rognose voor Schiphol nu lelft lager 3* JA,HIJ IS ER! IHAAL'M Onderwijskundige prietpraat gehekeld I Nederland rekent op recorddrukte Commissie-Donner kreeg Amerikaanse Lockheed-gegevens ederatie vakbeweging: vesteringen onder ntrole van overheid Kerkstrijd in woonoord: huis predikant beschoten luchthaven loopt toch vol nder winstdeling comensdaling pet. bij Akzo aderwet nodig; niet in details treden Prof. Freudenthal kraakt internationaal vermaarde rapporten 'Toch wordt er nog uit geciteerd' Gemeenten: geen inlichtingen over kerkelijke richting de buunderkcimp ft Stukken van Lockheed-zaak openbaar als VS dat willen rita JJDAG 16 APRIL 1976 TROUW/KWARTET 3 in onze parlementsredactie !N HAAG De luchthaven Schiphol zal in het jaar 2000 gens nieuwe schattingen niet meer dan 40 miljoen passagiers verwerken krijgen. Enkele jaren terug werd nog uitgegaan van miljoen passagiers. or deze lagere prognose zal Schip- langer dan werd verwacht als ge nationale luchthaven het htvervoer kunnen verwerken, blijkt uit een rapport dat is opge ld door de rijksluchtvaartdienst, liphol en de KLM en dat gisteren enijr minister Westerterp aan de 0 eede Kamer is aangeboden, nieuwe prognoses zijn opgesteld dat door de energiecrisis en de irop gevolgde economische terug- g de ontwikkeling van het htvervoer sterk is achtergebleven, te ontwikkeling is van belang voor onderzoek naar de noodzaak van tweede nationale luchthaven, het opstellen van de nieuwe prog- 0 e is uitgegaan van een langzaam stel van de economie. Verwacht echter niet dat na de huidige en<fenatie een „inhaalvraag" zal ko- waardoor de aanvankelijke gnose weer gehaald zou worden. en. afgelopen jaar is het aantal pas- n ers op Schiphol 16,5 procent ach- 00 ebleven: verwacht werden 9 mil- i passagiers, het waren er 7,5 )lst joen. In de oude prognose blijkt' ook de verwachte groei van de grootte van de vliegtuigen te hoog te zijn ge weekt. Door de geringere groei van het vervoer gaan de luchtvaartmaatschappijen later tot de aanschaf van grotere vliegtuigen over. Doordat ervan uit werd gegaan dat de groei van het aantal passa giers voor een deel door de grotere capaciteit van de vliegtuigen zou worden opgevangen, betekent dit dat het aantal landende en opstijgende vliegtuigen minder afrfeemt dan op grond van de daling van het aantal passagiers zou kunnen worden ver wacht. Het gevolg is dat Schiphol wel langer het vervoer zal kunnen verwerken, maar vanwege het feit dat de capaci teit wordt bepaald door het aantal vliegtuigbewegingen, toch niet veel later zal „vollopen" dan werd ver wacht. Ook het vrachtvervoer zal minder bedragen dan in de oude prognoses werd aangenomen. Het verschil tus sen de oude prognose en de werkelij ke cijfers bedroeg in 1975 27 procent. ADVERTENTIE RinusMichels; GerritKrol.de KGB. De 'persoonlijke redenen' van Rinus Michels: I k) portret van een trainer en de ware reden van I "unuimlaw W» rijn vertrek. Met Pasen in Vrij Nederland. Ook: gesprek met schrijver Gerril Krol. En: de merk» aardige rol san de BVD bij het uit» ijzen van de Russische KGB-agenten. de mgrijke investeringen moeten lm^raf op hun maatschappelijke aan- rdbaarheid worden bekeken. De A erneming zou wettelijk verplicht I. t 'ten worden bij de overheid een •scl >ort in te dienen waarin de maat- ice l^appelijke effecten van de investe- worden vermeld. Op grond daar- zou de overheid moeten nagaan B. fen investering moet worden door- (St 't of niet. f-bestuurder J. ter Horst zegt in publikatie in de FNV-bladen dat »am| door de huidige economische cri- >t. met de neus op het feit worden Vim da gen STERDAM De gekozen leden laai I tad Uk de ondernemingsraad van Akzo sterdam-Noord en enkele plaat- ":e vakbondsbesturen zijn het er mee eens dat het personeel geen lJ*"|stdelinguitkering krijgt. Dit van- het voorstel van Akzo geen dend uit te keren, ir de werknemers betekent dit mensdaling van 10 procent, al- de protesterenden in een brief het Akzo-bestuur. Zij stellen r in overleg met de bonden tot „redelijke oplossing" te komen. De drukte bij de grensovergang Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Wie er de komen de dagen met de auto op uit wil. doet er goed aan, voor vertrek alternatieve routes achter de hand te houden. De verkeerscentrale van de rijkspolitie verwacht namelijk op verscheidene belangrijke snelwegen opstoppin gen, als gevolg van rijbaanverleg gingen. De belangrijkste knelpunten zullen zijn de Gouwebrug in de weg Den Haag-Utrecht, het weggedeelte tus sen Muiden en Naarden in de snel weg Amsterdam-Hoevelaken en een gedeelte van de snelweg Utrecht- Arnhem ter hoogte van Arnhem. Andere tips van de politie voor het komende paasweekeinde: houdt af stand, blijf als er een ongeluk gebeurt niet kijken en luister naar de radio. Via Hilversum 3 wordt elk heel uur verkeersinformatie gegeven en wanneer dat nodig mocht zijn elk half uur, zodat men tijdig een alter natieve weg kan kiezen. Ook het Nationaal Bureau voor Toe risme rekent voor deze pasen weer op grote drukte. Hel bureau verwacht, dat er meer buitenlanders zullen ko men dan de 700.000 van vorig jaar en mogelijk zal zelfs het record van 1074 (een miljoen) worden gebroken. Dit omdat pasen dit jaar even gunstig valt als toen: de bollen staan voor een gedeelte in volle bloei (narcissen en vroege tulpen) en als het voor jaarsweer aanhoudt. zullen in Utrecht ook de pere-, kerse- en prui- meboomgaarden al hloesem dragen. Evenals vorige jaren ligt het accent van de buitenlandse belangstelling (vooral Duitsers, maar ook veel En gelsen, Belgen en Fransen) op de randstad. Volgens het NBT is langs de hele kust van Hoek van Holland tot Zandvoort vrijwel geen bed meer te krijgen. Ook de hotels en pensions in Amsterdam en Den Haag zitten tjokvol. Via dagbladen in Nordrhein- Westfalen (waar de meeste gasten vandaan komen) heeft het bureau de Duitsers gewaarschuwd al bij de grens te informeren naar logiesmoge- lijkheden. zodat men niet voor niets naar de kust hoeft te rijden. Hoewel gisteren al een deel van de Duitse toeristen is binnenge stroomd, verwacht de rijkspolitie de grote invasie pas vanochtend. Of die tot stagnaties zal leiden blijft voorde verkeerscentrale overigens een open vraag. „Je kunt dat", aldus een woordvoerder, ..nooit voorspellen. Het blijft altijd een onberekenbare zaak. De afgelopen jaren waren er eveneens veel toeristen, maar het verkeer verliep toen opmerkelijk soe pel. vooral omdat de meesten ge spreid op stap gingen. We hopen dat de mensen dat ook dit jaar weer zullen doen". ADVERTENTIE onze sociaal-economische redactie m 'RECHT De Federatie Nederlandse Vakbeweging (NVV en ïn,£V) wil dat de investeringen van ondernemingen via een Serwet onder maatschappelijke controle worden gebracht. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De commissie van drie, die de betrokkenheid van prins Bernhard bij de Lockheed-affaire onderzoekt, heeft gister morgen de Lockheed-gegevens ontvangen, die het Amerikaanse ministerie van justitie beschikbaar heeft gesteld. Het zijn de documenten van de Amerikaanse senaatscommissie (de commis- sie-Church), die de Lockheed-affaire onderzoekt en van de Ameri kaanse beurscommissie. gedrukt, dat we in het systeem van de vrije ondernemingsgewijze pro- duktie voor onaanvaardbare wantoe standen kunnen komen. We kunnen de werkloosheid bij de wortel aan pakken als we greep krijgen op de investeringsbeslissingen van de on dernemingen". Premies Via de kaderwet zouden de investe ringen volgens de FNV in die regio's terecht moeteri komen waar er het meest behoefte aan is. „Als er een overcapaciteit in een bepaalde sector dreigt, waardoor de investering van het ene bedrijf de doodsteek zou wor den voor een ander bedrijf, dan kan zo'n investering worden tegengehou den". aldus Ter Horst.Overigens denkt de federatie niet alleen aan het tegenhouden van investeringen, maar ook aan het stimuleren van investeringen via premies, bedrijfs- onderzoeken etc. ADVERTENTIE ■n METZL ER- brii ieders oogmerk' Van een verslaggever VAASSEN De kerkstrijd die enige tijd geleden uitbrak in de Zuidmolukse gemeenschap in Vaasen heeft dusdanige vormen aangenomen, dat de politie in Epe erin gekend is. Dat gebeurde nadat de afgelopen dagen tot een paar keer toe kogels zijn afgevuurd op de woning van ds Lopula, voorganger van de dat'de° Moluks Evangelische kerk in de Steenstraat in Vaassen. Inzet van het conflict is de strijd over niet ten einde. Ds Lopula wordt nu het gebruik van het houten kerkge- verweten de kerkelijke boeken nog in bouwtje in het woonoord van de beheer te hebben en daarvan geen Zuidmolukkers in Vaassen. Drie ker- afstand te willen doen kelijke groeperingen betwisten el q.l j kaar het recht het kerkje te ge- öUIl<tUt; bruiken. Bij de schietpartij is flink wat schade Over deze zaak is de afgelopen maan- aangericht, ook aan een auto van een den tot twee keer toe een kort geding familielid van de predikant. De poli- gevoerd. Beide keren heeft de tie in Epe neemt de zaak hoog op rechtbank in Zutphen het kerkje toe- omdat het kaliber van de kogels gewezen aan de volgelingen van ds waarmee is geschoten zo is. dat in- Lopula. Omdat deze zich bedreigd voelt, heeft hij onlangs de wijste partij ge kozen en maakt nu gebruik van de kerk van de protestanten-bond in Vaassen. Het conflict was daarmee dien de domineesfamilie thuis zou zijn geweest, er slachtoffers hadden kunnen vallen. De Zuidmolukkers vinden dat het conflict een interne kwestie is die intern moet worden opgelost. De commissie van drie heeft de gege vens ontvangen van de Nederlandse ambassade in Washington, die ze van het Amerikaanse ministerie van jus titie heeft gekregen. De commissie- Church en de beurscommissie heb ben laten weten dat zij al het materi aal, dat betrekking had op de activi teiten van Lockheed in Nederland, hebben overgedragen. Eventueel aanvullend materiaal zal nog ter be schikking worden gesteld. De com missie van drie heeft dit gisteren offi cieel meegedeeld De gegevens zijn door het Ameri kaanse ministerie van justitie ter be schikking gesteld op grond van de overeenkomst, die de commissie van drie op 29 maart met het ministerie heeft gesloten. De Amerikanen heb ben als voorwaarde gesteld dat voor alsnog niets van de geheime stukken openbaar mag worden gemaakt. Om- commissie van drie dat toch enigermate zal moeten doen. om haar eindconclusies te kunnen rechtvaar digen. heeft de Nederlandse regering nu besloten met de Amerikaanse re gering overleg te plegen over een nieuwe overeenkomst. „Ruimer verspreid" Premier Den Uyl heeft op vragen van drs. Ed van Thijn, fractievoorzitter van de PvdA in de Tweede Kamer, geantwoord dat met de Amerikanen zal worden gesproken over het tijdstip, waarop ..de gegevens een ruimere verspreiding kunnen krijgen, dan thans op grond van de op 29 maart gesloten overeenkomst moge lijk is." Van Thijn had zijn bezorgd heid geuit over de vraag of premier ADVERTENTIE ,m JgA iet issc :oed re t Ie deel 2 "KOOKKUNST VAN A TOT Z" boordevol instructieve foto series in 4 kleuren 100 li pagina's dik elke maand een on komplete afgeronde aflevering. voor ie weer uitverkocht is. ie? SLECHTS fl. 4.95 p.st. br Van onze onderwijsredactie UTRECHT De zeventigjarige prof. dr H. Freudenthal houdt er een merkwaar dige hobby op na. Zijn liefhebberij is het navlooien van bij voorkeur internatio naal vermaarde onderwijsrapporten. Daarbij wordt hij gedreven door de overtui ging dat veel van die miljoenen kostende onderzoeken volstrekt waardeloos zijn. Gisteren liet hij verschillende staaltjes van naar zijn smaak onderwijskundige prietpraat de revue passeren in een lezing op de onderwijstentoonstelling in Utrecht. Prof. Freudenthal is hoogle raar in de wiskunde aan de rijksuniversiteit teUtrechten heeft in die kwaliteit veel bij gedragen aan de vernieuwing van het wiskundeonderwijs in ons land. Hij is niet alleen geïnteresseerd in de wiskun de. maar ook in het onderwij sproces. Die interesse deed hem de oren spitsen toen de kranten twee jaar geleden ons volk meldden, dat bij een in ternationaal onderzoek was aangetoond dat Nederlandse schoolkinderen op natuurwe tenschappelijk gebied achter lagen bij hun leeftijdgenoten in vergelijkbare landen. Freu denthal vroeg dat rapport op en ging aan de slag. Hij ont dekte dat allerlei testvragen foutief vertaald waren, dat er vragen gesteld werden over onderwerpen die men in het ene land wel maar in andere land niet behandelde, dat de organisatie van het onder zoek rammelde en dat er geen enkele controle was op de uit voering van het onderzoek. Daarop schreef hij een vlijmscherp artikel, waarin hij de uitkomsten van dit onderzoek met de grond gelijkmaakte. ..Niettemin wordt het onderzoek nog steeds geciteerd", zei Freu denthal gisteren. Hetzelfde geldt van de op zienbarende publikatie waar in A R. Jensen enkele jaren geleden 'op grond van twee dehands onderzoek' beweer de dat tachtig procent van de gemeten intelligentie was toe te schrijven aan erfelijke factoren. Slechts twintig pro cent zou verklaarbaar zijn uit de invloed van milieu en on derwijs Van die tachtig pro cent bleek je later op z'n minst enkele tientallen te moeten aftrekken maar in middels had de bewering van Jensen veel kwaad aange richt. Coleman-rapport Een ander voorbeeld is het Coleman-report dat in 1966 in Amerika verscheen. Hierin werd verslag gedaan van een groot onderzoek naar de mo gelijkheid om via het onder wijs achterstanden bij be paalde bevolkingsgroepen (arbeiderskinderen. zwarte kinderen» weg te werken De politiek niet onaantrekkelij ke conclusie van het onder zoek was dat de school weinig kon veranderen aan dit soort achterstanden. Met andere woorden: allerleu dure hulpprogramma's op onder wijsgebied kon je wel stop zetten. Wie het rapport van Coleman echter leest, merkt al gauw dat er niets van klopt aldus Freudenthal. Al was het al leen maar omdat men er niet in slaagde te definiëren wat nu goed onderwijs is Men no teerde hoeveel leerlingen er in een klas zaten, hoeveel geld er per leerling werd uitgegeven of hoe groot de kantine was Maar ieder die iets van onder wijs afweet begrijpt dat die dingen niet bepalen of het ge geven onderwijs goed is. Of kinderen werkelijk iets leren hangt voor een heel belang rijk deel af van de persoon voor de klas. Als hij erin slaagt zijn klas enthousiast te maken, is het halve werk ge daan. Al die cijfermatige on derzoeken met hun 'statis- tisch-mathematisch ritueel' gaan echter aan dit soort fei ten voorbij. Mastery learning" Een andere misser is volgens Freudenthal de ook in Neder land geïntroduceerde metho de van 'mastery learning' De ze methode verdeelt de leerstof in kleine partjes en toest na elk onderdeel of de leerling de stof machtig is Op zichzelf is het een goed idee. vindt Freudenthal. Maar het gaat mis. wanneer je de eis stelt dat leerkrachten uitslui tend met objectieve toetsen werken. Dat misken je het belangrijkste element in de taak van de leraar, die er vooral is om de leerling in het leerproces te observeren. Freudenthal vergelijkt dat met een dokter die alleen mag constateren of een patiënt na afloop van zijn ziekte dood of levend is en die tijdens de ziekte niet mag kijken wat er aan schort. CITO-toetsen Na dit verhaal verraste prof. Freudenthal zijn gehoor toch nog met zijn uitspraak over de in ons land landelijk afge nomen CITO-toetsen. Freu denthal is zelf lid van de raad van toezicht van het CITO. Hij vindt dat de CITO- toetsen beter zijn dan de toe latingsexamens die we vroe ger hadden Er worden fouten gemaakt, maar op dit mo ment hebben we geen beter instrument. We moeten zor gen dat we in de toekomst iets beters uitdenken (bij voorbeeld een middenschool, maar dan wel beter voorbe reid dan nu gebeurt», maar voorlopig moeten we roeien met de riemen die we hebben Van onze Haagse redactie DEN HAAG De meeste Neder landse gemeenten geven geen ver klaring over godsdienst af. als die verklaring bedoeld is om te bewijzen dat men geen jood is. Dit blijkt .'uit een enquête van het Israël Comité Nederland (ICNl. Het overgrote deel van de gemeen ten die hebben gereageerd op.de schriftelijke enquête van het ICN. zeggen zich te houden aan de richtlijnen van het ministerie van binnenlandse zaken, dat vindt pat het geven van verklaringen oven ie mands kerkelijke richting om bij £en Arabisch land te bewijzen dat men geen jood is. een onjuist gebruik is van de gegevens uit het bevolkings register. Een aantal Arabische hin den stelt een dergelijke verklaring als eis voor het verkrijgen van een visum. Een klein aantal gemeenten h^ett nogal vaag of zelfs positief gerea geerd op de vraag of men dergelijke verklaringen nog uitgaf. Vooral uit de provincie Noord-Brabant komen brieven binnen van geïrriteerde !ge- meentebestuurders. waaruit blijkt dat men zich niet altijd houdt aan de richtlijnen van het ministerie. ..We gaan eens precies uitzoeken hoe dat zit", aldus de secretaris van het ICN. drs. J. van Barneveld. Uit de reacties die uit de provincies Friesland en Gelderland en van! de grote en middelgrote gemeenten .ejn gekomen blijkt dat deze onder ion beding dergelijke verklaringen uit geven WOLFHEZE ZUID-VELUWE opent mei 1976. Luxe hotel mei 47 appartementen en 37 hotelkamers Schitterend gelegen in 80 ha bos. Met uitstekende restaurants en overdekt zwembad met sauna's. Inlichtingen Hotel Klem Zwitserland Hoëlsum. tel. 08373 9104 Den Uyl na de overeenkomst met de Amerikanen nog zijn belofte aan de Kamer gestand kon doen. dat de re gering de resultaten van het onder zoek van de commissie van drie aan de Kamer zal overleggen. Die toezeg ging wordt onverlet gelaten, aldus de premier. In antwoord op vragen van de PSP- ers Van der Lek en Van der Spek over hetzelfde onderwerp, zegt de premier dat een eventueel gereehtelijk voor onderzoek de mate van openbaar heid niet beïnvloedt. De PSP-ers von den het beter nu een gerechtelijk vooronderzoek te beginnen, omdat de commissie (gedwongen door het akkoord met Amerika» wel de conclu sies zou kunnen bekendmaken, maar niet de gegevens waarop zij die conclusies grondt. De premier wijst er echter op. dat volgens algemene regels van het Nederlandse strafpro cesrecht derden geen inzage kunnen krijgen in strafrechtelijke gegevens Uit de Amerikaanse gegevens moet nu onder meer blijken of de bewerin gen van ex-viee-president van Lockheed. A Carl Kotchian. dat prins Bernhard steekpenningen zou hebben aangenomen, door de docu menten worden ondersteund. Kotchian zei in de commissie-Church dat begin jaren zestig 1.1 miljoen dollar naar een hoge Nederlandse functionaris. waarmee prins Bernhard werd bedoeld, was gegaan. Bovendien zou in 1972 nog eens hon derdduizend dollar aan de prins zijn overgemaakt en 25.000 dollar aan een hoge KLM-functionaris Pagina 5: Bezorgdheid binnen dc PvdA-fractic. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het is gt.r afhankelijk van de Amerikaan se regering of bewijsstukken in de Lockheed-affaire aan de pers en zelfs vertrouwelijk aan het Nederlandse parlement be schikbaar gesteld kunnen worden. Premier Den Uyl heeft dit gistera vond duidelijk gemaakt in een r.:.de- re uitleg over de tussen de Ameri kaanse en Nederlandse regering ge sloten overeenkomst op grond v. aar van gisteren een koffer vol stukken over de Lockheed omkopingszaak in Den Haag arriveerde. De procedure zal zijn dat eerst de Nederlandse regering (en niét de onderzoekscom missie Donner» na afloop van het onderzoek bepaalt welke be wijsstukken geheel openbaar, dan wel vertrouwelijk aan het parlement gezonden zouden moeten worden Vervolgens moet de regering dan met het Amerikaanse ministerie van Justitie gaan praten om toeslem ming te krijgen tot daadwerkelijke verspreiding van deze stukken Vol gens Den Uyl kan het Amerikaanse ministerie van Justitie verder-* ver spreiding weigeren als de stukken bijvoorbeeld nodig zijn in r- s/a ken in de Verenigde Staten •■ge ring kan besluiten alleen vt uwe- lijk aan de Kamer te gev»lien openbaar-making schendin i de persoonlijke levenssfeer van be trokkenen zou betekenen Premier Den Uyl zei gisteravond ver trouwen te hebben dat de Amerika nen zich wat de openbaarmaking van de stukken betreft redelijk zul len opstellen Garanties hiervoor ontbreken echter volledig Op dit punt zijn geen nadere afspraken ge maakt in de nu gesloten overeen komst. In deze overeenkomst staat integendeel centraal de belofte van de Nederlandse regering do be wijsstukken juist niet een verdere verspreiding te geven zo lang het onderzoek bezig is. „Ik oefen een poosje op de tekei n voordat ik met Tommy begin

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3