NV-voorzitter wijst en politieke staking üme is méér dan een filtersigaret Droogte en vorst teisteren de natuur 20 voor Dé 120 mm filtersigaret Invoering AAW vergt doorwrocht onderzoek DUJAR DIN anserT binnen de spelregels blijven Werknemer heeft andere ideeën METZLER- bisdomblad betreurt ,.pkst advertentie eltnti-abortus Wie moet wat? Oud-minister mr. J. W. Beyen overleden Kantonrechter veroordeeld Friese bestuurders willen veertarieven ook verlaagd zien R'dam wil vinger in de pap bij steun scheepsbouw Huisvesting van psychiatrische patiënt verouderd Directeur sociale voorzieningen Fruitteelt op Betuwe loopt ernstig gevaar BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 onze sociaal-economische redactie 5LEEN Het CNV wijst „een politieke staking, een staking s die niet in overeenstemming is met de spelregels van onze rlementaire democratie, principieel van de hand." kt heeft CNV-voorzitter Lanser gis- vortavond gezegd op een bijeenkomst ik gi het CNV-Limburg in Geleen. Om wal belangen van de werknemers te i whartigen is het volgens Lanser vopdzakelijk, dat de vakbeweging ir vb op vele terreinen laat gelden, iarbij ontmoet zij allerlei instellin- zoals kerken, politieke partijen, zafcrheid en parlement. „Het is volko- logisch dat de vakbeweging voor da|fl doen en laten veel belangstelling en dat zij zal trachten daarop n (jloed uit te oefenen. Maar dat zal „bupluitend moeten gebeuren binnen le 1 spelregels van de parlementaire »n (jnocratie." aldus de heer Lanser. jetjtraat op S ui voorzitter van de Federatie Ne- «andse Vakbeweging Kok ver re Ilarde zaterdagavond in een uitzen- td jog van KRO's actualiteitenrubriek ijs&ndpunt dat bij een hernieuwd in- dejpen in de loonontwikkeling door >oraT regering de vraag aan de orde J it of er op 1 juli een politieke ling moet komen. „Komt er op 1 een politieke staking, gaan we elkaar de straat op. Dat zijn de jen die aan de orde zijn en die ■ten evenzeer in de beleidsorga- van de vakbeweging worden be- deld," zei Kok op de televisie, lgens Lanser is de vakbeweging r definitie een actie-organisatie, lot de taken van de vakbeweging i) ook in de toekomst behoren me- 4verantwoordelijkheid te dragen or de sociaal-economische bestu- eraan toe dat het CNV deze houding zal handhaven. Hij haakte met zijn opmerking in op de weerstand die er binnen het NKV en met name in de Industriebond NKV in Limburg be staat tegen de federatie NVV/NKV en tegen een eventueel daaruit voortvloeiende fusie. De heer Lanster wees erop dat het CNV geen plezier schept in de pro blemen van anderen. Aan de andere kant noemde hij het volstrekt duide lijk dat het NKV die problemen aan zichzelf heeft te wijten. "Steeds meer Mr Pieter van Vollenhoven viert van daag zijn 37ste verjaardag. zicnzen neeit te wijten, öteeasmeer _j i blijkt dat NW en NKV en de daarbij Qcin WerKg6Ver aangesloten bonden een volledige Lanser ring van ons land. Daarbij zullen de grenzen van die verantwoordelijk heid nauwkeurig in het oog moeten worden gehouden." zei hij. Overleg en samenwerking behoren daarbij volgens hem wezenlijke doelstellin gen te blijven. „Met minder zal de christelijke vakbeweging nimmer ge noegen mogen nemen." Over de moeilijkheden bij de Indus triebond NKV in Limburg zei de CNV-voorzitter, dat zijn organisatie er niets voor voelt in troebel water te vissen. "Wat de ontwikkelingen bij het NKV in Limburg betreft heeft het CNV zich terughoudend opge steld", aldus Lanser en hij voegde fusie nastreven. Aan onze kant be staat echter niet de minste behoefte daar munt uit te slaan", aldus Lan ser. Hij wees erop dat deze terughou dendheid geen onduidelijkheid over de houding van het CNV tot gevolg mag hebben. Het CNV stelt een goe de samenwerking met de federatie NW/NKV op prijs, maar voor alles wil het CNV een vrije zelfstandige vakcentrale zijn, die zijn eigen beleid bepaalt en die als uitgangspunt voor zijn werk de boodschap van het evangelie kiest. Lansrer voegde daar aan het eind van zijn speech nog wel aan toe, dat het karakter van het CNV van alge meen christelijke aard is. Dat wil volgens hem zeggen, dat daarin zon der enige reserve plaats is voor rooms-katholieke en protestantse werknemers en voor allen, die zich bij het CNV thuis voelen. "Het CNV is een beweging met toekomst en perspectief, het is een beweging ook voor Limburg", zei hij tot slot. Jbriiieders oogmerk !N BOSCH „Wij vinden het best gelovigen protesteren tegen de ;uwe abortus-wetgeving, als ze Ajotest-middagen organiseren, als minister eventueel weigert de wet ondertekenen. Maar als de gelovi- gemeenschap het daarbij laat. zal gruwel doorgaan." Aldus het bis- imblad van het bisdom Den Bosch deze week in een commentaar. ;tem dit commentaar zegt de redactie ïijeet te betreuren, dat in het bis- van de vorige week een is verschenen met zin teen als „abortus is moord". commentaar zegt, dat de verge- ig tussen abortus en de oud- itamentische molochdienst „dol" De moeders van onze tijd bren- als?n haar kind in de schoot niet ten detter uit plezier, maar door nood ïdreven. Het eerste wat dan moet èbeuren: een klimaat scheppen, c.&arin dat niet meer hoeft: de moe- ers bevrijden uit hun nood. ze ver- geborgenheid geven en al die -an k>oie termen waar onze geloofstaal terecht vol van is." tlgens het bisdomblad is het onze „harde zakenmaatschappij", de mensen eenzaam maakt en hun lot overlaat en die het ver- lijnsel van de abortus veroor- kt. „Als we geloven dat God een •losser is, dan moeten we zelf ook iberen verlossend en bevrijdend te treden", aldus het commentaar het „Bisdomblad". ijlmi srz.a js het u niet duidelijk welke ThJ afdeling uw brief in behande- Ds ling moet nemen, zet dan bij uw adressering: te B Trouw kad Redactie-secretariaat d| Postbus 859 m. Amsterdam. 3ge2 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Oud-minister van buitenlandse zaken mr. J. W. Beyen is gisteren op 78-jarige leeftijd in Den Haag na een ziekbed van twee weken overleden. De op 2 mei 1897 in Utrecht geboren Johan Willem Bey en werd in 1952 minister van buiten landse zaken als opvolger van mr. D. U. Stikker. Hij deelde zijn post met minister zonder portefeuille mr. J. M. Luns. Mr. Beyen. die partijloos was. genoot grote faam als onderhandelaar en had belangrijke functies op financi eel terrein. Na zijn promotie in 1918 in Utrecht tot doctor in de rechtsge leerdheid werkte hij op het ministe rie van financiën. In 1923 verliet hij het ministerie hij was toen waar nemend thesaurier-generaal om directiesecretaris bij Philips te wor den. In 1927 deed hij zijn intrede in de bankwereld en van 1940 tot 1946 was hij financieel directeur van Uni lever. Tijdens de oorlog verbleef hij in Engeland, waar hij tevens optrad als financieel adviseur van de Neder landse regering in Londen. In 1946 maakte hij deel uit van de delegatie, onder leiding van mr. P. Lieftinck. die in de Verenigde Staten financiële onderhandelingen voerde. Van 1946 tot 1952 was mr. Beyen uitvoerend directeur van het Internationaal Mo netair Fonds in New York. In zijn memoires „Het spel en de knikkers" schrijft Beyen dat hij in 1952 graag minister (in het tweede kabinet-Drees) wilde worden, omdat hij een duidelijke taak zag in de voorbereiding van de Europese inte gratie, waarover hij omlijnde ge dachten koesterde. Beyen sloot zijn carrière af met het ambassa deurschap in Parijs (1958-1963). Mr. Beyen. die ook president- commissaris was van de Rotterdam se Bank, schreef drie boeken. In 1926 „Het plaatselijk belastinggebied", in 1948 „Money in the maelstrom" en in 1968 zijn memoires „Het spel en de knikkers". De heer Beyen zal niet begraven worden, want hij heeft zijn lichaam ter beschikking gesteld van de wetenschap. Er zal hoogstwaarschijnlijk geen rouw dienst worden gehouden. Van een verslaggever ARNHEM De Dordrechtse kan tonrechter J. van G. uit Papendrecht is gisteren door de politierechter van Arnhem veroordeeld tot een boete van 750 gulden en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van vier maanden, waarvan twee maanden voorwaardelijk. De kantonrechter wordt ervan verdacht dat hij op 28 maart een auto heeft bereden terwijl hij onder invloed van drank was. De bloedproef wees 1,04 uit. De officier van justitie had een boete van duizend gulden geëist en drie maanden ontzegging. In overleg met de president van de rechtbank in zijn arrondissement, heeft de kantonrechter zijn werkzaamheden gestaakt tot na de behandeling van zijn zaak. Van een verslaggever AMSTERDAM De werknemer heeft vaak heel andere ideeën omtrent het vervullen van zijn of haar taak. dan de werkgever. Deftig gezegd: De verwachtingen en be hoeften van werknemers komen vaak niet overeen met de eisen die het bedrijfsleven stelt bij het vervul len van de taak. Daarom zijn span ningen en frustraties onontkoom baar. Dit is een van de conclusies die giste ren getrokken werd op de in Amster dam gehouden voorjaarsconferentie van de Nederlandse vereniging voor bedrijfspsychologie. Een andere conclusie: Hoewel het bedrijf zijn werknemers vaak pro beert duidelijk te maken dat zij be langrijk zijn en worden gewaar deerd. komt dat vaak niet over bij de werknemers. Dr. P. A. Cornelis van de VU. en een van de inleiders, pleit te voor een nieuwe arbeidsaanpak. Werknemers zouden meer de kans moeten krijgen om eigen fouten op te sporen. Hij moet dus de controle in eigen hand krijgen. Verantwoor delijkheid die aan de werknemer zelf toevalt, verhoogt de arbeidsvreugde, zo zei de heer Cornelis. Instelling van zelfstandige werkeenheden in bedrij ven. kan de ontevredenheid bij het personeel verminderen. Van een onzer verslaggevers LEEUWARDEN Behalve voor Ameland moeten er ook verbeterin gen komen in de tarieven voor de andere Waddeneilanden. Hierover willen gedeputeerde staten van Friesland een onderhoud met minis ter Westerterp. Het is de Friese be stuurders opgevallen dat er nogal grote verschillen bestaan tussen de veertarieven naar de Waddeneilan den en die in Zeeland. Een actieco mité dat Ameland een weekeinde lang van de vaste wal blokkeerde, bedong onlangs lagere veertarieven voor de Amelanders, namelijk een jaartarief van vijftien gulden. Op de andere Waddeneilanden zijn al stem men opgegaan dat deze faciliteiten algemeen moeten worden toegepast. Verlaging van de tarieven voor de eilandbewoners, betekent overigens wel dat de toeristen meer moeten betalen. Ook zijn er nogal grote ver schillen in het vrachtvervoer ARNHEM De procureur-generaal bij het hof in Den Haag, mr. A. F. Vrijlandt, heeft gisteren bevestiging gevraagd van het vonnis van de rechtbank tegen de 23-jarige schil der Cor S., die tot acht jaar werd veroordeeld wegens doodslag. Op 10 augustus vorig jaar bracht hij met een stiletto de Arnhemse taxi chauffeur J. G. van Beek dertien steken toe, waarvan er één het hart raakte. Van Beek overleed een dag later aan zijn verwondingen. ROTTERDAM De Rotterdamse gemeenteraad wil dat havenwethou der Van der Pols wordt betrokken bij alle onderhandelingen op regerings niveau over de steunmaatregelen aan de Nederlandse scheepvaart en scheepsbouw. Hiermee stelde de raad zich donderdag achter een mo tie van de CPN-fractie. De VVD- fractie was. met uitzondering van één lid. tegen omdat ze zich niet kon verenigen met de strekking van de motie dat de raad zich plaatst achter de opvatting van de vakbeweging over de herstructureringsplannen van het Rijn-Schelde-Verolme- concern. De vakbeweging wil name lijk dat bij dit concern en ook elders in de scheepsbouw geen ontslagen mogen vallen. In de motie wordt er bij de regering ook op aangedrongen bij de steun verlening aan Nederlandse reders er voor te zorgen dat de overheidshulp alleen wordt gebruikt voor het be houd van de werkgelegenheid in ei gen land. De gemeenteraad vraagt de regering haast te maken met de steunmaatregelen door orders voor vlootvernieuwing te plaatsen op Ne derlandse werven. Staatssecretaris Hendriks: Van onze Haagse redactie DEN HAAG Een van de grote belemmeringen voor een betere be handeling van patiënten in psychia trische ziekenhuizen is de ondoelma tige huisvesting die wij van onze voorouders hebben geërfd. Dit zei staatssecretaris Hendriks van volksgezondheid gisteren in Den Haag. waar hij het eerste gedeelte van de nieuwbouw van het psychia trische ziekenhuis Rosenburg (de Ramearkliniek) opende. Volgens de staatssecretaris staan op de terreinen van de psychiatrische ziekenhuizen nog te veel gebouwen waar een leven naar menselijke maat nog grote tekorten vertoont, „waar de patiënt ondergaat in een ongestructureerde naamloze massa die fnuikend is voor zijn gevoel van eigenwaarde en die een leven in com municatie met zijn naasten vrijwel onmogelijk maakt". De nieuwbouw van de laatste jaren is dan ook. aldus de bewindsman, uitgegaan van het principe dat be handeling en verpleging in kleine leefgemeenschappen mogelijk moet zijn. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Op Koninginnedag komen velen in actie voor oranje. Op gewone dagen echter verdient het aan beveling om bij oranje alle actie te staken. Want dan staat u tijdig stil voor hel rode stoplicht Dan houdt u het kruispunt vrij. En veilig. De politie. Time Is langer dan een gewone filterst^iet. Time is slanker en Time is bruin Time trekt aargenaam licht. Time heeft méér milde smaak. Proef hetgrote Time-veischil. Van een verslaggever UTRECHT ,,Het is hard nodig dat er een uitgebreid onderzoek wordt ingesteld naar oorzaken van langdurende arbeidsonge schiktheid. Zonder inzicht in die oorzaken en in de aan te wenden middelen om arbeidsongeschiktheid te voorkomen, zal het niet mogelijk zijn om de kostenontwikkeling te beheersen." Dit zei drs. L. Lamers. directeur- ciale voorzieningen) met niet meer generaal voor de sociale voorzienin gen van het ministerie van sociale zaken, gisteren in Utrecht op een voorlichtingsbijeenkomst over de nieuwe volksverzekering AAW (alge mene arbeidsongeschiktheidswet) die op 1 oktober a.s. van kracht wordt. Omdat de AAW tot stand komt op een tijdstip, dat nog met het. volgens Lamers, noodzakelijk onderzoek moet worden begonnen, deelt deze topambtenaar de zorg van degenen, die ,,de invoering van de nieuwe voor ziening in zekere zin met angst en beven tegemoet zien." De tijd. dat de jaarlijkse groei van het nationale inkomen een gestage groei van de collectieve voorzienin gen garandeerde is voorbij. Het nati onale inkomen steeg de laatste jaren steeds minder en het aandeel van de sociale uitgaven daarin (in 1963 nog veertien procent) nam relatief sterk toe. Dit jaar is dat aandeel al dertig procent. Die stijging is enerzijds ver oorzaakt doordat steeds meer men sen een uitkering ontvangen en an derzijds doordat de kosten op het niveau van de voorzieningen steeds hoger worden. Dat de regering de overheidsuitgaven (waaronder de so- dan een procent per jaar wil laten stijgen, onderschrijft de heer Lamers. Maar hij maakt hierbij de kantteke ning dat deze bezuiniging mede tot stand moet komen door een doelge richte uitvoering van het stelsel van sociale voorzieningen. ..Het beroep op de solidariteit is zolang maat schappelijk doeltreffend als wordt aangenomen dat terecht van de soci ale zekerheidsvoorzieningen wordt gebruik gemaakt". aldus drs. Lamers. „Met die borstel maak ik altijd Bon- zo's tanden schoon." Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG/TIEL/APELDOORN De voor de tijd van het jaar nogal zware nachtvorst en de droogte hebben in grote delen van het land veel schade toegebracht aan de fruitteelt en de jonge aanplant in de bossen. Die schade is voor de fruitteelt het duidelijkst waarneembaar in het oostelijk deel van de Betuwe. VAN WENNEKER Met name de peer, de kers en de pruim, die nu in volle bloei staan, moeten het ontgelden. Ook de appel ondervindt last van de aanhoudende nachtvorst. Dit is de conclu sie van de heer ir R. Elema, directeur van het proefstati on voor de fruitteelt in de volle grond te Wilhelmina- dorp (Zuid-Beveland). Vol gens de heer Elema is de scha de ook groot in Zeeland. Door de vorst zijn de vruchtbeginsels sterk aange tast en zijn de verwachtingen omtrent de fruitoogst een flink stuk gedaald. In het oos telijk deel van de Betuwe is. volgens de heer Van der Lee van het Rijksconsulentschap uit Tiel. veel bloesem van vroege appels die nog niet aan ontluiken toe was. in de knop bevroren. Pas na de vol le bloei en de vruchtzetting kan worden bekeken hoe groot de schade precies is. maar in het rivierengebied is men bijzonder pessimistisch, aldus de heer Van der Lee. Aanplant Verscheidene honderden hec tare jonge aanplant in de Ne derlandse bossen lopen ge vaar af te sterven als het niet op korte termijn langdurig gaat regenen. Vooral op de Veluwe, in Over ijssel. Drente. Noord-Brabant en op de Utrechtse Heuvel rug, in het algemeen op de hoge zandgronden, is de situ atie zorgelijk, aldus verne men we van Staatsbosbeheer. Zoals we gisteren meldden, dreigt alleen al op de Hoge Veluwe een gebied van 50 hec tare. waar na de stormram pen herplanting plaatsvond, verloren te gaan. Hier en daar begint de situa tie niet alleen voor het naaldbos maar ook voor het loofhout precair te worden Behalve door het uitblijven van regen zijn ook de langdu rige zonnestraling en de schrale wind van polaire oor sprong schadelijk voor de jonge aanplant. Jong hout heeft nog geen gelegenheid gehad diep te wortelen. Het moet het hebben van vocht, dat zich vlak onder het oppervlak bevindt. En daar is het veelal juist uiterst droog. Bij Staatsbosbeheer werd er op gewezen dat er thans spra ke is van een waterstand als normaal aan het einde van de zomer, terwijl alle warmere maanden nog moeten komen. Wil de situatie ten goede ke ren. dan dient het weken en weken te regenen. Na de stormrampen had Ne derland deze droogte-periode niet meer moeten hebben. Juist gebieden, waar opnieuw is aangeplant om het bos te herstellen, lopen op het ogenblik grote risico's Dat geldt voor de Staatsbos- De bloeiende bomen uit de lucht gezien. Veel schade is de laatste dagen ontstaan door de kou. sen, de bossen van het Kroon domein, de gemeentebossen, de bossen van instellingen en het particuliere bosbezit. Alleen al om economische re denen is het niet mogelijk aan kunstmatige beregening te gaan denken. Een gemeente kan dat om de groenvoor ziening in nieuwe wijken en dergelijke te redden des noods nog wel eens doen Doordat de watervoorraad al te drastisch aan het interen is, lijkt ook de toestand voor vele oudere bossen er bepaald niet gunstiger op te worden Een aanzienlijke hoeveelheid suikerbieten is in de nacht van woensdag op donderdag verloren gegaan als gevolg van de nachtvorst. Dat heeft de heer J. Coolen van het landbouwconsulentschap in Eindhoven gistermiddag des gevraagd meegedeeld Een juist beeld van de om vang van de schade is nog niet te geven, aldus de heer Coolen, maar uit de berichten is al wel gebleken dat het om aanzienlijke hoeveelheden gaat. De suikerbieten hadden eerder al erg te lijden gehad van de aanhoudende oosten wind. waardoor het zand voortdurend opwoei. Ook de zomergerst, die inmiddels was gezaaid, is goeddeels ver loren. aldus de heer Coolen Op de bietenvelden zal op nieuw moeten worden ge zaaid. Dat betekent dat de bieten een maand korter zul len kunnen uitgroeien dan ge bruikelijk. De aanhoudende droogte is volgens de heer Coolen nog niet verontrus tend. ..Het duurt weliswaar langer voordat gewassen op komen. maar het vochtgehal te in de bodem van Brabant is nog hoog genoeg, aldus de heer Coolen

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3