;in de Javaanse boer, hij ploetert voort Imkoopschandaal dompelt lalië dieper in crisis panje eind juni aar de stembus Demonstraties in Ethiopië eisen dode Leger Portugal zorgt voor orde bij stembus aun voor koning Juan Carlos Regering maakt programma bekend Breznjew weer in openbaar verschenen ï-"ne plattelander raakt verder achterop „Indonesië moet weg van Timor" Nieuwe onlusten op Jordaanoever Rhodesiè T*AG 23 APRIL 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 in/E (Reuter, UPI) Italië is gisteren nog verder in de politieke oj gedompeld door het bekend worden van de inhoud van bijunenten van de Amerikaanse Lockheedfabrieken. Uit deze die woensdag door de regering van de Verenigde en aan een parlementaire commissie zijn overhandigd, blijkt, 'm pen groot aantal zeer vooraanstaande politici steekpenningen zo t ontvangen. j hen zijn Aldo Moro, de huidige Giovanni Leone, die nu pre- t is en Mario Rumor, de minis- an buitenlandse zaken. liaanse kranten hebben giste- net grote koppen dit nieuws ge- De huidige christen- ^cratische regering wordt hier- ijiog meer in diskrediet gebracht. President Leone heeft inmiddels ver klaard dat de berichten elke grond missen. Ook Rumor en Moro hebben ontkend dat ze iets met de Lockheed affaire te maken hebben. Volgens de documenten die aan de Italiaanse parlementaire commissie zijn overhandigd die zich met de om koopaffaire bezig houdt, behoren Mo ro. Leone en Rumor tot een groep vooraanstaande Taliaanse politici en generaals die in de periode van 1965 tot 1969 steekpenningen hebben ont vangen om de verkoop van Lockheed-luchtmachttoestellen te bevorderen. In een brief van de voor malige vertegenwoordiger van Lockheed in Europa. Robert Bixby Smith, worden onderhandelingen over steekpenningen gemeld met een persoon die aangeduid wordt als ..an telope cobblerUit de inlichtingen die de Amerikaanse regering heeft verschaft, blijkt dat dit de codenaam voor de toenmalige Italiaanse pre mier was. lid 1 Lha g<RID (UPI, AFP, Reuter) De Spanjaarden gaan op 26 juni aj^de stembus om zich uit te spreken over de democratische inningen en om het besluit van generaal Franco, het overle- ;aatshoofd van Spanje, goed te keuren dat van het land een rchie maakt. Dit is gemeld door het liberale weekblad io-16. n was er nog géén officiële figing van het bericht te maar regeringskringen wil- .jfijei kwijt dat de berichten over- "amen met de plannen van de ig. Binnenkort zal premier Car- ias Navarro het land via de lie toespreken en op de hoogte rtpn van de voornemens van de defig- ke waarnemers wijzen erop i n zo vroegtijdig referendum de S lig in staat zal stellen de nood- i ke hervormingen door te voe- rg, rnder dat ze daarbij nog al te 1.1 inder ondervindt van de con- :a] eve leden van de Cortes, de jpie variant van een parlement, i is f rendu m n; het weekblad Cambio, dat beroept op officiële zegslieden, H alle Spanjaarden van 18 jaar lier met ja of nee kunnen orden op drie voorstellen: i mdering van de huidige opvol- /a]*swet voor de koning. anging van de Cortes, die tot jei heden voor een deel gekozen i, door een parlement dat be- t uit twee gekozen kamers, htiging van de regering tot het igen andere delen van de ïdwet. jUjJferendum zal voor de traditio- l£j^anhangers van Franco wel te deïfn zÜn- omdat Franco in 1947 jjj.,66 ook referenda hield met de )g gingskwestie en de grondwet et. Door de oppositie zijn deze hda nooit erkend omdat ze de ee ures onjuist vonden. De ver eng is dan ook dat de oppositie. zg eidelijk meer ruimte krijgt om j -.weren, bepaalde voorwaarden ïllen voor een volledig vrije gne, een geheime stemming en mmerd gebruik van radio en ie. s Cambio ligt het in de bedoe- pn het kabinet de grondwet Ontslagen onmiddellijk na het referendum te wijzigen. Dit zou neerkomen op het afschaffen van de portefeuilles voor de „nationale beweging" (de partij van Franco), de vakbeweging en de voorlichting. Deze portefeuilles, die een soort aparte ministeries vormen, zouden dan gaan resorteren onder de nieuw te benoemen minister van na tionale verdediging en de minister voor gezondheid. Volgens Cambio zou het de bedoeling zijn het lagerhuis direct te verkiezen met als verdeelsleutel: twee afge vaardigden per provincie en één afge vaardigde voor elke 100.000 inwoners. De senaat zou volgens Cambio wor den samengesteld uit 52 senatoren voor de provincies, 30 senatoren die de universiteiten en de hogere beroe pen vertegenwoordigen en 30 senato ren voor de vakbeweging. Verder zou de koning 60 senatoren rechtstreeks benoemen, onder wie de leden van zijn huidige adviesraad, die uit 40 man bestaat. Steun De Spaanse koning, Juan Carlos doet het goed bij de bevolking. Een opinie peiling, die gisteren is gepubliceerd door het weekblad Actualidad Eco- nomica, meldde dat 64,5 procent van de ondervraagden verklaarde dat de koning nu meer steun van het volk genoot dan op het moment waarop hij de macht overnam van Franco. 80 procent van de ondervraagden ver klaarde tevreden te zijn met de ma nier waarop de koning zijn ambt be kleedde. Volgens het blad Cambio is premier Arias Navarro in moeilijkheden ge raakt bij het schrijven van zijn tv- toespraak die hij voor 30 april zal houden. Een eerste ontwerp van die rede zou door de koning afgekeurd zijn omdat het taalgebruik niet dui delijk was en vatbaar voor misver standen. Uit documenten die eerder dit jaar werden vrijgegeven door de Ameri kaanse senaatscommissie die de mul tinationals onderzoekt, blijkt dat Lockheed in 1970-1971 1.8 miljoen dollar heeft betaald aan verscheide ne Italiaanse groeperingen ter bevor dering van de verkoop. Dit geld zou gegaan zijn naar de vroegere minis ters Luigi Gui en Mario Tanassi. Ook deze beide heren ontkenden maar zijn inmiddels uit hun politieke functies gewipt. Nu president Leone bij de omkoopaf faire betrokken lijkt te zijn, wordt er in de wandelgangen van het Italiaan se parlement al gesproken over de afzetting van de president. Dit meldt het linkse dagblad La Republica. „De situatie wordt zeer ernstig, want nu dreigt er nog een constitutionele cri sis boven op de politieke en econo mische crisis te komen." aldus het blad. ADDIS ABEBA (DPA, Reuter) In de Ethiopische hoofdstad hebben militairen gisteren met de wapenstok en met waarschu wingsschoten een demonstratie uiteengejaagd waarbij volgens officiële opgave één man om het leven gekomen is. Ooggetuigen verklaarden dat hij dodelijk werd getroffen toen de militairen het vuur openden op de demonstranten. Overal in Portugal zijn de muren behangen met aanplakbiljetten en beschilderd met leuzen van de verschillende partijen die om de gunst van de kiezers strijden. Politieke uitspraak van kerken LISSABON (AFP, UPI, Reuter) Tijdens de verkiezingen in Portugal zondag zullen de Portugese strijdkrachten zich in een verhoogde staat van paraatheid bevinden. Deze maatregel maakt deel uit van de belofte van de militairen om een vreedzame atmosfeer bij de verkiezingen te waarborgen. Doofpot De commissie van onderzoek uit het Italiaanse parlement heeft inmiddels met elf tegen negen stemmen beslo ten haar werkzaamheden achter ge sloten deuren voort te zetten. Vooral de communisten zijn bang dat de omkoopaffaire in de doofpot ver dwijnt. Zij zijn ontevreden over de gang van zaken en verlangen dat het parlement een spoeddebat houdt over de werkwijze van de onder zoekscommissie. De leider van de Italiaanse christen democraten, Zaccagnini. heeft giste ren zijn besprekingen voortgezet met andere partijen. Maar Zaccagnini's besprekingen werden geheel over schaduwd door de Lockheed affaire. Overigens is hij er nog niet in ge slaagd steun te vinden voor de door de christen-democraten voorgestane abortuswetgeving. Ook werd geen overeenstemming bereikt over maat regelen ter verbetering van de econo mische wantoestand, waarin het land verkeert. De Italiaanse industrieel Carlo Al- berghini die op 4 februari werd ont voerd is donderdag vroeg door de Italiaanse politie bevrijd. Deze had in een Milanese straat zijn schuilplaats ontdekt. Alberghini, directeur van een fabriek van elektronisch materiaal, werd ont voerd in de omgeving van Milaan nadat zijn auto was aangehouden. Voor het eerst in de geschiedenis van de Italiaanse ontvoeringen besloot de regering het betalen van losgeld te verbieden. Het geld werd in beslag genomen in de woning van de advo caat die belast was met de onderhan delingen met de ontvoerders. Deze manier van optreden heeft veel ver zet opgeroepen. Ondertussen is de Cubaanse ambas sade in de Portugese hoofdstad giste ren volledig verwoest door de explo sie van een krachtige bom. Eén man werd gedood en minstens vijf mensen liepen verwondingen op. van wie één zich in kritieke toestand bevindt. Terwijl de politie toesnelde om het gebied af te grendelen verzamelden honderden linkse demonstranten zich voor het ambassadegebouw, leu zen schreeuwend als „Dood aan de CIA" en „Weg met de reactie". Onmiddellijk na de explosie werden bij alle belangrijke ambassades in Lissabon de veiligheidsmaatregelen verscherpt, Het ministerie van bui tenlandse zaken gaf een verklaring uit, waarin „alle terroristische acties" krachtig worden veroordeeld. In de verklaring wordt gepaste bescher- MOSKOU (AP, UPI. Reuter) Gis teren heeft partijleider Breznjew zich voor het eerst na 46 dagen weer in het openbaar vertoond. Hij was aanwezig op een massale vergade ring ter gelegenheid van de herden king van de 106e geboortedag van Lenin. Voor het laatst werd Breznjew in het openbaar gezien op 6 maart. Zijn langdurige afwezigheid heeft de laatste tijd speculaties doen ontstaan over de gezondheidstoe stand van de partijleider. Men acht het waarschijnlijk dat hij enige tijd heeft doorgebracht op de Krim aan de Zwarte Zee. Breznjew zag er giste ren gezond uit en maakte een goed gemutste indruk. ming beloofd voor alle diplomatieke missies in de Portugese hoofdstad. Inmiddels gaat de verkiezingsstrijd in Portugal in alle hevigheid door. Terwijl aan de ene kant de partijen om de gunst van de katholieke kerk vechten, heeft de kerk zich zelf nu rechtstreeks in de verkiezingsstrijd gemengd. Onlangs hadden de Portu gese bisschoppen verklaard dat de „katholieke kerk geen partij heeft en geen partij wil hebben." In zijn paaspreek wees kardinaal Don Antonio Ribeiro nog eens op „de noodzaak dat de Portugezen af zien van het opportunisme dat hen ver deelt, en zich verenigen rond een sa menhangend en realistisch plan voor de nationale wederopbouw". De term „nationale wederopbouw" is een van de belangrijkste leuzen van de Socia listische partij (PSP). Het socialis tische dagblad La Luta liet het dan ook niet na dit citaat van de kardi naal op de voorpagina te zetten. De secretaris-generaal van de chris tendemocratische partij, PDC, Silva Resende, zei enkele dagen geleden in het conservatieve aartsbisdom Bra- ga: „de kerk kan niet neutraal te genover ons staan. Wij zijn de enige partij die in haar programma de maatschappelijke leer van de kerk heeft opgenomen, en de kerk kan ons niet beschouwen als zo maar een partij." De PDC heeft zich in haar program ma en de uitspraken van haar voor mannen „de 25ste april was geen revolutie, maar een afschuwelijke slachting" doen kennen als uiterst rechts. Haar kansen worden niet hoog aangeslagen, anders dan die van de democratische en sociale centrumpartij (CDS) die zich even eens opwerpt als verdediger van de christelijke waarden, en van het ge zin. Tijdens de demonstratie, waarvoor naar verluidt geen toestemming was gegeven, werd geëist dat de militaire dictatuur zou verdwijnen. Veertig mensen zouden zijn gearresteerd. Eerder hadden de militaire leiders van Ethiopië voor de eerste keer na de val van keizer Haile Selassi negen tien maanden geleden een program voor de toekomst van het land be kendgemaakt. De richtlijnen daar van wijzen in de richting van een „volksdemocratie". In een toespraak van de sterke man van Ethiopië, de vice-voorzitter van de voorlopige militaire raad. Majoor Mengistoe Haile Marian, werden en kele bijzonderheden van het pro gramma uitgelegd Revolutionair De plannen behelzen de vorming van een „revolutionair volksfront". Na verkiezingen voor een „revolutionair parlement" zal een „volksdemocra- tische republiek" worden gevormd. Er is nog geen datum voor deze ver kiezingen vastgesteld. In het program wordt het tijdstip waarop de militaire leiders de macht aan een burgerlijk bestuur zullen overdragen geheel in het vage gela ten. Politieke waarnemers tasten in het duister of het program voorziet in NEW VORK (Reuter) De Veilig heidsraad van de Verenigde Naties heeft gisteren een beroep op Indone sië gedaan zich onverwijld van het oostelijk deel van Timor terug te trek ken. Japan en de Verenigde Staten onthielden zich van stemming. De resolutie werd ingediend door Guyana en Tanzania. JERUZALEM In Jericho, op de door Israël bezette westelijke Jor daanoever, zijn gisteren opnieuw on geregeldheden uitgebroken. Beto gers staken autobanden in brand op straat en gooiden met stenen naar de politie die de demonstranten wilde verspreidden. In Toelkarm is een uit gaansverbod van kracht. Ook in andere steden op de westelij ke Jordaanoever patrouilleren in gro ten getale Israëlische militairen om betogingen tegen het Israëlische be stuur en Joodse vestigingen in Ara bisch gebied de kop in te drukken. In Nabloes. Jenin en Oost-Jeruzalem, waar de politie woensdag met de wa penstok een eind maakte aan een demonstratie van Arabische school meisjes. bleven de scholen gesloten. De Israëlische autoriteiten hebben een film die de Amerikaanse omroep CBS deze week maakte van rellen in Nabloes in beslag genomen en vernie tigd. CBS heeft een klacht ingediend bij de Israëlische regering. ;ië is een land van boeren. Meer dan driekwart van de bevolking is afhankelijk van de Als men in Indonesië wil komen tot een verhoging van de levensomstandigheden van de vi massa van de bevolking en een rechtvaardiger verdeling van inkomens (de doelen van het vijfjaren-plan, Repelita II), dan ligt het voor de hand een belangrijk deel van de te richten op het platteland. ien procent van de voor Repe- jj* ïitgetrokken gelden (12,6 mil- r .'hilar) heeft de regering be- PI3voor de verbetering van de "Hjw en de irrigatie. s Hoeken die in de verschillende •y{ zijn uitgevoerd, leiden echter F?1rieste conclusie dat de absolu- in de landbouw wel is eiHmen, maar dat er van een ring voor de brede massa en :htvaardiger verdeling geen ïnihet platteland wordt de kloof -adtfik en rm. tussen machtigen 3e tfrtelozen breder. En dat ver- 3D ook hier toenemende span- sei 1fngen van de Indonesische re als! om wat de rijst betreft te worden zijn nog doordat de consumptie *tt even snel gestegen is als de p ie. Oorzaken: de grote bevol- oei en stijging van het ver- er hoofd van de bevolking. k moest Indonesië nog 8 pro- im 1 miljoen ton rijst invoe- )e dit jaar moet er rijst inge- tan rorden. r v maand reisde Boestanil Ari- van Bulog. het bureau raa logistiek, naar Thailand en de ilgde Staten om te onderhan- ijrèver rijstaankopen en meer iulp. Vanuit Thailand zal er 'r9<jdit jaar 200.000 ton rijst wor- ts& woerd. Met de VS zijn onder- 65%igen over voedselhulp ter van tachtig miljoen dollar —inde. _jten wen van de regering is om in s aan het eind van Repelita II 0 joen ton rijst te produceren, dan een jaarlijkse produktie- ijfn 4.6 procent per jaar inhou- el deskundigen achten dit te 1 tisch. Aan het eind van het I ar trof een insectenplaag gro- l van het rijstland in Midden- door Johan ten Hove Indonesië is de laatste 25 jaar een rijstimporterend land geworden. Dat wil niet zeggen dat er daarvoor in de Nederlandse periode geen voedselte korten bestonden. In 1850, ten tijde van het voor de Javaanse bevolking moordende cul tuurstelsel was er een hongersnood die alleen al op midden-Java meer dan 300.000 slachtoffers eiste. Reeds Soekarno probeerde in zijn achtj aren-plan (1961-1969) tot zelfvoorziening in de rijstproduktie te komen. In het begin van de planpe riode startte een groep enthousiaste studenten van de landbouwho geschool te Bogor een experiment waarbij ze de boeren voorlichting ga pen de boeren daadwerkelijk bij het bewerken van de grond en het leren van nieuwe landbouwmethodes. Wantrouwen Zodoende probeerden zij het diepge wortelde wantrouwen van de boeren tegenover alles wat „uit de stad" kwam weg te nemen. De Javaanse keuterboer heeft namelijk in de loop van de historie al bijzonder veel erva ring opgedaan met „ambtenaren uit de stad", die hem altijd al gezegd hebben wat hij doen moet: harder werken en meer produceren. Maar meestal moest hij tevens ervaren dat hij er zelf eigenlijk nauwelijks beter van werd. Dat was onder de Neder landse koloniale heerser al zo en dat is na de onafhankelijkheid zo ge bleven. De Australische journalist Peter Po- lomka noemt deze verhouding in zijn boek „Indonesia since Sukarno" het probleem van de „wij" en de „zij". „Wij" zijn de beter opgeleiden, de ontwikkelde stedelijke elite. „Zij" zijn het volk. de rakjat. „Wij" zijn de leiders, de denkers, van wie .zij" moeten leren en naar wie .Zij" moeten luisteren, of de raad nu in de praktijk uitvoerbaar is of niet. Dit maakt deel uit van de Javaanse culturele traditie, de boer is niets anders gewend. Als uitlaatklep kan hij zich alleen tranen lachen als de „wij" in de Wajang-spelen belache lijk gemaakt worden. De „wij" (of zij nu burgerlijke of militaire functiona rissen zijn) spreken ook niet „met" de boer. maar „tot" hem. De communicatie is zeer eenzijdig en de functionarissen zijn vaak ook zeer slecht op de hoogte van wat de wer kelijke problemen van de boer zijn. „En de boer", zo gaat Polomka ver der „hoort de oude en nieuwe raadge vingen, opdrachten en beloften gela ten aan. dénkt er het zijne van en wordt steeds sceptischer, terwijl zijn ven op een andere manier dan waar- op deze het gewend waren van de glimlach als maar breder wordt", officiële regeringsambtenaren. Zij ifif gingen in de dorpen wonen en hiel- Het programma van de studenten, het Pantja-Usaha-programma (de vijfvoudige poging: betere irrigatie, betere rijstvariëteiten. gebruik van kunstmest, gebruik van pesticiden en de vorming van coöperaties) had succes. Het leidde in die gebieden waar de studenten werkzaam waren tot een stijging van de rijstproduktie met 50 procent. Waarna in '65 beslo ten werd de Pantja-Usaha massaal tce te passen. De BIMAS (Bimbingan Massal of „massale leiding") en de INMAS (In- tensifikasie Massal of „massale in- tensivisering) projecten deden hun intrede. Door de chaos rond de machtswisse ling van september/oktober 1965 werden ze echter onderbroken. Het jaar daarop ging het program weer van start, maar door de massaliteit, gebrekkige organisatie en het te rugdraaien van een aantal landher vormingen door de nieuwe, politiek wel even anders gekleurde regering, werden niet de gewenste resultaten bereikt. In '67 sloot de regering contracten af met buitenlandse ondernemingen voor de levering op krediet van kunstmest, insecticiden en de zoge naamde wonderrijst. De kredieten zouden terugbetaald worden door een zesde van de opbrengst van de boeren op te eisen. De regering hoopte hiermee al aan het eind van Repelita I zelfvoorzie nend in de rijstproduktie te kunnen worden. Het werd een mislukking. De boeren vonden de kunstmest te duur en ontdoken de heffingen op hun oogst. Bovendien was er sprake van corruptie van hogere en lagere ambtenaren waardoor de goederen te laat of helemaal niet op de be stemde plaatsen aankwamen. Redenen waarom deze samenwer king in 1970 met de buitenlandse ondernemers gestaakt werd cn de BIMAS weer „nationaal" werd. Nu wordt het programma uitsluitend gefinancierd door overheidsgelden en zijn de boeren vrij om er geheel of gedeeltelijk aan mee te doen. Nog rijker In de praktijk komt het er op neer dat de programma's met hun nieuwe technieken en op de markt gerichte produktie de bestaande verschillen in rijkdom op het platteland ver sterkt hebben. Vooral de relatief al rijkere boeren, zij die anderhalve of meer hectare bezitten hebben ervan een meerpartijenstelsel op een later tijdstip. In het document wordt gezegd dat de voorlopige militaire regering speciale steun zal geven aan een partij van de werkende klasse als „de voorhoede van de revolutie Zij zal voorts „alle democratische partijen steunen die de strijd willen voortzetten tegen de feodale en imperialistische krach ten". Voor politie en het leger wordt een „socialistische vorming" aange kondigd en het volk zal vrij en koste loos onderwijs en meer werkgelegen heid krijgen. Het program belooft de diverse be volkingsgroepen voor het eerst „regi onale autonomie". Binnen hun gebie den zullen zij het recht krijgen hun eigen leiders te kiezen en zelf te be slissen over politieke, sociale, econo mische of taalkundige kwesties. Evenals onder keizer Haile Selassie het geval was lijken ook de huidige leiders echter vastbesloten zich tegen de afscheiding van Eritrea te verzet ten. De kustprovincie is de enige uit weg van Ethiopië naar de zee. In zijn toespraak maakte majoor Mengistoe gewag van „Eritreaanse reactionai ren die met restanten van het Ethio- pisch feodalisme in Saoedi-Arabië gemene zaak maken". Vervolg van pagina 1 Ondertussen heeft de Zuidafrikaan- se premier Vorster gisteren in het parlement ontkend dat Zuid-Afrika de militaire hulp aan het blanke minderheidsregime in het buurland Rhodesiè heeft stopgezet. Eerder had de Londonse Times ge meld dat de Zuidafrikaanse regering vorige maand heeft besloten de mili taire hulp aan Rhodeslë te be vriezen. De Zuidafrikaanse leider ontkende ook vorige maand een gesprek te hebben gevoerd met de Rhodesische minister van defensie van der Bijl, zoals door de Times eveneens was bericht. Vorster zei dat van der Bijl vorige maand in Zuid-Afrika is ge weest, maar dat hij geen besprekin gen heeft gevoerd met vooraan staande regeringsfunctionarissen. Hij noemde het Times-bertcht on juist en zei dat het ernstige schade zou kunnen toebrengen aan de inter nationale betrekkingen. Vorster ver klaarde verder dat zijn land sterkere economische banden nastreeft met landen van „middelbare grootte" zo als het recentelijk afgesloten ac- coord tussen zijn land en Israël. Tij dens het bezoek van Vorster. eerder deze maand, werd in Israël een ver drag afgesloten op het terrein van de economie, de industrie en de we tenschap. Er waren zeker vijf of jses andere landen, aldus Vorster, die voordeel zouden hebben bij het afsluiten van een dergelijke overeenkomst met Zuid-Afrika. In politieke kringen in Kaapstad zijn Iran, Ivoorkust en enige Zuidameri- kaanse landen waaronder Paraguay als eventuele kandidaten genoemd. geprofiteerd en hun rijkdom en dus hun positie versterkt. Want rijkdom en macht gaan samen in de Javaanse samenleving. Zij wa ren in staat makkelijk kredieten te krijgen, zij konden de risico's nemen die nu eenmaal gepaard gaan met veranderingen in de produktie. Zij hadden meestal betere relaties met het ambtelijk apparaat en al meer kijk op een geldeconomie. De kleine boeren, die dit alles missen zijn ver in het nadeel, en uit tal van onderzoekingen blijkt dat zij ook nauwelijks meedoen aan de BIMAS- programma's. Zij blijven achter en worden meer en meer gedwongen hun grond te verkopen. Nog slechter er aan toe is de grote groep landloze boeren, of zij die een zeer klein lapje grond (tot 0.2 ha) hebben, en die op de velden van anderen werken. De door BIMAS beoogde vergroting van de werkgele genheid op het platteland is er niet gekomen omdat de rijkere boeren commerciëler gaan werken en eerder geneigd zijn arbeiders en arbeidsters af te stoten. Dit speelt zich vooral af bij de ver werking van de oogst waar de tradi tionele rljststampsters meer en meer vervangen worden door rijstpelma- chines. Hele boerengezinnen raken zonder werk, dreigen te verpauperen en wor den gedwongen te vertrekken naar de grote steden, waar niemand op hen zit te wachten. Corruptie Een bijkomend probleem ls dat door de toevloed van kapitaal naar de dessa's de corruptie in de lagere ni veaus van het bestuursapparaat een enorme vlucht heeft genómen. De kleine boer weet dat de ambte naar die op een motor of zelfs in een auto zijn dorp bezoekt een te klein salaris heeft om zijn vervoermiddel te kunnen betalen. Enerzijds wordt zijn wantrouwen en achterdocht te genover iedereen die maar een uni form draagt groter en vervalt hij meer en meer in een houding van volslaven aoathle.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7