i an der Stoel uit zorg j)\er politiek Israël n de bezette gebieden Ir. Kramers krijgt eerste eredoctoraat oDA-fracties doen og geen uitspraak ver ontkoppeling 'egenover politieke leider Menachem Begin Et ™linimuloon en sociale uitkeringen Nieuw gasveld ;evonden nabij kust IJmuiden Geen verschil van mening in top van CHU Partij heft zichzelf op Deventer in oorlogssfeer Amsterdam wil minder auto's in binnenstad Eis zeven maanden in zaak van „metrobom" Grote veenbrand ~»r randstad uitzendbureau Technische Hogeschool Eindhoven viert twintigste verjaardag Hoogleraar wijst op misstanden bij makers medicijnen ISDAG 27 APRIL 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 tn onze Haagse redactie !N HAAG Minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) is bezorgd over de politiek die de aëlische regering volgt ten aanzien van de vestiging van joodse nederzettingen in de bezette abische gebieden. Zigl; Van der Stoel heeft deze zorg aapbaar gemaakt in een gesprek dat gisteren in Den Haag had met de aëlische politicus Menachem Be- Begin is leider van de rechts jriënteerde Cheroetpartij en te ns van het oppositieblok Likud in aël. >t gesprek met Van der Stoel vond lats op verzoek van Begin. Een «rdvoerder van buitenlandse za- n zei dat minister Van der Stoel ;1 meer oppositieleiders uit andere iden ontvangt. „Daarmee worden erigens nooit beleidsafspraken ge lakt, dat gebeurt uitsluitend met regering van de betreffende lan- i", aldus de woordvoerder. Israëlische politicus kwam gister middag, scherp bewaakt door veilig heidsagenten, op Schiphol aan. Hij zei met minister Van der Stoel met name de problemen te willen bespre ken van de Russische joden die naar Israël willen emigreren. „Ik hoop met minister Van der Stoel de mogelijk heid te bespreken van een ge meenschappelijke voorspraak van Europa en de Verenigde Staten in Moskou ten behoeve van het recht van iedere Russische jood om naar Israël te emigreren", zei Begin. Hij zal morgenavond het woord voeren op een bijeenkomst van joodse in stellingen, waar de zes miljoen joodse slachtoffers van de tweede werel doorlog zullen worden herdacht. De werkgroep Israël heeft zich in middels verontwaardigd getoond over de uitnodiging van de „zich zionistisch noemende Gerud- beweging Nederland" aan Begin. De werkgroep noemt dit zionisme extreem nationalistisch en het sluit de nationale rechten van het Pales tijnse volk op zelfbeschikking uit. De meerderheid van de zionistische beweging is het derhalve principieel met de opvattingen van Begin on eens, aldus de verklaring van de werkgroep Israël. De werkgroep vindt de stellingname van Begin en de zijnen ten aanzien van de bezette gebieden onaanvaardbaar. „Begin's expansionisme is het spiegelbeeld van het extreme Palestijnse nationa lisme." (ADVERTENTIE) Zes soorten drop en nog acht andere lekkernijen van Red Band. In royale familiezak. onze parlementsredactie N HAAG De Christendemocratische fracties in de Tweede amer hebben zich gisteren bij monde van het ARP-Kamerlid Mevrouw Van Leeuwen afgezet tegen de partijen die al op oorhand een uitspraak hebben gedaan over een eventuele ont- jppeling van het minimumloon en de sociale uitkeringen (AOW, WW en bijstand). 5, at gebeurde tijdens de behandeling dat de meest zwakken in onze samen- an de bejaardennota inde bijzonde- leving zoveel mogelijk moeten wor- commissie van de Tweede Kamer den ontzien. Het is bij deze kwestie aar onder andere de financiële posi- van de bejaarde werd besproken, e genoemde sociale uitkeringen zijn jbaseerd op het netto- inimumloon en gaan gelijk daar- ee omhoog. De PvdA, PPR, CPN en S'70 wijzen ontkoppeling bij voor- lat af. evrouw Van Leeuwen wilde, zoals i zei, „geen stringente uitspraak >en dat een ontkoppeling niet mo- „ilijk zou zijn." Zij wilde met uitspra ken wachten tot de besprekingen in et kabinet over de eenprocents- >eratie zijn afgerond, maar kon de- rndanks niet uitsluiten dat er een iepaalde vorm van ontkoppeling" >u kunnen komen. „Het gaat erom echter de vraag of bijvoorbeeld elke bejaarde financieel zwak is, en of hij zwakker is dan een minimum-loner'. Veel mensen die van het minimum loon moeten leven moeten daarvan een gezin onderhouden, bejaarden met een vergelijkbaar inkomen hoe ven dat niet. „Bovendien", aldus me vrouw Van Leeuwen, „heeft drie kwart van de bejaarden meer dan het minimumloon." Experiment Tijdens de behandeling van de nota bejaardenbeleid kondigde staatsse cretaris Mertens van sociale zaken aan dat men waarschijnlijk a met ingang van augustus een experiment met vrijwillig vervroegde pensione ring in het onderwijs zal beginnen. Ook in de bouw zal een dergelijk experiment worden gehouden, maar werkgevers en werknemers zijn het hier nog niet eens over de aanpak. De bedoeling van de experimenten is ervaringen op te doen met vervroeg de uittreding uit een beroep en ver vroegde pensionering. „Daarbij wordt ook bekeken wat men als offer voor die eerdere pensionering wil aanvaarden," aldus de staatssecre taris. an een verslaggever e OTTERDAM In blok p-6 van het ederlandse deel van de Noordzee, elelegen op ongeveer zestig kilometer in noordwesten van IJmuiden, is if en gasveld gevonden van tien a Ijftien miljard kubieke meter. Dit ei eeft dr. G. de Koning, directeur van eaolland Sea Search (HSS) gisteren i Rotterdam meegedeeld op de larvergadering van zijn bedrijf, oor blok p-6 is een vergunning uit- gjegeven aan de Amerikaanse olie- e iaatschappij Mobil Oil. HSS neemt Van onze redacteur wetenschappen Van onze parlementsredactie OMMEN Volgens de CHU- fractieleider dr. Kruisinga zijn hij en de CH-partijvoorzitter Van Verschu- er het er volstrekt over eens dat het CDA voor de verkiezingen geen voor keur voor samenwerking met andere partijen moet uitspreken. Kruisinga reageerde gisteren in Ommen op een uitspraak van de AR-voorzitter Hans de Boer die meende dat Van Verschuer zich meer aan het CH- programma houdt dan Kruisinga. In het CH-program wordt politieke dui delijkheid voor de verkiezingen aan bevolen, zei De Boer zaterdag voor de radio. Zoals bekend is het uitspreken van een politieke voorkeur een van de voorwaarden die de AR stelt aan het tot standkomen van één CDA-lijst. Op de CH-bijeenkomst in Ommen zei Kruisinga voorts dat, indien het CDA de grootste partij na de verkie zingen wordt, de minister-president in beginsel ook uit deze partij moet komen. AMSTERDAM De politieke groe pering „Liberaal Democratische Partij", die thans minder dan hon derd leden telt. heeft mede daarom besloten zichzelf op te heffen. Vol gens het bestuur is het raadzaam dat de LDP van verdere politieke activi teiten afziet. De LDP werd drie jaar geleden, op 14 april 1973, opgericht. Overigens biijft de inschrijving in het kiesregis- ter voorlopig gehandhaafd. Een meerderheid van het bestuur zal zich nu inzetten voor het tot stand komen van een nieuwe partij rond om D66 en de groepering „Resoluut' In Deventer zijn gisteren de opnamen begonnen van de oorlogsfilm ,,Een brug te ver" over de Slag om Arnhem naar het gelijknamige boek van Cornelius Ryan. Zoals gemeld kwam Arnhem zelf niet in aanmerking omdat de situatie bij de Rijnbrug daar te veel is veranderd sinds de septemberdagen van 1944. AMSTERDAM De dienst van Pu blieke Werken heeft b en w van de hoofdstad een concept- Verkeerscirculatieplan aangeboden, dat voorziet in een drastische te rugdringing van het autoverkeer, met name in de binnenstad. Zo wordt - bij aanvaarding van het plan door de raad - het huidige aantal par keerplaatsen teruggebracht van 28.000 tot ongeveer 20.000 par keerplaatsen in 1980, die zijn onder verdeeld in 7200 plaatsen voor kortparkeren bij meters, 7550 bewo nersplaatsen, 4150 plaatsen in par keergarages en 1500 laad- en los plaatsen. Volgens schatting gaat het plan. dat vooral gebaseerd is op het stimuleren van het openbaar vervoer - bus en tram, ook in agglomeratieverband - ongeveer een half miljard gulden kosten. Hierbij vergt de uitbreiding van het tramnet ongeveer 150 mil joen gulden, aanleg van vrije banen 200 miljoen en reconstructie van Dam. Munt, Binnen-Amstel, Rembrandtsplein en omgeving Centraal Station ongeveer 80 mil joen. Aandacht zal worden besteed aan de voetganger in de binnenstad en aan speciale fietsroutes. Uitgangspunt is mede het woon- en leefklimaat in Amsterdam te verbe teren, de beschikbare ruimte beter te verdelen en in het raam van de stadssanering het verkeer een ver antwoorde intensiteit te geven. Amsterdam zal meer een „openbaar- vervoersstad" moeten worden. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Amster damse officier van justitie, mr. H. E. van Renesse, heeft gister morgen gevangenisstraffen van vier tot zeven maanden met af trek geëist tegen de drie ver dachten in de zaak van de verij delde aanslag op het metrosta tion Bijlmer. De 22-jarige tv-reparateur J. B., de 28-jarige electromonteur R. de L. en de 32-jarige chemicus E. M. hoorden respectievelijk zeven, zes en vier maanden tegen zich eisen. Volgens de officier van justitie was het doel van de „Bijlmerbom" enige schade aan het metro-station teweeg te brengen en de Nieuwmarktbuurt daardoor in discrediet te brengen Tevens was het de bedoeling dat de anti-metro-demonstratie op 15 febru ari vorig jaar niet zou doorgaan of een kwade naam zou krijgen. B. en De L. waren in de nacht van 13 op 14 februari vorig jaar aangehduden in de buurt van het in aanbouw zijnde metrostation met een koffertje met gelatine-dynamiet. B. was volgens de officier de centrale figuur die de noodzakelijke con tacten met de anderen tot stand bracht. De L. wilde de anti-metro demonstratie compromitteren, Hij was de technicus, die de „Bijlmer- bom" samenstelde. De chemicus M. noemde hij een „springstofhobby ist", die de springstof leverde. Volgens de raadsman van M„ mr. P. Smits, was de officier min of meer het slachtoffer geworden van het politie ke spel. Over zijn hoofd heen hadden •de toenmalige Amsterdamse hoofd officier van justitie aan de pers mee gedeeld. dat verdachte M. L. een spi on voor Oost-Duitsland was. aldus de advocaat. Later deelde de Haagse officier van justitie, mr. R. Schimmel, mee dat daarvoor geen bewijs was. (Mr. Schimmel is landelijk belast met het onderzoek naar spionagezaken). IADVERTENTIE Een stuk informatie over motieven en mogelijkheden van mensen die tijdelijk werk ambiëren. "Torn ik uit dienst kwam .dacht ik: wat nu?" Ron Buitenhuis (22) uit Hoofddorp heeft nog geen vast omlijnde toekomstplannen. Hij weet wel dat het iets in de "bui tendienst" moet worden. Voorlopig tast hij via Rand stad de mogelijkheden een beetje af. Zo werd hij eerst ge plaatst als vrachtwagenchauf feur, daarna werkte hij enkele weken op een zeefdrukkerij. "En nu ben ik tijdelijk meter- opnemer in Amstelveen. Als uitzendkracht kun je makkelijk switchen." Wut uerdient Ron nis uitzendkracht? Precies hetzelfde wat hij ver diend zou hebben wanneer hij in vaste dienst het werk zou doen, waarvoor hij tijdelijk is ingezet. De tarieven van Randstad zijn afgeleid van de salarissen, die door overheid en bedrijfsle ven worden betaald. Niet minder dus, maar ook niet meer. Natuurlijk zit er wel een verschil tussen het netto bedrag dat de uitzendkracht in handen krijgt en het tarief dat door Randstad wordt doqrbere- kend aan het bedrijf. Het uitzendbureau is nu een maal verplicht om sociale lasten, AOW en loonbelasting in te houden en af te dragen. Zij is tevens gehouden aan het beta len van het werkgeversaandeel in die sociale lasten. De opdrachtgever vergoedt ook de wervings-, selektie- en administratiekosten, die het uitzendbureau voor hem heeft gemaakt. Deze faktoren teza men bepalen tenslotte het ta^ rief. Het uit zend bunau en de werkgelegenheid In bepaalde situaties, zoals bijvoorbeeld die van Ron Bui tenhuis, kunnen mensen niet het werk vinden dat ze graag zouden willen. Op de een of andere manier moet dan een helpende hand worden geboden. Dat kan her- of omscho ling. Anderzijds kan tijdelijke werkgelegenheid een goede aanloop zijn voor vast werk. Randstad Uitzendbureau heeft daarmee een ruime ervaring. Randstad pretendeert geen pasklare oplossing te hebben voor allerlei sociaal-economi sche moeilijkheden, maar biedt haar specifieke diensten aan voor overbruggingsperioden, waar het gaat om tijdelijk werk. Randstad werkt ENSCHEDE Bij een veenbrand in het Duits-Nederlandse natuurgebied „het aamsveen" bij Enschede is bijna tweederde van het 96 ha grote gebied verloren gegaan. Door de harde wind (de vroegere voorzitter van de KVP was zondagmiddag al een groot ge- De Zeeuw en zijn aanhang). deelte van het gebied verbrand. Bromfietser verongelukt REUSEL De 17-jarige Th. Lavrij- sen uit Reusel (Noord-Brabant) is gistermiddag in zijn woonplaats ver ongelukt, toen hij op zijn bromfiets werd aangereden door een vrachtwa gen. Toen de vrachtauto in de Schoolstraat rechtsaf sloeg, verleen de deze de achteropkomende brom fietser geen voorrang. h eel in de exploratie, hetgeen haar iteindelijk een belang van vijf pro ent in de concessie zal opleveren, olgens dr. De Koning is dit gas conomisch winbaar. Hij schat dat ver een jaar of drie begonnen zal unnen worden met de produktie. It>e HSS-directeur acht het 'aarschijnlijk dat zich in p-6 nog ik enminste een groot gasveld evindt. Ir. G. A. Heyning, president- 't ommissaris van HSS, zei dat de ij irectie graag eerder mededelingen ver de vondst had gedaan, maar dat üim een maand geleden de partners de exploratie (met name Mobil f lil) bezwaren hadden gehad tegen ublikatie van de gevonden hoeveel- ;l eid. Ir. Heyning verklaarde dit uit i nder meer „de neiging van de grote rt maatschappijen om hun vondsten egenover de Nederlandse overheid ets negatiever voor te stellen dan ze n werkelijkheid zijn." Dit met het »og op de mogelijkheid dat Neder- and zijn voorwaarden voor de uitgif- e van nieuwe concessies opnieuw erzwaart, aldus ir. Heyning. >e directie van HSS begroot de vaarde van het nu aangetoonde gas op 1,6 k 2,4 miljard gulden. EINDHOVEN De Technische Hogeschool Eindhoven heeft bij de viering van zijn twintigste verjaardag gisteren het eerste ere-docotraat verleend. De onder scheiding ging naar ir. H. Kramers, die in de raad van bestuur van Akzo verantwoordelijk is voor al het speurwerk binnen dit concern. Ir. Kramers werd in 1947, op dertigjarige leeftijd, benoemd als eerste hoogleraar in de fy sische technologie aan de TH Delft. Het is niet te veel ge zegd, aldus erepromotor prof. dr. G. C. A. Schuit gisteren, dat Delft in de jaren vijftig en zestig op dit gebied, de na tuurkundige kanten van met name de chemische techniek, een van de vooraanstaande onderwijs- en onderzoek centra in de wereld was. Het handboek van Kramers en zijn leerling Westenterp over het ontwerpen van reactoren waarin chemische processen worden uitgevoerd, kreeg spe ciaal in Amerika een grote reputatie. In 1964 nam ir. Kramers ont slag als hoogleraar, vooral uit behoefte om terug te gaan naar de industriële praktijk, aldus prof. Schuit. Hij werd onderzoekdirecteur van de grootste vestiging van het toenmalige Euratom, in het Italiaanse Ispra. „De atmos feer van het onderzoek aan dit centrum bleek echter der mate verontreinigd door het voortdurende politieke touwtrekken en gekibbel tus sen de diverse nationalis tische bureaucratieën, dat er van een gezond beleid nauwe lijks sprake kon zijn." Kra mers probeert het vijf jaar en komt dan terug naar Neder land. Vorig jaar werd hij be noemd tot lid van de Ko ninklijke Nederlandse akade- mie van wetenschappen. Goud Dr. Kramers vertelde in zijn toespraak dat hij destijds in Delft nog bezig was geweest met de aanzet van een promo tieonderzoek, dat een nauw keurige absolute bepaling van het smeltpunt van goud had moeten opleveren. Maar dat was in de kiem gesmoord, doordat er een kleine honderd kilo goud voor nodig was. En daar was in 1941 niet aan te komen. „Tijd en waarschijn lijke mislukkingen zijn mij zo bespaard gebleven." Het smeltpunt van goud is het bovenste „ijkpunt" op de internationale praktische temperatuurschaal. In 1968 werd door het Internationaal bureau voor maten en ge wichten vastgelegd dat het naar ons beste weten 1064,43 graden celcius is red.) Onderwijs en onderzoek bij de TH-Eindhoven wijken glo baal gezien niet wezenlijk af van de toestand aan de TH Delft, aldus dr. Kramers, en dat noemde hij „een wat min der feestelijke opmerking". Dat betekende niets ten na dele van Delft, maar hij sprak zich sterk uit voor verschei denheid, „ongelijkheid in aard en kwaliteit van onder- zoek, dus ook van opleiding", die niet alleen mogelijk ge maakt zou moeten worden, maaj zelfs bevorderd. Verandering Maar ook de nog jongere TH Twente had geen eigen identi teit opgebouwd. Hebben we het zo gewild, vroeg dr. Kra mers zich af. of is het vanzelf gekomen, of we wilden of niet? Geven de wettelijke voorschriften te weinig vrij heid voor het bereiken van verscheidenheid? Zijn het de tradities die tot gelijkvormig heid aanleiding geven? Of is het de op zijn vakgebied be trekkelijk zelfstandige positie van de docent? Wat het ook is. het zou moeten verande ren, vond dr. Kramers. Er zou steeds moeten worden ge zocht „naar bepaalde bunde lingen van krachteen, opdat er duidelijke bakens of her kenningstekenen ontstaan waaromheen zich in het technisch wetenschappelijke onderwijs in Nederland kwali tatief goed onderzoek kan ontwikkelen. Commissies Merkwaardig was in dit ver band dat Eindhovens rector- magnificus prof. dr. ir. G. Vos- sers in zijn feestrede onder andere op het falen van de coördinatie tussen de technische hogescholen. Bij de oprichting van Eindhoven in 1956 „maakte men zich ern stige zorgen over een geschei den ontwikkeling van de TH's", en daarom werd een Raad voor het technisch ho ger onderwijs opgericht. Die ging over in de Commissie technische wetenschappen van de Academische raad, en als voorzitter van die commis sie kon prof. Vossers melden dat het niet had gewerkt. Maar de commissie moest wel blijven bestaan, want in de toekomst kon zij nog uiterst nuttig worden Over de werkzaamheden van commissies in het algemeen, had de rector een gerustel- lend woord voor hen die me nen dat we tegenwoordig aan dat soort verschijnselen ten onder gaan. Voordat de Eindhovense TH in 1956 kon beginnen waren er in negen jaar zestien commissies in touw geweest: „vroeger was het ook al zo ver". Aan drie. van die commissies was de naam van de prof. dr. G. Holst verbonden, „die ook elders in Eindhoven met ere wordt genoemd" (bij Philips red.) Om de herinnering aan zijn werk blijvend vast te leggen, heeft de TH op zijn jubileum de jaarlijkse „Holst- lezing" ingesteld, te houden door iemand die belangrijk werk heeft verricht „op het kruispunt van wetenschap, techniek en maatschappij" Het evenement is financieel mogelijk gemaakt door een geschenk aan de TH van de raad van bestuur van Philips gloeilampenfabrieken. AMSTERDAM Het is een duide lijke misstand wanneer bij medische congressen over reumatische ziekten „de beste uren van de dag voor min of meer verkapte reclamedoeleinden worden gebruikt." Met deze opmer king riep dr. T. Feitkamp gisteren de geneesmiddelenindustrie tot de orde bij de aanvaarding van een buitenge woon hoogleraarschap op het terrein van de bindweefselziekten aan de universiteit van Amsterdam. Ook zijn collega's moesten oppassen, waarschuwde prof. Feitkamp. Hij sprak van „de reumatologen die zich niet meer geheel vrij van deze indus trie dreigen te kunnen opstellen." Dat men diensten die aan de farma ceutische industrie worden bewezen, laat vergoeden, is een normale zaak. aldus de nieuwe hoogleraar. „Dat hierbij echter een meer dan normale afhankelijkheid gaat ontstaan, is iets waarvoor wij allen ernstig moeten waken." RÏTA „Natuurlijk heet ik naar mijn groot moeder. Ze is immers ouder dan ik

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3