Auke Jelsma houdt niet van mannentaal in de kerk Avondmaal op Goede Vrijdag Gemeente centraal op chr. geref. bondsdag Vandaag Respectvol omgaan met de bijbel Orgelstrijd in Delft: kerkvoorgdij krijgt ongelijk Onze adressen: VOORBIJGANG» „Opleiding f laag peil" WOENSDAG 21 APRIL 1976 KERK BINNENLAND TROUW/KWARTE KAMPEN „Toen mannen altijd het haar kort droegen, moesten vrouwen een badmuts op hebben in het zwembad. Toen ook mannen met lang haar liepen, werd die bepaling afgeschaftDat is een van die kleine dingen, waaruit blijkt, hoe belangrijk mannen toch wel zijn in verhouding tot de vrouw." We praten met dr. Auke Jelsma (42 Jaar», als kerkhistoricus verbonden aan de theologische hogeschool in Kampen en schrijver van een boek over de vrouw in het christendom: ..Tussen heilige en helleveeg". Aan leiding is de J. B. Th. Spaan-prijs, die hij enkele dagen geleden voor dit boek heeft gekregen. Deze prijs, ge noemd naar de oprichter van het weekblad „Hervormd Nederland", Is ingesteld „om publikaties over ker kelijk en geestelijk leven te stimule ren, waaronder begrepen publikaties met betrekking tot vertaling, uitgave en verspreiding van de bijbel". Reacties „Tussen heilige en helleveeg" was oorspronkelijk een serie zondag avondlezingen voor de NCRV. Dr. Jelsma: „Ik heb veel reacties gekre gen op die lezingen. In de eerste le zing. die op Pasen werd uitgezonden, heb ik me bezonnen op de manier waarop de vrouwen functioneren in het paasgebeuren en de manier waar op Paulus daarover schrijft. Daar kwamen direct veel reacties op. Dat bleef eigenlijk de hele tijd zo. Telkens waren er mensen, die me attent maakten op bepaalde zaken, die zij gevonden hadden vanuit hun kennis van het verleden. Dat is voor mij erg stimulerend geweest en bij het om werken voor het boek heb ik daar dankbaar gebruik van gemaakt." Heeft u bij de bestudering van dit thema verrassende ontdekkingen gedaan? Jelsma: „Heel frappant vind ik het verschil tussen de bronnen en de stu dies, die over die bronnen verschenen zijn. Bij de bestudering van de bron nen vind je vaak duidelijk, dat de vrouw een grote rol kon spelen. In de studies, die naar aanleiding van die bronnen geschreven werden, vind je daar vaak helemaal niets meer van terug. Neem bij voorbeeld de qua kers. Daar hebben de vrouwen voor het eerst helemaal mee mogen doen. gelijkwaardig aan de man. Maar er zijn studies over de quakers versche nen. waarin je niets terugvindt van de belangrijke invloed van de vrouwen Recensies De recensies, met name van vrouwen die zich met dit onderwerp hebben bezig gehouden, zijn positief. Jelsma vindt dat erg belangrijk, te meer om dat hij zich steeds heeft afgevraagd, of deze geschiedenis niet beter door een vrouw geschreven kon worden. Er is ook een recensie, waarin wordt gesuggereerd, dat Jelsma „de ge schiedenis vanuit feministisch oog punt behandelt". Wat vindt u daar zelf van? „Nou. dat geloof ik niet. Dan zou ik dus al bij voorbaat een feministisch standpunt gehad moeten hebben en dat zou dan ook in ander werk van mij terug te vinden moeten zijn. Ik geloof niet. dat ik een boek als „De blaffende hond" over Bonifatius van uit feministisch oogpunt geschreven heb. Als iemand constateert, dat de resultaten van mijn onderzoek ten dele overeenkomen met wat in femi nistische kring geschreven wordt, kan hij op twee manieren reageren. Hij kan zeggen: dan moet ik dat feminisme serieuzer nemen dan ik tot dusver gedaan heb. Hij kan ook zeg gen: dit werk was natuurlijk al bij voorbaat vanuit feministisch oog punt geschreven. Dat is natuurlijk wel een makkelijke manier, om je van bepaalde vragen te ontdoen." Wat vindt u van de feministische theologie? „Er zijn binnen de Amerikaanse fe ministische theologie twee stromin gen. Een stroming stoot zich zo aan het seksisme in het bijbels taalge bruik. dat men zelfs zegt: we moeten de bijbel herschrijven. Daar raakt men langzamerhand van het chris tendom wat vervreemd, omdat het christendom inderdaad vaak seksis tisch is geweest. Dan is er een groep, die nauwgezet wil luisteren naar de bijbel en zorgvuldig de geschiedenis bestudeert om zo te komen tot een theologie, waarin recht wordt gedaan aan het volle menszijn. Maar ook daar de constatering, dat in het bij bels taalgebruik de mannelijke beel den overheersen. Wel wijzen zij erop. dat je ook al in het oude testament andere elementen vindt, waarin de vrouw veel meer tot haar recht komt. Ik denk, dat we heel zorgvuldig moe ten luisteren naar deze theologie vanuit de vrouwelijke ervaringswe reld. En dan moeten we niet onmid dellijk klaar staan met het verwijt, dat zo wordt doorgedraafd. Wij man nen hebben eeuwenlang zo doorge draafd. dat er wel wat rechtgetrok ken moest worden. Het lezen van deze theologie heeft voor mij zeer verhelderend gewerkt! Op welke wijze kunnen vrouwen nu functioneren in de kerk? „Toen de gereformeerde kerken de ambten openstelden voor de vrouw is er aanvankelijk een kleine discus sie geweest of er niet gezocht moest worden naar een differentiatie in de ambten. Die discussie is nooit voort gezet. Het lijkt me helemaal niet zo gek om te zoeken naar een bepaalde differentiatie, maar wel in die mate. dat bepaalde facetten van het kerke lijk leven geheel onder vrouwelijke leiding zouden staan. Misschien zou op die wijze de vrouw in de kerk beter tot haar recht komen, dan nu door enkele vrouwelijke ouderlingen en diakenen en hier en daar een vrouwelijke predikant. Aan de andere kant ben ik wat voor zichtiger geworden met het advies, dat ik zelf gegeven heb in mijn boek je. dat de synode bij voorbeeld voor minstens de helft uit vrouwen zou moeten bestaan. Een vrouw heeft mij attent gemaakt op de bezwaren daarvan. Ze zei. dat je dan hetzelfde proces zou kunnen krijgen als in Rusland, waar vrouwen op een gege- Dr. Auke Jelsma ven ogenblik tot de medicijnenstu die werden toegelaten. Na verloop van tijd gingen steeds meervrouwen dat doen en nog weer later kregen vrouwen de overhand in de medische sector. Het gevolg is, dat de functie van arts in Rusland een typisch vrouwelijke is geworden. Geen man wil het meer doen. Je zou een ont wikkeling kunnen krijgen, waarbij de ambten door de man zo vrouwe lijk worden ervaren, dat de mannen zich helemaal onttrekken aan het meefunctioneren in de kerk. Dat zou natuurlijk een ontwikkeling zijn, die niet toe te juichen is. Het gaat erom. dat we samen op weg zijn. dat we elkaar aanvullen." Wat wordt dat voor een kerk? ..Wat dat dan voor een kerk wordt? Ik denk een kerk. waar we niet uitsluitend één mening als de enig juiste verkondigen, als dé waarheid, maar waar we inderdaad op verschil lende wijze onder leiding van Jezus optrekken. Dat zal wel een andere kerk zijn dan we nu hebben. Het hele denken over het ambt is natuurlijk ook in beweging. Het is dus moeilijk om zonder meer aan te geven, wat er op het ogenblik moet veranderen. Het gaat om een groeiproces, waar ruimte voor moet zijn. De taal moet zeker veranderen. Het valt me op, dat vrij veel vrouwen zich stoten aan de wijze, waarop het Woord verkondigd wordt in de ker ken. De taal is nog wel erg manne lijk. Het ligt voor de hand, dat man nen vanuit zichzelf praten. Maar on willekeurig staan dan mannelijke beelden op de voorgrond en krijgen De jury, die aan dr. Jelsma de Spaan-prijs toekende, zegt in haar rapport: „Wat ons in de eerste plaats trof in zijn boek was de respectvolle wijze van omgaan met de bijbel. Zó de bijbel lezen als Auke Jelsma deed voor zijn studie over de geschiedenis van de vrouw in het christendom, is. naar wij hopen, voorbeeldig voor velen." Een tweede overweging van de jury: „Jelsma behandelt zijn le zers niet als leerlingen in de ouderwetse zin van het woord, maar als deelnemers aan een spannend gebeuren, waarvan ook hij niet pretendeert de af loop te weten. Hij registreert niet, maar communiceert. .Voor een boek is er geen groter zonde dan dat het zijn lezers en lezeressen verveelt', schrijft hij in het voorwoord. Daarmee kiest hij partij voor een vanuit vele universiteiten en ho gescholen nog onderdrukte groep: de lezers." vrouwen het gevoel, dat ze er toch niet helemaal bij horen. Ik ben er zelf ook attenter op geworden. Als ik God aanspreek in het gebed, spreek ik minder gemakkelijk en exclusief van „Heer", maar zeg ik „Schepper van hemel en aarde", probeer ik de volheid van God onder woorden te brengen, het mannelijke en het vrou welijke. Ik denk. dat het wel belang rijk is, dat we daar allemaal gevoeli ger voor worden. Het belangrijkste van zo'n jaar voor de vrouw is de nieuwe bewustwor ding, die zowel mannen als vrouwen ondergaan. Daardoor leren we veel inclusiever denken. Dat proces van. bewustwording is ook in de kerk op gang gekomen, mede door het feit, dat vrouwen ambtsdrager zijn ge worden en op wantoestanden gestuit zijn. die voor hen zelf wel belangrijke gevolgen hadden. Ik denk wel, dat er de laatste jaren vooruitgang is ge boekt en op dat spoor moeten we verder." Bert Aalbers is redacteur van Weer woord, het blad van het Chr. Jongeren Verbond en het Landelijk Centrum voor Geref. Jeugdwerk; en medewer ker aan IKON en Hervormd Neder land. UIT Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859. Amsterdam. Bij publlkatie wordt de naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS VU en CPN (6) Het is jammer, dat Niko Schouten niet het christendom en het commu nisme bij de wortel beschouwt. De aansporing om maatschappelijke wanverhoudingen aan te pakken, moet niet voortkomen uit religieuze denkvormen en emoties, dat zijn puur menselijke uitingen in interpre taties. Ons uitgangspunt is Christus, onze Heer. Hij heeft ons duidelijk gezegd en getoond, hoe het moet. En deze Christus vinden we niet in het communisme. Dat wij mensen el kaar teleurstellen vanuit dat geloof komt. omdat we Christus (niet van uit de mens die zich christen noemt) leven en werken of zonder Hem. Combineren is uitgesloten. Wissenkerke E. J. G. Klungel Avondmaal Het artikel van ds Lindeboom (Tr/Kw 14 april) roept bij mij enkele vragen op. Bij de viering van dit sacrament worden wij in hoofdzaak bepaald bij het Offer dat Christus op Golgotha heeft gebracht. NaarHebr. 9 danken wij onze verlossing aar. Zijn bloedstorting aan het kruis, het geen niet op zondag is geschied. Daarom zou ik niet speciaal voor de zondag willen pleiten. Bij Paulus ontmoeten wij in dit ver band het woord „dikwijls" (1 Kor. 11) hetgeen aansluit bij de joodse zienswijze dat het gedenken een kwestie van „alle dagen" behoort te zijn (Deut. 16:3). Daarom zou de fre quentie van dit sacrament in onze protestantse kerken eerder wat op gevoerd dan verlaagd kunnen wor den. Belangrijker dan het aantal da gen waarop het Avondmaal gevierd wordt, is de intentie waarmee het gebeurt. Rotterdam F. L. Stolk Avondmaal Ds. Lindeboom maakte een onjuiste tegenstelling door te stellen, dat men niet avondmaal moet vieren op Goede Vrijdag, maar op Paaszon dag. Ook merkte ds. Lindeboom op dat de avondmaalsviering op Goede Vrijdag een kwalijke erfenis is van de negentiende-eeuwse theologen die niet meer geloofden in de opstan ding. Vraag onzerzijds: welke opstanding bedoelt ds. Lindeboom? Het maakt geen enkel verschil of men het avondmaal viert op Witte Donderdag. Goede Vrijdag of Paas zondag. Handelingen 2 vers 46 ver telt ons. dat de eerste christenen voortdurend elke dag eendrachtig in de tempel waren, het brood braken, hun maaltijden met blijdschap en eenvoud des harten gebruikten en zij loofden God. De viering van het avondmaal is de hoogste uitdruk king van het evangelie en van het daarin verkondigde nieuwe verbond (Lucas 22 vers 19 en 20 en Corinthe 11 vers 24 en 25). Dr. A. de Wilde zegt in „De Bijbel, dat moeilijke boek" op pag. 99: „Dat nieuwe verbond is de gemeenschap, die God en de mens heid omvat en waarin de offervaardi ge liefde (zie het gebroken brood, de vergoten wijn, Christus, het Heilig Godslam!) de toon aangeeft. Zo is het avondmaal een flits van het ko ninkrijk Gods". Purmer ds. A. D. H. Huysman. Taal van de apartheid (slot) Het in Zuid-Afrika gesproken Hol lands is door Zuidafrikaanse gerefor meerde predikanten de taal van de apartheid genoemd. Of deze taal. als taal. mooi en oorspronkelijk is. doet niet ter zake. Het is de taal waarmee de overgrote meerderheid van de Zuidafrikaanse bevolking slechts te maken krijgt in termen ais „voet- sak" hoepel op), op dezelfde wijze als Nederlanders in de Duitse bezet tingstijd met woorden als „heraus" te maken kregen, waardoor de Duit se taal nog steeds niet geliefd is. Het gaat er om dat de taal, die Afrikanen „uitkaffert", de taal die Afrikanen iedere dag opnieuw beledigd, niet „afrikaans" genoemd mag worden. Den Haag C. van Leeuwen Magere jaren Ton Hydra schreef over het tv- programma „De magere jaren" dat hij een schets miste van pogingen om de uitzichtloosheid tegen te gaan en dat ik de situatie niet juist ty peerde met de opmerking-terzijde: „De kerk heeft destijds de arbeiders losgelaten". Om misverstanden te voorkomen mag ik wel even twee opmerkingen maken. Het gesprek van Van Hillo met mij had nu juist de opzet te laten zien dat er toch nog hóóp is voor haanlozen, als niet langer alleen bepaalde mensen de dupe worden en als de, mens niet langer alleen econo misch meetelt. De zijdelingse opmerking over de kerk sloeg niet op de crisisjaren, maar op de uittocht van arbeiders uit de kerk die al veel eerder plaatsvond, waarover ik schreef: „Bij het begin van het industriële tijdperk bleek de kerk niet in staat te zijn op de nieuwe uitdagingen adequaat te reageren. Het gevolg was dat grote groepen arbeiders de kerk verlieten. In feite was het an dersom: de kerk heeft de arbeiders verlaten". Kampen O. Jager Van een onzer verslaggevers DELFT De hervormde kerkvoog dij van Delft is h^ar boekje te buiten gegaan, toen zij de organisten opdracht gaf, in bepaalde kerkdiensten „op hele noten" te spelen. De generale commissie voor de be handeling van bezwaren en geschil len in de hervormde kerk heeft de organisten, die hierover en klacht hadden ingediend, in het gelijk ge steld. De Delftse kerkvoogdij had de organisten opgedragen, in de diensten, waarin gereformeerde- bondspredikanten voorgaan, niet- ritmisch te spelen. De generale com missie sprak uit. dat „aan de rege ling van taak. plichten en rechten van de (cantor-)organist, op te ne men in de door het college van kerkvoogden te verstrekken aanstel ling, de wijze van functioneren van de (cantor-iorganist in de kerkdienst is onttrokken."Over de vraag, of de kerkeraad of de predikant wel het recht heeft, de organist te verplich ten niet-ritmisch te spelen, laat de generale commissie zich, op formele gronden, niet uit. Dit is binnen korte tijd de tweede maal, dat de hervormde kerkvoogdij van Delft door een commissie van bezwaren en geschillen in het onge lijk is gesteld, in een be voegdheidskwestie. Onlangs werd uitgesproken, dat de kerkvoorgdij ten onrechte een artikel van ds. R. Zuurmond uit het kerkblad had ge weerd. Van een onzer verslaggevers DRÖNTEN Ruim tweeduizend jongeren waren op Tweede Paasdag op de bondsdag van de christelijke gereformeerde jongerenbond in Drönten, waar deze keer de gemeente centraal stond. De jongeren van nu vormen de ge meente van morgen. Daarom is het erg belangrijk, dat zij, als volwaardi ge kerkleden, meedenken over de ge meente. zei bondsvoorzitter ds J. Plantinga. in zijn openingswoord. Legerpredikant ds C. Langbroek en ds P. N. Ribbers uit Den Haag hiel den 's morgens korte toespraken, waarin zij op het gemeente-zijn ingin gen. De gemeente moet licht geven, zei ds Langbroek. Dat kan zij niet zomaar. De dynamo moet draaien. Een levende verhouding met de Heili ge Geest is onmisbaar. Ook wees ds Langbroek erop, dat je alleen met elkaar, als gemeenschap van gelovi gen, licht kunt geven. Winkel Ds Ribbers vergeleek de gemeente met een winkel. Het is wel eens goed voor een winkelier om tussen de men sen voor zijn etalage te gaan staan. Wat ziet de buitenwacht in de kerk? Dan slaat de schrik ons vaak om het hart. Paulus schreef de gemeente in Thessalonica, dat hij gehoord had van hun geloof, liefde en hoop. Dat moet uitstralen van een gemeente. Van twaalf tot drie uur was er keuze uit verschillende programma's. Veel aandacht was er voor een foto tentoonstelling „het huis der ge meente". een unieke verzameling van christelijke gereformeerde kerkge bouwen, toegelicht door architect T. M. Bokhorst. De nog jonge studen- tencantorij van de theologische ho geschool te Apeldoorn liet kerkliede ren uit de loop der eeuwen horen. Het was de eerste maal, dat deze cantorij optrad. Er waren nog meer koren, een combo en ook een programma van handenarbeid. Haven Voor velen was het slot van deze bondsdag het hoogtepunt. Ditmaal niet het gebruikelijke „slotappèl", maar een echte eredienst, onder ver antwoordelijkheid van de plaatselij ke kerkeraad. Oud-legerpredikant ds H. Toorman preekte over de gemeen te als haven, naar aanleiding van Johannes 20:19-23 (Jezus' verschij ning aan zijn discipelen). Tweemaal zegt Jezus „Vrede zij u!", eerst om de discipelen (de gemeente) de vrede te verkondigen, maar dan de tweede maal om ze uit te zenden in de we reld. De collecte, die bestemd was voor de evangelieverkondiging in Is raël. bracht drieduizend gulden op. AMSTERDAM Postbus 859. Wibautstraat 131 Tel 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT: Postbus 948. Westblaak 9. Rotterdam Tel 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101. Parkstraat 22, Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN Postbus 3. Melkmarkt 56. Zwolle Tel 05200-17030 door ds. G. C. Tromp Elk jaar vieren dui zenden christenen in Ne derland. met vreugde en dankbaarheid het Heilig Avondmaal. Tal van jon geren die op Palmzondag belijdenis deden, ontvan gen op Goede Vrijdag voor het eerst aan de avondmaalsdis brood en wijn als tekenen van het lichaam en bloed van de Heer die zichzelf voor hen gaf aan het kruis. Ve ie hervormden (en ook anderen) vinden het een goede en zinvolle traditie om juist op deze dag de gemeenschap met Hem en met elkaar te vieren. Voorzover ze Trouw lezen kwam dit Jaar een vriendelijk emerituspredikant hen verze keren. dat een zee van goede bedoelingen het feit niet weg kan wissen, dat ze daarmee „tornen aan de eenheid van kruis en opstanding". Het is de moeite waard op dit. wat profetisch aandoende, getui genis in te gaan. De kroongetuigen zijn voor ds. Lindeboom de Oude Kerk en de Reformatie. Daarin is geen sprake geweest van een avondmaalsviering op Goede Vrijdag. Nu is het goed om een open oor en een open hart te hebben voor wat anderen in vroeger tijden dachten en geloofden. Wie in de traditie der vaderen dingen vindt die op authentieke wijze in eigen geloof en leven kunnen funge ren. staat in de christelijke vrijheid die van de vaderen over te nemen. Maar dat wil niet zeggen, dat zich in de kerk geen nieuwe traditie zou mogen vormen. Dat laatste is het geval ge weest met de avondmaalsvie ring op de Goede Vrijdag. Die is in het midden van de vorige eeuw in de hervormde kerk in gebruik gekomen. Volgens ds Lindeboom vanwege „de vele predikanten uit de vorige eeuw. die niet meer in de opstanding geloofden en daarom geen raad wisten met de maaltijd, die hen in ge meenschap zou brengen met een levende Heer". Laurillard Wie zijn die „vele predikan ten" eigenlijk? De moderne? Ik heb veel bezwaren togen de moderne predikanten van de vorige eeuw. maar ik ben er van overtuigd, dat met bo venstaande tekening hun geen recht wordt gedaan. Ik zou deze bewering graag van uit de bronnen waar gemaakt zien. Dat zou kunnen. Er zijn nog tal van preken en dagboe ken van deze predikanten ons overgeleverd. Het is bepaald niet waar dat hun Goede Vrijdagpreken eindigen bij dood en graf. Dr. E. Laurillard bekend mo dern predikant ten tijde van dr. A. Kuyper. en diens colle ga in Amsterdam schreef een bijbels dagboek getiteld „Geen dag zonder God" In de vierde druk daarvan geeft hij in een Goede Vrijdagsmedita tie als toekomstperspectief van de gemeente: „En wij. wij zijn dan in die hogere we reld. waar we Jezus zullen vin den. levend, zalig en verheer lijkt. maar waar geen graf meer wordt gezien." In de daarop volgende Paasmedita- tie noemt hij Jezus „de over winnaar des doods in geheel enige zin". En bovendien... zelfs al zou de oorsprong van de Goede Vrij- dagsviering wat zijn aan te merken, zou daarom het avondmaal op die dag afge schaft moeten worden? Het gaat er toch om. hoe momen teel die viering fungeert. Het vouwen van de handen bij het gebed fungeert onder ons als een teken van eerbied. Zouden we dat af moeten schaffen, omdat oorspronke lijk het vouwen van de han den niet anders was dan het leggen van een magische knoop om de boze geesten te bezweren? Intussen is de belangrijkste vraag: Hoe fungeert in onze tijd de viering van het avondmaal op de Goede Vrij dag? Daarover laat ds. Linde boom zich somber uit. Uit gaande van de door hem ge constateerde negatief te ach ten stemming bij de avondmaalsviering op Goede Vrijdag, schrijft hij: „Laat niemand menen, dat we hier met een overwonnen ver schijnsel te doen zouden heb ben. Behalve aan de vele ge meenteleden, die niet bij machte zijn hier boven uit te komen, kan men ook denken aan tal van voorgangers, die hun preek op Goede Vrijdag op deze golflengte hebben af gestemd." Persoonlijk kan ik hierover geen oordeel geven want de laatste dertig jaar heb ik geen Goede Vrijdags- preek van een ander gehoord, omdat ik steeds in eigen of vacante gemeenten (met vreugde) op die dag het Heilig Avondmaal bediende, maar ik vrees dat niet veel predi kanten, althans voor „tal van voorgangers". Tenslotte: Is het echt waar. dat we met de viering van het avondmaal op Goede Vrijdag „tornen aan de eenheid van kruis en opstanding"? Korff zegt in zijn Christologie: „De opstanding is de keerzijde van het kruis." Dat zonder die keerzijde het kruis zijn bete kenis verliest is sinds de da gen van Paulus in alle toon aarden verkondigd. Wie dat op Goede Vrijdag zou verge ten is er naast, evenzeer als hij er naast is die in de jubel van Pasen zou vergeten, dat de opstanding van Christus de keerzijde van het kruis is en van niets minder. Niet wie op Goede Vrijdag avondmaal viert tornt aan de eenheid van kruis en opstanding, maar hij die in zijn prediking een van beide niet tot zijn recht laat komen. Voorlopig zet ik voor mezelf achter het avondmaal op Goede Vrijdag een uitroepte ken, en naar ik weet velen met mij, maar traditie is geen wet. Wie met Pasen avondmaal wil vieren heeft daartoe de volle vrijheid, tra dities mogen nooit star en on veranderlijk zijn. Men zal daarbij echter wijs doen te luisteren naar héél de traditie der christelijke kerk en zijn voordeel kunnen doen met wat kenners van de litur gische traditie (als bv. ds. Overbosch) daarover op te merken hebben. Dan zal men steun vinden voor de viering van het Heilig Avondmaal met Pasen. maar... niet zon der meer. Voor het overige leven we onder een wet die der vrijheid is. en we mogen ons in geen enkel opzicht een slavenjuk laten opleggen. Dat zal zeker de bedoeling van ds. Lindeboom niet geweest zijn, maar ik moet eerlijk zeggen, dat zijn artikel bij mij wel een beetje in die richting over komt. Ds. Tromp, hervormd pre dikant te Amsterdam- Watergraafsmeer, reageert op het artikel van ds. A. M. Lindeboom in Trouw van 14 april. DE BIJBEL VAN KO r Voor mij ligt de bijbel van Ko U. heeft die twintig jaar geleden, bij 1 verlaten der school, gekregen. V gens mij heeft hij er geen oog geslagen want hij is vandaag a getroffen bij een partijtje boeken nog als nieuw. Ik vind het ook een beetje begrijpelijk dat hij geen oog in geslagen heeft. 1 eerste: wat moet een kind van twa jaar met een bijbel als niema naast hem staat? En ten tweede digt de pagina waarop de opdrai staat op geen enkele wijze tot lez Er staat gewoon: Uitgereikt aan X bij het verlaten deren komt er een ietwat scheef stai stempel van een Christelijke Sch „Prinses Zus en zo" en dan het adi En daar dan weer onder over breedte van de hele bladzijde zwierige handtekening, waaraan i toegevoegd H. d. S. O ja, de dal ontbreekt niet, net als op een kenbrief, drie cijfertjes metstreej ertussen. Onpersoonlijker enzak< ker kan het allemaal niet. Een ro ne-geschenk en daarom nog sj splinternieuw. De snede is volkon gaaf. Er is niet in gebladerd, er is i in gezocht en daarom zal er wel i over geweend en nog minder lachen zijn. Een vreugdeloos ge met Ko. Een koel boek, na twii jaar. Van de hand gedaan met andere rommel die je toch nerg voor nodig hebt. Zo'n bijbel, d kan ik makkelijk een half uur o nadenken en dan passeren mij] tientallen mogelijkheden. Zo g» het en misschien gaat het nog| Een bijbel bij het verlaten school! Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Leiderdorp: A. W. J m Knorth te Diepenveen. Aangenomen naar Musselkanaal P. Swets te Lelystad. Bedankt voor Klaaswaal: G. Brfl te 't Harde; voor Capelle a.d. IJfl A. Vlietstra te Doornspijk; Schoonebeek: C. van Wijngaardel Makkum. U GEREF. KERKEN Aangenomen naar Alphen a.d. RjL J. P. E. Verheul te Wijhe; naar Lun ren: drs. S. de Jong, voorheen ka( vormingspred. in Indonesië, won de te Apeldoorn, die bedankte v Winsum-Obergum. Bedankt voor Woudenberg: J. Sijtsma te Avereest. GEREF. KERKEN (VRIJG.) ÈN Beroepen te Rouveen: J. M. A. Glgc neveld te Ulrum. L, Beroepen te Damwoude: J. Wet. rink te Nunspeet. fcl£ GEREF. GEMEENTEN Idl Beroepen te Bodegraven: A. HofrCri te Scheveningen. Bedankt voor Wolphaartsdijk:fle: Mijnders te Ridderkerk. Ige BAPT. GEMEENTEN v' Beroepen te Rotterdam Centrum A. Boeschoten te ApeldoifsJ Ds K. Dekker Op 68-jarige leeftijd is overlederQ gereformeerde emeritus-predik - K. Dekker te Zuidwolde (Dr.). stond in Molenaarsgraaf van 1936 rt, 1946 en vervolgens in Enkhuizen yy zijn emeritaat in 1972. Van 1948, 1950 was ds Dekker legerpredik w te in het voormalig Oost-Indië. Frenz en Ariztia Twee Chileense bisschoppen. F (luthers) en Ariztia (r.k.), zijn i leden van het Noorse parlement v gedragen voor de Nobelprijs voo vrede. Zij waren de stichters vani__ interkerkelijk vredescomité, da november van het vorig jaar doo Chileense junta werd verboi Frenz verblijft niet meer in Cl omdat hij tijdens een reis door E pa te horen kreeg, dat hij Chili meer mocht binnenkomen. Drs. J. Dethmers Gistermorgen is in Semarang, li nesië, plotseling overleden de Neéerd landse studentenpredikant dn Dethmers. Hij is 42 jaar gewon Drs. Dethmers had juist een gast het vliegveld gehaald, toen hij troffen werd door een hartinfarc 1970 werd drs. Dethmers in dii van de zending van de gereforrr de kerken uitgezonden naar Ind sië. Daarvoor was hij vijf jaar prfBr kant geweest te Woubrugge. Rispi in zijn studententijd was hij aqen voor de zending, op het onderwi, ce: cretariaat van de Nederlandse )U dingsraad. op Hg jBi VO( BOEKAREST Twintig stud« van het baptistenseminarie in karest protesteren dat het peil v: theologische opleiding te laag ii eisen van de leiding dat zij P Belicov en Josif Ton. twee vroe docenten aan het seminarie tem ten komen. De studenten aan seminarie hebben allen eerder ander beroep uitgeoefend alvorer^, kiezen voor het predikantschap^ twee jaar opleiding beginnen de Q. denten doorgaans in gemeenw preken. De twintig vinden datl opleiding onvoldoende is om opL vaardbaar peil te kunnen preka

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2