Hele noten in Delft 0 Snelle groei ondergrondse kerken in Sowjet Unie Scheiding kerk-staat in Mexico schijnvertoning ■jv Vandaag Onze adressen: Interview met oud burgemeester Van Hall 24APRIL NAAR DEN HAAG! Poolse politie breekt kapel af Gebedsactie tegen abortus VOORBL Conferenties DONDERDAG 22 APRIL 1976 KERK BINNENLAND TROUW/KWAtfcEf door A. J. Klei De generale commissie voor de behandeling van bezwaren en geschillen in de hervormde kerk laat zich op formele gron den niet uit over de vraag of in Delft de kerkeraad of een do minee het recht heeft, de orga nist te verplichten de psalmen op hele noten te spelen. Dit stond gisteren op deze pagina te lezen. Aangezien ik met be trekking tot deze brandende kwestie in 't geheel niet gehin derd word door formele of an dere gronden, doe ik er mijn zegje over. In Delft en ook daarbuiten zingen de gereformeerde bonders in de her vormde kerk de psalmen meestal niet In het oorspronkelijke ritme maar op de later in zwang geraakte manier van alle noten even lang aanhouden. Wat ik nu niet snap is. waarom zoiets in Delft in de sfeer van verplicht-stellen terecht moet komen. Ligt dat aan de dominees of aan de organisten? Vroeg de gere- formeerde-bondsdominee vriende lijk: wilt u vanmorgen alstublieft niet-ritmisch spelen?, en antwoor dde de organist nors dat-ie daar niet over peinsde? Of was het omge keerd en gaf de dominee op hoge toon te kennen dat er op hele noten gespeeld diende te worden en daar mee basta, en streek hij aldus de organist tegen de haren in? Er zal eerst, hoe dan ook. een be zwaar geweest zijn en vervolgens een geschil. De organist wil niet doen wat ik vraag! Of: de dominee bemoeit zich met dingen die hem niet aangaan! En toen had je de poppen aan het dansen. Aanbellen bij de kerkvoogdij, brieven schrij ven naar de generale commissie voor de behandeling van bezwaren en geschillen Je vraagt je. met wijlen dr. Tilanus af: moet dat nu zo? Ik kan me niet direct voorstel len dat ik gereformeerde- bondspredikant te Delft zou zijn. maar ik kan me wel een beetje indenken dat ik achter een Delfts orgel zou zitten. Welnu, aan een vriendelijk verzoek om op hele no ten aan de gang te gaan. zou ik sowieso voldoen. En op een onvrien delijke opdracht zou ik zeggen: hoor es hier. dominee, ik bemoei me ook niet met de lengte van uw preek, doet u het dan niet met de lengte van mijn noten. Maar ik zou wèl op hele noten spelen. Eerlijk gezegd, óók omdat ik dat best leuk vind. Weer eens lekker uithalen met volle akkoorden en ronkend pedaal. Zeg niet dat ik makkelijk praten heb. Ik heb volledige ervaring op dit punt. Eens moest ik een vergade ring verslaan van het verband van hervormd-gereformeerde ambtsdragers. De bijeenkomst was in het gebouw aan de Boothstraat te Utrecht, dat ooit Nicolaas Beets tot ruime behuizing heeft cediend. De voorzitter had de beginpsalm opgegeven, maar niemand ging naar het in de hoek gereed staande harmonium om de zang te begelei den. Is er iemand onder u vroeg de voorzitter en toen nie mand zich verhief, stond ik aarze lend op. legde mijn bloknoot neer en stapte naar het muziekinstru ment toe. Onderweg trok iemand aan mijn mouw en fluisterde drin gend: hele noten, hoor! Ik knikte geruststellend en even later lieten wij de wanden dreunen (om met Da Costa te spreken). Enige tijd later was ik voor mijn broodwinning bij de hervormd-gereformeerde evan gelisten. die een conferentie hielden op het zendingscentrum in Baarn. Weer moest ik als organist optreden en gelet de ..ligging" van de aanwe zigen. greep ik stevig in de toetsen en zette langzaam in. Hierop stoof iemand naar voren en voegde me De organist doet niet wat ik vraag. toe: wij zingen ritmisch! Terstond stapte ik over op heel-en-half. En dit alles is geschied zonder dat een commissie of. in mijn geval, de raad voor de journalistiek aan te pas hoefde komen. Ik leg het maar als lichtend voorbeeld aan de voeten van hervormd Delft neer. UIT VAN LEZERS Abortus (9) Met de heer Mulder die schreef over de gevolgen van de overeenstem ming tussen de PvdA en de VVD ten opzichte van de wet abortus provo- catus ben ik het volkomen eens. Ech ter in de zin. nu maar „hopen" dat minister Van Agt jveigert zijn handtekening onder dit stuk te zet ten. zou ik het woord „hopen" willen vervangen door „bidden", aangezien toch nog steeds het gelovig gebed het sterkste wapen is, dat gebruikt mag worden. Wageningen A. H. J. Touber-Aalders Abortus (10) De publikaties van prof. dr Verstrae- len (een Hollandse missionaris in Ja pan. die het volk en z'n taal en de cultuur zo kende, dat hij hoogleraar aan een Japanse universiteit werd) hebben mij niet alleen de principiële kwesties achter de abortus laten zien. maar ook de uitwerking ervan op een vólk, dat de spontane blijdschap in de jonge gezinnen tem perde. Want het was een uitgemaak te zaak. dat het grote gezin niet meer mogelijk bleef en iedere zwangere vrouw wist, dat zij zich moest laten aborteren en de ingreep betekende voor vele vrouwen een somatische en psychische ellende, want het voort durend gebruik van de pil of van een andere oplossing tegen een nieuwe zwangerschap lag hen nog niet zo en daardoor waren er niet zo weinigen, die de weg naar de kliniek enkele keren moesten gaan. Door dót vraagstuk was het alsof er een druk op dat hele volk kwam liggen. Hierin ligt een lering voor Japan allereerst, want zij moeten de pil of het con doom niet vergeten om de ellende van de abortus provocatus te voor kómen en dat geldt ook voor ons land. want die abortus vernietigt een levende menselijke vrucht en die vrucht is van de bevruchte eicel af door de Here God onschendbaar ver klaard. Bennekom H. Berg, rustend arts Psychologen AMSTERDAM Postbus 859. Wibautstraat 131 Tel 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT: Postbus 948. Westblaak 9. Rotterdam Tel. 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101. Parkstraat 22. Den Haag Tel 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN Postbus 3. Melkmarkt 56. Zwolle Tel. 05200-17030 Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet Postbus 859. Amsterdam. Bij publlkatle wordt de naam van de schrijver vermeld. (ADVERTENTIE) Amro Zuid-Afrika (6) Als oud Amro bankemployé kan ik niet naleten te reageren op de inge zonden stukken van de heren A. C. Verburg (124) en Ernst Oosterveld (14—4). In de eerste plaats dit: in de genoemde brieven wordt wel over de winsten gesproken die de Amrobank maakt, maar verzuimd wordt te ver melden dat het Jaarverslag van de Amrobank ook een post „te betalen vennootschapsbelasting ad 113 mil joen gulden kent". Dankzij dit geld van instellingen als de Amrobank. de Shell, Philips, Organon en ga zo maar door, kunnen het onderwijs, de sociale voorzieningen enz. op peil gehouden worden. Wie protesteren tegen deze instellingen zullen zich moeten indenken wat er met de wel zijnsvoorzieningen zou gebeuren zonder de opbrengsten van genoem de vennootschapsbelasting. Tenslot te dit: bij de Amrobank werken in Nederland 21500 personeelsleden. Beseffen zij diet het Amrobeleid zo hard aanvallen wel voldoende dat deze personeelsleden zich in hun in tegriteit aangetast voelen? Wat zijn de consequenties voor al deze perso neelsleden van een ver-doorgevoerde boycot? ZIJ die oproepen om de reke ning bij de Amrobank op te heffen, zullen ook daaraan moeten denken, anders is hun protest te goedkoop. Kritiek op het beleid van een instel ling moet toch op een andere manier uit te oefenen zijn. Amsterdam L. den Bak Meer brieven van lezers ook el ders in dit blad. Informatiemiddag voor ouders van homofiele kinderen, zaterdag 8 mei van half twee tot vijf uur in het gebouw De Akker. Melkpad, Hilver sum. m.m.v. J. Grubbe, psychiater, ds. A. J. R. Brussaard (geref.), ds. A. Klamer (herv.) en drs. A. L. M. Wou ters. r.k. priester. Inl, en opg. tel. 02150-15555 (radiopastoraat). Deze week in Hervormd Neder land o.a.: Bericht uit de spookstad Vinnitsa De taal van-de armen wordt niet verstaan Genetische vondsten groeien ons boven het hoofd. We zullen weer bij de rabbijnen in de leer moeten Het geloof in geweld op de korrel De zwijgende meerderheid spreekt. Ik abonneer mij op/vraag een proefnummer van Hervormd Nederland. NAAM: ADRES: PLAATS: TEL.NR.:..„ ab.prijs 28,50 per halfjaar. Zonder postzegel verzenden aan: Antw.nummer 1776, Den Haag. Bel len mag ook: 070-512111. Ook in dt losse verkoop. STOCKHOLM (KNA) De Jeeus- film van de Deen Jens Jörgen Thor- sen krijgt ook in Zweden geen staatssubsidie. Als gevolg van de protesten van de kerken tegen de film, waarin een pornografisch beeld van Christus wordt gegeven, heeft de Zweedse staatstelevisie zijn finan ciële steun ingetrokken. Daarmee is ook de verwachte subsidie van het Zweedse filminstituut vervallen. De Zweedse filmproducent JörnDonner heeft meegedeeld, dat binnenkort toch met de draaiwerkzaamheden zal worden begonnen, wanneer ten minste voldoende financiën uit par ticuliere middelen binnen zijn. Volgens een rapport van het Neder lands Instituut van Psychologen moeten voor het groeiend aantal psy chologen nieuwe werkterreinen ko men. Nu werk ik enige Jaren als maat schappelijk werker in dienst van een katholiek instituut in Zeist en pro beer zo goed mogelijk de vraag te vatten, waarmee mensen op ons spreekuur komen. Wanneer we duidelijkheid hebben ge kregen voor ons gevoel, welke hulp er eigenlijk van ons verwacht wordt en welke hulp wij kunnen geven, gaan we samen op weg. Een proces van begeleiding komt dan op gang. waar in zowel de hulpvrager als de hulpverlener participeren. Wat zet ten we dan in als maatschappelijk werker ónders dan een psycholoog in de begeleiding van mensen? Als ik even doorfilosofeer. dan zetten we toch eigenlijk onszelf in met (om het bescheiden te zeggen) wat levens ervaring, wat psychologische, socio logische (soms economische of wel ludieke) en ethische kennis, onze ach tergrond. onze visie op de mens. Ge specialiseerde kennis is waardevol om te mogen consulteren, maar die jarenlange studie weegt die voor een ieder op tegen het bevredigend hanteren? Als er over tien jaar 7000 afgestudeerde psychologen mèèr bij zijn. moeten we ons dan niet afvra gen of we dié wel nodig hebben? Is die studie niet te duur om het „gewo ne" werk van een maatschappelijk werker te doen? Bilthoven J.H. Hebly-Vrijhof (ADVERTENTIE) Zuidmolukse folklore, koren en samenzang. Bel 050-771431 (overdag) of 050-347694 (s avonds). VORONEZJ Sinds de massa le kerksluitingen onder Chroestsjef in het begin van de jaren zestig zijn de onder grondse kerken in de Sowjet Unie snel toegenomen. Zij over treffen de officieel toegelaten parochies en gemeenten al ver in aantal en omvang. Dit is nu voor het eerst toegegeven door een officiële Russische in stantie. Een onderzoek in het gebied van Vo- ronezj bracht tegenover 48 geregi streerde orthodexe parochies het be staan van maar liefst 482 niet- geregistreerde groepen van ortho doxe gelovigen aan het licht. Naast de acht officieel erkende gemeenten van de unie van evangelische christe- WARSCHAU (Reuter) De r.k. pri maat van Polen, kardinaal Stefan Wyszynski, heeft de „bruutheid" ver oordeeld van de politie, die vlak voor Pasen een noodpaaskapel in het dorpje Gorki heeft afgebroken. De dorpelingen hadden de houten kapel neergezet op de plaats, waar hun vroegere kerk in de oorlog was verwoest. Zij hadden al lang geleden een bouwvergunning aangevraagd, maar het gemeentebestuur had er niet op gereageerd, en de dichtstbij zijnde kerk is voor hen te ver weg. Wyszynski zei, dat meer dan hon derd politiemannen de noodkapel hadden verwoest. „Ik bid voor dege nen, die een dergelijke bruutheid en hardvochtigheid aan de dag leggen", aldus de kardinaal. Zijn opmerkingen vielen samen met een herderlijke paasbrief, die schijnt te duiden op een hernieuwing van de spanning tussen de r.k.kerk in Polen en de communistische overheid na een tijd van betrekkelijke rust. In de brief is een vroegere oproep vervat tot vrije verkiezingen, onafhankelij ke rechtbanken, vrije vakverenigin gen en gelijk recht voor allen. De bisschoppen vragen de autoriteiten verder, geen maatregelen te nemen tegen de honderden intellectuelen, die protesten getekend hebben te gen voorgestelde wijzigingen in de Poolse grondwet. nen en baptisten werden 97 illegale baptistengemeenten gevonden. Het onderzoek werd verricht door het instituut voor wetenschappelijk atheiame, een onderdeel van het centraal comité van de communis tische partij in de Sowjet Unie, in samenwerking houdt zich speciaal bezig met de moeilijkheden, die de opvoeding tot atheïsme in de prak tijk ondervindt. Voronezj is een industriestad in Centraal, Rusland, vijfhonderd kilo meter ten zuiden van Moskou. Het gelijknamige gebied (oblast) heeft een grootte van anderhalf maal Ne derland. Er wonen twee en een half miljoen mensen, waarvan 700.000 in de stad Voronezj. De resultaten van het onderzoek in dit gebied worden typerend geacht voor de gehele Sow jet unie. Gesloten Sedert 1954 werden in het gebied Voronezj veertig van de 89 kerken gesloten. In de stad Voronezj stonden voor de revolutie van 1917 48 ortho doxe kerken. Daarvan zijn er nu nog maar drie open voor de eredienst. Maar het instituut voor wetenschap pelijk atheïsme constateert, dat er weliswaar veel kerken gesloten zijn, maar dat alle pogingen tot ahteïs- Offeren Uit het rapport komt verder naar voren dat de christenen in Rusland veel voor hun kerk over hebben. In de officieel geregistreerde orthodoxe pa rochies werd in de periode van 1947 tot 1960 dertig miljoenroebel geof ferd voor het onderhoud van kerkge bouwen, priesters en medewerkers. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG In de Grote Kerk te Den Haag wordt zaterdag 1 mei een gebedsdag gehouden door te genstanders van verruiming van de wettelijke vrijheid voor abortus provocatus. Tijdens deze gebedsdag zal worden gesproken door bisschop A. Simo- nis van Rotterdam dr. K. J. Gun ning (voorzitter Nederlands art senverbond), evangelist Ben Hoe kendijk, mevr. dr. F. T. Diemer- Lindeboom (gereformeerd), ds H. van Tongeren (vrijgemaakt- gereformeerd), dr. Mante (gynaeco loog), pater J. Koopman en ds. C. P. Sybrandi (gereformeerd). De bijeenkomst van tien uur 'morgens tot vier uur 's middags is georganiseerd door het comité „Eerbied voor de Schepper", waar in het gebedsfront „Ga op de bres sen staan", de stichting „Le venszaak levenstaak" en de stich ting „Recht zonder onderscheid" (Stirezo) samenwerken. Men re kent op twee- tot drieduizend mensen. Het comité heeft de Nederlandse kerken opgeroepen, zondag 2 mei te bidden voor de leden van de Twee de Kamer, die zich in mei moeten uitspreken over de initiatief voorstellen inzake de abortus. Ook hoopt het comité op het individuele gebed van duizenden christenen in de komende weken. „Wij moeten ons verenigen in voorbede voor de politici van ons land, opdat zij mo gen gaan zien wat heilzaam en wat rampzalig is voor ons volk," aldus het comité. door Koos Koster Priesters en nonnen hebben hier geen stemrecht. De staat verbiedt dat zij onderwijs ge ven. De pater die mij dit vertelt heeft het niet over een of ander radicaal land, maar over Mexi co. En hij lacht er breed bij. In de rest van Latijns-Amerika lig gen de verhoudingen tussen kerk en staat duidelijk, maar hier is de kerk helemaal afhan kelijk van de gunsten van de staat. De staat houdt toezicht over het bij zonder onderwijs. Particuliere scho len moeten een vergunning hebben van de staat. Buitenlanders kunnen in Mexico geen priester zijn. Dat ambt is gereserveerd voor Mexica nen. die hier ook geboren zijn. Maar in de praktijk gooien kerk en staat het op een akkoordje met het gevolg dat ongeveer twintig percent van de priesters buitenlanders zijn. Een uit zonderlijk laag percentage in verge lijking tot de rest van Latijns- Amerika. De kerk heeft geen bezittingen, sinds in de vorige eeuw alle kerkelijk bezit in Mexico werd genationaliseerd. Maar kerkelijke functionarissen mo gen wel huizen en landerijen bezit ten. De kerkgebouwen en kloosters zijn evenwel eigendom van de staat, die ze in beheer afstaat aan een ge loofsgemeenschap in een bepaalde plaats. Maagd Een van de grote kerkelijke feesten hier is de viering van de verschijning van de Maagd van Guadeloupe. De basiliek van deze beschermengel, in de hoofstad Mexico City. is te klein voor deze nationale uitbarsting van volksvroomheid en bovendien is de kerk als gevolg van aardschokken te gevaarlijk geworden. De kardinaal heeft daarom voorgesteld een nieuwe kerk te bouwen voor deze nationaal vereerde maagd, De kerk mag echter zonder vergunning geen kerkgebouw neerzetten in Mexico. Toen de kardi naal met zijn voorstel kwam. was president Echeverria juist bezig een nieuwe reeks leerboeken voor de la gere scholen te introduceren. Om zich te voorzien van de steun van de kerkleiding bood hij de kardinaal een stuk grond aan voor de bouw van de basiliek. De bouwvergunning was ook geen probleem. In oktober wordt de nieuwe kerk ingewijd, die dan miljoenen dollars zal hebben gekost. Voor de plechtigheid is ook de paus uitgenodigd, maar of hij komt is on bekend. De staat, de kerk en een club bankiers bevelen dit project warm aan bij de massa van de arms ten van het volk. die in de praktijk de meeste centen voor de bouw opbrengt. Deze mensen zelf leven intussen in kippen hokken. In Mexico zweert de president op de grondwet en niet op de bijbel, zoals in Amerika het geval is. of bij God en de heilige evangeliën, zoals de Argen tijnse militairen onlangs weer ge daan hebben. Bij een plechtigheid in Mexico zul je de burgemeester en de bisschop nooit samen zien. maar in het bisschoppelijk paleis drinken ze daarna wel samen een glas en regelen ze de zaken. Landbezetters Op papier zijn kerk en staat geschei den. maar in de praktijk werken zij samen. vertelt mijn ge sprekspartner. Hijzelf heeft de be grafenis geleid van zes boeren, die bij een landbezetting in het noorden van Mexico door de politie neerge schoten werden. Een uur voor de begrafenis werd hij opgebeld en ge vraagd om de plechtigheid te leiden. Ongeveer dertigduizend mensen be geleidden de stoet. Aan de groeve beschuldigde de priester het ge- weldsysteem in Mexico en verklaar de hij zich solidair met de leus van het studenten-, boeren- en arbei derscomité. dat de landbezettingen organiseert: „Niet een minuut stilte, maar een heel leven van strijd ter herinnering aan onze gevallen kame raden!" De situatie van deze parachutesprin gers (zo noemt de bevolking de landbezetters) is hopeloos. Op het platteland hebben ze geen grond om te bewerken en als ze zo gelukkig zijn om een lapje te bezitten, hebben ze geen kredieten, kunstmest en landbouwwerktuigen. Ze vertrekken op een goede dag naar de stad. waar ze aan de rand in een soort kippen hok moeten wonen. Zonder licht, wa ter. wc en openbaar vervoer. Politie- .ke partijen en linkse organisaties overreden hen een stukje land te bezetten. Ze planten er de nationale driekleur en wachten het verloop der dingen af. Soms grijpen politie of leger in. maar vaak gebeurt er niets. Meestal slagen de regeringsfuntiona- rissen er dan in. deze beweging van landbezetters in te passen in de pa tronen van de kapitalistische maat schappij. waarbij veel groepen door gebrek aan politiek bewustzijn en door onderlinge verdeeldheid hun re volutionair elan verliezen. Bij uit zondering werken priesters of kerke lijke functionarissen mee met zulke bewegingen. Van de zevenduizend priesters in Mexico zijn er ongeveer tweehonderd lid van de solidaire kerkbeweging. de Mexicaanse naam voor de christenen voor het socialis me. Deze beweging van leken, pries ters en dominees, die in totaal ruim duizend aanhangers telt, werkt in het hele land via basisgroepen aan de bevrijding van de armen. De meeste van de zeventig bisschoppen zijn tegen deze vorm van klassen strijd. Zij vinden dat de kerk niet aan politiek moet doen en laten De boeren, die zo gelukkig zijn een stukje grond te bezitten, kunnen hun waren in de stad aan de man trachten te brengen i pol daardoor de regering vrij spel. Twee bisschoppen stellen zich op aan de kant van de solidaire kerkbeweging. Een van het is de „rode" bisschop van Cuemavaca, Don Sergio Mendez Arceao. Deze verleende tien jaar ge leden steun aan Ivan Illich. de we reldberoemde maatschappijcriticus, toen deze in Cuernavaca zijn insti tuut voor informatie en oriëntatie opende, dat kortgeleden is opge heven. Marxisme Don Sergio steunde ook pater Gre- goire Lemercier. die in zijn benedic tijnerklooster in Cuernavaca tien jaar geleden een experiment met psycho-analyse begon. Lemercier is intussen getrouwd en heeft de kerk en de orde verlaten, maar is nog wel steeds bezig op het terrein van de psycho-analyse. tische opvoeding ermee moeten reke nen, dat er alleen al in het gebied van Voronezj 694 religieuze groeperingen en gemeenten zijn, die zich tegen die opvoeding verzetten. Jongeren Ook weerspreekt dit rapport de nog altijd gehoorde mening, dat godsdienst in de Sowjet unie voorna melijk een zaak van „oude vrouwtjes" is. Bijna de helft van de godsdienstig ingestelde mensen bleek de leeftijd van veertig jaar nog niet te hebben bereikt, waarbij dan nog moet worden aangetekend, dat kinderen niet in het onderzoek be trokken waren. De onderzoekers vonden, dat ruim drie procent van de godsdienstig in gestelde mensen tussen 16 en 20 jaar oud was, ruim vier procent tussen 21 en 25 jaar, bijna elf procent tussen 26 en 30 jaar, tien procent tussen 31 en 35 jaar en bijna veertien procent tus sen 36 en 40 jaar. BELUDENIS In veel kerken hebben op de paasdag jonge mensen en v s ook oudere, belijdenis geda hun geloof. In andere kerke s dat een week eerder plaats c1 het nog komen. Maar 't is zo'n de tijd van het jaar. Op zichz zo vreemd, het einde van een seizoen met vele gespreksavl.r aan de andere kant ook wee wet van Meden en Perzen. Jc dan nog wel eens zeggen, Frederik (iemand van de schudt z'n neef daarbij he e"° hand: Mooi zo, jong. dat je gae. goede keuze gedaan heb '.a „jong" mompelt iets onvef?,s baars omdat hij nauwelijks w er daarop te reageren. Misschiet® hij 't zelf wel nooit zo gezie' g' keuze? Heb ik die gemaakt? veel meer de gedachte dat i mij gekozen is en dat ik die k» beaamd heb. En dat kan ook lijk best. Er is een tijd gewei we erg in de weer waren n keuze" en „de beslissing loofs". Hele theologieën wei omheen gebouwd. Ik heb ze eens gehoord dat je elk momi de dag opnieuw moet kiezei me toch te vermoeiend. Is tr< ook niet waar. Het leven kent rust, het „rusten in", zone zoiets meteen een lijdelijke z hoeft te worden. Er is dan i spraak gemaakt waarop nie gekomen wordt. Daarmee va} ven. Goed, die afspraak magi best de goede keuze noemen,p— maar niet vergeten dat we afspraak na te komen nodigfS dat Iemand die keuze vcK vasthoudt. Beroepingswerk on TE nt. NED. HERV. KERK Beroepen te Kamerik: S. P. v senbergh te Nijkerk; te Game Vroegindeweij te Katwijk aafljr te Stellendam: H. W. Rip rs kand. te Reeuwijk; te Dieren: G. J. van Embden te Bodegrfttte Aangenomen naar Houtrijk: ingj Voortman te Oud Vossemeei eer Staveren: K. Beuckens kand! r ter geningen. foe Bedankt voor Beekbergen (tofcnt Heikoop t* Herwijnen; vooin a (Marknesse): C. Vijfhuizen te (flin end; voor Rijssen (toez.): J. d«„A( te Sliedrecht; voor Alblasserteni Exalto te Hasselt; voor Bof- N dinxveld: G. H. van Kooten ting GEREF. KERKEN *nd Bedankt voor Gerkeskloostelbel Oppelaar te Toowoomba (Aifcon GEREF. KERKEN (VRIJG.yan Beroepen te Lutten: J. H. U)em kand. te Kampen; te Ommejno' v.d. Heuvel legerpred. te 't Bedankt voor Spakenburg-zfn 2 Cnossen te Hoogkerk. als GEREF. KERKEN (vrijg. B.1 zij Beroepen te Amsterdam-Zuil E» West: J. H. Veefkind te Krorapof GEREF. GEMEENTEN the Beroepen te Enkhuizen: L. E Bi Capelle aan den IJssel. Ps i Ds. W. J. Keiler fc™ Gisteren is in Varsseveld d#ch Keiler begraven. Hij is 90 jaar) den. Van 1919 tot 1951 dief achtereenvolgens de hervorrj meenten van Molkwerum, f nisse, Nieuwkoop, Nijkerl Schraard en Oosternijkerk. Dr. J. J. Buskes nu <B« De bisschop van Cuernavaca geniet de steun van vijf tot vijftien mede bisschoppen. Hij ziet wat in de dia loog tussen christenen en marxisten. Hij zegt: „Het christelijk geloof als zodanig verzet zich niet tegen dit bondgenootschap; wel bepaalde cul turele vormen van het christendom." Of er ooit in Mexico een bevrijdende revolutie zal komen, betwijfelt Don Sergio echter. „Hoe kan de machtige kolos uit het Noorden, de Verenigde Staten, zo'n onderneming in ons land toestaan. We zijn een arm land, ver van God en dicht bij de Verenig de Staten." Koos Koster is free-lance journalist in Latijns-Amerika Net zoals sommige psalmen dt maar een enkele psalmregelslB 1 gedichten of soms maar eeflsc regels uit een gedicht die d v< Buskes door de Jaren heen P b vergezeld „als trouw vriendeipui weer op het ogenblik dat ik ztda had aanwezig". Dit vertelt hijstl het voorwoord van een bijpss bundeltje dat „Gedichten vergezellen" heet (uitg. Kok, pen, prijs 8,75). Daarin stT" gedichten of fragmenten vanl ten, telkens voorzien van et persoonlijk getinte kenscm' van dr. Buskes. li De bijbel over het einde. Cd A tie met prof. dr. K. Runia op Wereld (tel. 03438 2241), vi dagavond 23 april 19 uur tot dagmiddag 24 april 16 uur. Elke dag een beetje Weekend met zelfstandig wo> tot 35 Jaar. 1 en 2 mei. De! dinck, Laag Zuthem (tel. 0521

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2