Mathieu met Blokkeer Weer snel aan de top Tafeltennis-coaches trekken zich terug Ik denk dat ik de Spelen niet zal halen" Gunstig perspectief voor turnploeg Volleybaltitel kan zaterdag behaald worden '"door Koos Hamer Sparta kan bij gemeente lenen Nieuwe kwalificatie-eisen voor Spelen Geblesseerde atlete Olga Commandeur loopt trainingsachterstand op Jaap van Praag: „Geen contact met Joegoslaaf Pavic" Gilson ritwinnaar in Spanje 30 APRIL 1976 SPORT TROUW/KWARTET 15 :'a ^STERDAM Er is een gezegde in de sport: wat goed is, komt nel. Voor Pierre Mathieu, de Bredase leraar weg- en waterbouw- unde aan de Bredase MTS en trainer-coach van de lijstaanvoer- er in de ere-divisie volleybal Blokkeer, is dit gezegde een van de |reinige zaken die niet door hem bedacht zijn. Het kan echter wel üdelij k op hem slaan. Ruim anderhalf jaar geleden was hij ]en onbekende trainer. De uitdaging: hout nam hem aan. De VC •Turnhout, een duidelijk opkomende ^loeg in België, in wie maar weinigen jen kampioenspretendent zagen. Ma- lieu trok zich daar niets van aan. In Nederland glimlachte men maar wat. van „Ach in België kan iedereen Vel wat bereiken", Sa een jaar verliet Mathieu Turnhout den zijn gekomen. Hoogstens in een v Veer. Turnhout was immiddels kam- C ploeg. )ioen van België geworden en Ma- ïieu had zijn karwei voltooid. Blok- teer werd zijn nieuwe werkterrein, r. Su er ruim een half jaar gewerkt is ïstioncludeert hij triomfantelijk: „Wat te |dl Je als trainer? Als zaterdag Blok- r. jeer kampioen wordt, is dit voor mij ireaet einde. Vorig jaar werd ik met RITumhout kampioen van België, gapaama maakte ik hier in Nederland ns&ls onbekende trainer entree bij {Jlokkeer. Je krijgt een niéuwe ploeg, fe krijgt een enorm talent. Je brengt lier een heel nieuw speltype. Daar- nee klasseer je je dan in de volleybal- euiop. Ik had gehoopt het spel zo te kajpelen, dat de ploeg in ieder geval bij rs.je eerste vier zou komen. Dat meteen inwinnen een jaar er een kampi- koenschap in zou zitten had ik echt aiet gedacht". met alleen maar internationals. Je zult zien, we worden weer kam- pioea" Want wat was die ploeg nu? Een aantal jongere spelers die door het wegvallen van de zg. oude hap met het Nederlandse herenteam in Mexi co mochten meedoen aan de we reldkampioenschappen volleybal, maar normaal nooit aan de bakzou- Zaan '69 heeft zich geplaatst voor de finale van het toernooi om de nationa le volleybalbeker. In Amsterdam werd AMVJ met 31 verslagen. De setstan den waren 15—6, 815, 15—8 en 15—12. In de finale speelt Zaan op 15 mei in Eist tegen Blokkeer. Aan deze wedstrijd gaat de damesfinale tussen VC Heerlen en EHC vooraf. uccesformule at is de succesformule van de Bre- ase leraar geweest met een ploeg e eind vorig jaar volkomen in de ernieling lag. De feiten waren: Jo an van der Haar, toen de trainer oach trok zich terug. Spelers die aren lang behoorden tot de Blok- eer-basis en zich een enorme repu- tie hadden opgebouwd als Jaques e Vink, Joop Tinkhof, Jurrien Koo- en, Jimmie Groen en Eddo Mondri- an verdwenen naar andere vereni- ingen. Alleen Frank Constandse, an Warns, Loek Willemstein en red Blange bleven. ^„Blokkeer stort in elkaar", heette Ihet. Bij Blokkeer lachte men op zijn beurt maar wat. Achter de schermen werd echter een nieuwe ploeg opge bouwd. De buitenwereld glimlachte maar weer wat terug. Vooral toen Frank Constandse, een van de men sen die dus bleven, op 9 mei vorig jaar in Uden tijdens de kwalificatie wedstrijden van het nationale heren team voor het Europese kampi oenschap (later werd dit team toch weer teruggetrokken wat mede een inleiding was op de rel met de natio nale sectie (technische zaken) op merkte; „We krijgen nu een ploeg ROTTERDAM Het gemeentebe stuur van Rotterdam heeft gisteren met een kleine meerderheid besloten om Sparta voor het komende seizoen een lening te geven. Hoe groot die lening gaat worden is nog niet bekend. Het gemeentebestuur stelde wel een voorwaarde aan die lening vast. Sparta zal medewerking moeten ver lenen aan de sanering van het be taalde voetbal in Rotterdam. Het bestuur had gehoopt dat de gemeen teraad over zou gaan tot de aankoop van het Sparta-stadion. Mathieu waagde de stap toch. Voor hij begon werden mede op advies van zijn voorganger aangetrokken: Ad van der Velde, nu aanvoerder en toen spelend bij VC Turnhout, Wim Thewissen van de eerste divisieploeg VC Maastricht. Chris Schmidt van het Goudse Radius/MVC, dat zich maar net in de eredivisie kon handhaven, Jan Jaspers van het wel gedegradeerde VC Heerlen, Peter Pi- lon die door blessures bij Corbulo aan de bak kwam. En dan nog Rob Landsheer, en Ruud Kooien, twee spelers waarvan niemand helemaal ooit iets gehoord had. Gevarieerd In de voorbereidingsperiode van de nu bijna afgedraaide competitie bleek dat Mathieu een voor Neder landse begrippen zeer variërend aan vallende ploeg aan het opbouwen was. Naast zijn eigen inbreng had hij het voordeel dat de nieuw aange trokken spelers via de opleiding bij bondscoach Ben Krysik uitermate voor dit patroon geschikt waren. „Natuurlijk speelde mee, dat de jon gens er zelf in geloofden", aldus Ma thieu. „Vanaf het begin heb ik laten weten wat ik wilde, maar ik heb het ook zo gesteld dat als zij het niet wilden of niet konden, we onmiddel lijk zouden stoppen. Daarbij heb ik ingecalculeerd dat we een gebrekki ge zaalaccommodatie hadden. Daar door kon ik lang niet op alle onder delen trainen. Ongeveer 70 procent van de tijd heb ik besteed aan het aanvallen. Een vrijgeestdodende zaak. Ze moesten steeds maar weer springen en springen en springen. Maar zij hadden vertrouwen in de aanpak. Bovendien zagen zij dat ze er succes mee hadden. Kijk, meestal is het zo, dat ploegen een hele tijd op een bepaald onderdeel trainen kunnen. Dan merken ze ineens dat het niet meer gaat. Ze willen er dan mee stoppen. Wij zijn op dat punt juist doorgegaan. Dat, nogmaals ondanks Frank Constandse, met de armen in de lucht, hoopt morgen met Blokkeer voor de elfde keer volleybaikampioen van Nederland te worden. het feit dat het simpele oefeningen zijn." „Gelukkig zullen de omstandighe den volgend seizoen beter zijn. Nico Ros, de manager van het team, zit er hard achteraan dat we volgend sei zoen ten minste één keer per week in de Marimbahal kunnen trainen. Kijk dan gaan we ook andere zaken doen. We kunnen dan aandacht besteden aan de serve. Daardoor kunnen we ook wat meer doen aan het stoppen van de bal. Want zonder goede stop bereik je niets. Dat geldt ook voor het blok. We hebben een doods blok, waarbij de middenman gewoon maar aansluit bij de buitenspeler." Europa-Cup Wint Blokkeer zaterdagavond in tegenstelling tot de andere thuis wedstrijden wordt er nu om 20.15 uur in de Rijswijkse Marimba hal gestart van de huidige landskampioen Corbulo. dan volgt het Europacup avontuur. De ploeg heeft daarbij twee ijzers in het vuur want er staat ook nog de bekerfinale, die op zater dag 15 mei in Eist tegen Zaan'69 gespeeld wordt op het programma. „De jongens spelen echter liever voor de Europa Cup I. Ze willen zich," aldus Mathieu, „graag met de absolute top meten. Als we zo ver komen moeten we maar afwachten. Je blijft altijd een achterstand op de Oost Europese ploegen houden. Dat verander je alleen maar als je het profvolleybal gaat invoeren. Dan kun je vier of vijf keer per week gaan trainen. Voorlopig zie ik dat echter niet zitten. Komt het er wel, nou kijk dan maar naar wat er met het Neder landse voetbal gebeurd is. Vijftien jaar geleden was dat ook nergens. Nu met invoering van de betaling is dat uitgegroeid tot de wereld top. Bij het volleybal zit minstens zo veel talent als bij het voetbal. Als we daar vier of vijf keer per week gaan oefenen, wel, dan zit je volgens mij ookzo aan de wereld top." „Dan zul je ook zien dat de publieke belangstelling nog groter wordt. Wat dat betreft zijn we bij Blokkeer al een stuk vooruitgegaan. Het bezoek heeft zich minstens verdubbeld. Dat komt ook omdat de structuur in de vereniging duidelijk verbeterd is. Ni co Ros heeft deze zaken goed aange pakt en al goed in de publiciteit gebracht. Daarom komen de mensen ook weer kijken. Vooral omdat ze zeer aantrekkelijk spel krijgen voor geschoteld." Wint de Haagse ploeg zaterdag, dan wordt er meteeen een nieuw record gevestigd. Voor het eerst zal een vol leybal ploeg dan voor de elfde keer kampioen van Nederland worden. Die elfde titel zou Mathieu graag omlijsten, omdat het zijn eerste is. Maar ach, wat goed is, komt snel." Van onze tafeltennismcdewerker UTRECHT Carel Deken en Ge rard Bakker worden het meest ge noemd als het om de opvolging gaat van de teruggetreden tafeltennis- coaches Peter van Stralen en Frans Schoofs. Beide bondscoaches maak ten hun besluit om te stoppen woensdagavond bekend tijdens een evaluatie-bijeenkomst over de Euro pese kampioenschappen in Praag. Voor zowel Van Stralen als Schoofs gelden persoonlijke motieven als re den voor hun vertrek. Ad Poulissen, voorzitter van de NTTB- sportcommissie: ,,Van Stralen heeft binnen het Akzo-concern een funktie. aanvaard, waarin veel van hem ver langd wordt. Hij achtte het niet lan ger te combineren met de coaching van het nationale herenteam en hoe wel ik het bijzonder jammer vind, heb ik er wel alle begrip voor." Frans Schoofs had zijn besluit al vóór Praag aan de sportcommissie bekend gemaakt. „Maar ik wilde dat op dat moment nog niet naar buiten brengen om onrust in de ploeg te voorkomen. Ik ben van mening, dat de dames in de komende jaren een optimale begeleiding nodig hebben en die kan ik niet garanderen. Ik heb een goedlopende sportzaak en die vergt enorm veel tijd. Daarom is het beter dat er iemand komt die er meer uren in kan steken." De tafeltennissers die hebben deel genomen aan de Europese kampi oenschappen, is gevraagd om met potentiele opvolgers op de proppen te komen. Poulissen: „De meestge- noemde naam was die van Carel De ken, de huidige coach van landskam pioen Tempo-Team. Maar ook Ge rard Bakker, de coach van Bettine Vriesekoop, is ter sprake gekomen, evenals Véronique van Ruiten van Delta Lloyd." De spelers hebben nogal wat be denktijd gekregen. "Ze werden zo plotseling geconfronteerd met het vertrek van Schoofs en Van Stralen, dat ze misschien nog wat geschikte kandidaten over het hoofd hebben gezien. De sportcommissie wil perse geen coaches aanstellen, die door de spelers absoluut niet worden ge pruimd," aldus Ad Poulissen. Nederlands k.mpioen Bert van der .onoverkomelijk probleem hoef llelmi 'In ieder geval moeten het co- 11t ches zijn, die internationale ervaring hebben en die lekker fanatiek zijn. De combinatie Dcken Bakkcr sluit °md" h'j boP.olde club is. ik lang niet uit. Ze voldoen aan de »!""enkort l»>» Ad Poulissen en voorsvaordenen ik denk ook tvcl dat opvo1'"' V°" re met elkaar kunnen samen- de h'" Bomgens. werken gesprekken voeren met mogelijke Carel Deken is een van de grootste kandidaten voor de functie van bondscoach bij de tafeltennisbond. Het probleem met deze twee is, dat ze clubgebonden zijn. Carel Deken heeft zelfs nog een contract met Temp-Team. Poulissen:"Hoewel dit hoop ik toch op een niet gebonden bondscoach. Iemand die nooit problemen kan krijgen alleen kandidaten, we iemand krijgen die ook een voorstander is van meer trai ningsactiviteiten op bondsniveau. Wc zitten nu met het dames- en herenteam in de eerste groep van Europa. We moeten die positie over twee jaar in Duisburg zien te handhaven. En volgend jaar moeten we proberen om tijdens de we reldkampioenschappen in Engeland naar de hoogste categorie te promo veren. Dat kan alleen als er binnen de bond optimaal gewerkt wordt". Lotto 865.515. Bruto Inleg: 3.447.494. Prljzenbedrag; 1.637.559.-. Ir prijs: geen winnaar. Van het bedrag van de le prijs gaat l/5e deel naar de le prijs van de volgende week. Het overige 4'5e deel wordt in gelijke delen verdeeld over de 2e t/m de 5e prijs. 2e prijs: 6 winnaars, die elk bruto 46 397.- ontvangen 3e prijs: 149 winnaars, die elk bruto 2.417.- ontvangen. 4e prijs: 7.179 winnaars, die elk per kolom 61 ontvangen 5e prijs: 12.172 winnaars, die elk per kolom 36 ontvangen Jackpot voor de lotto van a s. zondag 114.629. Sporttoto TOTO NO. 17 Aantal deelnemers: 194.984 Bruto-lnleg: 563 968. Prljzenbedrag 267.884. le prijs 5 winnaars, die elk bruto 21.430.- ont vangen. 2e prijs: 92 winnaars, die elk per kolom 727.- ontvangen 3e prijs: 1.101 winnaars, die elk per kolom 85.- ontvangen. HAMBURG De Internatio nale Gymnastiek Federatie (FIG) blijft voor verrassingen zorgen in verband met de kwa lificatie voor de Olympische Spelen van Montreal. Gisteren kregen de ploegleiders van de landen, die zaterdag en zondag in Hamburg strijden om zes plaatsen in het Olympische turntoernooi van Montreal, de mededeling dat de resultaten van de kwalificatiewedstrijden van de afgelopen maanden in MADRID Mirolac Pavic, de Joe goslavische trainer van de Spaanse club Malaga heeft bekend gemaakt dat hij een aanbod heeft gehad van Ajax om het volgend jaar de Amster damse eredivisieclub te trainen. Het contract dat Pavic bindt aan Malaga loopt aan het einde van dit seizoen af. De Joegoslaaf heeft beloofd tegen het eind van deze week een beslis sing te zullen nemen. Voorzitter Jaap van Praag van Ajax ontkende gisteren dat er besprekin gen met Pavic zouden zijn. Van Praag voegde er aan toe: „Het is niet te verwachten dat Ajax voor de tweede helft van mei een beslissing zal hebben genomen over de nieuwe trainer. Er is geen sprake van dat wij binnen drie dagen ons standpunt ten opzichte van Pavic zouden bepalen." door Leo Bolle IJMIJIDEN Op 28 januari leek het definitief bekeken. Olga Commandeur, Nederlands recordhoudster op de 800 meter, maakte een verkeerde beweging en ging door haar knie. Waarmee een eind leek te zijn gekomen aan haar wens Nederland op die afstand te vertegenwoordigen op de Olympische Spelen in Montreal. Olga: „Maar de laatste weken gaat maar uit mijn hoofd gezet, omdat ik het weer veel beter. Ik heb in tijden dit jaar eindexamen moet doen", niet meer zo lekker kunnen trainen. Een verstandige beslissing, die ze Ik train zonder zwachtel, kan weer overigens pas nam, nadat ze gebles- kracht zetten en kan weer helemaal seerd was geraakt. Olga: „Daarover vrijuit lopen. Het gaat gewoon dacht ik, laat die school dit jaar maar hardstikke goed". waaien. Dan zal ik een jaartje moeten Olga Commandeur is onder behande- overdoen, maar ik kan naar de Olym- ling van Hans Glas de fysiotherapeut pische Spelen. Dat had ik er voor van Telstar. Ook Glas is bijzonder over. Want ik zou maar een jaartje ingenomen over de manier waarop verliezen op school en de Olympische Olga zich hersteld heeft. Glas: „Sinds Spelen zijn maar eens in de vier vorige week heeft deze geen klachten jaar", meer en ik vind, dat ze, wanneer ze zo PRIEGO DE CORBODA De Belg Roger Gilson die voor een Neder landse ploeg rijdt heeft de tweede etappe van de wielerronde van Span je, de Vuelta gewonnen. De eveneens voor een Nederlandse ploeg rijdende Belg José Decauwer is in het bezit gebleven van de gele leiderstrui. Gilson legde de 224 kilo meter van Estepona naar Priego de Cordoba in het zuide van Spanje af in 6 uur, 29 minuten en 25 seconden. Zijn gemiddelde snelheid bedroeg 34,513 k. p.u. Op Gilson volgde de Spanjaard Domingo Perurena die een seconde later arriveerde. Derde was Westduitser Dieter Thurau. doorgaat, best naar de Olympische Spelen kan gaan". Olga Commandeur heeft door haar blessure een trainingsachterstand van zo'n drie maanden opgelopen. Olga: „Direct nadat ik die blessure had gekregen, ben ik naar het zieken huis gegaan. Ze dachten eerst dat mijn kruisbanden waren beschadigd. Maar zeker was men niet en ook de fysiotherapeut kon geen diagnose stellen". Men besloot tenslotte foto's van haar knie te maken, door een contrastvloeistof in te spuiten. Olga: „Het vervelende was dat ik voor ze die vloeistof inspoten, geen zwelling in die knie had gehad, maar daarna wel. Dat heeft nog een tijdje geduurd, maar het voordeel was, dat ze ten minste konden zien. wat er aan die knie mankeerde en dat we toen met een gerichte therapie konden ne- ginnen". Olga Commandeur is pas zeventien jaar. Olga: „Ikzit nog op de HAVO en ik heb de Olympische Spelen nu Het is niet de eerste keer dat Olga Commandeur haar atletiek carrière moet onderbreken, omdat ze gebles seerd raakte. Olga: „De vorige win ter ben ik twee keer door mijn enkel gegaan, maar kwam ik later in het seizoen toch weer goed terug. Maar dat was vorig jaar en nu zijn de Spelen al in juli en ik denk niet dat ik dat nog haal". Dat is Jammer want Olga is Neder lands recordhoudster op de 800 me ter met een tijd van 2.01,6. Een tijd die ook een Europees jeugdrecord betekent en tevens een officieus jeugdwereldrecord is. Olga: „Hoewel het op het ogenblik lekker gaat op de training ga ik er voorlopig toch niet hard tegenaan. De school gaat nu voor. Op mijn laatste rapport had ik geen onvoldoendes meer en dat wil ik nu volhouden. Als na 17 mei alles voorbij is op school en ik mijn eind examen heb gedaan, ga ik me weer helemaal teoeleggen op mijn sport. Dan zal ik toch nog proberen om Montreal te halen. In het eerste tri- Olga Commandeur: „Mijn schoolexamen gaat nu vóór". Hamburg voor 60 procent zul len meetellen. De overige veer tig procent zal ontleend worden aan het totaal van de kwalifica tiewedstrijd in Hamburg. De FIG besloot enkele weken gele den alle Olympishe kwalificatiewed strijden. die tussen 15 november 1975 en 15 april 1976 zijn gehouden, ongel dig te verklaren omdat de punten waarderingen in deze wedstrijden veel te hoog waren uitgevallen. Er vielen zelfs totalen die bij de strijd om het wereldkampioenschap In Var na (november 1974) medailles zouden hebben opgeleverd. Om geen van de landen te benadelen besloot de FIG daarop een nieuw kwalificatietoer nooi te houden, zowel voor de dames 1/2 mei in Hamburg) en de heren (7/8 mei in Wiesbaden). Er werd bepaald dat de zes landen met de hoogste totalen zich voor Montreal zouden plaatsen. Tijdens een bijeenkomst die het afge lopen weekeinde in Wenen is gehou den is de technische commissie van de FIG weer op dit besluit teruggeko men. Men heeft vastgesteld dat de puntentotalen van de vervallen kwalificatiewedstrijden toch voor 60 procent meetellen. Eva Bartha, de trainster van de Ne derlandse ploeg, die vanaf dinsdag al in Hamburg verblijft, was niet onge lukkig met het besluit van de FIG. „Voor ons is het niet ongunstig. Wij hebben in de kwalificatiewedstrijden hoge totalen gescoord en die tellen nu toch nog voor meer dan de helft mee. Ik denk dat andere landen niet zo gelukkig zijn." Eva Bartha had voor dat laatste be treft gelijk. De Westduitse turnbond diende on^iiddellijk na het bekend worden van het FIG-besluit een offi cieel protest in. De bond heeft de FIG in een telegram verzocht de besluiten van Wenen te herroepen. Op basis van de 60 procent van de waarderingen uit de vervallen kwali ficatiewedstrijden neemt de Neder landse damesploeg de zesde plaats in na Bulgarije (228.09 punten). Vereni- de Staten (227.91), Noord Korea (227.35), Canada (227.025) en Italië (225.50). Het Nederlandse totaal be draagt 225.30 punten. West Duitsland komt uit op 222,57 punten en lijkt daarmee al kansloos voor een plaats In Montreal. Voor de wedstrijd in Hamburg Is de Nederlandse ploeg in een poule met Canada, Amerika. West Duitsland. Bulgarije. Frankrijk, Italië en Polen ingedeeld. Voor Nederland turnen de volgende dames: Ans Smulders. Jea- nette van Ravenstljn. Ans Dekker. Joke Kos, Monique Bolleboom. Petra van de Brink, Gerrie van Soeren. Karin Stubbe. en Carla Braam. mester ging het niet best. Ik trainde hard en ging daardoor pas laat naar bed. omdat ik vaak tot 's avonds laat zat te leren. Dat was slecht voor de atletiek en mijn resultaten op school leden daar ook onder. Nu had ik tenminste het „voordeel", dat Ik me helemaal kon toeleggen op die school, omdat ik door mijn blessure de atletiek toch wel kon vergeten. Nou ja, over vier jaar zijn er weer Spelen en dan ben ik pas 21. In ieder geval ben ik dan veel sterker en zal ik de spaanders er weer van af laten vliegen. Nu ls alles wat me op dit moment interesseert, dat ik slaag voor mijn eindexamen, al is het dan jammer voor de atletiek". ZWEMMEN De Interland lussen Tsjech©- slowaklje en Nederland die begin me» In Praag gehouden zou worden gaat niet door. Een reden voor de afgelasting heeft de Tsje chische bond niet opgegeven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 15