iutoverzekering biedt bij waar letsel weinig dekking ---AUTOBIOGRAFIE 'nWeek lang laag: Bols timmert deur dicht tegen overval Datsun 120 Y en 140 J aanzienlijk verbeterd EEN WETENSCHAPPELIJKE ONTDEKKINGSREIS IR ONZE GRIJZE CELLEN. I mensen raken in financiële misère je "HOE WIJ DENKEN, LEREN EN VERGETEN" ALS BOEK VAN DE MAAND F14.50. DAARNA F28,50. Bertone ontwerpt een revolutionair instrumentenbord Elektronische wegwijzers sturen Duits verkeer Ruime meerderheid voor bestuursvoorstel voel u eens een dagje Vliegende Hollander RDAG 29 APRIL 1976 AUTO TROUW/KWARTET11 lH® wettelijke aansprakelijkheidsverzekering, die voor automobilisten verplicht is, biedt ook als land deze plicht zou verzaken, te weinig zekerheid. Bij ernstig letsel door verkeersongevallen taat voor menig slachtoffer nog een financiële misère, doordat ons veelgeprezen sociale jem geen volledige kostendekking biedt. Ook de autoverzekeringen zijn onvoldoende. Om die n heeft deze maand één verzekeringsmaatschappij, Delta Lloyd, voorgesteld een veelomvatten- erkeersverzekering verplicht te stellen. ADVERTENTIE ran de euvelen, dat naar schat- of letselschade inderdaad een uitke- tatVn honderdduizend autorijders ring van de WA-veizekeraar krijgt. rde zekerd achter het stuur van Vooral bij zeer ernstig gewonden m vermoedelijk ook niet al te be- constateerde de hoogleraar een grote rbare auto's gaan zitten, zal de ongelijkheid tussen wie wel en wie d; ing aanpakken. Nu het kente- geen schuld bewijzen kan. eidf gister sluitender gaat worden Juist het schuldbewijs is een j v nd jaar moet het voor 99 pro- kernprobleem, omdat vaak beide bij "o\ kloppen kan de controle op de een ongeval betrokken partijen jerzekeringen administratief schuld treft, wat dan nog uitgemaakt terz< ndjherpt worden. Totnogtoe was laken van verhaal op onverze- schuldigen bij een aanrijding jrrijwel ondoenlijke zaak. etekenis van de WA-verzekering feite slechts gering als het om wordt door de in dit geval toch ook belanghebbende verzekeringsmaat schappijen. Bovendien: wat heet schuld? Een overstekend kind of een bejaarde wielrijder is juridisch maar al te gauw aansprakelijk. Wie schuld draagt, wordt trouwens door een on geval met alle zorgen vandien wel van Delta Lloyd toe op drie punten: dat veel slachtoffers geen of slechts een gedeeltelijke vergoe ding krijgen; dat de uitkeringen te langzaam beschikbaar komen, en dat het stelsel goedkóperzou kun nen werken. De verzekeringsmaatschappij sugge reert nu een veel meer omvattende verplichte verkeersverzekering. De uitkeringen van de autoverzekeraars zouden dan ..moeten dekken voor letsel of overlijden ten behoeve van de bestuurder van het verzekerde motorrijtuig en de passagiers daar van, alsmede voor voetgangers en fietsers, die door dat motorrijtuig De Datsun 140 J met een vernieuwde achtersteven, die vooral een beter uitzicht biedt. De Datsun-series 120 Y en 140 J hebben een aantal technische verbeteringen ondergaan. Bij beide modellen werd de remcapaci- teit vergroot en is de wielophanging ingrijpend gewijzigd om tot qen gunstiger wegligging te komen. Bovendien is de carrosserie van de Datsun 140 J aan de achterzijde veranderd. e ongevallen gaat' het pro- zeer zwaar gestraft. Is daarbij ook de schade lijden. Zijn bij een schade „nn Ha ma. tntaa af moor mnfnrrHtnirran hatrnlf. financiële afwikkeling van de me dische en revalidatiekosten een zaak die het slachtoffer treft, dan is dit des te pijnlijker. Automobilisten kunnen deze moei lijkheden nog enigszins ondervangen door een inzittendenverzekering tot honderdduizend gulden per persoon, maar ook dat bedrag kan al gauw onvoldoende zijn. Voor andere weg gebruikers geldt die verzekering niet. Hwiiwiioa wcitucim, De kritiek op het huidige systeem - lit éénderde van hen voor zaak- spitst zich volgens het jaarverslag paald moeten worden op basis van de .economische invaliditeit'. De be langrijkste vraag is dus niet welke ii dat niet elke automobilist zijn ten nakomt, is dan maar een l van de ijsberg. Drie jaar gele- [werd aan de Universiteit van Jen een onderzoek ingesteld naar functioneren van het aansprake- Jeidssysteem. Daarbij stelde mr A. R. Bloembergen, die het iek leidde, vast dat de WA- Hngen ééntiende van alle bedra- uitmaken, die naar de ver- felachtoffers toevloeien, terwijl twee of meer motorrijtuigen betrok ken. dan zijn de passagiers op de eigen verzekering aangewezen en krijgen voetgangers en fietsers hun uitkeringen van alle betrokken ver- keersverzekeraars. die daaraan voor gelijke delen bijdragen. De verzeker de bedragen zullen van redelijk ni veau moeten zijn," aldus Delta Lloyd. Het jaarverslag voegt daaraan nog toe: „De schade uitkering zou be De Datsun 140 J Sedan had tot nu toe het nadeel van een gebrekkig uitzicht naar achteren en een te smalle insta- prulmte aan de achterzijde. Dit kon door een nieuwe vormgeving van dit carrosseriegedeelte ondervangen worden. De zijruiten en de achterruit zijn vergroot, waarbij de wagen ook uiterlijk meer „Europese" trekken vertoont. De 140 J en de 160 J het model Hardtop SSS op basis van de Sedan hebben een groot aantal detailwij zigingen ondergaan. Daartoe beho ren een versterkte rembekrachtiging, grotere remschijven, nieuwe voor- en achtervering en schokdempers, een gemakkelijker gaspedaalbediening en praktischer portiersluitingen. Bo vendien wordt de 160 J SSS nu met een vijfversnellingsbak geleverd. Op de 120 Y zijn grotere wielen en luxueuzere wieldoppen aangebracht, terwijl van dit type ook het uitlaat systeem gewijzigd werd. Beide series bleven motorisch gelijk: de 120 Y heeft een 1,2 liter motor van 52 DIN- pk, de 140 J een 1,4 liter van 80 pk en de 160 J SSS een 1,6 liter van 95 pk. Ook de grotere modellen 200 L en 260 Z ondergingen enkele detailwijzigin gen. Volgende week presenteert Dat sun Nederland te Lisse de opvolger van de huidige 100 A-serie of de Cher ry, het kleinste model van het Japan se merk. ADVERTENTIE "Domme" of "knappe" mensen bestaan niet. Dat is één van de belangrijkste con clusies uit dit interessante Boek van de Maand. U neemt een kijkje achter de scher men van het modernste hersenonderzoek. U ontdekt, wat er zich in uw hoofd af speelt, als de letters die u nu leest, via uw ogen door uw brein worden opgenomen. En u begrijpt plotseling meer van de eigenlijke werking van ons doen en laten dan tot nu toe mogelijk was. "Hoe wij denken, leren en vergeten" is op een heldere manier geschreven door een deskundig auteur: Frederic Vester. In vier uitgebreide hoofdstukken leidt hij u rond in de wonderbaarlijke wereld van onze grijze cellen. Het boek omvat 128 pagina's met ca. 200 illustraties, bijna allemaal in kleur. De Commissie voor de Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek vindt "Hoe wij denken, leren en ver geten" zo'n uitzonderlijke uitgave, dat het als 25e Boek van de Maand voor een speciale prijs wordt aangeboden^ Zodat het binnen het bereik komt van iedereen,, die meer wil weten over: Hoe wij denken, Ieren en vergeten. Dc aanbieding is geldig t/m 8 mei 1976. Echter zolang de voorraad strekt. handicap heeft het slachtoffer, maar welk gevolg heeft die handicap voor zijn financiële positie?" Op het ogenblik moet de gedupeerde weggebruiker zijn spaargeld aanspre ken, eer hij naar de bijstand kan. De sociale uitkeringen worden uiteinde lijk de voornaamste financiële bij drage tot het lichamelijk herstel van verkeersslachtoffers en dat voelen verzekeraars ook commercieel als een omissie. Maar om tot een beter sluitende verzekering te ko men, is een „heroriëntering van ons huidige wettelijke systeem" nodig, zo stelt de Raad van Bestuur van Delta Lloyd. Het gaat hier tenslotte om een aantal mensen, dat in getalsterkte een dui delijk achtergebleven minder heidsgroepering in de samenleving is, maar dat door de ernst van hun zor gen stellig meer aandacht van de wetgevers verdient. Men mag gerust schatten hier in Nederland met vele duizenden „krepeergevallen" te doen te hebben. Op de het afgelopen weekeinde geo pende Spaanse autotentoonstelling te Barcelona heeft de Italiaanse carros seriebouwer Bertone een nieuw ont werp instrumentenbord geëxposeerd. Het is te vinden in een racewagen, de Alfa Romeo 33 Navajo, die door Berto ne werd vervaardigd. Het instrumen tenbord geeft als bij een radarscherm alle mogelijke informaties weer op één langwerpige wijzerplaat. Niet alleen de verreden kilometers, de snelheid en het motortoerental wor den op Bertone's nogal revolutionaire instrumentenbord aangegeven, maar ook talrijke andere rij- en technische gegevens. Zo is op de toerenteller ook het koppel te zien: de draaikracht, die de zuigers en de krukas voor de aan drijving bieden. Op de snelheidsme ter is de remweg direct af te lezen. Verder worden in cijfers de druk en de temperatuur van de olie en gegevens omtrent acculading, benzinepeil en watertemperatuur aangegeven, ter wijl bovendien de positie waarin de spoiler onder de voorbumper staat, van het dashboard afleesbaar is. Zeer ingenieus is voorts een grafiek voor de acceleratiemogelijkheden. Het geheel maakt de indruk van een cockpit, maar het biedt bovenal het meest complete beeld, dat een auto- De Duitse bondsrepubliek gaat ge bruik maken van elektronisch be stuurde wegwijzers. Deze wegwijzers geven bij verkeersopstoppingen an dere routes aan. De wijzers treden in werking als door middel van detecto ren in het wegdek overbelasting van bepaalde autobanen gemeten is. De eerste test met deze computer besturing wordt thans uitgevoerd op de autobanen tussen Frankfort, Wiesbaden en Darmstadt. Hiertoe zijn op de kruisingen detectoren aangebracht, die aan verkeerscen- trales melden hoeveel auto's passe ren, hoeveel daarvan personen- en vrachtwagens zijn en met welke snelheden gereden wordt. Bij het be reiken van bepaalde overbelastingen worden dan in de centrales alterna tieve routes uitgewerkt, die op ver wisselbare wegwijzers komen te staan. De bedoeling is hiermee ver dere filevorming met tijdverlies en hogere ongevalskansen te voor komen. Het is voor het eerst, dat een derge lijk systeem in Duitsland buiten de bebouwde kom in werking treedt. In Frankrijk worden de verwisselbare wegwijzers al enkele jaren toegepast, met name op de autoroutes tussen Parijs en Marseille. De ervaringen hiermee zijn uiterst gunstig, doordat parallel aan de tolwegen de routes nationales lopen, die gemakkelijk als alternatieve trajecten kunnen dienen. In Nederland is dit systeem van bewegwijzering nog niet aan de praktijk getoetst. otto press SC' otto t«np ICS acquaOSC bwuinaMS amp,C<? De „cockpit" van Bertone's Alfa Navajo genoemd naar een Indianenfamilie met het instrumentenbord dat in één oogopslag mobilist achter het stuur van zijn auto een unieke hoeveelheid gegevens verschaft. I m woensdac 5 mei over de wagen kan krijgen. Van een onzer verslaggevers kele pensioenfondsen keerden zich NIEUW-VENNEP Uiteindelijk bleek Bols de stemmen van de tegen de statutenwijzigingen. Stichting distilleerderijen Lucas Bols niet eens nodig te hebben voor het doordrukken van de statutenwijziging waarmee de deur voor Heineken definitief werd dichtgetimmerd. Met grote meer- Ergernis De stemming zelf veroorzaakte nogal derheid (1.35 miJJoen tegen 0 32 miljoen aandelen)" kreeg het SuSTrfjen'^h aanvanS Korrniïe 71 in om tn/iawp Ha Hmilr Kn'ïaanro AAnHanlnAiiHareilflrrrQ. bestuur zijn zin tijdens de druk bezochte aandeelhoudersverga dering in Nieuw-Vennep. Het bestuur had eind vorige week 450.000 aandelen geplaatst bij de stichting om zodoende over voldoen de steun tijdens de vergadering te beschikken. Maar zonder die stem men had het bestuur nóg de vereiste tweederde meerderheid behaald. Ook vele kleine aandeelhouders stel den zich nl. op achter het bestuur evenals families als Harteveld en Oud, vroegere eigenaars van zaken, die nu als dochterondernemingen van Bols voortleven. Topman Steen stra Toussaint verklaarde verder te mogen aannemen dat mensen aande len Bols hadden gekocht om het be stuur te steunen. Opvallend was dat de grote beleg- gingsgroep Robeco/Rolinco te genstemde. Vrijwel altijd staat deze niet openlijk blootgaf. De vertegen woordiger van de stichting hield bij groep achter het bestuur tijdens aan- de mondelinge ja's en nee's eerst zijn deelhoudersvergaderingen. Ook en- mond-en was pas na herhaald aan- ADVERTENTIE Met echte historische vliegtuigen van Fokker Spin en Fokker F VIIA tot en met de ruimtevaart. Elke dag geopend van 10-17 uur. (Van 1/11 tot 1/4 's-maandags gesloten) -♦ AVIODOML suggestie vooreen gevleugeld dagje uit inlichtingen: Aviodome. Schiphol C. 020 -173640 dringen bereid zijn voorkeur bekend te maken. Daaraan voorafgaand was de discussie na alle emoties van de laatste weken vrij rustig geweest. Mr. W A. Steenstra Toussaint, de voorzitter van de raad van bestuur, was begonnen met een inleiding van een uur, die er op neer kwam (zoals een aanwezige samenvatte) dat Bols Heineken niet nodig heeft om goed te kunnen draaien. „Bols mag en kan niet worden overgenomen door een eenzijdig bod op de aandelen zonder dat over alle belangrijke aspecten van een samengaan overeenstem ming bestaat", aldus mr. Steenstra. Hij vertelde dat de statutenwijziging allang gepland was voordat Heine ken op de proppen kwam. In januari was er zelfs al over in de centrale ondernemingsraad gesproken. Bols heeft de aandelenuitgifte ge daan om nieuwe statuten te doen aannemen die een gemakkelijker aandelenuitgifte mogelijk maken. Van preferente aandelen die bij een dreigende overval tegen weinig geld geplaatst kunnen worden. Daartegen richtte zich echter niet de meeste oppositie. Dat was tegen de regel dat niemand meer dan 1 procent van de aandelen mag bezitten, tenzij hij nu al meer heeft. Wie meer wil, moet zijn aandelen omzetten in certificaten. Tegenstanders vreesden echter een slechtere verhandelbaarheid van de aandelen en daardoor koersdaling. Verder zouden buitenlanders geen belangstelling hebben voor certifi caten. Eerste kwartaal De omzet van Bols in de eerste drie maanden van 1976 was jenever en vieux uitgezonderd gelijk aan het eerste kwartaal van vorig jaar, on danks de hamsterwoede van eind vo rig jaar. De resultaten waren zelfs beter. Bols put optimisme uit het feit dat het prijsverschil tussen grote merken en witte Jenever ongeveer is gehalveerd. Ex-fusiekandidaat Heineken boekte in het eind februari afgesloten eerste halfjaar een winststijging van 20 tot 34 miljoen gulden. De omzet groeide tot 997 (was 781) miljoen. Het marktaandeel in bier is vergroot.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 11