Topinkomens hoogstens vijf maal minimum Gedruis J etNiemwe Haagse Courant en met Nieuwe Leidse Courant Boetes voor fout parkeren verhoogd taliaans kabinet [eedt vandaag af x Des Indes brandde Lanser wil geen politieke staking pagina 3 ïtploffing bij kwjetpost in feking gemeld IN DEZE KRANT |io-fascistische politicus vermoord 'e hoge spanning: „v's kapot w. armer e aardappeleters Humphrey wil kandidatuur via conventie f99,- Benoeming Oestinow verrassing Ontwerp-program PvdA: Brandkast gestolen Antiekmarkt „DE LOOIER" VRIJMARKT Trouw - Nieuws met verstand. Voor wie er prijs op stelt. Welkomstvoordeel. rO(jyy hoort bij u. 34E JAARGANG NR 9817 VRIJDAG 30 MAAHT1976 rouw Onze kantoren zijn vandaag, Koninginnedag, gesloten. Familieberichten kunt u vanavond echter nog telefonisch opgeven van 17.00-19.30 uur onder no 020-913456, toestel 748. GAVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM VOOR ONZE ADRESSEN EN TELEFOONNUMMERS ZIE PAGINA 3 bNNEMENT 14.17 PER MAAND 42.50 PER KWARTAAL 167.80 PER JAAR POSTGIRO 660000 BANK NED CRED. BANK REK NO -3.00.12 574 —GEMEENTEGIRO X 11000 - LOSSE VERKOOPPRIJS n.rm NG (AFP. Reuter) Het Sow- tersbureau Tass heeft gister- 1 gemeld dat zich een pntplof- |heeft voorgedaan bij de'Sowjet iade in de Chinese hoofdstad g. Bij de explosie zouden twee iese wachten het leven hebben en. Tass zegt dat het een won- mag heten dat er geen slachtof- zijn gevallen onder het ambassa- [ersoneel. De Sowjet-Unie heeft e Chinese autoriteiten geprotes- fü. De Chinezen hebben bij telefo- |he navraag over de ontploffing 1 nergens van te weten. Door de nachtvorst is vooral in de Betuwe veel schade veroorzaakt aan de vruchtbomen die juist in bloesem stonden. Meer hierover op pagina 3. Buitenland Franse studenten en bedrijfsle ven 7 Syrië akkoord met VN-mandaat 7 Kerk Knippen met vingers en kerk zat vol 2 Charismatische en oecume nische beweging 2 Economie Uitzendbureaus en winsten. 17 Philips verdiende 75 procent meer17 Radio en TV 4 Strips, feuilleton 4 Puzzel4 Commentaar Dichtbl| en verder5 Weer S Familieberichten 18 De 85-jarige mevrouw A. C. de Ruyter-Schoo uit Bodegraven en zo'n 2250 andere Nederlanders werden gisteren ter gelegenheid van de verjaardag van koningin Juliana onderscheiden. Een aan tal van hen vindt u genoemd op pagina 13 en 14. Mevrouw Sienie Strikwerda, presi dente van de Nederlandse Chris ten Vrouwenbond (NCVB). neemt binnenkort afscheid In verband hiermee hadden we een gesprek met deze 54-jarige vrouw, die vee! veranderd heeft binnen de bond. Zie pagina 9. ME (Reuter, UPI) 8 De Italiaanse premier Aldo Moro zal naar verwachtingen vandaag het ontslag van zijn christendemo- isch minderheidskabinet aanbieden aan premier Leone. mier deed gisteren tijdens het iuwensdebat over het econo- beleid een laatste beroep op de ere partijen om zodoende alge- e verkiezingen te voorkomen. De ;r van de socialisten De Martino echter meteen te kennen geen tie aanleiding te zien om bij een iming over de regeringsplannen tegen te stemmen. Sociaal- ocraten en republikeinen heb- 5EN BOSCH In woora- Brabant zijn een groot aantal elektrische apparaten onklaar geraakt doordat bij de elektri- riteitsmaatschappij (de jPNEM) de netspanning tijde- "k was opgelopen van 220 tot 0 volt. Dat oplopen van de (panning was het gevolg van ten storing, die omvangrijke [evolgen heeft gehad. Bij de öaatschappij zijn veel verzoe- J ten om schadevergoeding bin- lengekomen. I De storing deed zich voor in I »en tiental gemeenten in de Brabantse Kempen. Er zijn in lit gebied ook veel televisie toestellen onklaar geraakt. De storing is opgetreden in een ichakelstation in Hapert. Daar fcrordt 150.000 volt getransfor meerd tot 10.000 volt. Volgens fle heer G. de Vries van de PNEM is de oorzaak nog niet helemaal duidelijk. De storing peeft anderhalf uur geduurd en f/erd pas opgeheven toen per soneel uit Eindhoven ter plaat ben al verklaard ziéh van stemming te zullen onthouden. Er bestaat nog een kans dat Moro het op een stemming in de kamer van afgevaardigden zal laten aankomen maar waarnemers menen dat de pre mier liever het aftreden van zijn kabi net zal aanbieden. Verwacht wordt dat president Leone dan volgende week het parlement zal ontbinden, waarna op 20 of 27 juni verkiezingen kunnen worden gehouden. Bij verkie zingen in juni zal het voorgestelde referendum over de abortus niet doorgaan. De politieke spanning in Italië werd gisteren nog verscherpt door de moord op de neo-fascistische politi cus Enrico Penenovi. Hij werd in Mi laan van korte afstand in zijn auto neergeschoten. Vertegenwoordigers van alle Italiaanse politieke partijen hebben de moord veroordeeld. De voorzitter van de kamer van afge vaardigden stelde dat er niet langer sprake is van een politieke strijd maar dat het een Maffia-oorlog is geworden. Na het bekend worden van de moord op Peder/ovi werd in Mi laan op een politieauto geschoten en in Napels vernielden jongeren het kantoor van de communistische partij DEN HAAG Enkele gasten kamers van het gerenommeer de Haagse Hotel Des Indes aan het Lange Voorhout zijn gister avond volledig uitgebrand. Het vuur sloeg rond kwart over acht. toen het werd ontdekt uit de derde verdieping van het gebouw De Haagse brandweer, die groot alarm had gegeven en onder meer met hoogwerkers was uitgerukt had het vuur rond negen uur onder controle. Op het moment van het uitbreken van de brand, die veel consternatie onder de gasten teweeg bracht, was Des Indes volledig volgeboekt. Alle 102 kamers (120 gasten) waren bezet. Door de brand werd ook een huwe lijksreceptie en -diner in de war ge bracht. Volgens directeur H. R. Haan is niemand bij de brand gewond ge raakt. De gasten op de derde hoogste etage konden op tijd weg komen. De heer Haan zei totaal geen idee te hebben wat de oorzaak was. Rond half tien werd bekend dat twee kamers waren verwoest en dat ande re kamers (linke rookschade hadden opgelopen. De SC had* wordt door hem op zeker twee ton geschat. Ho tel des Indes had net een grote res tauratiebeurt achter de rug. Het ho tel staat sinds 1881 aan het Lange Voorhout. De brand bracht honderden mensen op de been die de blussings- werkzaamheden volgden. Gistera vond was het extra druk op het Voor hout in verband met de kermis. Op de meeste plaatsen droog weer. Zonnige perioden en zwakke tot matige wind uit west tot noordwest en maximum tem peraturen omstreeks 12 graden, maar aan zee enkele graden la ger. Een waarschuwing: Door de aanhoudende droogte is het ge- 1 vaar voor bos-, heide- en duinbranden zeer groot. De vooruitzichten voor morgen en ovennogen: Overwegend droog met zonnige perioden en geleidelijk stijging van tempera tuur. Morgen: zon op: 05.10, zon on der: 20.05 maan op: 06.16, maan onder: 22.16 Van onze parlementsredactie DEN HAAG De boetes voor fout parkeren zullen begin vol gend jaar worden verhoogd. Evenals de boetes voor andere overtredingen wordt de par keerboete dan aangepast aan de geldontwaarding, terwijl bo vendien een extra verhoging zal worden doorgevoerd. Voorts wil minister Van Agt (justitie) nog dit jaar een beslissing van het kabinet uitlokken over de vraag Of de aftrekbaarheid van boetes voor de belasting moet worden afgeschaft. Minister Van Agt kondigde dit gis teren in de Tweede Kamer aan tij dens de behandeling van het wet sontwerp. dat gemeenten meer moge lijkheden moet geven auto's weg te slepen die zo zijn geparkeerd dat de vrijheid en de veiligheid van het ver keer in gevaar worden gebracht. Twee weken terug had de socialist Van der Doef gevraagd de boetes voor fout parkeren drastisch te ver hogen, omdat deze (15 gulden) steeds meer als een aanvaardbaar risico wordt beschouwd. Ook pleitte Van der Doef voor de afschaffing van de aftrekbaarheid. Minister Van Agt zei hierover dat strafrecht-juristen op zijn departe ment van mening zijn dat de aftrek baarheid dient te worden afgeschaft, maar dat fiscale juristen menen dat betaalde boetes geen deel van de winst uitmaken. Staatssecretaris Van Rooijen (financiën) heeft laten weten er niets voor te voelen de fisca le aftrekbaarheid te laten vervallen, omdat de belastingdienst niet als ze- demeester dient op te treden. Minis ter Van Agt zei gisteren een beslis sing in het algemeen van de minister raad uit te willen lokken, wanneer deze dit jaar het wetsontwerp vermo gensacties behandelt. Wegslepen De Tweede Kamer en minister Wes terterp werden het gisteren ook eens over de omstandigheden waaronder een auto mag worden weggesleept. Van der Doef en de SGP-er Van Ros- sum hadden een wijziging voorge steld, waardoor het mogelijk werd niet alleen bij de belemmering van de vrijheid en de veiligheid van het ver keer maar ook bij simpele overtredin gen de auto te laten wegslepen. Ook zou een soort wegsleepzone moeten worden ingesteld, bijvoorbeeld op woonerven en dergelijke, waaruit ie- len was een aardappel nog heel Woon. WASHINGTON (UPI. AFP) Sena tor Hubert H. Humphrey heeft giste r-avond aangekondigd dat hij niet actief zal meedingen naar de demo cratische kandidatuur voor het Amerikaanse presidentschap. Depo- si-tie van Jimmy Carter voor de kan didatuur is hiermee versterkt. Humphrey zei voorshands te streven naar herverkiezing in de Senaat, maar zich beschikbaar te zullen hou den voor de „nominatie" als de partij hem die op de partijconventie in juli aanbiedt. Humphrey, die als Democratisch kandidaat in 1968 verloor van Ri chard Nixon, wordt door politieke koffiedikkijkers nog steeds be schouwd als de eigenlijke democra tische gegadigde voor het duel met (waarschijnlijk) president Ford. De senator uit Minnesota, zo luidt een algemeen gehoorde redenering, had van de zijlijn willen toezien hoe de andere democratische kandida ten elkaar in de voorverkiezingen zouden afslachten, om zich daarna, bij de partijconventie, op te werpen als ..eenheidskandidaat." AOVERTE'jT/E Een prachtig idee voor moederdag: een WOLF-accugrasschaar voor tuinierende vrouwen WOli-accugrasschaar 2000 "Lady" - de lichtste die er is MOSKOU (Reuter. UPI. APi Di- mitri Oestinow is de nieuwe minister van defensie geworden van de Sow- jet-Unie. Hij volgt maarschalk Gretsjko op die onlangs is overleden. De benoeming van Oestinow komt voor westerse waarnemers als een volslagen verfassing. Zij namen aan dat maarschalk Jakoebowski. opper bevelhebber van de strijdkrachten van het Warschau Pact, of Victor Koelikow, de chef van de Sowjet- Russische generale staf het meest in aanmerking kwamen om. Gretsjko op te volgen. Diplomaten van westelijke landen in de Russische hoofdstad noemden Oestinotv iemand die vierkant ach ter partijleider Breznjew staat. Hij zou echter geen groot voorstander van de ontspanning tussen Oost en West zijn. Hij wil dat er veel aan bewapening wordt gedaan. Van 1946 tot 1953 was hij minister voor de bewapening. In 1953 was hij waarne mend minister van defensie. Na 1967 werd Oestinow plaatsvervangend voorzitter van de ministerraad In maart van dit jaar werd hij tijdens het partijcongres benoemd tot lid van het Politbureau, een functie waarvoor hij in 1965 kandidaat ge steld werd De nieuwe minister heeft zich ook steeds ingezet voor de Rus sische ruimtevaart Oestinow is 67 Van onze parlementsredactie DEN HAAG Er moet een wettelijk maximum-inkomen vast gesteld worden. De persoonlijke,inkomens, vermogens, en de te betalen belastingbedragen moeten openbaar worden. Hypo theekrente en rente van schulden zijn slechts tot een bepaald bedrag aftrekbaar. „Luxe en overbodige artikelen" worden belast met een nieuw, extra hoog BTW-tarief. Dit zijn enkele punten uit het ont werp-partijprogram dat het bestuur van de PvdA gisteren heeft be kendgemaakt. Een partijcongres moet het program in januari 1977 definitief vaststellen. Vijf maal Het PvdA-bestuur denkt aan een maximum-inkomen in de buurt van 125.000 bruto in guldens van 1976. Netto zou dat neerkomen op vijf maal het netto minimumloon. Dit bedrag wordt overigens in het ont werp-program zelf niet genoemd Het PvdA-bestuur stemt nog steeds niet in met de „één procent norm" van minister Duisenberg (financiën) betreffende de beperkingen in de groeiende collectieve sector (over heidsuitgaven, sociale uitkeringen). In het ontwerpprogram staat dat eerst de gevolgen van deze één- procentsnorm duidelijk moeten zijn. en verder in hoeverre wordt voldaan aan voorwaarden op gebied van meer werkgelegenheid, vermogensaanwas- deling en inkomensbeleid. Het be stuur van de PvdA wijst erop dat het totaal van wensen in het ontwerp program nog niet is uitgedrukt in cijfers over de kosten ervan. Het be stuur vermoedt dat een aantal pro grampunten zal moeten worden gefa seerd of uitgesteld zodra die cijfers er zijn. In het program wordt tenslotte be nadrukt dat partijen die samen wil len regeren, voor de verkiezingen de hoofdlijnen behoren te publiceren van hun gemeenschappelijke rege ringsprogramma en de kern aan te duiden van het te vormen kabinet. de PvdA om af te wijken van koppe ling aan het minimumloon", aldus lichtte PvdA-voorzitter Van den Heuvel gisteren toe. Andere punten op inkomensgebied Vakantiegeld voor iedereen in een gelijk bedrag. Publikatie en normering van ta rieven in de vrije beroepen, vesti gingsbeleid voor medici, normering van het aantal toegestane verrich tingen. Alle werknemers onder één cao. Aanpassing van het trendbeleid voor ambtenarensalarissen, hoge ambtenaren en politici moeten hun inkomen extra matigen, Over vermogenswinsten wordt in komstenbelasting geheven, Kinderbijslag en kinderaftrek vervangen door één toeslag die lager wordt naarmate het inkomen stijgt. Bij vaststelling van alimentatie wordt rekening gehouden met leef tijd, duur van het huwelijk en kans om weer aan het werk te komen. Minder mogelijkheden om repre sentatiekosten en reis- en verblijf kosten af te trekken voor de in komstenbelasting. Gelijke fiscale behandeling van man en vrouw, en van gezin en ande re duurzame samenlevingsvormen, waarbij wel rekening wordt gehou den met de draagkracht van de ge zinseenheid. Verder bepleit het PvdA-program dat de uitgaven van sociale verzeke- Vervolg op pagina 9 Koppeling Een hard punt in het program is dat de laagste sociale uitkeringen, inclu sief de bijstand, minstens het netto minimumloon moeten zijn. Koppe ling aan bijvoorbeeld de prijsstijging wat lager uitkomt wordt afge wezen. „Het lijkt me ondoenlijk voor het kabinet en onaanvaardbaar voor TEXEL Uit een supermarkt in De Koog is in de nacht van woensdag op donderdag een ruim honderd kilo zware brandkast gestolen. Gister middag werd hij in de duinen bij het dorp teruggevonden. De daders heb ben de brandkast daar opengebro ken en het geld (ongeveer duizend gulden) een aantal blanco cheques en een belangrijk deel van de boek houding meegenomen. dere geparkeerde auto kan worden verwijderd. Minister Westerterp (ver keer en waterstaat) vond het voorstel echter te ingrijpend en vreesde dat het zijn doel voorbij zou schieten. Hij wees er voorts op dat een auto die bij een meter staat waarvan de tijd is verstreken, dan zou kunnen worden weggesleept, terwijl dat niet opgaat voor een auto waarvan de meter is bijgevuld, terwijl bijvullen toch niet is toegestaan. Minister Westerterp toonde zich wel bereid na te gaan of bij een wegge deelte waarvoor een stopverbod geldt, borden kunnen worden ge plaatst die op het risico van wegsle pen attenderen. Ook deed hij de toe zegging dat, wanneer in de praktijk sprake blijkt van problemen, de zaak opnieuw zal worden bezien. Hierop trokken de beide Kamerleden hun amendement in. AOVEBTEHTIE De Amerikaanse Succes-Droom Omdat Amerika 20(1 jaar bestaat verschenen zeer veel boeken. VVs Boekenbijlage 's daarin de/e week uw gids. Analyses en recen sies: wat gebeurde met de Amerikaanse Droom? Verder: de nieuwe Nederlandse boe ken. 48 pagina'sop magazineformaat. Bij V.N. r jaar oud en heft de rang van gene raal gekregen bij de benoeming tot minister van defensie. AOVEITEHT.E Looiersgracht 32-38, Amsterdam Vrijdag Zaterdag 10 00-18 00 u Een van de kenmerken van goede diplomatie is dat zij geruisloos verloopt. Daarom zitten wij wat omhoog met de Russische melding dat hun ambassade in Peking door een bomexplosie is getroffen. Wij kun nen dit moeilijk plaatsen. Misschien weten we mor gen meer. Nieuwe abonnee: Straat: Plaats: _Giro: Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang graag naar keuze: O I (raair rwart-lcdrren onderzetter» mei zilver bedrukte ouderwei liefmodeSlen. Werkelijk een sieraad op mijn tafel. O l'rakltsrhe kleurrijke eeuwigdurende ricmkalrnder. Modern. \oor de kinderkamer, de keuken ol waar dan ook. 0 Tekening van hel vrbegcre IJ Ie Amsterdam. D«- nieuwe abonnee krijg*, een wclkttfnst voordeel Hij betaalt 1 na twee w eken gratis ter kennismaking de krant ie nebben ontvangen i f 6 25 minder voor dc eerste termijn Een postzegel is niet nodig Die betalen wij XI r

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 1