S3 k Coffie kan bijdragen aan i/ederopbouw Guatemala Werkgevers in wegvervoer hebben grote premieschuld Khyberpas: eens slagveld, nu belastingvrije markt 5 s.o.s. Oefening met ongeluk" op kerncentrale Douane knijpt oogje toe voor handel van Pathanen Pelikaan naar volgende ronde HDËRDAG 22 APRIL 1976 jvolgen van aardbeving nog niet overwonnen br Herman Amelink Guatemala is vorige week woensdag de regehtijd weer aangebroken. Het wordt nu bijzonder pilijk de door de aardbeving van 4 februari getroffen bevolking te helpen. De verbindingen over «eg, die ook in de droge periode te wensen overlaten, zijn nu vrijwel onbruikbaar. de conclusie van de heer Meijs, :teur van de Stichting Ontwikke- amenwerking (S.O.S.) die van 8 15 maart een bezoek bracht aan •mala. De zwaarst getroffen de an het land liggen rondom de ^;tad, Guatemala-Stad. Hier is •volking nog tamelijk apathisch, minder zwaar getroffen gebie- is de wederopbouw al op gang men. Deze wederopbouw wordt rderd door de grote betekenis de familiebanden in de dorpen, aamhorigheid tot een belangrij- eugd maakt. ;er wordt er in Guatemala niet rote schaal geleden. Mede door lorme aanvoer van voedsel di- na de ramp, zijn de voedselprij- roor iedereen betaalbaar. Men ie betrapt worden op het vragen woekerprijzen worden gestraft, tieer Meijs schat het aantal toffers van de aardbeving aan- elijk hoger dan de officiële 0. Hij komt op grond van eigen nemingen en tellingen op onge- 50.000 doden. aanbreken van de regentijd is il afschuwelijk voor de mensen log geen dak boven het hoofd en. Het is van groot belang dat komende tijd geld is voor de laak en aanvoer van golfplaten, luren onder het dak kunnen door evolking ter plaatse „gefabri- worden, omdat ze voor een igrijk deel uit stenen en leem De bevolking van het getroffen deel van Guatemala is tijdelijk ondergebracht in tenten en voorlopig opgetrokken hutten. Deze foto is gemaakt in La Union een plaats in de buurt van Guelan, een stad ten noordwesten van Guatemala-stad. aan. Coöperaties heer Meijs is naar Guatemala est om kennis te nemen van de je die de aardbeving heeft toe- icht aan de boeren-coöjieraties het Fedecocagua-project. In deze eraties werken boeren samen en zo groot mogelijk profijt van >or hen verbouwde koffie te krij- Bij deze coöperaties is momen bij na twintig procent van de be ng van Guatemala (5 miljoen) >kken. De coöperaties beslissen iver de besteding van de opbren- van de koffie. Een deel wordt streek? uitgekeerd aan de deel- nde boeren. De rest van het geld t besteed aan onderwijs, agra- e scholing, lessen in hygiëne en idheidsleer, etc. irdbeving heeft, politiek bezien, ■lansen van de coöperaties niet iffiind. Het driemanschap, he inde uit José Miguel Gaytón, Jor- import Rodil en generaal Ricar- eralta Méndez, dat leiding geeft wederopbouw van het land, is de eraties goed gezind, boormannen van de coöperaties e federaties waarin deze coöpera- samengaan, zijn bijzonder opti- Isch gestemd over de politieke omst van hun organisatiestruc- egering van president Laugerud ia heeft de coöperaties al vóór ardbeving officieel erkend. De ontwikkelingsbank Bandeza geeft le ningen aan de coöperaties voor de wederopbouw, tegen de voor dat land zeer gunstige rente van 8 procent. Een deel van de regeringssubsidies die zijn uitgetrokken voor het her stel, wordt via de coöperaties ver deeld. Handelaars De grootste bedreiging voor de in de Fedecocagua samenwerkende coöpe raties komt van de kant van de han del De koffieprijzen op de we reldmarkt zijn in het afgelopen jaar enorm gestegen. In mei vorig jaar betaalde men op de beurs van New York 55 dollar voor 50 kilo koffie. Die prijs is nu gestegen tot 138 dollar. De verleiding voor de in de coöperaties samenwerkende boeren is zeer groot om hun koffie te verkopen aan rondtrekkende handelaren die de boeren een aanzienlijk geldbedrag in contanten in handen stoppen. De druk van de handelaars is dit jaar wel bijzonder groot, omdat de koffie cultuur in Brazilië voor een groot deel is vernietigd door de nachtvorst. De handelaars zien het aankomen dat ze de overeengekomen leverings contracten niet kunnen nakomen en dat jaagt de prijs verder op. De met de Fedecocagua verbonden educatiedienst tracht door voortdu rende voorlichtingscampagnes de boeren ervan te overtuigen dat hun belangen op den duur'beter gediend worden door de coöperaties. Want het is de vraag of de handelaren ook de komende jaren zulke hoge prijzen zullen willen betalen. Ongeveer de helft van de in Fedeco- cagua-verband geproduceerde koffie vindt zijn weg naar Europa door be middeling van de Stichting Ontwik kelingssamenwerking (S.O.S.). Deze stichting koopt de koffie op tegen van te voren overeengekomen prijzen en garandeert de Fedecocagua een vaste opbrengst. Daardoor stelt de S.O.S. de Guatemalanen in staat zichzelf te helpen. De boeren hebben niet het gevoel dat ze van giften afhankelijk zijn. De stichting geeft na de aardbeving 5 dollar extra per 50 kilo koffie boven de overeengekomen prijs om de ge troffen coöperaties de kans te geven zelf het herstel van de schade te bekostigen. Bovendien wil de S.O.S. door deze extra bijdrage de in Guate mala rondtrekkende groothande laars enigszins de wind uit de zeilen nemen. Met steun van de NOVIB en de X-Y beweging heeft de S.O.S. de Fedeco cagua een renteloze lening verstrekt van een half miljoen dollar om de eerste noodzakelijke herstel werkzaamheden te kunnen bekos tigen. De koffie die van de coöperaties af komstig is wordt in diverse Europese landen verkocht. In Nederland vindt de verkoop plaats via de derde wereld-winkels. De heer Meijs, de directeur van S.O.S. was blij met de vele acties die voor Guatemala gevoerd worden. Het is namelijk zaak dat het geld zo veel mogelijk gespreid over het ge hele getroffen gebied terecht komt. Het is echter duidelijk dat de hulp die S.O.S. aan Guatemala geeft ver der gaat dan het lenigen van directe nood. De hulp van de stichting Ont wikkelingssamenwerking is erop ge richt de Guatemalanen in staat te stellen zichzelf te helpen. (S.O.S., Holzstraat 19, Kerkrade) UIT iA (12) leer Aantjes moet niet doen alsof ;n die dwarsliggende christelijk- Drischen een heilloze politiek be ren tegenover het kabinet Den Wie dagelijks het Friesch blad goed leest, kan daarin te- t bij de ras-antirevolutionaire dredacteur H. Algra. Vak schap! Met een historische ken- n inzicht, en met een journalis- bckwaamheid als van weini- Daar is de christelijk- >rische dwarsliggerij tegen het net Den Uyl nog maar kinder bij. iwarden L. J. van der Kam 03, 044, Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatle wordt de naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS A (13) o® i. 02 k u wel, prof. Goudzwaard, voor ïoodbrief. Volkomen eens dat u gemeenschappelijke lijst af- t, ter elfder ure. Beter ten halve erd En wat nu? Wel, geen 03^gie meer besteden voor een ge- tischappelijke lijst, maar met in- van alle kracht eigen gelederen ierken en eigen identiteit bewa- Laten prof. Steenkamp en dr. Isinga evenzo handelen, ieder in 04 i keuken. Na de verkiezingen is 05 an wellicht een redelijke kans 09 menlijk een werkprogram op te oofn. zoals dat voorheen wel meer 09 ts vond. 06 lelveen G. Dekker A (14) arzeling die reeds lang bij mij >nd met betrekking tot de ene lenschappelijke lijst is na het te schrijven van prof. Goud- rd in die zin overwonnen, dat ik ene lijst in dit stadium afwijs. Ik er toe te geven aan een soort isme „dat het nu eenmaal niet meer kan". Met prof. izwaard ben ik van mening dat doel niet mag zijn de vorming n madhtsblok in het midden, 'bij grondslag en uitgangspunt het tweede plan verhuizen en •en Evangelische voorhoedepar- einig meer overblijft. Daarbij is voor mij onaanvaardbaar, dat antjes op het altaar van deze in-eenheid zou moeten worden d etferd. Een voorlopig gescheiden optrekken behoeft naar mijn mening een voortgezette samenwerking in raden en staten niet in de weg te staan. Driebergen JA. van Bennekom Parkeerboete Als zakenman betaal je nooit voor de lol een parkeerboete. Het kan wel eens zijn dat je er met de beste wil niet buiten kan. Het is noodzakelijk dat we de dienst van de politieman en de arbeid van de belastinginspec teur onderscheiden. Al zijn beiden dan ook overheidsdienaren. De za kenman zal terecht de genoemde boete als „verwervingspost" af trekken. M i. heeft de staatssecretaris de felle aanval van Trouw (14 april) niet ver diend. Zeist J. H. Morreau Stormram In uw commentaar van 16 april acht u het nodig met „een stormram" in te gaan tegen de motie die mevrouw Van Someren in de Eerste Kamer heeft ingediend betreffende een eventuele invoering van de mid denschool. Het komt mij voor dat uw stormram enigszins gammel is. Wan neer u met vrijheid van onderwijs bedoelt de vrijheid om scholen van een bepaald levensbeschouwelijk etiket te voorzien gereformeerd, christelijk of katholiek eventueel met de mogelijkheid om een aantal uren godsdienstonderwijs te geven, dan is er inderdaad niets aan de hand. Maar als u bereid bent om in te zien dat het thans veel meer om de vrij heid van inrichting gaat, die de mi nister bovendien d.m.v. een grondwetswijziging nog sterker dan voorheen wil kunnen bepalen, dan wordt duidelijk dat het hier wel de gelijk om een fundamentele vrijheid gaat, die niet alleen „christelijke" scholen aangaat, maar ook Montes sorischolen, Dalton-scholen en Vrije Scholen. Het gaat dus niet om de domme vraag of men voor of tegen de mid denschool is. het gaat om de vraag of Spijkers Guatamala werd op 4 februari getroffen door een zware aardbeving. Voor de wederop bouw van de getroffen gedeelten van het land is door de Neder landse regering deze week op nieuw 1 miljoen gulden ter be schikking gesteld. Deze hulp zal worden gegeven via particuliere organisaties CE- BEMO, Caritas en Terre des Hommes. Ook wordt een bijdra ge gegeven aan het Wederop- bouwprogramma van de we reldraad van Kerken. De Nederlandse regering heeft al eerder in totaal twee miljoen gulden voor hulp aan Guatamala overgemaakt via het Neder- lamdse Rode Kruis en de ram penorganisatie van de Verenig de Naties. De door Nederland geboden hulp komt ten goede aan de zeer arme Indiaanse plattelandsbe volking die het meest van de ramp te lijden heeft gehad en in zeer moeilijk te bereiken gebie den woont. Een deel van de hulp zal besteed worden aan de snelle wederop bouw van huizen, het herstel van wegen en watervoorziening en de oprichting van kleine landbouwcoöperaties. UTRECHT De werkgevers in het wegvervoer hadden eind vorig Jaar een premieschuld aan de bedrijfsver enigingen van 13 miljoen gulden. Al leen al in het laatste kwartaal werden er 35 bedrijven failliet verklaard met een totale schuld aan de bedrijfsver enigingen van 1.5 miljoen gulden. Deze getallen heeft de nieuwe voor zitter van de bedrijfsgroep wegver voer van de vervoersbond NW, Ber- tus Hoekstra gisteren genoemd in Utrecht tijdens de algemene vergade ring van de bedrijfsgroep. Hoekstra zei dat men bij misbruik van de soci ale voorzieningen niet alleen moet kijken naar de werknemers, maar ook naar de werkgevers. „De premieschuldigen trokken hun failliete jasje uit, hulden zich in een nieuw en zetten in een aantal geval len hun ondernemingen onbe schaamd voort." zei Hoekstra. Dat deze ondernemingen toch op nieuw aan de markt kunnen deelne men is enerzijds het gevolg van onze wetgeving, waarin met name ten aan zien van het vergunningenbeleid nog een groot aantal gaten zit en ander zijds is het te wijten aan de omstan digheid dat er telkens weer geldschie ters bereid zijn dit soort lieden te blijven helpen", zo legde hij uit. De instanties die ten slotte achter het net vissen zijn heel vaak de fiscus en de bedrijfsvereniging. „De mogelijk heden om de sociale voorzieningen op te lichten zijn voor werkgevers tientallen malen groter dan voor werknemers en dat die mogelijkhe den in bepaalde bedrijfstakken ook inderdaad worden gebruikt is heel duidelijk", aldus de voorzitter. Hij noemde ook getallen van misbruik door werknemers. Zo zou den in 1974 op een totaal aantal ver zekerden in het wegvervoer van 107.000 personen, er 30 zijn geweest die verkeerde inlichten hebben ver strekt. Slechts in drie gevallen was er voor de bedrijfsvereniging aanleiding geweest de justitie in te schakelen. Nu er een verkeersschout komt die de rechtspraak in verkeerszaken zal be spoedigen. vraagt de bedrijfsgroep wegvervoer van de Vervoersbond NW ook om een vervoersschout. ouders ook in de toekomst de moge lijkheid zullen hebben om te kiezen. In de woorden van de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens (1948): „Aan de ouders komt in de eerste plaats het recht toe de soort van opvoeding en onderwijs te kiezen welke aan hun kinderen zal worden gegeven." Ede J. C. Traas In uw blad van 8 april stond op de voorpagina een prentje van een me neer met een doos kromme spijkers bij een smid. „Zuiniger leven hier nog iets mee te doen?" Onlangs wa ren wij zes weken in Tanzania. In de toch al zeer hete en lange winkel straat in de stad Zanzibar, waar wij vele keren „Jambo, Karibu" (goe dendag, welkom) hoorden, vergaten wij al die warmte en vielen van de ene verbazing in de andere bij het bekijken van de vele tientallen win keltjes. Onvoorstelbaar wat daar al lemaal te koop werd aangeboden: oude kapotte meubels, kartonnen dozen, lege flesjes, stukken steen, kortom alles wat wij maandelijks bij het grofvuil zetten is nog heilig met wat daar te koop stond. En natuur lijk óók kromme roestige spijkers in alle maten! U kunt deze per stuk kopen! De vraag is nu: „Gaan óók wij die kant op?" Voor de goede orde: geen kwaad woord over Tanza nia en Zanzibar. Integendeel! Dordrecht A. Bijl Welzijn dieren (3) De kerken zien niet aan hun plicht voorbij, maar bemoeien zich ook niet met dingen waar ze zich niet mee moeten bemoeien (de intensieve vee houderij). Heer Romers, u wilt de bijdrage aan de kerk inhouden, ten behoeve van de dierenbescherming. Maar dan onthoudt u God waar hij recht op heeft, om het aan de dieren te geven. U schrijft over dieren kwel len. Ik nodig u uit om het eens te komen zien dan kunt u uzelf ervan overtuigen of het zo is. Van een verslaggever VLISSINGEN Op de kerncentrale in Borssele deed zich gisteren een „ongeluk" voor waarbij een monteur niet alleen gewond werd maar bo vendien met radio-actief water be smet raakte. Het betrof hier een grootscheepse, oefening. De be drijfsgeneeskundige dienst en de di rectie van de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij (PZEM) had den van tevoren een draaiboek opge steld aan de hand waarvan artsen, verplegend personeel, ziekenhuizen, EHBO'ers en stralingsdeskundigen dienden te handelen. Het „ongeluk" gebeurde woensdag morgen rond negen uur. Om tien uur arriveerde de besmette „patiënt in het Sint Jozef Bethesda ziekenhuis ln Vlissingen, waar hij eerst werd ontsmet en hem eerste hulp werd verleend. Volgens dr. J. Strumphius, hoofd van de geneeskundige dienst van de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij, en dr. J. Schuling ge neesheer-directeur van het Vlis- singse ziekenhuis, mag de oefening geslaagd worden genoemd. Wel moet een ziekenhuis dat aangewezen wordt als opvang voor radioactieve patiënten van tevoren goed geïnstru eerd en ingericht zijn voor dit doel, meent dr. Schuling omdat een nor maal ziekenhuis niet berekend is op de opvang van dit soort besmette patiënten. De oefening heeft onge veer twee uur geduurd. Brand in bejaarden huis ALKMAAR Een ontploffend tv- toestel is dinsdagavond de oorzaak geweest van een brand in het bejaar dentehuis „Nieuwspoort" in Alkmaar. Een appartement op de vierde verdieping van het tehuis is uitgebrand. De bewoonster van het appartement waar de brand uitbrak wist op tijd naar buiten te vluchten. Via de openstaande deur sloegen de vlammen de gang op. De brandweer die snel ter plaatse was en het vuur bestreed met hogedrukstralen had de brand snel onder controle. Op het voormalig terrein van de firma Tulp in Ede is gisteren een veertig meter hoge schoorsteen opgeblazen. Het gevaarte moest plaatsmaken voor de uitbreiding van het politiebureau, de brandweer kazerne en het GGD-gebouw. De historische Khyberpas, gedrenkt met het bloed van eeuwen, is nu een open markt waar mannen wol, vrouwen, benzine en pistolen verkwanselen. Soldaten van Dzjengis Khan en Tamerlan hebben door de pas gegaloppeerd naar de overwinning. Over de wegen waarop de Perzen en de Grieken. Mogoels en Afghanen reden, trekken nu mannen die hasjiesj en televisietoestellen, autobanden en ondergoed verkopen. Aan de Pakistaanse kant van de grens met Afghanistan staat een man onder de brandende zon en haalt steels een revolver ergens uit de vou wen van zijn tentjurk die hem van nek tot voeten bedekt. Een Paki staanse politieman aan de andere kant van de stoffige weg kijkt de andere kant op. „Kopen?", vraagt hij. iets voorover buigend zodat de klant het beter kan zien. „Nee". „Geen douane hoor, geen last", zegt hij. „Dit is zakengebied. Dit is de Khyberpas." De douane treedt lusteloos op tegen vreemdelingen en is voor de Pa- thaanse stamlieden, die aan beide kanten van de grens wonen en die naar believen oversteken, al hele maal lucht. Smokkelen Is erg gemak kelijk. Maar reizigers die uit Afgha nistan terugkeren nemen veelal geen risico. Een bus met 50 inzittenden stopt op de weg bij de grens. Wanneer de bus Pakistan binnenrijdt zitten er nog maar vijf in. De rest heeft zich verspreid in de omliggende heuvels om, zo goed of zo kwaad als het gaat, op eigen gelegenheid ergens de grens over te steken. De pas begint ongeveer 15 km ten westen van Pesjawar in Pakistan, de plaats waar de Amerikaanse piloot Francis Gary Powers met zijn U-2 in 1960 opsteeg voor een verkennings vlucht boven de Sowjet-Unie, waar hij werd neergeschoten. 50 graden Celsius De Khyberpas is een kaal. met ste nen bezaaid stuk land met 300 meter hoge heuvels. Op een daarvan staat een uitwaaierend fort dat onderdak biedt aan de Pakistaanse soldaten die mogelijke 20ste-eeuwse invasies moeten voorkomen. Steile hellingen aan beide kanten van de pas. die soms nog geen 60 meter breed is. In de zomer wordt het wel 50 graden Celsius en liggen de weg. de modder- hutten te bakken. Bij een stopplaats staat een man bij een kameel. Hij wijst op het beest en vraagt de bezoeker of hij iets ziet dat hij kopen wil. Aan de kameel hangen meters wollen stof. een kan benzine en onbekende voorwerpen onder een deken. Als de bezoeker geen belang stelling toont zegt de man: „Wilt u een vrouw kopen?" (Nee, dank u). In de pas. die ongeveer 30 km lang is aan de Pakistaanse kant en nog eens 20 km in Afghanistan doorloopt, zijn maar weinig vrouwen te zien De Pathanen die aan beide kanten leven staan bekend om hun trouw en hun woeste vechtdrift. De vrouwen dragen een purda, de ondoorzichtige sluier die hun gezicht bedekt zodat er van top tot teen geen centimeter huid te zien is. De dorpen hebben aparte looppaden voor mannen en vrouwen, maar een bord in het Paki- staans waarschuwt de reizigers met bestemming Kaboel, de hoofdstad van Afghanistan, niet van de weg af te gaan. Bebloede koppen De Britten hebben in de drie Af ghaanse oorlogen tussen 1839 en 1919 met bebloede koppen geconstateerd dat de Pathanen konden vechten. De Afghanen hebben nooit toegestaan dat de spoorlijn op hun grondgebied werd doorgetrokken en de trein van Pesjawar stopt nog altijd aan de grens. Deze trein rijdt elke zondag, getrokken door een locomotief die dikke, zwarte rook uitstoot en twee personenwagens en een onder- houdswagen trekt. De tocht door tientallen tunnels door de rotsen, er fenis van het Britse bewind, duurt vier en een half uur. Een auto doet er anderhalf uur over. Evenwijdig aan de weg loopt de kara vaanroute. Muilezels en kamelen, vijf tot vijftig per groep, trekken door de pas. De muilezels dragen grote stuk ken hout, kleden en kleinere voorwer pen. De kamelen hebben aan elke kant een autoband, een klein televi sietoestel of stapels textiel. Een Pathaan in het niemandsland tussen de twee grenzen zegt uit Pa kistan gevlucht te zijn toen premier Ali Bhoetto vorig jaar de Nationale Awamipartij, die in de oppositie was, verbood. Hij meent dat Bhoetto niet veel aanhang heeft en bij verkiezin gen zou verliezen en terwijl hij dit zegt toont hij bang te zijn voor de politie aan de andere kant van de weg. De politie vormt echter geen probleem. Net als de Afghanen kij ken ze even in een handkoffertje en bekommeren zich niet om de grote koffer. Verveeld wuiven ze de reiziger weg. De Khyberpas is inderdaad za kengebied. Van onze sportredactie ROTTERDAM Pelikaan is door gedrongen tot de vierde ronde van de KNVB-beker zaterdagvoetbal dankzij een 1-0 zege op Altena. De Zwijr.drechters moesten zich vooral beperken tot verdedigen, maar had den een kwartier na rust via de coun ter succes, toen Jan de Jong scoorde. Altena bleef onder de maat en werd verdiend uitgeschakeld. Mariënberg Het opleidingsschip van de marine, de Urania, is gisteren van Den Helder naar Plymouth vertrokken om deel te nemen aan de tall shiprace naar de Verenigde Staten ter gelegenheid van het tweehonderd- tegen DESTO de winnende treffer te A.v.d.Voort jarig bestaan van de Verenigde Staten. scoren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 11