Das zon We gaan weer bewegen en das maar Uit de weekbladen C&Avoorspelt de sportiefste zomer van de eeuw! Verandering Friese spelling gaat door Gaten in gebit moeilijk te vinden Geen vrij spel Bodemeier Wijs en onwijs Monarchie Volksfront Philips Kleine elite H. de Mooij treedt in oktober af als voorzitter NCOV Pasar Malam Jeugd krijgt meer voorlichting over voorbehoedsmiddel Mr. Mommersteeg waarschijnlijk terug in Kamer ■Jie N h DONDERDAG 29 APRIL 1976 TROUW/KWARTET Vrij Nederland Joop van Tijn diept in Vrij Neder land de fiscale nasleep vkn de Gulf- affaire nog eens op. ..Want al is de corruptiefllpper bij Lockheed op Tilt blijven staan, dat betekent niet voor iedereen dat de heren Schmelzer, Roolvink en Hoogendijk een vrij spel hadden." Hij vraagt zich bij voorbeeld af of het drietal tegenover de directe ontvanger net zo weinig openhartig is geweest als bijvoor beeld tegenover AR-fractieleider Aantjes. de redactie van Elseviers Magazine of de AVRO. 'De PvdA en het onvermogen tot beleidsbepaling', luidt het voorpagi na-artikel van Hans Smits, die van leer trekt tegen de ..doorgaan- ideologen" binnen de PvdA. die op hun beurt de CHU volgens hem vol strekt onderschatten, indien het mocht komen tot doorregeren met het CDA. Gerard van Westerloo portretteert mr Jan Abspoel. hoofdofficier van justitie te Alkmaar: ..Afkomstig uit een calvinistische familie, socialis tisch opgevoed en katholiek gewor den. ben ik altijd liberaal gebleven." Vincent Bakker schrijft over ..de merkwaardige goochelkunsten van regering en Centraal Plan Bureau" (De sociale uitkeringen worden snoeirijp gemaakt). In de rubriek Terzijde tenslotte een actueel grapje FC Gehakt - FC Patat: 5—0. Haagse Post: De Haagse Post bezocht na een jaar weer Piet Bodemeier, die niet langer „modaal" is. De machinesmeerder bij Hoogovens over zijn plotselinge bekendheid: „Je bent in opspraak gekomen, maar ik heb niks gelogen." En: „Dat rotglaassie prik nemen ze als maatstaf voor mijn welvaart." Meer modaals van Kees Tamboer, die de slag om de prijscompensatie analyseert: „Jan met de pet moet van dit kabinet bintjes eten!" W. L. Brugsma vindt dat Juliana moet blijven „en nog een eindweegs de kroon moet torsen om haar doch ter in staat te stellen onder normaler omstandigheden te kiezen of zij ja dan nee tot opvolging bereid is. en om het volk de gelegenheid te geven over zijn staatsvorm na te denken." Jos Schneider ziet in de Portugese verkiezingsuitslag nauwelijks een ruk naar rechts, „maar veeleer een consolidatie van wat de afgelopen twee jaar op gang is gebracht." Een reportage uit Tsjechoslowakije. („De slachtoffers van de Praagse winter") en een fraai opgemaakt co- ververhaal over Pieter Jelles Troel stra („en de droom van de revolu tie"). met als vaste prik een zich afdromende Koot. die het ditmaal gemunt heeft op de witte Kadet met Kroket. Elseviers Magazine: Op het omslag van Elseviers Magazi ne een meewarig kijkend meisje met de vlag halfstok op de achtergrond: Geslaagd, maar waarvoor? Het i6 de inleiding van een serie artikelen over wat wijs en onwijs is in het onder wijs. van de hand van dr Jan Pen- nock: „Binnen het raam van de Mammoetwet hebben we de ruimte niet benut om ons althans in de eerste Jaren van het voortgezet on derwijs te richten op de persoonlijke ontplooiing van jonge mensen naar hun aard en aanleg. De afzonderlijke vakken zijn te vroeg en te overheer send hun eisen blijven stellen." Onno Reitsma gaat in op de toene mende onrust rond de prijsontwik keling: „Wordt de roep om volledige prijscompensatie per 1 juli gehono reerd, dan is het hek van de dam en kan de regering wel inpakken. Dan is 1976 sociaal-economisch een verlo ren jaar, waarvan de vertaling zich in de werkloosheidscijfers laat lezen." Hoogendijk spreekt van de „smaak- bedervers van het CDA". De ARP begint volgens hem hoe langer hoe meer te lijken op een touringcar waarin de passagiers naar de Bel gische Ardennen willen, terwjjl de chauffeur koers zet naar Friesland. Cees Labeur was bij de PPR in ver gadering bijeen en vond een nieuwe vertaling. Politieke Padvinders Reünie. De Nieuwe Linie Paul Hoebink is er in De Nieuwe Linie stellig van overtuigd: „De keus in Portugal blijft beperkt tot Of fas cisme óf socialisme". De verkiezin gen hebben volgens hem geen oplos sing gebracht: „De Spinola en zijn Democratische Bevrijdingsbewe ging staan klaar om te proberen het verloren gegane terrein weer met ge weld te veroveren". Gerard de Bruijn dook in de „onhan dige" congresrede van PPR- voorzitster Ria Beckers, die nu ande re taal over de CPN spreekt: „Op dit moment wijs ik de CPN af, maar het zou gevaarlijk zijn om de opstelling en het optreden van de CPN dood te zwijgen We moeten met deze partij in de clinch gaan over inhoudelijke zaken". Andermaal Wim Klinkenberg over de Lockheed-affaire, die aan de voor avond van Koninginnedag nog wel even wil onderstrepen dat de mo narchie wel degelijk inzet is gewor den van het schandaal: „Beseft men werkelijk niet dat het vuur vanuit het buitenland rond Binnenhof en Soestdijk smeult en dat het een uitslaande brand gaat worden die men met een ouderwetse handspuit denkt te kunnen bezweren?". In de serie „De toekomst van Euro pa" ditmaal het Tweede Kamerlid Relus ter Beek (PvdA) over Europe se samenwerking van communisten en socialisten. De Tijd: Naar aanleiding van de vierde Unctad wereldhandelsconferentie in mei. interviewde De Tijd minister Jan Pronk van ontwikkelingssamen werking: „Het kapitalisme is ook een religie". Rob Vermaas hoopt dat de PPR na het vertrek van Bas de Gaay Fortman een opvolger krijgt, „die net als hij wil meewerken aan de compromisvorming, die in het veel partijenstelsel van ons land politie ke noodzaak is. Als de PPR wil gaan wachten tot er een meerderheid is voor een volksfront met de CPN. dan is dat een garantie voor een snel einde van de enige partij van enige omvang, die ons nog doet herinneren aan de vernieuwingsgolf uit de zesti ger jaren". Dezelfde Vermaas meent dat de twij fels over de Lockheed-gelden niet te lang meer mogen duren: „De slechte dienst die de regering de prins en het Nederlandse volk zou bewijzen, is het laten voortbestaan van een situ atie waarin beweringen als die van begin februari en van vorige week een eigen leven kunnen blijven leiden". Een fors aantal kolommen is gewijd aan Judocus Smits, oprichter van De Tijd, die na vijfentwintig jaar hoofd redacteurschap zijn archief liet ver nietigen. Gevolg: een promotie op zijn persoon kostte tien jaar speuren en spitten. De Groene Amsterdammer: Wat goed is voor Philips, is niet zo goed voor Nederland, aldus Jan Teu- lings in De Groene Amsterdammer. Uit het jongste jaarverslag achter haalde hij, dat de werkgelegenheid bij Philips-Nederland de afgelopen vijf jaar met twintig procent (achttienduizend man) is teruggelo pen. „De Nederlandse werknemers worden door het wereldconcern zoet gehouden met de minst winstgeven de en dus aflopende restjes". Maarten van Dullemen staat stil bij de Portugese verkiezingsuitslag: „Kiest Soares bij de conflicten, die voor de deur staan, niet voor de progressieve basis in zijn PSP. dan zal hij een splitsing in zijn partij riskeren en gedwongen worden zijn heil bij rechts en ultra-rechts te zoeken". Fleur Bourgonje sprak met enkele Chileense vluchtelingen in Argenti nië, die kans maken naar Nederland te mogen komen: „Hier worden we vervolgd omdat we Chileen zijn, wat heb je er dan aan om dicht bij je vaderland te wonen? Als we in Ne derland zijn kunnen we eindelijk weer eens mens worden". Wilfred Burchett sprak met Angola's premier Lopo di Nascimento: „Uit buiters hebben geen ras of kleur". Hervormd Nederland: Hervormd Nederland vraagt Zich af wie er nu eigenlijk beter zal worden van de vierde Unctad-conferentie in Nairobi. „Wanneer in landen als Chi li en Brazilië de producten meer gaan opleveren, is het zeer de vraag of de arme massa daarvan meeprofi teert. Het is waarschijnlijk toch weer een kleine elite, die nog rijker en machtiger wordt". Een interview met de schaatser Harm Kuipers, die zichzelf een door bijter. en toonverschillen overbodig vindt. Bert Aalbers sprak met de mensen achter de open brief van honderd anti-revolutionaire kaderleden aan de partijraad. Zij zijn vóór het CDA, „maar niet tot elke prijs". Ook in HN een portret van de Neder landse woonwagenbewoner, een be volkingsgroep op de wip. „De ligging van de meeste kampen versterkt het isolement. Aan het opjagen langs verschillende plaatsen is op papier een einde gekomen, maar een prop vol centrum is ook niet alles". Onder de titel „Is het ziekenhuis verziekt?" tenslotte een gesprek met de ziekenhuispastor Joep Dresen, die vindt dat de patiënt innerlijk niet altijd gebaat is bij de voort schrijdende medische techniek. Voorstel gedeputeerde staten aangenomen Van onze correspondent LEEUWARDEN Het zeer omstreden voorstel van Gedeputeer de Staten van Friesland tot wijziging van de Friese spelling is gisteren met een kleine meerderheid, namelijk 26 tegen 22 stem men aangenomen. De heer J. B. Singelsma van de Frysk Nasjo nale Partij voorspelde dat de spellingsstrijd in Friesland nu pas havig gaat ontbranden en dat het niet uitgesloten is, dat bij het Fries onderwijs straks drie verschillende spellingen zullen wor den gebruikt. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De heer Hendrik de Mooij uit Rijnsburg wenst in okto ber af te treden als voorzitter van het Nederlands Christelijk Onderne mers Verbond (christelijke mid denstandscentrale). Hij is twintig jaar NCOV-voorman geweest. Ook is hij Jarenlang voorzitter ge weest van de christelijke slagerspa troons. Aan het eind van de jaren zestig was De Mooij gedurende vier jaar lid van de Tweede Kamer voor de ARP De Mooij wordt als NCOV-voorzitter hoogstwaarschijnlijk opgevolgd door de heer D. Zuidhof uit Biltho- ven. Zuidhof is thans secretaris van de bond van christelijke onderne mers in het bakkersbedrijf. In tegenstelling tot De Mooij, die steeds als slager actief ondernemer is gebleven, is Zuidhof in dienst van zijn huidige bond. Hij is door het NCOV-bestuur aangezocht om De Mooij op te volgen. Op 5 mei be spreekt het bestuur van de christelij ke bakkersbond de situatie. Als Zuidhof definitief ja zegt. zal hij waarschijnlijk op 14 Juni tot nieuwe NCOV-voorzitter worden gekozen door de verbondsraad van het NCOV. De eigenlijke voorzitterswis seling gebeurt op 11 oktober wan neer het NCOV zijn najaarscongres heeft. Verder mag worden verwacht dat veel Friezen de spellingswijzigingen niet zullen toepassen. Het Friese volk waarvan volgens de heer Singelsma minstens tachtig procent tegen ver andering is. is in de voornemens van Gedeputeerde Staten niet gekend, terwijl juist op dit punt inspraak zo belangrijk zou zijn geweest. Namens een deel van de CDA-fractie zei drs J. M. A. Mulder dat verschei dene leden zich. nu de meningen van deskundigen zo scherp tegenover el kaar staan, niet bevoegd achten voor een spellingsverandering te stem men. Gedeputeerde Mulder betoogde dat het hier slechts gaat om een bijstelling van de Friese spelling en dat de veranderingen niet ingrijpend zijn. Er waren voorstellen om elf wij zigingen aan te brengen en op meer dere ervan werden amendementen ingediend. Een amendement dat een bepaalde wijziging die het woordbeeld nogal zou aantasten, wil de verhinderen, werd aangenomen. Op aandrang van één van de Staten- DEN HAAG Naar schatting 100.000 mensen zullen in juni de Pa sar Malam in de Haagse Hout- rusthallen bezoeken. Voor het eerst zal de Indische Markt tien dagen duren, niet zeven, zoals de voorgaard- de 17 keren het geval was. De organi serende stichting Tong Tong heeft tot verlenging besloten omdat de belangstelling van zowel publiek als deelnemers sterk gegroeid is Voor de komende Pasar, die van vrijdag 18 juni tot en met zondag 27 juni gehouden wordt, hebben zich al ruim 150 deelnemers opgegeven. Groot is vooral het aanbod op het gebied van oosterse kunstnijverheid, exotische kleding, edelstenen en tropisch fruit. leden verklaarde gedeputeerde Mul der zich bereid te onderzoeken of de mogelijkheid bestaat dat in de Ne derlandse taalwet wordt opgenomen, dat het bevoegd gezag in Friesland over de Friese spelling kan beslissen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De zestig Rutgershui- zen in Nederland (bureaus voor ge- boortenregeling en seksualiteitsvra- gen) beginnen zaterdag een campag ne die de jeugd meer vertrouwd moet maken met voorbehoedsmid delen. Ter gelegenheid hiervan wordt de prijs voor een consult in een van de huizen voor jongeren tot achttien jaar verlaagd tot vijf gulden (was 17.50). Deze prijsverlaging is blij vend. de andere activiteiten tijdens de campagne duren zes weken. In die tijd wordt veel informatie over voor behoedsmiddelen verspreid bij scho len. vormingsinstituten, buurthui zen. sociëteiten en clubs. In de bio scopen in zeventien grote en mid delgrote plaatsen wordt een filmpje vertoond en op de grote bureaus van de Rutgersstichting komt een vrij inloopspreekuur op woensdagavond en zaterdagmorgen. Volgens het bestuur van de Rut gersstichting is een dergelijke cam pagne dringend nodig. De jongeren blijken weliswaar al veel over voor behoedsmiddelen te weten, maar in de praktijk schrikken ze voor het gebruik ervan terug. Vooral bij eerste seksuele ervaringen wordt vaak geen enkel anticonceptiemid del gebruikt, met alle mogelijke ge volgen van dien. Van een verslaggever DEN HAAG Uit een onderzoek van de Consumentenbond blijkt, dat het nauwkeurig bepalen van het aan tal gaatjes, dat men in zijn gebit heeft, voor tandartsen een erg moei lijke opgave is. Een van de medewerkers van de Consumentenbond, die meer dan een jaar niet naar de tandarts was geweest, heeft om dit uit te zoeken zeven tandartsen bezocht. Tevoren hadden twee tandartsen onafhanke lijk van elkaar het gebit uitgebreid bekeken en zestien gaatjes gevon den, een ontsteking boven een brug en een gebroken wortel van een voortand. Op weg naar zeven tandartsen deed de man de volgende ervaringen op: de eerste tandarts vond het allemaal nog al meevallen. Hij kon niet meer dan vier gaatjes vinden. De tweede deed het grondiger en vond negen gaatjes. Hij zocht daarbij met spiegel en sonde. De derde kwam tot vijf gaatjes, maar hij deed het volgens de Consumen tenbond toch beter dan de eerste twee, want hij maakte röntgenfoto's. De uitslag van de röntgenfoto's is nog niet bekend. De vierde tandarts vond niet meer dan vier a vijf gaatjes. De vijfde ging met spiegel en sonde drie keer door de mond en ontdekte acht gaatjes. De zesde kon zes gaatjes vinden en de zevende tenslotte kwam niet ver der dan drie gaatjes. Ook foto's De Consumentenbond raadt de men sen aan bij een bezoek aan een tand arts te staan op uitgebreid onder zoek. Een controle met spiegel en sonde is niet genoeg. Het is absoluut noodzakelijk dat er ook röntgenfoto's worden genomen. Maakt de tandarts nooit foto's dan kan men beter een andere tandarts zoeken. De Consumentenbond vindt ook, dat men de behandeling van de tandarts zoveel mogelijk in het oog moet hou den. Dit is wel erg moeilijk, maar men moet in ieder geval in de gaten houden of de tandarts bij grotere vullingen een stalen bandje om de kies klemt, of tussen tanden die moe ten worden gevuld een plastic plaatje steekt. Daaruit valt iets af te leiden over zijn nauwkeurigheid. Men moet er op letten, of de tandarts het vulgat met andere instrumente dan de boor bijwerkt en of hij d vullingen laat harden voordaMiij he afwerkt. I Het polijsten van de kies of de tandg| zegt ook iets over de zorgvuldigheid^ van de behandeling. Van belang is altijd dat het werkgebied bij vullen of plaatsen van een kroon droogi I wordt gehouden, bijvoorbeeld een velletje rubber of een rolletjef watten. De Consumentenbond vindt dat het werk van de tandartsen van tijd tijd door terzakekundigen moet wor-lfl den gekeurd. In het ziekenfonds is™ sprake van enige controle maar die ia lang niet voldoende. In de particulic^^ re sector bestaat geen enkele vornCflrl van controle. Die moet er volgens Consumentenbond wel komen. jtaS Van onze parlementsredactie DEN HAAG De oud- staatssecretaris mr J. A. Mom mersteeg komt zeer waarschijnlijk weer terug in de Tweede Kamer. De kamerfractie van de KVP rekent er al op. dat hij de katholieke gelederen komt versterken op de Kamerzetel die is opgengevallen na het onver wachte overlijden twee weken gele den van de tweede fractievoorzitter van de KVP. de heer Weijters. De heer Mommersteeg zelf noemt het niet onwaarschijnlijk, dat hij in de Kamer terugkeert. Op koninginne dag heeft hij een gesprek met de KVP-fractievoorzitter Andriessen. De heer Mommersteeg was van '63 tot "73 lid van de Tweede Kamer. Daarna werd hij staatssecretaris van defensie in het kabinet Den Uyl. maar hij trok zich na bijna twee jaar om gezondsheidsredenen terug. Op de kieslijst van de KVP staan vóór de heer Mommersteeg nog de oud-ministers Nelissen en Brouwer, die hebben laten weten dat zij hun beurt voorbij laten gaan. De KVP-fractie besloot gisteravond om de heer C. F. Kleisterlee kandi daat te stellen voor het eerste onder- voorzitterschap van de Tweede Ka mer. Verwacht wordt dat de Tweede Kamer deze kandidatuur algemeen zal steunen. Drs. M. Peijnenburg wordt plaatsvervangend voorzitter van de KVP-fractie. BRINK-MOLYN: Door het vrijv| len van een belastingvoorziening h haalde dit verf- en kunststoffen*?, drijf, ondanks een lager exploitatr?1 f? resultaat, meer winst. Het voordel2" saldo was 450.000 tegen 283.000 gr®" den. In de tussentijdse mededelifDa wordt nog gezegd, dat „een difn& dendvoorstel, dat een bescheid! verlaging inhoudt ten opzichte 1974, thans in overweging is". O 1974 werd 10 procent dividend taald, waartoe (ook) de dividem serve werd gebruikt. ak etel |feii

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 10