Lachen om ïonnenleed Vrouw onder Losey's spelletjes achter glas De ene Wilde is de andere niet. LMPREMIERES VAN DEZE WEEK De blonde valstrik Prolongaties en reprises >G 30 APRIL 1976 FILM TROUW/KWARTET 11 ildegrad Knef i verzetsdrama j Fallada, een schrijver die vaak grote brokken authenticiteit Jn romans verwerkte, schreef in de tweede helft van de jaren tig „Jeder stirbt für sich allein" („Ieder sterft in eenzaam- het verhaal van een onpolitieke Berlijnse vrouw in Hitler- Bland. die na het sneuvelen van haar enige zoon in woede n Führer en regime ontbrandt en een eenmans-verzetsactie ht. :hrijft vele veldpostkaarten vol mti-nazi-leuzen en deponeert ze Dortieken. brievenbussen en tlokalen. Hoewel de ontvangers veten hoe snel ze ermee naar de e moeten rennen weet ze toch aar onontdekt te blijven. Haar is de eerste die haar betrapt en el hij een vurig voorvechter is recht en orde helpt hij haar ;n worden ze gearresteerd, maar lan niet samen naar de guilloti- e man pleegt een paar maanden de voltrekking van het vonnis loord, ieder sterft in eenzaam- sseur Alfred Vohrer heeft van joek een film gemaakt, die aan manco's lijdt. Niet in de laatste ;s aan de onnodige en sentimen tele flashbacks en de ongelooflijk opdringerige achtergrondmuziek, die uit de jaren voor de oorlog schijnt te stammen. Hij wordt bijna (doch niet helemaal) gered door het uitstekende spel van de twee hoofdrolspelers, Hil- degard Knef en Carl Raddatz. die door hun droge, harde manier van acteren heel overtuigend overkomen. Een navrant trekje is overigens dat Carl Raddatz, die in deze film zijn leven geeft om Hitier afbreuk te doen. tijdens de oorlog excelleerde in paradefilms van de nazi's, als daar zijn „Stukas" en „Wunschkonzert Om er enkele te noemen, want hij was destijds erg populair. Rotterdam, Corso; Den Haag-Passage, 14 jr. Nellie Hosiers en Josine van Daisum Joseph Losey, de regisseur die eertijds om zijn linkse sym pathieën op McCarthy's zwarte lijst werd gezeten Amerika moest verlaten, heeft eens gezegd: „Ik hoop, dat uit mijn films sociaal engagement blijkt." i t boek van Maria Rosseels, „Dood van een Non" werd vijftien ir geleden in Vlaamse katholieke kringen als progressief en I ntroversieel beschouwd. Nu is er sindsdien heel wat wijwater I iggevloeid, in België is ook alles niet meer wat het was, men kan j :h dan ook afvragen wat de regisseurs Paul Collet en Pierre I buot heeft bezield om de roman alsnog te verfilmen. Sommige bezitten dat sociale enga gement inderdaad, doch alleen in ne gatieve zin om het zo maar eens uit te drukken; in „The Servant" en „Acci dent", twee van de bekendste worden de conventies van de maatschappij als spelregels ontmaskerd. Het zijn pessimistische parabelen waarin de bezittende klasse er in moreel op zicht even bekaaid afkomt als de „underdog." Maar wie uit „The romantic English woman" een druppel sociaal engagement weet te knijpen, levert knap werk. Losey is in deze film ge heel en al blijven steken in zijn vorm- spelletjes, bovenal met spiegels en reflecties in glas. Aangezien zijn figu ren (een vrouw die om onduidelijke redenen fraai huis. man en kind tijde lijk verlaat om in Baden-Baden te gaan logeren; een gigolo en drug dealer die haar in het hotel ontmoet later, op de vlucht voor zijn kornui ten. als uitvreter onderduikt in haar Engelse villa, zich van tijd tot tijd verwaardigt kleine karweitjes op te knappen en tenslotte haar minnaar wordt; haar man, een schrijver, die wordt verteerd door jaloezie) niet al leen, naar goed Losey-gebruik, alle maal even onsympathiek zijn maar ook van bordpapier en niet van vlees en bloed, zal het ons een zorg zijn of hij aan die spelletjes een diepere, overdrachtelijke zin wenst te verbin den. Ze schieten te kort. De regisseur schuift zijn mensen heen en weer als pionnen om een maximaal effect te bereiken en dat geloofwaardigheid en invloedbaarheid daarbij verloren gaan kan hem blijkbaar niets schelen. De dialoog is navenant; zeer gecon strueerd, gebaseerd op woordgrapjes die soms geestig zijn en soms irrite rend gezocht. Glenda Jackson, Hel mut Berger en Michael Caine, een formidabel trio. spelen de hoofdrol len en de film is mooi om naar te kijken, soms amusant om naar te luisteren en zo koud en dood als een brood dat uit de diepvries komt. Amsterdam-Tuschinski 2, 14 jr. laan, laten we meteen met de deur huis vallen; de Belgiscn- tierlands coproductie „Dood van i Non" is een zo baarlijk melodra- I geworden dat de tranen van het hen mij herhaaldelijk in de ogen loten. hoofdpersoon is een hysterische, centrische aristocrate uit de jaren :ig. die als kind uit een boom valt. amd raakt en nadat zij de man- uw-relatie ontdekt, voortdurend beert het met God op een ak- rdje te gooien. Als die haar ge- st, zodat zij een jaar met haar erkorene kan leven, zal ze daarna iet klooster gaan, zo zeurt en za- t zij. Ze krijgt haar zin, maar ze idt zich niet aan de afspraak en rom (zo denkt ze) krijgt ze een )d kind en wordt haar man. een ïpathiek persoon die met de nazi's lt. door het verzet neergeschoten. ellende neemt geen eind, want r 't kloosterleven blijkt ze door r hoogmoed ook al ongeschikt, rom gaat ze naar India en aan de wden van de Ganges komt ze tot besef dat ze haar beurtelings mi- els uitdelende en toornende god heeft verzonnen en dat alleen de t hele relaas deelt zij mede aan I®" ir zuster op de stoep, de film wordt flash-backs verteld. Dit alles is tot ing het merg doordrongen van een welijke. tandenknarsende ernst der ooit een sprankje verlichting. onverminderd gekwelde gezicht Nellie Rosiers. de hoofd- peelster. drukt dan ook alra* ar op de maag. Josine van Dal- i probeert met heldenmoed een vaardbaar eenvoudige non uit te lden, maar als ze met een mond bloed aan de tering ligt te sterven •et ze het hebben over „primaire es" en dat komt er wel een beetje eigenaardig uit. ,t Wordt nog her haald ook, de makers vonden het zeker een voortreffelijk staaltje van dialoog. Laten we wel wezen: het is een Bel gische film en de Belgen zijn bigotter dan de Nederlanders. Maar als daar mensen zijn die dezelfde strijd heb ben gestreden dan kunnen ze in deze film, boordevol platvloerse cliché's. onmogelijk iets van zichzelf herken nen. Zodat „Dood van een non" op zijn zachtst gezegd overbodig is. Jammer van het fraaie camerawerk van Eddy van der Enden, dat door zijn schoonheid de absurditeit van het geheel alleen maar accentueert. Amsterdam-City; Breda-Grand: Eindhoven-Select; Den Haag-Odeon I; Rotterdam-Lumière 1: Tilburg-Du Mi di; Utrecht-Scala, 14 jr. Glenda Jackson De Moeder. Klassieke Rus sische film van Pudowkin uit 1926, gebaseerd op de roman van Maxim Gorki. 2, 4 en 5 mei Filmhuis 't Hoogt, Utrecht. De Komedianten. Meesterwerk van de Griekse regisseur Theo Angelopoulos over een bewo gen tijdvak van de geschiede nis, weerspiegeld in de weder waardigheden van reizend to neelgezelschap. De gehele week Filmhuis Rotterdam; 30 april 't Kuiperspoorttheater, Middelburg; 4 mei Open Hof, Vlissingen. Electra. Film van de Hongaarse meester Miklós Jancsó, vol symbolen en rituelen. 30 april De oude Beurs, Middenmeer; 1 mei De Paardenstal. Spanbroek; 2 mei J.C.Dodo. Den Helder. Te gek om los te lopen. Aangrij pende documentaire over nieu we aanpak van geesteszieken, gemaakt door een Italiaans col lectief. 1 mei Teach In Komité, Haarlem. La Règle du Jeu. Briljante ze- dencomedie van Jean Renoir uit 1939 30 apr. Club 16/70, Dordrecht; 4 mei Filmhuis Ar- noldushoeve Hoofddorp; 5 mei Filmhuis Velsen, IJmuiden; 6 mei Filmhuis Zaandam. Nashville. Meesterlijke mo zaïek van Amerika, gesitueerd in de stad van de country- and western-music, gemaakt door Robert Altman. De gehele week in Alhambra, Amsterdam. Three Days of the Condor. Uitstekende thriller over C.I.A.- machinaties van Sidney Pollack. De gehele week in Tuschinski 1. Amsterdam: Me- tropole. Den Haag; Oscar. Rot terdam; Rembrandt-Arnhem; Chicago-Eindhoven; Euro-Den Bosch. L'Histoire d'Adèle H. Tedere film over een verschrikkelijke liefde van Francis Truffaut. De gehele week in Tuschinski 4. Amsterdam. Fellini's Roma. Fellini's liefdes betuiging aan de stad van zijn hart. De gehele week in Cineac Reguliersbreestraat. Amsterdam. Le Souffle au Coeur. Voortref felijke Franse film van Louis Malle. Vrijdag- en zaterdag nacht Leidseplein Theater. Amsterdam. door Ber Huising De vrouw uit de film „A Woman under the influence" slikt wel te veel pillen en drank soms, maar de fatale invloed komt, zoals we geleidelijk gaan inzien, van de mensen om haar heen. Die het goed bedoelen en niet begrijpen. Ze is wat vreemd en onevenwichtig en dat loopt opeens uit de hand. Als de kinderen bij haar moeder zijn en haar man, een Amerikaanse gemeen te-arbeider. door overwerk een nacht niet thuis komt. Door haar eenzaam heid gebeurt er iets met een andere man. Dat kan ze niet verwerken. Ze probeert nog een goede gastvrouw te zijn als hij 's morgens zijn maats meeneemt om te eten. En een goede moeder die haar kinderen en die van de buren een leuka middag wil bezor gen. En een liefhebbende vrouw. Het lukt niet. ze kan de spanningen niet meer aan. Ze slaat door. Tot be vreemding van de buurman, de schoonmoeder, de radeloze man en de huisarts die niets anders kan ver zinnen dan het kalmerende spuitje. Dat wordt zes maanden inrichting. Daarna, bij de thuiskomst, zijn al die mensen daar weer; de harde schoon moeder, de autoritaire vader, de hul peloze vrienden, de machteloze dok ter. de goeie liefhebbende domme driftige bazige man. Met hun best gemeende, drukkende en verwarren de drukte. Alleen de drie kleine kin deren weten het te redden. John Cassavetes, de regisseur, had zijn film te lang gemaakt. Voor het bioscoopgebruik althans. Ze is nog lang al is er blijkbaar uit geknipt, waardoor dan sommige delen te uit voerig lijken, en overgangen weer te plotseling. Ook onevenwichtig dus. Wel had hij begrip voor de mensen, hun verhoudingen en hun milieu. Ze zijn gewone werkende Amerikanen, een paar negers, een Indiaan, en me rendeels van Italiaanse afkomst. Nogal heftig en bewogen dus in hun dramatische doen. Terwijl zij juist het type is dat rust nodig heeft Gena Rowlands speelde haar aandoenlijk, vooral als zij haar nerveuze, bijna waanzinnige, uitbarstingen probeert te beheersen. Peter Falk. de kleine loensende acteur, deed het even sterk als haar man die in de omstandighe den ook nauwelijks normaal kon blij ven. Alle bijfiguren zijn goed geko zen. Wie het doordachte verhaal zo goed heeft geschreven wordt niet ver meld in de gegevens die ik in handen kreeg. Wat duidelijk wordt is dat een labiele figuur het evenwicht pas ver liest door de anderen die net niet genoeg geduld, liefde en vooral nor maal inzicht kunnen opbrengen. Amsterdam-Calypso, 18 jr. Een scène uit A woman under the influence Een aardige comedie is nooit weg. dacht routinier Jean-Paul Rappe- neau en hij zette zijn beste beentje voor en maakte „Le Sauvage" („De blonde valstrik"), met steun van Ca therine Deneuve en Yves Montand (niet de jongste meer, maar opmer kelijk goed geconserveerd). Zij is Nelly, een onstuimige wervelwinc die in haar huwelijksnacht, gevierd met een hysterisch-jaloerse Italiaan, de benen neemt, gewapend met een echt Toulouse Lautrec. Hij is Martin, een goedmoedige, stoïcijnse kluize naar die groenten teelt op een tro pisch eilandje (de film speelt in Venezuela). Als zij hem eenmaal in haar klauwen heeft, laat ze niet meer los en daarom wordt er praktisch de hele film door gevochten, geruzied en gekissebist. Als de vrede gete kend lijkt wordt Martin door zijn vrouw en medefirmaten terugge voerd naar Frankrijk, want hij is eigenlijk een beroemd parfum ontwerper en door vele contracten gebonden. Enfin, hij krijgt zijn Nelly, zij het dan ook pas in de laatste meters. Een smakelijk gebruiksfilmpje. dat rap over het doek gaat en goed is voor een aangename avond. Amstcrdam-Rembrandlpl.th.: Rotter- dam-Luxor; Den Haag-Asta, 14 jr. Tegenwoordig ziet u steeds meer sigaren met een flos, dat pluimpje binnengoed dat aan het einde uit de sigaar steekt. Veel rokers vinden dat aantrekkelijk. Het volle aroma komt dan al bij het aansteken vrij. Maar de flos alleen bepaalt het aroma niet. Dat doen de melange en het model. Zo is een Brazil,mits het échte Brazil is, 7 - wat minder mild maar wel smaakvoller en aromatischer dan een Havana. En is een Wilde Havana ook milder dan de pittige Wilde Cigarillos. En biedt het perfecto- model van de Matanzas een meer Havana-indruk met een diepere smaak en een subtropisch, mysterieus aroma. Melange en model, daarop zal de kenner zijn keus bepalen. En daarom valt zijn keus zo vaak op het zegel van La Paz, Cigarros Autenticos. Omdat hij weet dat een Wilde zó kan, zó hoort te zijn. En niet anders. Wilde Havana 37 cent MM Wilde Brazil 37 cent Wilde Cigarillos Brazil 28 O NÉÉ Wilde Cigarillos Havana 26 eent KondelasCK62 35 cent Kondélas Brazil 35 cent Cigarros Autenticos. Catherine Deneuve en Yves Montand

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 11