i In dezeVolvo-stoel zit u niet alleen beter, in dezeVolvo-stoel rijdt u beter. Check zelf! VOLVO Als u dóórdenkt Mr. Kranenburg krijgt bij afscheid onderscheiding Exposities mode, sieraden en poppen Mevrouw Tellegen (82) overleden Natuurfonds nu in actie voor de wereldzeeën Noodlanding op sportveld DINSDAG 27 APRIL 1976 TROUW/KWARTET UIT VAN LEZERS AMRO en Zuid-Afrika (7) Uit de diverse reacties op het artikel ..de Amro-Bank en de Wereldraad van Kerken" blijkt steeds weer, dat de standpunten van de X-Y- beweging. Betaald antwoord en an dere actiegroepen alsmede de daar mee sympathiserenden dermate hard zijn. dat een discussie op ni veau niet meer mogelijk is, daar men van die zijde niet bereid is naar an deren te luisteren. Het zich bezighouden met de vraag hoe bijgedragen kan worden aan wat meer gerechtigheid in deze wereld ls een must voor christenen, maar naast deze opdracht moeten wij zeer kritisch omgaan met de middelen, die daartoe kunnen lelden. Heeft men zich bijvoorbeeld wel eens afge vraagd welke consequenties een eco nomische boycot heeft? Wij moeten ais christenen bereid zijn naar anderen te luisteren en niet direct spreken van een hypocriete houding van de Amro-Bank, dat is niet alleen zeer pijnlijk, maar ook onchristelijk. Een ieder die dr Van den Brink, de man die bij de Amro- Bank de spreekbuis is over Zuid- Alrika. persoonlijk kent, weet wel beter. Men is daar zonder meer bereid tot een gesprek, mits... de anderen be reid zijn te luisteren. Kampen L. G. Verhof en Zuid-Afrika AMRO (slot) Wanneer de heer Dominicus stelt, dat banken zich niet moeten richten naar de opinies van alle mogelijke personen, omdat ze dan wel op kun nen houden met zaken doen. wil ik er op wijzen, dat het in dit geval gaat om de mening van o.a. de We reldraad van Kerken, de Verenigde Naties en de meest betrokkenen als Beyers Naudé en Buthelezi. En wat de „onbewezen gegevens" betreft, daarvoor moge ik verwijzen naar het bankenrapport van de Anti- Apartheidsbeweging Nederland, dat o.a. gebaseerd is op gegevens uit een financieel blad uit Zuid-Afrika en op gegevens uit jaarverslagen van de AMRO. Middelburg F. Soethoudt CDA(22) In deze materialistische tijd. nu de graai- en grijppolitiek ook de christe nen voor een groot deel in haar macht heeft, willen de evangelische radicalen daar vanuit het evangelie een dam tegen opwerpen en niet zozeer met het woord, maar vooral met de daad opkomen voor de ver schoppelingen en uitgebuiten in on ze samenleving en in de hele wereld. Kortom, bijbelse gerechtigheid. Daarom zijn ze tegen het CDA om dat deze politiek niet kunnen verwe zenlijken met de CHU. die blijkens haar harde oppositie in de Tweede Kamer meer op de lijn lijkt te zitten van de plat-materialistische WD. En de KVP verdenken ze van machtsdromen over een grote partij, meer dan van meedenken over een evangelische politiek. Daarom zitten ze m i. meer op de lijn van Kuyper. dan dat het wereldmijdende mensen zouden zijn. Groningen H. Staal. CDA (23) Levensgevaarlijk! Dat was het wat zich bij mij opdrong na het lezen van de reactie van dr. Veerman op de geruchtmakende brief van prof. Goudzwaard. Levensgevaarlijk is het zoals dr Veerman aan het slot van zijn betoog de Geest ter sprake brengt. Het paard wordt in plaats van vóór, échter de wagen gespan nen Voor dr. Veerman staat het blijkbaar apriori vast dat het CDA er komen moet en de Geest wordt er bij gehaald om dit achteraf te sanctio neren Het is onmisbaar, zich in deze door de Geest te willen laten leiden. Alleen door de Geest kan ons chris tenzijn echt radicaal zijn, alleen door de Geest kan christelijke politiek radicale en eerst zo christelijke poli tiek zijn. De vraag is nu of dit bij het CDA momenteel de wezenlijke drijf veer is óf dat in feite andere motie ven de doorslag geven. Het is me opgevallen dat er over het algemeen maar weinig gereageerd is op het verzoek van prof. Goud zwaard alsnog tot een wezenlijk ge sprek over de diepste wortel (radix) van wat het CDA metterdaad drijft, in ieder geval dient te drijven, te komen. Ik denk dat hij dit terecht als testcase beschouwt of al dan niet met het CDA in zee gegaan kan worden. En als het na zo n gesprek overtuigend duidelijk kan zijn dat het naar de bedoeling van de Geest is om met het CDA verder te gaan. dan hoeft er ook niet langer dat gevoel van machteloosheid te zijn dat er bij velen is die wel met het CDA mee willen gaan. maar dit om dat er blijkbaar geen andere betere keus is. Anders is het met-slechts-weinigen maar wel geïnspireerd bezig zijn met christelijke politiek te verkiezen bo ven het-met-velen ermee bezig zijn. maar zonder die geïnspireerdheid Want. wanneer al van de aanvang duidelijk is hoe de rechte geïnspi reerdheid al te zeer ontbreekt en het er toch op gewaagd wordt is de kans heel groot dat er van radicale chris telijke politiek weinig of niets te rechtkomt of dat het met de eenheid van het CDA op een fiasco uitloopt Bijbel en geschiedenis leren dat echt geïnspireerd handelen van desnoods maar weinigen van grote betekenis kan blijken te zijn. Het zit hem ui teindelijk niet in het getal. Umuidcn F. Minnema CDA (24) De AR gaat zich in toenemende ma te zo principieel en zo theoretisch opstellen, dat haar bestuurlijke functie in de mist raakt Haar ja vandaag is morgen weer nee In het bijzonder in zaken van landsbestuur is besluiteloosheid een bewijs van krachteloosheid. Daarmee veroor deelt de AR tevens haar be staansrecht als politieke partij. De AR vergadert en discussieert maar door tot de lekke boot in de golven verdwenen is. Dan bestaat de CDA zonder AR. De AR heeft dan als politieke groepering met een rijke geschiedenis volkomen afgedaan, principieel afgedaan. Delft p. Bak CDA (25) Met het bestuur van de Anti- Revolutionaire kiesvereniging in Cu- lemborg roepen wij de besturen van alle AR kiesverenigingen in het land op. hun leden te adviseren „nee,, te zeggen tegen de resolutie, die op de laatste AR-partijraad aangenomen is. Omdat de resolutie ons door zijn beperkende voorwaarden met wel ke voorwaarden wij overigens van harte instemmen in het onzekere laat. of wij nu vóór of tégen de ene CDA-lijst stemmen. Door de ge volgde procedure komt de beslissing uiteindelijk niet bij de kiesverenigin gen te liggen, maar in september alléén bij de partijraad. Wij menen dat we deze beslissing niet uit han den moeten geven. Omdat wij in de voorwaarden van de resolutie het verschil van mening tussen de drie partijen over de persoonlijke aan spreekbaarheid op het Evangelie voor de CDA-vertegenwoordigers node gemist hebben. Wij achten dit verschil van mening dermate groot, dat het niet afgedaan kan worden met de stelling dat het „geen beletsel behoeft te zijn" voor de vorming van de ene lijst. Wij menen dat het een beletsel is. Als kiezers mogen wij toch zeker verwachten dat onze ver tegenwoordigers in het CDA op nati onaal en op Europees niveau zich persoonlijk door het Evangelie wil len laten gezeggen? Hoe kunnen zij anders een partij vertegenwoordi gen. die zegt dat het Evangelie richtsnoer zal zijn voor het politieke handelen? Dat handelen is niet slechts een partijprogrammatische, maar ook een mense<ijke zaak. De term „christen-democraten" zegt ons in dit verband te weinig. Omdat het nog steeds onduidelijk is welke koers het CDA gaat varen, ondanks een aansprekend ontwerp programma. Na het CDA-congres van augustus 1975 bleek verrassend veel belangstelling te bestaan voor een enthousiast en integer gevoerde christelijke politiek; maar wij zijn bang dat een CDA met een Janus kop de gewonnen geloofwaardigheid ras doet verdwijnen. Deze geloof waardigheid valt of staat niet met de ene CDA-lijst. De CDA-verbanden aan de baais kunnen rustig blijven functioneren, ondanks de afzonder lijke lijsten voor de Tweede Kamer. Op landelijk niveau zijn ingrijpen der zaken aan de orde dan in staten en raden. Het CDA zou een groeimo del hanteren; echter geforceerde groei ontkracht de plant! Culemborg He! bestuur van de AR- kiesvereniging Ie Culemborg CDA (26) Zij die de ontwikkelingen in de ARP met belangstelling volgen, vragen zich af. wie nu werkelijk de beslissin gen neemt t.a.v. de toetreding tot het CDA Is dat de partij, zoals in de resolutie van 10 april is verwoord, en dat nog door de afdelingen aanvaard moet worden, of zijn het enkele dwarsliggers in de AR-top? Mij dunkt dat hier spoedig klaarheid moet komen wil de ARP geloofwaar dig blijven als zij dat tenminste nog is. Het is bekend dat 2/3 van de achterban een kabinet prefereert in samenwerking met de WD en dat de AR-partijraad zich met grote meer derheid uitgesproken heeft voor toe treding tot het CDA en het moet nu maar eens blijken wie nu de demo cratische gang van zaken blokkeert en saboteert. Na de brief van prof. Goudzwaard is de chaos rondom het CDA nu wel compleet. De polarisatie binnen de ARP werkt onverminderd door t.a.v. deze zaak. en de verhouding tot de KVP en CHU wordt steeds slechter. De oorzaak van deze onverkwikkelij ke zaak vloeit m i. voort uit het feit dat sommige AR-leiders van mening zijn dat zij alleen in staat zijn tot het voeren van een evangelische poli tiek. daar steeds maar gesuggereerd wordt dat zonder hun eventuele in breng het CDA gedoemd is een kleurloze middenpartij te worden. De oude AR-hoovaardij vertoont zich hier weer duidelijk, en wel in zijn slechtste vorm. CDA (27) Het is beschamend en verwarrend hoezeer degenen die in de ARP naar voren menen te moeten treden na 10 april handelen. Aantjes is het meest konsekwent na Woudschoten, het CDA-congres en de partijraad van 10 april, maar hij zit nog steeds met het Burger-trauma van 1973. toen hij met Boersma en de Gaay Fortman de twistappel forceerde. Hij dacht dat alsnog te verdedigen met de lachwekkende stelling dat daardoor de PvdA tot rede is gebracht. Goudzwaard komt voor de zoveelste keer in zijn carrière met de zwarte humor na het feest. Dat deed hij b.v. op verkiezingstournee met de heer Kieft; het kon niet op en na een half jaar was het op. De Koning vond de legende dat het europees parlement al in de plaats is gekomen van de Tweede Kamer, zodat op 29 april in Brussel de europese (christelijke?) volkspartij moet worden gevormd. Conklusie: de kiesverenigingen moe ten ja zeggen, de CHU (fractie) moet van haar Burger-wrok (1973) en lou tere stembus (macht) opstelling af stappen en het CDA kan met onder ling vertrouwen en bezieling een evangelische volkspartij zijn. Scheveningen J. F. Pronk Van een onzer verslaggevers HAARLEM De commissaris der koningin in Noord-Holland, mr. F. J. Kranenburg, die per 1 mei met pensi oen gaat. is benoemd tot grootofficier in de Orde van Oranje-Nassau. De versierselen werden hem gisteren omgehangen door minister De Gaay Fortman van binnenlandse zaken tij dens een bijeenkomst van de Noord hollandse staten. Als blijk van waardering voor de acti viteiten van mr. Kranenburg, die twaalf en een kwart jaar commissaris der koningin is geweest, besloten Provinciale Staten het Monumenten fonds van Noord-Holland om te do pen in „Mr. F. J. Kranenburgfonds" en daarin een bedrag van een half miljoen gulden te storten. De buitengewone statenvergadering werd door talrijke gasten bijge woond, zoals burgemeester Samkal- den van Nederlands grootste en bur gemeester De Groot van Nederlands kleinste gemeente (Katwoude), mgr. Zwartkruis (bisschop van Haarlem) en de commandant der zeemacht. In zijn afscheidsrede sprak mr. Kra nenburg over de groeiende trek uit de grote steden naar de provincie, speci aal in Noord-Holland: „Vroeger was er de stroom van het platteland naar de stad. nu levert de intense verhuis- beweging een nadelig saldo op voor de steden." De scheidende commis saris wees er verder op dat het aantal gemeenten in Noord-Holland tijdens zijn ambtsperiode is verminderd van 119 tot 82. Vier pré-gewesten hebben erkenning gevonden en het aantal waterschappen is afgenomen van 265 naar 139. Mr. Kranenburg noemde dit een proces „van bestuurlijke reorga nisatie dat vooral voortgang moet maken" en hekelde opnieuw de plan nen tot reorganisatie van het binnen lands bestuur. Komende maand zal het kabinet een door Annemarie Lücker Minister De Gaay Fortman hangt mr. Kranenburg de versierselen om die bij het officierschap behoren. beslissing nemen over de opvolging ter drs. R. J. de Wit officieel naar de van mr. Kranenburg (PvdA). Vast post heeft gesolliciteerd en dat hij de staat dat de Alkmaarse burgemees- beste kansen heeft. AMSTERDAM Mevrouw mr. Ma rie Anne Teilegen, oud-directeur van het kabinet der Koningin en in de oorlog een van de leidende persoon lijkheden in het verzet, is vrijdag overleden. Ze is 82 jaar geworden. De crematie is woensdag om half vier op Westerveld. Mevrouw Tellegen wijdde zich aan het illegale werk onder de schuil naam „doctor Max". Haar woonhuis in deze periode, aan de Maliebaan in Utrecht, stond naast een pand waar in de Duitse Sicherheitsdienst (SD) zetelde. Niettemin werd het huis van doctor Max een trefpunt van het ver zetswerk in Nederland. Mevrouw Tel legen had als doctor Max contacten met de illegale pers en met het colle ge van vertrouwensmannen. Zij was ook een van de oprichters van de Stichting 1940-1945, die de nood van oud-verzetsstrijders en hun na bestaanden moest lenigen. Marie Anne Tellegen werd op 30 de cember 1893 in Arnhem geboren. Ze studeerde rechten in Utrecht en trad in 1920 in dienst van de provinciale griffie in deze stad. Zij volgde een ambtelijke loopbaan, eerst bij de pro vincie en later bij de gemeente Utrecht. Na de oorlog, in 1945, werd zij tot 1959 directeur van het kabinet van de Koningin. Mevrouw Tellegen was ook vele jaren curator van de Utrechtse universiteit. Zij was de draagster van de Amerikaanse Medal of Freedom, ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw en groot- officier in de orde van Oranje- Wie met eigen ogen de jurk wil zien die Sandra op het Songfestival droeg, kan dat tot en met 8 mei op de vijfde verdieping van het Amsterdamse filiaal van de Bijen korf. Studenten van de avondopleiding modevormgeving en edelsmeden van de Gerrit Rietveld Academie in Amsterdam exposeren met kleding, accesoires, dessinontwerpen en sie raden. De Bijenkorf stelde de stof fen beschikbaar die verwerkt zijn in uiterst kleurige fantasieën en ont werpen. Van een onzer verslaggevers ZEIST Het Wereld Natuur Fonds zal na afsluiting van de actie voor het tropisch regenwoud een actie voor bescherming van het leven in de wereldzeëen beginnen. Op de nationale bijeenkomst van de Nederlandse afdeling van het WNF, op zaterdag 8 mei in het jaar beurscentrum in Utrecht, zal deze actie worden aangekondigd. Prins Bernhard, president van de interna tionale organisatie van het Wereld Natuur Fonds, zal spreken over de ontwikkeling van de natuurbescher mingsgedachte gedurende de laatste vijftien jaar. Nassau. In 1967 ontving zij de zilve ren medaille van de Utrechtse juri dische faculteit voor haar verdienste lijk werk als vooraanstaand juriste. De opleiding modevormgeviL duurt vijf jaar; één basisjaar en w vakstudiejaren. :h De moderne sieraden van Hans At penzeller zijn tot 24 mei te bewjn deren in Aemstelle, Amsterdam^ weg 511 te Amstelveen. Hij exio seerde onlangs in het Singer ijM seum in Laren, waar zijn sieraad tijdens een show getoond werdf- Wie geen tijd heeft de tentoonsf" ling in Amstelveen te bezoeken,u1 het werk van Hans Appenzeller zf in zijn winkel aan het Singel 40Ö11 Amsterdam. Het Oranje-Comité Tilburg en 8 Nederlands Textielmuseum orgj£ seren tot en met 16 mei een tr toonstelling „Poppen uit koninklF bezit", in het Nederlands Text!*5 museum aan de Gasthuisring 23r Tilburg. De tentoonstelling is f mengesteld uit de privé-collecp van Koningin Juliana. c DEN HELDER De heer B. Kaj uit Wieringen heeft zaterdagmiddf zijn reclamevliegtuig neergezet ét een sportveldencomplex te Den Hs der. De heer Kaan had een reclanr vlucht gemaakt en had het Marsdi nog moeten oversteken naar h vliegveld Texel. Maar hij kwam ra|S een tekort aan brandstof te zittel Hij zette zijn vliegtuig toen op ets sportveld neer, zonder dat er o maar iets misging. Ook het vliegtiq je heeft geen schade opgelopen. Men poogt het vliegtuig nu ook we| van het sportveld te laten opstijge Als u autostoelen vergelijkt, reikt die vergelijking meestal niet veel verder, dan een korte impressie. Terwijl de werkelijke kwaliteit van een autostoel pas na een lange rit voelbaar wordt Die eerste indruk van comfort, blijkt vaak op de lange duur een pijnlijke indruk te zijn. De anatomische les De meeste autostoelen worden ontworpen op menselijke maten, die wij geen van allen bezitten. Namelijk de gemiddelde. Daarom begonnen Volvo-ontwerpers met een anatomische les. Want Volvo realiseert zich het belang van een autostoel, die v geschikt is voor ieders individuele maten. En onder alle rij- en rustomstandigheden. Aan wat voor krachten worden de ruggegraat en de rugspieren blootgesteld tijdens het rijdend Na een uitgebreid research-programma kwam vast te staan, dat een stevige lendensteun vermoeidheid en dus pijn in de rug veelal voorkomt. Hoe groot moet de hoek van de rugleuning zijn om nodeloze inspanning van de bestuurder te voorkomen' De beste positie- weliswaar individueel verse hillend - ligt tussen de 110 en 130 graden. Deze rugleuning is traploos instelbaar van 90° tot bi|na horizontaal. De autostoel op maat Deze Volvo-stoel is volledig aan te passen aan uw postuur, waardoor u perfecte controle hebt over de wagen. Zijn uw benen korter dan men gemiddeld noemt? Dan zet u de zitting lager. Uw armen zijn wat langer? U verstelt de rugsteun en voor zover de lengte van uw benen het toelaat verschuift u de stoel. Voelt u tijdens een lange rit vermoeidheid in uw rug? Door de lendensteun te verstellen, geeft de rugleuning u meer steun. Raken uw benen vermoeid? Stel de voorkant van de zitting wat hoger, zodat uw boven benen meer steun krijgen. Of u zet de stoel wat verder naar achteren om uw benen te strekken. BUJjlHpVVPVIMNRIMHI!.met de wagen. die u rijdt o: wilt rijder». Gebruik d.wrbi| Volvo's Chet klist. De^e Checklist ligt voor u klaar hi| iedere Volvo-dealer. tri in ieder geval irendt Volvo u op aanvraag de Cher klist tor. Een briefkaart aan _DAF-VOlVO Personenauto Nederland B V. postbus lb Beesd, is voldoende. Beter zicht, dank zij de stoel Doordat u do stool precies kunt aanpassen, bereikt u uw ideale rijpositie en daardoor een optimaal zicht op de weg. En zelfs naar ac hteren houdt u open zicht, ondanks en dank zij do vaste, maar open hoofdsteun. Natuurlijk zijn ook de bekleding en vulling van de stoelen onderwerp van studie geweest. Lagen van natuurlijke vezels, rubber en kunststof vormen de stevige vulling, die overtrokken is met bekleding die een brandpreventieve behandeling heeft ondergaan. In de GL-modcllen is de bestuurdersstoel zelfs m uitgerust met een ingebouwde verwarming. Deze begint automatisch te werken als de temperatuur beneden de 14°C daalt en schakelt uit bij +26°C. Minder belangrijk, maar toch plezierig is de mogelijkheid de rugleuningen van de stoelen achterover te klappen in de rustpositie. Jy Het zal u duidelijk zijn. dat er heel wat denkwerk is geïnvesteerd in uw zitplaats in cen^ Volvo 240 of 260 type. En niet alleen in de zitplaats, dat zult u snel genoeg ervaren in een Volvo 240 of 260. Volvo Nederland Personenauto B.V., Stationsweg 2, Beesd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 12