Waterwingebied wordt uitgebreid Rosenburg wil contact patiënten-buitenwereld (f~ gbs aktueel ~l KORT, Scheveningen zou ook een kurhotel moeten krijgen Studie over woningbouw in ,,Hoornse Kwadrant" Feike Asma als gids Motie van PPR haalt het niet Interpellatie Mauritsschool is 50 jaar oud Leiden wil woningen bouwen op deel van Sijthoff-terrein Leidse Stichting tegen afsluiting „De Kopermolen" Lilly Knauls DINSDAG 27 APRIL 1976 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN TROUW/KWARTET tj] Van een onzer verslaggevers DEN HAAG In het gebied van de huidige schietbaan ten zuidoosten van Meyendel. de Vlakte van Waalsdorp, zal de Duinwaterleiding nieuwe infiltratiewerken aanleggen. Daartoe besloot gistermiddag na een ruim twee uur durende discussie de Haagse gemeenteraad. Voor de aanleg van infiltratie- en winnings middelen ten behoeve van de uitbrei ding van de drinkwatervoorziening (nu: 54 min kubieke meter per jaar) werd een krediet van ruim 1 min beschikbaar gesteld. Tevoren diende PPR-raadslid Ge- leynse een motie in (mede- ondertekend door fractiegenoot Ver- duyn Lunèl en de PvdA-raadsleden mevrouw Sevenhuijsen en Cadèl) waarin het college werd verzocht bij de gebleken behoefte aan een grotere watercapaciteit tijdig een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden van andere waterwinningsmethoden Beukenbos Daardoor zou uitbreiding van de in- filtratiegebieden in het duingebied van grote recreatieve en natuurwe- flrnfp lMsirkt- tenschappelijke waarde achterwe wVCI VXI UIC IVldl I\.L ge kunnen blijven. In de motie werd ook aangedrongen op behoud van QfvQQf OH 10 TY1P1 het beukenbos de Oude Rijs in het xyj 111C1 gebied en tenslotte op de instelling dat een systeem van diepte-infiltratie wordt bestudeerd. De wethouder vond het niet noodzakelijk een bij zondere commissie in te stellen, om dat in landelijk verband al zo n or gaan bestaat. De heer Van der Weide toonde zich „gretig" bereid in de ver gaderingen van zijn raadscommissie over de achtergronden van de be- sluitname te spreken. De heer Bol (CDA) zei dat geen nieuw duingebied voor de uitbreiding van de waterwinning wordt gebruikt. Na de uiteenzetting van de wethouder schrapten de PvdA-raadsleden hun namen onder de motie. De raad be sloot tenslotte het collegevoorstel te aanvaarden. van een onafhankelijke adviescom missie die „gevraagd en ongevraagd openbare adviezen geeft m.b.t. de re creatie en het natuurbehoud in het betrokken duingebied." Wethouder Van der Weide (econo mische zaken) onderstreepte na een schorsing van de raadsvergadering voor collegeberaad „geen behoefte te hebben" aan de motie. Tevoren had hij uitvoerig uiteengezet dat alle de len van hoge zeldzaamheid in de Ou de Rijs worden gespaard. Voor wat betreft een onderzoek naar andere waterwinmethoden zei de wethouder Sinds 1 april heeft het Haagse psychiatrisch ziekenhuis Rosenburg een nieuwe geneesheer-directeur. Het is de heer A. Hustinx (55), die onder meer verbonden is geweest aan de Ursulakliniek te Wassenaar, de Leidse universiteit en de laatste jaren aan het ministerie van justitie. Op de foto de heer Hustinx in Rosenburgs nieuwe taveerne, die toegankelijk is voor personeel en patiënten. DEN HAAG De gemeenteraad heeft gisteren besloten het voorstel van het PPR-raadslid Jan Geleijnse Van een onzer verslaggevers K«» DEN HAAG Deze week begint een actie, die het Haagse psychiatrisch ziekenhuis Rosenburg aan een zogeheten sociaal ontmoetingscentrum kan helpen. De initiatiefnemers willen middels zo'n centrum de contacten tussen de patiënten en „de buitenwereld" bevorderen. De start van de actie valt samen met de opening van de nieuwbouw op het terrein van Rosenburg. DEN HAAG De lagere Prins Mauritsschool aan de Reseda straat ln Den Haag bestaat de ze week vijftig jaar. Donderdag vieren de 96 leerlingen het jubi leum met onder meer een voer tuigencorso. een optocht van de meest vreemdsoortige voer tuigen die de leerlingen alleen of ln groepjes verzorgd hebben. Na het corso wordt er op het speelplein een kindervoorstel ling gegeven. Op woensdag avond 28 april wordt er een feestavond gegeven voor lera ren en leerlingen van vroeger en nu en voor de ouders. De avond wordt gehouden in de aula van het tweede VOL aan de Goudsbloemlaan 131 en be gint om half acht. De Prins Mauritsschool is alle vijftig Jaren van haar bestaan in de Resedastraat gevestigd geweest. De school gaat uit van de SUchUng Scholen der Her vormde Gemeente. te steunen tot het houden van een interpellatie in de vergadering van 10 mei aanstaande. Het raadslid meent dat duidelijkheid gewenst is over de voorgenomen verkeersafwik keling tijdens de werkzaamheden ten behoeve van de vervanging van de tramsporen in de Grote Markt straat. Voor de doorstroming van het verkeer wordt thans een verbin dingsweg tussen Boekhorststraat en Paviljoensgracht aangelegd. Met na me het Buurtoverleg „Het Oude Centrum" heeft ernstige bedenkin gen tegen deze weg. die deel ultr maakt van de toekomstige verbin ding tussen de Prinsegracht en het Prins Bernhard-Viaduct. De nieuwbouw aan de Oude Haag- weg bestaat uit een flatgebouw en zeven woningen (één bouwlaag), gele gen rond een binnentuin. Met die huizen wil Rosenburg gestalte geven gesloopt worden, maar een tweede flatgebouw zal deze operatie (kosten 100 miljoen gulden) niet meer opleve ren. Dr R. Eysink, voorzitter van de Stichting Rosenburg: „De bouw van aan de wens patiënten in een „weinig een negen verdiepingen tellend ge- bouw strookt niet met de inzichten. JHBdie er nu in de geestelijke volksge huil tcit° elf bewoners. De komende zondheid bestaan." Het plan voor het gebouw is dan ook al jaren geleden gemaakt. Vernieuwingen in de psy- ziekenhuis-achtige, meer huiselijke omgeving" onder te brengen. Elk huis telt tien jaren zullen de gebouwen van Rosenburg. die veelal in zeer slechte staat verkeren, deels verbouwd, deels chiatrie staan of vallen met de ma nier, waarop psychiatrische zieken huizen gebouwd zijn, zo betoogde dr. Eysink. In het structuurplan, dat voor de vernieuwing van Rosenburg vervaardigd is, zijn de sleutelwoor den: huiselijkheid, flexibel (buig zaam). geen massale bouw. Rosen burg wenst „geen al te duurzame gebouwen", uit vrees bij nieuwe ver anderingen in de psychiatrie achter op te raken. De Stichting Rosenburg Van een onzer verslaggevers SCHIPLUIDEN Het college van B. en W. van Schipluiden wil samen met Delft een werkgroep vormen om de mogelijkheden te donderdag de nieuwbouw officieel bestuderen voor bebouwing van het Hoornse Kwadrant, het opent. te horen dat de eerste paal gebied ten westen van Den Hoorn, bij de provinciale weg van geslagen mag worden voor de voigen- Rijswijk naar Delft. zouden tal van activiteiten ontplooid kunnen worden, zoals toneel, exposi ties. filmvoorstellingen. Op drie ma nieren is het streven van de stichting te steunen: door het kopen van loten, door begunstiger te worden van de Stichting voor een bedrag van 25 per jaar. en door een eenmalige gift. Het nummer van de postrekening is 4925, ten name van de Stichting So ciaal Ontmoetingscentrum Rosen burg. In het Comité van aanbeveling hebben o.m. zitting: mr. Vrolijk, com missaris van de koningin, burge meester Schols van Den Haag, dr. Schipper, geneesheer-directeur van het Haagse psychiatrisch centrum Bloemendaal en de heer Van Londen, hoofd-inspecteur van de geestelijke volksgezondheid. LEIDEN B. en w. van Leiden zul len de gemeenteraad voorstellen tot de aankoop van een gedeelte van het Sijthoffcomplex langs de Mo- lensteeg en de Vliet te besluiten. Het college noemt een prijs van 650.000, onder voorwaarde dat 80 procent verwervingssubsidie wordt verkregen. Met betrekking tot de toekomstige bestemming van het terrein wordt gedacht aan het reali seren van woningen in de gesubsidi eerde sector. De aanwezige bebou wing met uitzondering van de pan den Vliet 14 en 15. zal in dat geval worden gesloopt. Het college wil de B.V. Projekt 5 aanwijzen als „mana- gementsadviseur" bij de nieuw bouw. Bij het te ontwikkelen bouwplan moet uitgegaan worden van bijzondere eisen „die een herbe bouwing van de hoek Mo- lensteeg/Vliet vraagt", aldus b. en w. LEIDEN De Winkeliersvereniging „De Kopermolen" in de Leidse Me- renwijk heeft besloten bij de project ontwikkelaar MEVO, die het centrum beheert, aan te dringen op afsluiting van de loopgalerijen met glazen deuren. Met sluitingstijden zal „De Koper molen" dan niet toegankelijk zijn. Argumenten van de winkeliers tot deze stap zijn de gepleegde inbraken (al vier keer), tocht, verwarming en schoonmaak. De Stichting voor In formatie en Kommunikatie Meren- wijk i.o. laat in haar blad „De Meren- wijk" weten het besluit van de win keliers te betreuren. „Bij uitvoering-van dit voorstel zal door de bril van een buitenstaander bekeken, zeker niet aan de indruk te ontkomen zijn, dat het winkel centrum één grote supermarkt is ge worden. Bovendien wordt het een centrum met een fabriekssfeer", al dus de Stichting. Bovendien wordt kritiek geuit op het feit dat dit centrale punt in de Me- renwijk volgebouwd wordt met flats pal tegen „De Kopermolen" en het wijkpark aan. Kerk in Monster B. en w. van Monster stellen de gemeenteraad voor de kerkvoog dij van de hervormde gemeente een eenmalige subsidie te ver strekken van 10 procent van de restauratiekosten (max. 21.244) van het dak van de Ned. Her vormde Kerk. De gemeenteraad heeft in de jaren zestig al eerder een dergelijke subsidie toegekend. Dat blijkt onder meer uit de antwoor den van het college op de vragen die alle fracties hebben gesteld in ver band met de Eelftse plannen om in het Hoornse Kwadrant een nieuwe stadswijk op te zetten. Het college antwoordt verder dat bebouwing van dit gebied afwijking van het bestaan de bestemmingsplan betekent en dat B. en W. zich bewust zijn van de consequenties in zowel sociaal maat schappelijk opzicht als voor wat be treft de glastuinbouw in dit gebied. (ADVERTENTIE) MS overal in Nederland In feite berust Schipluiden in het aanwijzen van het Hoornse Kwa drant als bouwlokatie omdat de pro vincie daar positief tegenover staat. Het Provinciaal Bestuur staat posi tief tegenover de studie omdat het gaat om de waarschijnlijk laatste uitbreiding van de stad Delft en om dat het Kwadrant de enige richting zou zijn waarin die uitbreiding plaats kan vinden. Overigens is Den Hoorn in de veel 'besproken verstedelij- kingsnota van minister Gruijters niet als mogelijke bouwlokatie genoemd. Met het instellen van de werkgroep die de woningbouw in Den Hoorn gaat bestuderen wil Schipluiden voorkomen dat er niet eenzijdig ge handeld wordt. Deze werkgroep waa rin Delft en Schipluiden samenwer ken kan de resultaten van de studie aandragen bij de twee betreffende gemeentebesturen en derhalve de za kelijke basis zijn voor de beleidsbes lissingen. de fase (die 125 bedden omvat). Vijf ton Het plan bestaat om, bij wijze van proef, in een bestaande bungalow aan de Juliana van Stolberglaan een dag-ziekenhuis te vestigen. Patiën ten zouden daar overdag gebruik kunnen maken van Rosenburgs' voorzieningen, om 's avonds weer naar huis te gaan. Voor de ruim 600 patiënten, die inwonend zijn. is er „tijdens de avonden en weekeinden een zee van vrije tijd, die de patiën ten voornamelijk moeten doorbren gen in hun paviljoen of op hun afde ling." aldus de Stichting Sociaal Ont moetingscentrum Rosenburg. De stichting wil vijf ton bijeen zien te brengen voor de bouw van een centrum, waar het onderling contact tussen de bewoners verbeterd kan worden en. door de komst van niet- bewoners, de scheiding tussen inrich ting en „buitenwereld" verminderd wordt. In het ontmoetingscentrum door Adr. Hager DEN HAAG Op uitnodiging van de Haagse Kunststich ting voor de Jeugd concerteerde Feike Asma op het Metzler- orgel van de Grote Kerk. Zijn collega Jan Schmitz gaf een toelichting op het programma en vertelde ook een en ander over de ontstaansgeschiedenis van het or gel. Een duidelijke uiteenzetting, doch in het kader van een orgel bespeling voor de jeugd veel te uitvoerig. Feike Asma koos een aantal be kende werken uit zijn repertoire, werken waarvan bij voorbaat vaststaat, dat zij de aandacht zul len vasthouden. Toccata in F van Bach, Concerto van Walther, Vari aties uit de 6e sonate van Men delssohn, Prélude. Fugue et Varia tion van Franck, de Toccata van Widor en „Merck toch hoe sterck" van Van Westering. De organist uit Maassluis bespeel de het orgel van de Grote Kerk reeds eerder met veel succes en ook ditmaal bleek hij zich op het nstrument uitstekend thuis te voelen. Het programma bood de gelegenheid de jeugdige toehoor ders met meerdere facetten van het orgelspel kennis te laten ma ken. Feike Asma was op deze tocht de deskundige en vakbe kwame gids. Een indrukwekkend geheel, doch voor de veie nog jon ge luisteraars werd 't toch wel erg laat. Het concert had dan ook niet moeten beginnen om 20.30 UUR. mar één uur eerder. Opera-muziek José Serebrier. dirigent van het Koninginneconcert in Houtrust van vorig jaar, leidde in het afgelo pen weekeinde twee concerten bij het Residentie-Orkest. Zeshon derd kinderen van scholen uit de Schilderswijk waren aanwezig bij de repetitie van het concert in de Houtzagerij, 's Avonds was het bezoek aanmerkelijk minder, doch de volgende avond was men in het Congresgebouw wel in gro ten getale aanwezig. De Uruguay- se Serebrier presenteerde op deze concerten een opera-programma met medewerking van zijn echtgenote de sopraan Carole Far ley. Werken die bij oud en jong in de smaak vielen, bij het school- concert, bij het Familieconcert en bij het laatste promenadeconcert. Wagners ouverture „Tannhauser, het Intermezzo uit Cavalleria Rus- ticana van Mascagni, Verdi's La forza del destino en van Tsjai- kowsky de Slavische mars en Ro meo en Julia. Jose Serebrier liet het Residentie-Orkest vlot en le vendig spelen, hij is een spontaan musicus die van kleur en uitbun digheid houdt. Het ensemble rea geerde goedwillend Carole Farley zong aria's uit La Bohème La Traviata en Eugen Onegin. Deze Amerikaanse voca- liste blinkt niet uit door de schoonheid van haar stem. doch haar voordracht en de intensiteit waarmee zij de dramatiek presen teert verlenen het geheel een boei end karakter. Men laat zich graag meeslepen met de gloed en het elan waarmee het echtpaar Sere brier musiceert. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG In Scheveningen zou een kurhotel moeten komen. De belangstelling voor een combinatie van gezond worden- vakantie houden is in het buitenland sterk gegroeid en de internationale badplaats Scheveningen zal dan ook een aantrek kelijke vestigingsplaats voor zo'n hotel zijn. De studiegroep meent, dat ook de kantorenmarkt voor Scheveningen- badplaats van belang is, voorname lijk kleinere kantoorruimten ten be hoeve van de zgn. zakelijke dienstverlening (advocatenkantoren, architectenbureaus, reclamebureaus e.d.). Overbe winkeling Bij de vaststelling van het bestem mingsplan Scheveningen-badplaats heeft de Haagse raad nogal wat twij fels geuit over de nieuwe winkelruim te, die er zou moeten komen. In geen geval mogen nieuwe winkels de be staande centra beconcurreren, zo zei de raad. De studiegroep meent, dat concurrentie te voorkomen is door twee typen winkels een plaats te ge ven in de nieuwe badplaats: winkels, die direct te maken hebben met het toerisme (vrijetijdskleding, lectuur, souvenirs e.d.) en winkels, die voor zien in behoeften welke niet vervuld worden door bestaande winkels. In de badplaats komt maximaal 12.000 vierkante meter vloeroppervlakte be schikbaar voor de detailhandel. Overigens wil de studiegroep „niet alleen kijken naar de (ongetwijfeld aanwezige) mogelijkheden van con currentie, maar ook oog hebben voor de nieuwe impulsen, die van de ont wikkeling van de badplaats kunnen uitgaan." Dat meent een studiegroep die be staat uit vertegenwoordigers van provinciale- en gemeentelijke diensten, bouwer Bredero, de Kamer van Koophandel en de rijksconsulent voor het Midden- en Kleinbedrijf. De studiegroep is door B en W van Den Haag in het leven geroepen. Voor het gerestaureerde Kurhaus ziet de studiegroep een bestemming als eerste klas-hotel in het verschiet. Voor het gezinstoerisme wordt ge dacht aan een zgn. budget-hotel of en dat is volgens „verscheidene des kundigen" aantrekkelijker appar tementen. Laatstgenoemde ver- blijfsmogelijkheid wint in het buiten land steeds meer aan populariteit. Over de nieuwe woningen in de badplaats zegt de studiegroep, dat ten minste de helft (en maximaal 60 procent) niet meer dan drie kamers dient te tellen. Tien tot vijftien pro cent van de nieuwe huizen, vooral te bouwen in de premie- en vrije sector, zou vier kamers moeten krijgen, 30 tot 35 procent méér dan vier. Het badplaatsgedeelte van Scheveningen is volgens de studiegroep voor gezin nen met jonge kinderen niet aantrek kelijk, met name omdat scholen en speelgelegenheid in de directe omge ving zullen ontbreken. Het nieuwe Scheveningen „mikt" op echtparen zonder kinderen, alleenstaanden, de zgn. volgroeide gezinshuishoudens (niet meer groeiende gezinnen) en be jaarden. Op Koninginnedag, vrijdag 30 april, zijn alle afdelingen en loketten van het Stadhuis aan het Burgemeester de Monchyplein gesloten. De Gemeentelijke Reinigingsdienst haalt op deze dag geen huisvuil op. Op zaterdag 1 mei zijn alleen de loketten van de Burgerlijke Stand op het Stadhuis geopend van 911 uur. uitsluitend voor aangiften van geboorten en overlijden. Deze regeling geldt ook voor de Hulpsecretarie in Loosduinen N Ds. P. van den Beil Ds. P. van den Berg heeft afscl genomen van de Haagse vormde gemeente met een bezochte dienst in de Juliana] Zijn afscheidstekst had hij zen uit 1 Joh. 2: 28a. Zaterdat dag kregen ds. en mevrouw den Berg van de gemeente ii Morgenster een cadeau onder vert (voor een reis naar Israël een vouwfiets aangeboden. van den Berg heeft zich zeer ii zet voor het pastorale werk in i 2 (Rondom de Lucaskapel). Pa raat en persoonlijk contact s den bij hem centraal. Ds v. d fff heeft ook part-time gewerkt t wijkgemeente 32 (districtsgei Moerwijk-Morgenstond. In de r£ cature zal waarschijnlijk nieti den voorzien. Per 1 mei a.s den nl. de wijken 1 (ds. D,D Cazemier en ds. A. J. Wilzing) ,i( samengevoegd tot de nieuwe L trictsgemeente I. Ds. J. van Leusdeiv Ds. J. van Leusden heeft na| verblijf van bijna 28 jaar bij vormd Leidschendam afscheic nomen in de Dorpskerk. InJ fraaie kerk aan de Delftseka< bij de restauratie was hij in nauw betrokken sprak de sc dende pastor over zijn preekst) die hem al die jaren zo trouw „gediend en gedragen". In band met de uitbreiding van tot stad na I960 heeft ds. Leusden zich bijzonder beiji voor een tweede predikantspls Dit resulteerde in de komst dr. F. O. van Gennep. Het bedoeling dat in dé vacature; ds. Van Leusden wordt voor Diabetes De afdeling Den Haag en ortp; ving van de Diabetes Verenig] Nederland houdt woensdagjG april om acht uur in het Ric< Kruisziekenhuis aan de Sportip; 600 in Den Haag een voorlla tingsavond over het ondenrtdi „Wat doet u tijdens de vakantjvi Ouders en kinderen vanaf 14 jN zijn welkom. Een aantal deskuL( gen, waaronder een arts, een L, tiste, een paedagoge en een vejS£ keringsadviseur van de ANWBL trachten vragen te beantwoord^ Gastarbeiders i In het Wateringse gemeentel! wordt vanavond om acht uuri speciale voorlichtingsbiji komst gehouden voor bui|~ landse werknemers in de geml* te, in het bijzonder voor de Ma»! kanen. B. en w. willen met heil huisvestingsproblematiek, het|y; derwijs en de sociale wetgeif) bespreken. Deze avond wordtL, volgd door een bijeenkomst dinsdag 11 mei voor de werf^ gers over de problematiek vdt\ gastarbeiders. De Stichting ïh onaal Centrum Buitenlaiï Zuid-Holland West verleent m werking aan deze avond. di K 'tv Sporthal Parkzicht pi In overleg met de wijkbewoiY: wil de gemeente Den Haagp' „programma van eisen" opstósl voor de te bouwen sporthal in:dï bestemmingsplan Parkzicht-P*' hal is gesitueerd tussen d' Parkzijde en de Helis Stokelji1 nabij het bruggetje in het lengde van de Groene Zijde. Hl~ de bedoeling dat de hal niet a voor diverse vormen van wordt gebruikt, maar ook vooi dere activiteiten ten behoeve 2 de wijk. Over het projekt w«e( vanavond om 20.00 uur een h zitting gehouden in het Thoi2t More College aan de Beresljf laan 625. Op deze bijeenkoms een overleggroep worden vormd. die de plannen vooiv sporthal verder gaat uitwer Als de wensen van de georgsc seerde sport en de wijkbewoizf bekend zijn en in de overleggi op hun uitvoerbaarheid zijn b ken, kan de architect aan werk. Het is de bedoeling in met de bouw te beginnen. Koor uit Mexico In het L.A.K.-Theater aan het vendaal 150 in Leiden v woensdagavond 28 april om uur een concert gegeven door denten van de universiteit Mexico-City. Twee jaar gelede dit koor ook in het L.A.K. gew< Het programma vermeldt wei van oude en moderne Mexicas componisten, religieuze muzie volksmuziek uit vrijwel alle tijns-Amerikaanse landen. K ten kosten vijf gulden, L.A leden en CJP-ers betalen drie den vijftig. U bent hartelijk urelkom de speciale samenkomst bij Ie uonen op woensdag 28 apr 8 uur n.m. CAPITOL - LOOSDUIN- SEKADE 22 Spreker: J. Leeflang uit Gou da en m.m.v. de Amerikaanse negerzangeres Toegang vrij leder irelkom. GEVRAAGD per 1 mei 1976 of later een dierenartsassistente (eventueel in opleiding) met type-ervanng voor 4 mtd gen inde week van 13u. tot 17 30 u Leeftijd 17 tot 19 ja Alleen schriftelijk solliciteren: C P van Oostrom. die arts. Veurseweg 36. Voorschoten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 6