iordel van smaragd raakt overvol ieuwe botsingen in oor Israël bezet gebied Tien doden bij rellen in India merika zal verdrag et Cuba eerbiedigen 'ranse vrouw nu twee jaar in gijzeling Strijd Libanon laait weer op Staking bij Japanse spoorwegen Mao ontvangt Egyptische delegatie 7 NSOAG 21 APRIL 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 ARIJS (AFP) Het is vandaag twee jaar geleden dat de Franse etnoloog Frangoise Claustre in jzeling werd genomen door een groep opstandelingen in het noorden van de Afrikaanse 'publiek Tsjaad. Zij kan het derde jaar van haar gevangenschap in gaan zonder hoop op een Ïaedige vrijlating. Die hoop is er ook niet voor haar man die in augustus van het vorige jaar in (zelfde gebied werd gegrepen en sindsdien ook als gijzelaar wordt vast gehouden ingoise Claustre werd in de cht van 21 op 22 april 1974 ge- ^Ten genomen bij een overval de rebellen van Hissen Habre. Isdien hebben Frankrijk, ver- illende Afrikaanse landen, de ■nigde Naties, de Organisatie Afrikaanse Eenheid en het Ro- Kruis geprobeerd haar vrij te jgen. maar zonder succes. Gelijk t mevrouw Claustre werden nog bl ;e Europeanen gevangen geno- men. De ene. een Westduitse arts. werd al spoedig vrij gelaten nadat zijn regering een fors bedrag aan losgeld had betaald. De andere, een Fransman, wist te ontkomen. Bijna vrij De „zaak-Claustre" is al vele malen in het nieuws geweest. Zo werd er in april vorig jaar een Franse onder handelaar door de rebellen van Ha bre gedood. In oktober leek de vrij lating van het echtpaar nabij. Frankrijk betaalde Habre een som geld en een hoeveelheid niet- militaire goederen. De opstandeling wilde echter ook wapens van Frankrijk en hield de beide gijze laars daarom vast. De stap van Frankrijk beviel de regering van Tsjaad slecht en daarom moesten alle Franse troepen uit het land verdwijnen. Sindsdien heeft de re gering van Tsjaad (waar president Tombalbaye inmiddels op ge welddadige wijze was vervangen door Felix Malloun) de zaak geheel in eigen handen. Zij hoopt op een verzoening met de opstandelingen, waarna het Franse echtpaar vanzelf vrij zal komen. Zo n verzoening zit er volgens buitenlandse waarne mers nog niet in. Wat Habre precies wil is onduidelijk, maar vast staat dat hij zijn bestaan als opstande ling niet zo vlug zal opgeven. Naast de groep van Habre bestaat er nog een verzetsbeweging in Tsjaad. De ze pleegde een week geleden nog een (mislukte) aanslag op president Malloun en is dus klaarblijkelijk nog niet aan een verzoening toe. Zo begint mevrouw Claustre haar der de jaar in gevangenschap. Frangoise Claustre NEW DELHI (UPI, AP, Reuter) In New Delhi hebben zich gisteren urenlang rellen voorgedaan waarbij tenminste tien men sen om het leven zouden zijn gekomen. Dit is gezegd door ooggetuigen van deze eerste omvangrijke ongeregeldheden sinds in juni vorig jaar de noodtoestand van kracht werd. De moeilijkheden begonnen toen met bulldozers een aantal krotten werden afgebroken en functionaris sen verklaarden de bewoners slechts van nieuwe woonruimte te zullen voorzien als zij zich zouden laten steriliseren. Het volk ontstak in woede en spoedig was er een menigte van vijfduizend mensen op de been die door de politie met traangas en vuurwapens werden verspreid. Volgens de ooggetuigen zalem (AFP. UPI, Reuter) De hernieuwde onlusten op de vjelijke Jordaanoever duurden gisteren voort. Aanleiding tot Arabische demonstraties vormt een zondag en maandag mden mars door de westelijke Jordaanoever van aanhangers de extreem nationalistische Goesch Emoeniem beweging. enldeze mars wilden de Joodse nati- In Jenin, Nabloes en Toelkarem richtten groepen Arabische jongeren wegversperringen op. Bij botsingen met het Israëlische leger op de markt van Nabloes liepen twee demonstran ten kogelwonden op. Dit gebeurde vlakbij de plaats waar maandag een inwoner van Nabloes tijdens de on lusten door een Israëlische kogel do delijk werd getroffen. Tientallen de monstranten werden gearresteerd. In Toelkarem is een uitgangsverbod in gesteld Gisterochtend gingen de winkeliers op de westelijke Jordaanoever in sta king uit solidariteit met de demon sten kracht bij hun eis zetten sraëde westelijke Jordaanoever straëlisch gebied verklaart, ren hebben Israëlische soldaten ommuurde oude oude stad van ;alem en in steden op de weste- Jordaanoever charges uitge- tegen met stenen gooiende me- n, ui ruzalem hielden ongeveer twee- 'h erd Arabische jongeren een ^uchtige demonstratie waarbij Israëlische politie-agenten en soldaat door stenen gewond en. HINGTON (UPI, Reuter) Ondanks de Cubaanse dreigin- zullen de Verenigde Staten de anti-kapingsovereenkomst Cuba eerbiedigen. Dit verklaarde gisteren de woordvoerder president Ford. lier Castro van Cuba had maan- gedreigd om de anti- igsovereenkomst met de Veren- Staten op te zeggen wanneer ise vluchtelingen in Amerika louden met hun aanvallen op »e vissersboten. Ron Nessen, president Fords Ivoerder. zal Cuba geen aanlei- ebben om de overeenkomst op ;gen omdat het Amerikaanse erie van justitie momenteel cident van een beschieting van baanse visserboot onderzoekt, ze beschieting werd een Cu- gedood en een ander gewond, ns Havanna waren de aanval- itgevoerd door een groep anti- lunistische in de Verenigde Sta mmende Cubanen. Castro uitte zijn dreigingen tijdens een urenlange toespraak ter gelegen heid van het succesvol afslaan van de aanval bij de Varkensbaai vijftien jaar geleden. Toen probeerde een groep van exil Cubanen, gesteund door de Amerikaanse inlichtingen dienst CIA, het bewind van Fidel Castro omver te werpen. In zijn toespraak noemde Castro Ford een „gemene leugenaar" omdat hij voor het Amerikaanse volk zou hebben verborgen dat er Zuidafri- kaanse troepen in Angola waren bin nengedrongen voordat er Cubanen werden heengezonden. Ook Kissin ger loog volgens Castro toen hij zei dat de Sowjet-Unie verantwoordelijk was voor de aanwezigheid van Cu baanse strijdkrachten in Angola. strerende Arabische jongeren. Zij werden echter gedwongen door de Israëlische autoriteiten om als nog hun winkels te openen. Arabische leiders hebben tegen de mars van Goesch Emoeniem in tele grammen aan de Israëlische minister van defensie. Sjimon Peres, en de secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Kurt Waldheim, geprotes teerd. In deze telegrammen zeggen zij niet „nog meer zulke provocaties" te kunnen gedogen. Het in Oost- Jeruzalem verschijnende Arabische dagblad Al Quds heeft de Israëlische regering ervan beschuldigd de mars van Goesch Emoeniem naar Jericho te hebben gesteund. De Israëlische minister van sociale zaken. Zwoelon Hammer, was een van de deelnemers aan de mars. Waarnemers melden dat Goesch Emoeniem van plan is om een Joodse nederzetting in de buurt van Jericho te stichten. Deze beweging heeft al vlakbij Nabloes, dank zij de weifelen de houding van de Israëlische rege ring. een illegale Joodse nederzetting kunnen stichten. Volgens deze poli tieke waarnemers in Jeruzalem wor den de leden van Goesch Emoeniem bij hun poging een nederzetting bij Jericho te stichten gesteund door verschillende ministers in het Israë lische kabinet. Wanneer de pogingen van Goesch Emoeniem succesvol blijken te zijn zou dit tot een kabi netscrisis in Jeruzalem kunnen leiden. Tijdens een bezoek aan de westelijke Jordaanoever zei premier Rabin gis teren tegenover bewoners van de zes tien na 1967 gestichte Joodse neder zettingen in dat gebied: „Deze neder zettingen zullen hier lang blijven. Wij hebben deze dorpen niet gesticht om ze later weer te doen opdoeken". Ra bin zei verder dat deze nederzettin gen Israël's voorste linie vormden en dat alles gedaan zou worden om ze te versterken. BEIROET (AP. UPI. Reuter) On danks alle bemiddelingspogingen van het gemeenschappelijke Sy- risch-Palestijns-Libanese wa penstilstandscommissie zijn giste ren de gevechten in de Libanese hoofdstad opnieuw op grote schaal uitgebroken. In de afgelopen 24 uur werden er meer dan 110 mensen gedood en tweehonderd gewond. Linkse kranten in Beiroet voerden de span ning op met berichten over een slachtpartij onder shi'itische mos lems in een christelijke wijk van de Libanese hoofdstad. Tijdens de ge vechten maandag werd de kleinzoon van de rechtse falangistenleider Pierre Gemayal gedood. Gemayal en andere rechtse christen-leiders wa ren gisteren bij de begrafenis aan wezig. Volgens een Libanees persbureau heeft president Soeleiman Franjieh nog niet alle hindernissen voor de verkiezing van een nieuwe president uit de weg geruimd. Franjieh zou eisen dat de wapenstilstand eerst tien dagen nageleefd zou moeten worden, voordat hij het groene licht geeft voor een grondwetswijziging dat een voortijdige verkiezing van de nieuwe president mogelijk maakt. Volgens Franjieh moet de nieuwe president in een „rustige atmosfeer" worden gekozen. Oud-president Saeb Salam beschul digde Franjieh gisteren van „politie ke chantage" door de ondertekening van de grondwetswijziging opnieuw uit te stellen. i Een half miljoen werknemers van de Japanse spoorwegen zijn gisteren voor drie dagen in sta king gegaan. Zij eisen meer loon. In dit land, waar de meeste stedelingen per trein naar hun werk gaan schept een dergelijke staking grote vervoersproble men. Bedrijven hebben bussen en vrachtauto's gehuurd om hun personeel op het werk te krij gen. Op deze foto houden spoor wegarbeiders een bijeenkomst voor het Schinkujustation in Tokio. zijn meer aan nonderd mensen naar ziekenhuizen gebracht. Officieel zijn geen mededelingen over de ongeregeldheden gedaan. Ondertussen heeft India bij de rege ring van Bangladesj een krachtig protest ingediend over een schietinci dent dat zich maandag in het grensgebied van de beide landen heeft voorgedaan. Het is de eerste maal sinds India de stichting van de nieuwe staat Bangladesj in 1971 steunde, dat er melding is gemaakt van een grensin cident tussen de twee landen. Het incident dat door Indiase zijde als „ernstig" werd beschreven, volgde op bekendmakingen vorige week over pogingen van New Delhi om de gespannen betrekkingen met het buurland Pakistan te normali seren. Volgens een verklaring van de India se regering is een Indiase grenspa- troullle. die binnen Indiase grenzen opereerde, maandag vanaf het grondgebied van Bangladesj bescho ten. Hierbij liep een lid van de pa trouille ernstige verwondingen op. De groep werd geleid door Asjwani Koemar. directeur-generaal van de Indiase grensveiligheidstroepen. Volgens een hooggeplaatste functio naris van de Pakistaanse regering zal binnenkort een Indiaase delegatie een bezoek aan Pakistan brengen om over de hervatting van de diploma tieke betrekkingen tussen de belde landen te praten. Tijdens de bespre kingen zullen ook de meningsver schillen over het gebruik van de luchtruimte door de wederzijdse, na tionale luchtvaartmaatschappijen aan de orde komen. PEKING (UPI, Reuter) De Egyp tische vice-president Hoesni Moebar ak heeft gisteren een onderhoud ge had met de Chinese partijleider Mao Tse-toeng. Moebarak verblijft sinds zondag aan het hoofd van een Egyp tische delegatie bestaande uit de Egyptische minister en staatssecre taris van militaire produktie en zes Egyptische generaals in de Chinese hoofdstad. Doel van het Egyptische bezoek is om besprekingen over mogelijke Chi nese wapenleveranties en Chinese fi nanciële hulp aan Egypte te voeren. De Chinese hadden verleden maand met nauwelijks verholen vreugde ge reageerd op de Egyptische opzegging van het al vijftien jaar oude vriendschapsverdrag met de Sowjet- Unie. Onmiddellijk na de opzegging stuurden de Chinesen dertig vlieg tuigmotoren als onderdelen voor de door de Sowjets geleverde Mig- gevechtsvliegtuigen aan Egypte. id met het openbaar vervoer door Java word ik inderdaad getroffen door de in vele verhalen rooral oud Indischgasten) bezongen schoonheid der natuur. Ook in de toeristenfolders staan ie ontboezemingen over de „exotische schoonheid van een zich steeds verjongende natuur, palend is voor het Oosterse mysterie dat Indonesië heet". Inderdaad, het is een prachtig land. het tweede dat mij opvalt en waarover in de verhalen en folders nauwelijks gerept wordt, zijn orme aantallen mensen die je waar dan ook op Java tegenkomt. Inderdaad een gordel van igd, maar hier en daar wel overvol. esië heeft, net als veel andere ost-Aziatische landen, te ma- iet een zeer ernstig bevolkings- cm. Het valt uiteen in twee ten eerste de ongelijke sprei- Ier bevolking over de archipel tweede de snelle bevolkings- ne. die het eerste nog nijpen- aakt. 1 lonesische archipel, bestaande ;er dan 13.000 grote en kleine en. waarvan ongeveer 3000 be- herbergt nu ruim 130 miljoen Het is daarmee na de epubliek China, India, de Sow- Jie en dé Verenigde Staten het •^tbevolkte land ter wereld. Het ongeveer 56 maal zo groot als and en het aantal inwoners per nte km bedraagt 68. Niets aan nd dus vergeleken met de 370 ers per vierkante km in Neder- Maar ruim 65 procent van de ling woont op de eilanden Ja- adoera en Bali, die 7.3 procent et totale grondgebied uitma- 'us ongeveer 85 miljoen mensen a grondgebied dat maar net 4 to groot is als Nederland. Voor ,eni<omt dat neer op 625 inwoners 0p jerkante kilometer, waarmee at wmaal zo dicht bevolkt is als de "ewesten. In de meest are landbouwgebieden ko- htheden van meer dan 2000 s per vierkante kilometer it is 20 personen per hectare, de Javaanse boer om met zijn leven toch wel 1 ha bevloeid iwah) nodig heeft. in 'Mifelkingsgesels [oncentratie van de bevolking a en enkele eilanden daar om- B niet van recente datum. Al in fchatte de Engelse gouverneur (ten tijde van de Franse be- I in Nederland) bij de eerste i telling de bevolking op Java loera op 4.5 miljoen mensen en i geheel Indonesië op 9.5 mil- feUingen in 1920 en 1930 kwa- 0 35 en 42 miljoen voor Java en ra en voor de hele archipel op 61 miljoen inwoners. Bij de door Johan ten Hove eerste volkstelling van de Indone sische overheid, uitgevoerd in 1961 kwam men op 63 miljoen voor Java en Madoera en op 97 miljoen voor geheel Indonesië. De concentratie op deze eilanden is voor een belangrijk deel te danken of te wijten aan de vruchtbaarheid van de bodem en het gunstige klimaat. De tweede factor in het bevolkings probleem is de zeer snelle bevolkings groei. veroorzaakt door een sterk ver laagd sterftecijfer (momenteel 20 per duizend) en een vrij constant hoog geboortecijfer (momenteel 45 per dui zend). Wat neerkomt op een bevol kingsgroei van 2.5 procent. De verla ging van het sterftecijfer moet wor den toegeschreven aan de bestrijding door de Nederlandse koloniale over heerser van wat Palteen Tempelman in hun boek „Indonesië" de drie „be- .volkingsgesels" noemen. Dat zijn de binnenlandse oorlogen, hongersno den en vooral de epidemieën, die tal van slachtoffers onder de Indone sische bevolking eisten en waaraan de Nederlanders deze eeuw een eind maakten. Dit is echter ook niet zon der bloedvergieten verlopen. Het ho ge sterftecijfer, meer dan 30 per dui zend inwoners, ging drastisch om laag. het geboortecijfer bleef hoog en het resultaat was en is een groei van de bevolking met 2.5 procent. Wat neerkomt op een verdubbeling van de bevolking binnen dertig jaar. Zon der veranderingen in dit groeipa troon zullen er in Indonesië aan het begin van de volgende eeuw ongeveer 260 miljoen mensen wonen en zal Java zo ongeveer uitgegroeid zijn tot één grote stad van ruim 150 miljoen inwoners. Geconfronteerd met deze angstwek kende cijfers kwamen tal van Indo nesische intellectuelen met ongelovi ge opmerkingen als: ..Zeker door bui tenlanders becijferd". Maar het is hun bloedeigen minister van econo mische zaken, de demograaf prof. Widjojo Nitisastro die in 1970 becij ferde dat op Java in het gunstigste geval in 1990 132 miljoen en in het ongunstigste geval 146 miljoen men sen zullen moeten wonen. Armoede De problemen, veroorzaakt door de bevolkingsdichtheid en de zeer snelle groei zijn nu al enorm. Het Javaanse platteland is nu al niet meer In staat haar bewoners voldoende werk en voedsel te verschaffen. Het grondbe zit is zeer versnipperd en veel boeren en landloze arbeiders leven met hun gezinnen in grote armoede. De trek naar de steden is dan ook groot. Jakarta bijvoorbeeld groeide in 25 jaar van 1.5 miljoen inwoners uit tot een metropool van 6 miljoen, en ik heb het gevoel dat ik ze alle zes miljoen ben tegen gekomen. Werk loosheid en armoede vallen in de gro te steden het meest op. De „exotische schoonheid der natuur" en het „oos terse mysterie" verhullen veel van de armoede op het platteland. In de steden wordt dikwijls minach tend over de boeren op het platte land gesproken. Vaak worden de problemen van de tienduizenden die naar de grote stad trekken en daar in kommervolle omstandigheden moe ten leven afgedaan met de opmer king: „Ze willen op het platteland niet werken en zoeken nu een ge makkelijker leventje in de stad". Maar de Indonesische psycholoog dr. Mar't. docent aan de Padjadjaran Universiteit, hield vorige maand nog een rede waarin hij de armoede op het platteland als hoofdoorzaak van de urbanisatie aanwees. Naast de groeiende werkloosheid (per jaar komen er meer dan een miljoen werkzoekenden bij) levert de grote bevolkingsaanwas schier ono verkomelijke problemen op voor het onderwijs. Binnen niet al te lange tijd zal meer dan de helft van de Indonesische bevolking jonger dan 15 jaar zijn. Ongeveer 33 miljoen kinderen hebben nu de leerplichtige leeftijd, naar schatting gaat meer dan de helft ervan niet naar school. Het is bijna ondoenlijk voor de rege ring in de toekomst het onderwijs voor iedereen toegankelijk te maken en ook nog op een behoorlijk peil te houden. Palte en Tempelman becij feren dat er eigenlijk Jaarlijks 135 schoollokalen per dag in het lager onderwijs zouden moeten bijkomen. De regering is zich wel degelijk be wust van deze problemen en heeft in het tweede vijfjarenplan. Repelita II dan ook veel meer geld uitgetrokken voor onderwijs dan in het eerste dat vooral op de economische groei ge richt was. Zo moet het aantal leerlin gen in het lager onderwijs 13,5 m;'.- joen in 1973 kunnen toenemen tot bijna 21 miljoen in 1978. Verder moet het peil van het onderwijs verhoogd worden door vijf maal zoveel lesma teriaal te verstrekken Transmigratie Maar om op de lange termijn tot resultaten te komen zal het bevol kingsprobleem drastisch aangepakt moeten worden. Daartoe hanteert de regering momenteel twee oplossin gen. Transmigratie van de overbe volkte eilanden Java. Madoera en Bali naar de buitengewesten, om de spreiding van de bevolking te bevor deren en gezinsplanning om de snel le groei van de bevolking in te dam men. Tot nu toe is er echter weinig of geen resultaat. Nog steeds komen meer mensen van de buitengewesten naar Java. dan dat er Javanen naar de andere dunbevolkte eilanden gaan. De Javaan heeft een sterke familieband en ls zeer gehecht aan zijn geboortegrond. Repelita II gokt erop dat in 1979 tenminste 250.000 gezinshoofden vanuit Java naar elders vertrekken. Dat zou neerkomen op ruim een mil joen mensen. Hoewel een druppel op een gloeiende plaat, wordt zelfs dit cijfer door velen als te optimistisch gezien. De mislukking tot nu toe van de transmigratie vindt vooral haar oorzaak in de te geringe opvang van de nieuw aangekomenen in de bui tengewesten. Op het ministerie van voorlichting vertelde men dat de re gering alles doet om daar verande ring in te brengen. Zo moeten er voor '78 11000 gezinnen uit het dichtbe volkte Wonokieri, ten zuiden van Jogja naar Jambi. midden-Sumatra verhuizen. Voor huisvesting, onder wijs en medische verzorging zai ge zorgd worden. Per gezin is er 4 ha vruchtbaar land beschikbaar. 1 ha voor eigen gebruik en 3 voor de pro duktie van palmolie. Boze tongen in Jakarta beweren echter dat er nog weinig van de faciliteiten terecht ge komen is en dat veel van de gelden al „verdwenen" zijn. De gezinsplanning als middel tot ge boortebeperking heeft onder het be wind van Soekarno nauwelijks aan dacht gehad. Soekarno vond het mo reel niet juist en achtte het een wes terse vinding die Indonesië klein moest houden. In Repelita I werd er wel aandacht aan geschonken, maar het gebruik van geboortebeperken de middelen werd in de praktijk te gengewerkt door orthodoxe Islami tische en christelijke leiders. Volgens Repelita II moet het aantal bureaus voor de gezinsplanning van 2200 nu toenemen tot 3200 tegen 1979. Het aantal gebruikers van mid delen moet worden uitgebreid met 8 tot 12 miljoen op Bali en Java en met 1 miljoen in de rest van het land. Vaak echter blijft het bij een regi stratie van mensen die de middelen ontvangen hebben, zonder dat men weet of ze ook werkelijk gebruikt worden. Een van de moeilijkheden is het ontbreken van voldoende nazorg. Net als in de meeste ontwikkelings landen is er in Indonesië sprake van de zogenaamde „demografische pa radox". Op het nationaal- economische niveau is wel degelijk geboortebeperking een noodzaak; de groei van het nationale inkomen wordt Immers goeddeels opgeslokt door de bevolkingsgroei. Maar op het niveau van het gezin blijkt het hebben van een groot aantal kinde ren voordelig te zijn met het oog op de oude dag. Sociale voorzieningen ontbreken en een groot aantal kinde ren is voor de sociale zekerheid ln de toekomst geboden. Ook in Indonesië is verhoging van de levensstandaard voor de grote massa van de bevol king de beste pil. Het eerste artikel van dete serie stond in de krant van saterdag 17 april.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7