De politie wordt er veel te dikwijls bijgehaald Veel schade door brand in Fries-Drents natuurgebied „Mensen lijken niet meer in staat zelf problemen op te lossen' Dr D. van Ooijen: ongezonde situatie Restauratie Spinozahuis Oplichter in Wem aangehouden na overval op bank Speciale tandheelkundige hulp voor druggebruik DONDERDAG 22 APRIL 1976 TROUW/KWARTET Rif Driehonderd hectare van Fochteloerveen verwoest Van een verslaggever ASSEN Het natuurgebied van het Fochterloerveen dat dinsdag door brand werd getroffen, heeft aanzienlijke schade geleden. Dit heeft de Vereniging tot behoud van Natuurmonu menten, die het natuurgebied beheert, gisteren meegedeeld. door Barend Mensen MIDDELBURG „De mensen zijn kennelijk niet meer in staat zelf conflicten op te lossen. Voor al het mogelijke en onmogelijke wordt tegenwoordig de politie ingeschakeld. Je kunt je afvragen of dat wel een gezonde situatie is." Aldus dr D. van Ooijen, commissaris van politie te Middelburg, die met zorg constateert dat de hulpverlenende taak van de politie steeds meer tijd en mankracht gaat vergen. de zogenaamde preventieve surveil lance bedoeld ter voorkoming van In allerlei zaken wordt hulp en be middeling gevraagd. Achteraf blijkt echter vaak dat assistentie van de politie helemaal niet nodig was om dat de betrokkenen hun moeilijkhe den best zelf hadden kunnen oplos sen. De politie moet uiteraard alle meldingen serieus nemen. Zij kan niet vooraf selecteren want een „on schuldig" lijkende echtelijke ruzie kan op een drama uitlopen en met een verdwenen minderjarige kan heel wat anders aan de hand zijn dan dat Ziet hij optreden bij zulke dingen dan eigenlijk niet tot de taak van de politie behoren? „Natuurlijk wel", is het antwoord, „wij kunnen in zulke gevallen nooit zeggen dat we er niets aan doen. Wij hij of zij voor een tijdje schoon ge- moeten nu eenmaal hulp verlenen noeg van „thuis" heeft. Maar de aan hen. die hulp behoeven. Dat hulpvragende partij zou verstandiger moeten zijn en in conflictsituaties moeten proberen eerst zelf tot een oplossing te komen. Helaas doet men daar volgens de Middelburgse com missaris weinig moeite voor. Men grijpt de telefoon, draait het alarmnummer en laat de politie komen. Vraag In het jaarverslag van het Middel burgse politiekorps wordt op deze ontwikkeling de aandacht gevestigd. Daarbij wordt de vraag gesteld of de in het algemeen te constateren pola risatie mogelijkerwijs in de hand werkt dat van mening verschillende burgers het er voor hun tegenpartij liever op aan laten komen dan dat zij een beroep doen op dp redelijkheid. Commissaris van Ooijen. om com mentaar gevraagd, laat het bij een vraag. Hij kan niet zeggen of het werkelijk zo is. maar weet aan de hand van duidelijke cijfers wel dat het aantal assistenties bij burenru- in andere steden constateert de poli- zies. echtelijke onenigheden, moei lijkheden in cafés en dergelijke eta blissementen. de opvang van ge stoorden en demente bejaarden, al dan niet ernstig te nemen baldadig heden, geluidsoverlast en nog een njtje andere onverkwikkelijkheden in niet geringe mate toeneemt. DEN HAAG Het Spinozanuis aan dc Paviljoensgracht wordt in zijn oorspronkelijke staat teruggebracht. De f 250.000 kostende verbouwing moet begin volgend jaar klaar zijn. Op 21 februari 1977 valt namelijk de dag dat dc 17e eeuwse wijsgeer drie honderd jaar geleden stierf. Het uit 1646 daterende pand is een sieraad voor de Haagse binnenstad. Het misdaad. Om deze primaire taak van de politie niet helemaal in het ge drang te laten komen maakt men in de grote steden onderscheid tussen preventieve en assistentie surveillance. Voor de kleinere korpsen is dat niet mogelijk. De over vloed aan werk maakt dat zij minder mensen op straat kunnen brengen. Commissaris Van Ooijen vindt dat er alle aanleiding toe is de Nederlandse politiekorpsen te versterken. Alom bekend is dat ze vrijwel alle overbe last zijn, wat onder meer blijkt uit het grote aantal overuren, dat het personeel maakt. Maar hij zou die versterking toch liever niet verspild willen zien aan een ontwikkeling, zo als hij die heeft gesignaleerd. Hij zegt: „Als dat zo door zou gaan dan zouden we op den duur zoveel politie ambtenaren moeten hebben dat de gemeenschap het niet meer zou kun nen opbrengen. Waarbij ik dan het ongezonde aspect van zo'n situatie maar buiten beschouwing laat Van het natuurgebied, dat ligt op de grens van Friesland en Drente, ging dinsdag driehonderd hectare veen en heide in vlammen op. Bij een brand op 24 maart in hetzelfde gebied ging reeds duizend hectare verloren. Volgens de vereniging tot behoud van natuurmonumenten zijn de ge volgen van de branden zeer ernstig: niet alleen de planten, maar ook de humuslaag is op verscheidene plaat sen aangetast; hiervan zal de plan tengroei de komende jaren veel scha de ondervinden. Ook zijn veel dieren slachtoffer geworden van de bran den: juist in het broedseizoen zijn nesten van vogelsoorten als de eend, de grutto en de wulp vernield. Vol gens de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten zijn ook vele jonge hazen en adders in de vlammen omgekomen. De vereniging doet naar aanleiding van de beide branden een extra be roep op de bevolking voorzichtig te zijn met vuur. Dat geldt ook voor het spelen van kinderen met vuur. wat waarschijnlijk ook de ooizaak is ge weest van de brand die dinsdag in het Fochteloerveen heeft gewoed. Fabriek EINDHOVEN Voor enkele tonnen schade is aangericht door een brand die een deel van de Philips Morris Sigarettenfabriek in het centrum van Eindhoven in de as legde. Drie ver diepingen van een gebouw waarin de administratieve afdeling van het be drijf was ondergebracht gingen in vlammen op. MAASTRICHT De 51-jarige a nistrateur J. L. uit het Limbi Thorn is het afgelopen weeke door de politie van Wenen in Ooi rijk gearresteerd na een bankovi die hem dertienduizend gulden opgeleverd. De administrateur in dienst van de Pedagogische demie in Roermond, waar hi laatste vijftien jaar minstens ze honderdduizend gulden had ver< terd. De man was op 8 januari van dit gevlucht, nadat een controle va boekhouding van de school had getoond dat er fraude was geple Hij dook onder in de Oostenri hoofdstad, waar hij donderdag bankoverval pleegde. De politie hem echter al snel vinden, omda kenteken van de huurauto waai vluchtte, bekend was. De administrateur heeft in de der jaren steeds zijn salaris o betalingsopdrachten verhoogd, dat deze door de directie warei dertekend. Wanneer de bai schriften arriveerden, verwijden de cijfers die hij voor zijn eigen ris had geplaatst. staat in de taakomschrijving van de politie. Maar als een minderjarige een uur of vier weg is dan is dat nog geen reden de politie te alarmeren. Er zijn zoveel jongens en meisjes een tijdje weg. En als een echtelijke of een burenruzie alleen een woor denaangelegenheid is. ja zelfs als de ene of de andere partij zijn kwaad heid afreageert door iets te vernielen dan is de vraag of men daar nu on middellijk de politie bij moet halen. Eenmaal tot bezinning gekomen zou men zich als volwassen mensen kun nen gedragen en de zaken onderling moeten regelen. Dat dit blijkbaar niet meer kan is een zorgelijke zaak. Meer dan eens vragen wij ons af waarom men ons heeft laten komen, omdat de conflicten helemaal niet zo moeilijk uit de weg waren te ruimen. Men laat ons soms ook rustig komen voor op privaatrechtelijk vlak liggen de dingen, die buiten onze competen tie vallen." Niet alleen in Middelburg maar ook tie dat men er al te gemakkelijk toe komt haar in het geweer te roepen. De „hulpverlenende taak" dreigt daardoor een zware belasting te wor den. temeer omdat de meeste korpsen te weinig mankracht heb ben. De in toenemende mate ge vraagde assistentieverlening schaadt pand is eigendom van de Stichting Monumentenfonds Den Haag en Om streken. Op de begane grond wordt een documentatie- en studiecentrum over het leven en werken van Spino za ingericht. De wijsgeer heeft zes jaar in dit pand gewoond. Het Monu mentenfonds is van plan de bovenge- legen etages te verhuren Van een verslaggever AMSTERDAM De Jellinek-kliniek in Amsterdam (en consultatiebureau voor alcohol en drugs) heeft nu en speciale tandheelkundige kliniek voor druggebruikers. Druggebruik gaat meestal samen met een vrij sterke ver waarlozing van het lichaam. Vandaar dat druggebruikes dikwijls een slecht gebit hebben. Daar komt bij dat de druggebruiker doorgaans een grote angst heeft voor de tandarts en een speciale behandeling nodig heeft. Verdovende injecties kunnen niet zonder meer worden toegediend. Bovendien moet de behandelende arts raad weten met het gedrag van druggebruikers. Het gemeentebestuur acht een tandheelkundige voorziening voor druggebruikers dan ook zinvol en noodzakelijk. Besloten werd dat het stadsbestuur een subsidie verstrekt die voor 1976 is begroot op 46.000 gulden In de kliniek wordt eenvoudige tandheelkundige hulp geboden. De werkgroep prothe tische tandheelkunde van de njsuniversiteit van Utrecht werkt aan het projet mee. Dit alles wordt gemeld in een ontwerp-nota van b en w van Amsterdam over de ontwikkeling van het hulpverleningsbeleid bij drugge bruikers.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 16