Benoeming Hoea geeft conflict in Chinese partijleiding aan Communisten in Italië willen laatste gesprek Roemenen wijzen Sonnenfeldttheorie over Oostblok af Sterilisatie zaak van Indiase deelstaten 26655 Hoesak behoudt greep op Tsjecho-Slowakije I Kissinger: VS zijn het sterkst Moezorewa wil in Rhodesië één zwart blok Goede vrijdag in Jeruzalem geef om ANGOLA 1 Programma voor geboortebeperking 24 april a.s. naar Den Haag n SATERDAG f7 APRIL 1976 ROME (Reuter, UPI) De Italiaanse communisten hebben zich B gisteren bereid verklaard tot nieuwe gesprekken met de christen- 1 democraten om te zien wat er moet worden gedaan om vervroeg- j, de verkiezingen te voorkomen. Politieke waarnemers zijn van i mening dat de kans heel groot is, dat Italië in juni nietttemin naar de stembus gaat. TROUW/KWARTET 7 De christen-democraten stelden eer der deze week. na een bijeenkomst van de partijtop, voor besprekingen te houden met de socialisten en de jmmunisten over het herstel van de lunteenheid en over de kwestie van ml de abortus. De leiding van de socia listische partij heeft zich echter on middellijk uitgesproken tegen de "o christen-democratische voorstellen en bepleitten vervroegde algemene verkiezingen. De communisten hebben zich gis- rjl teren bereid verklaard tot besprekin- i gen met de christen-democraten I maar zij lieten in hun verklaring doorschemeren dat ze de uitnodiging van de christen-democraten om sa men te spreken over de problemen 3 die het land teisteren, min of meer als üj, een afleidingsmanoeuvre zien. Poli tieke waarnemers zeiden gisteren dan ook niet te geloven dat een ge sprek tussen de communisten en de christen-democraten vervroegde ver kiezingen zou kunnen voorkomen. Alleen wanneer de socialisten zich tot een gesprek met de christen democraten bereid zouden verklaren >rié kannen verkiezingen nog voorkomen 'lil worden. Abortus De gematigde secretaris van de tj( christen-democraten. Benigno Zac- ai cagnini. heeft voor dinsdag een aan- tal afspraken gemaakt met verte genwoordigers van verschillende partijen in een laatste poging verkie zingen te voorkomen. Alleen met de .neofascisten zal Zaccagnini geen ge- njsprek hebben. x Overeenstemming over het abortus probleem. waarover op 13 juni een referendum zal worden gehouden, zit er echter niet in. Alle politieke partij en in Italië bepleiten legalisering van de abortus, behalve de christen democraten en de neo-fascisten. De christen-democraten willen de abortus beperken tot die gevallen waarin het uitdragen van de zwan gerschap de gezondheid van de moe der ernstig in gevaar brengt en in (ommige gevallen van zeer moeilijke sociale omstandigheden, be kans dat het referendum over de abortus zal plaats vinden is echter ffgering. in het geval dat de Italia an vervroegd naar de stembus gaan m een nieuw parlement te kiezen, ervalt het voorgenomen refe- rndum. e verschillende partijen hebben de ronomische maatregelen van de inderheidsregering van premier Aldo Moro in twijfel getrokken. In een poging om de waardeverminde ring van de lire te stoppen heeft de regering de rentestand verhoogd en de belastingen op geïmporteerde goederen waaronder olie, verder op getrokken. Politiek geweld Italiaanse linkse stadsguerrillastrij- ders hebben gisteren brand gesticht la PHOENIX (Reuter) De Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, Kissinger, heeft de Verenigde Staten j'l gekenschetst als 's werelds sterkste natie, zowel militair als economisch. „u Volgens Kissinger dient het buiten- [e, landse beleid der VS gegrondvest te zijn op de overtuiging, dat zonder Amerika's vastbeslotenheid er geen zekerheid kan zijn, zonder Amerika's toewijding geen vooruitgang en zon der Amerika's voorbeeld geen vrij heid. y Kissingers krachtige verdediging van president Fords buitenlandse beleid wordt door waarnemers be schouwd als een antwoord op een aanval op dat beleid, die enkele we ken geleden werd gedaan door Fords belangrijkste republikeinse rivaal voor de republikeinse nominatie voor het presidentschap. Ronald Reagan. Reagan heeft herhaaldelijk gezegd, dat Kissinger de VS beschouwt als een decadent „Athene", gesteld te genover een krachtig Sowjet „Sparta" in een warenhuis in Rome. De afgelo pen maanden hebben politieke acti visten herhaalde malen brand ge sticht in grote bedrijven. Zo werd in Turijn een Fiatvestiging verwoest en in Florence een kantoor van de Ame rikaanse oliemaatschappij Texaco. De ondergrondse stadguerrilla- beweging zegt een radicale herverde ling van de door Italië geproduceer de goederen na te streven en be strijdt daarom de grote onderne mingen. Werknemers op de luchthavens van Italië zijn akkoord gegaan met een loonsverhoging met terugwerkende kracht. Daarmee is een einde geko men aan een arbeidsconflict dat al speelde sedert 1974. De grootste bond van luchthaven- werkers heeft in de zestien maanden dat de onderhandelingen geduurd hebben regelmatig opgeroepen tot werkonderbrekingen, waardoor Ita liaanse vliegvelden herhaaldelijk moesten worden gesloten. De Italiaanse regering heeft bij de Westduitse regering om opheldering gevraagd over opmerkingen van de Westduitse bondkanselier Helmut Schmidt over de politieke situatie in Italië. In een interview voor de tele visie bracht Schmidt het bestuur van de christen-democraten in Italië in verband met het Spanje van Fran co en het Portugal van voor de revo lutie. Het is niet voor niets dat juist in deze landen, waar de oude paden vele tientallen jaren lang met geweld zijn gevolgd, de communistische partijen zo sterk zijn geworden. Schmidt betwijfelde of sommige re geringen in Europa wel in staat ge acht moeten worden hun eigen land te regeren. DAR-ES-SALAAM (UPI) Bisschop Abel Moezorewa. leider van één van de rivaliserende vleu gels van de Rhodesische Afrikaanse Nationale Raad heeft gisteren ver klaard zijn achterban te willen over halen om zich weer te verenigen met de vleugel van Joshua Nkomo. Moe zorewa zei dat de kwestie van de hereniging aan de orde zal komen tijdens een bijeenkomst dit weekein de in de Zambiase hoofdstad Loesaka. In een vraaggesprek zei de buiten Rhodesië verblijvende Moezorewa dat zijn aanhang tegen hereniging is maar hij wil trachten hen ervan te overtuigen dat alleen één zwart nati onalistisch blok het blanke minder heidsbewind van Ian Smith ten val kan brengen. BOEKAREST (ANP) De Amerikaanse ideeën over een exclusieve invloedssfeer van de Sowjet-Unie in Oost-Europa, afkomstig van de Amerikaanse diplo maat Sonnenfeldt en naar hem de Sonnenfeldt- doctrine genoemd, hebben scherpe kritiek uitgelokt in Oost-Europa. Christelijke pelgrims hebben gisteren in Jeruzalem de kruisiging van Jezus herdacht. Gedurende de drie middaguren waren de grote zalen van de kerk op de Calvarieberg afgeladen met vele duizenden gelovigen. De Israëlische veiligheidsmaatregelen voor de paasdagen zijn de strengste sinds jaren als gevolg van de Arabische onlusten van de afgelopen weken. Tot nog toe is er geen melding gemaakt van incidenten. In totaal bezoeken 65.000 mensen Israël tijdens de paasdagen. ADVERTENTIE GIRO MONDLANE STICHTING. NEW DELHI (Reuter, UPI, AP) De Indiase regering heeft gisteren een programma voor geboortenbeperking aangekondigd waarbij het aan de deelstaten wordt overgelaten of men sterilisa tie verplicht wil stellen. De minimumleeftijd, waarop kan worden getrouwd zal voor vrouwen op 18 jaar en voor mannen op 21 jaar worden gebracht. Karan Singh, de Indiase minister van gezondheidszorg zei tijdens een be spreking met de collega's van de 22 deelstaten dat het onderwerp van de Op 24 april a.s. vertrekt om 07.43 uur een speciale trein van Groningen naar Den Haag, waar in de Houtrusthallen om 13.00 uur een manifestaie t.g.v. de 26ste herdenking van de Zuidmolukse onafhankelijkheidsproclamatie plaatsvindt. Wij wekken u op na 25 jaar veronachtzaming van deze bevolkingsgroep hiervoor belangstelling te tonen door uw aanwezigheid Het kan het begin zijn van een nieuwe start in de Moluks-Nederlandse verhoudingen De kosten van de treinreis (op alle tussen liggende stations wordt gestopt) bedragen 13,50 p.p. Aanmeldingsbon voor de treinreis op 24 april naam adres woonplaats aantal personen: uitknippen en verzenden aan: Stichting door de Eeuwen Trouw Antwoordnummer 175 Groningen ook tel. reservering: overdag 050-771431 's avonds 050-347694. verplichte sterilisatie de algelopen maanden publiekelijk is besproken en dat de publieke opinie klaar is voor strengere maatregelen op het gebied van de gezinssamenstelling. ..Het enige probleem is dat we nog niet genoeg medische faciliteiten hebben om een programma voor heel India uit te voeren". De minister deed de suggestie om alleen sterilisatie te verplichten als ouders drie of meer kinderen hebben en dat de verplichting zonder onder scheid naar kaste, ras of geloof moet worden gehanteerd. De centrale regering zal. aldus Singh, maatregelen treffen om de bevol kingstoename in het 600 miljoen in woners tellende India terug te bren gen van de 2.3 procent van nu tot 1.4 procent in 1984 Roemeense diplomaten vragen zich zelfs af hoe het mogelijk is dat derge lijke ideeën kunnen ontstaan in Wa shington, waar men dit jaar herdenkt dat de Verenigde Staten twee hon derd jaar geleden onafhankelijk werden. „Zou de Amerikaanse diplomaat Sonnenfeldt Washington. Jefferson en Adams ook geadviseerd hebben de zaak van de onafhankelijkheid op te geven en buitenlandse overheer sing te aanvaarden?" zo vraagt men zich in Roemeense diplomatieke kringen in Den Haag af. De Sonnenfeldt-doctrine is af komstig van de Amerikaanse diplo maat Helmut Sonnenfeldt op het ogenblik werkzaam op het ministerie van buitenlandse zaken in Wshington. In december vorig jaar vertelde hij Amerikaanse ambassa deurs in Europa dat de Verenigde Staten zich zouden moeten inzetten voor een normalere relatie tussen de Sowjet-Unie en de andere landen in Oost-Europa. Hij noemde het tra gisch dat de Sowjet-Unie in staat is geweest haar banden met communis tisch Europa voornamelijk te base ren op louter militaire macht. Een toenemend Oosteurpees nationalis me en verzet tegen het juk van de Sowjet-macht zou vroeg of laat tot uitbarsting kunnen komen waardoor een derde wereldoorlog zou worden veroorzaakt. Inbreuk volgens de tekst van de toespraak van Sonnenfeldt. welke pas onlangs is bekendgemaakt, zou de Sowjet- macht meer organisch moeten zijn en niet alleen maar blijven rusten op militaire macht alleen. Deze visie van Sonnenveldt maakt volgens Roemeense diplomatieke kringen in Den Haag inbreuk op het beginsel van onafhankelijkheid, soe vereiniteit, gelijkheid en het niet- inmengen in elkaar binnenlandse aangelegenheden. Sonnenfeldt en de Amerikaanse rege ring hanteren hiermee weer in een aan gepaste vorm de reactionaire theorie van John Foster Dulles, aldus dezelfde kringen. En hij probeert de gedachte weer vaste voet te geven dat de wereld tussen de grote machten verdeeld moet worden in invloedssferen, belangenzo- nes en geopolitieke zones. Overigens is Sonnenfeldt in zijn visie absoluut niet origineel. We vinden deze gedachte al bij Metternich en Jiet Weense congres van 1815. „En dan hebben we ook nog hetzelfde zien gebeuren voor de Twee de Wereldoorlog toen de wereld ook verdeeld werd in invloedszoncs. Het was een van de belangrijkste oorzaken van de Tweede Wereldoorlog" Eigen baas Een ander vreemd idee van Sonnen feldt vinden de Roemenen dat hij min of meer zegt dat een politiek van onafhankelijkheid, de wens om ei gen baas te zijn. een gevaar voor de vrede vormt. „Wij zouden tegen de heer Sonnenfeldt willen zeggen dat het werkelijke gevaar voor de vrede een imperialistische politiek is. die erop gericht is andere volken te over heersen" Deze politiek schaadt naar de me ning van Roemeense diplomaten, de Amerikaanse internationale betrek kingen. Het is overigens niet de eerste keer dat Roemenië kritiek uit oefent op Sonnenfeldt. Eerder deze week gebeurde het in het Roemeen se partijblad „Scinteia". Ook in Joe goslavië Heeft men afkeurende ge luiden laten horen. De Amerikaanse politiek kwam daarbij nog begin deze maand onder vuur van beide landen te liggen. Pre sident Ceausescoe van Roemenië kritiseerde de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kis singer wegens zijn afwijzende hou ding tegenover samenwerking met de communisten. Ceausescoe. die geen namen noemde, zei maar moei lijk de houding van politici te kun nen begrijpen die enerzijds voor stander zijn van nieuwe ontwikkelin gen in de maatschappij en de inter nationale politiek, maar anderzijds tegenstander zijn van deelneming van de communisten aan de regerin gen van bepaalde landen. Men moet begrijpen, aldus de Roemeense pre sident. dat er geen oplossing van de grote vraagstukken van onze tijd mogelijk is zonder actieve deelne ming van de communisten. Verdeelsleutel Het programma omvat naast verho ging van de huwbare leeftijd ook handhaving van de verdeelsleutel voor het centrale parlement en de deelparlementen tot 2001 op het peil van 1971 om verzwakking van de vertegenwoordiging als gevolg van bevolkingsafname te voorkomen. Voorts zal ook voor de verdeling van de overheidsgelden de huidige ver deelsleutel worden gehandhaafd en zullen personen, die zich vrijwillig laten steriliseren daarvoor een belo ning in geld krijgen. Singh ging in zijn toespraak ook in op de kritiek, die er in het Westen is op het verplichte karakter van de sterilisatie in India. „Eerst verwijten ze ons dat we ons voortplanten als konijnen en nu weer voor het opstel len van strenge regels voor de bevol kingsbeperking. Het enige dat we wil len is een menselijke methode voor die beperking en daarbij de denkbeelden van de mensen wij zigen." PRAAG (Reuter, UPI) De positie van Hoesak, de leider van de Tsjechoslowaakse communistische partij, is onaangetast ge bleken op de laatste dag van het congres van de partij. Gisteren werd hij herkozen als secretaris-generaal. Enige tijd geleden was het nog onze ker in welke mate dogmatische krachten in Tsjecho-Slowakije de po sitie van de 63-jarige partijleider zou den kunnen verzwakken. Tijdens het congres is gebleken dat de linker- en rechtervleugel van de partij kenne lijk een compromis hebben gesloten. Dit komt de positie van Hoesak, die een pragmaticus is. ten goede Hoesak heeft in zijn rede tot het congres een tamelijk verzoenende houding aangenomen. Wel verklaar de hij dat er geen sprake zal zijn van een terugkeer tot de Praagse lente, die hij veroordeelde als contra revolutionair. Hij liet de deur echter open voor vroegere partijleden die om hun steun aan de politiek van de vroegere partijleider Doebtsjek uit de partij waren gezet. Hoesak verklaarde: „Degenen die geen actieve vertegenwoordigers wa ren van het rechtse opportunisme en de huidige koers van de partij steu nen zullen weer toegelaten kunnen worden als lid van de partij, op basis van individuele beoordeling van elk geval." Oud-president Loedvic Swoboda is verdwenen uit het presidium van de communistische partij. Dit was de enige en niet onverwachte wijziging die aan het slot van het partijcongres in Praag werd bekend gemaakt. We gens zijn slechts gezondheidstoe stand was het lidmaatschap van Swoboda, die ten tijde van Doebtsjek grote populariteit genoot, al lange tijd een formaliteit. Sedert mei vorig jaar is Hoesak niet alleen partijleider maar ook president van Tsjecho- Slowakije. door Victor Zorza eB Er ontbreekt wat bij alle scheldkannonades op de bijeenkomsten in China waar het handjevol JJmensen dat verantwoordelijk was voor de jongste rellen in Peking, wordt veroordeeld. In geen enkele van die redevoeringen wordt wat gezegd over de identiteit van de mensen die achter de iiéongeregeldheden zitten, ati as Toch is het hen gelukt om, volgens de officiële cijfers, honderdduizend w mensen op de been te krijgen. Vol- Tu Kens schattingen van buitenlanders In Peking waren het er niet meer dan dertigduizend en zulke tellingen lij den eerder aan overschatting dan aan onderschatting. Waarom maakt Peking het zelf „erger" dan het is door voor te geven dat er meer men- *en op de been waren dan in werke lijkheid het geval was. Dat handjevol dat volgens de officië le verklaringen de hele zaak op poten heeft gezet en honderdduizend men sen op het Tien-An-Menpiein (het plein van de hemelse vrede, in het centrum van Peking) wist te krijgen moet heel dicht onder de partijtop zitten, als het er niet bij hoort. Offici éél wordt ook gezegd dat het meren deel van de honderdduizend betogers voorbijgangers waren en dat kan voor een klein deel wel opgaan. Maar het is niet voor te stellen dat het leeuwendeel van de menigte spon taan aan de demonstratie is gaan Ij manier waarop de hele zaak door de deelnemen. Daarvoor is de hele Misschien is er iets af te leiden uit de Propaganda-machine in Peking naar 'oren is gebracht. Teng Hsiao-ping. W voormalige vice-premier die de d macht van partijleider Mao Tse- I |oeng zou willen hebben overnemen t k het belangrijkste doelwit van alle d •anvallen. „We moeten de rekening 'ereffenen met Tengs reactionaire stadssamenleving in China met een controle die zich uitstrekt van de woning tot het werk en van de straat tot het gezin, te strak georganiseerd. Bovendien hebben politie en militai ren die in grote getale aanwezig wa ren niet ingegrepen. Zij beperkten d ®isdaden". is het parool. Maar ook zich ertoe te voorkomen dat de beto- *ordt gezegd dat de tegen de revolu- |*e gerichte misdaden van het It handjevol klasse vijanden aan de haak moet worden gesteld. ging uitdijde tot buiten het plein. Dat wekte de indruk alsof een bescheiden demonstratie wel als iets goeds ge zien werd. We weten dat de beslissing over de benoeming van een nieuwe premier al veel eerder had moeten worden genomen. Er moet hevige spanning binnen de partijleiding zijn geweest over de vraag of Hoea Koeo- feng, de minister van openbare veilig heid, die tot waarnemend eerste mi nister was benoemd, definitief die post zou gaan innemen. De druk kan van verschillende kan ten zijn gekomen. Twee interpretaties De radicalen die het terzijde schui ven van Teng hebben bewerkstelligd zouden geprobeerd hebben ook Hoea aan de kant te zetten, die nauw met Teng heeft samengewerkt in een gematigde politiek. De gematigden, van wie verschillenden machtsposi ties met de radicalen in de partijlei ding delen, wilden Hoea daarente gen benoemd zien zodat hij zijn ge matigde beleid zou kunnen voortzet ten. Ook het leger stond dat voor en zou daarom een voorstander zijn ge weest van benoeming van Hoea tot eerste minister. De matiging die leger en politie heb ben betracht bij de betogingen kun nen er op wijzen dat de demonstra ties door de gematigden in scène zijn gezet om Hoea in het zadel te helpen. Het doel van de betogingen zou dan kunnen zijn de partijleiding op te schrikken en te dwingen een snelle beslissing te nemen. Een snelle be slissing onder druk der gebeurtenis sen en de dreiging van verdere ver spreiding van rellen en onrust zou dan in het voordeel zijn van de kan didaat die minister van openbare veiligheid is geweest - Hoea. Maar dezelfde argumenten zouden ook kunnen worden gebruikt om het tegendeel te bewijzen. Het feit dat er ongeregeldheden konden ontstaan en dat leger en politiek niet konden of wilden ingrijpen kan door de rea- dicalen worden gebruikt om te stel len dat Hoea niet de juiste man is. Hij was immers uiteindelijk ver antwoordelijk. Omdat de betogin gen in eerste instantie bedoeld wa ren als steun aan de overleden Tsjoe En-lai en omdat Hoea vereenzelvigd wordt met de gematigde politiek kan hij verantwoordelijk worden gesteld door de radicalen die probeerden hem weg te krijgen. Dat Hoea tijdens de roerige dagen van waarnemend eerste minister uit eindelijk toch tot vaste premier werd benoemd helpt ons weinig bij de keuze tussen de beide interpretaties. Zelfs als niet de gematigden, maar de radicalen de gebeurtenissen in scène hebben gezet, en dan om Hoea weg te krijgen, bestaat de mogelijk heid dat Hoea hen een slag voor is geweest; hij kan zijn collega's in de leiding ervan overtuigd hebben dat er op dat moment een sterke man nodig was en dat hij die sterke man Angstig compromis Hoewel er op het ogenblik weinig duidelijkheid is, staat vast de de officiële verklaringen te veel onver klaard laten. Als de vreemde stilte over de identiteit van het „handje vol" mensen dat achter de ongere geldheden zou hebben gezeten voortduurt, mag worden aangeno men dat dat „handjevol" nog steeds de leiding en haar tegenstanders om vat, en dat de conflicten nog groot genoeg zijn voor de politieke strijd om de opvolging van partijvoorzitter Mao Tse-toeng. Als óf de radicalen óf de gematigden hadden overheerst was het mogelijk geweest voor de sterkste groep de namen van haar tegenstanders te noemen, ze te ver oordelen en ze aan de dijk te zetten. De benoeming van Hoea. die op het eerste gezicht een vastbesloten actie van een eensgezind leiderschap lijkt, is waarschijnlijk veel meer een ang stig compromis van een leiding die innerlijk erg verdeeld is. Ter nagedachtenis van de overleden Chinese premier Tsjoe En-lai werden bloemen metershoog rond het monument van de volkshel den op het Tien-An-Menplein gelegd. Chinese militairen haalden het eerbetoon weg wat de aanleiding was voor de ongeregeldheden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7