Hulp aan Cuba wellicht binden voorbehoud Luchtverontreiniging door zwaveldioxyde zal straks weer toenemen c Koningin krijgt speciale zanghulde koninginnedag 30 april lente meubelshow J [Gonzalez Byass i Misdaad per computer Nuts met gezonde, héle hazelnoten. Rijkspostspaarbank egering overweegt overleg van MEI Vraag uitvoerige informatie Bioscopen zien een meten met twee maten Dankzij aardgas ongeveer op schoonste punt, maar: FIN0 GADITAN0 Commandeurskruis voor scheidende ir. Knottnerus Tekst van lied wordt op televisie geprojecteerd DNDERDAG 29 APRIL 1976 ÉIË&ÉÉ gi;,k'pvr- BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 néEN HAAG De Nederlandse regering vindt dat ernstig over- >°Jogen moet worden de ontwikkelingshulp aan Cuba stop te "Wen indien de tienduizend man Cubaanse troepen in Angola 3uden gaan optreden in omringende landen zoals bij voorbeeld llhodesië. V* zou dan moeten plaats dainden samen met andere landen die aan Cuba geven, zoals Zweden, ■eijoorwegen en Canada. Minister artronk (ontwikkelingshulp) zei dit gis- b i«ren in de Eerste Kamer. De Neder- jgindse regering beziet de Cubaanse lafenwezigheid in Angola met grote eeDrg maar ziet op dit moment geen le de hulp aan Cuba (15 miljoen in '6) te stoppen, zei Pronk. WD en de Christendemocra- :he fracties in de senaat hadden •1 om stopzetting gevraagd. Zij nden dat de hulp overbodig is lien een land in staat blijkt een >t expeditieleger te financieren. CDA-fracties hadden, zo deelde itoü Piket (CHU) mee, zelfs over- jen een motie tegen de hulp aan iba in te dienen maar dit uit poli- ik fatsoen nagelaten omdat de CH- ictieleider in de Tweede Kamer ;inga al schriftelijke vragen met ïlfde strekking aan Pronk had iteld. ndia b.v. minister wees erop dat het buiten- ids beleid van een ontwikkelings- ïd nooit een reden is geweest hulp >p te zetten. „De hulp werd ook ;t stop gezet toen India Pakistan iviel en Indonesië oost-Timor be- zei hij. ;t was de CDA-fracties niet duide- waarom de hulp aan Cuba wel trgaat en de hulp aan Chili voor de ie mensen in dat land is stopgezet de regeringswijziging in 1973. >nk vond de aanduiding regerings- siging, gebruikt door Piket, wel al vaag. „Het ging om een massale >rd en brandpartij en het gaat nog om een moord en martel- ita. Het is via deze junta niet mo lk de mensen in Chili te helpen. Ik m er zelfs met die junta niet over "len praten," zei hij. Wel wordt js particuliere kanalen (onder an- ;re kerkelijke organisaties) hulp tar de Chilenen gezonden. Pronk ;s erop dat het vorige kabinet om :elfde redenen indertijd de hulp Oeganda, na de bloedige ichtsgreep van Amin heeft stop zet. Omdat ook in dat geval voort- etting van de hulp steun aan het egiem zou inhouden. Minister Van der Stoel had tevoren nog eens herhaald dat op initiatief van Nederland zelf ongeveer veertig Chileense vluchtelingen die nu ook uit Argentinië weg moeten naar Ne derland zullen komen. Hij verklaarde dat al eerder een aantal Chilenen in Argentinië toegang tot Nederland had verzocht maar dit was indertijd geweigerd omdat Nederland voor rang gaf aan de vluchtelingen uit Chili zelf. Bezuiniging Sprekend over de komende bezuini gingen benadrukte Pronk dat er geen verband bestaat tussen de omvang van het zogenaamde stuwmeer van nog niet bestede gelden en de bezui nigingsvoorstellen van financiën. Dit in reactie op de onjuiste berichten dat voor die bezuinigingen het stuw meer verkleind zou moeten worden. „Een bezuinigingsoperatie," zei Pronk, „zou eerder geholpen zijn met een vergroting van het stuwmeer, want dat betekent dat ik minder geld uitgeef." Incident Een klein incident ontstond met de communist IJmkers, die eerder al van minister Van der Stoel moest horen dat hij ten aanzien van Indo nesië selectief verontwaardigd was en vervolgens van Pronk aangewre ven kreeg dat hij economische onzin uitkraamde. IJmkers vond dit een persoonlijke belediging en vroeg schrapping daarvan uit de handelin gen. Voorzitter Thurlings waarschuwde reeds omdat hij eerder Pronk al op het ongebruikelijke van diens uitlating had gewezen. De minister verzette zich tegen de felle kritiek van WD-zijde wat met name de subsidies aan wat de WD linkse en extreem-linkse organisaties in Nederland noemde. De VVD vroeg uitstel van de stemmingen over de begroting van volgende week aan, omdat de fractie wil overleggen of ze wel voor deze begroting van Pronk kan stemmen. Het stemmen tegen een begroting is vrij ongebruikelijk in de Kamer. ADVERTENTIES Hoe snel en onopvallend één miljoen te verduisteren? Schakel de computer ervoor in. Want naast hun ongelooflijke doel treffendheid voor het centraliseren van informatie en het vergemakkelijken van de toegankelijkheid daarvan voor velen, zijn computers ook afschuwelijk kwetsbaar voor fraude. De snelle opkomst van deze "hoofdarbeidsmisdaad is één van de 24 artikelen in Het Beste T4et Beste A A mi Reader's Digest Freo deodorants met een zacht parfum dat de huid een bekoorlijke frisheid doet uitstralen. NIEUW: Extra Dry tevens doeltreffend anti-transpiratie preparaat Helene Curtis Spaardeposito met7%%rente Looptijd 7 jaar, vaste rente 7%% Looptijd 6 jaar, vaste rente 7'/?% Looptijd 5 jaar, vaste rente 7'A% Looptijd 4 jaar, vaste rente 7 Minimum storting f 1.000,- Rente jaarlijks opneembaar Tussentijdse opneming mogelijk voor aankoop eigen huis Zend mij de folder met uitgebreide inlichtingen over deze spaardeposito's. Straat Woonplaats Deze coupon ongefrankeerd opsturen naar Rijkspostspaarbank, Amsterdam. uw nationale spaar- en lu/pot/ieehbanlt Van een verslaggever AMSTERDAM De Neder landse bioscoopbond zit nog steeds aan kostbare keuringen van films vast. terwijl buiten de bioscopen, in allerlei verto ningscentra films worden ge draaid die nooit voor een keu ring zijn aangeboden. En die vertoningscentra zijn niet zel den door de overheid gesubsi dieerde instellingen. De Neder landse bioscoopbond heeft te gen die misstand geprotesteerd bij de centrale commissie voor de filmkeuring. Weliswaar is de feitelijke afschaffing van de filmkeuring voor volwassenen door het parlement aanvaard, maar dat zal waarschijnlijk pas volgend jaar zijn beslag krij gen. Intussen bestaat de bio scoopwet nog steeds in haar huidige vorm en betalen de le den van de bioscoopbond hoge tarieven om hun films te laten keuren. De heer J. Nijland, voorzitter van de bioscoop bond, vertelde dit gisteren in zijn rede op de jaarlijkse verga dering van de bondsraad. Hij vertelde erbij dat de bioscopen nog steeds scherp worden ge controleerd op het vertonen van ongecontroleerde films, terwijl al de andere vertonings centra vrijuit gaan. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De periode waarin de luchtverontreiniging door zwaveldioxyde in ons land afnam, hebben we wel ongeveer gehad. Dat commentaar gaf ir. J. H. Bakker desgevraagd op het gisteren verschenen jaarverslag van het landelijk meetnet voor luchtverontreiniging. In dat verslag rapporteert het Rijksinsti tuut voor de volksgezondheid dat de concentraties van zwaveldi oxyde in onze lucht vorig jaar licht gedaald zijn. centages worden gezien nu er achter de voorgenomen 25 procent kern energie een groot vraagteken staat. Hoewel er op de ontzwaveling van brandstoffen en schoorsteengassen hard wordt gestudeerd, zal niet zijn te voorkomen dat er meer zwavelver- bindingen in de lucht terecht komen. De vraag is alleen, hoeveel meer. Wat dat betreft is ir. Bakker bevreesd voor de toepassing van het „stilstandsbeginsel." Dat is de ook door de Europese Gemeenschap aan vaarde doelstelling van het milieube leid, dat de verontreiniging nergens meer boven de nu heersende waarden mag stijgen. De bedoeling daarvan is dat de vaststelling van maximaal toegelaten hoeveelheden verontreini ging niet wordt „misbruikt" om scho nere gebieden dan ook maar tot aan de norm te vervuilen. Moeilijk Door het grootscheepse gebruik van aardgas is de Nederlandse lucht wat betreft zwaveldioxide erg schoon ge- Ir. Bakker is directeur van de samen werkingsorganen der Nederlandse elektriciteitsbedrijven in Arnhem. Vorig jaar werd 86 procent van de elektriciteit gewonnen uit ons brandschone aardgas. In het kader van het energiebeleid zal dat aandeel rap minder moeten worden. Met de herinvoering van stookolie en kolen zal ook het zwaveldioxideprobleem weer de kop opsteken. Ir. Bakker: „Tegen 1978 gaan we het goed mer ken, en in 1982 zijn we door de bocht." Volgens de Eenergienota moet het aandeel van aardgas in 1985 tot 13 procent zijn teruggedrongen. De voorziene 10 procent kolen en 52 pro cent olie moeten als minimumper- worden. Als we het op dat peil moe ten handhaven terwijl we weer kolen en olie moeten gaan stoken, gaan we het technisch wel heel erg moeilijk krijgen, aldus ir. Bakker. Hij zou als peiljaar voor de toepassing van het stilstandsprincipe in Nederland 1967 prefereren. (In 1967 was de verdeling van het brandstoffenpakket der elektrici teitscentrales: 10 procent gas. 40 pro cent olie, 50 procent kolen. De netto elektriciteitsproduktie bedroeg in dat jaar de helft van die van 1975 - red). Ir. C. S. Knottnerus ADVERTENTIE ADVERTENTIE nederlands grootste intefleurverzorgingscentnjm piet kleifa waalwijk zanddonkb*; Vestigingen te AMSTERDAM weteringcircuit, (weteringschans 16S) GORlNCHEM westwagenstraat 82. MAASTRICHT smt iacobstraat 4 TILBURG heuvelstraat 90-92 kiest u als u eens een lichte fijne sherry wilt schenken... op elk uur van de flag. Jf „Hoe vindt u de reveille in stereo?" ANDRE KERSTENS Van een verslaggever UTRECHT Ir. C. S. Knottnerus is bij bevordering benoemd tot com mandeur in de orde van Oranje- Nassau. Ir. Knottnerus ontving de onderscheiding gisteren van minis ter van landbouw mr. A. van der Stee. in een bijeenkomst waarmede hij afscheid nam van zijn verschil lende functies in de landbouw. De heer Knottnerus is sinds 1951 voor zitter geweest van de Koninklijke Nederlands Landbouwcomité iKNLC). sinds 1954 lid van het dage lijks bestuur en sinds 1968 voorzitter van het Landbouwschap. In 1966 en 1967 en van 1971 tot en met 1975 was ir. Knottnerus voorzitter van het COPA. het samenwerkingsorgaan van de landbouworganisaties in de EEG. Minister Van der Stee prees de heer Knottnerus om de ijzeren zelfdiscipline waarmee hij zijn functies heeft vervuld en om de gro te inbreng, die hij heeft gehad in het nationale en internationale landbouwbeleid. „Hij heeft een be langrijke periode in de landbouw be geleid en zijn naam zal nog lang voortleven als een grote in de ge schiedenis van de landbouw", aldus de minister. Een groot aantal spre kers uit de wereld van de georgani seerde landbouw zwaaiden ir. Knottnerus lof toe. SOESTDIJK -Aan het slot van het bloemendefilé zal de koninklijke familie morgenmiddag in de tuin van paleis Soestdijk een massale hulde worden gebracht. Daaraan werken niet alleen het Urker visserskoor Crescendo en de muziekverenigingen die zich in de paleistuin zullen opstellen mee, maar alle aanwezigen. Zij zullen met elkaar op de melodie van het bekende En gelse „Land of hope and glo ry" koningin en prins toezin gen „Nederland en oranje", een lied waarin de verbonden heid tussen volk en Oranje huis tot uiting komt. Het is de bedoeling dat dit lied niet alleen in de paleis tuin wordt gezonden, maar op hetzelfde moment in vele Ne derlandse huiskamers. Dit zal mogelijk worden, doordat de tekst van deze bijzondere zanghulde op de televisie, die het gebeuren in Soestdijk rechtstreeks uitzendt, zal worden geprojecteerd. De christelijke bond van oranjeverenigingen in Neder land en de federatie van oran jeverenigingen. die dit jaar de aankleding van het bloemen defilé organiseren, hebben tot deze extra manifestatie beslo ten in verband met de gebeur tenissen rond het Oranjehuis in de laatste maanden. „Wij willen op die manier Ko ningin en Prins een hart om- der de riem steken en hen laten voelen dat Nederland, althans een groot deel ervan, achter het Oranjehuis staat", vertelde ds. C. M. Graafstal in Ermelo, vooreitter van de christelijke bond van oranje verenigingen ons gisteren. Afremmen Ook op andere manieren zal in de paleistuin duidelijk worden gemaakt dat het Oranjehuis nog hoog geno teerd staat. „Wij houden het in het menselijke vlak en wa ken ervoor er een politieke manifestatie van te maken. We hebben tal van Oranjeve renigingen moeten afrem men. Die wilden veel verder gaan. Er werd zelfs gepraat over een tweede Malieveld (in november 1918 werd op het Haagse Malieveld de Konin gin spontaan gehuldigd na de mislukking van Troelstra's revolutionaire actie, red.), Het zou voor ons een kleine moei te zijn tienduizenden mensen op de been te brengen voor een aanhankelijkheidsmars naar Soestdijk, maar dat wil len wij niet, althans niet op dit ogenblik, omdat actie snel reactie oproept", meent ds. Graafstal. Dat neemt niet weg dat hij en zijn medewerkers er ernstig over denken later in het jaar. als de commissie-Donner haar onderzoek voltooid heeft, bijvoorbeeld op de ver jaardag van prins Bernhard (29 juni) alsnog een nationale Oranje- aanhankelijkheidsbetuiging te organiseren. „Hoe het rapport van de com- missie-Donner ook uitvalt, wij zullen ook als dit minder plezierig is, de koningin laten weten dat wij haar als ons nationale symbool zien en zij in elk geval niet moet beslui ten af te treden. Wij zijn wel eens bang. dat de gebeurte nissen van de afgelopen maanden geen aanval zijn op mensen maar een aanval op het instituut koningshuis". Dertig Oranjeverenigingen zullen morgen in totaal drie duizend leden in de paleistuin op het gazon diverse activitei ten ontplooien die op konin ginnedag in tal van Neder landse gemeenten op het feestprogramma staan. Er komen zelfs een mobiel zwembad en een ouderwetse muziektent naar Soestdijk. In ongeorganiseerd verband worden honderden deelne mers met het traditionele bosje bloemen in de paleis tuin verwacht. Iets bijzonders De rijksvoorlichtingsdienst adviseert degenen, die willen defileren heel vroeg te komen als zij er zeker van willen zijn langs het bordes te kunnen wandelen. Velen die in groepsverband naar Soestdijk wilden gaan zijn afgewezen. „Wij krijgen vooral de laatste weken erg veel aanbiedingen van Oran jeverenigingen die iets bijzon ders hebben bedacht om het Oranjefeest luister bij te zet ten. maar we kunnen echt niet meer mensen laten mee doen, hoe jammer we het ook vinden. Want bij de aanbie dingen die we moesten afwij zen waren heel attractieve", vertelt ds. Graafstal. Zo wilde men uit Zuidlaren naar Soestdijk komen met ta bleaus of praalwagens. De plannen waren grotendeels uitgewerkt. Uit Scheveningen kwam de aanbieding in de paleistuin de banden van deze vissers plaats met het Oranjehuis te mogen uitbeelden. Ook dat is afgewezen, omdat het défilé niet langer dan een paar uur kan duren. „Maar mogelijk komen al die mensen over een poosje nog wel aan bod", stelt ds. Graafstal. Vlag Een groep particulieren, on der wie oud-verzetsstrijders, leden van het veteranenlegi- oen, de vereniging van gede coreerden (waarbij tal van dragers van de Militaire Wil lemsorde zijn aangesloten) en de Joodse gemeenten In ons land hebben een oproep doen uitgaan morgen massaal de vlag uit te steken. De woordvoerder van deze ac tie. de heer J. Ket in Doorn, heeft vele positieve reacties ontvangen. Zijn oproep blijkt ook aan te slaan bij winke liers die overgaan tot het in richten van speciale etalages. De afgelopen dagen was er in de boekwinkels opmerkelijke belangstelling voor foto's van de koningin en het koninklijk paar. Tweedehands boeken zaken en antiquairs zijn in vele plaatsen door de voorra den die zij op dit terrein had den. heen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3