Meesterschap van ruijff beslissend Kritiek op Goethals Jong Oranje nu tegen Rusland Drie keer geel Meningsverschil in Rotterdams college over steun aan Sparta 0 Jindtoernooi om Europees kampioenschap binnen bereik na 5 „Heilloos financieel avontuur" Sterke selectie en dan toch zo'n merkwaardig elftal" Guy Thijs nieuwe Belgische bondscoach MOSKOU (AFP) In de halve finales van het Europees kampioenschap voor landenploegen (onder 23 jaar) zal Jong Oranje spelen tegen de Sovjet Unie. De tegenstander van de Nederlandse ploeg werd zondagmiddag in Moskou bekend. De jonge Sovjet-ploeg plaatste zich na de tweede kwartfinalewed strijd tegen Jong Frankrijk na het nemen van strafschoppen voor de halve finale. De beide wedstrijden moeten voor eind mei gespeeld worden. De Sovjet-ploeg heeft zondagmiddag de grootste moeite gehad met de Fransen, die de eerste wedstrijd in Parijs met 2-1 hadden gewonnen. In Moskou kwamen beide ploegen tot hetzelfde resultaat, zodat een verlenging noodzakelijk was. In extra speeltijd werd niet meer gescoord, waarna strafschoppen de beslissing moesten brengen. De Sovjet Unie benutte er vier en Frankrijk slechts twee. Dit was een bijzonder teleurstellende gang van zaken voor de Franse ploeg, die lange tijd veel kans op kwalificatie voor de halve finale heeft gehad. In de 19e minuut immers, had de Franse ploeg door La Combe de leiding genomen. De voorsprong werd knap verdedigd al zag Petrov in de 49e minuut kans de gelijkmaker te scoren. Nog leek er niets aan de hand, want Frankrijk ving de aanvallen van de Sovjets kundig op. Een blunder van Christian Lopez (Saint Etienne) gaf Petrov echter de kans voor 2-1 te zorgen. Lopez speelde wel een zeer ongelukkige rol in de Franse ploeg, want hij miste later ook de beslissende strafschop. De ploeg van de Sovjet Unie bestond uit de volgende spelers: Radajev; Kriglov, Boebnov, Sarkissian, Oonsjarov; Kovalev (na rust Glabokin), Oga- nesian, Sjengalia, Glabosian, Petrov, Kipianl. ROTTERDAM Ofschoon Nederland—België beslist geen al te harde wedstrijd was, floot de Zwitserse scheidsrechter Dubach in tótaal niet minder dan 51 keer voor overtredingen. Nederland zondigde 27 maal tegen de spelregels, België 24 maal. Opmerkelijk waren de harde duels tussen Wim Rijsbergen en Raoul Lambert. De Feyenoorder maakte maar liefst zeven persoonlijke fouten tegen de Belgische spits, die zelf vier keer iets terug deed. Rijsbergen was topscorer, gevolgd door Neeskens, die bikkelhard begon en in 84 minuten zes overtredingen maakte. Aan Nederlandse zijde werden de PSV'ers Adrie van Kraay en Willy van de Kerkhof niet bestraft. Bij de Belgen ging Jan Verheyen vijf maal in de fout. Met dat aantal was hij topscorer. Scheidsrechter Dubach deelde op hoogst parmantige wijze gele kaarten uit aan Jan Verheyen na diens derde overtreding tegen Johan Cruyff Eric Gerets en Wim Rijsbergen. De laatste twee werden bestraft nadat zij kritiek aan het adres van Dubach hadden geuit. ROTTERDAM Binnen het ge- Het bestuur van Rotterdams tweede meentebestuur van Rotterdam is een eredivisieclub heeft het gemeente- verschil van mening ontstaan over bestuur eind vorig jaar al het aanbod het verzoek van de eredivisieclub gedaan het Kasteel tegen Sparta om het „Kasteel" met de bij- 4.855.000,- over te nemen. Met dat behorende opstallen aan te kopen, bedrag zou het bestuur de schulden De meerderheid van het college op lange termijn, die 2.024.000.- be vindt, dat het in'grote financiële dragen, willen aflossen en het aan het nood verkerende Sparta zo spoedig eind van het seizoen verwachte liqul- mogelijk uit de brand moet worden diteitstekort van 956.000,- willen geholpen, los van de vraag of deze wegwerken. Het resterende geld zou hulp ook consequenties heeft voor Sparta willen gebruiken om het spe- mogeiyke verzoeken om financiële lerspotentieel te versterken en toe bijstand van de twee andere eredivi- komstige exploitatieverliezen te dek- sieclubs in Rotterdam, waarvan met ken. Het gemeentebestuur stelt over name Excelsior al heeft aangekon- igens als nadrukkelijke voorwaarde digd dat het ook plannen heeft om dat Sparta in geen geval de ge- zijn accommodatie te koop aan te meenschapsgelden mag aanwenden bieden. Wethouder Johan de Jong om nieuwe spelers aan te trekken, van sport en recreatie deelt het Het staat ook nog niet vast dat de standpunt van zijn collega's niet. Hij gemeente het door Sparta getaxeer- meent dat wanneer de raad donder- de bedrag van bijna vijf miljoen gul dag zijn fiat zal geven aan de voorge- den voor het Kasteel zal betalen, stelde aankoop van het kasteel, de Finapciële experts van de gemeente gemeente zich in een heilloos financi- Rotterdam schatten de waarde van eel avontuur stort. De raad zou er het Sparta-complex aanzienlijk la- volgens de heer De Jong beter aan ger. Of het meerderheidsvoorstel doen zich eerst eens te bezinnen over donderdag zal worden aangenomen, de toekomst van het betaalde voet- is voorlopig nog een vraag. Vanavond bal in Rotterdam, alvorens nu al de zullen de diverse raadsfracties, na nood te lenigen van een betaalde een onderhoud met het bestuur van voetbalorganisatie als Sparta. Excelsior, hun standpunt bepalen. iDAG 26 APRIL 1976 SPORT TROUW/KWARTETP 9-RH 11 zich zelf aan een enkel had gebles seerd en kort daarop nog een penalty had benut hands van George Lee- kens na een lob van Willy van de Kerkhof was een staande ovatie Neeskens' beloning, toen hij zich zes minuten voor tijd door Jan Peters liet vervangen. Door de zo nadrukkelijke aanwezig heid van Johan Cruijff op het hele veld, verliep de interland voor Willy van de Kerkhof niet helemaal naar wens. Weliswaar had Knobel de mo menteel in grote vorm verkerende Van de Kerkhof als verdedigende middenvelder geposteerd hij moest allereerst Cools bekampen en deed dat goed maar het is van de PSV'er bekend dat hij ook graag initiatief neemt. Dat zat er door Cruijff gewoon niet in en om die reden viel het balverlies en slechte plaatsen van de Brabander nog al op. Zo vormt het meesterschap van Cruijff ook wel eens een nadeel voor enkele medespelers, ofschoon die dat gaarne voor lief zullen nemen, zolang Cruijff nog glanzende presta ties levert. Het scoreverloop verliep voor Oranje bijzonder gunstig. Al in de zeven tiende minuut viel het eerste doel punt. Bij een vrije trap op de rand van het strafschopgebied maakte /in rkpièr Mattv Verkamman al na de rust vaak knap voetbal. waar de armoedig acterende Belgen geen raad mee wisten. 'ERDAM De kwaliteit van Johan Cruijff, de vorm en itvaardigheid van Rob Rensenbrink, de bereidwilligheid van Ondanks de hoge score en de superioriteit van Nederlahd, werd ele Oranje-team en de onthutsende zwakte van de Belgen, het in het lang niet volle Feyenoord-stadion evenwel geen al te illes heeft ertoe geleid, dat het Nederlands voetbalelftal een opwindende wedstrijd. De 106de derby der lage landen kende te rkelijke overwinning (5—0) op België heeft behaald. Het veel „dode" hiaten. Vooral omdat België elk tempo uit het duel van bondscoach George Knobel speelde gistermiddag voor- haalde. jjdels kan het Nederlands elftal 8Wgd naar de terugwedstrijd op lei in Brussel toeleven. De plaats t finaletoernooi van het Euro kampioenschap, dat medio juni itwaarschijnlijk in Joegoslavië vindt, is zo goed als zeker. (Hand zal zelf nog het meest ver- d zijn over het gemak, waarmee tgenstander werd opgerold. Bel- lad niets meer van het team, dat triand twee jaar geleden tot het ste dwong in de pre-WK-duels. Iscoach Raymond Goethals veel te angstige trainer had saai en defensief team het veld stuurd waarbij twee blunders er ïsgroot uitsprongen. Ten eerste eus van de niet te fitte doelman stian Piot, die sinds januari geen itrijd meer had gespeeld en ten de het verzuim om de vrijheid Johan Cruijff in te dammen. Bo- lien pakte de keuze van Gilbert Binst als (onzekere) laatste vèr- ger, ook slecht uit. thals durfde het zowaar aan, om de vorm van Piot als excuus de zo hoog uitgevallen neder- aan te voeren. „Met een normale was het niet meer dan twee— of -nul geworden." Piot zelf lacht: in de gegeven omstandigheden ik nog niet eens ontevreden zijn. r op den duur kon ik echt niet springen." Een toch niet onbe- ende handicap voor een keeper, aatste. Piot maakte naarmate de itrijd vorderde een steeds wan- ger indruk; blikte na elke goal achtingsvol in de richting van de out, waar Goethals evenwel f volharden in zijn afkeer van ■ve-doelman Jean-Marie Pfaff, de redelijk getalenteerde doelman Beveren Waas. de vrijheid die de vaak weerga- Cruijff was gegund, klonk later enige kritiek door vanuit het Ische kamp. De duidelijk geïrri- le vleugelverdediger Maurice ens daarover: „De trainer heeft actiek verzonnen. Maar ik heb zo v eigen ideeën. Natuurlijk moetje vaste speler op Cruijff zetten. Die mag je geen meter ruimte geven, ir ach, ik beslis niet over dat soort en." st Johan Cruijff was de drie keer •ende Rob Rensenbrink de meest Een grimmig duel tussen Rensenbrink en Van Binst. opvallende speler aan Nederlandse elke vorm van hardheid in totaal zijde. De sierlijke linksbuiten van het werd hij slechts tweemaal afgefloten Brusselse Anderlecht, die in het Ne derlands elftal doorgaans niet zo ge lukkig speelt, kwam na een niet zo overtuigende start steeds beter in zijn spel. Tegenstander Eric Gerets van Standard Luik legde hem daarbij weinig in de weg. Gerets schuwde door de soms wat eigenaardige Zwit serse fluitist Dubach en leek zijn fraai spelende tegenstander zelfs wat te sparen. Rensenbrink: „Inderdaad, ik had hem wel iets harder verwacht. Hoewel Gerets normaal ook een spor tieve voetballer is. Ik heb een fijne wedstrijd gespeeld. Johan Cruijff en ik zijn elkaar beter gaan aanvoelen. Toen Van Hanegem nog in het Neder lands elftal speelde, werd ik nogal eens in de combinaties overgeslagen. Elke bal ging toen haast automatisch naar Cruijff. Met Van de Kerkhof achter me ligt dat anders. Ik ben veel aan de bal geweest en dan speel je ook beter. In de eerste helft heb ik eerst een beetje lopen zoeken, na rust liep het goed. Daarnaast moet je na tuurlijk een beetje mazzel hebben bij het scoren. Zoals bij die tweede goal. Ik had het geluk, dat de bal door de wind in de lucht bleef hangen." Nederland—België toonde toch vooral weer eens de absolute klasse van Johan Cruijff aan. Vrijwel elke aanval begon bij de regisserende spits/middenvelder Cruijff, die mo menteel bij Barcelona nota bene niet al te opvallend speelt. Met een Cruijff-in-vorm en hij werd alleen maar beter door de „vriendelijke" tegenstand is het ook van weinig betekenis, dat enkele anderen een volstrekt onopvallende partij spelen. Zoals dat dit keer met de terugge keerde Johnny Rep het geval was. De rechterspits van Valencia was een mens van goede wil, die echter weinig lukte. Slechts zijn aandeel in de derde goal (Rensenbrink) mocht er zijn. Een andere uitblinker was ander maal Johan Neeskens, die zoals onder Hennes Weisweiler bij Barce lona wel het geval was ditmaal geen verdedigende, maar aanvallen de middenvelder mocht zijn. Net ge nezen van een lastige schouderbles sure, gooide Neeskens zich weer met zijn hele karakter in de strijd. Welis waar veroorloofde hij zich in zijn enthousiasme zes vrij zware overtre dingen, maar de massa kon zijn ijver alleen maar waarderen. Nadat hij Rob Rensenbrink maakt het mooiste Nederlandse doelpunt. Uit een voorzet van Johan Cruyff verslaat hij doelman Piot met een harde kopbal (5-0). Cruijff een gehaaide schijnbewe ging. die enkele Belgen op het ver keerde been zette en die nota bene Wim Rijsbergen in staat stelde orrt raak te schieten: 10. België was op het half uur al een verslagen ploeg, toen Rensenbrink zijn eerste treffer produceerde. Piot calculeerde de ef fecten van de wind niet in. toen Cruijff voorzette. Rensenbrink kon zodoende vrij inkoppen. Direct na rust soleerde Rensenbrink na de goede actie van Rep naar 3—0 en na ruim een half uur mocht Nees kens zijn penalty benutten: 40. Vijf minuten voor tijd wachtte Cruijff na de zoveelste gewiekste actie net zo lang tot dat Rensenbrink volgens hem in kansrijke positie was. De linksbuiten veerde inderdaad op na de voorzet van Cruijff en bezorgde zijn „halve" landgenoten, koppend de vijfde desillusie. Rensenbrink tenslotte, lachend: „Nee, in moeilijk heden bij mijn terugkeer in Brussel, geloof ik niet hoor." IRUSSEL Aan de voor- jvond van de 106e Neder- and—België heeft het dage- ijks bestuur van de Koninklij ke Belgische voetbal bond zijn lieuwe bondstrainer aange- iteld. Guy Thijs, de trainer van intwerp FC volgt Raymond fcoethals op, die na dit seizoen jegint aan een zes-jarig lontract bij Anderlecht. )e nieuwe Belgische bonds- ioach, die een contract voor pee jaar heeft gekregen, is 53 aar oud. In tegenstelling tot Soethals, die als voetbaltrai- |er semi-prof was en zijn baan an een ministerie heeft aange- louden in zijn tien-jarig üenstverband met de KBVB, al Thijs in volledige dienst tre- len bij de voetbalbond. *uy Thijs heeft twee keer voor (et nationale elftal gespeeld in let begin van de jaren vijftig, leide wedstrijden gingen te- jen Nederland. Als actief voet- jaller speelde hij voor leerschot, Daring Molenbeek n Standard Luik. Thijs begon Is trainer bij Cercle Brugge, aar hij aanvankelijk ook mee >eelde. Met de Brugse ploeg romoveerde hij van de derde aar de tweede afdeling. Na rugge was hij ook een seizoen Jeler-trainer van Lokeren. estien jaar geleden hield hij ch nog alleen maar bezig met ainen. Zijn eerste club in dit erband was Wezel, waar hij Ier jaar bleef. Daarna telkens rie jaar bij Herenthals en Be- eren. Met de Waaslanders pro- loveerde Thijs naar de oogste klasse. Minder succes- jk was hij bij Union St. Gillis at met Thijs als trainer terug- ting naar de tweede klasse, e laatste drie jaar werkte hijs bij Royal Antwerp FC. >e eerste twee seizoenen waren [oed, Antwerp eindigde twee eer als tweede. Dit jaar draait intwerp, mede door een groot antal geblesseerde spelers, (ïinder goed. hijs zal als bondscoach wor- en geassisteerd door Julien abeau, die ook met Raymond goethals heeft samengewerkt. door Richard Matthijsse ROTTERDAM De dertiende interland van bondscoach George Knobel groeide uit tot een confrontatie die hem intens gelukkig maakte, zoals hij na afloop breed glimlachend liet weten. De ondubbelzinnige 5—0 overwinning op de Belgen en de ambiance in het lang niet uitverkochte stadion Feye- noord riepen weer herinnerin gen op aan Oranje's verrassen de zegetocht bij de wereldkam pioenschappen, nu al weer bij na twee jaar geleden. Knobel onthulde in de catacomben van het stadion Feyenoord dat hij zondagmorgen in alle vroegte, terwijl hij zich aan het scheren was, moest denken aan zijn periode bij Ajax toen het AC Milaan de gedenkwaardige 6—0 afstraffing gaf. „Als zoiets van daag ook eens zou gebeuren, wat een ongelooflijk moment zou dat niet voor me zijn, zei ik tegen mezelf". En zie, Knobels wens ging in vervulling, al was het dan typerend dat de bui tenlandse inbreng van Oranje vier van de vijf treffers claimde. „Och, voor mij maakt het geen verschil of ze nu in eigen land of in het buiten land spelen, de problemen met de buitenlandse clubs om spelers als Cruijff, Neeskens en Rensenbrink los te weken zijn even moeilijk als in eigen land", meende Knobel. Hij rep te met geen woord over Johnny Rep, die zijn herverkiezing in de nationale selectie geen moment waar heeft kunnen maken. Toch zal Knobel voor de return op 22 mei niet meer tornen aan de huidige selectiegroep, die bij een nieuwe overwinning over beide wedstrijden gerekend een bedrag van fl. 5.200,- zal toucheren. Deze zoveelste uitgave van Neder- land-België leverde weer eens het on dubbelzinnige bewijs dat trainers als Knobel en Michels voor hun succes sen in hoge mate afhankelijk zijn van Johan Cruijff. gisteren 29 jóar gewor den en nog altijd onbetwist 's werelds beste speler. Cruijff manifesteerde zich gisteren weer als de geboren leider, die geen situatie ontgaat en door zijn onnavolgbaar spelinzicht, souplesse en ijver het belangrijkste rad in en elftal is. Cruijff. omringd door tientallen verslaggevers van ra dio. televisie en kranten, greep deze gelegenheid dankbaar aan om te ver tellen dat het Nederlandse voetbal publiek een volstrekt verkeerd beeld heeft gekregen van zijn speltrant bij Barcelona. „Zoals ik vandaag hier in Nederland in de spits speelde, zo doe ik het in Spanje ook. Maar ik kan niet helpen dat de in Madrid wonende Alleen in de eerste minuten van de wedstrijd was België een paar keer gevaarlijk. Hier passeert Van Gooi doelman Schrijvers maar de bal belandt naast Willy van de Kerkhof op de paal. Nederlandse correspondenten aiie^ over mij door een Madrileense bril bekijken en wie iets van de verhou dingen tussen Barcelona en Madrid kent. begrijpt wat ik bedoel". Spanje's rijkste gastwerknemer roemde dit Nederlandse elftal dat volgens hem blaakte van ijver en precies begreep hoe dit Belgische team te kloppen was: door de bal snel te spelen, veel te bewegen en bij elke aanval goed aan te sluiten. Cruijff: „Bij Barcelona vallen er tussen aan val en verdediging soms gaten van veertig meter. Daar was vandaag bij ons geen sprake van. Hier werd de afstand tussen de onderlinge linies erg klein gehouden. Je hoefde daar om maar weinig kracht te gebruiken. Ik heb ook respect voor de wijze waarop een loopwonder als Willy van de Kerkhof Cools totaal uitschakel de'. Ondanks de grootste overwin ning die Oranje sinds tien jaar op België behaalde, mag daar volgens Cruijff niet de conclusie uit worden getrokken dat de Belgen zo zijn ver zwakt. „Integendeel. Dit Belgische elftal is sterker dan vroeger. Het is geformeerd uit spelers van clubs die tot de sterkste van Europa behoren. Onze verdienste was, dat wij ze geen kans hebben geboden agressief te worden. Ik hoor nu van iedereen dat Goethals Piot nooit had mogen opstellen, maar ik vond hem vooral in het begin lang niet slecht". Cruijffs clubgenoot Johan Neeskens, die ondanks een pijnlijke voetblessu re toch zo lang mogelijk in de arena bleef en met zijn gekwetste voet zelfs nog een strafschop verzilverde waar door de stand op 4—0 kwam, had bijzondere lof voor Knobel. „Je kon bij de voorbereiding op de wedstrijd duidelijk merken dat hij de laatste tijd herhaaldelijk wedstrijden in Bel gië had bezocht. Zijn kennis van en over onze tegenstanders is een van de factoren geweest die tot het succes hebben bijgedragen." Neeskens zei genoten te hebben van het publiek dat hem een minutenlan ge staande ovatie bracht toen hij zich moest laten vervangen door Jan Pe ters. Raymond Goethals, de 53-jarlge Belgische scheidende bondscoach moet de afgang van de „witte dui vels" negentig minuten lang als een kwelling hebben ervaren. Hans Croon, de huidige oefenmeester van Anderlecht die plaats moet maken voor Goethals: „Ik heb geen moment begrepen wat Goethals heeft bezield om Piot op te stellen en Gilbert van Binst als laatste man te posteren. Hij heeft nog nooit over zo een sterke selectie kunnen beschikken als giste ren en dan stelt hij het elftal op zo een merkwaardige wijze op". Goethals zelf wenste niet al te diep zinnig in te gaan op de nederlaag maar wilde eerder de aandacht vesti gen op naar zijn mening slechte lei ding van de Zwitserse scheidsrechter Dubach, die volgens mr. Colombo de derby had verziekt. Maar later gaf hij toch wel toe dat het voor hem erg moeilijk was geweest om van zijn ploeg een hechte eenheid te smeden. „Dóór het ontbreken van Erwin Van- dendaele miste ik in de verdediging persoonlijkheid. Van Gooi en Lam bert, de twee spitsen, waren te ver moeid door clubbesognes. Ook al zou ik bondscoach blijven, dan zou ik de komende twee jaar geen kans zien een ander Belgisch nationaal team te formeren. België heeft geen talenten meer".

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 11