JTJ Lantinks nemen open haard. De Amro Bank helpt met Privérekening. S&J herkiezing president twijfelachtig PPD uit kabinetsberaad Beweging der strijdkrachten klaar om Soeharto af te lossen deTijd JAN PRONK panje Roy Jenkins favoriet voor EG-commissie 'I Weekblad 1 DERDAG 29 APRIL 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 i-Syrische kandidaat meeste kans etROET (Reuter, UPI) De linkse moslimleider Kamal Joemblatt wil niet dat de presidents ver engen in Libanon zaterdag doorgaan. Hij is bang dat dermate vroege verkiezingen de door Syrië Jteunde kandidaat, Elias Sarkis, de meeste kansen geven. J s Sarkis, die directeur is van de trale Bank van Libanon, heeft gisteren officieel als kandidaat 'er het presidentschap van Libanon eworpen. Aanstaande zaterdag ifr zal het Libanese parlement een op volger kiezen voor de huidige presi dent Soeleiman Franjieh. Het aftre den van Franjieh maakt deel uit van Mochten alleen de chr istenen deelne men aan de verkiezing,-van een presi dent dan moet een opnieuw uitbre ken van de vijandelfijïcheden voor k e)rvolg van pagina 1 het plan voor een politieke regeling zeer waarschijnlijk *#irden gehou- van de Libanese burgeroorlog. den. In dat geval is- Veen Syrische interventie niet ondeiolcbaar. De Sy rische minister van buitenlandse za- oening die zij prediken een niet tillen verbittering schuil gaat. en de vrijheid die zij valselijk predi- id slechts het voorportaal is van de ;i mie". De premier sprak ook har- ir voorden aan wat hij noemde een al buitenaf gefinancierde golf van utversie en onrust. ■tkbonden '"premier repte met geen woord hervormingsplannen voor de '%ige corporatieve vakbonden, irvan zowel werkgevers als ltlcnemers van een bepaalde be- .^Tfstak lid zijn. De oppositie eist ''■{binding van deze organisaties en fanning van de illegale werkne- fj Icomité's, de „commissiones teren zijn in Spanje enkele dui den bouwvakkers in staking ge- n. Het was de eerste van een reeks es van linkse groeperingen ter 'genheid van de eerste mei. de dag de arbeid. Volgens oppositionele 3, ïgen is ongeveer 50 procent van de jAanse bouwvakkers in staking ge- t^n. De staking vormt een protest rejen het beleid van de Spaanse rege- 5. Verder was het gisteren vrij rus- 00 in Spanje, o itiek rp vooraanstaande Spaanse kblad Cambio-16 meldde gisteren van de Libanese burgeroorlog. Elias Sarkis werd bij de presi dentsverkiezing van 1970 op het nip pertje verslagen. Hij maakt nu een redelijke kans. omdat hij niet alleen de steun geniet van Syrië, maar ook van de rechtse falangisten, die over een aanzienlijke aanhang in het Liba nese parlement beschikken. Joemblatt overweegt de 12 vertegen woordigers van de linkse moslims niet aan de verkiezing te laten deel nemen. Verder probeert hij andere parlementsleden ertoe te bewegen ook weg te blijven. Inmenging Elias Sarkis omzeilde op een gisteren gehouden persconferentie de vraag naar berichten dat een gemengde Frans-Syrische troepenmacht ge vraagd zou worden de vrede in Liba non te herstellen. Sarkis betuigde steun aan bepaalde punten van het programma van de linkse moslims. Zo zou hij voorstander zijn van de afschaffing van de verdeling van de hoogste politieke posten naar religie. De linkse leiders hebben Raymond Edde naar voren geschoven als hun kandidaat voor het presidentschap. Edde is een uitgesproken tegenstan der van de Syrische bemoeienis met Libanon. Ook hij voert een actieve campagne voor zijn verkiezing. Het is duidelijk dat Joemblatt meer tijd ken. Khaddam. verklaarde gisteren Ubi"' biieen ,ond" d' dat de pogingen van lieuks tn Libanon -p,1 om plaatselijke bestuurseenheden op Politieke UTiPaSSe in POrtUgal fo nit.lnnpn nrr> ppn feit.eliike -1 te z'etten uitlopen otó een feitelijke verdeling van het la nol. Syrië zal in grijpen wanneer de Palestijnse revo lutie of de eenheid wnn Libanon in het geding is, aldus db minister. Het in Beiroet verschijnende LISSABON (Reuter, UPI) De weekblad As Sayyad m eldde gisteren dat de Syrische president Assad alles in het werk zal stellet* dm in Libanon te orde en rust te herstellen, zelf als dat gevaar voor een oorlog met Israël oplevert. Een ander gevaar da\k de verkiezing van zaterdag bedreigt is de explo sieve situatie in de Libanese hoofd stad. Gisteren werden op verschillen de plaatsen schietjprrtijen gemeld. Wanneer de vijandelijkheden zich mochten uitbreiden d an is het twijfe lachtig of de 99 parlementariërs wel bijeen kunnen kom«|n. Het gebouw dat op het ogenblik vtoor de vergade ringen van het pari* ment gebruikt wordt ligt in een stuj: niemandsland tussen de strijdende, partijen. Leeg De Libanese gevangenissen zijn leeg. In de loop van de burgeroorlog heb- willen hebben om aanhangers voor ben de verschillende groeperingen Edde te winnen. Sarkis kreeg gisteren de steun van de falangisten nadat president Soelei man Franjieh overleg had gepleegd met de christelijke leiders. Pierre Ge- mayel en Camille Chamoun. Gema- yel verklaarde: „Er bestaat volledige overeenstemming tussen ons." 3200 gestraften vrijgelaten. Onder hen bevinden zich ïoiet alleen politie ke gevangenen, ma:ar ook gevaarlijke misdadigers. Ook eejn aantal buiten landers. waaronder 16 Amerikanen die een straf uitzaten wegens handel in verdovende mitfdelen. zijn vrij gelaten. ministers van de PPD die zit ting hebben in de voorlopige regering van Portugal boycot ten de vergaderingen van de ministerraad. De volksdemo craten willen op deze manier druk uitoefenen op de socialis ten om na de presidentsverkie zingen van 27 juni tot een coali tieregering te komen. Een woordvoerder van de PPD ver klaarde gisteren dat de PPD- vertegenwoordigers de kabinetsver gaderingen niet meer zullen bijwo nen totdat premier Azevedo heeft laten weten of hij de beide heren nog in zijn regering wil hebben. De pre mier weigerde gisteren te verklaren of hij' een ontslag van de PPD- ministers zou aanvaarden. De socia listen hebben inmiddels laten weten dat de huidige voorlopige regering onveranderd moet blijven regeren tot de presidentsverkiezingen. Overleg President Francisco da Costa Gomes heeft gisteren alle partijleiders bij zich ontboden in een poging wat orde te scheppen in de politieke chaos waarin Portugal verzeild dreigt te raken. Gistermorgen is de leider van de centrumdemocraten (CDS), Frei- tas do Amaral. bij de president ge weest. Na hem sprak de socialistische leider Mario Soares met de president. Freitas do Amaral verklaarde na het onderhoud met de president dat de besprekingen zich hadden toege spitst op de politieke impasse waarin Portugal verkeert sedert de verkie zingen van afgelopen zondag. De so cialisten haalden toen 35 procent van de stemmen, waardoor ze niet over een absolute meerderheid in het par lement beschikken. De socialisten zijn echter niet bereid met de volksdemocraten of de communisten een coalitieregering te vormen maar hebben verklaard alleen te willen gaan regeren. Freitas verklaarde het niet noodza kelijk te vinden dat de voorlopige regering gewijzigd wordt. Verder sprak hij de hoop uit dat de premier de volksdemocraten van Sa Carneiro zou weten over te halen om tot die datum in de regering te blijven. Angola Een van de belangrijkste gesprekon- derwerpen tijdens de gisteren gehou den kabinetsvergadering was de rela tie met Angola. Minister van buiten landse zaken Melo Antunes verklaar de dat hij de Portugese zaakgela^-ig- de in Angola naar Lissabon had te ruggeroepen voor nader overleg. De Angolese regering heeft eerder deze week haar kantoor in de Portugese hoofdstad gesloten en weigert nog langer inreisvisa aan Portugezen te verstrekken. De verslechtering van de betrek kingen tussen Angola en Portugal hangt samen met berichten dat van uit Portugal wapens geleverd zouden worden aan opstandige elementen in Angola. De leider van de linker vleu gel in de Portugese strijdkrachten, majoor Antunes. verklaarde gisteren dat rechtse krachten in Portugal er op uit zijn de betrekkingen met de vroegere koloniën in gevaar te bren gen. Deze activiteiten vormen een onderdeel van een actie om te voor komen dat de democratie in Portugal zich nestelt. Inmiddels begint de campagne voor de presidentsverkiezingen van 27 ju ni van de grond te komen. De PPD gaf gisteren een verklaring uit dat ze de kandidatuur steunt van generaal Antonio Ramalho Eanes, de gema tigd conservatieve chef-staf van de Portugese strijdkrachten. LONDEN (Reuter) De Britse mi nister van binnenlandse zaken. Roy Jenkins, zal „vrijwel zeker" de functie van voorzitter van de Euro pese Commissie, het. dagelijks be stuur van de EG. aanvaarden. Vol gens zegslieden uit de directe omge ving van Jenkins, die in het midden van de regerende labourpartij staat en een vurig Europeaan is. neemt de minister de post op 1 januari over. wanneer de vierjarige ambtstermijn van de huidige voorzitter, Francois- Xavier Ortoli. afloopt. Jenkins zou over het voorzitterschap zijn benaderd door de Westduitse bondskanselier. Helmut Schmidt, en Frankrijks staatshoofd Valery Gis- card d'Estaing. Waarschijnlijk gaat de 55-jarige mi nister zich komend najaar op zijn nieuwe functie voorbereiden. In die tijd zal de nieuwe Britse premier, James Callaghan, naar algemeen wordt aangenomen, zijn kabinet wij zigen. Hierbij zou minister voor Noord-Ierland Merlyn Rees binnen landse zaken krijgen, en zouden mi nister van financien Denis Healy en zijn collega van buitenlandse zaken. Anthony Crosland, van functie ruilen. f Roy Jenkins wThet Mislukking op Timor bracht veel onrust '°1nn iron Ho honrnrminfferi hpf.rpft. g - ■''II ll II I f M 1 I rjpo van de hervormingen betreft. p koning en enkele liberale leden het kabinet zouden een referen- ypi voor deze zomer hebben bepleit '"plaats van in oktober. De koning an de datum voor het referendum ^pr^Jïrhilïaa^de^eren?^ De toenemende onvrede met de huidige sociaal-economische ontwikkelingen in Indonesië en de Staten voor een officieel bezoek daaruit voortvloeiende spanningen zijn niet alleen voelbaar in de lagere sociale lagen van het volk. kelt de Spaanse minister van buiten- Ook de jonge intellectuele elite wordt er niet onberoerd door gelaten. Hierdoor bestaan er conflicten ;n.dse zaken. Areilza, verklaarde eer- in het leger en toenemende kritiek van met narae de jonge legercommandanten op de manier iS deze maand in Rome dat het waarop de regering de affaire Timor heeft aangefpakt. Beide ontwikkelingen hebben wel degelijk ,r. rendum nog deze zomer zou jnvioeci 0p regering en de hogere legerleiding. "Met de mogelijkheid dat er op vrij korte termijn *éfdartlkeie:beschuWig^ambkhiö verschuivingen zullen optreden in het regeringsapparaat en dat zelfs president Soeharto zich zal Sfepaanse premier ervan de hervor- terugtrekken houden bepaalde Javaanse intellectuele kringen steeds ernstiger rekening, tangen tegen te houden. DEN De twee verbannen ;choppen uit Damaraland, Colin iter en Richard Wood zijn giste- naar Lesotho vertrokken om de bisschopsconferentie van Id-Afrika bij te wonen. Deze con- entie vindt in Lesotho plaats, om- t de twee verbannen bisschoppen id-Afrika niet mogen betreden. in is alleen toegestaan op het ei£gveld J an Smuts over te stappen, d t Er bestaat in Indonesië een groeien de groep intellectuelen, die het niet eens zijn met de huidige econo mische planning. Hun kritiek richt zich vooral op het eenzijdige- kapitalistische van de plannen, waar door de kleine arbeidsintensieve be drijven steeds meer weg geconcur reerd worden door de grote kapitaal- sintensieve ondernemingen. De werkgelegenheid is hier zeker niet mee gediend en het verscherpt de kloof tussen de rijken en armen, tus sen de machtigen en de machtelozen. Verder vinden zij dat er in de plannen te weinig aandacht is voor niet- economische factoren zoals sociale voorzieningen en onderwijs. En tenslotte verwijten zij de regering Indonesië te afhankelijk te maken van buitenlandse mogendheden, met name Japan en de Verenigde Staten, die op bijna ongebreidelde wijze de bodemschatten van de archipel exploiteren. nale opinie heeft de invasie Indonesië geen goed gedaan. Militair ging het ook even anders dan de generaals gehoopt en verwacht hadden. Ali Moertopo verzekerde in december nog dat „alles nog dit jaar afgelopen zou zijn". Maar het leger wordt nog steeds geconfronteerd met een guerrilla in de ontoegankelijke bergen van Oost-Timor die nog lang kan duren. Het Fretilin was veel ster ker en veel beter uitgerust dan de militaire inlichtingendiensten had den laten weten. Het Indonesische leger leed gevoelige verliezen, zoals valt af te leiden uit de grote aantallen soldaten die nog steeds niet in de kampongs teruggekeerd zijn en uit de grote aantallen gewonde militai ren in de ziekenhuizen van grote ste den als Jakarta, Soerabaja en Sema- rang. Beroering President Soeharto uitvoerig geïnterviewd over ontwikkelingssamen werking en zijn bedreigde begroting Stervensbe geleiding schiet tekort: de dood is nog een levens groot taboe Kunstsmok- kei uit Polende grillige carrière van een ex-fascist ;lft Pau' Julien (75) blijft us- reizeneen Gulliver tussen de dwergen 'Situations X'nieuwe (en laatste) 'an, Sartre Jan Mulderver en voering en weemoed om Cruijff. Pertamina Deze groep en haar kritiek zijn ver- nn. de linkse beweging, de onafhan- sterkt na de „ontploffing" van het kelijkheid van OostrTimor uitriep. staatsoliebedrijf Pertamina. een af faire, die volgens deze groep eens te kreeg het leger het groene licht en viel het op 7 december de hoofdstad meer aantoont dat de regering op de Dili van Oost-Timor binnen. Het had I oe- he- BON VOOR g? GRATIS PROEF I an-j Stuur mij vier weken de Tijd zonder ijft enige verplichting mijnerzijds. naam: plaats: ,el- nr- tan Zonder postzegel zenden aan: de Tijd. het Antwoordnummer 6. Amsterdam. de /an I I I I I I I I I *1 _»eral te koop: I 2.-. ij Abonnementen: tel. 020 23 39 ^Jjj verkeerde weg is. De regering van president Soeharto en zijn persoon lijke adviseurs zijn hiervan op de hoogte en roepen intellectuelen en studenten op vooral toch mee te den ken over de ontwikkelingen en „op bouwende" kritiek te leveren. „Ten dele is de regering bang dat wij „on dergronds" zullen gaan en verder weet ze op het moment echt nauwe lijks hoe ze de problemen verder moet aanpakken", aldus een Javaans econoom. (Bappenas in het Staats planbureau.) Kwestie-Timor Naast de sociaal-economische pro blemen en de afhandeling van de Pertamina-kwestie speelt de zaak- Timor een zeer belangrijke rol. Anders dan de Indonesische kranten en minister van buitenlandse zaken, Adam Malik proberen aan te tonen is de kwestie-Timor in diplomatiek en militair opzicht geen succes geweest. Bekend is dat de president en minis ter Malik het leger, met de minister van defensie en de chef-staf van de strijdkrachten, (generaal Maraden Panggabean en generaal Ali Moerto po) als woordvoerders, maar moeilijk van een veel eerder ingrijpen in Oost- Timor konden afhouden. Maar nadat op 28 november vorig jaar het Freti- In het artikel over de oliemaatschap pij Pertamina van zaterdag 24 april zijn enkele storende fouten geslopen. Gezegd wordt dat generaal Soetowo bijna 30 jaar in de olie heeft gezeten. Dat moet zijn „bijna 20 jaar." Verder staat er dat dit 1000 dollar per hoofd van de bevolking is. Dat moet zijn 100 dollar per hoofd van de bevolking. daarvoor op beperkte schaal al mee gevochten afin de zijde van de pro- Indonesische bewegingen Apodeti en UDT. De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties veroordeelde de invasie en drong aan op terugtrek king van de troepen. In de internatio- De kwestie-Timor heeft grote beroe ring gewekt bij de jonge legercom mandanten, die vaak hun troepen met volstrekt verouderd materieel de oorlog moesten in sturen. De beste troepen werden afgemaakt, omdat er weinig of geen luchtsteun was en de aanvoer van voedsel en materiaal bij lange na niet deugde. Veel van de voorraden die vanuit Jakarta naar Timor gebracht moesten worden „verdwenen" onderweg door corrup tie. De troepen en dan vooral de jonge officieren zijn hier woedend over. In gesprekken worden vergelij kingen met Zuid-Vietnam onder Ngoejen Van Thieu gemaakt. De ge neraals en de bureaucraten verrijk ten zich en leefden in weelde terwijl de soldaten aan het front sneuvelden. Deze ontevredenheid in het leger heeft zich min of meer langs informe le kanalen gebundeld in een soort beweging die aangeduid wordt als „de groep die plant, de groep dte voorbereidingen treft", en waarin vooral de jongere directe legercom mandanten vertegenwoordigd zijn. Een vergelijking met de Portugese Beweging der Strijdkrachten (MFA) is wat de onvrede betreft niet hele maal ten onrechte. Maar het is niet zo dat deze groep een regelrechte harde militaire coup voor ogen staat. „Het zal op z'n Javaans gebeuren". Legaal De regering en de hogere legerlei ding weten hiervan. „Generaal Panggabean in Jakarta slaapt niet meer zo rustig". Ook de president is op de hoogte en „als goed Javaan ziet hij de tekenen des tijds en weet hij wat hem te doen staat", aldus de Javaanse intellectuele kringen. De mogelijkheid bestaat dat president Soeharto zal terugtreden of in ieder geval zijn macht zal overdragen aan een opvolger. In de Javaanse traditie is het niet onbekend dat de vorst de macht overdraagt aan een soort van premier. „Soeharto kan dan formeel nog wel president blijven, maar zijn bevoegdheden zal hij overdragen aan een jongere, nieuwe leider". Dan wordt er een voorbeeld aange haald waaruit moet blijken dat de president voorbereidingen treft om deze weg te volgen. In maart van dit jaar hield hij een redevoering in Jog- ja die bij de Javaanse intelligentia veel beroering heeft gewekt. In het kort kwam het er op neer dat hij de overname van de macht van Soekar- no op 11 maart '66 legaliseerde en constitutioneel verklaarde. Waarom, zo vroeg men zich af, moet tien jaar later deze „coup" nog eens legaal verklaard worden? Omdat, zo zeg gen Javaanse intellectuelen, hij de macht wil overdragen. En macht die je niet legaal verkregen hebt, kun je ook niet legaal overdragen Tevens heeft de presidept, alweer volgens de Javaanse elite, hiermee het einde van een tijdperk aangege ven. Na de chaos en de uitbarstingen rond de machtswisselingen van de jaren 65 en 66 is er een tijd van opbouw gekomen, met ais leider pre sident Soeharto. Die tijd is nu voor bij en volgens de Wajang-traditie moet ook de verpersoonlijking van die tijd zich terugtrekken. „Presi dent Soeharto als volbloed Javaan weet dat en treft zijn maatregelen". Bekend is dat Soeharto nooit om het presidentschap heeft zitten springen en dat hij pas onder druk van mili taire zijde deze post op zich heeft genomen. En van een rechtsgeleer de, die contacten heeft met de kring rond de president, hoorde ik de op merking dat Soeharto zich eigenlijk liever terug zou trekken, maar dat zijn vrouw. Iboe Tien, daar fel tegen is. Zij vindt dat de familie nog niet rijk genoeg is, en zij heeft een grote familie". Opvolger Wie is of wordt de opvolger? „Niet iemand uit de directe omgeving van de president, die hebben teveel boter op hun hoofd, niet de generaals Soe- motro of Moetopo. die hebben zich veel gecompromitteerd tijdens de Malari-rellen van januari '74". Beide generaals voerden tijdens deze rellen achter de schermen een harde strijd om de macht. Het zal iemand zijn die al een machtsbasis heeft, dus geen van de generaals uit de directe om geving van de president, dat zijn bureaucraten geworden. „De werke lijke fysieke macht in Indonesië ligt bij de directe legercommandanten". En zo komen we terug bij de Indone sische beweging der strijdkrachten, die er in sociaal-economisch opzicht door Johan ten Hove een visie op zou nahouden die onge veer dezelfde Is als die van de jonge intellectuele elite. De beweging heeft ook al iemand naar voren geschoven. Een jonge generaal, „die onlangs tot ambassadeur is benoemd en die in ternationale ervaring moet opdoen". Dit zeer subtiele spel kan natuurlijk doorbroken worden als de situatie te snel verergert, als er chaos komt en verschillende groepen of generaals een greep naar de macht zouden doen: zo wordt er nog steeds een slag om de arm gehouden Op welke termijn zal het allemaal plaatsvinden? „Zeer waarschijnlijk niet voor de verkiezingen van vol gend jaar. Als die ambassadeur, die jonge generaal naar Jakarta geroe pen wordt, dan kan het zover zijn". (Dit is het zesde verhaal in een serie over Indonesië.) ADVERTENTIE „Gelukkig zat er al 'n geschikt rookkanaal," vertelt Theo Lantink. We zitten rond 'n robuuste, mat zwarte haard, die net vorige week bij de familie Lantink is geïnstalleerd. En we kijken - hoe kan 't anders - naar het klassieke ballet der vlammen. Ja, terzake: „Mogen we weten wat 't u gekost heeft?" „Al met al f 2.500,-." „En mogen we ook weten hoe u dat bedrag vergaard hebt?" „Met sparen," luidt 't even simpele als korte antwoord. „Op welke manier?" informeren we verontschuldigend lorkniiK-iKlc beginners lout, liet gebruik glimlachend verder. „Alles wat aan 't eind van elke maand op onze Amro Priivrekenim over was, ging via dat AmrOmaat systeem van jullie naar 'n aparte spaarrekening." „Met in december 'n klapper door Theo's 13e maand," vult mevrouw Lantink aan. Een spattende vonk illustreert haar woorden. Amro Pmvnkciiini:-' knooppunt van rende bedragen aan 'i eind van de gezinsinkomsien en -uitgaven. Kun- maand (zie lam. Lanunk) ol' mei 'n nen alle rekeningen - ook acceptgiro's vast bedrag aan 'i begin van elke - mee betaald worden. Kan automa- maand. Beide mogelijkheden garandc- tisch mee gespaard worden met reste- ren snel spoaretïeci.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7