Goudzwaard licht motieven en achtergronden brief toe dichtbij om ment aar nstige brief „Enkele reacties omgekeerd van wat ik hoopte" wurgt vrouw 'cén, ei is jeen ei - iiuee ei is een ihajfi ei- cZr/e ei is een C.ZD.ut. hoe schoon het vroeger was celestine paasei achteruit het weer Vriendelijk Paasweer RDAG 17 APRIL 1976 BINNENLAND TROUW KWARTET 5 alle zwarigheden en problemen de christen-democratische een- ding bemoeilijken is dit ichien nog wel het meest verba- wekkend en noodlottig tegelijk: het de betrokken politici kenne- niet gegeven is om tot een wer- ik open, onbevangen en éérlijk „De brief die ik enkele dagen geleden aan het CDA-bestuur heb gericht heeft een aantal zeer Over wat de tweede eis betreft de uiteenlopende reakties uitgelokt. Terwijl bijvoorbeeld de voorzitter van de CHU, Baron van politieke karaktervorming van het irek met elkaar te komen, reidrie christelijke partijen hebben >U 5 acht jaar een dagelijks contact o.a. heeft geleid tot een ge- :n nschappelijk urgentieprogram- één van de nauwste samenwer- ,g svormen die mogelijk zijn. Toch len partijleiders niet op elkaar onuitgesproken bedoelingen en :ime aspiraties te verdenken, wa- zij er angstvallig voor „zwarte in handen te krijgen en blijft itéotstandkoming van het CDA op manier meer de inzet van een w t pokerspel dan van gezamenlijk igen idealisme. De meest be- kenen lijken vreemden voor el- te zijn gebleven. ah daarvan wordt men gewaar in }14le van de reacties op de brief prof. Goudzwaard aan het k-bestuur. Men kan van de a schrijver misschien zeggen dat ijna naïef is geweest in zijn hoop .diepgaande gemeenschappelij- ezieling" en van zijn brief dat hij aan de late kant is. Maar nie- die de zaken waar het om gaat beetje kent, zal toch in ernst n volhouden dat er iets anders e brief staat dan Goudzwaard eer en geweten heeft willen leien. Het staat er nog op een inder heldere manier in ook. komt de KVP-voorzitter in Y reactie niet verder dan dat hij „zo'n vervelende brief" vindt. de fractieleider van de CHU in j^Tweede Kamer weet weinig an- te bedenken dan enkele weinig maire opmerkingen die uitlopen le wel erg dunne conclusie dat de P nu toch eens een keer „ja" H n het CDA moet zeggen. heren doen net of Goudzw- hun een poets heeft gebakken; talen met gelijke munt terug, zijn reacties, geprogrammeerd :ns een ponskaart die al jaren in lik is. Men kan ermee werken >nder dat men de verhalen van Ier beluistert of zijn brieven woordvoerders van KVP en geven er dan ook weinig blijk hti dat zij de intenties in de brief Goudzwaard werkelijk hebben oefd. Er staat in hun commen- geen woord over „dat de ver- n over en weer in bitterheid ;enomen zijn", „dat de verde- van macht in het komende de aandacht steeds meer lijkt tan opeisen" of „dat niet weini- de indruk vestigen, de indkoming van een ge it tnschappelijke lijst als een doel Bchzelf te gaan zien". Nog veel "~'ler wordt de vraag beantwoord iet voor het karakter van het al of niet nodig is, reeds voor deferkiezingen een voorkeur voor «tievorming aan te geven. ,kli duiden deze citaten uit de brief ^Goudzwaard precies aan wat er is in het CDA. Achter die n leven de vragen die het CDA u i moeten beantwoorden om te t lijzen dat het de moeite waard zijn. is waar dat men een partij als 'jjfïCDA ook kan maken voordat bewijs geleverd is. Maar dan |t men er niet van staan te kijken le besten eruit wegblijven. Verschuer, stelde dat hij met veel van deze brief van harte kon instemmen en dat een aantal punten PJJ* JliSS, korter zlJn- De voor- daaruit tot nader beraad in het CDA aanleiding zouden moeten geven was de reaktie van de den onüMen Ato waT dat betreft voorzitter van de KVP, de heer Vergeer, duidelijk negatief getint: hij vond het ronduit een verscheiden opvattingen zouden blij- vervelende brief, die bij hem het vertrouwen in de ARP zeker niet vergrootte. ven bestaan, wordt het CDA een poli- Wanneer de reakties zó uiteenlopen, ben ik geneigd de schuld althans ten dele bij mijzelf te zoeken: tiek kameleon, kennelijk is niet voldoende duidelijk geworden, wat mij nu eigenijk bij het schrijven van deze brief Dan bedreigt het CDA een „schei- bewoog. En dat lijkt temeer waar te zijn, nu een aantal reakties precies het tegenovergestelde te ÏLiL^ÏJl'knV^^r? zien geven van datgene waarop ik hoopte. De brief draigt zo finaal langs zijn eigenlijke doel heen te V0Udig niet indenken dat degenen schieten. Laat ik om te beginnen dit in alle duidelijkheid zeggen (vanuit een ja renlange grote betrokkenheid met de wording van het CDA, en vanuit de grote genegenheid die ik in dit lange proces de zgn. achttien, de con- tactraad, de programcommissie voor zovelen uit KVP en CHU ben gaan opvatten): natuurlijk heb ik niet in één klap proberen te vernieti gen wat ik eerst samen met anderen heb willen opbouwen. Zoals een kind dat in elkaar slaat wat hij het met moeite en inspanning in elkaar heeft gezet. Koppen als: Goudzwaard tegen gemeenschappe lijk lijst suggeren dat. Het was veeleer mijn zorg voor de kwaliteit van wat tot stand aan het komen is, dus ook voor de kwaliteit van een toekomstig CDA met één gemeenschappelijke lijst, die mij hebben gebracht tot het „zó kan het niet". Om het beeld van zoéven door te trekken: wanneer je met je zoon be zig bent een toren te maken, en hij bouwt hem op een wat scheve manier hoger en hoger, waarschuw je hem voor de mogelijkheid van instorten; en wanneer die toren iets heel bijzon ders is, ga je' nog een stapje verder door hem het ineenstorten als een zekerheid voor ogen te stellen, als hij zo doorgaat zoals hij aan de gang is. Zo heb ik juist uit zórg willen waarschuwen voor de zekerheid althans voor mijzelf van het niet kunnen doorgaan van de ge meenschappelijke lijst, als er verder aan wordt gebouwd op de manier die nu aan de gang is. Dat die zorg overkomt is wel het minste wat ik van mijn vrienden in het CDA verwacht. Als je zelf iets meegeplant hebt en er al je tijd aan hebt gegeven, ga je verder dan het uitspreken van enkele welgemeende waarschuwende woorden wanneer er iets dreigt mis te gaan. Je reageert het felst wanneer iets een deel van jezelf geworden is. En iemand doet in de eerste plaats zichzelf pijn, wan neer hij de toekomst van eigen aan plant zo serieus in de waagschaal stelt. Om de CDA kwaliteit van het flOND Onder invloed van t drank heeft de 27-jarige H. K. Helmond donderdag zijn 25- vrouw Wilhelmina van ot door wurging om het leven De vraag die natuurlijk onmiddellijk hierbij opkomt, is óf wel in zulke dramatische woorden scheef bou wen, een dreiging van mis-gaan over de huidige ontwikkelingen bin nen het CDA moet worden gespro ken. Is er niet een brede weerklank in het land ontstaan? Zijn juist aan de basis niet verras sende bewijzen van uitstekende sa menwerking binnen één CDA- verband tot stand gekomen, die alle moeiten, die CDA topmensen (zoals dat dan heet) met elkaar nog heb ben, het karakter geven van niet meer dan een wat persoonlijk en voorbijgaand gekibbel? En ligt er niet een geweldige uitdaging in, om samen en in Nederland en in Europa voor een goede zaak te staan? Argumenten als deze zijn niet hol; er schuilt integendeel veel waars in. Maar wel is er het gevaar, dat ze ons kunnen verblinden zodat we andere, meer kwalijke verschijnselen niet meer kunnen of misschien niet meer willen zien. Over christelijke politieke partijen kun je veel te idealistisch praten ik weet het. Maar er gaat, of we dat nu willen of niet, een pretentie in mee die verplichtingen oplegt. Dat heeft altijd al gegolden. Maar in de tijd waarin we nu leven komt het er meer op aan dan ooit. Terecht kijken jongeren finaal heen door elk type van fagadechristen- dom. Hun toets is terecht wat er achter die fagade, die mooie gevel, omgaat: en hoe ook mensen daar onderling met elkaar omgaan. En als de gevel, waarop het woord „chris ten" nog steeds voor iedereen te le zen staat, niet klopt met wat er ach ter gebeurt, is het van tweeën een: dan moet ofwel wat achter de gevel gebeurt veranderen, ofwel de gevel zelf vervult zijn eigenlijke functie niet meer en kan beter worden neer gehaald. De keuze voor een niet met de chris- tennaam verbonden partij kan eer lijker zijn dan die voor een partij die wèl die naam draagt we moeten zeker in het CDA dat hardop tegen elkaar durven te zeggen. Maar dat betekent tegelijkertijd dat voor al degenen die bij de verdere opbouw van een Christen democratisch appel betrokken zijn, minimumeisen moeten gelden. En die eisen gelden des te harder en onverbiddelijker, naarmate de toe komst meer van ons zal eisen. In Europa is de christen-democratie in veel opzichten verziekt. Corruptie (Italië), baantjesjagerij (Strauss in Duitsland) zijn aan de orde van de dag. Europese verkiezingen naderen. Hoe zal een Nederlands CDA zich dan opsteller!? Meegaan, per defini tie, terwille van de macht die in het verschiet kan liggen? Het zijn vra gen aan onszélf, ook aan mijzelf. We kunnen toch niet vertrouwen op de sterkte van onze eigen benen, de kracht van onze eigen inzet? Daarom moet zeker op een histo risch ogenblik als dit want de keuze die we nu doen kan het gezicht van de Nederlandse en Europese po litiek, maar ook het gezicht van het zgn. christelijk organisatieleven voor véle jaren wezenlijk gaan bepalen een balans worden opgemaakt, en moeten minimumeisen aan onszelf (en dus niet alleen aan anderen) wor den gesteld. En die eisen zijn, dat een vonk van daadwerkelijke door het Evangelie bepaalde bezieling is overgeslagen, die mensen elkaar de hand doet rei ken juist omdat ze weten elkaar voor die toekomstige gemeenschap pelijke taak bitter nodig te hebben. En voorts ook, dat geen onzekerheid- bestaat over wat het gezicht van het CDA als politieke beweging in de toekomst zal zijn. Datgene wat juist in dat politieke profiel nog duister is en dat is méér dan iets wat nog in fraaie program-volzinnen kan wor den geregeld dat moet zo vlug mogelijk de wereld uit. En dat niet alleen, omdat vaagheid en onduide lijkheid zeker in de politiek zich snel blijken te straffen. Dat is ook zo, omdat het niet vermijden maar het gezamenlijk oppakken van moge lijkheden als deze onmisbaar is als karakter-vormend element. Ik heb zelf die dingen al meer dan eens betoogd. Maar het lij kt zo gauw, alsof het alleen maar brave en hoog gestemde woorden zijn, die in plaats van dat ze wezenlijk iets veranderen, per saldo alleen maar dienen om tegenstribbelende geesten nog wat met de gang van zaken te verzoenen en onder een christelijk mom alsnog mee te krijgen. Als het meer is dan alleen maar woorden zo heb ik ook bij mijzelf gedacht dan moet je er ook voor durven staan, zelfs wanneer je daardoor de realisering van een kostbaar ideaal in de waagschaal stelt en aan een gevaarlijke vuurproef onderwerpt. De vervulling van de minima Het mag immers niet worden ver zwegen, hoe pijnlijk dat ook is, dat de minimumeisen die zonet ge noemd zijn (nog) niet zijn vervuld. Wat de eerste betreft het overko men van de vonk gaat het daarbij niet alleen om de constatering, dat het zich verwijderen van elkaar, opk Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. die het met het CDA goed menen, dit probleem zouden willen laten zitten. Het voorkomen van kleurloosheid wordt nog niet bereikt door te constateren, dat we van onszelf uit al voldoende kleur moeten hebben. Ik zou het Juist willen omdraaien: als we inmiddels vanuit onszelf al voldoen de eigen kleur hebben, behoeft ook de voorkeursvraag niet met zoveel vrees tegemoet te worden gezien. Aarzelingen om dit probleem aan te vatten wijzen eerder op een gebrek aan eigen kleur dan op de aanwezig heid ervan. in het parlement, voor CDA politici gemakkelijker lijkt te zijn geworden dan het elkaar de hand reiken. Het is wel een belangrijke constate ring: want hoe staat het dan met het besef dat zij wij elkaar in de toekomst bitter hard nodig zullen hebben? Dat besef is dan kennelijk niet al te sterk aanwezig. Maar er is meer. En laat ik dat nu eens niet toespitsen op de zusterpartijen, de CHU en de KVP, maar op mijn eigen partij, de ARP. De ARP bestaat haast 100 jaar en nu nodia is heeft een erfenis te beheren. Ze heeft a er weet van wat politieke bezieling vanuit het Evangelie kan zijn (al heeft ze er zich er lang niet altijd naar gedragen). Juist daarom en ik hoop nu niet dat mij chauvinisme verweten te wordt is de inbreng van het „confessionele hart" van die partij zo wezenlijk voor de toekomst van het CDA. En bij dat confessione le hart ik heb het jl. zaterdag ook al op het AR-congres gezegd daar bij horen de Friezen, daarbij hoort ook Amsterdam, daarbij hoort ook Aantjes. Evangelische bezieling is wel het laatste wat we in het CDA tegenover de zware taken van de toekomst missen kunnen. Maar tegelijkertijd moet ik constateren en het nam op datzelfde AR-congres welhaast pijnlijke proporties aan dat de huidige opstelling van de ARP meer wordt gemarkeerd door gelatenheid en machteloosheid dan door een po sitieve inzet, en dat voor velen het meedoen met het CDA meer het ka rakter heeft van een zure opgedron gen plicht dan van een ge meenschappelijke opgave die ook feestelijke trekken heeft. Ik consta teer, ik beschuldig niet. Ik heb er ook zelf weet van, hoe dat zo heeft kunnen groeien, en hoe zo veel binnen het CDA op zoals Hoogendijk het eens genoemd heeft een Grieks noodlotsdrama is gaan lijken. Maar het feit is er wel, en we moeten er dan ook als een feit rekening mee houden. Struisvogelpolitiek is een van de slechtste vormen van politiek die bestaan. Persoonlijk heb ik in de laatste maanden mij daarom zo van harte ingezet voor de formulering van uit gangspunten voor het CDA en voor de vormgeving van het komend pro gram van het CDA, omdat ik hoopte daardoor bestaande tegenstellingen niet te camoufleren, maar juist te overbruggen. Het over-komen van vonken kan je echter zoals ik in mijn brief al schreef niet af dwingen. Om redenen die ik persoonlijk ge heel wil respecteren ik laat het wel na, er één kwaad woord van te spre ken of zelfs van te denken is er bij velen, die juist tot de confessionele kern van de ARP behoren een grote terughoudendheid ten aanzien van het CDA te bespeuren (en waarschijnlijk liggen die redenen op hetzelfde vlak als de „minimumei sen", die ikzelf heb geformuleerd. Dat geeft mij zorg, niet alleen en zelfs niet in de eerste plaats naar de ARP toe. Die zorg heb ik vooral naar het CDA toe, dat onder dit negatief- getint gesternte van start zou moe ten gaan. Kan het dan nog wel, op déze manier? Dat moet een vraag zijn voor én christelijk historischen, én katholieken, én anti revolutionairen naar mijn mening. En misschien, dat het zich gezamen- lijkf!) stellen van die vraag ons pas verder brengt. De anti-revolutionaire kiesverenigin gen staan in de komende weken voor de keus of zij ai dan niet moeten instemmen met de resolutie, die een voorwaardelijk ja voor het CDA be helst. Dat is voor hen een moeilijke beslissing. Het is te meer moeilijk voor hen, omdat de resolutie in feite voor tweeërlei uitleg vatbaar is. of althans vatbaar kan worden gemaakt. Bete kent een stem voor de resolutie nu, dat het ja overweegt, en de voorwaar den later nog wel eens zullen worden bekeken: of betekent het dat alleen onder strikte en ontbindende voor waarden „zware voorwaarden", zo stelde de AR voorzitter de Boer nog een mogelijk ja voor het CDA in het verschiet ligt? Het is duidelijk, dat vanuit geheel verschillende motieven voor deze re solutie gestemd kan worden. Want het pad van de voorwaarden is met vele distels begroeid. Zonder de intrekking van de resolu tie te bepleiten het zou trouwens technisch niet meer kunnen zou ik dan ook van harte wensen, dat de AR-klesvereniglngen iets van deze gecompliceerde last zou kunnen wor den afgenomen. Dat zou kunnen wanneer er binnen het CDA-bestuur zelf wordt nagegaan in hoeverre nog een eenstemmige reactie op de in de brief genoemde negatieve verschijn selen mogelijk is; of het nog mogelijk is elkaar zo de hand te reiken, dat een gemeenschappelijke opstelling van de politieke leiders binnen het CDA op basis van hersteld onderling ver trouwen nog in het verschiet ligt. Wanneer dat niet lukt waarvoor de motieven uiterst respectabel künnen zijn dan zou ook binnen het CDA zélf de keuze voor de gemeenschap pelijke lijst met andere ogen dienen te worden bezien. De voorwaarden in de AR-resolutie krijgen dan welhaast als vanzelf het karakter van ontbindende voorwaar den. Lukt het daarentegen wel de punten van kritiek en verwijdering uit te praten, en leidt het gesprek over de voorkeur tot gezamenlijk te aanvaarden standpunten, dan ligt bij elke kiesverenigingsstem voor de re solutie als vanzelf het accent op het ja- element, omdat de uitgesproken voorwaarden gemakkelijker te ver vullen zullen zijn. Om aan te geven hoe bitter noodza kelijk een bezinning binnen het CDA is op de vervulling van bepaalde mi nimum-eisen, ben ik in mijn brief zelf tot het uiterste gegaan. Dat gaan tot het uiterste moet ik terwille van de zaak ook in dit antwoord voluit handhaven. Zonder signalen van daadwerkelijke verandering zal „het" niet lukken. En „het" betekent" hier meer dan een gemeenschappelij ke lijst. Het betekent de verwerkelij king van het CDA zoals het terwille van zijn eigen naam zou moeten worden. B. Goudzwaard Goede Vrijdag 1976 onder redactie van loes smit „Het is nog geen halve eeuw gele den dat op zo'n halfuur gaans van Soest de wilgen en peppels zich duidelijk in het heldere water van de rivier de Eem spiegelden Als je op je blote voeten door het zachte gras naar de kruin van de dijk klom keek je tot aan de hori zon over de wijdse polders, die geel zagen van de boterbloemen, en waaruit de prikkelende geur steeg van hooi Dit is geen citaat uit de verzamel de werken van Nicolaas Beets, maar het begin van het hoofdarti kel „Milieubelasting een nood zaak" in Provincie-Post, een uit gave anno 1976 van bureau voor lichting van de provincie Utrecht, schrijft ons een lezer uit Utrecht, die nogal wat kritiek op deze „mi- lieukrant" heeft. Het is een speci ale milieu-editie, schrijft hij, die niet in de eerste plaats bedoeld is om de dertigduizend weigeraars van de milieubelasting over'te ha len om nu eindelijk eens te beta len. De uitgave kan zelfs een ave rechts effect hebben. Hoe schoon en mooi het water vroeger in Utrecht was, bleek al uit bo venstaande dichterlijke ontboeze ming; maar dat het water nu niet zo fris is en milieubelasting dus een noodzaak, zie je aan deze uit gave zo één-twee-drie niet af. De fraaie beekjes en meertjes die ter illustratie zijn opgenomen in het luxueus uitgevoerde krantje, wek ken eerder de indruk dat er geen vuiltje meer in het water zit. Als een Utrechtse vervuiler (en dat is volgens de normen van de provin cie al iedereen die naar het toilet gaat) er al toe komt het onge vraagd bezorgde drukwerk door te bladeren, moet hij bijna wel tot de conclusie komen dat het in Utrecht wel snor zit met de zuive ring van het water, zo fraai ziet het er op de foto's uit. En wie zal deze oppervlakkige lezer kwaad aan kunnen kijken omdat hij de indruk krijgt dat er eigenlijk wei nig reden is om jaarlijks zo'n tachtig gulden over te maken naar het provinciehuis om dat (zo te zien) schone water nóg schoner te maken? Het heeft er veel van weg, aldus nog steeds deze lezer, dat de pro vincie met deze uitgave ondanks het feit dat het een milieu-editie is, weinig milieubewust is ge weest. Het blad is namelijk op erg dik (dus peperduur) papier ge drukt Er is zelfs een professor aan te pas gekomen om het zo mooi mogelijk te maken en het gaat in de provincie huis aan huis de bus in. Oplage 300.000 exemplaren. Hoeveel bomen moesten daarvoor worden gekapt? Het Milieu Actie Centrum Neder land (MAN), dat al jaren met de provincie in de clinch ligt over de milieubelasting, lacht in z'n vuis tje. Deze actiegroep was de pro vincie al eerder een slag voor, toen het een paar weken geleden met een folder kwam tegen de milieubelasting, waarin Heer Bommel in de strijd werd gewor pen. Het MAN troefde daarmee de provincie af. die al maanden gele den met veel tamtam had aange kondigd dat in de Milieuktant Heer Bommel en Tom Poes zou den optreden. Een voorbarig be richt, omdat Toonder, de schep per van de stripfiguren, zoals nu bekend geen medewerking aan de provinciale uitgave wilde verle nen. Tot zover de lezer. Ter ver zachting van al deze kritiek kun nen we melden dat in he&hart van het blad een aardig milieugan zenbordspel afgedrukt is, maar ook daarin valt niets over ver vuild water te bespeuren. Er wordt zelfs een zo op het oog kerngezonde vis in gevangen. Celestine Tate kan weer lachten, nu de rechter heeft beslist dat ze haar vyf maanden oude dochter tje Niya bU zich mag houden. Ce lestine, een twintigjarige ne gervrouw uit de Amerikaanse stad Philadelphia, is zonder armen ge boren en de dienst sociale zaken in haar woonplaats wilde de kleine, overigens kerngezonde Niya om die reden in een tehuis onderbren gen. Celestine, vonden ze, zou door haar handicap toch nooit goed voor het kindje kunnen zor gen, maar gelukkig was de rechter het daar niet mee eens. Op een eerder gehouden hoorzitting had hij gezien hoe Celestine het pres teerde ondanks alles haar dochter vlug en netjes uit en aan te kleden (zo stond ze kort geleden ook op de foto in deze hoek) en dat gaf voor hem de doorslag. De buiten wereld, verklaarde hij, moest niet kijken naar „het lichaam dat we te gebruiken hebben gekregen, maar naar het gebruik dat we van ons lichaam weten te maken." achteruit schijnt te kunnen ko men en hoopt zo zijn tocht in vijf maanden te volbrengen, met een kruissnelheid van vijf kilome ter per uur en geholpen door ach teruitkijkspiegeltjes aan weerskanten van zijn bril. Welis waar heeft hij het op die manier in de jaren dertig gehaald, maar het is de vraag of het nu weer lukt: Wingo is nu ëënentachtig. In het Britse Guiness Book of Re cords staat Plennie L. Wingo al vermeld als onbetwist wereldre cordhouder achteruitlopen. Hij liep in 1931 en 1932 achteruit van Santa Monica in Californië naar Istanboel in Turkije en sindsdien heeft niemand hel ooit in zijn hoofd gehaald om dat record te verbeteren. Wingo wil eind deze of begin volgende maand hetzelfde doen, maar dan dwars door de Verenigde Staten. Natuurlijk ook in z"n achteruit, om zo de tweehon derdste verjaardag van zijn land te vieren. Sinds december oefent hij al dagelijks op speciale vilten schoenen met hoge zolen en lage hakken waarop Je makkelijker Evenals in een aantal andere Oost- europese landen wordt zo tegen Pasen in Hongarije heel wat tijd gespendeerd aan het beschilderen van eieren met vaak zeer kunstzin nige motieven. Hier is een in woonster van Kalocsa bezig om de voorgekookte legsels te versieren met voor haar streek typerende mo tieven, die ook op haar bloes gebor duurd zijn. circulatie ten westen van de Van onze weerkundige mede werker We kunnen ons levendig voor stellen, dat er lezers zijn ge weest die hebben gedacht: hield verband met zwakke stotingen die via de Oostzee en de Noordzee tot onze om geving doordrongen. Een Azoren-hogedrukuitloper regel wijst op een later door komende onbestendigheid. De temperatuur van Berlijn (18 graden Celsius) was een stuk hoger dan die van Gi braltar (12 gr.), maar vooral ook van het Spaanse Vallado- lid. Daar kwam de thermome ter de hele dag niet boven de acht graden Celsius en het regende er 9 mm. Ook Malaga deed het niet zo best met slechts 14 gr. C. Daarentegen verraste wel Stockholm met een middagwaarde van 16 gr. De laatste positie die wij van de eerste tropische cycloon 'Marie' onder ogen kregen, was betrekkelijk dicht ten oosten van de Filippijnen, op 15 gr. N.Br.. 128 gr. O.L. Het systeem was bezig minder diep te worden. Nachtelijke temperaturen rondom het centrum waren 26 tot 29 gr. C. Boven Japan lag een hoge- drukgebied van 1.025 millibar met lagere temperaturen van 10 tot 15 gr. C. In het grensge bied tussen koude en zeer warme lucht viel er in het zeegebied ten zuiden van Ja pan veel regen. Het jongste bericht van het Amerikaanse instituut Boul- gr.) enBerlijn (18 gr. maxi- mingen ia ter een regenstoring zijn, wanneer een periode met Vooral nu het weer de komen-- sl ec h trachten twin^ g ^zonile? vlekken (vorig jaar soms bo- Jutland plaatselijk licht be- sprak gisteravond ook in die lengd werd en wanneer het YS? rf**i «trt n"h» dan al tot nattigheid komtIn de hogere luchtlagen la de genaamde SSÜflÏÏbedroeg TiiiHuicctoliilrp tnt tuocloliilro no Hij kan ons nog meer vertel- vormde namelijk geen aan- len. Van al die schone ver- eengesloten verbinding met wachtingen over zonneschijn een maximum boven noord is een bitter beetje terecht Rusland. Er zat ergens een gekomen. Zij hebben gelijk, „gat" en daardoorheen kro- maar alleen voor wat de Goe- pen dan die stotingen, de Vrijdag betreft. Gisteren Maar voor zaterdag en washeteengrotedomper.dat morgen verwachten we een er uitgebreide wolkenpartijen veel vlotter verloop. We mo- van de Noordzee over ons gen rekenen op een actiever land schoven, waardoor het wordende zon, die zich vooral met de zonneschijn maar in het binnenland minnetjes gesteld was. Dat ruimschoots zal laten zien. En was vooral in het uiterste dit heeft dan weer een gunsti- noorden heel goed te merken. De kille en mistige toestan- ge uitwerking op de tempera tuur. die daar tot 15 en later den bliezen via de Waddenei- mogelijk 18 graden Celsius landen Friesland een heel zal oplopen, waarbij de eind in en om vier uur 's mid- hoogste waarden in zuidoost- dags stond de thermometer in Nederland te verwachten zijn. ^^?®".^eth0gerdan7 Wanneer het hogedruksys- graden Celsius. Het zal een schrale troost zijn, teem ons land in zuidelijke richting zal zijn gepasseerd. dat het ook in Boulogne het komt de wind meer uit de geval was, vooral wanneer we westhoek, zonder direct flink kijken naar de veel betere toe te nemen. Het is denkbaar waarden van Hamburg (15 dat er met die westelijke stro- Het zou niet de eerste keer men met een buitje regen? gr.) en Berlijn (18 gr. maxi- mingen later een regenstonng zijn, wanneer een periode met Vooral nu het weer de komen-- ^lf,rnrK 9,nipnrmnn0 7ftnBO maal). Maar daar was'de lucht meekomt de termijnver- droog of overwegend droog de dagen vrij zacht zal zijn en „i^kk^n iT.rÏÏÏT dan ook half bewolkt en in wachting van het KNMI weer nog met een dagje ver- de groeizaamheid groter. ,rr" wolkt tot helder. Dat het de richting maar voorlopig lig- verkeerde kant uitdraaide, gen wij daar niet van wakker. Wie is eigenlijk niet ingeno- zuidwestelijke tot westelijke 79.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5