m De "lintjesregen" Éïli Toegankelijk boek over het leven van Jezus I KIES EEN GOEDE L.T.S.! KIES PATRIMONIUM S TECHNISCHE SCHOLEN Mr De Ruyter ook onder scheiden EEN ACQUISITEUR Informatie: VRUDAG 30 APRIL 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTj 7ft nn Kot norr ie- KI i rtofoopio noon IWAAntAlnirAtrA* r- In rl inn Ui Publicist Michel van der Plas: ridder Oranje Nassau Netty Hamel (directri ce Hoofdstad Operet te): ridder Oranje Naussau Jhr. mr. F. O. J. Sic- kinge (Machinefabrie ken Stork): ridder Ne derlandse Leeuw Drs. J. A. F. Roeien (burgemeester van Arnhem): ridder Ne derlandse Leeuw drs. S. Orlandini (KLM): ridder Neder landse Leeuw Mr. F. Portheine (Tweede-Kamerlid, VVD): ridder Neder landse Leeuw Vervolg van pagina 13 Borne), mej. T. T. Weertman, onder wijzeres bij het bijzonder lager on derwijs te Heino, mej. M. R. Wiilaert, oud-onderwijzeres bij het bijzonder, lager onderwijs te Clinge, D. de Graaff, bestuurslid en mede oprichter van de bijzondere mavo te Aalst. Politie Van de vele tientallen politiefunctio narissen die een onderscheiding kre gen, onder wie een naar verhouding groot aantal in Eindhoven, noemen we de hoofdcommissaris van ge meente politie in Den Haag, dr. C. N. Peijster, die officier in de orde van Oranje Nassau is geworden. Onder het departement van binnen landse zaken, waaronder ook de ge meentepolitie ressorteert, vallen ook mensen die zich inzetten (of hebben ingezet) voor oranje-verenigingen. Zo kregen de heren W. Sterrenburg, landelijk commandant van de Bond van christelijke oranje jeugdvereni gingen. Oranje Garde, te Gorkum, H. J. Schreurs, vice-voorzitter van de oranjevereniging te Markelo en J. W. Welmer, oud-voorzitter van deze ver eniging, de zilveren ere-medaille. Zo op het oog is bij Defensie geen enkel wapen of dienstvak overgesla gen. We vermelden hier de vier rid ders in de orde van de Nederlandse Leeuw: schout-bij-nacht van admini stratie mr J. Grippeling uit Zoeter- woude. luitenant-generaal D. B. W. van Ardenne, van het wapen der in fanterie, te Eys, generaal-majoor E. N. Spronk, van het wapen van de Koninklijke Marechaussee, te Den Haag en generaal-majoor L. W. Han sen. van de dienstgroep van de offi cieren van de Koninklijke Luchtmacht te Den Dolder. De laatste van de zeer lange rij is: Me vrouw E. M. Paterson. voormalig strijkster, bij de Marinierskazerne Savaneta op Aruba (Antillen). Volkshuisvesting Onder „volkshuisvesting" vinden we „slechts" 44 gedecoreerden. We noe men de heer W. Scheerens te Amster dam. directeur van de Stichting Ne derlandse centrale voor huisvesting van bejaarden, die ridder in de orde van Oranje Nassau werd, de aanne mers A. C. Polderdijk uit Nieuw en St. Joosland en J. C. Poldervaart uit Brielle, die beiden de gouden ere medaille kregen, en de heer Th. J. J. Baks. huurophaler bij de woning stichting Groenlo. En bij de honderden medewerksters en medewerkers van de PTT, de Spoorwegen, Van Gend en Loos die een onderscheiding hebben gehad valt de oud-stationhoudster van de PTT in Veere, mevrouw J. de Vos- Bakker uit Gapinge in het oog. Zij ontving de zilveren ere-medaille. Niet minder dan 44 functionarissen van de Staatsmijnen werden giste ren gedecoreerd. De landbouw telt negentien officie ren in de orde van Oranje Nassau meer. onder wie de heer L. A. Elfe rink uit Haarlem, vice-voorzitter van het Produktschap voor siergewas sen. Verder was er o.a. een zilveren eremedaille, voor de heer R. Brouwer Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Gisteren is ook een onderscheiding uitge reikt aan mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt. advocaat en procureur te Leiden en wonende te Noord- wijk. Hij is een van de meest directe nakomelingen van de zeeheld Michiel Adriaanszoon de Ruyter, die gisteren precies driehonderd jaar geleden in een zeeslag sneuvelde. De heer De Ruyter de Wildt kreeg de ver sierselen uitgereikt die behoren bij het officierschap in de orde van Oranje Nassau. Zoals in ons artikel over Michiel de Ruyter in onze krant van zaterdag werd uiteengezet, mocht Jacoba Maria Parker, een van zijn directe nakomelingen in 1817 de naam De Ruyter plaat sen voor die van haar man, Jaco bus de Wildt. te Oostermeer, oud- veeverloskundige, thans boekhou der bij het onderling paardenfonds Tietjerksteradeel en omstreken, de heer W. Comelisse uit Rhenen, jacht opziener in dienst van de familie Van Asch van Wijck en de heer H. J. van Noorden uit Goes, die voorheen werkzaam was bij de firma Gebr. De Jongh. Twee andere oud werknemers van deze firma, de he ren A. van Liere en S. Smallegange, beiden uit Goes, kregen de bronzen eremedaille. De was er ook voor de heer P. Wezenbeek uit Lijnden, die groentekweker is in dienst bij de familie Schaefers te Sloten. CNV De CNV-medewerkers die een onder scheiding ontvingen zijn: K. van der Kooi uit Leeuwarden, bestuurder van de voedingsbond CNV, die zich ridder in de Orde van Oranje Nassau mag noemen. J. C. Allard uit Haar lem, vooreitter van de afdeling Haar lem van de Grafische bond CNV, J. W. Westeneng uit Ermelo, pen ningmeester van de plaatselijke af deling van de Hout- en Bouwbond CNV en B. M. Koppenol uit Schie dam. die voorzitter is van de plaatse lijke afdeling van die bond. Zij kre gen de gouden ere-medaille. Zilver was er voor J. Homan uit Zeist, secre taris-penningmeester van de afde ling Zeist van de Grafische bond CNV. Van „Sociale zaken" noemen we ver der nog: mr. drs. A. L. C. Knook, uit Den Haag, hoofd van de afdeling beroepskeuzevoorlichting en tevens chef-psycholoog bij het directoraat- generaal voor de arbeidsvoorziening van het ministerie, en mr. S. J. H. Breukel uit Zoetermeer, consulent voor arbeidsvoorziening gehandi capten bij dit directoraat-generaal. Ze werden officier in de orde van Oranje Nassau. Ridder in deze orde werden drie directeuren van ar beidsbureaus: A. van Wijnen (Har derwijk). H. Krijt (Hardenberg) en J. B. Op de Woerd (Noordoostpolder). Ook nog Tenslotte vermelden we nog dat me vrouw S. J. Kleyn-van Wijk, presi dente van de commissie internatio nale zaken van de Young Women's Christian Association (YWCA) Ne derland uit Haarlem, en mejuffrouw H. M. Willemze, directrice van de sector maatschappelijk werk van de stichting protestants sociaal centrum te Amsterdam werden be noemd tot ridder in de orde van Mr. W. Koops (griffier Tweede Kamer): rid der Nederlandse Leeuw Oud-keurturner Klaas Boot: ridder Oranje Nassau Mr. L. C. Wessel (Nationale Ziet huisraad): ofL Oranje Nassau L Ds. D. J. Karres (herv.): officier Oranje Nassau Luitenant-generaal D. B. W. van Ardenne (in fanterie): Ridder Neder landse Leeuw Mr. F. F. Posthu£( Meyes (directeur T derlandsche Bar ridderorde Ne| landse Leeuw. Oranje Nassau, evenals pastor W. J. de Graaff, directeur van het citypas toraat in Amsterdam en bekend „dagsluiter" van de KRO-televisie. mejuffrouw M.. A. Asselberghs, di rectrice van het Spoorwegmuseum te Utrecht, Fritz Behrendt, politiek tekenaar van Het Parool, mr. J. Schaap, oud-bestuurslid van de stichting Joods maatschappelijk weFk te Amsterdam, S. Meijer, voor zitter van de centrale vereniging voor de Joodse geestelijke ge zondheidszorg te Amsterdam, en A. C. Vermeer, voorzitter van de stich ting consultatiebureau voor alcohol en drugs en de stichting kliniek voor verslavingsziekten, te Haarlem. Offi ce cier in deze orde werden: ir. Si baron van Asbeck, bekend restje teur-en architect, wonende te*r bergen. Rijsenburg, dr. c< Smitskamp, geneesheer-dirtat van het Havenziekenhuis te R(T dam, dr. R. B. Spanjaard, longaD directeur van de Amsterdamsel eniging tot bestrijding van de tBi culose, mr. L. C. Wesseldijk, 4e teur van de Nationale ziekei&i raad te Utrecht (bij bevorderiim W. Houwen, radioloog, adviseuto het bestuur van de Stichting kajp centrum in Leeuwarden en drs.flf Kok, directeur van de stichtinfci enigde Nederlandse apothekeac Leiderdorp. ui door Leen de Ruiter Het verblijf van Jezus op aarde, zoals dat beschreven wordt in de vier evangelién, heeft al veel historici, theologen en kenners van het „Heilige Land" geïnspi reerd tot het schrijven van ver halen en boeken waarin Jezus' leven als mehs, voorzover dat mogelijk is, op de voet wordt gevolgd. Verder geeft om wat te noemen het Nederlands Bijbelgenootschap in de Nieuwe Vertaling een korte uit eenzetting over elk boek en zijn schrijver: de belastingambtenaar Matteüs heeft een aantal uitspraken van de Here Jezus verzameld, het bijbelboek Marcus, genoemd naar de schrijver, Johannes Marcus, is ge schreven voor helden-christenen, de beschrijving van de arts Lucas heeft een algemeen karakter en Johannes wil geen „levensbeschrijving" van Je zus geven, maar getuigen. Nog meer informatie geeft Wolfgang Pax, directeur van het Instituut voor bijbelonderzoek in Jeruzalem, met zijn boek In de voetstappen van Je zus. dat bij Amsterdam Boek bv te Amsterdam is uitgekomen. Misschien bevat het voor genoemde theologen en andere „deskundigen" weinig nieuwe gezichtspunten, voor de leek is het heel waardevol te meer daar het leven van Jezus van zijn geboorte totzijn hemelvaart wordt belicht vanuit de oosterse le- venswijze. ROTTERDAM In het Zuiderzie kenhuis is aan zijn verwondingen overleden de 77-jarige heer J. Kooij, die gewoond heeft in de Van der Takstraat. De man was onoplettend de rijbaan voor zijn woning overge stoken en aangereden door een per sonenauto. Hij moest met een heupfractuur in het ziekenhuis wor den opgenomen. Om maar meteen een oordeel te ge ven: Pax schreef een boeiend verhaal over Jezus' leven aan de hand van de bijbelse gegevens en de resultaten van het wetenschappelijk onderzoek dat al sinds eeuwen wordt verricht. Hij geeft al snel zijn conclusies weer: ik ben niet in staat een definitieve beschrijving van Jezus te geven, de evangelisten waren uitstekend op de hoogte met de gebeurtenissen van die tijd, en als het bijvoorbeeld over de wijzen uit het oosten gaat stelt hij nuchter vast dat God dat geheim niet heeft onthuld. Ook zijn persoonlijke visie komt naar voren: de discipelen waren getuigen van zijn dood en opstanding, de basis van het christelijk geloof. Zo vond de verrijzenis als een historisch feit plaats in de geschiedenis. Alleen zij wier geest er ontvankelijk voor zijn, zijn in staat de ware geestelijke bete kenis ervan te bevatten. Verder wordt de tekst afgewisseld door schitterende (kleuren)foto's die een beeld geven van het „Heilige Land" zoals dat er nu uitziet. Moeilijk Veel predikanten doen stellig hun best om telkens weer een klein deel van Jezus' leven in de historie te plaatsen. Voor leken blijft het echter moeilijk aan de hand van de bijbel en de preken zich een totaal-beeld te vormen. Pax doet met dit boek een geslaagde poging „de unieke mens Jezus" dichterbij te brengen. Dat ge beurt veelal in eenvoudige bewoor dingen (al staan er ook onvertaalde Latijnse woorden in). Grotere te genstelling dan die tussen Jezus en Herodes is nauwelijks denkbaar. He rodes was wreed en gewetenloos, ze telend in het schitterende Herodium. op slechts enkele kilometers afstand werd Jezus in een nederige grot gebo ren. legt Pax uit. Ook noemt hij Jezus te intelligent om zich door zijn vijanden te laten compromitteren. Het proces tegen Jezus behoorde tot de kortste uit de wereldgeschiedenis en tevens tot de meest gewichtige. Het sanhedrin zat toen in een halve cirkel op een podi um en ervoor waren twee griffiers gezeten, zo laat Pax ons weten. Het verhaal over dit proces dat leidde tot Jezus' kruisiging behoort tot de best geschreven hoofdstukken. Onduidelijk Maar ook staan er in het boek nogal wat gemakkelijke beweringen en on duidelijke passages, al kan dat laatste door de vertaling (van David van het Reve) komen. We willen de lezer er niet te veel mee vermoeien en daarom noemen we er enkele: Maria was „de verloofde van Jozef" en ze was „ondertrouwd met haar echtgenoot Jozef". „Hoewel Dan in het Nieuwe Testament niet genoemd wordt, is het waarschijnlijk dat Je zus deze plaats heeft bezocht. Dat Dan zij het door toeval of voorbe schikking zo dicht bij Caesarea Filippi ligt laat op zijn eigen manier zien dat het christendom een nieuwe ervaring was." En wat bedoelt Pax met: „Volgens de geschiedenis vond de vermenigvuldiging (de spijziging van vijfduizend mensen) plaats aan de oostelijke oever van het meer"? De enige keer dat Pax met „absolute zekerheid" iets over Jezus beweert is dat „Hij stond bij het bad in Bethes- da", maar diezelfde encyclopedie schrijft: „Bethesda is waarschijnlijk teruggevonden vlakbij de St. Anna- kerk in Jeruzalem". In het openbaar Hoe het kruis dat Jezus op de weg naar Golgotha moest dragen eruit zag weet Pax precies: hij droeg de dwarsbalk van zijn kruis, de staan der stond al op zijn plaats. Zijn be wering dat een tekst uit Johannes II bij elke christelijke begrafenis wordt uitgesproken, is wat al te stellig. Hij bedoeld waarschijnlijk: bij elke r.k. begrafenis. Ook aanduidingen als de heilige familie, de heilige steen, de plechtige processie en de absolutie geven, doen rooms aan. Maar dat alles weerhoudt ons er niet van dit toegankelijke boek aan te bevelen. Om het verhaal van Pax goed te kunnen volgen zou men over een kaart van het „Heilige Land" zoals dat er aan het begin van de jaartelling uitzag, moeten beschik ken. Het deel van de kaart dat in het boek staat afgedrukt is daarvoor niet te gebruiken. Dat tenslotte „bijna alle foto's in kleur zijn", zoals het voorwoord vermeldt, is niet juist: van de 130 afbeeldingen zijn er 49 zwart-wit. Het boek telt 232 bladzij den en kost 59,50. Dit is een synagoge in Nazaret, waar Jezus zijn prediking in Galilea zou zijn begonnen. DAGBLAD TrOUW KWALITEfTS OCHTENDBLAD zoekt ter versterking van haar landelijke acquisitie op korte termijn Wij denken aan een, bij voorkeur, ervaren kracht die zich in hoofdzaak bezig zal houden met het telefonisch kontakt met bestaande en toe komstige relaties en in mindere mate cliëntenbezoek. Wij verwachten: iemand die er prijs op stelt met een klein team enthousiast samen te werken; iemand die de opbouw van geheel nieuwe activi teiten niet schuwt. Wij bieden: een goed salaris en prettige sociale voorzie ningen; groeiende zelfstandige functie in teamverband met toekomstperspectieven. Belangstellenden kunnen zich schriftelijk wenden tot de personeelsafde ling van TROUW/KWARTET B.V., Wibautstraat 131, te Amsterdam, t.a.v. mevrouw E. Verwilligen. Voor uitvoerige informatie kunt u telefonisch contact opnemen met de heer H. J. Elfferich, tel. 020-913456, toestel 713. 1 ste chr. techn. school Wibautstraat/Vrolikstraat 8 (naast Het Parool). Amsterdam Oost. met Afdeling Individueel technisch onderwijs opleiding voor alle vakrichtingen doorstroming naar middelbaar technisch onderwijs Men kan kiezen uit 2 technische scholen: ÉÉN IN OOST (WIBAUTSTRAAT) ÉÉN IN WEST (DR. J. v. BREEMENSTRAAT) r Ti >- UB 2e chr. techn. school Dr. J. van Breemenstraat 1 (t o. Amro torenflat). Amsterdam West Aanmelding dagelijks aan de scholen: IE CHR. TECHN. SCHOOL - Wibautstraat - Tel. 943929 vragen naar de heer R. Visser INDIV. TECHN. ONDERWIJS - Wibautstraat Tel. 223147 vragen naar de heer C. Spaans 2e CHR. TECHN. SCHOOL - Or. J. v. Breemenstraat - Tel. 120733 vragen naar de heer H. de Ruyter

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 14