ten een bejaardentehuis loet je echt toe zijn. BS D3S3 antal bejaarden dat in erkradense kliniek verleed buitensporig WOLTERING WOLTERING Zon donderdag voor een deel verduisterd Trouw 8% pandbrieven 1976 per 1980/1987 100% ied opvangen is erg belangrijk irste dag van proces tegen Frans H. extra korting van 10% Ei IS 1990,— Fricsch-Gronhigsche Hypotheekbank NV H steno-typiste )AG 27 APRIL 1976 BINNENLAND-KUNST TROUW/KWARTET 9 hij 81 was, is de nu 88- e heer H. A. Schuijt in een ardentehuis gaan wonen, was toen al geruime tijd iiwnaar. Hij kon zich thuis, n eigen huis, nog wel red- met behulp van een ster, die twee keer per kwam en de warme- Itijd-service Tafeltje-dek- naar hij werd bang; bang de tijd, wanneer hij ziek of lide zou worden en er nie- d zou zijn om hem te ver en. daar dat hij erg blij was, in 1969 het bejaardente- Abtswoude in Delft geo- iwerd. Direct bij het begin er in getrokken en hij er nog geen minuut spijt gehad tot nog toe. enige, dat ik erg vind, is dat trouw dit hier niet meer heeft meemaken, ik had het haar zo gegund, dat ze ook zonder zor- iier gewoond had," zegt hij, als men praten over hoe het nu is a zoveel jaar zelfstandig wonen, ;n groot tehuis met een paar erd andere oude mensen te moe- amenleven. 'en hier dus gekomen, toen ik 81 Ik was er toen echt aan toe, want erd bang om alleen te wonen, ik denk, dat ik ook niet eerder terstap had moeten maken, want was ik er nog niet geschikt voor est. Ik weet wel, dat je tot de arden gerekend wordt, als je 65 en geen werkkring meer hebt, dat is een algemene regel, waa- ïeel uitzonderingen zijn. ik met pensioen ging, kreeg ik 'n vrouw een boek over ouder len. Ik heb daar toen wat in gele maar het sprak me totaal niet mijn gevoel was dat boek niet mij geschreven, ik voelde me aelemaal niet oud. Als ik toen in jejaardentehuis zou zijn gegaan, ik me erg ongelukkig gevoeld en, denk ik. Je moet er echt aan '-in, an gaat het goed." ids iets tij zich direct al zo goed thuis- n in het bejaardentehuis komt, hem. doordat hij steeds iets iden gehad heeft: eerst zat hij bibliotheekcommissie, daar n later de welzijnscommissie lie zich vooral bezighoudt met pvang van nieuwe bewoners en gladstrijken van allerlei moei- eden. de dokter moest hij vorig jaar werk neerleggen, omdat hij zich ;eel te veel bij opwond en er ichts niet meer van kon slapen, moest kiezen tussen de biblio- k en het welzijnswerk. De keus eigenlijk niet moeilijk, ik wilde Een serie over verschillende vormen van (samen)leven door Cisca Dressel- huvs en Kees de Leeuw veel te graag betrokken blijven bij de begeleiding van nieuwe bewoners, dus het werd de welzijnscommissie. Ik kom natuurlijk ook nog wel eens in de bibliotheek, die ligt hier schuin tegenover m'n kamer, maar ik werk er niet meer. Je moet wat kunnen overlaten aan anderen," zegt de heer Schuijt, die tot zijn pensionering de leiding ge had heeft over een grote streekschool voor geestelijk gehan dicapte kinderen. losgelaten Ook dat werk heeft hij helemaal losgelaten. „In het begin ben je nog heel erg bij je oude werk betrokken; je denkt er nog steeds aan en wilt het liefst elk ogenblik naar je oude school terug. Maar daar kom je wel overheen, zij het wel met pijn in het hart. Je voelt, wanneer je nog eens in je oude school komt, dat je de mensen er in de weg loopt. Bovendien ken je steeds minder gezichten. In mijn vak is ook zo enorm veel veranderd: ik zie er wel eens iets over op de televisie en dan denk ik: laat ze maar stilletjes hun gang gaan, het zal allemaal best goed komen. Ach ja, ik volg het allemaal niet meer zo, je wordt gemakzuchtig als je oud wordt, dat is echt zo, daar moet je voor oppassen." Goed opvangen Doordat hij in de welzijnscommissie zit, komt hij regelmatig met nieuwe (maar ook oude) bewoners in aanra king, die ergens mee zitten. „Vooral als de mensen hier pas komen, moet je ze goed opvangen, want sommigen dreigen hier weg te kwijnen; in hun hart vinden ze namelijk, dat ze door hun kinderen in de steek zijn gelaten. Vaak zijn ze verbitterd over het le ven dat ze achter zich hebben, maar ook door het optreden van hun kin deren. Wat je hier allemaal niet hoort. maar je moet altijd goed bedenken, dat er twee partijen zijn. Als er echt iets mis is tussen een bewoner en de kinderen, probeer ik altijd een gesprek met die kinderen te krijgen, zodat je kunt beoordelen of de klachten van de vader of moe der terecht zijn of overdreven. Ik heb gemerkt, dat oudere mensen soms met grieven tegen hun kinde ren zitten, waarvan die werkelijk geen notie hebben. Zo was hier eens iets met een me vrouw, die haar zoon verweet een spaarbankboekje van haar achter te houden. Ik heb die man hier gehad, hij was zich helemaal niet bewust dat z'n moeder daarover tobde, hij heeft het dezelfde avond nog ge bracht. En daar had die vrouw zich nu zo over opgewonden en slapeloze nachten en huilbuien door gehad." Eigen kamer Hoewel er in Abtswoude enorm veel georganiseerd wordt, van klaver- jasclubs tot bijeenkomsten waar be kende artiesten optreden, zit meneer Schuijt meestal in z'n eigen kamer tje. „Ik ben van aanleg een wat een zaam mens, niet iemand om te gaan zitten kaarten of domino-spelen. Ik snap niet dat mensen hele dagen kunnen zitten kaarten, ik zou er gek van worden." Wanneer het mooi weer is maak ik elke dag een rondje van een kwar tier. Dat kan gelukkig weer, want een tijdlang heb ik nogal gesukkeld met een been. Vroeger ging ik nog wel eens naar discussieavonden, waar bijvoorbeeld gesproken werd over de Club van Rome of de derde wereld. Dat interesseerde me, maar daar moest ik mee stoppen van de dokter. Ja, dan kan je natuurlijk naar de soos gaan die hier is, maar daar zitten ze van die kinderachtige spel letjes te doen, met dobbelstenen en dan twee plaatsen vooruit of drie achteruit. Nou, daar doe ik toch echt niet aan mee. Ik lees nogal veel, vooral Noorse lite ratuur. Prachtig. Een boek als „Zo groen was mijn dal" heb ik wel drie keer gelezen. Dat is trouwens een boek. dat het hier heel goed doet, dat merkte ik toen ik nog in de biblio theek werkte. Welke boeken ze hier verder lezen? Nou, „Sil de strandjutter" en de an dere boeken van Cor Bruijn en dan de boeken van Anne de Vries en Jan de Hartog. Echt moderne boeken hoeven ze hier niet. En wat het ook enorm doet, zijn die dunne dingetjes zoals „De zuster van zaal K.". over dokters en ver pleegsters, die nemen de vrouwen graag. Daar vallen ze lekker bij in slaap 's avonds, hebben ze me ver teld." Aanpassing Iets wat meneer Schuijt wel moeilijk vindt van het samenwonen met zo veel mensen, is de aanpassing aan elkaar. „Je moet je enorm goed kun nen aanpassen, wil je je thuis voelen in een bejaardentehuis. Je krijgt met zoveel verschillende karakters te maken, daar kan maar al te makke lijk een botsing van komen. Nu zijn hier tijdens de dagelijkse koffie-ochtenden bijvoorbeeld be paalde gespreksonderwerpen taboe. Niet dat de directrice verboden heeft ze aan te roeren, o heden nee. Maar dat is eigenlijk vanzelf gekomen. Die onderwerpen zijn godsdienst en politiek. Er zitten hier namelijk men sen met zo'n verschillende ach tergrond, dat je onmiddellijk ruzie zou hebben, wanneer iedereen z'n politieke of religieuze standpunten uitgebreid uiteen zou gaan zetten. Natuurlijk praat je onderling met een paar mensen, die je wat beter kent, wél over zulke dingen, maar niet in de grote groep. We zitten hier met ex-sigarenmakers en arbeiders van de gistfabriek, felle socialisten, maar ook met oud- hoogleraren van de TH, die misschien meer naar de WD neigen. Daarom praten we er maar niet over. Dat houdt de vrede in huis. Wat ik hier verder wel moeilijk vind: je wordt hier natuurlijk elke dag geconfronteerd met ziekte, dementie en dood. Dat zijn vreselijke dingen, die voor elk mens onverbiddelijk ko men. Daar moet je je hier tegen harden, anders zou je geen leven hebben." Dit is het laatste artikel van een serie. De voorgaande arti kelen werden geplaatst op 17, 20, 22 en 24 april. Van onze astronomische medewerker AMSTERDAM Donderdagmorgen omstreeks koffietijd is in ons land een kleine gedeeltelijke zonsverduistering te zien. De laatste was vorig jaar in de vroege morgen van 11 mei (bij fraai weer), de volgende komt pas op 20 juli 1982. Genoeg reden dus om de gelegenheid niet te verzuimen. De zonsverduistering is een be- In een 230 kilometer brede strook dekking door de maan, die lang zaam in haar baan voortschuift en daarbij voor de zon langs beweegt. In ons land maakt de maan om 10.07 uur de eerste deuk in de rand van de zon. De donkere hap groeit tot er om 11.21 uur ten hoogste 44 procent van de middellijn van de zon is bedekt. Door een zeer zwart foto-negatief (denoods van een aantal over elkaar) lijkt de zon dan op een afgebeten appel. Beter nog is het om het beeld van de zon te projecteren op een stuk wit papier, door een halve meter ervoor een stuk karton te houden waarin met een speld een gaatje is geprikt. Kijk vooral niet direct in de zon, ook niet door een zonne bril. Dat kan ernstige oogbescha diging veooorzaken. Na het maximum van de verduis tering wordt de hap weer kleiner, tot om 12.40 uur hele verschijnsel achter de rug is. Elders in Europa is het maximum percentage van de verduistering groter; in Parijs 48 procent, München 57, Rome 68 en Rhodos 94 procent. over het oostelijk bekken van de Middellandse Zee zal de verduiste ring ringvormig zijn. Voor waarne mers daar trekt de maan centraal voor de zon langs, maar is te klein om de hele zon te bedekken Er blijft een ring van fel zonlicht over, zelfs al is de „dikte" van het ringetje maar drie procent van de middellijn van de zon. Dat de maan de zon niet volledig kan onderscheppen komt omdat zij verder van de aarde verwijderd is dan bij totale verduisteringen het geval is. Op de Griekse eilanden Kreta, Kos en Rhodos zal de ringvormige verduistering gedurende meer dan zes minuten zichtbaar zijn, omstreeks 11.45 uur onze tijd. Voor de wetenschap heeft een der gelijke verduistering geen waarde. De zonne-onderzoekers kunnen de processen in de zwak lichtende „atmosfeer" van de zon alleen waarnemen als de hele schijf is afgedekt. Voor hen komt er op 23 oktober van dit jaar weer zo'n gelegenheid. In Australië ZONSVERDUISTERING 29 april 1976 maximum 1121>ÜAr 1 einde A MAAN A begm J 1 12.40 uur V y 10.07 'V uur ■en had de statisticus gezegd de hoge sterfte op de afdeling tegaal niet door toeval kan wor- verklaard en dat evenmin een tuele minder goede conditie van treffende bejaarden een verkla- kan zijn, daar de verschillen met afdelingen te groot zijn. oces van de eeuw een onzer verslaggevers ASTRICHT Op de eerste dag van het proces tegen de iburgse verpleger Frans H., aan wie de dood van negen aarde patiënten ten laste wordt gelegd, zijn verbluffende ers op tafel gekomen. Uit statistisch materiaal kan worden oncludeerd dat „veel twijfel" bestaat ten aanzien van de dood 112 van de 325 bejaarden, die overleden in de periode dat ns H. als verpleger optrad in de afdeling Nachtegaal van de ckerheidekliniek in Kerkrade. Na een uitvoerige behandeling een rapport van de Nijmeegse statisticus drs. P. H. van ren, kwam de officier van justitie mr. J. Booster gistermiddag de slotsom dat de cijfers hier „significant" zijn. Was het bestelen van bejaarden, waarvan Frans H. eveneens wordt verdacht, regel in de kliniek, of moet alles op rekening van Frans H. komen? Hoe is het mogelijk dat de doktoren van de kliniek nooit argwaan hebben gekregen en alarm hebben geslagen? Er stierven namelijk in de Luecker- heidekliniek veel meer bejaarden dan in welke andere soortgelijke in- fchtbank te Maastricht is giste- stelu in Nederland ook. Daar komt [net de zaak tegen H. begonnen. biJ da| de ziekte waaraan ze leden e stad wordt reeds gesproken van 2ejden voorkomt. „proces van de eeuw 'eerwil van het uitgebreide voor doek, dat is verricht in de perio- an de negen maanden dat Frans oorarrest zit, zijn nog een hele- vragen opengebleven, waarop de tbank in de loop van het stellig weken durende proces een 'oord hoopt te krijgen. 'eel bejaarden heeft de zwaarge- »de 40-jarige Frans H. spuitjes iline gegeven? ier heeft Frans verklaard dat het djftien zijn. Hij zou deze be den met insuline of met valium !>en ingespoten om de mensen uit lijden te verlossen. !ere vragen: Was dit een kwestie stervensbegeleiding, euthanasie, tgelrechte moord? Waren er nog f verpleegkundigen in de kliniek, zich schuldig hebben gemaakt 'het geven van fatale injecties? Niet waterdicht De eerste die-als getuige deskundige optrad, was prof. E. J. Ariens, hoogle raar aan de universiteit van Nijme gen. Hij heeft zestien overleden pa tiënten onderzocht en heeft ge constateerd dat deze mensen van buitenaf insuline werd toegediend. De toegediende tachtig eerfheden moet als levensgevaarlijk worden be schouwd, zo zei hij. Op een vraag van de raadsman of het overlijden aan die injecties „absoluut zeker" is, zei prof. Ariens dat hier sprake is van een „aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid". „Niets is hele maal zeker," zo voegde hij eraan toe. De verdachte zelf zei: „Ik heb alleen patiënten met twee kubieke centime ter insuline ingespoten die veel pijn hadden." H. was in de op 1 december 1969 geopende Lueckerheide kliniek hoofd van de afdeling Nachtegaal, die tot 1974 fungeerde als ziekenafde ling. Tegen hem rees verdenking, toen bleek dat het sterftecijfer op deze afdeling uitzonderlijk hoog was ook in vergelijking met andere afde lingen. De statisticus Van Elteren rekende gisteren de rechtbank voor dat alleen al in 1974 en 1975 op zijn minst 77 patiënten van de afdeling Nachtegaal méér zijn overleden dan op grond van de totale sterftecijfers van de kliniek verwacht mocht wor den. In die periode stierven in de Nachtegaal 116 patiënten, terwijl op de vijf overige afdelingen te zamen 78 patiënten overleden. Toch heeft de Nachtegaal slechts twintig procent van het aantal bedden, nl. 39 van de 209. Omdat de Nachtegaal in 1974 en 1975 geen ziekenafdeling meer was, zou een sterftecijfer van 39, dat is twintig procent van het totale aantal overledenen in de kliniek, voor de hand hebben gelegen. In werkelijk heid stierven er 77 meer. In de periode van 1 december 1969 tot 4 augustus 1975 stierven op de Nach tegaal 325 patiënten, of 70 procent van het totale aantal van de kliniek. Daarna niet Uit de cijfers van Van Elteren bleek ook dat gedurende de acht maanden na de arrestatie van H. op de Nachte gaal 13 patiënten overleden. In de daaraan voorafgaande periode van 8 maanden waren nog 57 patiënten ge storven, Daarnaast bleek uit een on derzoek van een rijksrechercheur dat tijdens de aanwezigheid van H. op de Nachtegaal veel meer patiënten stier ven dan tijdens diens afwezigheid, wegens vakantie of werkzaamheden elders in de kliniek. Tijdens het pro ces, dat vandaag wordt voortgezet met andere getuigenverklaringen, zal onder meer worden ingegaan op het verweer van H. dat bij een zó groot De officier van justitie mr. J. Booster sterftecijfer op zijn afdeling, ook an deren insuline-injecties moeten heb ben toegediend. ELKE ZATERDAG IN advertentie; pagina 's ONDERWIJZEND- VERPLEGEND- VERZORGEND- EN HOGER PERSONEEL Inlichtingen Advertentie- exploitatie Tel. 020-913456 Toestel 794 resp. 783 en 750. Ondergetekende bericht dat in verband met de uitkering van het dividend over het boekjaar 1975 van 18,— per aandeel di videndbewijs no. 11 van niet- royeerbare certificaten van aandelen van RIJN-SCHELDE-VEROLME MACHINEFABRIEKEN Ef SCHEEPSWERVEN N.V. vanaf 6 mei 1976 betaalbaar is met 13,50 per certificaat van 100,— (zijnde 18.— minus 4,50 dividendbelasting) zulks ten kantore van Amsterdam-Rotterdam Bank N.V., de Algemene Bank Neder land N.V. en Pierson, Heldring Pierson N.V. te Rotterdam, Amsterdam en 's-Gravenhage. Aan houders van certificaten van aandelen waarvooreen CF- stuk werd afgegeven, zal het dividend ter beschikking wor den gesteld door tussenkomst van de Bewaarder bij welke het dividendblad op 26 april 1976 in bewaring was. STICHTING ADMINISTRA TIEKANTOOR RSV verbouwt en staat daarom dit jaar niet op de Huishoudbeurs. De hoge kosten, die wij anders maakten, geven wij gedurende 10 dagen als een DUS NOG TOT EN MET ZATERDAG 1 mei KLASSIEK BANKSTEL „DREAMLAND" 3-zitsbank en 2 faut.. draion velours Nederlands grootste speciaalzaak voor complete woninginrichting DAM - NIEUWENDIJK - DAMRAK - AMSTERDAM Tel. 020 - 239444 Donderdag koopavond tot 21.30 uur Met ingang van 26 april 1976 is de koers van afgifte van de gesteld op Amsterdam - Arnhem - Eindhoven - Enschede - s-G'avenhage Groningen - Rotterdam Utrecht. DE EERSTE KAMER OER, STATEN-GENERAAL vraagt voor spoedige indiensttreding een voor het verrichten van steno- en typewerkzaamheden e lichte administratieve arbeid. Gegadigden dienen bereid te zijn in voorkomende gevallen ook op maandag- en dinsdagavonden te werken, waar voor de hieronder te vermelden financiële vergoeding wordt verstrekt. Vereist: diploma mulo/mavo-4, diploma steno Nederlands en typen. Het salaris zal maximaal 1.925.- per maand bedragen, te verhogen mei een toelage van ca. f 235,- voor onregel matige werktijden en 7,8% vakantietoeslag. Sollicitaties binnen 14 dagen na verschijnen van dit blad te richten aan de Griffier van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, Binnenhof 21, 's-Gravenhage. WINKELEN ELKE begint op deze en de OCHTEND andere advertentiepa gina's OPNIEUW

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9