i foevlucht voor Mishandelde vrouwen dichtbij „Veel mannen hebben het geweld thuis geleerd" Tijd is gunstig voor waarnemen van vuurbollen Nieuw geld leek vals Geestelijke mag drie van Breda blijven bezoeken Celstraf wegens verduistering een nichie mit 'n kroosdoiker nakomertje aan de zwier het weer Schraal weer weerrapporten 4? NSDAG 21 APRIL 1976 TROUW/KWARTET 5 i us laatste geval is een 78-jarige grootmoe die met haar zeven jaar oude kleinzoon ir ons is gevlucht, omdat ze allebei door nr zoon werden mishandeld. Ze zit rustig Ridden van de chaos van moeders en kinde met haar rimpelige gezicht en haar blauw A lagen ogen. Het blijkt dat ze het voog- chap heeft over de jongen en het geweld de vader, haar zoon, alleen maar verdra gen heeft uit schuldbesef: haar man had haar en haar zoon gruwelijk mishandeld en sindsdien heeft ze voortdurend getracht de afschuwelijke jeugd van haar zoon goed te Van een verslaggever ARNHEM Tussen vandaag en maandag a.s. is de periode dat opval lend heldere meteorieten aan de hebben zijn moeder en het zoontje hem veria- avondlijke en nachtelijke hemel ten. Er bleek aan de man geen redding meer kunnen worden waargenomen. De mogelijk te zijn: hij is wreed en zal, wanneer volkssterrewachten spreken van hij niet psychiatrisch geholpen wordt, zijn „vuurbollen". Een aantal van deze maken. Maar het geweld en de agressie zitten - vrouwen en kinderen altijd blijven mishande- volkssterrewachten heeft een waar- diep ingeprent bij deze man hij is al vier keer gescheiden wegens wreedhèid, hij mis handelde zijn moeder en zijn zoontje en is nu op zoek naar een andere vrouw. Tenslotte len. De cyclus van het geweld gaat door". Zo besluit Erin Pizzey haar boek len van pijn is burengerucht", ojrin zij het verhaal vertelt van de 3a r haar opgezette hulp aan mis- delde vrouwen en kinderen in het else Chiswick. In 1971 opende zij eerste opvangshuis voor vrou- op het ogenblik zijn er vijf grote ïizen, waar al een paar duizend ïwen en kinderen hebben gezeten ien vlucht uit het eigen huis, waar tak al tientallen jaren lang door jnan mishandeld waren. j de hand van een groot aantal ■beelden (persoonlijke verhalen een aantal vrouwen en kinderen, j in een van de Women's Aid- ïizen zijn opgenomen) betoogt i Pizzey hoe broodnodig er hulp deze vrouwen en kinderen gege- moet worden en hoe bitter weinig ze in feite van de officiële in- 3 ities. (zoals politie, justitie, maat- Hlippelijk werk, sociale dienst kin- lescherming, ziekenhuizen en art- krijgen. „Iedereen is bang zich in [elijke zaken te mengen, dokto- geven liever wat zalfjes en ver- djes voor kapot geslagen gezich- dan dat ze informeren, waar de bondingen vandaan komen; chi- gen verrichten tot twee-driemaal een neusoperatie bij dezelfde ïw, die steeds weer met een ge- ken neus in het ziekenhuis be- Tdt, zonder dat zij zich bemoeien de oorzaak van die steeds weer otte neus; politie komt maar zeer wrvoetend, wanneer buren of fa- eleden een klacht hebben inge- id wegens mishandeling: kortom. nemingsactie voor amateurs georga niseerd. Vuurbollen komen uit ons zonnestelsel, dringen bij hun ont moeting met de aarde met hoge snel heid de dampkring binnen en ver gaan dan meestal met een fors lichtverschijnsel. De waarnemingsleider van de volkssterrewacht Bussloo in Gelder land roept het publiek op deze week te letten op die lichtverschijnselen. Vorig jaar kwamen bij de volksster rewachten in ons land honderden meldingen binnen van mensen die een vuurbol hadden gezien. Van een verslaggever DEN HELDER In Den Hel der is enige consternatie ont staan over briefjes van vijf gul den die op het eerste gezicht vals leken. Ze zijn ook op Texel in omloop. De briefjes lijken vals doordat het papier anders is, de kleur afwijkt en het watermerk vaag lijkt. De Texelse politie heeft gedurende het paasweek einde enkele van die briefjes ingenomen. Gisteren zei een woordvoerder van de Nederlandsche Bank echter dat de briefjes op nieuw papier zijn gedrukt. Daaruit zijn de verschillen voortgekomen. Erin Pizzey in haar vrouwenhuis in Chiswick. gezin en dat is hijzelf. De vrouw Wkt^erop'dat'er*eerst Temend ""iê1 maar al Y.aa*d« schuld van Ti in arrroccio- To hooft Ho nirorhom. t doodgeslagen moet worden, rdat er hulp geboden wordt", zegt in haar boek. zijn agressie: ze heeft de overhem den niet gestreken, ze heeft verkeerd eten gekookt, ze zorgt er niet voor dat de kinderen rustig zijn (allemaal historische gevallen). En hoewel een aantal van deze man nen uiteindelijk, na vele jaren van mishandeling en ellende, bij de rechtbank terecht komt op beschul diging van het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel, komt het ook dan maar zelden voor, dat de rechtbank een psychiatrische behandeling eist. ;1Kóeft maar naar de jongens hier *n de meeste gevallen krijgt hij een ,0f ons heen te kijken om te besef- korte vrijheidsstraf en komt daarna, I dat zij de volgende generatie geen haar veranderd en mogelijk al- netmen kunnen zijn, die geweld ple- leen nog maar agressiever vanwege i. Velen van hen zijn op hun derde de ondergane straf, die hij aan zijn ilgende generatie ]t het zo verschrikkelijk belangrijk lat er hulp geboden wordt, wordt iral duidelijk, wanneer Erin Piz- beschrijft hoe de mishandelde leren van nu de mishande- i de ouders- van- morgen zoek aan de rechtbank, waar een scheiding van tafel en bed zou wor den uitgesproken, waar zij en de vrouw werden opgewacht door de man en een stel vrienden. Rennend door alle gangen van het gerechtsge bouw en tenslotte ontsnappend door de WC-raampjes ontkwamen de vrouwen aan de woede van de verla ten man en zijn helpers. Leerzaam „Gillen van pijn is burengerucht" (uitgeverij Meulenhoff) is een goed en leerzaam boek, dat nergens sensa- tioneel wordt, omdat Erin Pizzey de Van een verslaggever op zichzelf dramatische gevallen erg DEN HAAG De Duitse geestelijke rustig beschrijft. Ook wanneer ze Ernst Wilm mag bij de drie Duitse verontwaardigd is, met name over oorlogsmisdadigers blijven komen, het gebrek aan hulp van alle mogelij- Hij heeft weliswaar uitspraken ge- ke instanties, blijft zij een bepaalde daan die minister Van Agt afwijst, afstandelijkheid in haar schrijven maar er zijn geen dringende redenen houden, waardoor het boek des te hem de toegang tot de gevangenis te indrukwekkender wordt. ontzeggen. Zoajs bekend is in navolging van Minister Van Agt heeft dit laten haar Engelse tehuizen, ook in weten aan het Kamerlid Wolff Amsterdam door de stichting „Blijf (CPN), volgens wie de tijd is aange- van m'n lijf" een opvangtehuis voor mishandelde vrouwen en hun kinde ren opgericht. DE- °*r al uitzonderlijk agressief, op n vader op zoon is Dora's familie een sprekend yal»beeld voor deze bewering: zowel "la 'i als haar schoondochter Sylvia >n raar ons tehuis gekomen: Dora je, d-mishandeld door haar man en ontvangen. In geen enkefland wilde r schoondochter Sylvia door de 1 n.Hier was duidelijk de agressie [j_ i vader op zoon overgegaan, lebben het volgende patroon vrouw toeschrijft; naar huis, waar vrouw en kinderen opnieuw het slachtoffer worden van zijn ge welddadigheid. elfde zijn ze potentiële misdadi Waar normale kinderen op de t^st gaan of alleen maar schreeu- u, wanneer ze kwaad zijn, vechten met de opzet om te doden. Ge- In alle landen 11 d gaat over van generatie op ge el atie. Alle gewelddadige mannen z^ien uit gezinnen, waar ze geweld iben meegemaakt of zelf hebben rsJaren. Ze hebben hun moeders slaan door hun vaders of ze zijn als kind geslagen. Geweld maakt uit van hun normale gedragspa- »mon. Ze hebben geleerd, net als alle 1 a^ere kinderen, te imiteren wat ze lis zagen en meemaakten. VAN EEN LEZER Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent. Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boe- kenbon. Erin Pizzey, een zeer forse vrouw van omstreeks de veertig jaar, was vorig jaar in ons land. Zij was met een aantal andere vrouwen en kinderen (mishandelde moeders en hun kinde ren) in een volkswagenbusje op door reis naar Frankrijk en Duitsland. Het doel van haar reis, was het inza melen van geld voor haar tehuizen, die met sluiting bedreigd werden, omdat de subsidie ingetrokken zou worden en het vestigen van de aan dacht op het probleem van de vrou wenmishandeling binnen het huwe lijk. Ze vertelde toen, hoe ze in het buitenland steeds met ongeloof werd hi détt: de man. die gewelddadig is. ,j it uit een gezin waar geweldda ad en verdriet heersen. Hij pro- [j'e] rt dit te compenseren door zo ,n w nogelijk een eigen gezin te hten. Hij is charmant en attent, ing hij op vrijersvoeten is, omdat de steun en toeverlaat zoekt, die nog nooit gehad heeft in z'n le- Decmeisjes vallen maar al te w opl zo'n vriendelijke, voorko- ïde jongen. Meestal heeft de ite mishandeling plaats tijdens ïuwelijksreis, omdat de man nog onrijp en geestelijk gekwetst is, dat op elke spanning rea- rt met een explosie. En wat op vijfde een driftbui was, is op zijn te een gevaarlijke daad van essie. Meestal duldt hij niet dat vrouw voorbehoedsmiddelen ge kt. Als ze het toch doet en hij it erachter, wordt ze weer mis- deld, dus duurt het in het alge- *n niet lang voor de vrouw zwan- is. De zwangerschap zelf lokt '^stal nog meer schoppen en slaan Sommige babies worden met ans^enbeschaligingen geboren". de bruiloft iet voorgaande zit gelijk iets van i verklaring, hoe het komt, dat twen met zulke agressieve man- trouwen: heel vaak komt de ►sieve kant van de man pas tot |ig na de bruioft. De meisjes zijn ns gewoon ingelopen, ze hadden enkele waarschuwing, dat zij een gewelddadige man trouw- i Natuurlijk zijn er ook andere feilen, waarin de vrouw voor het lelijk al weet. dat de man nogal W klaar staat met zijn handen. P trouwt ze met hem, vaak in de p. dat haar liefde en het huwelijk I wel drastisch zullen verande- I Dit is helaas vrijwel altijd een p die nergens op berust en die niet uitkomt. ien een goed gerichte psychia- men geloven, dat er sprake zou zijn van een probleem op dit punt. Men wilde nog wel geloven, dat er misschien hier en daar een vrouw door haar man geslagen zou worden, maar dat zou dan wel alleen maar in de a-sociale buurten gebeuren. „Ver geet het maar" was Erin Pizzey's commentaar op deze ongelovigheid van de mensen, „mishandeling bin nen het huwelijk komt in alle landen en in alle rangen en standen voor". Vrouw van arts In haar boek staan verscheidene voorbeelden van vrouwen van aca demici, die door hun man mishan deld werden. Zoals de brief van een „ex-mishandelde vrouw", die ge trouwd was met een huisarts, die aan de drank was. „Hij is een uitstekend arts en een gerespecteerd burger. Op zijn eigen aandringen trad hij ook als mijn eigen arts op, maar hij be handelde me met een volslagen min achting, zelfs toen ik na een zwan gerschap van twaalf weken een miskraam dreigde te krijgen. Ik zal niet op de bijzonderheden ingaan van de afschuwelijke wreedheden die ik heb ondergaan. Mijn man was in zijn studententijd amateurbokser, dus hij was enorm sterk. Voordat ik uiteindelijk bij hem weggelopen ben. had ik het al eens vier keer eerder geprobeerd, maar ik ben steeds teruggekomen, omdat hij dan mijn bejaarde ouders broken om de heer Wilm te weren. De Duitse geestelijke heeft zoals be kend het voornemen geuit door een demonstratie de aandacht te ves tigen op zijn mening, namelijk dat de drie van Breda moeten worden vrijgelaten. Wilm bezoekt de gevangenis enkele malen per jaar. Verder wijst de heer Van Agt erop dat het optreden van de heer Wilm de gang van zaken in de gevangenis niet beïnvloedt. DEN HAAG De rechtbank in Den Haag heeft dinsdag de 42-jarige boekhouder S.P.S uit Voorschoten veroordeeld tot een half jaar gevan genisstraf wegens verduistering. De officier van justitie had vier maan den cel geëist. De rechtbank achtte bewezen dat de man zijn vroegere werkgever, de eigenaar van een zaak in huishoudelijke apparatuur te Voorschoten, voor een bedrag van ongeveer 18 mille heeft benadeeld. S., die blijft ontkennen, pleegde de verduistering door in 1975 elke maand f 2000 minder aan lonen uit te betalen dan behoorde. onder redactie van loes smit Je hoeft marreen advertentie van een willekeurig taleninstituut van enige omvang in te kijken, of het is al duidelijk dat ook een beginneling alle kanten uif kan behalve gangbare talen als Frans. Duits. Engels, Italiaans, Spaans en Russisch voor begin ners kun je je ook op de meer exotische talen werpen. Er zijn cusussen Chinees, IJslands. Hin di, Estisch, Catalaans. Koerdisch, Cambodjaans, Welsh, Vietnamees en zelfs is er een cursus Fires op grammofoonplaten. Maar wat is dit: „Aigentlek hou ik helegaar niet van feesies. maar me krege een oitnodeging. me wdif en ik, om seves nee Wessane te gaan, weer een nichie van d'r onder de gebode stong mit zo'n kroosdoiker". Het is een stukje uit het pas bij uitgever Klaas Woudt in Zaandijk verschenen boekje „Zaans voor beginners" 14.90), een boekje zonder thema's en ver voegingen in alle tijden, roei met een paar rijtjes Zaanse woorden en uitdrukkingen, maar meer een boekje met. zoals de ondertitel luidt. ..enkele kenmerken van een streektaal". De schrijver. Jan Jonker jr. verklaart zelf in zijn voorwoord: „Verschillende ver zoeken om lezingen te houden over de taal die vroeger in de Zaanstreek werd gesproken, brachten mij ertoe om een aantal gedachten, „vondsten" en veron derstellingen op een rij te zetten. Zo ontstond vanzelf dit boekje". Niemand moet dus verwachten na het lezen van dit boekje vloeiend Zaans te kunnen spreken. En waarom zou je ook? Het Zaans is een verdwenen streektaal, waar van, zegt de schrijver, alleen nog enkele schamele resten zijn over gebleven: „Er wordt nog enigszins zangerig alsu wilt: zeurderig gesproken en er zijn misschien nog duizenden Zaankanters die een ei een ai en een ui een oi noemen". Maar trie dit boekje leest, kan er toch een paar aardi ge verdwenen kreten uit oppik ken: een krikkie neergaan (even op bed uitrusten), noselek (jam mer. spijtig), neuzig weer (fris weertje), poepetoer (een moeilijke klus), stalrameg (wankel, wiebe lig, na een ziekte), ovvendeur (af en toe), warsig (vies. morsig), glop (een open ruimteen nog een hele rij meer. En wie de tekst goed in zich heeft opgenomen, brengt het misschien nog tot de laatste pagi na's „Zaans voor gevorderden". Voor wie hoopt het nog eens zo ver te brengen, citeren we alvast een alinea uit de bebehorende leesoe fening: „Nou. die Wullum Ballek weunde destais an de overkant, in een klain hoisie dat wet inverdan et veld in sting. Deer hokte ie hele gaar allieneg. Azze me an et kette wazze, op et daikie deer, den kwam ie metien nee boite om te skelde. Ze aitje was dun eskild, hai was puur gauw anestipt". Zo jong nog en dan al in de trein, dat is een heel avontuur, zelfs als een speelgoedtrein nog groot genoeg voor je is. Het is overigens maar de vraag of de hondjes iets van deze grote gebeurtenis zullen onthouden; ze zijn hier pas een paar dagen oud en dan zien puppies gewoonlijk nog niets, omdat de oogjes nog niet open zijn. Grauwe Kat. die uit de Katte- kraam op de Heksenberg door de Oude Koedood in Dodemanskis- ten van de Stinkhoek naar de Donderwlnkel werd ontvoerd". Al les dus samengesteld uit Neder landse aardrijkskundige namen. Wie het niet gelooft, slaat er De Gids. jaargang 65. nummer 6, maar op na. Als definitieve afsluiting van de zinnetjes met plaatsnamen willen we nog melding maken van één nakomertje. Ook de redactie van het CNV-orgaan De Gids heeft zich (éénmalig) op het spel gestort en er zelfs een Nederlands aardrijkskundig woordenboek bij gesleept. Want „daar staan namen in van streken, vlekken, gehuch ten en watertjes waar een gewoon mens nog nooit van heeft ge hoord". En zo kon in dit blad het wonderlijk verhaal worden ge schreven van „de Apekinderen, die tot hun Boerenverdriet bij de Bisschopskolk in het Abdissenbos van de Boekweitenboer een Bon- ke pak op hun Bagijnenbroek kre gen en met hun Biggestaart tus sen de benen begonnen te Bolle- holle naar het Bovenjutjesriet bij het Boerengat in het Blotebenen- land, waar zij echter van de Bote- buren met de Blauwe Hand de Bommelskous op de Blazekop kregen". Ook kon men zo een ro mantisch verhaal produceren over „uw Pappersjans met de lieve Lange Juffer, voor wie ge in de Lente in de Liefkenshoek onder de Linde van Lutjelollum een Nestje wil bouwen", evenals het gruwe lijk vertelsel „over het lot van de Paniek in Ouwehands dierenpark: de witkopgier bleek vertrokken. Het enorme dier, nog maar kort tevoren naar de Afrikaanse steppe verhuisd, zat althans op voertijd niet op z'n plaats. Vliegend kon de roofvogel weliswaar niet ver ko men omdat hij gekortwiekt was, maar toch, weg is weg, en daarom trok een zoekploeg er met netten en ander vangtulg op uit. Pas te gen de avond vonden ze de gier. De vluchteling zat in een uithoek van het park prinsheerlijk op een dikke boomtak en liet zich zonder tegenstribbelen naar huis bren gen. Mogelijk heeft de gier zijn vrouwtje willen opzoeken dat in de ziekenboeg „ligt", of heeft het dier eindelijk de kans schoon ge zien om eens een avondje alleen aan de zwier te gaan. Van onze weerkundige mede werker Ook gisteren scheen de zon fel en langdurig. Het weer was evenals tijdens de Paasdagen zeer aanlokkelijk voor een of ander buitengebeuren. Zelf waren we 's middags getuigen van grote contrasten: min of meer in de luwte van een boerderij kon men een viertal jongens zien zwemmen in een wijk, een volkomen zomers beeld, maar een halve kilome ter verderop zag men eve neens in de volle zon straat- makers aan het werk. goed ingepakt in dikke truien. De felle noordooster voelde dan ook uitgesproken koud aan op elk uur van de dag en de nacht met dauwpunten van slechts lastig viel en bedreigde, als ik niet terug zou komen. Ik kan de nachtmerrie van het verleden met een alcoholicus niet vergeten." Op de persconferentie verleden jaar in Amsterdam vertelde Erin Pizzey hoe zij soms razende mannen, die met messen en andere wapens het vrouwenhuis dreigen binnen te ko men, moet proberen tegen te hou den. „Nu ben ik een forse vrouw, dus dat scheelt misschien af en toe wel iets, maar ik moet eerlijk zeggen, dat ook ik soms sta te rillen van angst en niets beters weet te doen dan me met alle kinderen te verbergen in een gebarricadeerde kamer met alleen 120 J 2 graden tegenover waargeno men temperaturen van 16 17 graden. De thermometers in de verschillende Eurolanden registreerden als volgt: Boe dapest 22, Stuttgart, Ins- bruck en Graz 21. Keulen 22, Valencia in Zuidwest-Ierland 18 graden, Londen en zuid oostelijk van de Ierse Zee 19 graden Celsius. Zoals bekend is een stabiel hogedrukgebied van 1032 bo ven het noordelijk deel van de Noordzee deze dagen leveran cier van het droge en zonnige weer. Het maximum heeft een Noorse bergland nog eens extra uitgedroogde lucht en het ziet er dus nog een tikkel tje ongunstiger uit voor de gewassen. In midden-Zweden wintert het nog. Gistermiddag meldde een station op de grens tussen Noorwegen en Zweden een stormachtige west-noord-westen wind en Weerraporten van gisteravond 19 uur: weer. maximumtemperaturen en neerslag van 7-19 uur. zonrag mist opwanngen hagel 'bewokng sneeuw Ag!) regen onvwer r kou-front wwjrchtng wo Lichtdruk m millibaren H hoge-dn>get*ed I. iage-dr\J*get*ed verplaatssigsncMng fhe hulp kan zo'n man beter ma- maar de hoop, dat de politie er zal w l\eeIl.®®n maar de ellende is nu juist, dat zijn. voordat de man door de deur is ?Yeij-e- v» vuitlo- iijke mannen Tinden. dat er één helemaal normaal is in zijn heengebroken." In haar boek vertelt ze van een be- per die in betekenis afneemt en een andere tot Jan Mayen die dit juist versterkt. Bij aanwezigheid van enige de pressieactiviteit in Midden- Scandinavië op koers naar zuidoost tot zuid-zuid-oost, loopt in ons gebied de wind meer naar noordelijke rich tingen terug. Die ontwikke ling geeft een neiging tot lage re middagtemperaturen. Het weertype wordt dus uitge sproken schraal door over het zware lage driftsneeuw bij mi- schrijft aan de lichte aardbe- nus drie graden. Die sneeuw as hing samen meteen koufront yerder was er gistermiddag dat in zuidoostelijke richting ^ussen half één en vijf uur over midden-Scandinavië sprake van een luchtspiege- schoof, gevolgd door een kou- 'inK naar boven Vanaf een de noord tot noordoostelijke hogc brug in Leeuwarden kon stroming die zich zoals ge- mcn duidelijk de Waddenei- zegd ook in ons land binnen- landen zien liggen tussen de kort zal doen gevoelen. Sevil- richtingen west en noordoost la meldde juist een waarbij het leek dat dezen zandstorm. Een station in zich boven zeewater bevon- zuid-Italië, te weten Crotone, den Oorzaak: een splegelen- kreeg 46 millimeter regen in de laag tussen koude lucht zes uur tijd uit een krachtige boven de Waddenzee (zes tot bUj zeven graden) en een warmere Gisteren belde een amateur- daarboven, aangevoerd door filmer uit het Noordfriese noordoostelijke winden. Deze Ternaard mij op. Hij vertelde spiegelende laag die de licht- juist tijdens de lichte aardbe- stralen naar beneden terug- ving van 30 maart vlak voor kaatste moet zich boven oog zeven uur 's avonds vanaf een hoogte hebben bevonden. Het statief gefilmd te hebben. Hij zich was gistermiddag in de wilde de fraaie zonsonder- zeer droge lucht (relatieve gang vastleggen. Bij het zien vochtigheidsgraad 45 tot 40 van het resultaat blijken er procent» bijzonder goed met hoog water Amsterdam onbew 19 0 Dc Bat onbew 18 0 onbew 19 0 Ecldr onbew 16 0 Don Helder Leerdam onbew onbew 19 12 0 0 onbew 18 0 Vlissincen onbew 17 0 Zd Limburg onbew 18 0 Aberdeen onbew 19 0 Athene onbew 16 0 I Barcelona rw bew 16 0 Bordeaux licht bew 17 0 Brussel onweer 15 Frankfort onbew 21 0 Geneve onbew 20 0 Helsinki half bew 21 0 Innsbruck licht bew 20 0.6 Kopenhagen rw bew 7 0 Londen0 licht bew 2» bew 21 12 0 0 Luxemburg rw bew onbew - 16 Madrid 22 0 Malaga onbew 19 0 Mallurca licht bew 20 0 Muchen half bew 17 0 Ntee Oslo onbew 20 0 onbew i' 20 0 Parijs Ucht bew I 19 0,2 Split onbew 19 0 Stockholm onbew j 1 18 0 Wenen motregen 23 0.2 Zurich geh bew 20 4 Cssa Blanca half bew 17 0.6 Ixianborl Ucht bew 11 0 Las Palmas New York onbew licht bew 18 20 0 0 Tunis onbew 1 18 0 22 aprtl "76 VMMa 35 tot 40 kilometer en op Heli- 8 ?L"^nï?htl^uiz*n 8 -O—nr> i,11terdam 1024—23 45. Schrvenirn;<-n 9 1321.59. de „kronkels in het beeld te port Rotterdam zelfs 70 kilo- umuiden 10.02—22.48. Den Heidrr 0 25—1310. door de aardtrillingen bepaaJ- zijn gekomen die hij toe- meter. Harllngen 3 11-15 43. DeltUJI 5 48-18 03

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5