Jouroperators verlagen prijzen Spanje-reizen atiënt is koning in crisiscentrum Vijftig sprookjes opnieuw uitgegeven Toerisme Het geluid van de eeuw ^Toeristen-menu's ietsdag ANWB 50.000 meer autotoeristen kslllalll fe uwe boeken Met camper Finland door Nieuwe dagtochten van Spoorwegen Reisverzekering viskaart r ,,7i i 'jfUfgU,J Nieuwe viskaart Bulgaarse minister in ons land Verkeer in Europa tijdens paasdagen honderden doden Boersma niet blij met bezoek van Vorster aan Israël Tien mensen vertellen ervaringen ■NSDAG 21 APRIL 1976 BINNENLAND TOERISME e" 3D nog steeds achterblijvende vraag naar Span je-vakanties heeft een aantal grote touroperators 'o ^noodzaakt op bepaalde bestemmingen en data de prijzen drastisch te verlagen om een ll Neigende miljoenenstrop te voorkomen. u )e kortingen variëren van enkele ientjes tot soms de helft van de in r le brochures genoemde prijzen. Va- da*,Geef het leven kleur, eet eens bui- Nj en de deur" is de naam van een r0 lieu we folder van het Nationaal Bu- ireau voor Toerisme, waarin namen 4< ;n adressen van 750 restaurants in S'ederland worden opgesomd, die het ia, .toerist menu" serveren, r c iet menu, dat zeven jaar geleden rerd ingevoerd, bestaat uit een •oor-, hoofd- en nagerecht en kost in elk restaurant waar het wordt opge- liend (herkenbaar aan een schild luiten de deur) 11,50. De folder is 'erkrijgbaar bij het NBT, Bezuiden- ioutseweg 2, Den Haag. laterdag 8 mei is het weer de lande- ijke fietsdag van de ANWB. Dit- naal heeft de bond in en rond 69 emeenten 30 tot 40 kilometer lan- toeristische routes uitgezet tweemaal zoveel als vorig jaar). Wie le rit uitrijdt (tempo speelt geen ■ol). krijgt een herinneringsspeld. tosten: een rijksdaalder per per- oon; deelnemers onder de 16 beta- en een gulden minder. Inlichtingen ver de plaatsen waar de routes morden uitgezet, krijgt men bij de INWB-kantoren. kantiegangers die al eerder hadden geboekt, zullen hiervan in de mees te gevallen ook kunnen profiteren en geld terugkrijgen. Met name gaat het hier om reizen in voor- en naseizoen (me! en septem ber), maar ook op sommige slecht lopende arrangementen in het hoogseizoen worden deze kortingen gegeven. De reisorganisaties zijn hiertoe ge dwongen doordat het aantal boe kingen over de hele linie genomen nog altijd ver benederi de verwach tingen blijft. Hoeveel de laatste maanden een lichte Verbetering is ingetreden, schatten insiders de achterstand op vorig jaar nog altijd op zo'n dertig procent. Gevolg daarvan is, dat de tourope rators dreigen te blijven zitten met honderden al betaalde lege appar tementen en wat belangrijker is een nog groter aantal lege vlieg- tuigstoelen. Een Verschijnsel, dat overigens niet allééri voor Spanje geldt: ook op andere bestemmingen (onder meer Tunesië) blijft de vraag vliegtuigstoelen minder zullen wor den verkocht dan vorig jaar. Onder kostprijs Om nog zoveel mogelijk van de gaten te vullen blijken sommige reisorganisatoren bereid te zijn zelfs onder de kostprijs aan te bie den onder het motto, dat een kor ting van een paar honderd gulden altijd nog voordeliger is dan niets verkopen. Sommige anderen proberen daar naast ook hun lege accommodatie in het buitenland te verkopen. Zo is de grootste touroperator. Holland International, via "zijn kantoor in Parijs een actie gestart om apparte menten onder de Fransen aan de .Y-**'"* man te, brengen. Ook wordt ge- brengen (zeil reizen en verblijf in door Dick Ringlever Vakantie vieren met de eigen auto blijkt dit jaar populairder dan ooit tevoren. Reisorganisatoren, die .autoplan-relzen" op de markt poogd in leegstaande appartemen ten en hotelkamers per auto reizen de vakantiegangers onder te brengen. Voor hen die nog moeten boeken is het dus raadzaam aan de balie al tijd eerst te vragen naar speciale voordeel-aanbiedingen. Elke tour operator heeft zijn reisagenten daarvan op de hoogte gesteld. Een via het reisbureau gereserveerde ac commodatie) hebben tot nu toe al een stijging van 30 tot 45 percent van het aantal boekingen geno teerd. Drs D. Engelen, directeur toerisme van de ANWB. ziet dit vooral als een gevolg van de gedaalde be langstelling voor vliegreizen naar achter. De luchtvaprtmaatschap- week eerder of later vertrekken kan Spanje. ..Als die teruggang op twin- pijen houden er refcening mee, dat per persoon soms honderden gul- ï1.1? Proce. wordt geschat en aat er dit jaar zo'n honderdduizend dens schelen! een roestvrije geest, een pro- ia voor mentale training, door [asters en J. Houston. Uitg. De Haarlem, 192 blz., 27,—. lied van het zwarte goud, familie- in van J. Stirling spelend in itland omstreeks 1875. Uitg. iterdam Boek, Amsterdam. 382 19.90. [uitgeverij De Nederlandse Boek- lel te Kapellen (België) ver in de vierde druk van Het vin- ian het derde oog door Vera ifeu Aider. 221 blz., 26,90 en De istrever door R'Tegelaar over :e vormen van schijnspirituali- n pseudo-religie, religieuze dwe- j en andere uitingen van psy- ■i tche zelfmisleiding. 83 blz., 1 1,50. ieien van de liefde, roman van C. in. Uitg. Fontein, De Bilt. 319 24,90. razende stilte, roman van S. itow. Uitg. Unieboek, Bussum. lz., 19,90. Bij dezelfde uitgeve- rerscheen de roman Andermans iters, geschreven door R. Stern, blz., 19,90. joekje 1609, uitgegeven door de iting IVIO, Lelystad: Isabelita >n, 20 blz., 1.40. rerzorging van huisdieren, advie- van een dierenarts, geschreven G. J. J. Snelder. Uitg. Elsevier, V J jterdam. De genoemde huisdie- 43 gijn: hond, kat, duiven, volière- 16 5 lis cavia's, konijnen, reptielen en 9 tn. 142 blz., 14,90. ihosynthese, een veelzijdige be- f0S kring van heel de mens door R. Igioli. Uitg. Boom te Mepoel. 316 36.50. Van dezelfde uitgeverij „lechtspreken recht helpen, in- etie in de (strafrechtspleging I F. Beyaert. 84 blz., 12,90. van Cor de Jonge. Uitg. idia, Baarn. 82 blz., 7,90. Magdalena's, Mona Lisa's libyllen, een boeket romances •en bezoek aan James Ensor en iparitie van John Keats door •Rémy. Uitg. Soethoudt, rerpen. 190 blz., 19.50. dier kan duizendmaal sterven, iten tegen de bio-industrie van luma. Uitg. Kok, Kampen. 44 :een prijsopgave. 'Trekken met e>en kampeerauto is stuur- en rembekrachtiging. Meer dit jaar voor het eerst ook mogelijk dan een normaal rijbewijs (BE) is in Finland. 1*wee touroperators er niet voor nodig. Bij vertrek (Unitravel en Holland Ierland krijgt men een boekje met de adres- Tours) brengentweeweekse arran- sen van 350 kampeerterreinen, gementen op (Le markt, waarin de maar buiten die terreinen mag men vliegreis naar Helsinki en de huur in Finland ook overnachten. Meer van de camper begrepen is. inlichtingen bij Finnair inAmster- Gekozen kan -worden uit twee ty- dam (Kleine Gartmanplahtsoen pes: een kleine camper voor twee 21). volwassenen en twee kinderen en een grote, waarin men desnoods met vier volwassenen en twee kin deren op stap kan. Beide types be schikken over een keuken, tollèl eft koelkast. De'prijzen Variëren van 975 tot 1999 gulden per persoon. Volgens directeur Heikki Paaso- nen van Finnair voor de Benelux hoeft het rijden met de campers voor niemetnd een probleem te 2fjrt omdat de wagens zijn uitgerust met lijkt op het ogenblik reëel dan betekent dit. dat een kleine 80.000 mensen hun vakantie elders en op een andere manier zullen doorbren gen. Wij verwachten, dat het groot ste deel van deze groep in plaats van het vliegtuig de toeringcar of eigen auto zal nemen: een derde de toeringcar, tweederde de auto. Dat wil zeggen, dat er dit jaar waarschijnlijk ruim 50.000 mensen meer met de auto over de grens zullen gaan." Uit het boekingspatroon bij de ANWB (die reserveert voor dë mees te grote touroperators) blijkt, dat de belangstelling van de autotoeriS* ten vooral uitgaat naar Duitsland; Frankrijk volgt direct op de tweede plaats. Daarnaast zit ook Oosten rijk duidelijk In de lift. NS heeft het aantal dagtochten de ze zomer met twee uitgebreid tot veertig. Nieuw in het programma zijn een safari door het kroondo mein Het Loo en een bezoek aan de hobbyhof „Gouden handen" in het voormalige jezuïetenklooster in 's Heerenberg. Volgens NS is de belangstelling voor dagtochten het afgelopen jaar opnieuw toegenomen: van 390.000 tot 402.000. Grootste trekkers wa ren de Efteling, Madurodam, het ponypark Slagharen en Artis. Het Bureau Voorlichting Schade verzekering in Den Haag heeft een folder uitgegeven („Vakantie en verzekering"), waarin wordt uiteen-: gezet waarop gelet dient te worden als men financieel zorgeloos op va kantie wil. De brochure is behalve bij het bureau (postbus 990, Den Haag» ook gratis verkrijgbaar bij de assura ntiekantoren. Tevens kan men «daar krijgen een Europees schadeformulier (al in veel Europe se landen gebruikt) en de brochure „Schade lijden, schade vergoeden". «in UadbouK «o vtrmt'i r wwMMfcoay.n S-iMin 1 —n (Kina» W8 1 "J2Z O 6'fi» iaief «««c 7l_ Een afbeelding van de nieuwe viskaart. die in de plaats is gekomen van de visakte. Sedert een week is de kaart verkrijgbaar op de postkantoren (en dus niet meer als voorheen op het gemeentehuis). De kaart geeft visver* gunning zodra de ver eiste zegels (ook op het postkantoor verkrijg baar) zijn opgeplakt: «en rode zegel van vijf gulden voor het vissen met één gewone hen gel, een blauwe zegel 11,75) voor het vis sen met twee gewone hengels, een speciale hengel of een peur of een gele zegel 33), die recht geeft op het vissen met alle vistui gen, die de wet toe staat. De kaarten kunnen ook per giro worden be steld (de girodienst geeft er alle inlichtin gen over). TROUW/KWARTET PSH 9 Van een verslaggever YPENBURG De Bulgaarse minister van buitenlandse za ken, de heer Petar Mladenow, links, is gisteren op Ypenburg aangekomen voor een officieel bezoek van drie dagen aan ons land. De Bulgaarse bewinds man werd, samen met zijn vrouw, ontvangen door minister Van der Stoel van buitenlandse zaken. Buiten de besprekingen met zijn ambtsgenoot zal de heer Mladenow ook een ontmoe ting hebben met premier Den Uyl en door de Koningin worden ontvangen. Vandaag zullen bei de ministers in Den Haag een Nederlands Bulgaarse overeen komst ondertekenen op het ge bied van de plantenge zondheidszorg. HAMBURG Het verkeer heeft in het afgelopen paasweekeinde in heel Europa weer veel mensenlevens geëist. In de Duitse Bondsrepubliek kwa men van goede vrijdag tot en met tweede paasdag 107 mensen in het verkeer om, elf minder dan vorig jaar. In Frankrijk verongelukten tijdens de feestdagen honderd mensen in het verkeer, terwijl er 1728 gewond raakten. Het dodental in Frankrijk lag vijf lager dan vorig jaar. In Oostenrijk kwamen in het verkeer driemaal zoveel mensen om het le ven als vorig jaar, namelijk 34 In België werden in het paasweek einde bij 1718 verkeersongelukken twintig mensen gedood en meer dan negenhonderd gewond, van wie 276 ernstig. Vorig Jaar had België 25 doden. In Zwitserland verloren minstens tien mensen het leven bij verkeers ongelukken. minder dan vorig jaar. Het verkeer in Italië eiste honderd mensenlevens, terwijl er 2880 ge wond raakten. Vorig Jaar had Italië 114 doden. DEN HAAG De Nederlandse rege ring heeft eerder deze maand via de gebruikelijke diplomatieke kanalen tegenover de Israëlische regering haar teleurstelling laten blijken over de ontvangst van de Zuidafrikaanse premier Vorster in Israël. De regering vindt het vreemd, zo wordt in Den Haag gezegd, dat Israël contacten aanknoopt met een land dat door het apartheidsbeleid zo dui delijk de internationale ge meenschap tegen zich heeft. Het bezoek van Vorster aan Israël is deze week ook ter sprake gekomen in een gesprek dat minister Boersma heeft gehad met de Israëlische mi nister van buitenlandse zaken Yigal Allon. Uitgeverij Bruna te Utrecht herdrukte vijftig door Margreet Bruijn verzamelde en be werkte sprookjes, die eerder door Van Goor in Den Haag werden uitgegeven. Deze sprookjes zijn afkomstig uit of hebben betrekking op evenzo- vele landen, uiteenlopend van Macedonië tot IJsland en van China tot Slowakije. Het ver band is niet bij elk sprookje even duidelijk. De meeste verhalen lenen zich er zeker voor om voor te lezen; een paar zijn wat lang uitgevallen. Als men één sprookje per week voorleest kan men met deze verzameling bijna een jaar lang vooruit. Zo bezien valt de prijs 19.50) mee. Het boek telt 256 bladzijden en is geïllustreerd door Veronica van Vliet. Kok te Kampen kondigt voor acht* tot elfjarigen Martijn en meneers weer bericht aan. Deze wat vreemde titel dekt het verhaal over Martijn, die het niet zo goed kan vinden met de huishoudster van zijn vader. Hij komt in Engeland bij de zuster van zijn overleden moeder. Zijn vader, die zeeman is, beleeft intussen een bang avontuur. Een vlot verteld ver haal, waar de spanning inzit. Het is een uitgave van Omniboek te Den Haag en het kost 8.90. Bij deze prijs vergeleken is het (wel wat dikkere) boek van George Sel- den: Een tikje toverij, een uitgave van Leopold te Den Haag. aan de dure kant. Dit boek van 144 bladzij den kost 16.90. De meisjes en joq- gens die graag over toverij willen lezen, zullen het overigens met ple zier lezen. Serie Ook voor de liefhebbers verscheen bij Uitgeverij Dupuis in Sittard een serie alleraardigste stripboeken: Baard en de kale tegen de witte hand, verzorgd door Will en Rosy, Die kod dige Cocker, door Roba (dit zijn nieu we „albums" uit een lopende serie), De Erfenis, door Franquin (het eerste „album" in de nieuwe reeks jeugdzonden met Robbedoes en Kwabbernoot» en Jess Long I, door Piroton en Tillieux (het eerste album in een reeks ongewone verhalen met de purperen boeddha en moderne slavendrijvers). Elk boekje kost 4 95 Voor de kleinsten biedt Dupuis twee „smurfen mini-albums" aan: Het steekspel en Muziek voor Pirrewiet, die elk 3.25 kosten. Het eerste boek je bevat delen van de getekende lang speelfilm De fluit met zeven smurfen en het tweede een fragment uit de gelijknamige tekenfilm. De tekenin gen. die uiteraard overheersen, doen het goed maar de tekst bevat (te) veel moeilijke woorden voor de drie- en vierjarigen. Voor wie alles uit deze tekenfilm wil lezen kan ook bij Dupuis terecht. De fluit met de zeven smurfen is een sprookje over de Smurfen en de men senkinderen Johan en Pirrewiet. De tekst is bewerkt door Yvan Delporte. Dit goed verzorgde kinderboek kost zestien gulden. Er is een album te koop, een uitgave van Amsterdam Boek, bestaande uit vier langspeelplaten vol „authentiek geluid". Dat wil zeggen fragmentjes van redevoeringen, liedjes, marsen, sirenengeloei, telefoongesprekken, die in de afgelo pen 75 jaar geschiedenis gemaakt hebben. Daar zijn beroemde bij: „I have a dream" van Martin Luther King, „Bloed, zweet en tranen" van Churchill, „Rustig slapen" van Colijn. Wel beknopt, maar toch aardig om (nog) eens te horen, al zijn dit nu niet bepaald de plbten die binnen het jaar stukgedraaid worden. In feite zijn het 149 opna men uit het historisch geluids archief van de stichting Film en Wetenschap te Utrecht. Ze zijn bij elkaar gezocht door R.H. Cools en Maryse Enklaar. Wim Koesen schreef een verbindende tekst die wordt gesproken door de ver trouwde. duidelijke, onbewogen stem van Philip Bloemendal. Het begint met het prille begin van de geluidregistratie: de verre stem van Florence Nightingale uit 1890. Dan volgen Edison. Marconi. Ba den-Powell. En geluiden uit de Eerste Wereldoorlog: der Kaiser, Scheidemann. Lehin. De opkomst van fascisme en nationaal- sociaiisme: een fascistenlied. het gebral van Goebbels en Hitler, Streichers schandelijke rede over de joden. De Tweede Wereldoorlog en de bevrijding, met nationale en inter nationale gebeurtenissen: o.a. ra dio Oranje, de Koningin. Stalin, Eisenhower. Dan ga je langzamer hand de stemmen zelf herkennen: van de verslaggever Alfred van Sprang uit Kongo. Mies Bouwman en Mgr. Bekkers. Kennedy en Jo hannes XXIII. Het eind van het verhaal ls 1969: de bezetting van het Maagdenhuis en de eerste mensen op de maan. et album (de titel luidt „De 20ste eeuw in authentiek geluid") is nogal simpel uitgevoerd, maar wat de platen zelf betreft: er moe ten een paar technische wonder tjes zijn verricht om sommige zeer oude opnamen op deze wijze te reproduceren. W.F.S. 15.5 I Kees de Leeuw u me vraagt: hoe is de tdeling?, dan zeg ik: ge- g. Ze proberen je te allen op te vangen, maar u zult '/•Ier ook wel van overtuigd dat je in drie dagen geen ttelijk kapotte wond kan fezen". Aldus een 55-jarige die na een stukgelopen lijk het helemaal nietv zag zitten en enkele dagen iecf op het crisiscentrum i n rdani om daar een beetie ïferhaal te komen, ie de Swaan, die zelf op een •lijk centrum werkte, zich af of het verblijf op :entrum de mensen nu ver- iad geholpen. Zij ging het mensen zelf vragen en liet in hun eigen woorden ver over hun leven, hun lief ed. In het boek „Wie het mag het zeggen" met als itel: verhalen valt men- die op een crisiscentrum :st zijn, zijn deze verhalen eld. boek geeft de er/aringen van mensen, die met I zichzelf en hun omgeving in de knoop zijn geraakt en acute hulp nodig hadden en kregen van het crisiscentrum, dat hen na die korte periode ook pro- ibeerde verder te helpen via be geleiding of verwijzing naar een andere instelling. Om enigszins een indruk te krijgen is het het beste eerst de mensen zelf aan het woord te laten. Een meisje uit Arnhem: „Als ik testvorm, dat moet het crisis centrum de mensen leren. De meeste mensen Vóelen zich machteloos. Een echtpaar, van wie de 39- jarige vrouw in de (gezins-)- problemen was geraakt, vertelt het volgende: „Ik vond de op vang van het crisiscentrum goed. Je kon er goed praten. Je moet niets verzwijgen en ver trouwen hebben. Ik heb er ont- behoefte had om te praten, dan zettend veel gepraat, zoals ik kon ik praten, maar er werd niet gezegd waarover ik per se moest praten. Dat vond ik erg goed en ze luisterden ook naar je. Ja. ik vond het echt wel een goede tijd, maar het is natuur lijk nooit prettig als je bedenkt. van mijn leven nog nooit ge daan heb. Jij ook". Hij: „Ja, omdat je ervan uitging, dat het van belang kon zijn. Ik had het idee dat ik er zelf in behande ling was. Als ik daar bij voor beeld om drie uur kwam, was ik dat je er een beetje geflipt geze- als ik haar om vijf uur zag. Net een kruisverhoor. Het heeft zijn nut, ik vond het goed. De opvang is enorm, vooral voor ernstige gevallen". „Psychisch" Zij: „Het ping zo'n twee jaar geleden al niet goed met me. Eerst ging ik naar de huisdokter, maar die gaf al door pillen Kasten vol. Toen zei hij: „Het is niets voor mij. het is psy- ten hebt". De loodgieter: „Ik ben wel tot rust gekomen op het crisis centrum. maar daar houdt het ook mee op. Als je in een echtscheiding zit en geen con tact meer met je kinderen mag hebben, kan niemand je hel pen. Dan zit je zo vast. Je hele leven is eigenlijk een pro- chisch. Ga maar naar de zenuwarts. Dat heb ik toen gedaan". Hij: „Toen ze die inzinking kreeg, zijn we eerst naar haar zenuwarts gegaan. Hij was ziek en toen zei zijn vrouw: Ga maar naar het crisiscentrum. De opname ging niet gemakkelijk. Eerst moesten we naar de Eerste Hulp van het Wil- helmina Gasthuis. Daar hadden we een gesprek met een dokter en toen was het nog niet zeker of ze mocht blijven. Als het crisiscentrum er niet geweest was, wat had ze dan gemoe ten?" Zij: „Er moest meer bekend heid aan gegeven, worden. Je weet niet van het bestaan. De huisarts zei later dat hij het wel kende, maar ze verwijzen niet graag, die dokters" Hij: „In het crisiscentrum zijn ze vierentwintig uur met je bezig. De patiënt is koning". Van kastje naar de muur „Ik heb jaren van het kastje naar de muur gelopen. Van de ene dokter naar de andere. Ik ben overal ge weest: bij de internist, bij een keel-, neus- en oorarts. een gynaecoloog, bij twee internisten en ga zo maar door. Dat is onderhand al twaalf jaar. Sinds ik een auto-ongeluk heb gehad, heb ik altijd hoofdpijn gehad Niets hielp en ze zeiden steeds, dat het psychisch was", aldus een vrouw „Ik heb eigenlijk alleen maar pretti ge gedachten aan het crisiscentrum. Ik ben er wel een stuk mee opgescho ten. Dat geldt natuurlijk niet voor iedereen. Ik geloof ook niet, dat dat kan met die drie dagen en zoals die hasj-mensen, die gaan toch meteen weer terug naar het Vondelpark, maar voor mij hebben ze echt naar een oplossing gezocht." Een homofiele kelner met relatiepro blemen: „Ik moet zeggen, ik ben daar fantastisch behandeld. Maar dan moet ik er wel gelijk bij zeggen: Je wordt opgevangen. Je komt eruit en dan begint het weer Dan sta je ineens op straat. En okay. het is een opvangcentrum en er zijn meer men sen die geholpen moeten worden, maar het zou fijn zijn als je eruit kwam met het gevoel, dat als er weer wat gebeurt je er meteen naar toe kan gaan. Ze hadden wel gezegd, dat ik terug kon komen om te praten, maar dat is maar tijdelijk. Je hebt töch het gevoel dat je er alleen te recht kan als je totaal loss bent. als je dus zwaar overspannen bent". En verderop: „Je hebt weet ik veel wat voor instellingen allemaal in Amsterdam, maar daar kom ik niet. want ik ben geen hippie. Je hebt mensen die zwaar aan de drank zijn. mensen die aan de pepmiddelen Zijn, mensen die aan de hasjiesj zijn. die worden allemaal opgevangen tot en met. Maar een jongen als ik. die eigenlijk nergens aan is. maar zich zo nu en dan toch ergens wil uiten, waar moet die naar toe?" Keerpunt Een meisje: „De tijd in het crisis centrum is wel een soort keerpunt in mijn woelig bestaan geweest. Ik be gon weer te geloven in deskundig heid. Toen ik er kwam wilde ik niets meer te maken hebben met de me dische stand en het psychologen- volk. Door de aanpak van het crisis centrum werd ik minder paranoïde voor hulpverlenende instanties en toen dacht lk: als het ook zo kan. dan wil ik daar nog wel iets mee. want ik wil niet echt schizofreen worden. Ze lieten je in je waarde en stonden full time voor je klaar, zelfs 's nachts was er iemand waarmee je zonder reden even kon gaan praten. Daar stond ik versteld van. Op neurologie moest je wel een hele goede reden hebben als je vroeg of er iemand kwam." En ook: „Ze moeten ophouden met al die gvevaarlijke spelletjes en al die witte jassen wegdoen. En vooral geen namen gebruiken. Niet zeggen: „Nu ben je op neurologie" of „Nu ben je psychotisch". Toen dacht ik: nu ben ik verloren. Nu is het waar ge worden wat ze altijd tegen me ge zegd hebben. Nu ben ik gek. Wat één zo'n woord, dat zo'n wereld aan fata le voorstellingen met zich mee brengt. aan schade kan toe brengen Ziek-zijn en de vormen daarvan moet Je met zien als een instituut op zichzelf, maar als een functie van het leven, een manier om weer gezond te worden. Ze zouden veel meer met goed gecoachte pleeggezinnen moe ten werken dan met ziekenzaaltjes en inrichtingen. Die begeleiding moet dat gezin dan duidelijk maken, dat gek-zijn op dat moment bij het leven van die figuur hoort en dat hij zonder dat gek-zijn op dat moment niet verder komt." Goede mogelijkheid Het boek „Wie het weet mag het Zeggen" Is In zoverie onthullend, dat het laat zien hoezeer mensen, die de slijtageslag van het leven niet meer aankunnen, behoefte hebben aan een centrum, waar ze in eerste in stantie worden opgevangen en hun hart kunnen uitstorten. Het boek maakt tevens duidelijk, dat het cri siscentrum een goede mogelijkheid is zij het nog voor verbetering vatbaar, zoals een verlaging van de drempel om die mensen In nood acute hulp te bieden. De ervaringen van tien mensen, opgetekend door Carrie de Swaan. onderstrepen dat. Het is en blijft een „eerste hulp", want zoals een man ergens zegt: „Een wond blijft altijd een litteken houden." Wie het weet mag het zeggen verhalen van mensen die op een cri siscentrum geweest zijn door Car rie de Swaan Uitgave: Boom, Mep- pel. Prijs: 17,50. Aantal blz 167

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9