Kasteel Amerongen gaat toch onder veilinghamer Kill dichtbij )m merit aar Nieuws komt bij instanties ais „donderslag" aan ende blind horende doof uitvoerders Vragen snv awN3-Lawv bot DE AMBTENAAR ALS WERKNEMER. link en recht, dat begrijp ik J josine haaienvechter het weer Nederland droogte(ei)land KVP begint desnoods alleen aan soort CDA JeNSDAG 28 april 1976 binnenland trouw/kwartet 5 cht legt de president van de lerlandsche Bank in zijn jaarver- over 1975 een belangrijk accent de nog steeds niet bedwongen lontwaarding, of wel: de inflatie, ins land. Zijlstra zelf het woord te geven het „waarom" van „De door inflatie geschapen wanorde laat normale gezonde economische wikkeling niet toe, nog afgezien de funeste repercussies op het ei atschappelijke en politieke vlak. h e dit nu nog niet wil aanvaarden, ziende blind en horende doof." E het vervolg van zijn verslag kan £i n duidelijk lezen van de presi- 'a nt van de Nederlandsche Bank der een normale gezonde econo- sche ontwikkeling verstaat: een 10 tjanige verdeling van de producti ve eitsstijging - als die er tenminste is bedrijfslevijn, loontrekkenden ■ei de overheid alle drie zodanig aan - n trekken komen dat de één niet koste van de andere twee als een rre bloem ineenschrompelt. it laatste is nu wel het geval met deel van het Nederlandse be- jfsleven, dat fors in de rode cij- zit. Daarom acht|de heer Zijl- a de door de regering voorgestel- één-procentsoperatie „even on- als moeilkijk". Uitvoe- ig daarvan zal betekenen dat voor n belangrijk deel van de bedrijven n merkbare rendementsverbete- ig in het verschiet ligt, die echter s- rst over enkele jaren echt :rkbaar zal zijn. 11 i ook al constateert de president jj t een deel van de lasten van deze leratie (minder groei van de over- m isuitgaven en zo goed als geen eële verbetering van de lonen in j komende tijd) onnodig zouden n geweest als de ingreep eerdjer is gekomen; toch verdient de lorgenomen operatie grote instem- 7, ing- sjijlstra laat zich terecht niet uit over vraag of een verdere stijging van collectieve sector met één pro- nt per jaar toch niet te hoog is bij On veronderstelde groei van de )oductiviteit met 3,5 4 procent. at is een puur politieke beslissing, :;aar de president van de Neder- "llndsche Bank zich buiten houdt; al natuurlijk te zijner tijd het LR-lid J. Zijlstara daar wel het één i ander over opmerken, et is bekend dat de fractieleider Min de VVD in de Tweede Kamer, heer Wiegel, er ten diepste van Irtuigd is, dat de groei van de wJectieve sector (overheidsuitga ven en sociale verzekeringen) een Jalt moet worden toegeroepen. Een ifoei van nul procent dus. (dolerende) voorzitter van de ogramma-commissie van het DA, prof. B. Goudzwaard, heeft zer dagen in twee artikelen in jjcze krant gepleit voor een groei in 0,7 procent. Zijn partijgenoot, 01 inister Boersma, meent dat de één zfocent-norm eerder aan de lage aiant is. inlen moet niet al te verbaasd zijn deze verschillen. Veel hangt af E'in de (toekomst) visie, die iemand eeft op de overheidsuitgaven, de eloningsnormen voor de werkne- /a ers en de kansen voor het be drijfsleven. Minstens zo belangrijk dil zijn of de veronderstelde groei oran 3,75 procent inderdaad gehaald eI)an worden. Wij twijfelen daar erk aan. et moet niet uitgesloten worden lacht, dat de „Duisenberg-nor" of i j e „CDA-norm" (of welke andere aaDrm dan ook) jaarlijks binnen be- lalde nauwe marges een bijstelling gezien de vele onzekere fac- (ren die er aan ten grondslag ïgfegen. enslotte schrijft de president van g<e Nederlandsche Bank dat het niet annemelijk is dat het beslag van de illectieve sector op het nationale ikomen ten alle tijde moet blijven lenemen. Hij pleit er voor een iscussie op gang te brengen op het veau waarop en de voorwaarden aaronder dit beslag kan worden stabiliseerd. Het is te hopen dat eze wens speodig wordt vervuld, en dergelijke discussie - prof. Ver laat heeft in twee artikelen in AR- aatkunde reeds een aanzet gege- en - gedoogt geen uitstel. Terecht :gt Zijlstra dat er thans al zóveel lergeld is betaald, dat een uitstel an althans een discussie over ge- oemde problemen, eigenlijk niet anvaardbaar is. door Fred Lammers AMERONGEN Het interna tionaal bekende kasteel Ame rongen zal onder de hamer ko men. Ook de kostbare inventa ris wordt over enige maanden geveild. Daartoe hebben de ei genaren van het kasteel de er ven graaf van Aldenburg Ben- tinck tijdens een familieberaad besloten, nu de Nederlandse re gering heeft laten weten geen middelen te hebben de exploi tatie van het kasteel over te nemen. De 4.2 miljoen gulden die de familie Bentinck vraagt voor het kasteel en het belangrijkste deel van de inboe del wil het ministerie van CRM op tafel leggen, maar daar blijft het dan ook bij. Het geld voor de exploitatie is er niet. CRM schuift de schuld wat dit betreft af op het ministerie van financiën. Daar is men van mening dat minister Van Doorn de beheer ders van de rijksschatkist te lichtvaardig het etiket van boosdoe ners heeft opgeplakt. Ruim vier jaar is er, naar een woordvoerder van de familie ons gis teravond vertelde, in het geheim on derhandeld met het rijk. Toen men deze maand eindelijk wel eens wilde weten waar men aan toe was liet minister Van Doorn tijdens een be spreking in Rijswijk weten dat tot zijn spijt het aankoopplan niet door kon gaan. Een veiling is nu de enige mogelijkheid die de eigenaren nog openstaat om de problemen die rond Amerongen zijn ontstaan op te lossen. Familie Die problemen betreffen niet in de eerste plaats het feit dat het beheren van een kasteel voor particulieren tegenwoordig vrijwel ondoenlijk is geworden, al speelt dat facet natuur lijk mee. De erven Bentinck willen Amerongen van de hand doen omdat in de familiekring moeilijkheden zijn ontstaan over dit rijke bezit. Naar mate de familie zich uitbreidt gaan er steeds meer stemmen op over te gaan tot boedelscheiding. Op het ogenblik wordt het kasteel bewoond door drie van de rechthebbenden, zowel een Nederlandse, Duitse als Britse tak van de familie, al brengen sommigen van hen alleen hun vakanties door op het kasteel. Het zijn vooral de in het buitenland wonende erfgenamen die graag de vruchten van het hun toeko mende erfdeel willen zien. Zij voelen weinig binding meer met het kasteel van hun voorouders. „In de toekomst zullen de moeilijkhe den alleen maar groter worden als er nog meer neefjes en nichtjes bijko men. Vandaar dat er maar eens be slissingen moeten worden genomen. We kunnen de zaak niet op de lange baan blijven schuiven", vertelde de heer G. L. A. de Brauwere die met zijn vrouw een Bentinck op het kasteel woont. De Bentincks kan overigens niet worden verweten dat zij overhaast te werk gaan. „We heb ben de rijksoverheid lang genoeg res pijt gegeven een oplossing voor deze kwestie te zoeken. Wij als familie willen ook niets liever dan dit fraaie bezit als een geheel in stand te hou den", meent de heer De Brauwere. Antiek Deskundigen zijn het erover eens dat het kasteel en de unieke zaken die erin staan bij een veiling het veelvou dige van de door de familie gevraag de 4,2 miljoen gulden zullen opbren gen. Antiquairs uit binnen- en bui tenland kijken al jaren verlekkerd naar Amerongen. Het nieuws over kasteel Amerongen is bij de instan ties die zich bezighouden met het wel en wee van onze kastelen en histo rische bezittingen ingeslagen als een bom. De vicevoorzitter van de Neder landse kastelenstichting mr. C.P. ba ron Bentinck (een tak van de Ben tincks die niets met Amerongen heeft te maken) noemde de kwestie Amerongen „een rampzalige zaak". „Wij wisten niet anders dan dat Amerongen veilig was gesteld. Er was volledige overeenstemming be- B.V. de Toevoer te Meppel Galgenkampsweg 6, tel. 05220- 52558/52683 Vraagt voor het in teamverband voorbereiden en uitvoeren van werken betreffende de aanleg van buisleidingen voor water. Praktijkervaring gewenst. Leeftijd tot ca. 40 jaar. De werkzaamheden zijn gelegen in Oost- en Zuid-Flevoland. Telefonische of schriftelijke sollicitaties aan bovenstaand adres. f. Het uit de zeventiende eeuw daterende kasteel Amerongen gaat waarschijnlijk heel wat kostbare en unieke voorwerpen aan het buitenland verliezen. reikt. Wij zijn er enorm van ge schrokken dat de aankoop niet door gaat met alle gevolgen van dien. Als het kasteel wordt geveild is het zeker dat veel kostbare en voor Nederland unieke zaken naar het buitenland zullen gaan. Daar zal weinig aan zijn te doen", aldus baron Bentinck. Hij is niet van plan het erbij te laten zitten. Als voorzitter van de Monu- mentenraad heeft hij samen met eni ge anderen wel bij dit soort zaken betrokken Nederlanders als prof. F.H.M. Grapperhaus (voorzitter van het algemeen bestuur nationale commissie Monumentenjaar 1975) een brief gestuurd naar het bestuur van de nationale contactcommissie monumentenbescherming. Spoedvergadering Volgende week dinsdag komt de Mo- numentenraad in spoedvergadering in Zeist bijeen om zich over de zaak te beraden. „Wij hopen dan geza menlijk contact met de minister op te nemen. Een onvervangbaar natio naal bezit dreigt verloren te gaan als we niet oppassen. Als de veiling doorgaat zal 1976 in de geschiedenis bekend staan als het jaar waarin Amerongen werd prijsgegeven en dat zou ons nageslacht zeker betreu ren", vindt baron Bentinck. Kasteel Amerongen heeft een rijke historie. Het huidige kasteel dateert DEN HAAG Dc Kamerleden mevr. Gardeniers-berendscn (KVP). Van Leijenhorst (CHU) en Scholten (ARP) hebben minister Van Doorn (CRM) gevraagd alles in het werk te stellen voor het behoud van het kas teel Amerongen. Volgens de Kamerle den bezit het kasteel een unieke en onvervangbare inhoud. Zij vragen zich af, of het verantwoord is dat dit Nederlandse monument verloren dreigt te gaan en dat de kunstschatten verspreid worden. uit de zeventiende eeuw, maar in de dertiende eeuw stond op deze plaats al een ridderhofstad. Lange tijd is het bewoond geweest door de grafe lijke families Van Reede en Van Al denburg Bentinck, die beiden hechte banden met de Oranjes hadden. Het kasteel kreeg in deze eeuw grote faam doordat keizer Wilhelpi II van Duitsland er enige jaren woonde en er op 28 november 1918 zijn akte van afstand ondertekende. In het kasteel herinnert veel aan hem en trekt, me de omdat aan de inrichting eigenlijk niets is veranderd, jaarlijks vele be zoekers. Vandaar dat degenen die Amerongen ter harte gaat er het liefst een rijksmuseum van zouden willen maken, plannen die nu heel onzeker zijn geworden, al stelt baron Bentinck zich nog niet gewonnen te willen geven. „De komende maan den gaat het erop of eronder." DE- VAN EEN LEZER- Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boe kenbom -2iVVN3iaSai3H^3AC> De open haard in de Grote Zaal van het kasteel. onder redactie van loes smit ..Een echte persoonlijkheid is moeilijk te herkennen, omdat hij op niemand lijkt." Zo iemand kan Cor de Jonge best zelf zijn, die het boekje ..Aforis men" (f7.90. uitgeverij Hollan- dia. Baarnschreef, waarin hij zijn gedachten over het leven, mensen. politiek. kunst, godsdienst en alles wat met leven en samen-leven te maken heeft, in de vorm van aforismen heeft vastgelegd. Hoe hij persoonlijk over al die zaken denkt, laat in de meeste gevallen niet veel aan dui delijkheid te wensen over. Een paar voorbeelden: Met de letter van de wet liegt men legaal. Men heeft het altijd maar over links en rechts. Maar link en recht, dat begrijp ik beter. Gebrek aan iverkelijk artistiek vermogen en aan gedrevenheid maken van de kunst een we tenschap. Ook een straathond kan men kunstjes leren. En de mens&n zul len zeker voor hem klappen. Wat de afvallige werkelijkheid verloochent, is meestal niet de godsdienst, maar zijn opvoeding. Begrippen als waarheid, rechtvaardigheid en medemense lijkheid beschouwt Cor de Jonge als zeer betrekkelijk: Misschien is de waarheid ivel bol vormig en ligt ieder punt van de waarheid loodrecht tegenover een ander punt van diezelfde waar heid. Het zijn niet de rechtvaardigen en zachtmoedigen die het gezag aan vallen, maar zij die geen gezag verdragen. Bepaalde mensen boffen. De rechtvaardigheid wil precies dat gene. ivat zij ook willen. Medemenselijkheid en sociaal be sef: wie kunnen zich die luxe ver oorloven? De onderdrukten en zij die honger hebben? Hij kan ook keihard oordelen: Wat kan een mens aardig zijn. als hij het een beetje naar zijn zin heeft. Wij vergeven veelal, omdat het ons tot eer strekt. Principe is de zondagse naam voor een mening die men niet heeft. Wat voor karakter doorgaat, is niets anders dan een primitieve vasthoudendheid. Een paar losse citaten: Kleine bomen zijn eerder groot dan grote. Menig opengetrapte deur valt di rect weer in het slot. Gezag is geaccepteerde macht. Wat veel voorkomt: twee monden en één oor. Jongens vechten, omdat meisjes sterker zijn. Hoe men het leven ook beschouwt, het komt volgens Dc Jonge altijd op hetzelfde neer, de dood. Het Leven is heilig, zei de bloem. Een jonge vrouw plukte hem en 's avonds was hij verwelkt. Het leven is heilig, zei de leeuw. Hij werd gevangen en stierf in een kooi. Het leven is heilig, zeiden de ou ders tegen het kind. Van een verre reis keerden zij niet terug. Het kind troostte zich met zijn nieuwe teddybeer: 13.75 stond er op het kaartje, dat nog om zijn nylon nekje hing. tiWt i Y. Niemand ter wereld kan volhouden een langere ritssluiting te bezitten dan deze: het ding is zesenvijftig meter lang en dient op de muur van een manufacturenfabriek in Fort Worth in Texas uitsluitend als blikvanger. Het zou trouwens onbegonnen moeite zijn om daar een passende rok of broek bij te zoeken. Josine van Dalsum begrijpt niet veel van feministen (of misschien niet van vrouwen? Of van mensen in het algemeen?). Ze denkt, blijkt uit wat ze aan het weekblad Viva vertelde, dat dat allemaal onge lukkig getrouwde vrouwen zijn: „Hoe harder ik die vrouwen hoor schreeuwen, des te ongelukkiger zijn ze volgens mij. Als vrouw zeg ik: geef mij maar een lekkere vent. Van vrouwen ond^r elkaar komen toch alleen maar enge toestanden, Mannen zijn trouwens veel aardi ger. Vrouwen durven vaak zo wei nig initiatieven te nemen, ze zijn bangelijk, niet collegiaal of soli dair met elkaar. Vaak zijn ze door zichtig en geraffineerd, ze hebben dikwijls zo n benarde kijk op de mensen en dingen om hen heen. Hun visies getuigen soms van zo weinig diepgang. Maar misschien komt dat wel allemaal door ver schil in opvoeding tussen jongens en meisjes. En natuurlijk zijn veel vrouwen vooral vroeger on derdrukt in deze mannenmaat schappij. Het belangrijkste is ech ter dat mannen en vrouwen waar dering en respect voor elkaar kun nen opbrengen. Maar als ik ge trouwd was met een griezel van een vent dacht ik er misschien net zo over." Arme Josine moet haar leven lang steeds met een onuitstaanbaar ty pe vrouwen in contact gekomen zijn. Maar ook al kent ze persoon lijk alleen maar een paar bangelij ke, oncollegiale, niet solidaire vrouwen met een benepen geest, met weinig diepgang en boven dien ongelukkig getrouwd met een griezel van een vent, dan nog is dit soort generaliseren niet te verontschuldigen. Een vroegere privé-detective uit de Australische stad Sydney, Tim Bristow, heeft aangeboden voor een kleine driehonderdduizend gulden een spectaculair gevecht met een haai aan te gaan. De tweekamp zou moeten plaatsvin den in een bassin van minstens vijfig meter lengte, zodat er vol doende ruimte is om uit de voeten te kunnen en het water moet hel der genoeg zijn om elkaar goed te kunnen zien. Het is niet helemaal duidelijk of de ex-detective vreest zijn prooi in troebel water niet te kunnen opsporen of dat hij het zo zielig vindt voor de haai dat hij het dier bij voorbaat zoveel moge lijk comfort gunt. Van onze weerkundige mede werker Dat april een zeer droge maand is zal iedereen nu zo langzamerhand wel weten. Maar hoe staat het nu met de verdeling van de neerslag? Wel, tot en met gisteren was Rotterdam-Heliport een van de droogste KNMI-stations met minder dan 3 mm. Leeu warden en Twente staan op 6 mm, Soesterberg ruim 8, Dee- len 97a mm. Wat meer regen viel er in Gilze-Rijen (10'A mm) en vooral het vliegveld Beek (16 mm). Ook Vlissingen behoort met 10 mm tot de minder droge stations. Het wat nattere patroon daar houdt verband met een uitspatting van een Kanaal- depressie, die eerder deze maand in zuid-Engeland plaatselijk 30 tot 40 mm regen bracht. In een later stadium, toen de depressies noordelij ker een zwakke plek probeer den te vinden, kregen Schot land en noord-Engeland ook neerslag van betekenis, soms meer dan 30 mm. Daar nu de hogedrukgebieden vanuit Groenland (1045 millibar) daar zo sterk zijn gaan druk ken is dat natuurlijk allang voorbij. Achteraf bezien heeft Nederland deze maand toch feitelijk op een soort droogte eiland gelegen want ook van de regens in zuid-Duitsland O zooniq mist 19 temperaturen ion luchtdruk in millibaren ooklannoeo hagel ■w-w warmtetront H hoge-dnjkgebied ^^bewotkriq ct5> regen sneeuw T-r kou-front tage-drukgebicd Eg onweer windrichting verDtaatsmgsnchtmg Van onze parlementsredactie DEN HAAG - Terwijl het KVP- bestuur gisteren nog eens nadrukke lijk liet merken dat de KVP zich eventueel zelfstandig tot een soort CDA zal omvormen, heeft zich in de leiding van de CHU een klein, maar niet onbelangrijk verschil van me ning geopenbaard over de vraag of het CDA vóór de verkiezingen een intentieverklaring kan afleggen. Zoals bekend heeft de Unieraad op 10 april afgewezen, dat het CDA vóór de verkiezingen een voorkeur zou moe ten uitspreken voor samenwerking erna. In een gemeenschappelijke ver klaring die de unievoorzitter, mr. ba ron Van Verschuer en de voorzitter van de Tweede-Kamerfractie dr. Kruisinga gisteren hebben afgege ven, staat dat zij beiden nog achter die resolutie staan. Maar de heer Van Verschuer voegde daar tegenover ons aan toe, dat hij niet van plan is. het CDA om de kwestie van de intentie verklaring de mist te laten ingaan. Hij meent dat de Unie op dit punt eerder bereid moet zijn water in de wijn te doen dan wanneer het bij voorbeeld gaat over het meningsver schil inzake bewerking van de partij- grondslag. Dat laatste is immers een principieel en de voorkeurkwestie slechts een praktisch punt, aldus de heer Van Verschuer, Dat dr Kruisin ga een andere wijze van benaderen heeft verklaarde de unievoorzitter uit het verschil in verantwoordelijkhe den die beiden dragen. Het KVP-bestuur liet weten dat het akkoord is gegaan met het rapport van de commissie die de noodproce dure heeft ontworpen Deze procedu re zal worden vervolgd wanneer on verhoopt de ene CDA-lijst niet zal doorgaan. Als daar eind mei geen zekerheid over bestaat zal één juli de voorbereiding van de omvorming van de KVP tot een zelfstandige christen democratische partij beginnen, aldus het KVP-bestuur. Dan kun alles klaar zijn voor de daadwerkelijke omvorming. Wanneer zou blijken dat de kiesverenigingen van de ARP deze maand niet met tweederde meerder heid voor de ene CDA-lijst stemmen, dan zal de noodprocedure worden versneld. (afgelopen weekeinde) merkten we weinig of niets en evenmin van neerslag- activiteiten af en toe in noord-Dultsland (Hamburg bijvoorbeeld gistermorgen nog weer eens 4 mm). Van de aprilregens langs de Noorse kust en ook de sneeuwstoring die maandag In Stockholm 14 mm aan neerslag opleverde, werd bij ons niets gevoeld. Wel kregen we gistermiddag bericht over natte sneeuw en hagel in de omgeving van Delfzijl. Hoe wel er bij aanvoer van uitzon derlijk koude Noordpoollucht via Skandinavië naar Neder land een enkele winterse bui niet uitgesloten is, houden wij het in de rest van deze maand vermoedelijk wel droog en hoog, wat de wind betreft. Een van de scherpste kou- uitbarstingen in de laatste aprilweek blijft in onze herin nering die van 1950. Op dinsdagmiddag 25 april trok de lucht s'middags geheel dicht en volgde er een dichte sneeuwval. Rond vijf uur bleef de sneeuw gedeeltelijk liggen en er vormden zich laagjes ijs op de plassen. De was hing stijf aan de lijn. 26 april vormde het laagste maximum van de maand met hier en daar nog geen 6 graden. Zuid-Engeland werd in die dagen geteisterd door een winter-dichte "blizzard", een sneeuwstorm die behalve et telijke bomen ook meer dan 1000 telegraafpalen omblies. De afgetapte neerslag in Zuid-Engeland was plaatse lijk 33 mm. Maar op 30 april bereikte zachte lucht ons land en de eerste mei werd zowaar een zomerse dag met 25 graden ln Oudenbosch en Maastricht. Erg lang duur de de prille zomervreugde niet, want al op de vijfde mei kreeg Vlissingen een re- genplens van 40 mm doof een retrograde depressie die uit Duitsland kwam opzetten voorafgaande aan een perio de met droog, zonnig weer, gecoached door een machtig SkandinaCvlsth hogedrukge- bied

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5