Frère Jean-Marie: „Ikonen vensters op de eeuwigheid" Tropenkolder Uw probleem ook het onze Katoenen kinder - kleren van eigen bodem i „Restaureren is monnikenwerk, letterlijk en figuurlijk" MAANDAG 26 APRIL 1976 TROUW/KWARTET M door Fred Lammers OOSTERHOUT Het over weldigt me een beetje als ik in de St Paulus Abdij in Ooster hout het domein van restaura teur frère Jean-Marie Annee binnenstap. Ik heb er dan al een week kloosterverblijf op zitten en begin juist te wennen aan de eenvoud waarmee monniken zich omringen. Ik had niet verwacht ineens te worden geconfronteerd met eeuwenoude schilderijen en ikonen. afkomstig uit Rus land. Italié, Spanje en Vlaan deren. Al dit moois staat, aangevuld met echte Brabantse volkskunst, in de twee vertrekken die Jean-Marie in de abdij als atelier heeft ingericht. Eigenlijk is expositieruimte een Juistere benaming. De echte werkruimte bevindt zich in de kloostertuin." In het gebouwtje dat daar staat ben ik meestal te vinden. Hier in de abdij staan de kostbare dingen, omdat je het hier beter kunt beveiligen." verduidelijkt Je an-Marie. Hij is al tientallen jaren restaura teur en heeft faam verworven in binnen- en buitenland." Ik maak schilderijen schoon en verdoek ze. Onlangs heb ik dat nog gedaan met een kostbare Rubens van zes vier kante meter." vertelt Jean-Marie. Het zijn opdrachten waarmee hij maandenlang doende is. Ze komen van particulieren en overheid sinstellingen uit Nederland maar ook van over de grenzen, met name uit België. Daarnaast restaureert de nu 68-jarige Jean-Marie werken die hij zelf voor de communiteit aan koopt. Die aankopen zijn ook be stemd om het klooster aan in komsten te helpen en zeker niet om in het klooster een mooie kunstcol lectie bijeen te brengen, hoewel dit onbedoeld toch wel is gebeurd. Het zijn vooral ikonen die Jean-Marie aankoopt en restaureert om ze ver volgens in zijn op een museum lij kende atelier op rood fluweel uit te stallen. Als monnik mag je geen bezit heb ben. Wanneer ik frère Jean-Marie vraag of het hem zwaar valt ikonen die hij heeft ontdekt, aangekocht en gerestaureerd, na verloop van tijd weer te moeten afstaan, kijkt hij peinzend voor zich uit. Dan zegt hij: „Armoede is een van de meest essentiële dingen van het klooster leven. De laatste tijd wordt daar zelfs weer meer accent op gelegd. Maar ik geef toe dat ik het er wel eens moeilijk mee heb als een ikoon de deur uitgaat. Gelukkig komen er weer andere voor in de plaats. Je moet relativeren." „Belangrijkste werk" Ikonen trekken hem sterk aan. „Het restaureren van ikonen vind ik mijn belangrijkste werk. Het past in mijn religieuze leven. Ikonen res taureren is monnikenwerk, letter lijk en figuurlijk. Het was vroeger ook het werk van monniken iets moois tot stand te brengen, op een bescheiden en meestal verborgen manierJean-Marie werkt ook het liefst in alle rust, zonder rond te bazuinen waarmee hij bezig is. „Ik nodig mensen uit bij me te komen. Dat u hier staat is een uitzondering. Met mensen om me heen kan ik niet werken. Ik heb trouwens ook geen tijd om mensen te woord te staan. Dat hoeft ook niet. want reclame heb ik niet nodig." Intussen laat hij me een unieke vijftiende- eeuwse Italiaanse ikoon zien. die hij on langs heeft aangekocht. JEAN-MARIE ANNEE...veel kaf onder het koren Theologie „Ik kan genieten van de rust en de stilte die hier heersen. Soms zit ik hier 's morgens al heel vroeg. Ik laat die ikonen dan op me Inwerken. De aanblik is voor mij verheffend. Ze vormen voor mij een stuk theologie. Ik zeg wel eens: een ikoon is een venster op de eeuwigheid. Een ikoon is iets sacraals. Je voelt de aanwezigheid ervan. Daarom raad ik mensen die mij weieens schrij ven of vertellen dat zij zich zorgen maken over hun kinderen in reli gieus opzicht vaak aan, een ikoon te kopen en ze die te geven. Dan heb ben ze iets in huis met een religieu ze geladenheid." De belangstelling voor ikonen is de laatste tijd snel toegenomen, ook in protestantse kringen, waar tot voor kort een afkeer tegen dit soort kunstuitingen bestond. Die groei ende interesse heeft tot gevolg ge had dat de prijzen snel zijn geste gen. „Vroeger kon je voor honderd gulden al een ikoon kopen, nu moet Je de prijs met tien vermenigvuldi gen. Bedragen van 14.000 gulden zijn geen uitzondering meer voor ikonen. Gelukkig kopen niet alleen verzamelaars van kunst ikonen. Er zijn eenvoudige mensen die zich veel ontzeggen om een ikoon in bezit te krijgen. Dat bewonder ik enorm." aldus Jean-Marie. Kelders vol Er worden steeds minder ikonen aangeboden. Dat komt vooral door dat Rusland de uitvoer niet meer toelaat. „Ze zijn daar anti-religieus, toch hebben ze er kelders vol met ikonen. omdat zij die beschouwen als cultuurschatten. Lenin heeft al opdracht gegeven ze te verzamelen, zelfs stukken en brokken ervan. De sondanks zijn er veel Russische iko nen in omloop, omdat tijdens het bewind van Stalin wagonladingen met ikonen naar het westen zijn gestuurd in ruil voor Amerikaans graan." Er is veel namaak op de markt, al noemt frère Jean-Marie de onlangs gepubliceerde cijfers, waarin spra ke was van 20.000 valse ikonen, overdreven. „Maar er is veel kaf onder het koren, dat kunnen we toch wel stellen. Als je geen kenner bent moet je nooit zomaar een ikoon kopen. Onlangs nog kwam er een mevrouw bij me met een ikoon die ze op het Rode Plein in Moskou van een stu dent had gekocht en naar Neder land had gesmokkeld. Ze had er 2800 gulden voor betaald en vroeg of ik hem wilde restaureren. Het was een waardeloos geheel. Diep teleurgesteld liet zij haar aankoop hier achter. Daarom kan ik de men sen niet genoeg waarschuwen voor zichtig te zijn. Als je een paard gaat kopen, neem je toch ook iemand mee die verstand van paarden heeft?" Zelf ben ik ook erg voorzichtig. Ik kan me niet veroorloven een verval sing te kopen. Dat zou me een keer kunnen overkomen, maar als me dat een tweede keer zou gebeuren zou de communiteit terecht zeggen: houd er maar mee op! Als ik maar een beetje twijfel, laat ik een ikoon staan. Misschien zou ik als ik voor mezelf handelde niet zo voorzichtig zijn, maar het is zoals mijn moeder al zei: op zwart zie je alles. Het is de ervaring van Jean-Marie dat je als kenner al gauw aanvoelt of een ikoon „ademt". In de achttiende eeuw zijn er nog wel goede ikonen gemaakt, daarna is het massawerk geworden. Frère Jean-Marie is, hoewel zijn voorouders Hugenoten waren, af komstig uit Roosendaal. Zijn Fran se naam dankt hij aan het feit dat, toen hij bijna een halve eeuw gele den monnik werd. het klooster in Oosterhout nog Frans was georiën teerd. In Oosterhout hebben velen het trouwens nog altijd over de „Franse paters" omdat Franse monniken het klooster in 1907 stichtten. Jean-Marie had de kunstacademie in Den Haag juist achter de rug toen het verlangen kloosterling te worden hem wat hij noemt „te pak ken kreeg". Alles op één kaart „Het was een moeilijke keuze. Ik begreep dat ik de mogelijkheden me als kunstenaar te ontplooien afsloot. Ik heb alles op één kaart gezet door monnik te worden en had toen ik intrad het gevoel me terug te trekken uit de wereld. Ik dacht dat ik hoogstens voor de aar digheid nog wat zou kunnen teke nen en schilderen. Ik ben dankbaar dat ik later de kans heb gekregen dit werk te gaan doen". Die mogelijkheid opende zich toen Jean-Marie een kopie had gemaakt van een paneel uit het meesterstuk van de gebroeders Van Eyck in de St. Baafsabdij in Gent. Dat trok zo de aandacht dat een Brabantse pas toor hem vroeg veertien kruis wegstaties te restaureren. In het klooster ging men er toen brood in zien. Jean-Marie kreeg een beschei den werkruimte. „Het begon heel eenvoudig. Het is de kunst in een klooster van niets iets te maken. Je moet laten zien dat je onderne mingsgeest hebt", zegt hij nu. Daar aan ontbrak het hem niet. Jean-Marie heeft zich als monnik niet geïsoleerd. In de loop der jaren maakte hij studiereizen naar Mos kou. Leningrad, Istanboel, Beiroet. Rome. „Die reizen voeden mij artis tiek. Een mens leeft niet bij brood alleen", is zijn overtuiging. Frère Jean-Marie is ook blijven schilde ren, al heeft hij daar maar weinig tijd voor. „Als ik in het buitenland ben neem ik me altijd voor weer te gaan tekenen of schilderen, maar als ik dan mijn atelier binnenstap en al het werk zie dat op mij ligt te wachten, schiet het er meestal bij Koningin Een van de bekendste werkstukken van Jean-Marie, een portret van ko ningin Juliana, hangt in het raad huis van Oosterhout. „Ik schilderde haar kort na de inhuldiging. Om indrukken op te doen heb ik de koningin van nabij meegemaakt tij dens een particulier bezoek aan het Rijksmuseum. Wat me vooral trof was haar eenvoud. Dat sprak mij als monnik aan. De opdracht was een statieportret te maken en een staatsieportret is een staatsie portret. Ik had haar liever geschil derd zoals ze op me overkwam, als een eenvoudige vrouw. Ik had haar willen schilderen zoals ik mijn zus ter heb geschilderd". Zijn leven oveziend zegt Jean- Marie: „Ik geloof dat als ik geen monnik zou zijn geworden, maar me zelfstandig als schilder of glaze nier zou hebben gevestigd, ik nooit zo'n boelend leven zou hebben ge had als ik nu heb gehad. Ik heb mijn artistieke begaafdheid hier he lemaal kunnen uitleven. Ik heb ge merkt dat Je veel van wat je aan God geeft met rente terugkrijgt". De volgende morgen zie ik Jean- Marie de kloosterpoort uitlopen, een koffertje in de hand, op weg naar Parijs, waar hij exposities gaat bezoeken. door Mink van Rijsdijk Het was mijn dag niet. Aan de bespreking van 's morgens scheen geen einde te komen. Geneuzel en gezeur, dat niet nodig was en me mateloos verveelde. Stom genoeg ging ik toen dwars liggen door stekelige vraagjes te stellen, waar door het nog later werd. Toen ik eindelijk mijn jas kon aantrekken, zei iemand: ..Wat doe jij negatief vandaag zeg". ..Heb jij nooit last van zeker", bitste ik terug. ..O jawel", was het antwoord, ..rnaar dan probeer ik alle positieve dingen in mijn leven op een rijtje te zetten. Moet jij ook doen in de auto op weg naar huis. 't Is een ouderwets, maar probaat middel". Ja, ja. dacht ik, tel je zegeningen een voor een, smijt daarna de som der zegeningen over je sores en het zonnetje schijnt weer heerlijk schoon en het vogeltje zingt op heldere toon. Maar daarmee los je niets op, je verstopt alleen wat je dwars zit onder een fleurig dekentje. Doeltreffender is aan pittig zelfonderzoek te doen, de wortel van het kwaad op te sporen en dan actief er tegen aan. Leuk theorietje. Begin er maar eens aan als je in een file zit, eindeloos achter een vrachtwa gen hangend. Wij rijden voor u. las ik. Bla bla. Onzin. Wij rijden voor onze boterham, zou eerlijker zijn. Bij twijfel niet inhalen. Ik twijfel niet en sjeesde de man die voor mij en vóór me reed voorbij. Autoradio maar eens proberen. Popmuziek weg ermee. Zalvende stem weg. Opgewekte prietpraat ook weg. Eindelijk kon ik van de grote weg af, dook Brabant in. Nog tien minuten, dan was ik tenminste thuis. Het was mijn dag niet. Ik liep in de fuik van een snelheidscontrole. Eigen schuld natuurlijk en oerstom. Maar ook erg vernederend, want was ik niet een fel tegenstandster van maar raak rijden? Toen ik thuis kwam. zag ik dat iemand een bos chrysanten in de gootsteen had gelegd. Bespottelijk. Wie koopt er nou chrysanten in april. Waarom bedachten mensen foefjes om herfstbloemen alle seizoenen door te laten groeien? Omdat ,,ze zo lekker lang staan". Wat een wansmaak. Achteloos zette ik het snul ir. pen weckfles. Ie laat nok bloemen waar je iets tegen hebt tenslotte niet verdorsten. Er hing opeens een, herfstgeur in de keuken. Ook dat nog. Er scheen geen einden te komen aan het stuk namiddag. Landerig peuterde ik wajj aan de wortel van het kwaad. Het bleef een dag voor laddert in panties en melk laten overkoken. Dat werd me wel bespaard, want badstoffen sokken onder een lange broeit ladderen niet en ik kookte geen melk. narighe« 1 ik eveifd Het nieuws van acht uur droeg de dagelijkse portie nari den aan. En alsof dat nog niet genoeg was, werd ik geïnformeerd over de grote autorace door Kenya. Meil grimmig genoegen hoorde ik dat de meeste coureurs door defc* slechte weersomstandigheden hadden afgenokt. Het par-6 cours was te slecht voor hen. Op de gezichten van menserr langs de weg was bewondering te lezen. Verlangden zij elj naar ook zo loeierhard te kunnen crossen? Een groepje^ olifanten staarde verbijsterd om zich heen. Moest dit? En ofjt Olifanten moeten niet memmen over rustverstoring. Zijw hebben immers geen verstand van wat mensen sport noel' men. Alle zwartgalligheid van de hele dag culmineerde itj doffe woede. Wat een tropenkolder. Blanke mannen dij* superieur denken alles beter te weten, vlogen razendsneP voorbij, verpestten in Afrika ook nog eens de lucht en deL toch al niet zo riante wegen. Ze infecteerden Afrikanen ont die moordend riskante ritten mooi te vinden. Zo schrijdta- ontwikkclingswerk met een bloedgang voort. jé Als u niet onder de indruk bent van deze tropenkolder, zicht nieuwsgierig afvraagt waarom ik nogal depressief was en dat niet tussen de regels door kon lezen? Wel Iaat dan maar/s Piekert u liever eens over uw eigen onmacht om zinnig bezi^J te blijven tegen de stroom op van machten die de aarde vernielen. Laat u daarbij vooral niet verleiden zégeningen ttfl tellen. Ze versluieren toestanden om u heen. Bovendien i£ onze sortering zegeningen zo groot dat we het risico lopen - ons leven lang uitsluitend met tellen bezig te blijven. Wejc! raken nooit uitgeteld, maar zijn het dan wel. Een lekker praktische werkmansbroek van een katoenen tijkstreepje, met ver stelbare galgen en grote opgestikte zak ken. Dombo-Ubbergen. De tijd dat kindertjes er onberispe lijk moesten uitzien in nette en vaak saaie kleren is voorbij. De meeste moeders kiezen voor mak kelijke, goed wasbare en leuk uit ziende kleertjes. Modelijnen zoals ieder seizoen voor volwassenen worden uitgebracht bestaan nauwelijks voor kinderen. Het T-shirt en de jeans vieren hoog tij. Wel is er sinds enige tijd een hang naar de ouderwetse Ot en door Annemarie Lücker Sien-sfeer te bespeuren, die van streepkieltjes, schorten met fladder en kapmouwtjes en jurken die zijn opgebouwd uit verschillende stof jes en banden. Dat hiervoor katoe nen Hollandse baaien strepen, Staphorster bloemetjes en Bra bantse ruitjes worden gebruikt is niet verwonderlijk. Katoen is sterk, luchtig, neemt vocht op en irriteert de kinderhuid niet. Hoe belangrijk goed absorberende 0 Een wikkeljurk van jeansblauwA kreukkatoen waaronder allerlei T-shirtf en bloesjes kunnen. Dombo-Ubbergen^ stoffen zijn voor intensief spelend^ en bewegende kinderen, blijkt uir het feit dat een volwassen mens eei„ liter vocht per etmaal afgeeft. Ne° derlandse kinderkledingfabrikair1 ten werken veel met katoen. Z< maken goed uitziende draagbard; kleren, waarin kinderen zich lekkefc voelen. Kinderen weten tegenwoor f dig erg goed wat ze wel of nieL willen aantrekken - daar helpt geer lieve moeder aan. Lief schortjurkje van streep en bloem- katoen. Het chintz voorpand doet den ken aan Markense beffen. Esenée uit Beneden-Leeuwen. De blauw wit gestreepte boerenkiel komt van Robby Confectie uit Woerden, de jeans met de zakjes is van Dombo uit Ubbergen. Een echte Rie Cramer jurk van Alkmaar, waarin veel Hollandse folkïon Is terug te vinden. Een gebloemde pliss rok, gewatteerde kapmouwtjes: Vragen (één per brief) zenden naar' Uw probleem ook het onze, PostbuT 507, Voorburg. Naam en adres vermei den. Eén gulden aan postzegels bijy] luiten. Geheimhouding is verzekerd?, Vraag: Waar wordt het Ogam ge sproken? Antwoord: Het Ogham wordt niet gesproken, maar is een oud-Iers al fabet, bestaande uit 25 letters, die gevormd worden uit combinaties van evenwijdige lijntjes, geplsatst boven of onder een horizontale hoofdlijn. Behalve in Ierland wor den inscripties in Ogham nog hier en daar gevonden in Wales, op het eiland Man en in Devon en ComwalL Men moet deze tekens niet verwarren met de runentekens, die van Skandlnavische oorsprong zijn. Vraag: Ik bezit een oude bijbel, met het volgende opschrift: Histoire de la Bible Contenant le vieux et Ie nouveau Testament, par feu Mr. D. Martin, ministre du St Evangile a Utrecht. Enrlchie de plus de trois cents cinquante figures en Taille Douce. Amsterdam chez Martin 8c hagen Libraire fur le Nieuwen- dijk lEnfeigne d'Erasme MDCCXXIV Op de volgende blad- Zijde staat een eveneens in het Frans gestelde opdracht aan Seig neur de Kastrikum. bourgmaistre. conseiller etc. de la ville Amster dam. Boven de brief staat een af beelding met het stedewapen en eronder met heel kleine lettertjes I. C. Philips dec. et fee. 1724. Antwoord: Uw bijbel of bijbelse ver halen van 1724 zijn beslist waarde vol. Het meeste zal wel begrepen worden, denk ik: Par feu Mr. D. Martin: Door wijlen Mr. D. Martin, bedienaar van het heilig evangelie te U. verlucht met meer dan 350 afbeeldingen in kopergravure, enz. enz. bij Martin Schagen boekhan del op de Nieuwendijk waar het uithangbord van Erasmus hangt (bij sur en enseigne werd een lange s gebruikt). De toevoeging onder het wapen betekent: I. C. Ph. decoravit et fecit: Hij ontwierp, maakte de versiering en voerde die uit. Het was de gewoonte bij het verschij nen van een boek. dit op te dragen aan een hooggeplaatste vriend of beschermer. Er waren nu eenmaal niet zoveel andere mogelijkheden om reclame te maken. Vraag: Enige maanden geleden werd in uw rubriek het vóórkomen van heksenkringen in een gazon be handeld. Er werd geschreven over de behandeling met een antischim- meipreparaat Deze benaming is ietwat vaag en ik wil graag zowel de paddestoelen als de gele plekken binnen die kringen kwijt. Antwoord: De behandeling van een gazon waarin de weidekringzwam (heksenkring) woekert kan men het beste ondernemen met een koper- bevattend middel. Dit middel (ko persulfaat) is te koop bij de zaad- handel. Binnen de kring, die soms gelig of bruin wordt, moet u wat kunstmest toevoegen nl. kalkam- monsalpeter (ook bij de zaadhan- del). Wat gele en bruine plekken in het gazon betreft: Houd ook de hon den en de katers in de gaten, die vaker dan zwammen deze ontsie rende plekken veroorzaken. Vraag: Ieder weet wie Carel Willink is. maar van J. Willink, van wie ik een stilleven in bezit heb, hoorde nog niemand. Antwoord: Tóch wel. Pieter Scheen, het grote handboek, waarin alle Ne derlandse kunstenaars een plaats hebben, noemt Johan Willink 1867- 1945. Hij werkte te Amsterdam, Bussum. Ede. Zeist. Bilthoven. De Bilt. stu deerde te Amsterdam o.l.v. Alleby, J. N. v. d. Waal. e.a. Hij schilderde, tekende, etste en van hem worden stillevens, portretten en landschap pen vermeld. Vraag: Jaren geleden las ik een w.s. Duitse in het Ned. vertaalde roman waarin een zeer fascinerende figuur voorkwam: een oude man veroor deelt ieder die hem bewust of onbe wust heeft benadeeld of beledigd ter dood en voert die doodstraffen uit door een kaartje met de naam van die persoon te begraven in een grafje of aan een galgje te hangen. Al die grafjes en galgjes heeft hij op een grote tafel een plaats gegeven. Soms sluit hij kaartjes in een doos je voor een tijdje op. Wie was de schrijver van dit boek? Hoe is de titel en in welk Jaar (in de jaren dertig) verscheen dit boek? Antwoord: Het griezelige verhaal, dat u beschreef komt ons zeer be kend voor. alsof we het vroeger in een film gezien hebben. Misschien kent een van onze lezers dit boek. Het gegeven is echter niet aan boe ken en tijdschriften gebonden. Bij primitieve volken gebeurde en ge beurt het vaak. dat een vijand in effigie wordt gemarteld en ter dood gebracht. Ook bij bezweringsriten spelen dergelijke zaken een grote rol. Het verbranden van de symbo len van vreemde mogendheden: Vlaggen en portretten, het ophan gen van de beeltenissen van gehate tegenstanders en het verbranden van boeken, waarin onduldbare leerstellingen voorkomen, enz. dat alles behoort in hetzelfde hoekje. Vraag: Wat is het adres van de am bassade van. Antwoord: Gewoon in het telefoon boek van Den Haag kijken. Num mers en adressen staan daarin. Als men u in een vreemde taal te woord staat, die u niet kent, vraagt u heel rustig of men u ook in het Neder lands verstaat, 10 tegen l.datzoiets ook mogelijk is. Meestal kan men tot 13 uur telefonisch terecht. Zorg, dat u uw vraag direct geformuleerd kan stellen dat spaart kwartjes. Vraag: Kan men een donzen dekbej zelf wassen? Chemisch reinigen kosit namelijk 36 gulden. I Antwoord: In het decembemummefi 1974 van de Consumentengids konpl een bespreking voor van donzen deko bedden en ook van de reiniging. D«: fabrikanten van de besproken dek i bedden gaven soms de raad ze chji misch te laten reinigen. Niet elk bq drijf wil dat doen. want men heefc slechte ervaringen gehad met tijkeifc die scheurden, waardoor de mach* nes verstopt raakten. Zelf wassel met een wolwasmiddel in een royalfci trommel of in een bad. Beslist niet tfc warm wassen. Kan het dekbed in djr centrifuge, dan kort centrifugeren eii in de wind, niet in zon of bij d>c kachel drogen. Waarom vraagt u niet of het in een wasserette kan? U doei< desnoods het dekbed in een stevig grote sloop, zodat de kans op kapa|| gaan sterk verminderd is. Volgens dfc Consumentengids zou het beste zijqi de vulling uit de tijk te halen e^ beide apart te (laten) behandelen. Dfc fabrikant van de San Remq. dekbedden wilde dat wel doen (vaf( eigen merk) en berekende daarvcoq, eind 1974,50 gulden. Dan is u met dij 36 gulden goedkoop uit. n

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 6