Peugeot verzekert nu voortbestaan Citroen bericht voor boeken-leiers AUTOBIOGRAFIE Voor accountant studeren bü Moret Limperg. Goed betaald bouwen aan internationale kansen en aan 'n zekere toekomst. Kritiek regeringsvoorstel voorkeursrecht gemeenten bij koop onroerend goed Vrouwenbond CNV steunt vrouwen in Tanzania I I Nieuwe reus in auto-industrie grille van Ford vermindert luchtweerstand TR 7: radicale tweezitter MORET DE AMERIKAANSE c -k ainrcc-n SUCCES-DROOM Man niet vervolgd voor doodschieten van lokettiste Hotel Dennenoord in Mastbosch gesloopt qiJDAG 23 APRIL 1976 BINNENLAND-AUTO TROUW/KWARTET 13 IADVERTENTIE door Sicco de Jong Citroën is, na veertig jaar on der bewind van het banden concern Michelin gestaan te hebben, voor negentig procent overgegaan in handen van Peugeot. De houdstermaat schappij Peugeot S.A. behoort hierdoor voortaan met de fa brikanten Volkswagen, Fiat en Renault tot de „miljonairs" in de Europese auto-industrie: de concerns met een produk- tie van meer dan een miljoen auto's per jaar. Maar de mer ken Peugeot en Citroën blij ven wel elk afzonderlijk voort- >estaan, wat ook geldt voor de Nederlandse importorganisa ties. Peugeot is op één na Daimler- Benz de oudste autofabriek ter wereld. Tot nu toe had het nog altijd door de familie Peugeot ge controleerde Franse bedrijf, dat o.m. ook fietsen, bromfietsen en ge- eedschappen maakt, zich buiten het fusiegewoel van de automobiel industrie gehouden. De eerste keer. dat Peugeot ging samenwerken, was in 1964 en de partner van toen was al Citroën. Die samenwerking liep echter op niets uit, omdat Ci troën Peugeot wilde overnemen Tien jaar geleden, in 1966, gingen de aationale Régie Renault en Peu geot met elkaar in zee voor een samenwerking in produktie en re search. Beiden plukten hiervan de Tuchten, maar Peugeot het meest, doordat Renault met enkele ernsti- voorjaarsstakingen werd ge- sonfronteerd. Peugeot kon zodoen de de enig goed winstgevende auto- abriek in Frankrijk worden. Jltroën sloot in 1968 een akkoord met Fiat, welk Italiaanse concern Jaarmee aan zijn tweede Franse ivontuur begon. Het eerste was dat fan Simca Automobiles, in de jaren lertig opgericht om in licentie Fiats bouwen, maar in 1963 door Fiat an de Amerikaanse Chrysler Cor- soration verkocht. Ook de samen- rerking Fiat-Citroën liep op niets :it: drie jaar geleden zag Michelin ich genoodzaakt de belangen van ''iat 27 procent in Citroën's kapi- aal terug te kopen. De vooruitzich- en, met het model CX op komst, eken echter weer rooskleurig. Na een aantal verliesgevende jaren was Citroën toen tenminste uit de rode iijfers gekomen. 3e oliecrisis, die de verkoop van 2 ?V's in Nederland zo stimuleerde, leed Citroën echter de das om. In 974 verloor de autofabrikant, die uist fors geïnvesteerd had in een loednieuwe fabriek benoorden Pa- ijs (aan de autosnelweg naar Rijs- el), bijna een miljard frank. De 'ranse regering heeft, om de rerkgelegenheid veilig te stellen, »eds in juni 1974 de hulp van Peu- eot ingeroepen, terwijl Renault de oor Citroën overgenomen rachtwagenfabriek Berliet onder ijn hoede nam. Voor beide red- ingsacties werden door de Franse igering grote sommen beschik- aar gesteld: resp. een miljard en ierhonderd miljoen frank. december 1974 bleek Peugeot ereid een aandeel van 38 procent Citroën te nemen, nadat de on- ememing Automobiles Citroën nder leiding van Georges Taylor, en man uit het Peugeot-concern, geplaatst was. Vorige maand werd een verdere overneming van aande len nog uitgesteld, maar deze maand is Citroën uiteindelijk een onderdeel van het Peugeot-concern geworden. Balans Citroën heeft in het verleden nooit goed de balans kunnen vinden tussen de twee eisen om het „mé tier" van autofabrikant uit te oefe nen: de automobieltechniek en de bedrijfseconomie. André Citroën, die in 1919 zijn korte veelbewogen loopbaan als autofabrikant begon, trok in de jaren twintig de Franse consument met zijn speelse model len. zoals 't Klaverblaadje, en stak Louis Renault als autofabrikant nummer één naar de kroon. Ci- troëns naam prijkte helverlicht op de Eiffeltoren. aan dezelfde Seine- oever waar zijn fabriek voortdurend uitbreidde. Maar de crisis van de jaren dertig werd Citroën noodlot tig. Michelin nam. toen een faillisse ment onvermijdelijk leek. in 1934 het bedrijf over: omdat het banden concern nog zoveel te vorderen had. dat voortzetting van de produktie het beste leek. Over werkgelegen heid werd toen nog anders gedacht: de regering stak geen hand naar het bedrijf uit. De erfenis, van André Citroën, die nog hetzeffde jaar overleed, bleek zeer winstgevend: het model „Trac tion Avant". En de ingenieurs van Citroën ontwierpen in de jaren der tig al de 2 CV en na de oorlog de DS, welke modellen het bedrijf ja ren aaneen van een geregelde groei verzekerden. In 1955, het jaar waar in de DS verscheen, nam Citroën het beheer over de toen nog oudste Franse autofabriek Panhard op zich. Maar Citroën, pionier in Frankrijk met voorwielaandrijving, vormge- vingsvondsten en comfortabele veersystemen, maakte het in de ja ren zestig commercieel niet meer waar. De komst van de Ami 6 en de Panhard 24 oogstten minder suc ces en een compleet programma kon het merk niet meer bieden. In 1967 begon Citroëns produktie in eens te dalen en moest de fabricage van Panhard zelfs geheel stopgezet worden. Nog hetzelfde jaar nam Ci troën de vrachtwagenfabriek Ber liet uit Lyon over en een jaar later de Italiaanse sportwagenfabriek Maserati, maar ook daarmee heeft het merk van de „Doublé Chevron" misgekleund: de in 1970 verschenen Citroën SM Coupé met Maseratl- motor is nu alweer uit produktie. Succes oogstte echter wel het vrij wel tegelijkertijd uitgebrachte mo del GS. evenals de nu nieuwe Ci troën CX. Maar dezé wagens blij ken achteraf tegen te lage prijzen geïntroduceerd te zijn. „De kern van de zaak was, dat men bij Ci troën zijn produktiekosten niet goed kende. Men wist helemaal niet of er al dan geen geld verdiend werd." aldus zei ons vorig jaar Frap- ois Gautier, president-directeur van Peugeot S.A., waaraan hij toevoeg de: „Nu weet men het wel. De prij zen van de Citroën-modellen zijn nu ook reëel." Volgens Peugeots verwachtingen zal Citroën na eën daling van het verlies met zestig procent in 1975 dit jaar uit de rode cijfers komen. Daarmee is de basis voor de overne ming gezond geworden. Uniek In Europa wordt de positie van het Peugeot-concern door de fusie uniek. Het blijft met twee merken in de markt, iets dat verder alleen General Motors met enig succes heeft weten vol te houden: het Ame rikaanse concern bezit de Duitse Opel- en de Britse Vauxhall- fabriek. Maar Ford in Europa, Bri tish Leyland in Engeland en Volkswagen in Duitsland hebben deze aanpak van dubbele identiteit niet kunnen volhouden. Vijf jaar geleden zouden Austin en Morris nog gescheiden blijven, straks zul len beide merken Leyland gaan he ten. Vijf jaar geleden zou ook Audi- NSU buiten de VW-organisatie blij ven staan, maar nu zijn de Audi's en de VW's vrijwel identieke auto's. Dit zal bij Peugeot en Citroën niet gebeuren. In het officiële fusiecom muniqué staat: „Automobiles Peu geot en Automobiles Citroën zullen hun eigen individualiteit en hun verschillende programma's behou den en handhaven de totale onaf hankelijkheid van hun commercië le organisaties." Wat dus ook geldt voor de importeurs Citroën Neder land te Amsterdam en Gebr. Nef- kens te Utrecht, die concurrenten blijven. De reden daarvan, aldus de heer Gautier. is in-Frankrijk zonneklaar: „De Fransman kiest uit vijf: een Renault, een Simca. een Citroën, een Peugeot, en een importauto. Maken wij die keus kleiner, dan is de kans groter, dat de consument naar de concurrent gaat." In Neder land komen Peugeot en Citroën sa mengeteld op de eerste plaats, vóór General Motors, Renault en Ford. Beide Franse merken zijn in ons land elk goed voor ruim zes procent van de verkoop, terwijl de Franse Renault nu aan de tien procent komt, tegen circa acht procent voor Simca. Peugeot het merk met de leeuw beschikt over vijf jonge basismodellen: de 104, 204. 304, 504 en 604. Europa In Europa zijn Renault en Peugeot- Citroën ongeveer even omvangrijk in produktie jaarlijks rond 1.3 miljoen auto's voor beide en in een geldomzet, die omstreeks de twaalf miljard gulden uitkomt. Fiat overtreft de twee Franse concerns in produktie. maar blijft in geldom zet achter. Daimler-Benz produ ceert minder auto's, maar heeft daarentegen een hogere geldomzet. En Volkswagen voert in beide op zichten de Europese ranglijst aan. Een ranglijst, die wat de „grote zes" in Europa betreft, gesloten wordt door het Engelse staatsconcern Bri tish Leyland. Met British Leyland behoren Alfa Romeo en Renault aan nationale regeringen, terwijl de Duitse bondsregering en de deelstaat Ne- dersaksen elk voor twintig procent in VW deelnemen. Daimler-Benz is nu voor 29 procent in handen van de Deutsche Bank, voor 25 procent van een nieuwe beleggingsmaat schappij en voor 15 procent van de staat Koeweit. In Fiat heeft de fa milie Agnelli een belang van ruim 25 procent, dat deze familie de controle verschaft. In Peugeot ne men sinds de aandelenruil rond Ci troën nu de familie Peugeot voor 40 procent en het familieconcern Mi chelin voor 10 procent deel. Evenals Duitsland beschikt Frank rijk nu over twee van de reuzen onder de autoconcerns, die in het geval van Renault en Peugeot bo vendien nog op enkele terreinen blijven samenwerken. I De Ford Capri met „zuinige grille": een ontwerp uit Keulen. »rd heeft een nieuw type grille patenteerd. waardoor de phtweerstand van een autocarros- rie met twaalf procent vermin- ^rd wordt. De grille, die voor stdoeleinden gemonteerd is op h Ford Capri, bestaat uit beweeg- f re strips. Het is een ontwerp van Keulse ontwikkelingsafdeling, j lagere luchtweerstand van de laitlle zou kunnen leiden tot een geringer benzineverbruik van enke le procenten. Bovendien wordt door de grille samen met een aantal an dere voorzieningen de opwaartse druk verminderd, waardoor de auto een hogere rijstabiliteit kan krij gen. De werking is dat de strips bij hogere snelheden de lucht door de vorming van een „luchtkussen" over de motorkap leiden, welke stroming uit oogpunt van aërody namica zo gemakkelijk mogelijk moet verlopen. Hoewel het voorlopig nog om een ontwerpstudie gaat verwacht Ford- Keulen in de toekomst gebruik van de vinding te zullen maken. Volgens windtunneltests is de „lift" - de druk onder de auto - door de grille en andere voorzieningen met dertig procent te verminderen. De Triumph TR-7: gebouwd in een nieuwe fabriek te Liverpool. British Leyland heeft na de intro- duktie van de Princess zijn tweede nieuwe model van dit jaar in Neder land uitgebracht: de tweezitter TR- 7. Het model is de opvolger van de Triumph TR-6. De sportwagen on derging daarmee vergeleken radica le veranderingen, met name in de vormgeving. De nieuwe TR-7 heeft een zoge naamde wigvorm, waarbij de lage motorkap met verzonken koplam pen direct achter de als een spits naar voren stekende bumper begint en langzaam oploopt tot cje voor ruit, die in vrijwel dezelfde hellings- hoek staat. Door deze acrodynami- che vorm en een nieuwe versie van de tweeliter motor, afkomstig van de Triumph Dolomite, wordt een zuiniger benzineverbruik bereikt dan bij de TR-6 het geval was. De viercilinder motor levert 78 DIN- pk vermogen, aanzienlijk minder dan de 127 pk uit de zescilinder 2,5 liter van de TR-6. maar in beide gevallen komt volgens de fabriek de topsnelheid op ruim 180 km. per uur. Ook de prijs van de TR-7 is gunsti ger dan die van zijn voorganger: 20.900.- incl. BTW. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De raad voor de volkshuisvesting twijfelt sterk aan het effect van de door de regering voorgestelde regeling over het voorkeursrecht van gemeenten bij de aankoop van onroerend goed. Dit wetsontwerp wordt binnenkort in samenhang met een regeling van de vergoeding van de gebruikswaarde bij onteige ning in de Tweede Kamer besproken. In een advies aan minister Gruijters geeft volgens de raad eigenaren alle zegt de raad het voorkeursrecht, gelegenheid om de werking van het waarbij gemeenten in bepaalde ge vallen bij voorrang onroerend goed kunnen kopen, zeker van belang te achten. De voorgestelde regeling kent naast voordelen op het terrein van de ruimtelijke ordening ook na delen. Dit geldt met name voor de eigenaren, die hun eigendom in waar de kunnen zien dalen. Het voornaamste bezwaar van de raad is echter dat de regeling teveel mazen kent, zodat de invoering wei nig effect zal hebben. Zo meent de raad dat de vereiste goedkeuring van het provinciaal bestuur wanneer een gemeente een bepaald gebied voor keursrecht oplegt, beter achteraf kan worden gegeven (dan wel onthou den). De termijn van een maand waa rin gedeputeerden moeten beslissen, voorkeursrecht te ontgaan. Voorts meent de raad dat de regeling wel effectief zal zijn ten aanzien van argeloze kopers en verkopers, maar niet ten aanzien van die personen en instanties (zoals grondspeculanten), tegen wie het ontwerp in feite is ge richt. Voor wie veel met deze materie te maken hebben, komen bestem mingsplannen veelal niet onver wacht, aldus de raad. Bovendien laat het ontwerp nog een aantal belangrij ke ontsnappingsmogelijkheden over. Zo treedt het voorkeursrecht pas in werking na verloop van een week na publikatie in de staatscourant en valt een in deze periode gesloten overeenkomst buiten het voor keursrecht. De raad doet een aantal voorstellen tot verbetering, maar blijft ook hierbij twijfels over uitwer king van de wet houden. Van een onzer verslaggeefsters UTRECHT De vrouwenbond CNV zal, in sarnenwerking niet het CNV, een ontwikkelingsproject in Tanzania, dat met name toegespitst zal zijn op de positie van de vrouw in dat land, gaan steunen. Op deze manier wil de bond daadwer kelijke hulp gaan verlenen, na een hele winter discussiëren over nieuwe (ADVERTENTIE) Volgende week bij Vrij Nederland opnieuw een speciale boeken bijlage op magazine-formaat. Daarin speciale aandacht voor het tweehonderdjarig bestaan van de Verenigde Staten van Amerika. Hoogtepunten uit de honderden boeken die ter gelegenheid daarvan verschenen. Horatio Alger en de succes-droom, die generaties Amerikanen inspireerde. '1876' door Gore Vidal. De code van de Amerikaanse amusementsfilm. Sylvia Plath's brie ven. De manipulatie van de Amerikaanse journalist. Amerika in cartoons: van droom tot nachtmerrie. Daarnaast de actuele boeken die m april en mei verschenen. Nieuw Nederlands proza (van o.a. Doeschka Meijsing, F. B. Hotz en H. Meinkema), nieuwe poëzie. Het werk van F. C. Terborgh. De nieuwe Paustovsky. Dat. en nog veel meer actuele informatie, volgende week bij Vrij Nederland. Een links opinieweekblad dat de literatuur niet links laat liggen. Voor mensen die nog kunnen en willen lezen. Als deze aanmel ding voor 27 april is opgestuurd ont vangt u het num mer met de boe kenbijlage gratis. Noteer mij als abonnee op Vrij Nederland "'ik betaal per: jaar (f 90,-) halfjaar (f 45.-) kwartaal (f 22.50) Als welkomgeschenk ontvang ik het (woorden-) boekje A is een letter door Piet Grijs Noteer mij voor een proefabonnement van tien weken (f 17.50) in^^j Woonplaats Bon opsturen in open ongefrankeerde enveloppe aan: Vrij Nederland. Antwoordnummer 3043 Amsterdam Betalen na ontvangst van een acceptgirokaart levensstijl. Dit maakte de presidente van de bond. mevrouw J. Dijkstra-de Vries, gisteren bekend op een werkvergade ring van de bond in Utrecht. We hebben de hele winter in onze afdelingen gepraat over de nieuwe levensstijl. Opvallend hierbij was dat vrijwel In elke afdeling de reacties hetzelfde waren: een algemeen ge voel van onbehagen ten aanzien van de huidige levensstijl, een besef dat er iets niet goed gaat, maar ook een gevoel van onmacht om er iets aan te veranderen. We zijn als het ware inge kapseld door onze gewoonten, onze omgeving, door de maatschappij. Meewerken „We weten dat er een derde wereld is. met onvoorstelbare armoede, honger, ziekten, narigheid. We willen er aan meewerken om daar verandering in te brengen. Omdat we na al dat pra ten eindelijk wel eens iets willen doen, hebben we gekozen voor steun aan een ontwikkelingsproject," aldus mevrouw Dijkstra. Op deze vergadering werd meege deeld. dat. ondanks de vorming van de federatie tussen het NVV en het NKV en het zelfstandig blijven van het CNV. de drie vrouwenbonden van deze vakcentrales besloten hebben gewoon door te gaan met hun samen werking. Van een verslaggever GRONINGEN De rechtbank van Groningen heeft de 22-jarige jonge man. die eind vorig jaar een lokettis te van de sociale dienst doodschoot, ontslagen van rechtsvervolging en ter beschikking van de regering ge steld. Dat had de officier van justitie twee weken geleden, toen de Gronin ger terecht stond, ook geëist op grond van een psychiatrisch rapport, dat de jongeman ontoerekeningsvat baar verklaarde. De man bekende twee weken gele den tijdens de rechtzitting de moord op de 21-jarige Rinie van der Heide. Zijn advocaat gaf als motief op het feit dat hij ondanks voortdurend vragen om hulp van de officiële in stanties geen hulp zou hebben ge kregen. Van onze correspondent BREDA Het bekende hotel Den nenoord in het Bredase Mastbosch wordt wegens familieomstandighe den gesloopt. In de plaats ervan komt een appartementenproject. Het hotel was in Nederland bijzon der populair en was vele jaren opge nomen in de NS-weekend-retours.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 13