Goudzwaard krijgt steun van Aantjes en De Boer Nieuwe Haaöse Courant en met Nieewe Leidse Courant Lockheedgeld zou betaald zijn via perschef Fokker Proefje Jj Britse premier ging niet naar koninginnefeest Rechtse Spaanse leider uit overleg grondwet Holland-België voor Kamerleden De wederopbouw van Guatemala - pag. 11 net Voorwaarden voor één lijst „minimaal" „Bijna drie miljoen voor de prins" - onnig en droog dopteer eens n olifant Koffiefilter haalt fluor uit water IN DEZE KRANT Koningin begroet dr. Spock Plan om Biesbosch tegen watersporters te beschermen Hetnieuws achter het nieuws. Daar neem je Trouw voor. Welkomstvoordeel. hoort bij u. Trouw 34E JAARGANG NR 9810 DONDERDAG 22 APRIL 1976 [TGAVE TROUW/KWARTET B.V. - HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM VOOR ONZE ADRESSEN EN TELEFOONNUMMERS ZIE PAGINA 2 30NNEMENT 14,17 PER MAAND 42,50 PER KWARTAAL 167,80 PER JAAR POSTGIRO 660000 BANK NED. CRED. BANK REK.NO 23.00.12.574 GEMEENTEGIRO X 11000 - LOSSE VERKOOPPRIJS ƒ0.50 LONDEN (AP, Reuter) „Een koninklijke blunder, Jim" stond gisteren in het Engelse blad Daily Mail. Met Jim werd de Britse premier James Cailaghan bedoeld en met „koninklijke blunder" werd verwezen naar het feit dat de premier dinsdagavond niet verscheen op het verjaardagsfeestje van ko ningin Elisabeth. Volgens de officiële verklaring van de Britse rege ring had Cailaghan het te druk om naar het konink lijk bal te gaan. Er werd op gewezen dat Cailaghan nog maar vijftien dagen regeringsleider is en daar door nog veel extra werk heeft. Deze houding van de premier trok gisteren veel aandacht in de Britse pers en leidde prompt tot een levendige discussie tussen parlementsleden. De Koningin Elizabeth neemt een cadeautje in ontvangst op haar verjaardagsfeest. Conservatief Ian Girst keurde Callaghans afwezig heid af. „Hij had het feest van hare majesteit best kunnen bezoeken, al was het maar heel even," vond Girst. „Zal hij nu ook geen tijd meer hebben voor gala's van de vakbonden of feesten van de partij?", vroeg Girst zich af. Het Labourlid Bob Cryer nam het echter voor zijn partijgenoot Cailaghan op. „De premier heeft de goede keuze gedaan door het werk voor te laten gaan en zich niet in het koninklijk gefeest te storten. Er zijn mensen genoeg die hun tijd willen verdoen met dergelijke banaliteiten", aldus Cryer. Sommige politici denken dat de premier welbewust niet naar het feest ging. Hij moet van met name de vakbonden steun zien te krijgen voor zijn versobe ringsplannen. In dit stadium van het overleg zou het hem daarom beter lijken maar buiten de pracht en praal van een koninklijk bal te blijven. Anderen houden het er op dat de wat hoekige Cailaghan gewoon opzag tegen de gebeurtenis. De geheel onthouder Cailaghan staat nu niet bepaald bekend als een feestganger. Koningin Elisabeth II werd gisteren vijftig jaar. Het bal, dat dinsdagavond begon en tot woensdagmor gen vroeg duurde, werd bijgewoond door ruim 530 mensen. Precies om twaalf uur zongen zij „Happy Birthday", de Engelse pendant van „Lang zal zij leven." Van onze parlementsredactie DEN HAAG In een gelijkluidende verklaring hebben de AR-leiders mr. W. Aantjes en H. A. de Boer gisteravond op partij vergaderingen de bekende brief van prof. dr. B. Goudzwaard krachtig gesteund. Zoals bekend maakt prof. Goud zwaard in die brief het CDA-bestuur deelgenoot van zijn bezwaren tegen de gang van zaken in het CDA en spreekt hij uit dat de gemeenschap pelijke CDA-lijst bij de volgende ver kiezingen er niet kan komen, als er niet een eind komt aan de onderlinge verwijdering tussen de drie partijen. Aantjes (fractieleider in de Tweede Kamer) en De Boer (partijvoorzitter) verklaarden nu gisteravond, dat zij de zorgen van Goudzwaard delen. Zij zeiden, de brief van hun partijgenoot te zien „als een uiterste poging het CDA op verantwoorde wijze te laten slagen, zowel naar zijn principiële karakter als naar zijn politieke koers." Beide AR-leiders meenden, dat de brief is geschreven uit hetzelfde mo tief dat ook aan de resolutie van de AR-partijraad van 10 april ten grondslag heeft gelegen. Dat motief, aldus Aantjes en De Boer, geldt gelij kelijk voor degenen die de resolutie hebben aanbevolen en voor degehen die dat niet konden doen. Kamerleden zich op eigen houtje, zonder overleg met de fractieleiding, over het CDA zijn gaan uitspreken: dr. A. Veerman in zijn artikel in onze krant van gisteren en mr. J. N. Schol ten tijdens een spreekbeurt in Eindhoven. Een woordvoerder van de fractie deed gisteren geen moeite, te verhelen dat deze acties hem hadden verrast. „Serieus" ebben gteS1ren)eenhSeuw2 MADRID (UPI, AFP) De rechtse Spaanse leider José Giron is Tm hun betrekkingen ingeluid waarschijnlijk afgetreden als lid van de regeringscommissie die I de ondertekening van een mili- de wijziging van de Spaanse grondwet moet voorbereiden. Hij 1 verdrag. Van Egyptische zijde verscheen gisteren voor de vijfde achtereenvolgende maal niet op Aantjes en De Boer lieten verder we ten, dat de ARP de vier voorwaarden die de resolutie aan de totstandko ming van de gemeenschappelijke lijst stelt, „volstrekt serieus" zal ne men. Zoals bekend geldt daarbij on der andere de eis, dat de ARP het kabinetsbeleid voorzover zij het heeft gesteund, in de campagne ten- volle voor haar rekening moet kun nen nemen. „Deze voorwaarden zijn minimaal in het licht van de ver antwoordelijkheid die ARP en KVP Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De commissie-Donner beschikt al enige tijd over een document waaruit blijkt dat de vroegere Lockheed- vertegenwoordiger Fred Meuser op 23 mei 1962 een bedrag van 867.327,89 dollar (een kleine drie miljoen gulden) in contanten heeft overhandigd aan de toenmalige chef public relations van de vliegtuigfabriek Fokker, G. Aalbertsberg. Het geld was bestemd voor prins Bernhard. Het geld zou in Amsterdam zijn over handigd, in aanwezigheid van een vertegenwoordiger van Lockheed in Nederland, Ard Johansen, die later is overgeplaatst naar het hoofdkantoor van Lockheed in Californië en enkele jaren geleden is overleden. Het desbetreffende document is een geheim memorandum van Lockheed, waarvan, naar de woordvoerder van de commissie-Donner. mr. J. Kist, ons gisteravond meedeelde, de be- bersberg mogelijk bij dat public- relationsbureau betrokken is geweest. Onofficieel De commissie-Donner heeft het Lockheed-document langs onofficië le weg in handen gekregen. Het be hoorde niet tot de stukken die het Amerikaanse ministerie van justitie onlangs na een overeenkomst met de ïwel geen bijzonderheden over de oud van het verdrag zijn be- idgemaakt. wordt aangenomen het betrekking heeft op de leve- l door China van onderdelen voor Egyptische MIG-gevechts- gtuigen. e vliegtuigen werden in het ver- ïn door de Sowjet-Unie aan Egyp- 'erkocht. Volgens Egypte weigert »kou nu echter om de Egyptische jdkrachten met onderdelen te rzien. angs maakte president Sadat be- d gratis van China dertig moto- voor deze toestellen te hebben vangen. barak, die dinsdag door voor- er Mao Tse-toeng was ontvangen, gisteren een gesprek van drie- len-half uur met de nieuwe pre- r Hoea Koeo-feng. teravond gaf de Egyptische be ter een afscheidsdiner waarvoor luitend Chinezen waren geno- Volgens waarnemers wilden de ptenaren vermoedelijk herha- van een incident van maandag rkomen toen de Sowjet- Jassadeur en de ambassadeurs zes Oostbloklanden een diner cotten dat de Chinezen hun ptische gasten aanboden. en L< roog en zonnig weer met mati- e tot vrij krachtige, noordooste- jke wind. Maximum- imperaturen van 10 tot 15 gra- en Celsius. lorgen en overmorgen: zonnig n weinig verandering in tempe- ituur. lorgen: zon op: 5.26; onder: 1.51. -Maan op: 02.58; onder: 13.55. maar niet dat ik hem binnen hebben Er gaan al geruime tijd geruchten dat de Spaanse grondwetscommissie zwaar verdeeld is. Het uittreden van Giron zou daarvan een gevolg zijn. Oud-minister van arbeid Giron is de leider van de organisatie van oud strijders uit de burgeroorlog, die ruim 500.000 leden te't. Deze oud strijders wa::.: ae fanatiekste aan hangt.^ vai wijlen generaal Franco en zijn nu de felste verdedigers van de totalitaire staat. Zij willen van geen democratisering weten. Door deze houding is Giron in conflict ge komen met hervormingsgezinde mi nisters als Areilza en Fraga. Als Giron inderdaad is afgetreden betekent dat een verzwakking van de uiterst recht vleugel in de grondwetscommissie, die achttien le den telde. De strijd tussen „rechts" en gematigd beheerst momenteel de Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In het laborato rium voor preventieve tandheelkun de van de Vrije Universiteit is een even eenvou„.0^ 6 cl' ->oe me thode ontwikkeld om gefluorideerd drinkwater van fluor te ontdoen. Aan deze methode komen slechts een koffiefilter en beenderkool te pas. Beenderkool wordt verkocht in dierenwinkels en winkels voor aqua riumbenodigdheden Afhankelijk van de hoeveelheid wa ter die dagelijks nodig is, wordt het poeder in de filter gedaan, waarna het erop gegoten water wordt gezui verd van fluor. De filter hoeft dus niet aan de kraan te worden beves tigd. Bij een aan de kraan bevestigde filter doet zich het problem voor dat zich bacteriën ophopen. Wie dage lijks een filter met verse beenderkool gebruikt, heeft daarvan geen last. Beenderkool wordt al sinds jaar en dag gebruikt door aquariumhou ders. Omdat vissen slecht bestand zijn tegen metalen, halen ze daarmee het kwik uit het water. Het VU-laboratorium heeft de me thode ontwikkeld ln samenwerking met TNO in Utrecht. Dr. B. Hou- wink, hoogleraar in de preventieve en sociale tandheelkunde aan de Vrije Universiteit, zei gisteravond, dat nog slecht moet worden nage gaan welk korrelgrootte de juiste is in verband met de doorloopsnelheid van het water, maar dat nu al rond uit van het „ei van Columbus" mag worden gesproken. Ruim een week geleden heeft hij minister Vorrink van het resultaat van het onderzoek op de hoogte ge bracht. Tijdens de onlangs gehou- dem fluordebatten in de Tweede Ka mer werden de beraadslagingen op geschort. omdat nog geen bevredi gend filter voorhanden was. regering ln Madrid De rechtse pers is de afgelopen weken steeds feller ge worden bij haar waarschuwingen te gen democratisering van Spanje. Re gelmatig wordt herinnerd aan de te genstellingen uit de bloedige burger oorlog. Boete De hoofdredacteur van de Spaanse krant „Diario de Barcelona" kreeg gisteren een zeer hoge boete opge legd omdat zijn blad op 7 april een overlijdensadvertentie had geplaatst voor Oriol Sole Sugranes. Deze ont snapte uit de gevangenis en werd vervolgens „op de vlucht neergescho ten". Het plaatsen van een overlij- RproerintT densadvertentie voor Sole werd door 6 de rechter opgevat als een belediging w voor het politiekorps en werd daarom Iptussen in AR-knng enige beroe- beboet. nng ontstaan doordat AR- In hun verklaring staat verder, dat er nu over de brif f van Goudzwaard zal moeten worden overlegd en dat het daarbij niet moet gaan over de vraag, hoe de risico's ten aanzien van de ene lijst kunnen worden bezworen, maar wel hoe er duidelijkheid kan komen over koers en inhoud van het CDA. „De reacties op de brief van Goud zwaard lijken meer te zijn ingegeven door de vrees, dat de ene lijst in gevaar zou komen, dan door de zor gen die Goudzwaard tot het schrij ven van zijn brief hebben bewogen," aldus Aantjes en De Boer, die respec tievelijk in Alphen aan den Rijn en in Moordrecht het woord voerden. trouwbaarheid wordt onderzocht, ^commissie heeft vrijgegeven. Vol- Kist zei dat het documefft betreken kgens een woordvoerder van de RVD Binnenland Hardnekkig speuren naar geheim uit '443 Relatie arts-patiënt moet veranderen3 Hal-leven meer dan vier gezinnen samen5 Buitenland Gerechtshof VS mengt zich weer in rassenkwes tie7 In een exclusief vraaggesprek óp pagina 7 met onze redacteur James Dorsey legt Chanan Po- rat van de extreem nationalis tische Goesch Emoeniem bewe ging in lsracl de doelstellingen en de ideologie van zijn bewe ging uit. Kerk Hele noten in Delft2 Snelle groei ondergrondse kerken2 Sport Knobel tobt over blessu res,11 Economie Heineken heeft haast met overnemen Bols17 Brirven van leirrs Radio cn TV Strip», feuilleton... Puucl 2 cn Familieberichten is bij het onderzoek dat de corttmis- sie-Donner instelt naar de juistheid van de beweringen dat prins Bernhard steekpenningen van Lockheed heeft aangenomen. Ziekte Aalbertsberg kwam in november 1959 in dienst bij Fokker en nam op 30 juni 1962 ontslag. Op het ogenblik kan hij wegens een ernstige ziekte geen commentaar geven. Mr. Kist zei gisteravond. „Ik heb redenen om aan te nemen dat het in dit geval het PR-bureau Bernhard betreft." Met deze wat cryptische uitlating refe reerde hij aan een door Ernest Hau- ser in februari afgelegde verklaring dat een in Genève gevestigd PR- bureau Bernhard gelden van Lockheed inde en doorgaf aan be gunstigden. Uit de opmerking van Kist kan worden afgeleid dat Aal- Koningin Juliana werd in Amster dam gisteren voor gesteld aan de be kende Amerikaan se kinderpsycho loog dr. B. Spock. Dat gebeurde tij dens een congres, waarop de me dische patiënt centraal stond. In het midden van de foto staat de Brit se Katherine Whi- tehorn, die even als dr. Spock het woord voerde. Een verslag van onze redacteur we tenschappen over het congres staat op pagina 3. is het document een relaas van feiten dat journalisten op grond van hun bevindingen hebben opgesteld en aan de commissie ter hahd hebben gesteld. Meuser. een goede vriend van prins Bernhard. heeft eerder verklaard dat hij de gelden van Lockheed niet aan de prins heeft gegeven, maar ze in eigen zak heeft gestoken. Deze ver klaring is in strijd met de feiten die in het stuk worden vermeld. Japan In Japan, waar het Lockheed- schandaal de gemoederen eveneens nog hevig beroert, heeft premier Ta- keo Miki gisteren beloofd een specia le afgezant naar Washington te stu ren om daar de steekpenningenzaak nader te onderzoeken. Miki boog daarmee voor de druk van de opposi tie, die daarna een zeven weken gele den begonnen boycot van parle- mentszittingen ophief. Van een verslaggever MADE Er zijn plannen om voor en aantal kreken en killen in de Bles bosch een vaarverbod af te kondi gen. Ook wil men de mogelijkheid beperken om in de Bisbosch ln de boot te overanchten. Voorstellen daartoe zal het recrea tieschap „Nationaal Park De Bies bosch" doen aan de raad van het schap, die op 7 mei daarover gaat praten. Er is voor de Biesbosch een basisplan, dat erin voorziet dat de kern van het natuurgebied een rustperiode krijgt. Nog voor het ko mende zomerseizoen wil men de vaar- en logeerbeperkingen in voeren. ~i DEN HAAG Op 5 mei. bevrijdingsdag en de dag van Europa, voetballen Nederlandse Kamerleden tegen Belgische volksverte genwoordigers op het HBS-terrein in Den Haag. De bekende scheidsrechter Frans Dcrks zal eventuele ongeregeldheden in deze Holland-België proberen te voorkomen. De opstellingen van beide elftallen worden later bekend gemaakt. Grensrechters zijn de heer Nooteboom, portier van de Eerste Kamer en de heer Brugniks, scheidsrechter van de KNVB. Wethouder P. Vink van Den Haag verricht de aftrap. De wedstrijd begint 's avonds om zeven uur. Schoenfabriek Van Sambeek is failliet Van een verslaggever VELDHOVEN De schoenen- en lederwarenfabriek Van Sambeek in Veldhoven, cfie sinds vorige week vrijdag door de 54 werknemers wordt bezet, is gistermorgen failliet ver klaard. Tot curator is benoemd mr H. Prinsen uit Eindhoven. Naar aanleiding van het faillissement zullen de vakbonden zich beraden over verdere stappen. Het uitspreken van het faillissement heeft in elk ge val tot gevolg, dat de lonen van de werknemers door de Bedrijfsvereni ging van de Schoenen- en Leder- warenindustrie worden betaald. Speciale kauwgom om het roken (te helpen) af te leren? Het is er, ja. Dat wel. Afgezien van een paar andere vraagpuntjes onderwerpt de Trouw-redactie het nieuwe produkt onverschrokken aan eigen proe ven. En rapporteert dat het niet helpt. Nieuwe abonnee:^ Plaats: _Giro: Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Ik ontvang graag: O 4 fraaie rwort-lcdrrcn onderzetten met zilver bedrukte ouderwetse locomo- tiefmodrllcn. Werkelijk een sieraad op mijn tafel. O Praktische kleurrijke eeuwigdurende rirmkalender. Modern, origineel Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook O Tekening van het vroegere IJ te Amsterdam De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel Hij betaalt tna twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangenl 6.25 minder voor de eerste termijn Schrijf op de open envelop Trouw/Kwartet, antwoordnummer 2792. Amsterdam Een postzegel is niet nodig Die betalen wij ggs'

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 1