Christina en Jorge elatie tussen arts en tiënt moet veranderen Stop hoest chéherazade Hardnekkig speuren naar geheim uit '44 bauwen tegen het roken Gonzalez Byass Plannen Gronings Huis van Bewaring: aantal gescheiden afdelingen met gezonde, héle hazelnoten. \om „geen wondermiddel maar steuntje in de rug" Vragen over uitspraak van Den Uyl rste internationale congres over patient-counselling" Hartonderzoek onder bevolking gemeente De Bilt CNV-bond wil behoud alle arbeidsplaatsen DIAMOND JUBILEE Van Red Band natuurlijk. Wordt straks late schuld aan daglicht gebracht? ERDAG 22 APRIL 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 L onze Haagse redactie EN HAAG Een Leerdamse fir- y heeft een kauwgom op de Neder- ïdse markt gebracht voor mensen W willen ophouden met roken. In kauwgom zitten stoffen die dat men er tien minuten op ge- iwd heeft de smaak van de stvolgende sigaret(ten) onaange- im beïnvloeden. Volgens de firma p g het kauwgom niet gezien wor- als „wondermiddel" om van het en af te komen. Het is bedoeld als untje in de rug voor mensen die besluit al hebben genomen- om roken te stoppen, maar die moei- ïeden hebben met de verwezen- ing van dat besluit, t ministerie van volksgezondheid milieuhygiëne staat gereserveerd enover het middel, dat in de Ver- g gde Staten, Zweden en Denemar- i al op de markt is. Volgens het *":sterie mag het kauwgom niet tr de levensmiddelen vallen van- ;e bestanddelen, die erin zitten, gom ^ou daarom onder de ge- ë>J W l neesmiddelen gerangschikt moeten worden, maar de inspectie genees middelen van het ministerie blijkt geen toestemming voor het produkt te hebben afgegeven. Volgens de Ne derlandse importeur is het kauwgom door de inspectie levensmiddelen echter wel toegelaten op de Neder landse markt, onder de voorwaarden dat op de verpakking enkele waarschuwingen staan. Het gom is alleen verkrijgbaar bij drogist en apotheek. Een gebruik van maximaal vijf stuks per dag is toege staan: bij zwangerschap wordt het gebruik afgeraden. In het gom zitten vier bestanddelen die ervoor moeten zorgen dat het roken gaat te genstaan: zilveracetaat, ammonium acetaat, natrium-chloride, keuken zout en cocarboxylase. Door tien mi nuten lang erop te kauwen ontstaan uit de eeste drie stoffen verbindin gen die voor de onaangename smaak in de mond zorgen wanneer een siga ret wordt opgestoken. Deze vieze smaak wordt versterkt door de vierde stof: cocarboxylase. Overigens: een aantal redactieleden van onze krant constateerde gisteren na het gebruik van één kauwgom geen enkele afneming van de „trek" in een sigaret. „Onschadelijk" Volgens de fabrikant zijn de werkza me bestanddelen in het kauwgom onschadelijk. Zilveracetaat zou bij grote overdoseringen kunnen leiden tot bruine vlekken op de huid, maar bij regelmatig gebruik van het kauw gom wordt die dosis, aldus de fabri kant, bij lange na niet gehaald. Niet temin wordt langdurig gebruik afge raden. Communisten in regering? ADVERTENTIE Van onze Haagse redactie DEN HAAG De fractieleiders Wie gel (WD) en Kruisinga <CHU) heb ben premier Den Uyl ieder afzonder lijk in schriftelijke vragen ophelde ring verzocht over diens uitspraak „dat tegen deelname van communis ten aan de regering van een Westeu ropees land geen bezwaren bestaan, maar dat daaraan democratische voorwaarden moeten worden ge steld." Wiegel blijkt deze uitlating, recent gedaan - in het Italiaanse blad „Expresso", niet erg gelukkig te vin den. Volgens hem had Den Uyl zich moeten realiseren dat deze de indruk wekt dat de Nederlandse premier voor een Italiaanse regering met communisten is. Als die indruk juist ij*, teo is, dan vindt Wiegel dat hier sprake Apart paVlljOGn VOOF WGCKGnaStFclIIGn. is van een niet al te nuttige bemoei- Tfcl /T TT tADVERTENTIE (ADVERTENTIE) ontvingen Libelle in hun flat in New York Wilt u abonnee worden:*Bel dan overdag 020 - 5411345 onze redacteur wetenschappen TERDAM Sinds onheuglijke tijden heeft de dokter uitgemaakt wat het beste was voor de J nt. Maar in een groeiend aantal gevallen werkt dat niet meer: de patiënt blijkt in de praktijk aa lijn laars te lappen wat de dokter het beste voor hem vond. En de relatie tussen die twee zal dus jp rs moeten worden opgebouwd. n: gi itte prof. dr. P. J. Vinken in zijn k:jingsrede het thema samen van eerste internationale congres ten begrip waar nog niet eens goede vertaling voor bestaat, „int counselling", alles wat er Dom arts en patiënt gebeurt met de e^ling om de patiënt beter te ma- d«„Adviseren" is wat vrijblijvend, ertenwerken" misschien nog het lo?. Nadrukkelijk valt ook de voor- ig daar onder, over wat er aan d Is en welke mogelijkheden er ihandeling zijn. Hoe ver dat in ^komende gevallen moet gaan is an de vragen waar ruim 500 ;mers uit 35 landen zich tot en iorgen mee bezighouden, lerikaanse professor Stanley S. ,.*n zag het gisteren zonder aarze- als een grondrecht van de pa- B.1 zijn eigen medische dossier te 5uï Een opvatting waar in Neder- jnfiog aarzelend en alleen in theo- the zin over wordt gesproken. e Bergen: het dossier fungeert lis opvoedend instrument Naar kanten overigens, want deze heid wil ook de kwaliteit van de j^che zorg nog wel eens verbe- larf [lei rndischc opleiding Benjamin Spock (van het be- rkfde baby-boek) zag een groot van de moeilijkheden tussen it en arts voortkomen uit de :he opleiding. Die negeerde vroeger de emotionele be- :n van de student. Hij komt als ileet mens met gevoelens de uni- it binnen en wordt dan de paar jaar alleen met isdelen en abstracte proces- [econfronteerd. „Maar op de universiteit waar ik gedo- heb, kregen de eerstejaars me- le zorg voor een gezin opgedra- en dat is het slimste wat ze ooit it hebben. Zo hou je ze gevoe- •r de patiënt als menselijk we- werden vreselijk boos wan- „hun" mensen in de kliniek tidden en die daar onpersoon- in dus vernederend werden be eld." klassieke beeld van hoe het niet werd overduidelijk neergezet s oor de kunst n (ft u contact met onze afde- elsfe kunst of die redactie een eeÖschrift sturen, dan komt na y volgende adressering alles 1 bij hen op het bureau. door de Engelse journaliste Kathari ne White,horn, schrijfster van een klein maar nuttig boekje „Hoe over leef je het ziekenhuis." Wat de dok ter betreft ligt er een geperforeerde darm in dat bed, waar hinderlijker- wijze een mens met een persoonlijk heid omheen zit. Voor de ver pleegster is de ideale patiënt iemand die alles eet, zijn kastje op orde houdt, maar één ziekte heeft, één vaas met bloemen, één bezoeker per bezoekuur, die niet snurkt en een blaas heeft als een kameel. Mevrouw Whitehorn waarschuwde echter ook ernstig voor een omslaan van de relaties naar de andere kant, het allesomvattende begrip voor de psychologische achtergronden. „Het is een gevaar als de dokter denkt dat hij meer inzicht heeft in de geest van de patiënt dan het geval is. Proble men komen soms met twee of drie tegelijk. Als je een alcoholische echtgenoot en een gebroken been hebt, zal op allebei wel passend wor den gereageerd. Maar wie een alco holische echtgenoot en inwendige DE BILT Volgend jaar wil de gemeente De Bilt een bevolkingson derzoek naar bloeddruk en hartwer- king beginnen onder de mannelijke inwoners van veertig tot zestig jaar. De bijna drieduizend betrokkenen krijgen deze maand de vraag voorge legd of ze willen meedoen, en zo nee waarom niet. In het medisch centrum Berg en •Bosch in Bilthoven worden dan te zijner tijd de elektrische aktiviteiten van hun kloppende hart geregi streerd, het cardiogram. Dat wordt via een vaste telefoonlijn overge bracht naar de computer op de hart- afdeling van prof. dr. F. L. Meijler in het academisch ziekenhuis in Utrecht. De hoogleraar verwacht dat er van de duizend cardiogrammen er honderd een afwijking zullen verto nen. waarvan de helft aanleiding zal geven tot nader onderzoek. Lang niet alle deskundigen zijn ervan overtuigd dat cardiogrammen de aangewezen manier zijn om met be- volkinsondeizoek hartziekten op te sporen. Over het meer gebruikelijke maar ook nog experimentele onderzoek waarbij ook de bloedsa- menstelling wordt betrokken, vraagt de Raad van advies voor het we tenschapsbeleid zich in zijn recente jaarrapport ernstig af „of de we tenschappelijke basis voor de ver richting van dergelijk bevolkingson derzoek wel voldoende sterk is". aandoening heeft, loopt het risico dat de lichamelijke ziekte over het hoofd wordt gezien, omdat de dokter al begrijpt wat er aan de hand is." Haarzelf was het overkomen dat ze „achter mijn wit-hete schrijfmachi ne" hardnekkige pijn in de nek kreeg, waar ze tenslotte van een spe cialist witte tabletjes voor kreeg. Zes weken daarna kwam ze er achter dat het tranquillizers waren. „Maar ik had geen behoefte aan rust. Ik ver dien toevallig mijn boterham door niet mstig te zijn." Zoals prof. Bergen het formuleerde: de patiënt moet het gevoel hebben, dat hij de situatie in de hand heeft, „het is mij vaak een raadsel dat ze het pikken dat de beslissingen voor ze genomen worden." Vaak pikken ze het niet, en dan gaan adviezen en voorgeschreven medicijnen gelijke lijk de prullebak in, wat meestal ook niet de beste oplossing is. De nieuwe arts-patiëntverhouding, zei me vrouw Whitehorn, eist van de arts een vorm van nederigheid die hem erg moeilijk zal vallen. zucht met de politieke ontwikkelin gen in Italië. Zou de minister president het ook op prijs stellen indien een premier van een ander land zich in een Nederlands blad zou uitlaten over de politieke samenstel ling van de Nederlandse regering", vraagt hij. De premier had, zo concludeert de WD-fractieleider, gegeven de situatie waarin Italië ver keert, over het door hem besproken onderwerp beter zijn mond kunnen houden. Kruisinga Hij wil tenslotte nog van de premier weten of deze wel namens het hele kabinet heeft gesproken, een vraag die tevens voor de CHU-fractieleider Kruisinga aanleiding was zich tot de premier te wenden. Kruisinga wil weten of het waar is dat het ministe rie van buitenlandse zaken scep tischer staat tegenover de Italiaanse communisten dan premier Den Uyl. Daarom verzoekt hij zowel de minis ter-president als minister Van der Stoel hun opvattingen over deze zaak uiteen te zetten. In de gemeenschappelijke verkla ring van de beide AR-leiders Aantjes en De Boer wordt over deelneming van communisten aan Westeuropese regeringen gezegd: „Deze uitlatin gen zijn duidelijk bedoeld voor de Italiaanse verhoudingen. Het is be kend dat de heer Den Uyl zelf een overtuigd tegenstander van het volksfront is. Wel heeft hij het inter nationale karakter van het commu nisme onderschat. Blijkbaar vond hij het weer eens nodig, dat gedeelte van zijn eigen achterban gerust te stellen dat moeite heeft met het re delijke beleid dat het kabinet dankzij de invloed van KVP en ARP steeds meer voert." De AR- verklaring spreekt tenslotte een be wering van Wiegel tegen, als zou de WD de christen-democraten in het parlement tot drie keer toe hebben benaderd om tot een compromis over de abortus-wetgeving te komen. Fusie in Bergen op Zoom Van een onzer verslaggevers BERGEN OP ZOOM De vakbon den hebben nog geen definitief standpunt ingenomen over de voor genomen fusie tussen de metaalbe drijven Asselbergs en De Holland in Bergen op Zoom. omdat zij de stuk ken daarover nog moeten bestu deren. De ijzergieterijen Asselbergs en De Holland (deze laatste is een dochter bedrijf van Vmf-Stork) zullen na de fusie werk kunnen bieden aan 770 Van een verslaggever GRONINGEN Er zijn plannen om het sinds de opstand van 1974 niet meer gebruikte huis van bewaring in Groningen te verbouwen tot een inrichting mét gescheiden afdelingen, elk voor ongeveer twaalf gedetineerden. Ook zou er een paviljoen komen voor de tenuitvoerlegging van korte straffen tijdens de weekends. Dit is gebleken tijdens een in Gronin- het gebouw een flexibel karakter gen gehouden hoorzitting over de krijgt, zodat eventueel tegemoet ge- toekomst van het huis van bewaring, komen kan worden aan nieuwe in- Uitgangspunt bij de plannen is dat zichten ten aanzien van de inrichting van huizen van bewaring. Wanneer ADVERTENTIE Andalusië...en cream-sherry "on the rocks". Dat moet u maar~o eens proeven, Ook heerlijk bij het dessert. _J- ANDRE KERSTENS eenmaal vaststaat wat de verbou wing precies zal omvatten, zal het volgens het ministerie van justitie nog ongeveer drie jaar duren voordat het in nieuwe vorm in gebruik geno men kan worden. Commissie Staatssecretaris Zeevalking zal een commissie instellen die voor het eind van dit jaar voorstellen moet doen over een definitief programma van eisen voor de verbouwing. Van die commissie zullen deel uitmaken functionarissen van het ministerie van Justitie, de Rijksgebouwen dienst, architecten, vertegenwoordi gers van de rechterlijke macht en de reclassering, de commissie van toe zicht bij het huis van bewaring, de dienstcommissie van het personeel, de orde van advocaten en de Coornhertliga. Het Groninger huis van bewaring is n sinds 4 augustus 1974 buiten gebruik. Jl/Xtra, clCCGÏlt OD Bij de opstand staken gedetineerden het gebouw toen in brand. Ook in K^»nl^Dr^^^P^^lO'• 1971 was bij een opstand al een vleu- AUIllIlglilllCUd^ gel verwoest. Die was bij de tweede opstand nog maar pas in gebruik na een herstelwerk dat enkele miljoenen guldens had gekost. In Groningen is al lange tijd kritiek op en verwonde ring over het lelt dat er nog steeds niets is gedaan aan herstel van het gebouw na de tweede verwoesting. Eind vorig jaar nog werden daarover vragen gesteld in de Tweede Kamer. mensen. Bij de twee bedrijven wer ken nu in totaal 925 mensen, zooater 155 arbeidsplaatsen zullen vervallen. De directies van de bedrijven hopen deze ingreep via „natuurlijke af vloeiing" te regelen. Vooruitlopende op het definitieve standpunt zegt de Industriebond CNV. bij monde van districtsbe stuurder S. Jorritsma. voor het be houd van èlle arbeidsplaatsen te zijn. (ADVERTENTIE) viert haar 25-jarig Libelle-jubileum. Viert u mee.-* Wilt U abonnee wordcn>Bel dan overdag 020 - 5411345 Zelf vergaderzaal voor Kamer bouwen Van een verslaggever DEN HAAG Kinderen van kamerleden en -personeel zul len op 12 mei hun krachten kun nen beproeven op een bouwplaat van de bestaande ver gader/aal van de Tweede Ka mer. De plaat komt binnenkort in de handel. Deze getrouwe weergave van de „oude balzaal", compleet met oplopende vloer, balcons, diplo matenloges en stenografenafde ling, is ontstaan uit samenwer king tussen de afdeling voorlich ting van de Tweede Kamer en een studio ^Sjef Koning) in Die penveen. De begeleidende tekst is in vier talen gesteld, zodat ook de toe risten die 's zomers het Binnen hof aandoen, ermee uit de voe ten kunnen. Het bouwfestijn voor de jeugd vindt plaats in de Schepelzaal van de Tweede Kamer. Van een onzer verslaggevers BLARICUM Een aantal vertegen woordigers van onder meer oranje verenigingen, verzetsorganisaties, ex-poiitieke gevangenen en joodse gemeenten is een actie begonnen om de viering van koninginnedag dit jaar extra acceht te geven. Zij vin den, dat er meer dan ooit behoefte bestaat aan het blijk geven van waardering voor het vorstenhuis. In een circulaire aan ongeveer 500 organisaties roepen zij op tot het uitsteken van de nationale vlag met oranje-wimpel, tot het actief deelne men aan plaatselijke oranje-feesten en het dragen van oranje-lint of -strik. Volgens het actie-comité heeft men op deze oproep al veel adhesiebetui gingen ontvangen. RiÏA „Wilt u even helpen pm die film weer in de camera te doen?" door Barend Mensen TILBURG Afgezien van zo nu en dan uit de verte komend militair geknal heerst sinds enkele weken weer rust in de sector van de Drunense Duinen, waar geniesoldaten wekenlang naar twee massagraven hebben gezocht. De zes graafmachines, die met toestemming van minister Vredeling waren ingezet om duizenden kubieke meters zand te verplaatsen, hebben de graven van de op 26 mei 1944 door een Duits vuurpeleton doodgeschoten verzetsstrijders niet blootgelegd. ADVERTENTIE Lekker tussendoortje. Er is voor de Tilburger Kees van Hombergh, die zich al 32 jaar verbeten met dit drama uit de bezettingstijd bezig houdt en die de stuwende kracht achter de zoekactie is, echter nog geen reden zich teleurgesteld te voelen. De graafmachines van het oplei dingscentrum van de genie in Vught zullen binnenkort na melijk weer aan 't werk gaan. Er zal echter een andere tac tiek worden gevolgd. Zijn geheim Hoe Van Hombergh er in slaagt al die kostbare mede werking te verkrijgen is zijn geheim. Maar het lijkt er op dat hij mobiliseert wie en wat hij wil. Het doel, dat hij na streeft, schijnt in elk geval veel indruk te maken op dege nen, die hij nodig heeft voor het vinden van de ergens in de buurt van de uitspanning Bos en Duin rustende stoffe lijke resten. Hij zegt aan mensen, die hem vragen of het nog wel zin heeft de graven op te sporen, dat hij het als oud verzetsstrijder als een ere- plicht beschouwt de veertien gevallenen alsnog een waar dig graf te geven. Daarnaast schijnt hij echter zekerheid te willen verkrijgen over iets. dat verband houdt met wat hij noemt: het „verraad van Tilburg". Hij bedoelt daar mee niet alleen het verraad waardoor de aanslag op een voor het verzet zeer gevaarlij ke Nederlandse politieman mislukte en dat in de Drunen se Duinen de dood voor de veertien mensen tot gevolg had. „Ik ben ervan over tuigd." zegt hij, „dat we meer stoffelijke overschotten zul len vinden." Afgeluisterd Hij voegt daar slechts aan toe dat later eventueel te zullen verklaren. Kees van Hom bergh. een man van gevorder de leeftijd, beweert dat zijn telefoongesprekken worden afgeluisterd. Veiligheidshalve heeft hij zijn indrukwekkende en tal van originele Duitse stukken be vattende documentatie niet thuis maar elders onderge bracht. Waarom? Wat vreest hij? Hij is daar niet duidelijk over of hij laat het achterste van zijn tong niet zien. Maar hij moet en hij zal die graven vinden, ook al zou hem. zoals hij zegt, op zeker moment de tot dusver ondervonden me dewerking ontvallen. Voorlopig hoeft hij daar nog niet over in te zitten. Van de acht aan de hand van voor en na de fusillade gemaakte luchtfoto's vastgestelde mo gelijke vindplaatsen zijn er nog maar drie geheel en is er een gedeeltelijk onderzocht. Men is echter tot de conclusie gekomen dat massale zandwegzettingen tot een diepte van soms wel negen meter onnodig zijn. Een ande re werkwijze is ook te volgen, namelijk graven tot een me ter of vier en dan van dat niveau af de zand massa per foreren met grondboren. Van Hombergh: „Dat heeft het zelfde effect maar kost veel minder tijd. Er zijn nieuwe foto's gekomen. Aan de hand daarvan kunnen de ingescha kelde interpretator van luchtfoto's een Turk en de geologische dienst andere berekeningen maken. Daar mee kan worden vastgesteld welke stukken van de nog overgebleven punten beslist niet in aanmerking komen om te worden onderzocht". Cirkelsegment Het terrein lijkt groot maar dat valt volgens Van Hom bergh mee als Je de tijd (an derhalf uur) in aanmerking neemt, die in het Duitse rap port over de executie wordt vermeld als totale duur van het transport van de ongeluk- kigen. de fusillade, de begra fenis en de terugkeer van de genen. die in het drama een of andere trieste rol hadden te vervullen. Men kan van Bos en Duin al niet zo ver de duinen zijn in gegaan. In elk geval is van die uitspanning af een cirkelseg ment al te tekenen waarbin nen het gebeurd moet zijn. In dat segment liggen drie heuvels, waarvan de door Van Hombergh opgespoorde Oos tenrijkse SS-arts, die de dood van de slachtoffers moest vaststellen, „Hügel 3" als fu silladeplaats noemt. Welke van de drie is echter de vraag. En bovendien: de heuvels zijn verschoven en lager gewor den. Eén is toch altijd nog zo'n tien en een halve meter hoog. Aan de achterkant er van is een proefboring ge daan, die uitwees dat kleine dode struikjes bovenop de zandmassa de kruin van een bedolven boom vormen, die op een foto van 1944 levend en wel te zien is. „Je kunt je niet voorstellen dat het zand zo in beweging is", aldus Van Hombergh. „De veranderingen, die zich in de loop der jaren in het landschap hebben voltrok ken. maken de plaatsbepa ling er niet eenvoudiger op. Ik hoop dat de nieuwe bereke ningen correct zullen zijn en dat we in de tweede fase vin den dat we zoeken."

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3