op epauletten en stropdas en Koeli- kows uniformjasje mag wel van een bijzonder gedegen kwaliteit zijn om de vracht edele metalen te kunnen torsen. Er is nog maar nauwelijks ruimte over voor een bordje: „vol". Oud worden kun Je leren dat zal trouwens op den duur ook wel moeten. Maar dat hoeft niet perse pas als je zestig, vijfenzestig bent. In Engeland is men er toe overge gaan schoolkinderen van elf tot dertien Jaar als leervak „ouder dom" bij te brengen. De bedoeling van de lessen is de kinderen be grip voor oudere mensen bij te brengen, maar ook om hen te hel pen hun houding te bepalen als ze zelf eens oud zullen worden. Er bestaat volgens het tijdschrift De Bejaarden veel belangstelling voor het nieuwe, „oude" vak; het aantal aanvragen van school hoofden is de duizend al gepas seerd. Van onze weerkundige medewerker Aan weerstof geen gebrek in deze kurkdroge maand. In de „nacht van de lange messen" 29 april 1976 is er enorm veel schade aangericht aan de ge wassen door een late re cordkou. In Amersfoort bleef het kwik zes uur achtereen onder nul en meer naar het oosten en noord-oosten kan dat best langer geduurd heb ben. en zo'n lange duur juist van de zware nachtvorst is funest. Zelf heb ik ook ge constateerd dat mijn balkon leuningen berijpt waren, wat wees op een grote hoogte van de koude luchtlaag (arme fruitbomen. Natuurlijk ontkomen we niet aan wat gecijfer: —7 en —6 graden Celsius, respectieve lijk in Deelen en ook de vlieg basis Twente, zijn de laagste temperaturen gemeten op 17: meter hoogte. Wij houden dit normale waarnemingsniveau aan voor vergelijkingsdoel einden (wat niet wegneemt dat de 10 graden vorst aan de grond het spectaculairst was). Den Bosch en De Bilt kregen minima van —5, Leeuwarden en Rotterdam —4, Nijmegen —3 en Amersfoort —2 graden Celsius. Nog niet eerder in ons land was in deze eeuw zo laat in de lente zo'n lage temperatuur waargenomen. Tot dusver gold voor de derde aprildeca- de landelijk bezien de —3.8 graad op 21 april 1938 te Win terswijk als uiterste. Feitelijk O zoomq m-j 19 temperaturen ripktarnxjen hagel w-w warmte'ront Ovwjw -r-r kou-hont -v -n-n onweer wrrlncMrvj wo Ochtdn* m ovfltbarnn H hO|p-dri*gHb«J l'toj viel dat kouderecord wat uit de toon: het was aan de hoge kant gezien de latere uitschie ters in de maand mei: —5.4 graad op 9 mei 1944 te Castri- cum en —5 graden op 11 mei 1928 in Wijster Het moest er eens van komen dat het wat uit de toon vallen de kouderecord van de laatste april decade omlaag getrokken zou worden. Er is de laatste jaren in ons land herhaaldelijk sprake geweest van temperatuur laagtere cords. Het eerste najaarsach- tige kouderecord viel op 22 augustus 1973. het tweede op 1 en 2 juni 1975 (—2 graden te Nijmegen) en het derde op 8 september 1975 (Musselka- naal). Medewerker Klaas Spijker te Amersfoort merkt op. dat die extremen zich vooral voor doen na opvallend droge peri oden. Wij zagen dat bij eerde re gelegenheden en nu weer. in deze aprilmaand dat na aanvoer van zeer schone en doorzichtige Noordpoollucht de natuur bij aanwezigheid van een flink stagnerende uit stralingsrug van hoge druk tot bijzondere daden werd en wordt geïnspireerd. Het hangt soms van toevalli ge omstandigheden af: wan neer bijvoorbeeld zo'n combi natie van factoren juist met tot stand komt, kan zich misschien pas over twintig, vijftig of honderd jaar weer wel zo'n situatie voor doen. In de DDR was het nog kouder dan bij ons namelijk —8 gra den in Wittenberge op 28 me ter boven zeepeil. Een vlieg veld ten noorden van Londen registreerde twee etmalen achtereen matige vorst van —5 en —6 graden, maar gis termiddag was het daar al weer 14 graden; 20 graden ho ger dan 12 uur daarvoor. Tot vlak achter de duinen was het in de nacht van woensdag op donderdag goed raak met de vorst, maar in Marken bleef de laagste temperatuur toch nog enkele tienden van gra den boven het vriespunt. Een nadere narekening heeft uitgewezen, dat de huidige aprilmaand landelijk slechts 8 mm neerslag heeft ge bracht. Van de 14 KNMI stati ons bleven Rotterdam- Heliport en Valkenburg bij Leiden met drie mm het laagst en waren Gilzerijen en Maastricht met 13 en 18 mm het hoogst. Amersfoort fi nishte op 6 mm. Vandaag op koninginnedag mogen we rekenen opzpnnige perioden. Het blijft verder op de meeste plaatsen droog bij een wind uit noord-west tot west. De temperatuur kan ietsje hoger worden. 12 14 graden, maar dat is nog lang geen echt lenteniveau. Moge lijk zit dat er voor het week end en de dagen daarna wel in. Een opleving van de weste lijke circulatie in de boven lucht boven de Oceaan heeft in een wat latere fase ook gevolg voor de toestand aan de grond. We verwachten de komende dagen een geleidelijke stij ging van de temperatuur waarbij een zich handhavend hogedrukgebied bij Ierland (1030 millibar) zich ver dienstelijk maakt door regen- depressies op afstand te hou den. We verwachten een over wegend droge periode. Een aanwijzing voor zacht weer vanaf de Oceaan js ook de sterke luchtdrukdalingen gis teravond op het weerschip C bij zuidoostenwind, namelijk 4 a 5 millibar in drie uur tijds terwijl op het continent van Europa de barometers nog langzaam omhoog gingen. KNMI De BUt 30 april 1976 Weerraporten van Bisteravond J v Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder licht bewolkt hall bewolkt regenbui regen licht bewolkt licht bewolkt Luchth. R dam onbewolkt Twente Vltuingen Zd Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Franklort Oeneve Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lisas bon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Munchcn Nice Oslo Parijs Rome Spilt Stockholm Wenen Zurich Casa Blanca Istanboel Las Palmas New York Tunis Athene zwaar bewolkt onbewolkt licht bewolkt geheel bewolkt niet ontvangen zwaar bewolkt hall bewolkt onbewolkt onbewolkt licht bewolkt onbewolkt half bewolkt zwaar bewolkt regen regen geheel bewolkt zwaar bewolkt half bewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt licht bewolkt half bewolkt half bewolkt onbewolkt licht bewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt onbewolkt half bewolkt zwaar bewolkt onbewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt half bewolkt onbewolkt HOOG WATER I mei Vli»»in«ea Z.S2 IS IS. Hirmrvl.eiiluiien 3.17 IS.3C. Rotterdam Ml 17.ZS. Seheveningen4.IS_IC.33. IJ muiden 4.4» 17.07. Den Helder *44 20.SC. Harlingen ll.|T 23.ZO. Delfnjl 0.S7 13.»»

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5