Fondsen melden inkomen medici Ontdekking net Nieuwe Haaöse Courant Nieuwe Leidse Courant Socialisten willen op eigen houtje Portugal regeren Twee kandidaten voor opvolging Gretsjko Heineken ziet af van Lucas Bols twee Stages in het onderwijs pag. 5 VOOR WiEKiND IN VAKANlIi en met IN DEZE KRANT choonmaakbedrijf ltslaat 50 man ogezegd Later bewolking tubusei Kosmonaut opent vandaag expositie Russische minister overleden rezEV/ït Tongvissers naar Binnenhof Ook fysiotherapeuten Steun van andere partijen blijft nodig Van Ostade brengt bijna 7 ton op bij Mak van Waay - Zo ontdek je nog eens wat In een krant met visie. roUvv hoort bij u. ilj Trouw 34E JAARGANG NR 9814 DINSDAG 27 APRIL 1976 Iedere vrijdag nuttige wenken voor een aangename vakantie. Advertenties voor deze rubriek kunt u opgeven tot donderdagmorgen 11 uur. Tel. 020-913456 (toestel 700). TG AVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM VOOR ONZE ADRESSEN EN TELEFOONNUMMERS ZIE PAGINA 2 3QNNEMENT 14.17 PER MAAND 42.50 PER KWARTAAL 167,80 PER JAAR - POSTGIRO 660000 BANK NED. CRED. BANK REK.NO. 23.00.12.574 GEMEENTEGIRO X 11000 - LOSSE VERKOOPPRIJS 0.50 nneniand i der Stoel ongerust3 chtszaak tegen pleger Frans H9 Het laatste artikel in de se- ,,Ik leef, jij leeft, wij leven" gaat over het wonen een bejaardentehuis. Het verhaal staat op pagina 9. litenland ad wil met Ford praten7 versiteiten in Chili banden7 rk len van 's werelds dste kerk in ons land2 lort ib Brugge onervaren p-finalist11 onomie mtrouwen tegen mmissie scheepsbouw15 een verslaggever NHEM Haki schoonmaakbe- ven BV te Arnhem heeft ontslag ïgevraagd voor vijftig van de hon- d personeelsleden. Het ontslag per 1 juni aanstaande moeten aan. De directeur van het bedrijf, heer G. E. Kip, wijt de maatrege- aan het gebrek aan orders. Een tal grote opdrachtgevers van zijn rijf zijn overgestapt naar de con- entie. Hij deelde mee dat een it deel van de ontslagen zal val- onder de part-time medewerkers, de vakbonden, zo zegt hij zal een gesprek volgen over een intuele afvloeiingsregeling. zullen dominees krijgen, die ptrekt buiten de kerk gaan ken, omdat ze nog meer heid nodig hebben, dan s de hervormde kerkorde ze ft. Dr. Albert van den Heuvel op jaarvergadering van de bond van predikanten. top van de vakbeweging et weer leren denken en voe- zoals de leden dat doen. Ze g niet bestaan uit hnische betweters, die met tzakcomputers stoeien over loonsverhogingen tot drie atsen achter de komma. T. Bastiaanse voorzitter Voedingsbond NKV. Weersverwachting tot van avond: Eerst nog helder, dan veel bewolking en slechts hier en daar een bui. Matige tot krachtige wind uit noordelijke richtingen. Minima van 6 graden |aan zee tot dicht bij het vries punt in het binnenland, maxima omstreeks 10 graden. ^Vooruitzichten voor morgen en lovermorgen: opklaringen maar ok enkele buien met hagel of Jsneeuw. Plaatselijk nachtvorst. Morgen: ■zon op: 05.16 Vzon onder: 20.00 maan op: 04.46 itnaan onder: 19.15. Van een verslaggever AMSTERDAM De 46-jarige Russische kosmonaut generaal- majoor Andrian Grigorjewitsj Ni- kolajew uit Moskou, zal vandaag in het Van Gogh-museum in Amster dam een expositie van ruimtevaart- foto's openen die de stichting jon geren werkgroep ruimtevaart daar heeft ingericht. Nikolajew, die twee omvangrijke ruimtevluchten heeft gemaakt, en die gehuwd is met de eerste vrouwelijke kosmonaut, is gisteren op Schiphol aangekomen, waar hij werd begroet door de Rus sische ambassadeur, Romanow. Nikolajew maakte zijn eerste ruim- tevlucht van 11 tot 15 augustus 1962 in de Wostok 3. In 04 uur en 22 minuten ging hij toen 64 keer de aardbol rond. Acht jaar later maak te hij zijn tweede vlucht: een achttien-daagse missie waarbij voorbereidend wetenschappelijk en bio-medisch onderzoek werd ver richt. Op de tentoonstelling die hij in Amsterdam opent hangen negentig ruimtefoto's waaronder vele die nog nooit eerder werden gepubliceerd. De Russische overheid hecht veel waarde aan het initiatief van de jeugdige Nederlandse organisato ren, getuige dit Russische bezoek. Op de foto: Nikolajew kreeg bij zijn aankomst op Schiphol bloemen aangeboden van het ambassadepersoneel. Links de Russische ambassadeur Romanow. MOSKOU (Reuter, AP.) Voor de opvolging van de gisteren overleden Sowjet-minister van defensie, maarschalk Andrei Gretsjko, zijn volgens waarnemers twee belangrijke kandidaten: maarschalk Iwan Yakoebowsky en generaal Victor Koelikow. De eerste wordt beschouwd als een legercommandant van de oude school terwijl Koelikow die op het ogenblik chef van de genrale staf is, door westerse militaire deskundigen wordt gezien als een ambitieuze ver nieuwer. Aangenomen wordt dat hij de beste kaarten heeft. De loopbaan van beiden vertoont overeenkomsten met die van Gretsjko, met wiens dood de Sowjet- strijdkrachten zonder opperbevel hebber zitten. Beiden hebben aan het hoofd gestaan van Sowj et-militairen in Oost Duitsland en beiden waren evenals Gretsjko commandant van het militaire district Kiew, wat wordt beschouwd als een opstapje naar in vloedrijke posities in de Sowjet-Unie. Yakoebowsky nam het bevel van de grondstrijdkrachten van het Warschau-pact in 1967 over van Gretsjko, toen deze minister van de fensie werd. Samen met generaal Ser gei Sjetemko speelde hij onder een supervisie van Gretsjko een be langrijke rol bij de inval in Tsjecho- slowakije. Sjetemko overleed vorige week vrijdag, zodat de Sowjet-Unie binnen enkele dagen twee topmilitai- ren heeft verloren. Yakoebowsky wordt gezien als een trouw volger van de partijlijn die het beleid van zijn overleden voorganger zou voort zetten. verjonging van de legertop in de Sow jet-Unie. Nadat hij in 1971 was be noemd tot chefstaf promoveerde hij vrijwel onmiddellijk een aantal jonge militairen tot generaal, terwijl hij irf 1973 een aantal militaire dis trictscommandanten liet plaats ma ken voor jonge militairen van de na oorlogse generatie. Hij heeft Gretsjkow meermalen vervangen en reisde onlangs naar Finland en de Soedan. Koelikow was zeer nauw be trokken bij het overleg over wapenle veranties, wat hem volgens westerse militaire deskundigen eens te meer geschikt maakt als minister van de fensie. Andrei Gretsjko Verrassing Het bericht van het overlijden van Gretsjko kwam min of meer als een verrassing. Er deden al enige tijd geruchten de ronde dat hij ziek zou zijn, maar Gretsjko werd nog regel- Verjonging wordt tijd dat jullie eens iets Iers gaan bedenken. In tegenstelling tot Yakoebowsky is Koelikow een groot voorstander van Van onze redactie economie AMSTERDAM Heineken ziet voorlopig af van het bod op de aande len van gedistilleerdgroep Lucas Bols. Onder bepaalde voorwaarden is Heineken echter alsnog bereid een bod te overwegen. Reden voor de terugtrekking van Heineken is de verklaring van Bols dat deze onderneming bij de Stich ting distilleerderijen Lucas Bols no minaal 4,5 miljoen aan aandelen heeft geplaatst. Met behulp van de stemmen van deze stichting hoopt Bols morgen op de aandeelhou dersvergadering een statutenwijzi ging te kunnen laten aannemen, die het bedrijf beter moet kunnen be schermen tegen „indringing" van an dere ondernemingen. Toen Heineken tien dagen geleden het bod bekendmaakte was een van de voorwaarden echter, dat door het bestuur van Bols geen aandelen bij anderen zouden worden geplaatst. Ook bij het dooreetten van de statu tenwijziging zou Heineken van het bod afzien, zo werd op 16 april ver klaard. Heineken zegt dat de motieven die tot het bod op Bols hebben geleid, nog steeds van kracht zijn. Daarom blijft het bierconcem bereid op nader te formuleren voorwaarden een bod in overweging te nemen. Meer nieuws op pag. 15 (ADVERTENTIE) matig in het openbaar gezien. Nog vorige week vrijdag voerde hij over leg met een militaire delegatie uit Mozambique. Interessant is dat het in 1967 geruime tijd duurde voordat Gretsjko werd benoemd tot opvolger van de toen overleden minister van defensie Mali- nowski. In het Kremlin zou een hefti ge discussie zijn gevoerd of als opvol ger van Malinowski niet een burger zou moeten worden benoemd. Meer over Gretsjko op pag. 7. DEN HAAG Tweeduizend tot 2500 vissers uit het hele land zullen op maandag 10 mei op het Binnenhof demonstreren tegen de huidige quo tering en vangstverdeling, die op 1 april van kracht is geworden. Zeker zo'n 80 tot 100 kotters zullen vijf dagen voor vlaggetjesdag 15 mei naar Scheveningen varen. De vissers komen uit Texel, Urk, Harlin- gen, de Zuidhollandse eilanden, Breskens èn meer vissersplaatsen. Vanaf de haven zullen de demonstre rende vissers naar het Malieveld gaan. waar ze zich verzamelen voor een protestmars via het Binnenhof. De voorzitter van de vaste Kamer commissie voor de visserij, de heer Roels, krijgt een petitie aangeboden, waarin wordt aangedrongen op een betere regeling. Volgens de heer B. Daalder, voorzitter van de visseijve- reniging Texel, tevens actieleider voor de demonstratie moet er een meer actief compensatiebeleid voor met name de tongvissers komen. Met de huidige vangstverdeling, die een grote verdeeldheid onder de vis sers in de hand werkt, is rendabel vissen niet meer mogelijk. Minister Van der Stee heeft zich in middels bereid verklaard geld te stoppen in een tong- en scholfonds, waarover de stichting van de Neder landse visserij hem in een gistermid dag gehouden gesprek haar denkbeelden heeft ontvouwd. Iff m DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN „Als de partijen ter rechter zijd, de volksdemocraten van de PPD en de rechts georiënteerde centrumdemo craten (CDS), niet bereid zijn een socialistische regering te gedogen, dan zullen ze zelf moeten proberen een regering te vormen", aldus Soa- res. De socialisten beschikken in het parlement over 106 van de 263 zetels. Ze zullen de steun van de communis ten, de volksdemocraten of de centrumdemocraten nodig hebben om een regering in het zadel te hou den. Soares heeft de afgelopen dagen herhaaldelijk betoogd dat hij geen coalitie wil aangaan. De socialisten zullen alleen moeten regeren om hun programma te kunnen uitvoeren, al dus Soares. De leider van de communisten, Alva- ro Cunhal, heeft al gezegd dat hij de socialisten niet zal steunen tenzij er een politieke overeenkomst tussen beide partijen kan worden gesloten. Omdat de PPD en CDS samen onvol doend stemmen hebben gehaald om Voorlopige uitslag van de Portugese verkiezingen: socialisten (PSP) volksdemocraten (PPD) centrumdemocraten (CDS) communisten (PCP) democratische volksunie (maoïstisch) Van onze soc.-economische redactie BREDA De gezamenlijke Brabantse ziekenfondsen melden in een overzicht van tophonoraria, dat zij in 1974 aan twee specialis ten meer dan 400.000 gulden hebben uitgekeerd, één tandarts heeft tenminste 350.000 gulden ontvangen en één fysiotherapeut heeft bij de ziekenfondsen méér dan 500.000 gulden gedeclareerd. LISSABON (Reuter, UPI, AFP, DPA) De socialistische leider, Mario Soares, heeft gisteren verklaard dat zijn partij klaar staat om Portugal te gaan regeren. De socialisten beschikken echter niet over de meerderheid van de zetels in het Portugese parle ment. De nieuwe regering zal pas gevormd worden na de verkie zing van een president eind juni. Dit blijkt uit een vertrouwelijk rap port van een van de grootste Bra bantse ziekenfondsen aan de Neder landse Unie van Ziekenfondsen in Utrecht. De Unie heeft als overkoepe lende ziekenfondsorganisatie on langs aan alle ziekenfondsen opgave gevraagd van de maximumuitkerin gen in de gezondheidszorg. Een van de Brabantse ziekenfondsen meldt nu dat de bovengenoemde bedragen als honorarium zijn uitgekeerd. Omdat de inkomsten uit de particu liere praktijken niet zijn meegere kend moeten de bedragen ruwweg worden verdubbeld, wil men zicht krijgen op de totale inkomens van deze specialisten. Het gaat dan om bruto-inkomsten, dat wil zeggen dat salarissen van assistenten, praktijk- kosten moeten worden afgetrokken. Over het resterende bedrag heft de fiscus inkomstenbelasting. Het ziekenfonds meldt ook dat 61 van de in totaal 240 huisartsen in zijn werkgebied een praktijk heeft met méér dan 2600 verzekerden. De basis honorering voor 2600 ziekenfondspa tiënten is 160.492 gulden. De grootste praktijk in Westbrabant omvat 5112 verzekerden. Daarvoor werd door de ziekenfondsen 280.214 gulden uitge keerd. Het ziekenfonds bepleit in zijn rap port aan de Unie een eventuele her verdeling van het aantal verzekerden boven de 2600. Dat zou een mogelijke werkverruiming voor pas afgestu deerde huisartsen betekenen, terwijl het fonds ook een kwaliteitsverbete ring en een vermindering van het aantal verwijzingen naar de specia list verwacht. Uitschieters In een gezamenlijk overzicht van alle Brabantse ziekenfondsen van de ho norering van de ruim 200 fysiothera peuten in deze provincie melden zij. de volgende uitschieters: 38 fysiotherapeuten declareerden meer dan 100.000 gulden per jaar; 16 meer dan 150.000 gulden; 12 meer dan 200.000 gulden; 6 meer dan 250.000 gulden; 1 meer dan 300.000 gulden; 1 meer dan 350.000 gulden; 1 meer dan 400.000 gulden; 1 meer dan 500.000 gulden. Het ziekenfonds voegt hier aan toe dat het niet bekend is hoeveel assis tenten enz. in de verschillende prak tijken werkzaam zijn. Alleen in de praktijk van méér dan 400.000 gulden bleken drie fysiotherapeuten te wer ken. De gemiddelde opbrengst per fysiotherapeut berekent het fonds op 134.000 gulden, maar ook in dit geval zijn de inkomsten uit de particuliere praktijk buiten beschouwing geble ven. Uit de in deze praktijk aanwezi ge apparatuur kan worden afgeleid dat er maximaal 15 patiënten tege lijk kunnen worden behandeld. Tandartsen Uit het overzicht van de honorering van ruim 400 tandartsen blijkt, dat 15 tandartsen in 1974 meer dan 150.000 gulden per jaar declareerden. 7 tandartsen meer dan 175.000 gulden; 2 meer dan 200.000 gulden; 6 meer dan 225.000 gulden; 5 meer dan 275.000 gulden; 1 meer dan 300.000 gulden; 1 meer dan 325.000 gulden; 1 meer dan 350.000 gulden. Deze gegevens hebben betrekking op ongeveer twaalf procent van het to taal aantal voor de ziekenfondsen in Nederland werkzame tandartsen. De particuliere praktijk blijft buiten be schouwing. Het overzicht van de honorering van ruim 300 specialisten levert volgens het fonds de volgende uitschieters op: 16 specialisten declareerden meer dan 200.000 gulden; 7 meer dan 250.000 gulden; 3 meer dan 300.000 gulden; 1 meer dan 350.000 gulden; 2 meer dan 400.000 gulden. Het is het fonds niet bekend hoeveel assistenten ten behoeve van deze Specialisten werkzaam zijn. De be dragen zijn exclusief eventuele ver goedingen voor onder andere de functie van directeur-geneesheer, hoofd-laboratorium, docent ver pleegstersopleiding en de opbreng sten uit de particuliere praktijk. AMSTERDAM Ruim acht mil joen gulden heeft de eerste avondvei ling van de schilderijencollectie B. de Geus van Heuvel bij Mak van Waay in de Ronde Lutherse Kerk te Amsterdam opgebracht. Het waren 89 zestiende- en zeventiende-eeuwse schilderijen die te zamen dit bedrag haalden. Verrassend was dat de Salo- món van Ruysdael die op bijna 600.000 gulden was geschat „maar" 480.000 gulden opbracht. Daarente gen werd een klein paneeltje van Adriaen van Ostade „Boeren rondom een schouw" na lang bieden voor 660.000 grilden verkocht. Het was het hoogste bod van deze veilingavond, waarvoor uit de gehele wereld be langstellenden naar Amsterdam wa ren gekomen. Vanmiddag en van avond worden achttiende- tot twin- tigste-eeuwse schilderijen geveild. een centrum-rechtse coalitie te vor men. speculeren politieke waarne mers op een socialistische minder heidsregering die door de communis ten zal worden gedoogd. De PPD is alleen bereid tot steun aan een rege ring waarin een deel van de ministe ries aan PPD-vertegenwoordigers toevalt. Communisten in de regering is voor PPD-leider Francisco sa Car- neiro absoluut onverteerbaar. De so cialistische leider, Mario Soares heeft herhaaldelijk deelname van volksde mocraten of communisten aan en so cialistische regering uitgesloten. De leider van de volksdemocraten (PPD), Sa Cameiro, zei gisteravond zich ervan bewust te zijn dat zijn partij niet de parlementaire midde len in handen heeft om zich te verzet ten tegen een socialistische regering. Maar in het land kunnen we er ons wel tegen verzetten. Vervolg op pag. 7 kolom 7 en ons commentaar staat op pag. 5 Het is nu tijd om zaken als onafhankelijkheid, meer- derheidsbestuur en rassengelijk in zuidelijk Afrika openhartig onder ogen te zien. Zegt Henry Kissinger in zuidelijk Afrika. Waar haalt zo'n man het inzicht vandaan. Politiek is een wonderlijk vak. Nieuwe abonnee:. Straat: Plaats: _Giro: Betaalt per kwartaal 106 zetels (36,9 procent) 71 zetels (24,9 procent) 41 zetels (16,5 procent) 40 zetels (15,6 procent) 1 zetel Aan deze uitslag ontbreken nog vier vertegenwoordigers die door in het buitenland wonende Portugezen gekozen worden. De definitieve uitslag wordt pas over enkele dagen verwacht. Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang graag: O (raai)- rwart-ledcrrn onderzetters met zilver bedrukte ouderwetse loromo- tiefmodeüi-n. Werkelijk een sieraad op mijn tafel. O Praktische kleurrijke eeuwigdurende ricmkalender. Modern, origineel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. O Tekening van het vroegere IJ te Amsterdam. De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij betaalt ma twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) 6 25 minder voor de eerste termijn Schrijf op dc open envelop. Trouw/Kwartel, antwoordnummer 2792. Amsterdam Een postzegel is niet nodig Die betalen wij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 1