Happel is de baas Nice speelt niet meer Tom Okker niet in eindtoernooi vves wii Israel uitgesloten van deelneming aan Aziatische Spelen Liverpool is een typisch Engelse ploeg, collectief erg sterk, het is mijn stijl niet, maar wel gevaarlijk' minimumloon voor spelers Fibak: reuzendoder in Stockholm Matige start Vollebregts Spanning op slotdag om schaaktitel Rep blijft bij Valencia Rotterdam koopt Kasteel niet Kuiper vierde n Spanje De Staatsloterij maakt geschiedenis Al 250jaar Naar aanleiding van ongeregeldheden in Bastia ENSDAG 28 APRiL 1976 SPORT TROUW/KWARTET 11 oor Matty Verkamman VERPOOL Als de strenge bovenmeester uit vervlogen jden, zo heeft Ernst Happel zich boven de prof-voetballers van iub Brugge geplaatst. Voor de Oostenrijker is een begrip als spraak altijd al „flauwe koel" geweest: een onmogelijke zaak in ?t topvoetbal, volgens Happel. Omdat er door zijn pupillen veel ild verdiend kan worden heeft kille Ernst er ook totaal geen oeite mee, dat de verhoudingen binnen het voetbal zijn achter bleven op het maatschappelijk gebeuren. Happel is de baas, er jn er wel degelijk die echt bang voor hem zijn. En zo moet het aar blijven, vindt de trainer met de dwingende ogen, die als letbalvakman overigens hoog wordt aangeslagen. e prestaties die hij heeft geleverd, ireken inderdaad in Happels voor- '1. Internationale bekendheid :eg hij als trainer in 1970, toen hij iet Feyenoord blinkende bokalen Europa Cup en Wereldbeker vero- Maar bij zijn volgende werkge- V Club Brugge, heeft hij in nauwe- twee jaar tijd, iets moois opge- wd. Happel startte in West- laanderen op het nulpunt. De club s bijna failliet, werd op het laatste Iboment gered door de gemeente |jrugge, die voor het oude Klokke- tadion goed geld neertelde. Ook nu die hulp van gemeentewege er trouwens nog. Burgemeester Van Male die nog wel eens iets „regelt' is een trouwe supporter van „Club". In sportieve zin kwam Happel juist op het moment bij Brugge, waar dure spelers als Devrindt, Geels, Vanden- xde. Na die top raakte Happel met daele, Carteus en Houwaart noodza- Rotterdammers wat in de versuk- kelijkerwijs van de hand waren ge lling. Zoals het ook niet goed ging daan. Zodoende moest Happel met zijn korte Spaanse periode bij Se- een nieuw team beginnen, waarin ei genlijk alleen de aanvaller Raoul Lambert nog als oudgediende was overgebleven. Jonge spelers als Van- dereyken (ex-Hasselt) en De Cubber (ex-Union) werden ingepast tussen het andere, reeds aanwezige jeugdig talent. Dat nieuwe Brugge verbaasde heel België door verleden jaar al een plaats in de UEFA Cup te verdienen en dit seizoen met een ruim verschil landskampioen te worden. Boven dien speelt Brugge vanavond de eerste finale-wedstrijd voor de UEFA beker tegen Liverpool. Raoul Lambert, de inmiddels 31- jarige spits, die na dit seizoen nog een contract voor één jaar heeft bij Club, is ook nu nog verbaasd over die „for midabele reeks". Hij zegt: „Niemand had met deze resultaten rekening ge houden. Wij hadden op een vierde, vijfde plaats in de competitie gere kend. Maar zowaar beging Brugge onder Happel een internationale topclub te worden". DEN HAAG In het rapport dat de Vereniging Van Contract Spelers (WCS) on langs heeft opgesteld, staat dat de meeste betaalde voetballers uit de C-elftallen en de meeste eerste divisiespelers het wette lijk vastgestelde minimumloon niet ontvangen. Secretaris Karei Jansen: „Er is een uitgebreid wetenschappe lijk onderzoek gehouden voor dat rapport werd opgesteld en we zijn tot de conclusie geko men, dat heel veel spelers dat minimumloon niet halen. Wij willen dat die toestand met in gang van het seizoen *76-'77 op geheven is en overleggen daar over met de clubs en met de belangenorganisatie van die clubs, de FBO". Een van de resultaten van de bemoeienissen van de WCS was al dat de situatie bij FC Den Haag drastisch is veran derd. Jansen: „De gemeente raad van Den Haag heeft beslo ten FC Den Haag een hogere subsidie te verlenen, maar heeft daar wel de voorwaarde aan verbonden, dat alle spelers het wettelijke minimumloon zullen ontvangen". KOEALA LOEMPOER Het dagelijks bestuur van de Federatie van de Aziatische Spelen heeft in Koeala Loempoer besloten Israel uit veiligheidsoverwegingen uit te sluiten van deelneming aan de Azia tische Spelen van 1978. De voorzitter van de Federatie Miraj Khalid (PAK) deelde mee dat Japan belangstelling heeft getoond de Spelen over twee jaar te organiseren, maar dat eerst op goedkeuring van de Japanse autoriteiten moet worden gewacht. De moeilijkheden over de plaats waar de spelen in 1978 zullen worden gehouden, ontstonden toen Pakistan dat als gastheer was aangewezen, zich om financiële redenen terugtrok en het dagelijks bestuur van de federatie geen land bereid vond de plaats van Pakistan in te nemen. Dit vooral vanwege de veiligheidsaspecten, die aan het deelnemen aan de spelen van een Israëlische ploeg kleven. Op de bijeenkomst in Koeala Loempoer is verder besloten het aantal takken van sport te beperken om de kosten te drukken. Een daartoe in het leven geroepen commissie gaat tijdens de Olympische Spelen in Montreal de financiële zijde van de organisatie nader bekijken. De voorzitter van de overkoepelende Afrikaanse raad voor de sport, de Nigeriaan Abraham Ordia heeft in Nairobi opnieuw gewaarschuwd alle landen, die hun sportieve betrekkingen met Zuid-Afrika niet willen verbreken te boycotten. De voor een bijeenkomst van de sportraad in Nairobi verblijvende Ordia doelde hierbij speciaal op Nieuw-Zeeland dat in een rugbywedstrijd tegen de Zuidafrikanen wil uitkomen. De voorzitter deelde mee, dat fiet direct werd gedacht aan een boycot van de Olympische Spelen in Montreal maar „wij zullen in geen enkele tak van sport aantreden als daaraan ook Nieuwzeelanders meedoen." STOCKHOLM (ANP) De Poolse tennisser Wojtek Fibak heeft het laatste WCT-toernooi van dit seizoen op zijn naam gebracht. Hij won in Stockholm in de finale van de Roemeen Ilie Nastase met 64 en 7—6. Raoul Lambert, aanvalstroef van Club Brugge en het Belgisch elftal tijdens een training. Als elke Bruggeling wijst ook Lam bert de richting van Happel, wan neer de achtergronden van dit suc ces wordt g ïïnformeerd. De sympa thieke Vlaming, die gisteren nóg zijn beklag deed over het „brutale" optreden van Wim Rijsbergen in de interland van zondag tegenover hem, zegt: „Happel is duidelijk de baas over de groep. Iedereen heeft respect voor hem. Het is al gebeurd, dat een speler twee minuten te laat kwam voor de bus. Dan beslist Hap pel gewoon dat dc bus zonder die speler moet vertrekken. Daarnaast is hij op de training enorm afwisse lend in zijn oefeningen. We hebber geen enkele dag dezelfde training." Happel zelf, zegt het als een nadeel te beschouwen, dat zijn team geen werkelijke leider telt. Het collectiel is sterk, maar een dominerende fi guur ontbreekt. De rijk getalenteer de Deense middenvelder Ulrik Lefe- vre zou op grond van zijn capacitei ten de bepalende speler kunnen zijn, maar ook hij blijft liever de timide technicus in dienst van het geheel. Met name van Lambert had Happel ook meer leiderschap verwacht. Lambert werpt wat dat betreft te gen: „Ik ben daar waarschijnlijk toch niet het juiste type voor." Geor ge Leekens, de rap van de tongriem gesneden 'voorstopper van Brugge, noemt Happel een „harde". „Hij kan zelfs keihard zijn, hoewel hij soms toch ook weer menselijk is. Maar dat harde van hem, zal een voetballer toch aanspreken. Belangrijk is vol gens mij ook de enorme ervaring, die Happel zelf in het voetbal heeft op gedaan." Leekens vertelt, dat Brugge onder Happel aanvallend voetbal speelt. „Onze vleugelverdedigers Bastijns en Volders zijn allebei offensief inge steld. Ze waren oorspronkelijk ook aanvallers. Ook het middenveld is aanvallend met mensen als Lefevre, Vandereyken en Kools." Een heel verschil met de nationale ploeg, die speelwijze van Brugge. Over de afgang van België (met vijf Bruggelingen) in Rotterdam, zegt Ernst Happel: „Ik geloof niet in een terugslag op mijn spelers. Overigens had ik er een voorgevoel van, dat de wedstrijd op die manier zou gaan verlopen. Nederland kan immers nog altijd één van de sterkste nationale ploegen van de wereld op de been brengen. Voorts heb ik voornamelijk als Oostenrijker naar die wedstrijd zitten kijken. De nationale ploeg van België is mijn zaak niet." Happel is veel meer betrokken bij de Uefa-Cup-finales tegen Liverpool. Hij zag de tegenstander van vana vond in competitieduels tegen Stoke City (5—3) en Manchester City (3—0). „Dat elftal is van absolute Europese topklasse. Liverpool zal naar mijn vaste overtuiging ook kampioen van Engeland worden. Het is een typisch Engelse ploeg, collectief erg sterk. Het is weliswaar mijn stijl niet, dat Engelse voetbal, dat meestal uit één patroon bestaat, maar het is wel gevaarlijk. Ik kom uit de Middeneu- ropese school, dat voetbal blijf ik prefereren." De vermoedelijke opstellingen zijn: Liverpool: Clemence; Smith, Neil, Thompson, Kennedy: Hughes, Kii- De 23-jarige student in de rechten uit Poznan ontpopte zich in dit toernooi als een ware reuzendoder, door ach tereenvolgens de geplaatste spelers Vilas, Okker en Nastase uit te scha kelen. Tom Okker verspeelde hier door zijn kansen op het eindtoernooi. Van 4 tot 9 mei zal in Dallas voor de zesde maal het eindtoernooi van WCT worden gehouden, waaraan de acht hoogstgeplaatste spelers uit de voorronden zullen deelnemen. Het eindtoernooi werd eerder gewonnen door Ken Rosewall (Aus, twee keer). Stan Smith (VS), John Newcombe (Aus) en Arthur Ashe (VS). Tom Okker verloor met zijn partner Adriano Panatta (Ita) de eindstrijd van het heren dubbelspel. Ilie Nasta se (Roe) en Alexander Metreveli (Sov) wonnen in twee sets: 6—4, 7—5. Na het toernooi in Stockholm zijn de deelnemers aan de eindtoernooien HYERES (AFP/UPI)Sjoerd en Er- van WCT bekend geworden, ik Vollebregt zijn de strijd om het Enkelspel: (Dallas, van 4 tot 9 mei): gan, Fairclough (of Case); Heighway, Toshack en Callaghan. Club Brugge: Jensen; Bastijns, Krie- ger, Leekens, Dc Cubber, Volders; Lefèvre, Vandercycken; Cools Lam bert, en Van Gooi. (ADVERTENTIE) LEEUWARDEN De strijd om de topplaatsen in het Nederlands schaakkampioenschap krijgt van daag in Leeuwarden een bijzonder spannende ontkroping. Jan Tim man begint met een half punt voor- .prong op Hans Ree en Jan Hein tonner aan zijn laatste partij tegen Chris Baljan, terwijl Ree en Donner eso. Frans Kuijpers en Fred van der Vliet ontmoeten. In Leeuwarden zijn gisteren twee afgebroken partijen uit de tiende onde uitgespeeld. Enklaar versloeg n de derde zitting Van der Vliet. Van ijgerden en Van der Weide braken erst nog voor de derde keer af voor- lat Van der Weide zonder verder te ipelen zich gewonnen gaf. Stand Is: 1. Timman Vh punten, 273. Donner en tee 7.475. Van WIJgerden en Van der Vliet 5'/j, 6. Hartoch 5, 779. Llgterlnk, Enklaar en Kuijpers IV», 10. Wltt 3'/j, 11. Baljon 3,12. Van der Welde Wit: B. Enklaar Swart: J. H. Donner legende ronde 1. e2-e4. d7-d6 2. d2-d4. Pg8-f6 3. Pbl-c3. g7-g6 4. 12-14, Lf8-g7 5. Pgl-f3, 0-0 6. Lcl-e3. Pb8-d7 7. :4-e5. P16-g4 8. Le3-d2, c7-c5 9. e5xd6. c5xd4 10. p!3xd4, Pg4-f2 11. Ddl-e2, e7-e5 12. De2x!2. e5xd4 13. Pc3-d5. Pd7-c5 14. Pd5-e7t. Kg8-h8 15. Pe7xc8, Ta8xc8 16. 0-0-0, Dd8-b6 17. Tel-el?. d4-d3. wit geelt het op. Het zal je lot maar wezen. Kamperen. De geur van vrijheid en het buitenleven opsnuiven, zeggen ze. Voorlopig sta ik mooi te rommelen met haringen en scheerlijnen. Toch vind ik het fijn dat we in de Staatsloterij hebben meegespeeld. Anders zouden we die prijs niet hebben gewonnen en dit jaar met ons hele gezinnetje niet met zo'n eindeloze bungalowtent op vakantie kunnen gaan. Trouwens zo'n kans kunt u ook krijgen. Gewoon meespelen in de Staatsloterij. Alleen, of met een paar. De loten kosten f 25,- per stuk. 'n vijfje f 5.-. U koopt ze bij de Staatsloterijkantoren, waarvan u de adressen in de beroepengids vindt. Vanaf elke le maandag in de maand kunt u er terecht. 10 dagen lang. Gemiddeld 4 op de 10 loten zijn prijs. Dat is een kans van 1 op 2Zi op zo'n 800.000 prijzen van f 10,- tot f500.000.-. Iedere maand. Per lot speelt u 3 trekkingen mee. De uitslagen komen op de tv en in de kranten. Uitbetalingen na de derde trekking. Postrekeninghouders kunnen héle loten bestellen door storting op postrekening 5151 t.n.v. de Collecteur Directie Staatsloterij, Den Haag. Na overmaking van f 25,- (of een veelvoud daarvan) ontvangt u enkele dagen voor de le trekking uw lotnummer(s). Als uw overschrijving voor het eind van de maand binnen is, speelt u de volgende maand al mee. Ook kunt u de Staatsloterij machtigen eens per maapd of tweemaandelijks een bepaald bedrag te laten afschrijven. Incassomachtigingen en alle inlichtingen: 070 - 653955. Europees kampioenschap in de Fly ing Dutchman—klasse slecht begon nen. De broers, die ook in het Frapse Hyeres een test voor de Spelen van Montreal moeten afleggen, werden in de eerste wedstrijd slechts 21ste. De beste Nederlanders werden Mey- boom en De Vos met een achttiende plaats. Aanvankelijk zou Meyboom met Rozendaal varen, maar deze moest onlangs worden geopereerd. Winnaar van de eerste race werd de Nieuwzeelander Jock Bilger en twee de de Britse crack Rodney Pat- tisson. Sjoerd en Erik Vollebregt herstelden zich in de tweede race redelijk van het slechte begin in dit Europees kampioenschap. De broers uit War mond reikten naar een achtste plaats. De winnaar van de eerste wedstrijd, Jock Bilger, kwam niet verder dan de dertiende plaats. Van de zeilers, die in de eerste race voorin eindigden, kwamen slechts de Westduitse broers Diesch opnieuw tot een goede prestatie. Zij werden nu vierde. Doordat de andere favo rieten het min of meer lieten afweten de Brit Pattisson bijvoorbeeld werd twaalfde is de strijd weer behoorlijk open. De overwinning ging naar de Oostenrijkers Seidl en Hisl. Van de overige Nederlanders eindigden Brinkhorst en Korver als 32ste, Bierman en De Jong als 33ste en Meyboom en de Vos als 37ste. 470-klasse: 1. Smith (OB) 31,1 pnt, 4. Van Werkhoven (Nedi 67,7 pnt. Tornado: 1. Reg White (OB) 3 pnt. 16. Van der Klett (Ned) 117 pnt. 39. Wlllemsen (Ned). Finn-jollen: 1. Howiett (OB) 18 pnt, 43. Wilton (Ned), 46. Van der Eist (Ned). Soling: 1. Below (ODld) 25 pnt. 7. Bakker (Ned) 42,4 pnt, 16. Blok (Ned) 25. Roozendaal (Ned). FD-klasse: 1. Bilger (NWZ)28,1 pnt, 7. Vollebregt (Ned) 73,1 pnt, 36. Meyboom (Ned) 196 pnt. Arthur Ashe (VS), Paul Ramirez (Mex), Guillermo Vilas (Arg), Eddie Dibbs (VS), Björn Borg (Zwe), Dick Stockton (VS), Bob Lutz (Vs) en Ha rold Solomon (VS). Dubbelspel: (Kansas, van 28 april tot 2 mei): Brian Gottfried/Paul Ramirez (VS/Mex), Bob Lutz/Stan Smith (VS), Arthur Ashe/Tom Okker (VS/Ned), Ross Case/Geof Masters (Aus). Wojtke Fibak/Karl Meiler (Pol/WDl), John Alexander/Phil Dent (Aus), Ed die Dibbs/Harold Solomon (Vst) en Vijay Amritraj/Aanand Amritraj (Ind) Arthur Ashe is titelhouder in het en kelspel. Gottfried en Ramirez zijn dit in het dubbelspel. DAVIS CUP SANTIAGO Chili heeft in Santia go de finale van de Amerikaanse zone van het toernooi om de Davisbeker, waarin Zuid-Afrika tegenstander was, met 32 gewonnen. De Chileen Jaime Fillol zegevierde in het laatste enkelspel, dat eerder wegens de in vallende duisternis was afgebroken, over Bernie Mitton: 75 63 4—6 JIMMY CONNORS DENVER Door een overwinning in twee sets (7—6 en 6—2) op zijn landgenoot Ross Case heeft de Ame rikaanse tennisspeler Jimmy Con nors het toernooi van Denver op zijn naam gebracht. Dit toernooi in de Amerikaanse staat Colorado telde mee voor het WCT-kampioenschap. OLYMPISCHE SPELEN LONDEN De Internationale Ten- nisfederatie (ILTF) heeft het Inter nationaal Olympisch Comité offici eel laten weten te willen deelnemen aan de Spelen van 1980 in Moskou. Tennis stond voor het laatst in 1924 op de Olympische kalender en be hoort sinds kort weer tot de Olym pische sporten, hetgeen nog fiiet in houdt, dat er aan de Spelen mag worden deelgenomen. VALENCIA Voorzitter Ramos van FC Valencia heeft gisteren ver klaard, dat Johnny Rep ook het vol gend seizoen bij Valencia zal blijven voetballen. „Wij laten Rep voor geen enkel bedrag gaan". De ex-Ajacied zelf hierover: „Mijn inkomen in Va lencia en het gunstige belastingkli maat in dit land geven mij geen aanleiding Spanje te verlaten". De afgelopen dagen hebben FC Köln en Hamburger SV belangstelling ge toond voor de rechtsbuiten. ROTTERDAM De Rotterdamse gemeenteraad zal piet akkoord gaan met het college-voorstel de opstallen van Sparta op het Kasteel te kopen. In een motie zal de meerderheid van de raad er deze week bij het college op aandringen Sparta een lening van één miljoen gulden tegen een rente van 87c te verstrekken, waardoor het verwachte exploitatietekort van dit seizoen opgevangen kan worden. Aan de gemeentelijke garantie voor deze lening zou dan tevens de voor waarde dienen te worden verbonden, dat Sparta zijn medewerking ver leent aan een plan tot sanering van het betaalde voetbal in de Maasstad. (ADVERTENTIE) SSTEPONA (ANP) De Westduit ser Dietrich Thurau, rijdend voor de Nederlandse ploeg van Peter Post leeft in Estepona de proloog van de Ronde van Spanje gewonnen. Thu rau was de snelste in een tijdrit over vijf kilometer. Tweede werd de Spanjaard Elloriada, op 1,6 secon den. Hennie Kuiper eindigde als vierde. De proloog leverde trouwens toch een succes op voor de ploeg van Peter Post. want in totaal klasseer den zich zes renners bij de eerste tien. I Thurau (WDK 4 02.8 minuien 2 Elorriaga Spat 4.04.4 3 Hoogcdoorn iNedi 4 09.2 4 Kuiper N'edi 4 09.9 5 Manzaneque iSp«T 4 10,0 6 Knife man <Nedi4.10.6 7 Gonzalcs-Linares'S'4 10.9 8 Baer (Beli 4 12.8 9 DecauweriBeli4 13,2 10 Van Ier Hoek iNedi 4.14.3 NICE De voetbalclub Nice heeft besloten zich terug te trekken uit de strijd om de Franse beker. Nice heeft dit bekend gemaakt, nog voordat de commissie van beroep een oordeel heeft uitgesproken over het eventueel overspelen van de tweede wedstrijd tussen Nice en Bastia in de achtste finales van dit bekertoernooi in Nancy. Bastia was door de Franse bond gestraft tot het spelen van de twee eerstvolgende thuiswedstrijden in het bekertoernooi op vreemd ter rein. Dit naar aanleiding van de gebeurtenissen voor en tijdens de op 10 april gespeelde wedstrijd Bas- tia-Nice. Nadat tijdens de eerste wedstrijd in Nice de Bastia-ster Djajic geblesseerd was geraakt, kregen de voetballers uit Nice dreigbrieven. Nice moest in Bastia met tien spelers beginnen, omdat voor de aanvang Katallnski al zoda nig was gewond, dat voetballen on mogelijk was. Ook tijdens de met 4-0 door Bastia gewonnen wedstrijd werden de Nice-spelers bedreigd. Een groep Corsicaanse jongeren heeft eerder deze week overigens al een aanslag gepleegd op de winkel van de Franse voetbalinternational Jean-Noel Huck, speler van Nice. De bende drong de winkel binnen en richtte materiële schade aan. Ze protesteerden op deze wijze tegen de beslissing van de Franse voet balbond om de bekerwedstrijd Bas- tia-Nice op neutraal terrein over to laten spelen. Een beslissing waarte gen Bastia in beroep is gegaan. Bas tia had zich aanvankelijk geplaatst voor de halve finale door een zege van 4-0 op eigen veld na een ge lijkspel van 2-2 in Nice. Geblesseerd ZüRICH De Westduitse scheidsrechter Ferdinand Biwersi zai de geblesseerde Zwitser Walter Hungerbuehler vervangen in de eerste finalewedstrijd van het UE- FA-toernooi tussen Liverpool en FC Brugge. De ontmoeting wordt van- dafig in Liverpool gespeeld. De re turn in Brugge staat onder leiding van de Oostduitser Rudi Glöckner. De Graafschap DOETINCHEM De eredivisie club De Graafschap heeft in Doe- tinchem een oefenwedstrijd tegen de amateurhoofdklasser Ede gelijk gespeeld met 2-2. Bij de rust was de stand 2-1 voor de thuisclub. De doelpunten van De Graafschap werden gemaakt door Mintjes en Brandts. Voor Ede scoorden Van Dijk en Wijnands. Chinaglia ROME Giorgio Chinaglia. spitsspeler van Lazio Roma, is naar Amerika gegaan om daar voor de New York Cosmos te spelen Offici als van zijn club Lazio zeiden dat hij geen toestemming van de club had gekregen om te vertrekken. Chinaglia ging direct na de wed strijd van zondag tegen Torino naar het vliegveld om naar de Verenigde Staten te reizen, waar zijn Ameri kaanse vrouw en zijn gezin inmid dels een woning in een voorstad van New York hebben betrokken. Ma nager Roberto Lavati deelde mee, dat als de veertlenvoudige Interna tional niet uiterlijk vandaag terug is voor de training, de club aan de Italiaanse bond zou vragen discipli naire maatregelen tegen Chinaglia te nemen. De Italiaanse midden voor, die een belangrijk aandeel had in het behalen van het Italiaan se kampioenschap door Lazio in 1974, ls na Pele en Best de derde voetbalberoemdheid die naar New York Cosmos gaat. Voor een éénja rig contract ontvangt de 29-Jarlge Chinaglia 2,5 miljoen gulden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 11