Arabieren in Israël moeten lasten blijven in ons land" Gerechtshof VS mengt zich weer in rassenkwestie I Kans op staakt vuren in Libanon geheel verkeken Communist daagt socialisten uit yóór sociale woningbouw Turks-Iraans- Pakistaanse top conferentie Aanslag op Chevron directeur in Italië Nieuwe regering van Thailand Ford: „Amerika is sterkste macht in de geschiedenis" OAEcommissie wil zionisme veroordelen Amerikaanse joden protesteren bij Israëlische regering ieider Goesch Emoeniem beweging: 3NDERDAG 22 APRIL 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 l'an een on2er redacteuren fASHINGTON Amerikaanse gemeentebesturen kunnen door rechter worden gedwongen woningen met lage huren te juwen in „dure" woonwijken. Dat is de kern van een uitspraak in het Hoog Gerechtshof in Washington. Dit hoge college heeft eh daarmee gemengd in één van de gevoelige kwesties die jrtvloeien uit de rassentegenstellingen in de VS. ie uitspraak kan vooral gevolgen ebben voor de uitgestrekte buiten- ijken bij de grote Amerikaanse ste- ^en. Het zijn vooral de beter gesitu- Jrde blanken die de centra van de 1 eden ontvluchten en zich vestigen de ruime, groene buitenwijken. %t armere deel van de bevolking e Ijft achter in de centra, waar de 13 »n- en leefomgeving veel slechter 3 de praktijk zijn het vooral armere °jrarten die in de grote steden blijven fynen. De sociale kloof tussen zwart '0 rijk dreigt daardoor toe te nemen, por de oplossing van dat probleem jrdt onder meer gedacht aan socia- woningbouw in de buitenwijken, ilgens deze plannen zouden er edkope woningen in de buitenwij- n moeten worden gebouwd voor de woners van de zogenaamde ghet- s in de grote steden. Deze ghetto's i'.uden dan drastisch gesaneerd of heel opgeruimd kunnen worc'en. ae sociale woningbouw stuitte ech- op sterk verzet van de blanke K irgentijnse junta gelooft vrijheid aan litieke gevangenen 1NOS AIRES (UPI, Reuter) Argentijnse junta heeft vrijheid loofd aan mensen die sinds de tsgreep op 24 maart gevangen Sinds die dag zijn ongeveer mensen in de gevangenis be id. Volgens een militaire irdvoerder wordt hard gewerkt de aanklachten tegen de gevan- inen, maar dat duurt erg lang om it ze zo ingewikkeld zijn. tangenen. die zijn beschuldigd linkse guerillabeweglngen te be- iren, zullen zich moeten ver- itwoorden voor militaire rechtban- ïn. Beschuldigingen van corruptie slechte boekhoudingen dienen r de burgerrechter, deelde de lordvoerder verder mee. lussen heeft een particuliere per- de voormalige president Maria ila Peron aangeklaagd voor on- ïrantwoord beheer van rijksgelden. fegelijkertljd klaagde de onderwij- ïr Prospero Fernandez, de voorma lige minister van sociale zaken Lo- Jez Rega aan. Deze is vóór de aatsgreep naar Spanje gevlucht en u daar nog zijn. "dertussen is gisteren in Argen- ië de personeelschef van een fa- lek doodgeschoten. Bij een andere nslag werden een vakbondsleider zijn vrouw ernstig gewond. Het is t duidelijk wie voor de aanslagen, zeker tien doden eisten, ver- twoordelijk is. t dusver zijn bij politieke ge- lddaden in Argentinië dit jaar al iminste 296 mensen omgekomen, lim een derde van deze slachtof- viel sinds de militaire tatsgreep van 24 maart, waarbij isident Isabel Peron werd afgezet. bewoners van de buitenwijken, die hun buurt „schoon" wil houden. Eén van de argumenten is dat door de bouw van goedkope woningen hun eigen huizen sterk in waarde zouden dalen. Door dit verzet zijn program ma's voor sociale woningbouw in ste den als New York en Chicago voor een groot deel stuk gelopen. De bui tenwijken zijn vaak zelfstandige ge meenten, die niet gebonden zijn aan besluiten van de stadsbesturen. Al enkele malen is de rechter te hulp geroepen bij conflicten over deze zaak. Meestal trokken de besturen van buitenwijken dan aan het lang ste eind. Carter De kwestie kwam drie weken geleden nog in het nieuws door een uitspraak van presidentskandidaat Jimmy Car ter. Hij zei toen dat naar zijn mening de federale regering in Washington zich niet moest mengen in de „et nische zuiverheid" (zeg maar: raszui verheid) van bepaalde stadsdelen. Deze uitspraak lokte felle kritiek uit van zwarte leiders en liberale blan ken. Carter zag zich gedwongen de woorden „etnische zuiverheid" weer in te slikken. Historisch De gevolgen van de uitspraak die het Hoog Gerechtshof dinsdag heeft ge daan zijn nog niet te voorspellen. De regering weigerde gisteren commen taar te geven. In de pers was echter sprake van een „historische beslis sing". De uitspraak werd vergeleken met het zogenaamde Brownvonnis uit 1954. Daarbij werd vastgesteld dat gescheiden onderwijs voor zwar ten en blanken in strijd was met de grondwet. Dat werd het begin van een woelige periode in het zuiden van de VS. waarbij uiteindelijk de zwarte minderheid in haar burgerrechten werd hersteld. Sommigen geloven dat de nieuwe uitspraak van het Hoog Gerechtshof kan leiden tot een serie door de rechter bevolen sociale woningbouwprogramma's in de gro tere steden. Gezien het blanke verzet tegen dergelijke plannen tot nu toe zou dat gemakkelijk tot nieuwe ras- senrellen kunnen leiden. BEIROET (UPI, DPA, AFP) Als er al vooruitzicht op een duurzame wapenstilstand in Libanon bestond, leken de kansen gisteren geheel verkeken te zijn. Naar uit politieke kringen in Beiroet verluidde, weigert president Soeleiman Fransjieh thans openlijk het tien dagen geleden door het parlement genomen besluit te ondertekenen, voortijdige verkiezingen voor een nieu we president te houden. IZMIR (DPA) In I/.mir (Tur kije) is gisteren een topconfe rentie begonnen van Turkije, Iran en Pakistan, die samen een organisatie van regionale ont wikkelingssamenwerking vor men. Aan de conferentie nemen de Turkse president Fahri Ko- ruturk (midden), de Turkse pre mier Soelieman Demirel (links), de Iraanse Shah Reza Pahlevi (rechts) en de Pakis taanse president Zoelfikar Ali Bhoetto (achter Koruturk) deel. Zij zullen twee dagen van ge dachten wisselen over mogelijk heden tot verbetering van hun economische, sociale en culture le samenwerking. Ook willen zij hun samenwerkingsverband omzetten in een economisch verdrag. Verkiezingsstrijd in Portugal LISSABON (UPI, Reuter) De Portugese communisten-leider Alvaro Cunhal wil een „volksfrontregering" vormen na de verkie zingen van aanstaande zondag in Portugal. Op een persconferen tie riep hij gisteren de socialisten op samen met de communisten te gaan regeren. ROME (UPI) Linkse stadsguerril- la's hebben gisteren de directeur van de Italiaanse dochter van de olie maatschappij Chevron door schoten ernstig gewond. Giovanni Theodoli werd op een straathoek door drie of vier onbekenden aangevallen, toen hij zich op weg van zijn huis naar zijn kantoor bevond. Hij werd door ten minste zeven kogels in armen en benen geraakt. BANGKOK (AFP, URZ. Reuter) Koning Bhoemibol Adoelyadej van Thailand heeft gisteren het nieuwe kabinet van premier Seni Pramoj geïnstalleerd. De ploeg van Pramoj bestaat uit 35 ministers en is een coalitie van vier politieke partijen, aangevuld met één onafhankelijke figuur. De vier coalitiepartijen zijn Pramojs eigen Democratische Partij, win nares van de laatstgehouden verkie zingen, die negentien ministers heeft geleverd, de Nationale Thailandse Partij die negen ministers in het kabinet heeft, De Partij van Sociale Rechtvaardigheid, die met vijf mi nisters is vertegenwoordigd en de sociale Nationalistische Partij, die één minister in het kabinet heeft. De onafhankelijke minister is generaal Kris Sivara van defensie. Ondertussen heeft Thailand gewei gerd nog meer Vietnamese vluchte lingen op te nemen. Ze mogen niet meer van de boten af waarmee ze Vietnam ontvluchten. Dit hebben di plomatieke kringen in Thailand gis teren medegedeeld. De maatregel om verder geen vluch telingen meer op te nemen, werd voor het eerst twee maanden gele den aangekondigd door de autoritei ten. „Volgens ons is de enige weg voor Portugal een linkse regering met de communisten," aldus Cunhal. Dat zou volgens hem de enige manier zijn om de verworvenheden van de revo lutie in Portugal veilig te stellen. Hij waarschuwde de socialisten dat rege ren met een andere partner dan de communistische partij automatisch en ruk naar rechts zou betekenen. De socialisten van Mario Soares, die •jen goede kans maken zondag als de grootste partij uit de strijd te zullen komen, hebben geweigerd zich uit te spreken over een eventuele rege ringspartner. Zij zijn bereid om even tueel een minderheidsregering te vor men. Met deze onafhankelijke opstel ling hoopt Soares zondag de meeste stemmen te trekken. De diverse opiniepeilingen wijzen er echter op dat hij ook met deze tak- tiek zeker geen meerderheid zal be halen. Het meest waarschijnlijk lijkt WASHINGTON (UPI) .Amerika is en blijft de grootste militaire mogend heid in de geschiedenis. Dit zei presi dent Ford gisteren op een congres van de Dochters van de Amerikaan se Revolutie. De woorden van zijn concurrent in de verkiezingsstrijd Ronald Reagan dat Ford zich bij een Russische superioriteit zou hebben neergelegd, noemde hij „volkomen onzin". De President zei dat hij een natio naal debat over de defensie toe juicht. Helaas was er tot nu toe in het debat veel te veel overdreven retoriek geweest, die eerder verwar rend dan verhelderend was. een uitslag waarbij de socialisten en de wat rechtsere volksdemocraten (PPD) elkaar niet veel zullen ontlo pen en beicie ongeveer dertig procent van de stemmen zullen halen. De communist Cunhal verzuimde giste ren niet de socialisten op hun be perkte mogelijkheden te wijzen; „Als zij willen regeren zullen zij dat met een ander partij moeten doen en wij betreuren het dat de socialistische partij niet heeft aangegeven met wel ke zij wil." aldus Cunhal. NAVO Cunhal brak gisteren ook de staf over de grote oefeningen die het militaire bondgenootschap NAVO aanstaande maandag vlakbij Portugal zal hou den. Cunhal noemde de datum (één dag na de eerste parlementsverkie zingen in Portugal sinds vijftig jaar) „een bewijs van slechte smaak". Hij legde verband tussen deze oefe ning en de vrees van de NAVO- leidlng voor de mogelijkheid dat de communisten in Portugal zullen gaan mee regeren. Bij de oefening zullen er luchtaanvallen worden ge daan op doelen vlakbij Lissabon. Van de kant van de NAVO is gezegd dat de oefeningen twee jaar geleden al zijn vastgesteld en dus niets met de verkieeingeh te maken hebben. Cunhal zei dat de communisten niet eisen dat Portugal zo snel mogelijk uit de NAVO treedt. Het NAVO- lidmaatschap moet in het algemeen kader van de wereldvrede worden beschouwd aldus Cunhal. Hij voegde er aan toe, dat de communisten op dat punt „nooit ongeduld hebben ge toond." De opiniepeilers voorspellen dat de Communistische partij zondag als vierde zal eindigen met ongeveer twaalf procent van de stemmen. De Portugezen moeten dan een parle ment (wetgevende vergadering) kie zen van 263 zetels. Fransjieh heeft een reeks nieuwe voorwaarden gesteld, waaronder zijn terugkeer naar het zwaarbeschadig- de presidentiele paleis Baabda. Vier weken geleden is de president naar het ten noorden van Beiroet gelegen christelijke verzetscentrum Joenieh gevlucht. Syrië, dat een bemiddelende functie in Libanon vervult die op vechten tegen de bierkaai lijkt neer te komen, stuurde gisteren Palestijnse soldaten naar een bufferzone tussen de mos- lemse wijk Tsjiah en de aangrenzen-' de christelijke wijk Ein Roemma- nech. om de vijandelijkheden die er woedden te beëindigen. Sinds vijf uur in de nacht van dinsdag op woensdag, toen de PLO-soIdaten ar riveerden. is geen schot meer gelost. Daarvoor was het de vuurhaard van Libanon van deze week geweest. Andere Palestijnse soldaten, en een aantal leden van de guerrillabewe ging Al Saiqa, trokken het door de burgeroorlog getekende hoteldistrict van Beiroet binnen. Ook hier hield daarmee het schieten van linkse groeperingen op stellingen van rechtse krachten op. Vernield Intussen dreigen de openbare voor zieningen van Beiroet in moeilijkhe den te geraken. Minstens tachtig pro cent van de naar Beiroet leidende elektriciteitskabels is door de burger oorlog vernield en kan voorlopig niet gerepareerd worden. Het franstalige dagblad L'Orient-le Jour heeft be richt dat Irak de naar Tripoli in Noord-Llbanon leidende buisleiding heeft afgeknepen, waardoor de olie- voorziening is stilgelegd. DAKAR (Reuter) Een comipissie van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) heeft besloten om een veroordeling van het zionisme in een concept-verklaring die aan de topconferentie van Arabische en Afrikaanse staatshoofden zal wor den voorgelegd, te handhaven. Ivoorkust had. gesteund door Libe ria. een voorstel Ingediend om de alinea waarin het „zionisme, kolonia lisme en alle andere vormen van discriminatie' veroordeeld werd te veranderen en het begrip zionisme eruit te laten. Waarnemers waren over het voorstel van Ivoorkust verbaasd omdat dit land zijn diplomatieke betrekkingen met Israël verbroken heeft en voor de antizlonisme-resolutie van de Verenigde Naties verleden jaar ge stemd had De meeste Afrikaanse landen hadden zich op de conferen tie in Dakar tegen het voorstel van Ivoorkust gekeerd. Vermoedelijk vreesden zij de Arabische staatshoofden nog voor de topconfe rentie voor het hoofd te stoten. De Libanese crisis blijft intussen de voornaamste Arabische hoofdsteden verontrusten. Kolonel Moammer Ghaddafi. de Li bische leider, heeft verklaard dat hij geen oplossing op korte termijn voor de Libanese situatie verwacht. Tenslotte heeft president Gerald Ford van de Verenigde Staten dinsdag ge2egd .dht de oplossing van het Libanese probleem zijn inziens een oplossing van het conflict in het Midden-Oosten zal vergemakkelij ken. Verlenging van het waarne mersmandaat van de Verenigde Na ties voor de Golan hoogvlakte zou volgens hem de injectie zijn die de Amerikaanse diplomatie nodig heeft om nieuw leven te blazen in haar pogingen om het conflict in het Mid den-Oosten op te lossen. JERUZALEM (UPI, ANP. Reuter) Bekende Amerikaanse Joden heb ben in een open brief aan de Is raëlische regering bezwaar aangete kend tegen de recente „schending van de burgerrechten en het verlies van leven", die op de westelijke Jor- daanoever hebben plaatsgevonden". De brief werd geschreven onder aus piciën van Breira, een organisatie ter behartiging van de betrekkingen tussen Joden in Israël en in de Dias- porah. Ondertekenaars zijn onder anderen rabbijn Joachim Printz, voorzitter van de wereldraad van Joodse organisaties. David Toelin, voorzitter van de zionistische bond van Philadelphia en rabbijn Ralfour Brickner, directeur intergodsdiensti- ge betrekkingen van de Unie van Amerikaanse Hebreeuwse Gemeen ten. De briefschrijvers keren zich verdér tegen „acties van de politie, zelfs indien op zich zelf gerechtvaardigd", die „geen eind zullen maken aan het groeiend Arabische verzet tegen het plan van de Israëlische regering om Arabisch en Joods land in Galilea te onteigenen". Ondertussen heeft de Israëlische re gering nieuwe troepenversterkingen naar de westelijke Jordaanoever ge stuurd om de nieuwe golf van onrust onder de Arabische bevolking tegen te gaan Afgezien van sporadische demonstraties in enkele steden waaronder Oost-Jeruzalem bleef het gisteren in het berttte gebied be trekkelijk rustig. De burgemeester van Toelkarem, Hllmi Chanoen voorspelde dat „de protesten zullen worden voortgezet zolang Israël zijn troepen van de westelijke Jordaanoever niet te rugtrekt en zolang Israël met het bouwen van nieuwe Joodse neder zettingen op Arabisch land door gaat". or James Dorsey 'Ij willen de Arabieren niet uit ons land verdrijven noch op andere manier schade toebrengen. Zo ig de Arabieren in deze staat willen blijven wonen en bereid zijn om alle daaruit voortvloeiende •plichtingen te vervullen kunnen zij aanspraak maken op alle persoonlijke en burgerlijke jheden. Maar de Arabieren hebben onder geen enkele omstandigheid nationale rechten in dit id. Dergelijke rechten hebben generlei wortels in de geschiedenis van Eretz Yisrael en daarom pcinen hierover geen compromissen worden gesloten. De Arabische wereld is groot genoeg en elke :plfcibier die dat wil kan naar een Arabisch land emigreren. Daar kan hij zijn nationale gevoelens vrij i het woord is Chanan Porat, één 1 de leiders van de extreem natio- lstische Goesch-Emoeniem bewe- in Israel. Het gesprek vindt in het hoofdkantoor van ;ch Emoeniem in het door de Is- geannexeerde deel van Jeru- aanhangers van de Goesch Emoe- i beweging komen uit alle lagen de Israëlische bevolking, tot en sommige van de naaste mede- "kers van de Israëlische premier thak Rabin. Trots vertelt de jjrdvoerder van de beweging Yaa- PlF Levine, dat Israeli's die de belas- (g ontduiken hun geld aan Goesch ltfoer leniem geven. trugkeer E1 k'It Goesch Emoeniem als een Ireem nationalistische en fanatle- ■Hbeweging wordt gezien, kan Cha- Kl) Porat niet schelen. „Als het ver- erjgen van het Joodse volk om in |eel Eretz Yisraël te leven chauvi- 15*lsch en fanatiek is. welnu dan zijn 15.chauvinisten en extremisten, eiter dat is het verlangen van het idse volk geweest vanaf het eJnblik dat de eerste Hebreër in het jr de Kanaanieten bewoonde land %oefde tot onze terugkeer naar Porat wijst met kracht het argument van de hand dat Goesch Emoeniem en hindernis op de weg naar een vrede met de Arabische buurstaten zou vormen. Dat er geen vrede is. wijt hij aan het feit dat de Arabieren weigeren het bestaansrecht van de staat Israël te erkennen. Op niemand in Israël, zelfs niet de naar zijn me ning weifelende en zwakke Israë lische regering, valt in deze enige blaam. „De Arabieren geloven dat zij binnen een of twee generaties ons net als de kruisvaarders zullen kunnen ontwor telen. De meningsverschillen tussen de gematigde en de radikale Arabie ren liggen slchts op het tactische vlak: kunnen zij ons met een klap afmaken of zijn er meerdere klappen voor nodig? De Arabieren willen een vrede zonder Joden." Op een verontwaardigde toon ver volgt Porat: „De gematigde Arabie ren zijn te vangen als een aal bij zijn staart. Toen de Israëlische ambassa deur bij de Verenigde Naties, Chaim Herzog, vroeg of een Arabische leider bereid was om zich tegen het Pales tijnse Convent, dat de Joden het recht op een nationaal bestaan ont zegt, uit te spreken, was geen daartoe bereid. En bovendien weten wij hoe Arabieren hun beloftes, zelfs onder ling, houden." Na dit te hebben gezegd geeft Porat aan hoe Israël zich zou moeten opstellen om te kunnen overleven en om de Arabieren het hoofd te bieden. Hij legt de nadruk erop dat dit geen Messiaanse gedachten maar dringen de noodzakelijkheden zijn: „Om vre de in het Midden-Oosten te kunnen bereiken zullen de Arabieren een staat moeten aanvaarden d.a niet ontworteld kan worden. Hiervoor moet Israël een pioniersstaat zijn. Zielskracht Het Joodse volk moet met de ploeg en het zwaard in de hand leven en moet innerlijke vastberadenheid en zielskracht vertonen. De voorwaarden voor een vrede in het Midden-Oosten zijn, dat wij ge heel Eretz Yisraël in handen hebben, dat wij veilige grenzen hebben en dat het Joodse volk zijn pioniersgeest terugvindt. Alleen dan zullen de Arabieren be seffen dat Israël niet ontworteld kan worden. Het is erg simpel, misschien zelfs wreed, maar het is waar". In dit verband legt Porat uit dat het niet zo verwonderlijk is dat de mees te aanhangers van Goesch Emoe niem religieuze Joden zijn. Dit ver klaart hij door het feit dat hun natio nalistische opvattingen gebaseerd zijn op de Joodse geschiedenis, tra ditie en geloof. „Anders zou het hele geweldige ver haal van de terugkeer naar Zion geen enkele betekenis hebben. Dus is het vanzelfsprekend, dat mensen die de Joodse traditie hooghouden met meer ongeduld staat te trappe len en vuriger en feller zijn Geaardheid Al gauw blijkt tijdens het gesprek dat het kernbegrip In de ideologie van Goesch Emoeniem de innerlijke zielskracht van het Joodse volk is. Want zelfs de uiteindelijke grenzen van de staat Israël zijn afhankelijk van de wederopbouw van het Joodse volk en van de sociale en ideolo gische geaardheid van het volk. Vandaar dat Goesch Emoeniem haar activiteiten niet zo zeer als poli tieke acties ziet. maar veel meer als een vorm van onderwijs (wat in linkse kringen als politieke agitatie zou worden omschreven). Zelfs de angst voor een grote Ara bische minderheid in Israël wordt volgens Porat door het ontbreken van de innerlijke zielskracht veroor zaakt. „Innerlijke zielskracht komt voort uit de Joodse tradities, de Joodse waarden, de Joodse ge meenschap en het Joodse gezin. Het gaat ons niet gewoon om de vesti ging van nog meer Joodse nederzet tingen in Eretz Yisraël. WIJ moeten de geest en de kracht van het Joodse volk versterken." Ook Israels immense sociale proble men kunnen volgens Porat alleen met zielskracht worden opgelost. Klasse verschillen worden overbrugd Israëlische soldaten gelasten een Arabische vrouw en haar zoontje naar binnen te gaan. Om moeilijkheden te voorkomen kondigden de Israëli's voor de stad Jericho een avondklok af op de tweede paasdag, omdat de nationalistische joodse beweging GoesJ Emoenim haar tweedaagse mars in deze stad beëindigde. door het scheppen van nationale uitr dagingen en doelstellingen. Goesch Emoeniem gaat het om het creëren van een sfeer van deelgenootschap. „Wij willen niet dat de mensen hun problemen vergeten, onderdrukken of sublimeren, maar klassenverschil len behoren tot het wezen van deze wereld. Het gevoel van deelge nootschap moet ontstaan ondanks de tegenstellingen tussen de ver schillende klassen. Ons leidend be ginsel is een gemeenschappelijk na tionaal en geestelijk doel. Het stich ten van nieuwe Joodse nederzettin gen biedt ons de gelegenheid om de ethnlsche en sociale tegenstellingen binnen het Joodse volk te ver kleinen." Druk Tenslotte verwijs ik naar het feit dat Goesch Emoeniem bij demonstra ties het ongelofelijke aantal van twintig tot dertigduizend mensen weet te mobiliseren. Gelooft Porat werkelijk dat deze twintigduizend mensen de internationale druk op Israël om zich uit alle In 1967 bezette gebieden terug te trekken, het hoofd zullen kunnen bieden? Verontwaar digd antwoordt hij: „Het gaat niet om Goesch Emoeniem. Wanneer het Joodse volk de innerlijke zielskracht niet vindt om de druk te weerstaan dan zullen wij geheel Eretz Yisraël kwijtraken. Ons volk moet de kracht en de moed hebben om te zeggen: ,WIJ houden vol'. En dat zullen zij alleen met innerlijke zielskracht kunnen De druk op Israël zal afnemen zodra men merkt dat het Joodse volk niet gebroken kan worden, omdat zij elke militaire of economische hindernis nemen kunnen. Dat is het meest belangrijke. Zonder dat zullen wij niet overleven." Ons commentaar staat op pagina 5.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7