In tot Rhodesië geen strijd het bittere einde Assad wil met Ford praten De Chileense junta legt universiteiten aan ketting ^Gretsjko, 'havik' Imet grote invloed Portugal „Hartelijk welkom" Stakingsoproep van Spaanse communisten Leone verwacht regeringscrisis „oproerkraaiers" rd JjlNSOAG 27 APRIL 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 "Nyerere: oplossing uiteindelijk door onderhandelingen ;rl)AR ES SALAAM (Reuter, UPI, AP) De Tanzaniaanse president Julius Nyerere en de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger zijn het eens dat een oplossing voor Rhodesië uiteindelijk aan de onderhandelingstafel moet worden gevonden, strijd voor de bevrijding van Rho- p 1 lesië moet de blanke minderheids- egering dwingen toe te stemmen in leen akkoord en zal niet tot het bittere einde worden uitgevochten, zo verze- v leerde Nyerere op een persconferentie afloop van het bezoek van Kissin- ;er aan zijn land. ihodesische guerrilla's voeren mo- :_Anenteel de strijd in het land snel op. D De afgelopen dagen alleen al zouden ,ien mensen tijdens schermutselin gen in het grensgebied met Mozambi- jue om het leven zijn gekomen, waa ronder drie burgers. Nyerere zei dat guerrilla-acties de blanke minderheidsregering in Rhodesië de j ^onhoudbare toestand in het land ein- ,j lelijk duidelijk moeten maken. „Dan In runnen we rond de tafel gaan zitten oen praten, maar we moeten vechten tot dat moment is aangebroken". Nyerere zei te hopen dat de Verenig de Staten groot genoeg zijn te erken- „Mwalimu" Nyerere tijdens zijn Afrikaanse toernee heeft Kissinger verzekerd dat de VS géén hjnen dat „wij niet vechten voor de militaire hulp zullen' geven aan de Russen of Cubanen, maar voor Afri- bevrijdingsbewegingen in Afrika. «a". Toen hem gevraagd werd of de Kissinger zei na afloop dat zijn ge- S de zwarte nationalisten in Rhode- sprekken met Nyerere die de ere- b-kië met wapens moeten steunen zei naam „Mwalimu" (leraar) heeft hoor- oade Tanzaniaanse president „te be- den tot „de leerzaamste die ik ooit -t grijpen" dat er beperkingen zijn in met een staatshoofd heb gehad", wat Washington kan doen. Eerder Vanuit Tanzania is Kissinger doorge vlogen naar Zambia waar hij bespre kingen zal hebben met de Zambiaan- se president Kenneth Kaoenda, door de Amerikaanse bewindsman een van de „meest gerespecteerde Afri kaanse leiders" genoemd Kaoenda heeft in een verklaring samen met de Mozambikaanse president Samora Machel laten weten niet langer te geloven in een vreedzame oplossing in Rhodesië. Kaoenda heeft aan de vooravond van het bezoek van Kis singer een vijfdaags bezoek gebracht aan Mozambique. Behalve met Koeanda zal Kissinger een gesprek hebben met Toshaa Nko- mo, de leider van gematigde vleugel van de Afrikaanse nationale raad (ANC), de bevrijdingsbeweging in Rhodesië. Deze gematigde vleugel heeft langdurig maar vruchteloos ge probeerd door overleg overeenstem ming mét de blanke minderheidsre gering te bereiken, maar is na het stuklopen van het jongste gesprek tot de overtuiging gekomen dat strijd onvermijdelijk is. De radicale vleugel van de ANC onder leiding van bisschop Abel Moezorewa had al eer der alle hoop laten varen. Moezorewa zal Kissinger niet ontmoeten, omdat hij er de zin niet van inziet. Niet iedereen is even enthousiast over het bezoek dat de Braziliaanse president, Ernesto Geisel, dezer dagen aan Europa brengt. President Valery Giscard d'Estaing (links) schudt zijn Braziliaans collega de hand en sprak daarbij de beste wensen uit voor het Braziliaanse volk. De Franse vakbeweging en de socialistische partij hebben hun misnoegen over het bezoek van Geisel geuit. Ze beschouwen hem als een dictator, die met terreur regeert. De Braziliaanse president sprak bij zijn aankomst op het Parijse vliegveld Orly de wens uit, dat de Europese Gemeenschap een wat liberalere economische politiek ten opzichte van zijn land zou mogen gaan voeren. MADRID (UPI, Reuter) De Spaan se communisten hebben opgeroepen tot stakingen en demonstraties ter gelegenheid van 1 mei, de dag van de arbeid. De bedoeling van de acties is het fascistische regime ten val te brengen. De illegale oproep werd be kend gemaakt door het Spaanse persbureau Cifra en volgt op soortge lijke oproepen van ondergrondse vakbondsorganisaties en andere linkse groeperingen. De communis ten hebben opgeroepen tot een natio nale staking in de bouw van 28 tot 30 april als aanzet, tot een stakingsgolf die op 1 mei een hoogtepunt moet beleven. De oproep tot protest tegen het regi me kwam nadat de autoriteiten be richten hadden vrijgegeven over aan tallen werklozen in Spanje. Momen teel zijn er 724.600 mensen zonder werk, althans volgens officiële cijfers. Dat is 5,42 procent, het hoogste per centage in tien jaar. De inflatie is de laatste tijd opgelopen tot 23 procent op jaarbasis. Autonomie Een groot gedeelte van de Spaanse bevolking is voor zelfstandigheid van de afzonderlijke delen van Spanje, echter zonder dat er sprake kan zijn van afzonderlijke staten. 67,2 procent van de Spanjaarden is voor deze vorm van regionale autonomie. Dit is het resultaat van een onderzoek van twee Spaanse hoogleraren in de soci ologie van de universiteit van Madrid. irz ROME (Reuter, UPI) In de rij van pessimisten over de ontwikkelingen n Italië heeft zich-nu ook president Giovanni Leone geschaard. Leone verwacht dat hij nog deze week het on parlement zal moeten ontbinden en nigalgemene verkiezingen uitschrijven, ag Gisteravond laat werd gezegd dat de R communistische en socialistische irtü partij in Italië ieder moment konden orl laten weten dat de christen- rw democratische minderheidsregering ntivan Aldo Moro moet verdwijnen. Naar alle waarschijnlijkheid zal die regering wier voortbestaan afhangt n van de parlementaire steun van de socialisten, vallen na afloop van het a debat dat deze week in het Italiaan se parlement gehouden zal worden. De val van de regering-Moro zal alge mene verkiezingen op korte termijn tengevolge hebben. Die verkiezingen zullen volgens bevoegde kringen op zondag 20 of zondag 27 juni gehou den worden. Maar er kan nog een kind in de kabel komen vanwege de rol die president Leone gespeeld kan hebben in het Lockheed-omkoopschandaal. Hij is één van de drie politici wier namen Libanezen werken aan vrede genoemd zijn m dit schandaal. Daar alleen president Leone krachtens de grondwet nieuwe verkiezingen kan uitschrijven, bestaat de kans dat er in Italië ook nog een institutionele crisis uitbreekt waardoor de ver wachte gang van zaken op losse schroeven kan komen te staan. De Italiaanse christen-democraten hebben zelf besloten tot het debat in het parlement. De partij is diep ver deeld over de vraag hoe de politieke crisis in Italië aangepakt moet wor den. De linkervleugel wil tot een akkoord zien te komen met de com munisten om nieuwe verkiezingen op korte termijn te voorkomen. De rechtervleugel wil hier niets van weten. DAMASCUS/BEIROET (UPI, Reuter) Volgens berichten in Israëlische kranten zal de Syrische president Assad voor het einde van de volgende maand een ontmoeting hebben met de Amerikaan se president Ford. Op 31 mei loopt het mandaat van de vredesmacht van de Verenigde Naties op de Golanhoogvlakte af. Assad zou bereid zijn tot besprekin gen over het verlengen van het man daat van de VN-vredesmacht als de Verenigde Staten bereid zouden zyn tot bepaalde garanties. Tot nog toe heeft Assad steeds geweigerd met de letlVan een onzer redacteuren >®|pe gisteren overleden Sowjet-minister Andrei Gretsjko was vóór "files een militair. Op zijn zestiende al trad hij toe tot het Rode dat hij zijn hele leven trouw is gebleven. De afgelopen 'Jtwintig jaar kon Gretsjko zijn geliefde strijdkrachten in de hoogste regionen dienen en werd zo één van de eerst verantwoor- 10 delijken voor de enorme groei van de Sowjet-strijdkrachten. De lange en breed geschouderde Gretsjko was voor de buitenwereld geven hoe nodig het was met de Ver enigde Staten te onderhandelen over de belangrijkste „havik" van het een beperking van de atoombewape- Kremlin. Hij behoorde kort na de ning. tweede wereldoorlog tot degenen die pleitten voor de snelle ontwikkeling van taktische atoomwapens voor de Andrei Gretsjko werd in oktober 1903 Sowjet-Unie. Als minister van defen ds*6 trok hij verschillende malen de in aandacht met zijn krachtige plei dooien voor verdere uitbreiding van de toch al kolossale Sowjet- ,i strijdkrachten. Rui: m een maand geleden nog drong Gretsjko er in een redevoering op aan om dóór te gaan met versterking van s het defensie-apparaat. „Onze resul taten op elk terrein van het militaire a apparaat moeten worden gezien als ^(een nieuwe stap in de verdere opvoe- h ring van de gevechtskracht van de 10 strijdkrachten," zo zette Gretsjko .{jtoen zijn militaire filosofie uiteen. Tóch was de maarschalk zich volle dig bewust van de verschrikkingen van een kernoorlog. Hij sprak zich openlijk uit tegen het gebruik van dit r'glsoort wapens. „Ik kan alleen maar q, zeggen dat het besluit over gebruik van nucleaire wapens alleen maar kan worden genomen door een idioot of iemand die buiten zijn zinnen is geraakt," zei hij in 1971 om aan te Vervolgingen geboren in het land Don-Kozakken. Met een zeer gebrekkige school opleiding begon hij in 1919 aan zijn militaire loopbaan. In 1927 studeerde hij af aan een cavalerie-school. Twee jaar later trad Gretsjko toe tot de communistische partij. In de jaren dertig studeerde hij verder in de krijgskunde aan de Militaire Akade- mie. Hij ontkwam aan de bloedige zuiveringen waaronder in die tijd ook de strijdkrachten te lijden hadden. Heel wat hoge militairen werden in die tijd slachtoffer van de door Stalin opgezette vervolgingen. Veel van de overlevenden, tot wie dus ook Gretsjko behoorde, konden daardoor later sneller promotie maken dan anders. In 1941, toen de Duitsers de Sowjet- Unie binnen vielen, was Gretsjko al divisie-commandant. Hij voerde (aanvankelijk met weinig succes) de troepen aan in het noorden van de Kaukasus en de Oekraïne. Later in 1943 legde hij veel eer in met de Eén van de laatste foto's wan de overleden maarschalk Gretsjko (links), genomen tijdens een inspectiereis in februari. herovering van Kiev. In de oorlogsjaren legde Gretsjko contacten met twee mensen, met wie hij later nog veel te maken kreeg: Nikita Chroesjtsjew en Leonid Breznjew. Deze twee politici, die het later beiden tot partijleider brachten, waren in die tijd politiek officier (zeg maar: vertegenwoordiger van de par tij) in het Rode Leger. Onderdrukking Na de oorlog was Gretsjko tweemaal zeer nauw betrokken bij de recht streekse onderwerping van Oost- Europa aan de Sowjet-Unie. In 1953 was hij bevelhebber van de Sowjet- troepen die de opstand van de Oostduitsers smoorden. In 1968 was hij (inmiddels minister van defensie geworden) direct verantwoordelijk voor de inval van de troepen van het Warscbau-pact in Tsjechoslowakije om een eind te maken aan de voor zichtige liberalisering onder leiding van Doebtsjek. Zelf was Gretsjko opperbevelhebber van het Warschau-pact van 1960 tot 1967. In dat laatste jaar volgde hij Malinowski op als minister van de fensie. Bij de aanvaarding van deze functie beloofde hij dat hij alles zou doen om de strijdkrachten te verster ken en het Rode Leger heeft de afge lopen jaren inderdaad niet te klagen gehad over gebrek aan geld. Gretsjko werd in 1973 ook nog benoemd tot lid van het politbureau van de commu nistische partij. Deze post, gecombi neerd met zijn ministerschap, gaf de „havik" Gretsjko een enorme invloed binnen het Kremlin. Amerikaanse president te spreken. Volgens de Israëlische kranten zou de Amerikaanse president de ont moeting met Assad ook goed kunnen gebruiken in het kader van zyn ver kiezingscampagne. Een naderbij brengen van een vreedzame oplos sing van het conflict in het Midden- Oosten zou het prestige van de presi dent kunnen vergroten. De berichten over een ontmoeting Assad-Ford komen na een bezoek van de Amerikaanse senator Javits aan Israël. Javits heeft de Israëli's laten weten dat de kansen op zo'n ontmoeting gegroeid zijn sedert de recente verbetering in de betrekkin gen tussen Syrië en de Verenigde Staten. Libanon De verstandhouding tussen de Ver enigde Staten en Syrië is de laatste tijd verbeterd door de stilzwijgende instemming van de VS met de Sy rische bemoeienis met de burgeroor log in Libanon. Washington heeft er tot dusver bij Israël ook steeds op aangedrongen een beperkte Syrische interventie in Libanon te tolereren. De kansen voor succes van de Sy rische bemiddeling in de Libanese burgeroorlog zijn gisteren weer wat gestegen. De leider van het Libanese parlement is gisteren naar Damascus gevlogen voor beprekingen met pre sident Assad. Over de besprekingen werd geen verklaring aan de pers verstrekt, maar men neemt aan dat gesproken is over de opvolging van de huidige president, Soeleiman Franjieh. Vandaag komt het Libane se parlement bijeen om een datum vast te stellen waarop het parlement de nieuwe president gaat verkiezen. De Syrische president zou het liefst Elias Sarkis, de directeur van de centrale bank van Libanon, als presi dent zien optreden. De kandidaat van de linkse moslims is Raymond Edde, een uitgesproken tegenstander van de Syrische bemoeienis met Li banon. Beiden behoren tot de maro nitische christenen, de groepering waaruit de Libanese president steeds gekozen wordt. In Libanon bleef het gisteren betrek- noods met geweld worden ontruimd, aldus de minister. De leider van de Likoed-oppositie Menachem Begin, die een bezoek aan ons land brengt, zei dat hij de steun van 62 parlementariërs heeft weten te verwerven voor de activiteiten van de Goesj Emoenim. De leiders van de nationale religieuze partij zeiden te verwachten dat de regering de neder zettingen van Israëli's in bezette ge bieden zal steunen. De minister van defensie Simon Peres heeft een posi tieve houding ten opzichte van de nederzettingen. Minister Jigal Allon van buitenlandse zaken is een te genstander van de vestiging van Is raëli's in de door Israël bezette ge bieden. kelijk rustig, de omstandigheden in aanmerking genomen. Er werd hier en daar nog wel geschoten, maar tot zware gevechten is het niet gekomen. In de namiddag werden in de haven wijk een aantal zware explosies ge hoord, maar deze leken afkomstig van exploderende olie- opslaeplaatsen. Er woeden in de ha vens al enige tijd branden, die nauwe lijks te blussen zijn. Voor het eerst sedert lange tyd sta ken christenen en moslims gisteren de scheidingslijn over tussen de door hen beheerste gebieden. Het meeste verkeer trok van de christelijke wij- ken naar de moslimgedeelten van PnlitlP StIJIHIP Beiroet. Voedselvoorraden werden 1 van de door de christenen bezette a westelijke havenwijken van Beiroet ctrTGSLGGIu ü4 overgebracht naar de oostelijke ge deelten van de stad, waar de schaarste groot is. Berichten als zouden de Verenigde Staten aan Israël kernwapens gele verd hebben, zijn door een woordvoerder van de Israëlische re gering ten stelligste ontkend. Faroek Kaddoemi, een belangrijk woordvoerder van de Palestijnse Be vrijdingsbeweging (PLO), verklaarde in de Japanse hoofdstad Tokyo dat de Verenigde Staten Israël in 1973 12 of 16 nucleaire wapens zou hebben geleverd. De Israëlische woordvoer ders noemde deze verklaring nonsens. Westbank Premier Rabin van Israël zal binnen kort een parlementair debat aankon digen over de positie van de door Israël bezette westelijke Jordaanoe- ver. De onlangs door de nationalis tische beweging Goesj Emoenim ge houden mars door dit gebied heeft tot ernstige conflicten binnen de Is raëlische regering geleid. Minister van sociale zaken, Zeboeloen Ham mer, nam zelfs persoonlijk deel aan de mars, wat hem in botsing bracht met de minister van gezondheid, de linkse Victor Shemtow. Minister van justitie, Chaim Zadok, heeft zich verzet tegen de illegale joodse nederzettingen in de door Is raël bezette gebieden. Ze zullen des- MADRID (Reuter) De politie van de Zuidspaanse stad Granada heeft gisteren 54 mensen gearresteerd op de beschuldiging dat ze deelnamen aan bijeenkomst van marxisten, die van plan waren op 1 mei moeilijkhe den te veroozaken. De burgemeester van Granada heeft meegedeeld dat de 54 opruiende pamfletten bij zich hadden. Van een medewerker Aan het einde van de gebruikelijke zomervakantie, die in Chili de hele maand februari duurt, zouden de tachtig hoogleraren van de afdeling sociale wetenschappen van de Sociale en Juridische faculteit van de universiteit weer aan het werk gaan. Maar ditmaal kregen ze de kans niet. Toen ze bij het gebouw van de sociale wetenschappen aankwamen, konden ze er niet in. De toegangsdeur was gesloten met een grote ketting en een zwaar hangslot. Zoiets was nog nooit gebeurd op de universiteit. Op deze manier werd hen duidelijk gemaakt dat de kolonel van de luchtmacht, Julio Tapia, de rector van de universiteit van Chili, had besloten het onderwijs in de sociale wetenschappen stop te zetten. Deze instelling, die in Chili een hoog aan zien had, werd na een levensduur van 125 jaar opgeheven. De kettingen die de toegang tot het gebouw versperden, illustreren op een welsprekende manier de lage wijze waarop de junta de Chileense universiteiten aan zich onderwerpt. Het gaat de junta er niet alleen om de universiteiten te verlagen louter tot fabrieken van vakidioten, ge speend van elke vorm van kritiek ten opzichte van de maatschappij waarin ze leven. Ook moeten de universiteiten omgevormd worden tot organisaties die volledig onder geschikt zijn aan het regiem. Dat is iets afschuwelijks in een land dat gewend is aan de culturele top te staan van het Zuidamerikaanse continent. De ontwikkeling die aan de gang is, geeft blijk van een abso luut tekort aan respect voor het academisch personeel. Enkele dagen na de bloedige staatsgreep van september 1973, waarbij generaal Pinochet en zijn handlangers de macht overnamen van president Allende, werden alle rectoren van de universiteiten ont slagen. Ze werden vervangen door hoge officieren die al met pensioen of nog in functie waren. Deze offi cieren aanvaardden hun positie met veel vertoon van macht. De razzia tegen linkse hoogleraren en studenten was niet te stuiten. Hon derden academici en duizenden stu denten werden verjaagd. Velen on der hen werden gevangen genomen en een nauwelijks te schatten aan tal werd vermoord. Tegelijkertijd werden de studieprogramma's en de onderzoeksactiviteiten grondig herzien. Dit gebeurde om alles wat voor het regiem gevaarlijk zou kunnen zijn, te niet te doen Natuurlijk werden de sociale wetenschappen het zwaarst getroffen. Filosofie en so ciologie leken de militairen nuttelo ze wetenschappen en bovendien ge makkelijk te beïnvloeden door het marxistische denken. Tijdens de eerste maanden van dft proces waren mensen van een linkse signatuur het slachtoffer. Christen-democraten konden hun functie van decaan blijven behou den. Zij waren in staat grote invloed uit te oefenen op het hart van de hoogste onderwijsorganisaties ter wijl ook mensen met een extreem rechtse, achtergebleven en fascis tische denkrichting op hun post bleven. Alleen op deze manier kan men verklaren dat een man als William Thayer, die minister van onderwijs was ten tijde van het bewind van Eduardo Frei, aangewezen werd als vertegenwoordiger van de junta bij de Unesco. Hij aarzelt niet te stellen dat de intellectuele activiteit in Chili in alle vrijheid beoefend kan worden. Christen-democraten Vanaf begin 1975 is op alle universi teiten toch een grootscheepse aan val begonnen op de christen democraten. Onder het voor wendsel dat de uitgaven voor het hoger onderwijs beperkt moesten worden hebben de corresponderen de afdelingen een herstructure ringsmaatregel moeten nemen die een massale afdanking van het do- cerend personeel inhield. Door een vreemde samenloop van omstan digheden blijkt de grote meerder heid van degenen die het veld moes ten ruimen militant of sympathi sant van de christen-democraten te zijn die er steeds meer blijk van gaven dat ze geen onvoorwaardelij ke aanhangers van het regiem waren. De ideologen van de junta beseffen nu dat ze de volledige controle over de universiteiten moeten krijgen en ze aarzelen niet die maatregelen te nemen die noodzakelijk zijn om hun doel te bereiken. Aan het begin van het nieuwe cursusjaar werd Au- gustin Rodriguez, generaal van de luchtmacht, gedwongen zijn functie van rector-magnificus neer te leggen. Deze militair had een jaar deze functie bekleed. Zijn voorgan ger was ook een militair, generaal César Ruiz Danyau, die enkele da gen na de staatsgreep in functie was getreden. Deze twee mannen hadden met militaire hand verre gaande zuiveringsmaatregelen in de universiteiten doorgevoerd. Ze waren er trots op dat ze bij alle colleges personeel van de spionage dienst van het leger hadden kunnen plaatsen. Dit gebeurde om oog te houden op hoogleraren en stu denten. De nieuwe rector, kolonel Julio Ta pia besloot, toen hij nog maar nau welijks in functie was, dat alle deca nen, afdelingschefs, directeuren en onderdirecteuren van universiteits instituten hun ontslag moesten in dienen. Hij had geen vertrouwen in zijn voorgangers. Hij dacht dat ze de zuiveringen niet grondig genoeg hadden doorgevoerd. Nu. nauwe lijks drie jaar na de staatsgreep, begint hij de positie van de acade mici te herzien. Dit natuurlijk met de doeltreffende hulp van de spio nagedienst. Katholiek De situatie op de twee katholieke universiteiten van het land (in San tiago en in Valparaiso) verschilt niet veel van die op de rijksuniversi teiten. Ze blijven onderworpen aan de strenge militaire controle, on danks de doorlopende protesten van kardinaal Silva Henriquez en de zware druk van het episcopaat in het algemeen. In deze universitei ten domineren de beruchte militan te leden van Opus Dei en andere katholieke groeperingen, zonder dat daarvoor enig tegenwicht gebo den wordt. Te midden van het fascistisch woe den om de volledige macht over de universiteiten te krijgen ziet men intussen vertegenwoordigers van de conservatieve denkrichting opstaan. Zij hebben alarmkreten geslaakt over de wijze waarop de situatie zich nu ontwikkelt. Juan de Dios Vial, bekend vertegenwoordi ger van het rechts nationale den ken, verwoed anti-marxist en hoog leraar aan de katholieke universi teit, heeft in een recent artikel uitdrukking gegeven aan zijn ont steltenis: „Tegenwoordig heerst de verden king op het gebied van de sociale wetenschappen in Chili. Men voert er oorlog tegen en bekijkt ze met wantrouwen. Toch zal de universi teit zonder die wetenschappen ster ven. Men moet op zijn hoede zijn, want de universiteiten hebben een bepaalde manier van sterven. Met hen gebeurt hetzelfde als met men sen die krankzinnig worden. Hun eigen ziekte verhinderd hen zich rekenschap te geven van de ver zwakking van hun geestvermogens. De stervende universiteit blijft in het bezit van rectoren, hoogleraren en studenten. Maar de scheppende onrust van de geest maakt plaats voor alledaagsheid en een grenzelo ze ondoelmatigheid, verborgen ach ter kruiperige loftuitingen die mid- delmatigen elkaar over en weer toe zwaaien. Het is onze dringende plicht de Chileense universiteiten te redden." Schreeuw Het is waarschijnlijk, dat de woor den van professor Vial hem binnen kort zijn zetel kosten, en dat on danks zijn onvoorwaardelijke in stemming met de regering van de militaire junta. In de zalen en de amfitheaters van de Chileense uni versiteiten heeft het onredelijk fa natisme alles aangetast. In de gangen van de universiteiten lijkt de angstaanjagende schreeuw te weerklinken van generaal Millan Astray, luitenant van Franco, op het moment dat hij tegenstand bood aan Miguel de Unamuno, de beroemde rector van de universiteit van Salamanque, tijdens de rampzalige Spaanse burgeroorlog: „Leve de dood! Weg met het ver stand!" Vervolg van pag. 1 De parlementsverkiezingen van zon dag vormden het sluitstuk van een overgangstijdperk. Precies twee jaar geleden maakten de militairen een einde aan de rechtse dictatuur van Caetano. Sedert die tijd oefenen zij grote invloed uit op het politieke leven, De grondwet, die geformu leerd is door de grondwetgevende vergadering die vorig jaar april werd gekozen, ruimt voor de strijdkrach ten een actieve rol in de politiek in als ..behoeder van de democratie". De opkomst bij de stembus was dit jaar groot. 83 procent van de stem hebbende Portugezen maakten van hun recht gebruik. Wanneer de uitslag vergeleken wordt met die van de verkiezingen voor de grondwetge vende vergadering dan laat de uitslag een kleine teruggang zien voor socialisten en volksdemocra ten. Grote winnaars zijn de centrum democraten (CDS), die hun stern- mental verdubbeld zagen. Vooruitgegaan Ook de communisten zijn wat voor uitgegaan, maar deze stemmen zijn grotendeels afkomstig van de vorig jaar met de communisten samen werkende Portugese democratische beweging (MDPi. Deze partij deed dit keer niet mee aan de verkiezin gen. De communisten wisten hun positie vooral in het zuiden te ver sterken, waar vroeger de groot grondbezitters de dienst uitmaak ten. De communisten waren de drij vende kracht achter de landhervor mingsmaatregelen in deze gebieden. De socialisten gingen in de meeste delen van het land licht achteruit, maar bleken wat meer aanhang te hebben in conservatieve bolwerken als Noord-Portugal. de Azoren en Madeira. De Portugese president Francisco da Costa Gomes heeft zijn landgeno ten gisteren opgeroepen dat de par tijbelangen niet de overhand moeten krijgen, omdat dan voor Portugal een burgeroorlog dreigt. Da Costa Gomez wil geen kandidaat zijn voor de komende presidentsverkiezingen. Tot dusver hebben zich twee militai ren kandidaat gesteld: de linkse ge neraal Jose Pinheiro de Azevedo en de conservatievere generaal Antonio Pires Veloso, bevelhebber van het noordelijke district. De politieke partijen hebben zich nog maar nau welijks uitgesproken over de presi dentskandidaten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7