Ruimte voor de christelijke politiek In bed ruikt "t soms naarspruitjes. Scholten (AR) tegen vorming één lijst [iljoen vogels dood door hoogspanningsdraden Gevangenisstraf tot Jen maand geëist tegen ven Zuidmolukkers RITA jlegens rellen bij Vredespaleis „Rooie Reus" stond incognito op preekstoel <nir> ventilatietechniek na loonmaatregel prijscompensatie Paaltje verwijderd uit „storingszone" Wiegel (VVD) ziet mogelijkheden tot gesprek met CDA Alsi W >:>'f«S''£>a,seeng,as' niet Geen keus is zonder risico's, ook die voor het CDA DENSDAG 21 APRIL 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 ADVERTENTIE i een verslaggever RNHEM Ongeveer een miljoen vogels vliegen ch per jaar dood tegen de elektriciteits- en blik- mdraden van de hoogspanningsmasten. De eeste slachtoffers vallen onder de spreeuwen 50.000) en de postduiven en kieviten (beide 0.000). Deze vorm van sterfte heeft geen invloed de vogelstand. Oplettendheid is wel geboden or vogels als de grutto, de aalscholver, lepelaar de purperreiger, it concludeert het Rijksinstituut voor natuuröe- er in Arnhem, dat tussen oktober 1972 en dccem- 1973 een onderzoek heeft laten verrichten naar de omvang en de ernst van deze doodsoorzaak voor vogels. Andere vogelsoorten die veelvuldig de dood vinden bij een botsing met een elektriciteitskabel (Neder land heeft ruim 3800 kilometer hoogspanningsdra den) zijn de kramsvogel, de houtduif, de grutto, de wilde eend. de zanglijster, de koperwiek, de meer koet en de waterhoen. Bij deze soorten vallen jaarlijks 10.000 slachtoffers of meer. Het rapport ziet als oplossing bij elke uitbreiding van het hoogspanningsnet zoveel mogelijk onder gronds kabels aan te leggen. Is deze verkabcling moeilijk uit te voeren, dan kan men de bliksemdra- den voorzien van spoelen, strips of andere preven tieve voorzieningen. Het Rijksinstituut voor natuurbeheer vraagt extra aandacht voor trajecten waar veel vogelslachtoffers verwacht kunnen worden. Met name wil men voorzieningen aan de hoogspanningslijn in de Hil- versumse Meent, waar purperreigers regelmatig passeren op weg naar hun voedselgebieden bij de Vechtplassen. Verder vraagt men aandacht voorde lijnen in de Zaanstreek en het gedeelte van het koppelnet Borsele-Geert ruiden berg. jlj.dens die optocht hadden vijftien 'ige Zuidmolukkers zich afgesplitst vernielingen aangericht in het despaleis. Daarbij waren ruiten io'( eslagen en vlaggen in brand gesto- Een aantal politiemannen moest na de ongeregeldheden onder itersbehandeling stellen. 1®£Jgens de officier, die te kennen gaf. de voornaamste rellenschoppers zijn aangehouden, zijn deze ge- irtenissen overschaduwd door die Rijster en Amsterdam. Als gevolg de daar gehouden gijzelingsac- werd het al door vakanties ver gde proces, dat begin dit jaar zou den gehouden, nog een paar igineelvanTantePos ADVERTENTIE 'dam, (010) 134980 Amsterdam. (020)248565. f.i; a'. Kopie van Veenman Repro (Kopiëren of 't gedrukt is .ei ('.,'40)4458/3 Zwolle. (05200)378-32. Sij name noemen ïrieven voor binnenland. Report, onderwijs, sociaal leven aden met name genoemde rubrie- ïjken komen sneller op hun plaats als u ze ook op de enve- oppe met name noemt. Bij foorbeeld: ouw Sportredactie ..Hoor je dat. Tommy, ze huilen in stereo." ADVERTENTIE Origineel van Duisenberg Kopie van Veenman Repro Moeilijkheden in CDA te wijten aan CHU Van onze parlementsredactie EINDHOVEN Het AR-Tweede-Kamerüd mr. J.N. Scholten heeft zich gisteravond in een vergadering van de Staten-Centrale Eindhoven van zijn'partij uitgesproken tegen de vorming van een gemeenschappelijke CDA-lijst bij de volgende verkiezingen. Hij zei er trouwens bij. dat onder de huidige omstandigheden de ene lijst niet wel mogelijk is: „Er zou een soort wonder moeten gebeuren om het nog te redden", aldus mr. Scholten. LASTRICHT Wethouder A. Dols van openbare werken in Maastricht heeft teren de eerste helmenkluizen in Nederland voor bromfietsen officieel in ruik gesteld. Voorlopig zijn er twaalf kluizen geplaatst. Dc eigenaar van de J m is voortaan niet meer gedwongen met zijn omvangrijke helm rond te 1 Itwen. i al een verslaggever JN HAAG De officier van justitie bij de rechtbank in Den G>ag mr. R.A. Schimmel heeft gisteren tegen zeven jonge Zuid- ilukkers gevangenisstraffen tot een maand onvoorwaardelijk •ist. De verdachten zouden betrokken zijn geweest bij ongere- dheden die zich op 27 december 1974 tijdens een optocht 3fi*>rdeden bij het Vredespaleis in Den Haag. Het Kamerlid weet de moeilijkheden binnen het CDA vooral aan de CHU. ..Het lijkt erop. alsof de leus van Tilanus ..Steun waar mogelijk, kri tiek waar nodig" is veranderd in ..Kritiek waar mogelijk, steun waar onvermijdelijk". Daarbij worden CDA-ministers niet gespaard", aldus Scholten. Hij kritiseerde ook de hou ding van de CHU tegenover het ver langen, vóór de verkiezingen een voorkeur uit te spreken voor coalitie vorming. „De voorkeursvraag wordt terecht gesteld. Het principiël ontwij ken ervan wijst op een gebrek aan politieke kracht en politieke expres sie van het CDA. Inzake dit soort vitale aangelegenheden kan het CDA zich geen gespleten karakter veroor loven. Het onder de huidige omstan- Van onze correspondent MAASTRICHT Actievoerder Dirk de Vroome heeft paasmaandag als 'aalmoezenier' ruim drie minuten op de preekstoel gestaan in een kerk in het Limburgse Maasbracht. Na een krachtige preek, waarin hij sprak over de discriminatie van mensen met een andere huidskleur, besloot de Rooie Reus zijn optreden met een pleidooi voor woonwagenbewoners. Dirk de Vroome had de pastoor van de betreffende parochie vorige week opgebeld als vicaris-generaal Van der Meer van het bisdom in Roer mond. Deze kondigde aan dat ene aalmoezenier De Groot van het woonwagenwerk een preek zou houden. Dirk de Vroome die niet werd her kend. kon na de preek ongehinderd vertrekken en liet zich buiten nog uitgebreid fotograferen, samen met enkele woonwagenbewoners die ach terin de kerk zijn optreden hadden gevolgd digheden doordrukken van de ene lijst zal zo een gespletenheid tot ge volg hebben. Het zou het risico in houden. dat men het CDA ver moordt". zei Scholten. Hij erkende dat wanneer de ene lijst er niet komt. waarschijnlijk „ex-AR- mensen" op de lijst van de KVP- VVV hnnrl oict nieuwe-stijl zullen gaan staan, maar I" ■UU1IU Clal Scholten wilde hen daarover niet al te hard vallen: „Wie denkt, dat hij zijn politieke idealen beter kan na streven dan via de formule die de ARP biedt, die ga zijn gang. Als we de ene lijst doorzetten, dan zullen weer anderen verdwijnen", aldus het Kamerlid. Overigens opperde hij. dat de christe lijke partijen het initiatief zouden moeten nemen tot een doorbraak in de Zuidafrikaanse verhoudingen. Scholten meende, dat zo een initia tief een test-case voor de buiten landse politiek van het CDA zou zijn en ook voor de Europese Unie van Christen-Democraten. Al houdt u van spruitjes, 't is niet lekker om in dc lucht ervan le moeten slapen. Hho rekent af met onwel riekende luchtjes van smakelijke gerechten. Definitief! Iedere Itho wasemaf/uigkap heeft een metalen vetfilter en roestvrij stalen onderplaat: onverslijtbaar, brandveilig en makkelijk schoon te maken. Kandafzuiging maakt 'm effektiever. En «Ie speciale motor beperkt geruis tot het uiterste minimum. Alle Itho kappen hebben Kcma-Keur. Itho is gemaakt voor fijnsnuivers. En wij gaan er van uit dat u dat bent. Zelfs al houdt u van spruitjes. Een fijne neus verdient't beste. Vanaf 479,- Postbus L'l - Schiedam (ADVERTENTIE) sociaal-economische Van een verslaggever WOUBRUGGE De beide parag nosten. die op verzoek van Veilig Verkeer Nederland in Woubrugge een onderzoek doen naar onbekende krachten op een zeer onoverzichtelij ke kruising, zijn op Paasmorgen in hun werkzaamheden gestoord. On bekenden hebben toen namelijk een paaltje, dat op verzoek van de parag nosten in de berm van de kruising was geplaatst, vervangen door een bordje met het opschrift „Jesus Redt". Volgens de paragnosten is in de grond bij de kruising een ..sto ringszone". die de menselijke geest een tijdelijke black-out geeft. In het verleden zijn er op de kruising in Woubrugge opmerkelijk veel ver keersongevallen gebeurd, waarbij ook doden waren te betreuren. ADVERTENTIE maanden uitgesteld: Dat uitstel werd psychologisch beter geacht. De officier eiste tegen de verdachten gevangenisstraffen die varieerden van elf dagen tot een maand. Een aantal hoorde naast een geheel voor waardelijke gevangenisstraf een boe te van 200 gulden tegen zich eisen. Een 63-jarige Zuidmolukker uit Bo- vensmilde. die ervan werd beschul digd met stenen te hebben gegooid en met vlaggestokken te hebben ge slagen. werd op zijn verzoek meteen veroordeeld, en wel tot een boete van 200 gulden. Behalve de boete was tegen hem ook twee weken voorwaar delijke gevangenisstraf geëist. Origineel van Americain Hotel Kopie van Veenman Repro (Kopiëren of 't gedrukt is.) ove" .-li'; 445875 Zwo'v. (0520O) 27833. Van onze redactie AMSTERDAM Het bondsbestuur van de Industriebond NVV handhaaft zijn standpunt dat na af loop van de loonmaatregel per 1 juli aan de doorsnee werknemer de volle dige prijscompensatie mag worden gegeven Onder geen beding zal de Industriebond accepteren dat de in komenspositie van de laagstbetaal den zal worden aangetast. De bestuurders van de Industriebond NW hebben dit gisteravond op le denvergaderingen in Amsterdam. Ui thoorn en Doesburg meegedeeld. De leden van nagenoeg alle bonden zo wel van NVV. NKV en CNV houden deze week vergaderingen over de vraag wat er moet gebeuren na af loop van de loonmaatregel. Kernvraag daarbij is of er een volle dige prijscompensatie moet worden gegeven. In de discussienota van de FNV (NW en NKV) wordt de moge lijkheid opengelaten om de prijzen niet helemaal te compenseren, met name ter while van de collectieve voorzieningen. De bestuurders van de Industriebond NW wezen de leden erop dat hun lonen worden beteugeld zonder dat er sprake is van een straffer prijsbe leid. aantasting van de inkomens van de vrije beroepen en invoering van de vermogensaanwasdeling en dat er geen enkele garantie is dat meer winst in meer werk wordt vertaald Behalve een volledige compensatie van de gestegen prijzen vraagt de Industriebond NVV ook het achter wege laten van de BTW-verhoging per 1 oktober Ook de leden zelf lieten er gisteravond geen twijfel over be staan dat zij er niets voor voelen in koopkracht achteruit te gaan. „Ik constateer", aldus districtsbestuur der Dick Visser in Amsterdam „dat de leden de duidelijke keus van het bondsbestuur ondersteunen." Origineel van P Picasso Kopie van Veenman Repro 'Kopiëren of 't gedrukt is.) 'Oven. (540) 4458/ï Zwolle. (05200)37833. Van een verslaggever BALK Fractievoorzitter Wiegel van de VVD vindt dat er in het program van het CDA voldoende aanknopingspunten zitten om tot een gesprek tussen zijn partij en de christendemocraten te komen. Vol gens Wiegel zou een dergelijk over leg een redelijke kans op succes bieden. De liberale leider zei gisteravond tij dens een partijbijeenkomst in het Friese Balk. dat zo n gesprek bij de kabinetsformatie moet plaatsvinden en niet daarvóór. „Laat ieder maar zelf de strijd ingaan, dan zullen dc kiezers de krachtsverhoudingen bij de formatie zelf bepalen aldus Wiegel. Hij vergeleek het inzicht van het CDA met een januskop. Aantjes (ARP) wil voor de verkiezingen vastgelegd zien. dat het CDA met de PvdA verder wil. Andriessen (KVP) wil streven naar het doen van een verhulde uitspraak en Kruisinga (CHU) wil geen voorkeur uitspreken. Dat ARP en KVP „voortdurend het hoofd buigen voor de dwingelandij van de PvdA" noemde Wiegel onbe grijpelijk. omdat Aantjes en Andriessen weten dat tweederde van hun aanhang liever met de WD dan met de PvdA regeert. Andriessen hoeft er. volgens de VVD- fractievoorzitter, niet op te rekenen dat de liberalen hun lijn naar links zullen doen afbuigen. „Wij zullen dat zeker niet doen omdat we de indruk hebben dat onze lijn ook bij velen in KVP. ARP. CHU en PvdA aanslaat", aldus Wiegel. ADVERTENTIE .MIMI. .- -sfplaatsen, waar rc V82„plegen ot waar ">>i'^5hermd moeien worden óók mar o» geslruk- |m.a.v.nkb.v. door dr. A. Veerman De onzekerheid en twijfel van prof. Goudzwaard die zaterdag 10 april op de AR-partijraad zo beslist adviseerde vóór de resolutie, dus ook voor het CDA te stemmen en in een brief van 12 april zijn bezwaren uitsprak tegen de resolutie en niet tot het CDA kon besluiten, is typerend voor de onzekerheid waarin het AR-voiksdeel in dit opzicht verkeert. Een wankelmoedigheid, die tot een crisis en erger wordt, als wij met z'n allen ons niet daarvan bewust worden en haar overwinnen. Een onzekerheid, die eigenlijk al te lang duurt. En die ons ongeloof- waardig en bijna onbetrouwbaar maakt Het is al begonnen in 1968. Toen nam de partijraad de eerste resolutie over het CDA aan De eerste resolutie die. net als die van 10 april „ja" en nee" tegelijk zei. In één reso lutie. op één dag. Nog krasser dus dan prof. Goudzwaard, die er in dit geval nog een dag tussen legt. Ik maak deze kri tiek des te gemakkelijker om dat ikzelf voor de resolutie van 1968 de primaire ver antwoordelijkheid draag. Ik heb haar zelf. met medewer king van Wim Hoogendijk. de toenmalige directeur van de dr. A. Kuyperstichting. opge steld. Wat zei die resolutie? Eerst dat de tijd voor drie christelij ke partijen voorbij is. De grenzen ertussen zijn histo risch verklaarbaar en als zo danig aanvaardbaar. Maar nu is de situatie zo gegroeid en veranderd dat die grenzen niet meer passen. Wij moeten op weg naar eenheid. De reso lutie spreekt zich duidelijk uit vóór een christen democratische partij. Dat is het „ja". Maar het is een „ja" met een voorbehoud. Een voorbehoud dat sindsdien haast gecanoni seerd is. althans een eigen le ven is gaan leiden, zodat ik er een beetje spijt van krijg. Eenheid, ja. maar met drie mitsen: mits er overeenstem ming is over uitgangspunt, program en beleid. Dat mits was in 1968 verklaarbaar, om dat de reacties van KVP-zijde op het principiële stuk van De Achttien (de gespreksgroep van die dagen) onze aarzelin gen opriepen. En zo was er telkens wel wat. Dus ja. met een ingebouwd nee. En zo is het sindsdien gebleven. Twee werelden Wat is de oorzaak daarvan? In wezen, meen ik. dat in het anti-revolutionaire leven, in de gereformeerde cultuur (ui teraard niet in kerkelijke zin) steeds twee werelden samen gevoegd zijn geweest. Men vindt ze ook vermeld in Kui pers proefschrift (dr. D. Th. Kuiper bedoel ik. ondervoor zitter van de AR-partij) over onze voormannen. Daar is aan de ene kant de wereld van de hechte overtuiging, van de principiële belijndheid Histo risch gezien de wereld van de afscheiding De besliste keus voor het bijbels getuigenis als krachtcentrale. Tegenwoor dig heet dat in de ARP de radicaliteit van het evangelie Dc andere lijn is die van het bezig zijn in deze wereld. Ligt er in de eerstgenoemde we reld. die van de Afscheiding, het gevaar van een zekere we reldmijding, deze tweede lijn maakt het gereformeerde volksdeel actief in deze we reld. Het is. dunkt mij. de sfeer van het Reveil, de geest van het: „geen duimbreed is er in deze wereld, waarvan Christus niet zegt: mijn", zo als dr. A. Kuyper ons inge prent heeft. Dat is de geest die ons allerlei christelijke ac tiecentra gebracht heeft, bij voorbeeld de Vrije Universi teit. om niet de minste te noe men: de geest die Anema en Rutgers tot hun internationa le activiteiten gebracht heeft, die Bruins Slot in een heel Dr. A. Veerman vroeg stadium tot pleitbezor ger van het Europese federa lisme gemaakt heeft. Dat is de kracht van dit volksdeel geweest. Kort ge zegd: radicaliteit en ruimte. Welnu, die twee werelden bot sen soms. Het is de tragische gang der historie, dat deze gemarkeerd wordt door zulke botsingen. Om niet verder te rug te gaan: zo'n botsing was er in 1926 in Assen. Het ging daar om een theologische strijd Maar meer nog: hel ging om een botsing van twee denkwerelden, twee cultuur werelden. De wereld van de radicaliteit van het evangelie en de wereld van de ruimte van het evangelie. U weet het: de principiële belijndheid won toen. De mensen van de evangelische ruimte gingen. U weet ook hoe liet met Assen serdertdien verlopen is. Ik ben overtuigd, dat het voor naamste daarin is u ziet het aan onze sympathie voor ds Buskes dat we (aan hem met name» gezien hebben, dat ruimte niet ten koste van ra dicaliteit behoeft te gaan Ruimte en radicaliteit bijeen houden, dat is (menselijk ge sproken i onze bijna onvervul bare opdracht Een nieuw markeringspunt bracht de historie in 1943—'45. de vrijmaking. Nu had dc ruimte van het evan gelie de overhand En de be- lijnheid ging Bij alle respect voor veel in de vrijmaking en bij de vrijgemaakten. dat wij herkennen, is toch het droevi ge. dat deze groep haar krach ten verdoet aan interne twis ten. aan navelstaren, aan zui verheid om de zuiverheid. Ra dicaliteit zonder ruimte is on vruchtbaar We moeten die twee bijeenhouden Terug naar de politiek en naar het heden. Ik geloof dat prof. Goudzwaard op de par tijraad terecht wees op onze grote verantwoordelijkheid in groter verband, nationaal en Europees. Het was een plei dooi voor dc ruimte. De tijd voor drie kleinere partijen is voorbij. Europees voorbij en nationaal voorbij Gebrek aan ruimte maakt ons dan onvruchtbaar. Prof Goudzwaard miste, zo schrijft hij. de vonk. De vonk van de bezieling. De vonk van de radicaliteit. De vonk van het herkennen van de ge meenschappelijke opdracht. Geen wonder. Wat er. zeker het laatste jaar. aan vonken zou kunnen zijn. doofde in het natte gras van de aarzeling. Ruimte geeft risico's. Ook de ruimte van het CDA Van daar die aarzeling. bij Goudzwaard en bij ons allen Heel begrijpelijk Er staat wat op het spel. Maarzeker is. dat blijven aarzelen de geestkracht doodt Alleen als we dc keus voor de ruimte doen in het geloof en in het vertrouwen dat dc Geest het doet. dat de geest alleen ons kan radicaliseren uit en door het evangelie, is er toekomst voor de christelijke politiek. Die kan alleen bestaan en be tekenis hebben voor de we reld door radicaliteit en ruim te. Daarom kies ik voor het C D A. Ruimte met risico's, jawel, maar we hebben geluk kig geleerd dat er geen mono polie is van radicaliteit, laat staan van geloof Het is niet de vraag, zo schref Goud zwaard eens. wat wij met het evangelie doen. maar wat het evangelie niet óns doet. Ook kan doen in. misschien zelfs middels, het CDA Or. A. Veerman. voor de ARP lid van dc Tweede Kamer, is voorzitter van de ARP en staatssecretaris van onderwijs geweest.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3